Weekend Vlees duinlam nieuwe Hoornder specialiteit „GGD onderbouwt de financiën verkeerd" Agenda 5 VOOR TEXELSEcouRANT Scouting op vakantie Texel betrokken bij actie van „nadeelgemeenten" "'-TT >7 -lm* 7 Kennismakingsdag jeu de boulesclub van 23 en 24 juli 1994 Kerkdiensten zondag 24 juli Geen oud papier Verstelbare schroef Milieu-meiden Zomeravondconcert Van Ginkel oi dapper vissers VRIJDAG 22 JULI 1994 Veertig leden sterk gaat Scouting Texel op zomerkamp naar het bos rijke Baarn. De scouts vertrekken aanstaande zondag en keren te rug op 2 augustus. De gidsen en verkenners, meisjes en jongens van elf tot en met veer tien jaar, kamperen in Baarn en wagen zich aan een fiets- en wan- delhike. Verder worden musea en zwembaden onveilig gemaakt, wordt er gepionierd, gekookt en kampvuurtjes gestookt. Veertien tot en met zeventienjarigen, de ro wan en sherpa afdeling, fietsen eerst door Nederland en eindigen in Baarn. De gemeente Voorburg heeft sa men met drie andere gemeenten (waaronder Texel) het initiatief genomen voor actie tegen de re geringsplannen om de rijksuitke ring voor 400 Nederlandse gemeenten drastisch te verlagen. Een onderzoekbureau krijgt op dracht om een rapport te maken waarin wordt uitgelegd waarom deze inkomstenvermindering voor de betrokken gemeenten onaan vaardbaar is. Als er geen verandering in de rege ringsplannen komt, zal Texel jaar lijks f1,3 miljoen minder krijgen, waardoor de gemeente gedwon gen zal worden ingrijpend te bezui nigen en/of plaatselijke belasting en te verhogen. Tal van gemeen ten komen in zeer ernstige moei lijkheden. De gemeentebesturen van Voorburg, Texel, Haarlemmer meer en Huizen komen op 26 juli in eerstgenoemde plaats bijeen om de „coördinerende actie" voor te bereiden. Goënge's duinschapen en -lammeren grazen in het zoute gebied rond de Mokbaai. „Zo houd je ze het best vers." De jeu de boulesclub Den Burg houdt morgen (zaterdag) een ken nismakingsdag bij de banen in de notaristuin, ingang Achterom. Nieuwsgierigen kunnen leren hoe het spel jeu de boules wordt gespeeld. Jong en oud is welkom vanaf 14.00 uur. De clubleden stellen hun materiaal ter beschik king en geven uitleg tijdens oefen partijtjes. „De omgeving vormt het dier en zijn smaak. Deze duinlammeren hebben rondgelopen op de kwel ders rond de Mokbaai en zoute grassen gegeten. Hun vlees is daardoor wat zilter dan van een gewoon lam. Vergelijk het maar met het verschil tussen een duin konijn en een tam konijn Slager Willem Goënga hoef je weinig meer te leren over lams vlees. Duinlam is de nieuwste specialiteit van de promotor van misschien wel het meest-Texelse produkt. „Lamsvlees zoals lams vlees moet zijn", zegt hij op zijn bekende, ietwat nonchalante toon. Duinlamsvlees bestaat niet sinds gisteren. Tot nu toe ging het pro dukt altijd anoniem mee met het gewonelamsvlees, dat in steeds grotere hoeveelheden zijn weg naar de klant vindt. Een duin lam is meer in beweging en daar door groot, mager en pezig. Het vlees is wat groffer van structuur. „En eigenlijk iets minder geschikt voor consumptie. Het grote pu bliek heeft liever vlees met een minder-uitgesproken karakter. Maar dat geeft niet, zo houdt duinlam iets exclusiefs", lacht Goënga. Het „nieuwe" vlees is niet het pro dukt van een zorgvuldig- uitgevoerd marktonderzoek onder representatieve, potentiële consu menten. „Bij de hoorzitting over de herinrichting van de Her enstraat kwam ik Dick Drijver te gen. Zijn beesten lopen in het duingebied bij de Mokbaai, waar ook zijn vader altijd heeft geboerd. 'Hoe is het met je schapen', vroeg ik. Tijdens dat praatje is eigenlijk het idee ontstaan." Overeengekomen werd dat Goën ga honderd lammeren van Drijver zou overnemen. „Elke week slacht ik er vijf. De rest blijft in de duinen lopen tot het hun beurt is. Daar houd je ze toch het meest vers." Het vlees is wegens de beperkte leverbaarheid niet te koop in Goënga's slagerij. Voorlopig levert hij alleen dorpsgenoot Willem Ham van restaurant „Het Kom pas". Omdat de Texelse Courant met altijd genoegen neemt met een oppervlakkige verslaggeving, reizen twee culinaire specialisten af naar Den Hoorn om een vorkje mee te prikken. Ham is een doorgewinterd restau ranthouder, zo kunnen zij consta teren. Niet alleen zorgt hij ervoor dat zijn gasten niets tekort komen, de menukaart vermeldt al direct de achtergronden van zijn nieuwe IFoto Harry de Graaf) specialiteit. En de gastheer, nooit om een praatje verlegen, geeft bo vendien graag toelichting. „De lammeren leven van helmgras, duinroosje, kruipwilg, zeekraal, spartinagras en zeegras, heeft Dick Drijver me verteld. Daar is de zoutige smaak aan te danken. Maar het is natuurlijk niet zwart wit. Zo duidelijk zijn de verschillen met gewoon lamsvlees niet." Goënga meent wel dat het eigen karakter van het vlees herkenbaar is: „Een paar jaar geleden zat ik in een panel van experts. Zonder dat we wisten wat we aten, moesten we verschillende soorten lams vlees proeven. Het Terschellinger lam was het meest smaakvol en won. Dat hele eiland bestaat hele maal uit duinen natuurlijk..." Ham dient tenslotte het door eega Els Veeger bereide lamsvlees op. Met verschillende soorten zee groenten en voor de liefhebber een neutrale saus. Onder het eten overleggen de verslaggevers of de geduide verschillen inderdaad zijn te onderkennen. „Ja, toch wel", vermoedt de één. „Ik weet het niet", twijfelt de ander, die mis schien iets te gulzig van de heel beste Franse wijn heeft genipt. „Maar het smaakt in elk geval uit stekend en gelukkig is het geen haute-cuisine. Daarmee kan ik mijn maag niet vullenHet is nog niet geconstateerd of de gast vrouw komt al informeren: „Willen jullie nog aardappelenDe heren beseffen opnieuw dat ze met de journalistiek het juiste beroep heb ben gekozen. Vrijdag 22 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". Tot 17.00 uur hebben leden van TVL en TVO gelegenheid om in het VVV kantoor in Den Burg achter de schermen te kijken. De wielerclub houdt op het parcours bij Den Burg een baancriterium. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Van 19.00 tot 21.00 uur wor den op het schoolplein van De Kooterkeet in Oudeschild te gels verkocht ten bate van de nieuwe school. Zaterdag 23 juli Op het schoolplein van De Kooterkeet in Oudeschild worden van 10.00 tot 12.00 uur tegels verkocht ten bate van de nieuwe school. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". Rond de zeemanskerk in Ou deschild wordt feestmarkt ge houden. Om 14.00 uur begint in de no taristuin aan het Achterom in Den Burg een kennisma kingsmiddag van de Jeu de Boules-club. In zwempark Molenkoog wordt van 16.00 tot 22.30 uur de manifestatie „Een dag je wereld(s)wijd" met mede werking van asielzoekers. Muziek, voetbal, schaaksimul- taan, sport en spel. Toegang gratis. Zondag 24 juli In de Hervormde kerk van De Koog begint om 12.30 uur een Duitse Evangelische dienst met medewerking van pfarrer A. Hermann uit Duisburg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje", en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". Laatste dag van het tennis Texeltoernooi. Prijsuitreiking om 16.30 uur op de banen bij de sporthal. Om 19.30 uur begint in de Hervormde kerk van De Koog een interkerkelijke zomera- vonddienst. Maandag 25 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Wim Wiering een dia-avond over Texel, aan vang 20.00 uur. Entree f2,-. Dinsdag 26 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones". Op het parcours bij Den Burg houdt de wielervereniging een criterium. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Tussen 19.00 en 21.00 uur wordt op het strand bij paal 9 een sportviswedstrijd gehou den, speciaal voor gasten. In de Burgemeester Koning-hal is de „lachspel keishow" van Bassie enj aan; aanvang 19.00 uur In de Hervormde kerk van( Burg geven Joost Veem (orgel) en Els Kal (alt/mg sopraan) een concert. j| vang 20.15 uur. Collecte afloop. In De Waddenwinkel in de helminalaan in Den Burg schrijver-antropoloog Rob, Ginkel een dialezing. On andere over de gevolgen, de afsluitdijk voor de Ten visserij in de jaren dertig tree f5,-. In Cinema Texel wordt hei neelstuk „De Minnaar" Harold Pinter opgevoerd,! vang 21.00 uur. Het cabaret Bassero breng theater-restaurant Klif 12 voorstelling „Doodgewoi Aanvang 21.00 uur. Em f17,50; vriendenprijs f 15, Voor de overige evenemes wordt verwezen naar overzicht in de Texelse C rant/Vakantiekrant. Hoogwater te Oudesd Vr. 22 Za. 23 Zo. 24 Ma. 25 Di. 26 Wo. 27 Do. 28 Vr. 29 8.34 en 2 9.46 en 2i 10.36 en 2; 11.15 en 2 11.56 en 0.00 en 1] 0.24 en 1, 0.40 en 1: Aart het strand is het ongeveer i uur eerder hoog water. De zonl 24 juli op om 5.47 u. en gaat ot om 21.41 u. 22 juli volle maan. juli Springtij. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. en 11.00 u. ds. H.R. Betting Interkerkelijke zomeravonddienst 19 30 u. ds. F.J. Daa- ne; m.m.v. Magda Halsema (sopraan) en Fokke Wolstra (organist). Den Hoorn: 9.30 u. dhr. J. Wieten. Oosterend: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. dhr. J. Wieten. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper; 19.30 u. zo- meravondzangdienst o.l.v. mevr. H. Jansen, m.m.v. koper- groep Excelsior, orgel dhr. P. Plug. Deutsche Ev. Gottesienst: Ned. Herv. Kerk te De Koog, 12.30 u. Pfarrer A. Hermann aus Duisburg. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. J.W. Kuipers uit Dokkum; 19.00 u. ds. J.W. Kuipers; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. ds J.J.N. Wilmink; 19.30 u. dhr. B. Vlaming. GEREFORMEERDE GEMEENTE 11.15 en 16.30 u dienst in de Ned. Herv. kerk van Oosterend. Wo. 27/7, 19.00 u. ds. M. Golverdingen in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. GEREF KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser, gezinsdienst. 19.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor; uitzending via Radio Texel. De Koog: Duitse mis: zo. 11.00 u.; wo. 19.30 u.; vr. 19.30 u. De Cocksdorp: zo. 9.30 u. Duitse mis: za. 19.30 u. Den Hoorn: Duitse mis: zo. 9.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Weerstand bieden aan de geest van de wereld". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Het kennen van de juiste religie brengt verantwoordelijkheid mee". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Medische post De Koog: Nikadel (naast RK kerk), tel. 27270. Alleen voor toe risten. Liefst op afspraak. Buiten het weekend voor toeristen op Noord-Texel (polder Eierland): dokter R. v.d. Bent, tel. 16234. Consult alleen na telefonische afspraak. Weekendarts Texelaars: Van za. 8.00 tot ma. 8.00 uur: Dokter R. A. van de Bent. Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234 Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. In loopspreekuur za./zo.: 12.00-13.00 u. en 16.00-17.00 u. Zaterdag en zondag apotheek geopend. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag, zondag en maandag om 18.00 uur pre cies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg: Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon, tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-50150. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en verpleegkun dige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute proble men met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechmek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechmek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. „We kunnen absoluut niet over zien welke 'alternatieve GGD- pakketten' voor Texel nu bij uit stek geschikt zijn. Eerst meer dui delijkheid." De commissie welzijn liet er dinsdagavond geen twijfel over bestaan. De meerjaren be leidsnotitie van de Gewestelijke Gezondheidsdienst Kop van Noordholland biedt niet genoeg duidelijkheid om op basis van de ze informatie tot een besluit te komen. Bovendien baart de voor gestelde financiële gang van za ken de commissieleden zorgen. De gezondheidszorg, een verant woordelijkheid van de gemeente, is aan verandering onderhevig. De ze veranderde opstelling brengt ondermeer een verbreding van de gemeentelijke verantwoordelijk heid met zich mee. Om de raad in zicht te geven in deze materie heeft de GGD onlangs een notitie uitgebracht, waarin drie „scena rio's" worden gepresenteerd. Pak ket A is het traditionele basis pakket, in pakket B wordt de aan pak verdiept (specialisatie op bijv. jeugdigen, verslaafden) en pakket C specialiseert zich op bijv. bevol kingsonderzoek en infectie ziekten. De kosten die de verdieping van de zorg met zich meebrengt, wil de GGD uit de reserve halen, een zaak die de commissieleden hoge lijk verbaasde. „Een heel verkeerde onderbouwing, zo kun je geen be drijf voeren", oordeelde Corrie Heijne-Dros (Texels Belang). De uitleg van de aanwezige GGD- Nu de zomervakantie is aangebro ken haalt Scouting Texel de ko mende zes weken in Den Burg geen oud papier op. Oude kranten en dozen kan men wel zelf bren gen naar de container naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Scouting verzoekt het oud papier in de container te deponeren, dus niet ernaast laten staan. De op haaldienst wordt hervat op zater dag 10 september. directeur G. Vogel kon de afkeu ring niet wegnemen. Personeelskosten VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi uitte haar zorg dat ook de ex tra personeelskosten uit de reser ves moeten worden betaald. „Die kosten kunnen nog wel eens flink tegenvallen." Pieter de Groot van D'66 gaf kri tiek op het feit dat de GGD in de nieuwe scenario's wel kans ziet efficiency-winst te behalen, maar niet in het basispakket. Corrie Heijne-Dros wierp Vogel bo vendien voor de voeten dat de ex ploitatierekening van de GGD vorig jaar grof is overschreden. Volgens Vogel is deze overschrij ding slechts te wijten geweest aan „boekhoudkundige technieken", die een verkeerde voorstelling van zaken hebben gegeven. De laatste boot waarmee Vogel het eiland wilde verlaten, maakte een einde aan de discussie, waar over het laatste woord nog niet gezegd lijkt. Het college stelt zich op hetzelfde standpunt als de commissie: eerst meer informatie. Tijdens zijn voorlopig laatste reis die eindigde met de aanvaring met een Frans containerschip „ving" de TX 19 van Krijnen on langs op de Doggersbank een groot stuk van een houten schip. Het was een brok van de achter steven dat er zeer oud uitzag, maar tot verbazing van de vissers zat er een fraaie koperen schroef met verstelbare bladen aan, als mede de schroefas en de koppe ling. De onderdelen zouden afkomstig kunnen zijn van een Scandinavi sche boot. Wanneer deze is ver gaan, kan wellicht blijken bij het onderzoeken van de diverse on derdelen, maar het kan niet zo heel lang zijn geleden want ver stelbare schroeven bestaan nog niet zo lang. TX 19-opvarende Rein Zandee wil het ding als sou venir bewaren. Vijf meisjes van 9-10 jaar van groep 5 van de Thijsseschool gingen de straat op om op kordate wijze het publiek wat meer milieubewust te maken en om na te gaan of de winke liers wel voldoende hun best doen om mee te helpen aan de oplossing van het afvalpro bleem. Ze gingen o.a. na in hoeverre plastic draagtassen al zijn vervangen door papie ren tassen en wisten diverse burgers te bewegen een stic ker op de brievenbus te plak ken waarmee ongevraagd drukwerk kan worden gewei gerd. In de tuin van de familie Engelvaart aan de Lijnbaan maakten ze een kleine ten toonstelling over deze proble matiek met loterij en verkoping van (natuurzm frisdrank ten bate van hei reld Natuur Fonds. De luchtexpositie woensdag heel officieel opend door meester Wit ning, die een lint doorki De eer was hem te beur vallen omdat hij in de les veel aandacht geeft aar lieuzaken. Hij prees het i tief en overhandigde geschenk voor het WNI enveloppe met inhoud, dat ik anders aan de fe zou hebbeh uitgegeven" klaarde hij. De foto Neeltje Bakker, Cathei:;' gelvaart, Anne Albers, A te van Hattem en Lisette met papieren bravoII tl die al bij veel ondernem gebruik bleken te zijn. (Foto Huri In de NH-kerk van Den Burg is dinsdag om 20.15 uur een optre den van organist Joost Veerman en zangeres Els Kal. De toegang is gratis, na afloop wordt een col lecte gehouden. Els Kal, altmezzo, studeerde aan het Hilversumse Conservatorium bij Maria Rombouts-Suchèl. Bij de bas Peter Kooy deed zij een spe cialisatie in oude muziek, daar naast volgde zij lessen in lichte muziek. Zij verleende solistische medewerking aan koren door het hele land, o.a. uitvoeringen van Bach's Mattheüs- en Johan- nespassion en het Mendelssohn- concert. Met het mannenkoor „Valerius" trad zij in 1991 op voor TV. In het kader van een Strawinsky- project zong zij de „Trois poèmes de Stéphane Mallarmé" van Ravel o.l.v. Oane Wierdsma. Met organist Joost Veerman ver zorgt zij sinds 1992 zomeravond concerten op Texel, met werken variërend van Handel, Purcell tot Mahler en Bosmans. Joost Veerman studeerde aan het Alkmaars Conservatorium bij Jos van der Kooy. In 1988 slaagde hij daar voor het diploma Docerend Musicus. Vervolgens zette hij zijn studie voort aan het Utrechts Con servatorium bij Jan Welmers en Jan Raas. In 1991 behaalde hij daar het diploma Uitvoert cus Orgel. Ook volgde hj koordirectie (Kurt Thomai Den Haag) en improvisatü nat. Zomeracademie voer nisten, Haarlem). Hij heeft een eigen lespra organist van de Goede Hp in Huizen (NH) en recenss de vrijdagse muziekpag' een landelijk avondblad. De antropoloog en gesel* dige Rob van Ginkel veris dag om 20.00 uur over 5 „Tussen Scilla en Charybs etnohistorie van Texels volk". Het boek gaat over van Oosterend en Oudesc vroeger balanceerden c van het onmogelijke. De" zing is één in de reeks dies) denwinkel organiseert. Van Ginkel gaat in op defl van het afsluiten van dei voor Texel in de jaren dert name het gevecht van g^1 vissers tegen de staat fl broodwinning onbelangrif1 Entree is vijf gulden, een< de opbrengst gaat naar N ter ondersteuning van sociale wetenschappers1 den en Oost-Europa. De^ winkel is te vinden op nalaan 30 in Den Burg, tel

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2