Dokter is met vakantie /eet u wat ik nu moet?" 3 Poster de wijk in or openbaar groen carmoon mÊ mm pM- TEXELSE^ COURANT Een generatie lang werken in een artsenpraktijk imnti DOMES EN HEREN OP HET TERRQS, HELRRS MOET IK DOT SLUITENVJRNT VOLGENS DE fcORRN SLR PEN DÊ TBCELfiWB OP EEN NIET ZOMERSE DOG VROEG1.! NOOFPPüH KREUN LOTWBSBE!!! Texels slaapgewoontes? Terrassen GESLAAGD Dronken bromfietser Golfbaan Bierbrouwer 't BIER van TESSEL VRIJDAG 17 JUNI 1994 Schoort. ,,Na 22 jaar behoor je eigenlijk tot het meubilair." 2 jaar behoor je eigenlijk tot meubilair", stelt Cootje 171 jaar) nuchter vast. i patiënten bij die, als ze de k bellen, niet eens hun zeggen. Ze weten dat ik :em toch onmiddellijk her- 'n hart-pillen zijn op', krijg te horen. Merk noemen is edig, want ik weet precies slikken. Tja, dat krijg je na jaar." schrijft zichzelf als een ijse- Joordouwer. „Dat moest la omstandigheden waren pn haar loopbaan als dro- s maakte in 1972 de over- de praktijk van dokter ion, tegenwoordig gevoerd Waverijn en Van Hattem. waken geleden nam ze in in kring afscheid. Een te- op een leven van hard taf begrijpt ze van een aantal niet hoe ze het allemaal klaargespeeld. Tijd om er bij staan was er echter nooit. I scheiding in 1959 stond met vier kleine kinderen, de nog een baby, opeens al- nor. „Omdat er brood op de moest komen, besloot ik het drogisterij-diploma te halen. Er stond drie jaar voor, maar dat duurde me te lang. Ik heb me wer kelijk het rambam geleerd en had het na anderhalf jaar op zak. Met financiële hulp van de familie ben ik toen een drogisterij in de We verstraat begonnen." Nooit klaar Het runnen van een eigen zaak viel haar zwaar. Er moest worden ingekocht, verkocht, gepraat wor den met vertegenwoordigers („die je allerlei troep aan wilden sme ren") en een boek- en huishouding worden gevoerd. Om het over het opvoeden van vier kinderen nog maar niet te hebben. „Ik was ge woon nooit klaar, het bleef rennen en vliegen. Toen ik op een dag iets tegen m'n oudste zoon wilde zeg gen, merkte ik dat m'n mond niet meer meewilde. Dat was het sein om het roer om te gooien. Een paar dagen later vroeg dokter Van Loon een assistente. Ik solliciteer de en werd aangenomen. Dat was in 1972." De winkel en de daarmee samen hangende beslommeringen wer den overgenomen door haar oudste zoon en Cootje kon nu, na een werkdag, de deur achter zich dichttrekken en zich echt vrij (Foto March Heljnenl voelen. Haar ervaring in de drogisterij kwam van pas, want de praktijk was in die dagen nog apotheek houdend. „Dat hield in dat ik de meeste medicijnen zelf moest ma ken. Drankjes, poeders, zelfs cap sules. Er waren capsules bij met wel tien verschillende ingrediën ten, waarbij het om milligrammen van bepaalde stoffen ging. Daar was je gauw een uur mee zoet, want dat moest uiteraard heel se cuur gebeuren." Apotheek Met het vertrek van Van Loon in 1977 en de komst van Waverijn, verdween de apotheek aan huis. De angst dat ze hierdoor haar baan zou kwijtraken, bleek niet te recht. Haar werk kreeg een andere inhoud, maar werd zeker niet min der. „De omstandigheden in de gezondheidszorg waren aan het veranderen. Neem bijvoorbeeld iets als zwangerschapsbegelei ding. Dat had je vroeger niet. De dokter kwam er voor het eerst aan te pas als de weeën al een goed eind op streek waren. Tegenwoor dig staan zwangere vrouwen on der intensieve controle. Een ander voorbeeld is het maken van een uitstrijkje. Dat is echt iets van de laatste tien jaar. Ach, er is op dat gebied zoveel veranderd. Ik heb ook sterk de indruk dat mensen met gezondheidsklachten zich te genwoordig eerder tot een arts wenden. Vroeger werd gewoon af gewacht of het niet vanzelf over ging. De mensen kwamen alleen als ze echt iets mankeerden." Visite Hoewel haar nachtrust wel een enkele maal is bëinvloed door het meemaken van akelige voorvallen in de praktijk, heeft ze nare zaken over het algemeen toch goed van zich af kunnen zetten. „Dat komt ook door de fijne onderlinge sa menwerking. Waverijn en Van Hat tem zijn niet van hun stuk te krijgen, al loopt de boel nog zo in het honderd. In zo'n sfeer is het prettig werken. En natuurlijk ge beuren er dingen waar je onbe zorgd om kunt lachen. Als de telefoon bijvoorbeeld rinkelt en je krijgt iemand aan de lijn die onver bloemd vertelt dat de 'pispiltjes' op zijn." „Zo heb ik het ook meegemaakt dat een patiënt, op een heel druk ke dag, dringend verzocht of de dokter thuis langs wilde komen. Toen ik vertelde dat een visite die ochtend niet meer mogelijk was en dat het waarschijnlijk wel 's middags zou worden, kreeg ik heel benepen te horen: „en als het dan over is?" Vastleggen Ze is er van overtuigd dat ze haar werk zal missen. „Dat lijkt me on vermijdelijk. Als je ergens 22 jaar hebt gezeten, word je er een deel van. Zo zagen de mensen dat ook. Als ik in de supermarkt liep, vroe gen ze of ik de volgende dag even een taxi-briefje voor ze in kon vul len. En als de praktijk éénmaal per jaar sloot, kwamen ze bij me thuis aan de deur met de vraag: 'dokter is met vakantie, weet u wat ik nu moet doen?' Maar aan de andere kant verheug ik me op de vrije tijd die ik nu krijg. Ik ben in 1988 be gonnen aan een boekwerk voor m'n kinderen, waarin ik alles wat ik tijdens m'n leven heb meege maakt, aan het vastleggen ben. Van m'n eerste kleindochter, nu 27 jaar oud, heb ik ooit het verwijt gekregen dat ik geen echte oma was. „Je bent er nooit", luidde haar klacht. Daar komt nu veran dering in. En verder heb ik heel veel boeken op de plank staan die ik nog nooit heb gelezen en bezit ik cassettebandjes waarvan ik de muziek amper ken." Handwerk Een afscheidsreceptie heeft ze af gewimpeld. „Daar ben ik echt geen mens voor. Maar ik wil wel graag alle patiënten een goede ge zondheid toewensen. Helemaal weg ben ik overigens nog niet. In juli kom ik nog even in de praktijk terug om de rekeningen te schrij ven. Voor het laatst, want de com puter heeft ook daar haar intrede gedaan. Ik heb er nog net een beetje mee leren omgaan. Met mijn vertrek verdwijnt ook het laatste handwerk, zou je kunnen zeggen." Margreet Berndsen jlM" n to Gerbrand Poster Igrondzakenoverlegt met bewoners van de Schoorwal over verkoop van stukjes grond achter hun wo- IFoto Gerard TimmermanI "s van de Schoorwal in ™9 mochten woensdag en zegje doen over even verkoop van stukjes k groen achter hun wo- vijl omwonenden hadden 'houder Poster (grondza- «arvoor een aanvraag inge- Oro zich ter plekke van de °P de hoogte te stellen 'wethouder gistermorgen "ie in de buurt. '"waag van dergelijke om- svkls de wijziging van het 'heleid nog niet bij de ge meente binnengekomen. De ver koop grijpt echter in op de leefomgeving in de buurt. „We wil len niet dat er onenigheid komt. Daarom praten we er in alle open heid over. Wellicht zijn compro missen nodig", zette Poster het doel van de hoorzitting uiteen. Het overleg bleek niet overbodig. Het perceel doet gedeeltelijk dienst als speelterrein en meerde re buurtbewoners willen dat stuk behouden voor hun kinderen, me de omdat een voetbalterreintje verderop onlangs moest wijken voor de Koninkrijkszaal. Poster leg de uit dat speelterreinen sowieso niet voor uitgifte in aanmerking komen. Aan hun bereidheid het resterende deel van het groen wel af te staan verbond de buurt de voorwaarde dat de gemeente het speelterreint- je gaat opknappen. „Eigenlijk is het een vergeten hoekje. De speel toestellen zijn slecht onderhouden en in de winter sta je er tot je en kels in de blubber." Wethouder Poster zegde toe de onder- houdstoestand met zijn medewer kers te bespreken. Hij ging in principe akkoord met de grondver- koop, die op details nog verder wordt uitgewerkt. VERVOLG VAN PAGINA 1 gang van De Koog waarop de 12-1-2-3-4 regeling wordt uitge legd....Ik kom er duidelijk voor uit. Wij zijn een horecapartij. Maar dat is niet strijdig met de belangen van burgers. Die verdienen aan het toerisme en zo niet, dan zijn ze ge baat bij orde. Als de politie moet controleren of terrassen om 24.00 uur dicht zijn, hebben ze geen tijd voor zaken waar het werkelijk om gaat." Peter Bakker was er niet bang voor dat Groen Links voor een horeca partij wordt versleten, wegens hun keuze voor 01.00 uur. „Het mag duidelijk zijn dat het voor ons een praktische afweging is. Het is makkelijker te controleren. Geluid soverlast kan op andere manieren worden aangepakt." Volgens Erna Eelman (VVD) blijven mensen die om 24.00 uur van een terras wor den gestuurd toch op straat rond hangen, dus dan blijft de overlast. Soepel De burgemeester hield echter vast aan 24.00 uur, met in acht neming van enige soepelheid in het hoog seizoen. De Groot wilde dat graag laten opnemen in de regeling, maar dat vond Van Rappard niet nodig. „U hebt het mij allemaal ho ren zeggen en Texelaars die via de radio de raadsvergadering volgen óók. Dus als er zich in het seizoen problemen voordoen, dan ga ik er van uit dat men mij weet te vin den." Sabastien Boon (18) uit De Cocks- dorp is in het voorbereidend be roepsonderwijs aan de Schager- waard geslaagd voor de opleiding motorvoertuigentechnicus. Sabastien wil zich specialiseren tot monteur van dieselmotoren. Honderdachttien examenkandi daten van OSG de Hogeberg kre gen woensdag het verlossende bericht dat ze waren geslaagd. Slechts negentien dienen zich te buigen over de herkansingsmoge lijkheid. De namen van de geslaagden zijn: Bouwkunde: Stephan Bekkema; Bart Esselman; Elmar Huijsman; Jan Hum mel; Bart kager; Edwin Kok; Siebrand Lups; Ronald van der Maden; Stephan Raateland; Rob de Vries; Alex Witte. Mechanische techniek: Jitse Betse- ma; Dennis Boom; Robin van den Braak; Pablo Brandenburg; Johan Bre mer; Erik Sander Buitenweg; Jeroen Gieles; Bas Griffioen; Dave Krijnen; Ben Rentenaar; Andreas Schraag; Martijn Smit; Michel Takes; Marcel Verhagen; Joris Vlas; Rutger Vlas; Eg- bert van der Werf; Jeroen Wijdogen; Silvia Witta Consumptief: Bernhard Boks; Kees Boks; Jaldert Dirksen; Stephan Huizinga; Baukje Langius; Je roen Voorbeijtel; Dirk-Jan de Vries. Verzorging: Bianca Boom; Mariëlle Boon; Sandy Boon; Monique Bruijn; Wendy van Elk, Bianca Gmelich; Petra Hin; Jessica Hoep; Marlou van Hoften; Marieke van de Kamer; Brenda Keijzer; Natasja Koopman; Vera Kruithof; Sis- ka Lexmond; Chantal Molanus; Maya Pekel; Saron Ramaker; Bianca Slik; Au drey Snoek; Saskia Spigt; Femke Tjep- kema; Mirjam Vlaming; Wendy Vlaming; Dunja Vonk; Damèlle Witte; Elles Wtte; Sandra Wtvliet; Annemie- ke Zijm. Mode en kleding: Miriam van Holte; Miriam Kok; Jolanda Malefijt; Wendy Moor; Pauline van der Puyl. Verkoop: Bob Bleijerveld; Martijn Duinker; Linda Eelman; Maarten Koom; Monique Kuiper; Jeroen Rou- wenhorst; Martijn Verbeeke; Jeanet Verhoeve; Wlma Wtte. Richard Maas, Schoolverklaring Bouwkunde MAVO: Brian Bakker; Marieke Bakker; Jan Willem Bakker; Eveline Bakker; Marije Blom; Wm Blonk; José de Bloois; Patricia den Brok; Ilse Brom- mersma; Sanne Brugemann; Manon Dobber; Margreet Dreesens; Kees van Es; Sarah Eshuijs; Nelleke Gerlsma; Miriam de Haan; Nancy Halsema; Femke de Harde; Yvonne Hin; Gerard Hoedjes; René Hoep; Barry Huisman; Stefan Huisman; Petra Kooiman, Maarten Koorn; Sabine List; Soraya van der Meer; Maya Minnes, Lisette Moerbeek; Auke Mosk; Femke Mulder; Coraline Noordzij; Wim Ploeg; Renate Rood; Casper Schiphorst; Dennis Schouwstra; Sjoerd Siebinga; Jurrina Sietsma; Heidi Veenbaas; Wlly Vla ming; Frouke Vonk; Judith Waterman; Anita de Weerd; Frouwine de Wjn. HAVO: Bart Bakker; Neelima Bakker; Suzanne van Beek; Emiel Boom; Da- nièlle Boom; Rositha Boom; Arja Boon; Koen Broess; Iwen Bruijn; Laura Commandeur; Pepijn Dros; Hanneke van Es; Marleen Groen; Fieke van Groenigen; Caroline Hoedjes; Ewoud Huisman; Anousjka de Jong; Mirjam Joustra; Maartje Kamphuis; Emile Keyser; Benjamin Kikkert; Nelleke Knipscheer; Selma de Koning; Louise Kortenhoeven; Neeltje Langeveld; Ma- riande Maijs; Brenda Maijs; Dol Soon Mulder; Jeroen Nieuwland; Rogier Rood; Lisette Schraag; Daniël Sleutel; Linda Smit; Sandra Terpstra; Wlma Timmer; Liesbeth Veth; Peter Visch; Linda Visman; Eise de Vries; Jeroen de Waal; Martine de Wt; Natalja Witte; Janneke Zijm; Kirsten Zoetelief. VWO: Sebastiaan van Atteveldt; Ste fan Bakker; Miranda Bakker; Marieke van Beurden; Els Birkenhager; Sebasti aan den Boer; Suzanne Bruin; Bert Jan Buitenweg; Jeroen Commandeur; Marlies Dankers; Maarten Elzinga; Ca rolina de Haas; Maartje van Hardeveld; Monique van Heerwaarden; Richard Houterman; Margo Jonk, Jolanda Krij nen; Mark Jan Mulder; Miriam Oehlen; Stijn Reijnders; Pascal Riemens; Erik Ie Roux; Marieke Schneider; Jacco Sloo- ver; Anneke Veltkamp; Robin Verduijn; Maarten Vlaming; Victor Voskuil; Sjoukje de Vries; Jos Zuijdweg. Dubbele pech dinsdagvond voor een 27-jarige bromfietser uit Den Burg. Kort voor middernacht kwam hij op de Groeneplaats ten val. Dat werd opgemerkt door sur- veilleerende agenten die hem ter plekke aan een ademtest onder wierpen. Ze constateerden dat de man ruim tweemaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol achter de kiezen had. Hij kreeg een proces verbaal aan z'n broek. VERVOLG VAN PAGINA 1 Er wordt aan gedacht het provin ciebestuur rechtstreeks te bena deren. Ook wordt gehoopt dat de gemeenteraad en mogelijk andere instanties druk zullen uitoefenen op het college om spoed achter de zaak te zetten. „Die koppeling van golfbaan met aanwijzing van ver vangende grond voor natuuront wikkeling moet van de tafel. We zijn trouwens van plan van die golfbaan iets te maken dat veel op natuurgebied lijkt. Het wordt heu velachtig en er komen watertjes. In elk geval wordt het terrein veel natuurlijker dan het nu is". Correct Wethouder Daan Schilling van Ruimtelijke Ordening zegt over tuigd voorstander van de golfbaan te zijn, maar het principe convenant dat het vorige college met de provincie heeft gesloten, loyaal te willen naleven. „Over de aan te wijzen natuurontwikke lingsgebieden willen we in begin sel overeenstemming bereiken met agrariërs, de recreatie, de na- tuurinstanties en natuurlijk ook met de gemeenteraad voordat we de artikel 19-procedure voor de golfbaan starten. Er moet totaal 255 ha bij elkaar worden gesprok keld, daar zijn we aan gebonden. Als we vóór het zover is, een stuk in aanmerking komende grond een andere bestemming geven, laten we het aankomen op een confron tatie. Dat is niet correct en niet verstandig". VERVOLG VAN PAGINA 1 Bakkerij/Maalderij de gemoute gerst. In een grote ketel (ca. 1380 liter) wordt de mout, waaraan wa ter is toegevoegd, via een trapsge wijze temperatuursverhoging verhit. Vervolgens krijgt het meng sel tijd om te bezinken. Het afge tapte vocht wordt „wort" genoemd. „Dat is eigenlijk het voorprodukt van bier", verklaart Bonne Daarna wordt dit produkt in een andere ketel gedurende een uur gekookt en weer afgekoeld. In de nu volgende periode (twee of drie dagen) begint de gisting, waarbij koolzuur ontstaat. Als de „hoofdgisting voorbij is, wordt het bier overgeheveld in een lager- tank, waar het enkele weken moet rusten. Tenslotte kan het worden gebotteld. Het gehele proces duurt ongeveer een maand. Hoge gisting „Skuum Koppe" is bier is van ho ge gisting. Dat wil zeggen dat het bier bij kamertemperatuur wordt gegist. „Bier van lage gisting, bij voorbeeld pils, is wat bewerkelij ker, omdat het proces bij een temperatuur van vijf tot acht gra den Celcius moet worden uitge voerd. Opvallend aan bier van hoge gisting is dat het nog gedu rende enige tijd nagist op de fles", vertelt de kersverse brouwer. Het bier is als „tappie" in het proe flokaal en in flesjes (0,3 en 0,75 li ter) te koop Het „Skuum Koppe op 't water..." was een bekende kreet bij de TesseJse bevolking, want dal betekende storm en dus kans op een rijke buit langs het strand. Een opwindend gevoel. Skuum Koppe is nu de naam voor dit amberkleurige bier. Gebruik van zuiver water en natuur vriendelijk (op Tesscl) geteelde gerst waarborgt het volstrekt eigen karakter Schenk rustig uit. niet achterlating van hel bezinksel, ontstaan door nagisUng op de fles Het ambachtelijk gebrouwen bier dnnkt men het beste op kamertemperatuur. Een puur Tessels en puur natuurlijk produkt. gebrouwen en gebotteld door De Tesselse Bierbrouwerij Biwiwr Harry Bonoe alcoholpercentage bedraagt 6,5. Het (zeer Texelse) etiket is ontwor pen door kunstschilder Niek Wei- boren. De prijzen die voor het bier worden berekend, zullen niet heel laag liggen. „Gewone horecaprij- zen. Het is absoluut niet de bedoe ling te concurreren met de horeca of slijters. Het hoeft hier geen toe loop te worden. Nou ja, eigenlijk wel", lacht Bonne, „maar niet op die manier dat geen Texelaar meer naar de winkel gaat." Kaartavond Het proeflokaal zal tijdens het sei zoen elke dag van 11.00 tot 18.00 uur zijn geopend, behalve op maandag. Bonne en zijn egaa tre den zelf op als kastelein. „Voor lopig geef ik mijn baan als bouw vakker nog niet helemaal op. Maar als ik straks wat poten onder de kont heb, hoop ik me helemaal op de brouwerij te storten." Om vol doende inkomsten uit de onderne ming te halen, wil Bonne zijn proeflokaal ook beschikbaar stel len voor feesten en partijen. „Voor bruiloften is het waarschijnlijk wat klein, maar voor een personeels- feestje of een kaartavond kun je hier prima terecht, lijkt me." Op de vraag waar Bonne zijn bier graag mee vergelijkt, aarzelt hij. „Het is amberkleurig en heeft een heel eigen karakter. Mensen die het tot nu toe geproefd hebben, zeggen dat het eigenlijk nergens op lijkt. Maar wacht... Hou je zelf van bier?" Een ogenblik later zit ik met een glas voor me, uitgeschonken uit een flesje met het etiket „Ope ningsbier". Ik geef toe: „Het lijkt nergens op, maar het is wel lek ker." Joop Rommets.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5