Cjroen 2tmrL-Jexels in het (westie Blom roept zeel verbittering op Nog geen besluit over Nationaal Park status N Gemeentelijke steun voor lange afstand wandelpad NIVON iad werkt niet mee aan legalisering „Vasthouden aan collegeprogramma" TEXELSE COE RA.\I De weg naar extra omzet! ummer ^{orszel Fel Klacht gemeente: orgel Peter Kaan moet zachter Diefstal omwille van statiegeld... TVO spoort slechte betalers aan Horizontoer weer op Texel Uitgeputte jongens van wad opgepikt VERDES IN DIT w Duinlamsvlees extra zilt 2 Speelveld blijft groen 3 w „Bruinvis" verhuist snel 5 w Ruis wint kort geding 5 w Mvr. Jansen blikt terug 7 w Vloog bommenwerper tegen ballonkabel? 7 TX 19 bijna drie maanden uit de vaart TEXELSEÜCOURANT verschijnt elke vrijdag t/m 2 september Uitgevent Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, Oen Burg, telefoon (02220) 62600 [lies/abonnementen telefoon (02220) 62600. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Oen Burg, (02220) 6 2 6 20, faxnr. (02220) 14111. buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02220) - 17266. VRIJDAG 22 JULI 1994 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10901 Verschijning Dinsdags en vrijdags vrijwel huis-aan-huis op Texel. Oplage 7200. Abonnementsprijs f49,95 per half jaar Losse nummers /1,40. porstel van b en w om de detailhandel van A. Blom industrieterrein van Oudeschild te legaliseren door van een artikel 19-procedure, is door de raadscom- van ruimtelijk en huisvestingsbeleid vrijwel unaniem hand gewezen. De bezwaarmakers Grootjen, Van >n Van der Star hekelden woensdagavond tijdens de iting in het raadhuis in krasse termen het collegebe- deze maar ook de commissieleden toonder er zich jen over dat Blom zijn gang heeft kunnen gaan en Ifs niet tegen hem is opgetreden toen hij zich niet an de afspraken die in een ,,gedoogregeling" waren ikt. leente zelf meent dat het onmogelijk is om aan de en horeca-activiteiten van nog een eind te maken, vraag is hoe het nu ver- it Een interessant voorstel ran Pieter de Groot van de kwestie diepgaand erzocht en juristen had ge ld. Hij stelde voor dat nog wordt gehouden aan aken van de gedoogrege- 26 oktober 1991 (en dus itailhandel aanmerkelijk rerken) en dat deze rege- kracht verliest zodra Blom rijf beëindigt of het ver- lit zou volgens De Groot omdat de gedoogafspra- Blom persoonlijk zijn ge en niet met de onder- Jan Koolhof van het CDA dit voorstel, maar voegde rat aan toe. Als het niet nen, en Blom dus gewoon rgaan zou hij alsnog voor d waarop hij zit, de prijs betalen die normaal geldt en horecawijken. Met zouden de gedupeerde van Blom schadeloos runnen worden, ver van Texels Belang zat vsz V 'n xszel krijgt ook steeds van de warmte. Bo- beginnen blijkbaar laren te tellen! Felle Vergeet het maar! derwijs kritiek leveren rtdurend enerzijds, an- Hij lijkt wel een be- CDA-politicus. Fout. ),k is Horszei niks min er) bewogen. Zijn korte en ontkiemende eitjes n irritant in de pels van 'en. Het lange termijn Horszei is een lastig en Isoortig insect. Dat zie ln de verkeerde schrijf- 0p Texel gebeuren mo- ■I weinig enerverende He wekelijks voor venij- lukjes zorgen. Neem opposant van D66. 'dt zich groot en trekt f'ier tegen het college W, uiterst critisch en egenderwijs Dan burgemeester ook scherp angeltje te ton, dat onmiddellijk J-ekt. Volgt iedereen Aussies? Welnee! We het allemaal veel te M de vraag wanneer Texel nou echt druk °rden. Laat die lui toch Ze nemen alleen Afslacht ige bes lissin de burgers paaien eigen stukje van het ar groen, terwijl elders °9 duurder zal worden e" een ander het t- Horszei nog op de lijn van het collegé*èn probeerde uit te leggen dat legali sering van het bedrijf Blom door middel van een artikel 19-proce dure in het belang is van de gedu peerden. Want die hebben door de procedure de mogelijkheid gekre gen om in actie te komen en kun nen na de totstandkoming van de bestemmingsplanwijziging een be roep doen op artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening voor planschadevergoeding. Zinloos Zijn betoog werd door de opposi tie onmiddellijk onderuit gehaald en ook de gedupeerden zelf, waar voor Drijver het zo aardig had be doeld, zagen er niets in. Erna Eelman: „Drijver praat recht wat krom is". Ze maakte duidelijk dat niet zozeer het vorige college, maar vooral het vóór-vorige colle ge (met Daan Schilling van Texels belang als wethouder van Ruimte lijke Ordening) heeft geweigerd een eind te maken aan de detail handelsactiviteiten van Blom, hoe wel daar meerdere keren op is aangedrongen. „Die viswinkel is best, maar niet op die plek. Dit ter- 'V- Sn*! Het bedrijf van Blom is gelegen op een voor het publiek goed te vinden plek op het Industrieterrein. (Foto Harry de Graaf heeft en hij zich dus nergens op kan beroepen. De Groot stelde voor de hele kwestie voor te leg gen aan de juristen van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten „voor een second opinion" alvo rens verdere stappen te nemen. Of anders kennis te nemen van wat officier van justitie J. Jitta heeft geschreven over hoe moet worden omgegaan met horeca op cam pings en industrieterreinen. Peter Kaan zamelt al jaren geld in voor de KNRM. (Archieffoto) Op verzoek van ambtenaren in het raadhuis heeft marktmeester Van Heerwaarden van de folklore woensdag Peter Kaan verzocht de muziek van zijn orgeltje zachter te zetten. De gemeente had al eerder aan de organisatie verzocht Kaan niet vlak onder de ramen van het raadhuis te plaatsen, daar het deuntje van zijn orgel bijzonder doordringend is. Kaan, die al jaren op de folklore geld inzamelt voor de KNRM, raak te aanvankelijk verbolgen over de verhuizing naar de Parkstraat en de order om het geluid in te dam men, maar de marktmeester wist hem van de noodzaak te over tuigen. Kwajongens De inzenders van bezwaarschrif- rein is bestemd voor bedrijven met ten tegen de legalisering hadden zodanige milieugevolgen dat ze weinig aan hun betoog (zie vorige nergens anders op Texel terecht Lees verder pagina 3 kunnen. En daar staat nu een vis- winkel met horecabedrijf!" Dat de gemeente door het destijds afge ven van een hinderwetvergunning het juridisch onmogelijk heeft ge maakt om Blom nog weg te krij gen, geloofde ze niet. Want die hinderwetvergunning had immers geen betrekking op de detailhan del en het horecagedeelte. Second opinion Pieter de Groot had zich door ju- risten, waaronder een van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, laten vertellen dat het nagenoeg is uitgesloten dat de ge dupeerde bezwaarmakers plan schadevergoeding krijgen als de Blom-activiteit met artikel 19 wordt gelegaliseerd. Hij zag daar om meer in de genoemde uitster fregeling of zonder meer weigering van legaliseren. In het laatste geval kan Blom de ge meente voor de rechter dagen, maar zijn kansen lijken niet bijster groot, aangezien de gedoogverkla- ring van 1991 geen rechtskracht Bewakers van het bedrijf CSU betrapten in de nacht van dinsdag op woensdag twee jongens, die op de Nikadel in De Koog drie kratten met lege colaflessen versleepten. Toen de bewakers op de proppen kwamen, ging één jongen er vandoor, de ander werd in de kraag gevat en overgedragen aan de politie. Deze, een 16-jange inwoner van Uit hoorn, verklaarde dat ze de kratten hadden weggenomen achter een supermarkt. Ze wilden de flessen de volgende dag terugbrengen om zo het statiegeld te kunnen opstrij ken. De politie stak een stokje voor dat plan en hield later ook de gevluchte knaap, een 17-jarige Uithoornaar, aan. „Er zitten enkele voorwaarden aan vast waar we op Texel niet mee uit de voeten kunnen. Als ze daar niet wat aan doen, gaan we niet akkoord." Volgens wethouder Schilling is de onrust die is ontstaan nu bekend is geworden dat het college weer praat over de Nationaal Park status voor de Texelse duinen, absoluut ongegrond. „Wij houden vast aan wat we in het collegeprogramma over dit onderwerp heb ben gesteld." Een nationaal park is een aaneen gesloten gebied van minstens 1000 hectare dat uit duin of bos bestaat met bijzonder planten en/of dierenleven. Het moet een grote wetenschappelijke waarde hebben en er mogen niet of nau welijks landbouwgronden liggen. Recreatie mag wel. Het idee voor de instelling van Na tionale Parken is vorige eeuw in Amerika geboren. Men wilde waardevolle natuurgebieden veilig stellen en bewaren voor de toe komst. In '69 zijn hierover interna tionaal afspraken gemaakt. Ook Nederland sloot zich aan. Er is door het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij een speciale commissie Nationale Parken ingesteld die adviseert over gebieden die geschikt zijn voor de status. Op dit moment zijn er in Nederland tien Nationale Parken en nog tien gebieden staan op de nominatie. Vies woord Op Texel is Nationaal Park tot op heden een vies woord. Met name Texels Belang voert het onderwerp in iedere verkiezingscampagne op als onbespreekbaar. Vandaar dat de aankondiging van EcoMare, dat het college van b en w dinsdag een beslissing zou nemen over het starten van een procedure voor de tot standkoming van een Natio naal Park in het Texelse duinge bied, voor de nodige opschudding zorgde. Helemaal toen de gemeen te verdere mededelingen daarover weigerde. Wethouder Schilling brak deze ban en verklaarde dat de zaak is aan gehouden. „Kijk, onze duinen zijn qua gebied geschikt als Nationaal Park. De gemeente moet aan die commissie laten weten of wij daaraan mee willen werken of niet. Voordat we die vraag aan de raad voorleggen, zullen we er toch eerst als college over moeten pra ten wat we ervan vinden. Maar daar kwamen we dinsdag niet zo één twee drie uit. Niks geheimzin nigs dus. Antwoord geven aan die commissie heeft gewoon met fat soensnormen te maken." In het collegeprogramma staat dat de status Nationaal Park voor de Texelse duinen wordt afgewezen zolang er onaanvaardbare conse quenties aan zijn verbonden. Schilling geeft aan dat enkele be palingen voor het college nog steeds onbespreekbaar zijn. „Er hangt bijvoorbeeld mee samen dat er niet mag worden gekampeerd in een Nationaal Park. Maar wij gaan natuurlijk niet een camping ophef fen. En het vorige college is eens wezen kijken bij een Nationaal Park in Nederland. Daar bleek een groot hek omheen te staan. Dat nóóit voor de Texelse duinen, uiteraard." Hij denkt dat EcoMare het onderwerp opwerpt omdat het centrum belanghebbend is. Het zou als bezoekerscentrum op ex tra inkomsten via het ministerie kunnen rekenen. Liefhebbers van gemarkeerde lan ge afstandwandelroutes komen binnenkort ook op Texel aan hun trekken. In samenwerking met Staatsbosbeheer ontwikkelt het NIVON op Texel een 80 kilometer lang wandelpad, deel uitmakend van het landelijke wandelpaden netwerk, gecoördineerd door de Stichting Lange Afstand Wandel paden. B en W juichen het initia tief toe en zullen positief reageren op het verzoek van het NIVON om financiële steun. De kosten van bewegwijzering (f18.000,-) ko men voor rekening van de ge meente. De provincie kende al een subsidie van f7750,- toe. Ook Teso heeft een bijdrage toe gezegd. De totale kosten bedragen f80.000,-. De wandelaars die de route lopen (de meeste zullen er minstens twee dagen voor nodig hebben) zullen worden geconfronteerd met alle variatie van het Texelse land schap. De wandeling loopt van de veerhaven, door en langs de dui- De financiering van een radiospot voor Texelpromotie wordt door TVO aangegrepen om wanbeta lers de les te lezen. Zo'n 350 brie ven gingen de deur uit. TVO heeft meebetaald aan een ra diospot om het achterblijvende toerisme een nieuwe impuls te ge ven. Voor de financiering wilde het verbond niet weer een beroep doen op de ondernemers die ieder jaar braaf hun bijdrage betalen, maar juist op die mensen die het laten afweten. Co Vinke: „Slechte ondernemers? Dat zijn jóuw woor den. Het zijn in mijn ogen mensen die hun verantwoordelijkheid niet nemen." De TVO-voorzitter wil met de brieven een beroep doen op solidariteit. „Het gaat nu om een eenmalige actie. Maar kijk eens hoeveel pro blemen wij hebben om de jaarlijk se bijdrage voor de VVV van ƒ150.000,- op tafel te krijgen. Texelpromotie is in het belang van alle ondernemers op het eiland, maar de schouders die het dragen worden steeds smaller." Net als vorig jaar doet de Horizon- toer Texel weer aan. Op zondag 7 augustus zijn de artiesten, die per platbodem langs de Waddeneilan den varen, te vinden in De Koog. Het optreden op Texel start om 16.00 uur op het dorpsplein van De Koog. Het programma is bij zonder gevarieerd en biedt behal ve muziek acrobatiek en „muzikale malloterie". Vanaf 22.00 uur worden de acts ver spreid over diverse horecagele genheden in het dorp. nen, dwars door het dennenbos, volgt dan het strand tot voorbij De Koog, vandaar via de binnenkant van de duinen van Muy en Slufter naar paal 28 en de vuurtoren. Ver volgens langs de waddendijk naar Oost, Oosterend, opnieuw de waddendijk, naar Den Burg, van daar via het Hogeberggebied naar Oudeschild en de Schans, binnen zijde Prins Hendrikdijk tot 't Hornt- je. De hele wandeling loopt langs bestaande wandel/fietspaden, dij ken en wegen. Er worden dus geen nieuwe paden aangelegd zo dat van grondaankoop e.d. geen sprake is. Slechts bestaande pa den worden door bewegwijzering gekoppeld en herkenbaar gemaakt. Boekje In samenwerking met de VVV zal een boekje worden samengesteld met uitgebreide informatie voor de gebruikers van het Texelpad. Het zal in het hele land te koop zijn. De wandelroute past uitstekend in het Texelse recreatiebeleid. De be langstelling voor wandelen over langere afstanden groeit, hetgeen blijkt uit de spectaculair gestegen verkoop van de NIVON wandelgid- sen en het gebruik van bestaande wandelroutes, zoals het befaamde Pieterpad dat loopt van Pieterbu- ren in Groningen tot de Sint Pie tersberg bij Maastricht. Alleen al voor dit Pieterpad werden vorig jaar 10.000 gidsen verkocht. Ge zien de populariteit van Texel ver wacht het NIVON een vergelijkbare belangstelling voor de route op het eiland. De econo mische betekenis daarvan is niet gering en het leuke is dat het pad nauwelijks een bedreiging is voor landschap of milieu. De VVV kan op de aanwezigheid van het pad inhaken met twee- of meerdaagse arrangementen. Taxi's. De gemeente gaat over leg voeren met de Texelse taxibe drijven over het taxivervoer in De Koog. Nu een standplaats aan de Nikadel wordt ingericht wil het college van b en w afspraken ma ken over andere aspecten van aan wezigheid van taxi's in het dorp Besloten is zo snel mogelijk ver wijsborden naar de standplaats in de Dorpsstraat te plaatsen. Een Texelse jongen en een Duitse kennis werden vanmorgen door de reddingboot Beursplein 5 van het wad bij De Cocksdorp opge pikt. Ze hadden uren in het water gelegen en waren onderkoeld en uitgeput. Het tweetal was voor een feestje naar Vlieland geweest. Volgens hun lezing zouden ze op dat eiland aanvankelijk de nacht doorbren gen, maar kregen ze gelegenheid om in een door een andere boot gesleepte volgboot te stappen en daarmee richting Texel te varen. Wat er daarna is gebeurd, is nog niet duidelijk. Het schijnt dat de eigenaars van de trekkende boot de volgboot op zee hebben losge gooid en de jongens aan hun lot hebben overgelaten. In de buurt van Texel verlieten ze de boot. In elk geval wisten ze uiteindelijk wa dend een bank ter hoogte van De Cocksdorp te bereiken, enkele honderden meters uit de kant. Hun geschreeuw om hulp werd van morgen gehoord door Maarten Boon uit De Cocksdorp, die de kustwacht waarschuwde. Vanuit de toren werd het tweetal toen ge zien, half in het water en vastge klampt aan een baken-tak. De reddingboot haalde de drenkelin gen op en droeg ze over aan dok ter en ambulance. Herstel van de bij een aanvaring zwaar beschadigde kotter TX 19 van Krijnen zal zeventig werkda gen kosten, zo staat nu vast. Dat betekent dat de kotter bijna drie maanden uit de vaart is. De repa ratie wordt uitgevoerd door scheepswerf Visser in Den Helder in samenwerking met de werf Haak, die de kotter bouwde. De meeste opvarenden hebben inmiddels op andere schepen werk gevonden. I.M. ADVERTENTIE Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de I.M. ADVERTENTIE Inleveren advertenties voor de editie van 5 augustus: t/m vrijdag 29 juli a.s.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 1