eductie caravan plaatsen oor rechter afgewimpeld m ■chtpaar Ruis wint kort geding Verhuizing Bruinvis gebeurt in recordtijd carmoon andschap centraal op merexpositie Posthuys .TEXELSE coURANT. "Ofl HOOR EENS!,HÜ ZIT GRRRG ld DE ZOU EN IK BRK GRRRG EEN EITDE.HD HEEFT ALLEEN EEN HEKEL RRN DIE SPRTEL KRR9SEN H Groetjes van een zonnig TEXEL. Half Oudeschild steekt handje toe spelen FREEFEEL SUZUKI Ringsteker Biem Trap verslaat Willy Zijm „Tuinwal langs Kamperfoelieweg Ondernemers Skil pakken samen uit Gemeente wil praten over Dorpsstraat slaapplaatsen door te voeren, maar als hij zijn afspraak met de gemeente niet nakomt vóór 1 ja nuari 1996 wacht hem een boete. VRIJDAG 22 JULI 1994 gek, Dekkerskoog en 't herveld. Dit laatste terrein Zutphen sinds 1 januari verhuurd aan Ruis. Het con- dat daarbij werd opgesteld gen jaar geldig. De overeen- werd jaarlijks stilzwijgend Hindering van slaapplaatsen op camping Coogherveld inzet van een kort geding dat dinsdag heeft gediend len Helder. Terreineigenaar Cor Zutphen uit De Koog jde zijn huurders Nico en Marijke Ruis voor de rechter, grzetten zich tegen het gedwongen schrappen van 65 taravanplaatsen. Mr. W.H.J. Ravens vonniste gisteren in voordeel van het echtpaar. [utphen is eigenaar van ruim wordt door de eigenaren zelf ge- lectare grond aan de Kamper- daan. Aan de beheerders van het «eg m De Koog. Daarop zijn terrein zijn de gasten kampgeld ampings gevestigd: De Luwe schuldig. Reductie In januari 1992 kocht Zutphen van de gemeente 2,5 hectare grond aan de Kamperfoelieweg om daar 36 recreatiebungalows te bou wen. Dat zijn ruim 180 slaapplaat sen. Maar de gemeente wil geen extra toeristische overnach tingsplaatsen, dus moest Zutphen in ruil voor deze bungalows kam peerplaatsen op zijn campings in leveren. Hij heeft op de drie terreinen 1010 slaapplaatsen, ver deeld over 173 stacaravans en 106 kampeerplaatsen. De ge meente eiste een reductie tot 600 slaapplaatsen vóór 31 december '95. Volgens de advocaat van het echt paar, mr. L.Ph.J. baron van Uten- hove betreft dit een „geheime" afspraak tussen Zutphen en de ge meente. „Ruis ging er van uit dat de grond was aangekocht voor kwaliteitsverbetering van de cam pings. Meer ruimte, zodat de cara vans niet zo dicht op elkaar hoefden te staan. Pas later werd duidelijk dat de gemeente de bouw vanbungalows toestond, middels een artikel 19 procedure", aldus de advocaat. De grondeigenaar praatte met Ruis over de reductie. „Het was mij totaal niet duidelijk dat hij die alleen wilde doorvoeren op het Vaste plaatsen oogherveld staan veel staca- met vaste plaatsen. Bij de door Ruis waren die contrac tiegrepen. Voorwaarde was jverkoop van een caravan de wordt vrijgemaakt. Dit om- iste plaatsen een schaars lijn waar veel vraag naar is. koppeling aan de verkoop en caravaneigenaar de prijs n opdrijven en heeft de ter- lenaar geen invloed op het kdat op zijn camping komt. overigens een bepaling die sen gebruikelijk is in de ierbranche. Ruis vond dat teveel cara- le dicht op elkaar stonden, hij tussen '86 en '90 het vaste plaatsen via natuurlijk pverminderd tot 110. Vrijko- plaatsen zijn opnieuw ver- Ruis. „Maar dat gebeurde leg et Zutphen, opdat we len achter stonden wie de eeg." loitatie van de stacaravans deel dat wij huren", aldus Nico Ruis. Hij ging akkoord met een brief die naar de vaste stand plaatshouders werd gestuurd op de drie terreinen, waarin wordt ge rept over een reductie van 65 plaatsen. „In die brief staat letter lijk: op ónze campings. Meervoud dus. Ik heb niet geprotesteerd om dat 65 plaatsen uitgesmeerd over alle campings mij niet dramatisch voorkwam. En daarnaast had ik al een reductie doorgevoerd, dus ik ging er van uit dat het vooral op Dekkerskoog en De Luwe Boshoek zou slaan." Ontslag Toen duidelijk werd dat Zutphen de vermindering met 65 plaatsen alleen wilde doorvoeren op de camping van Ruis en dat binnen twee jaar, omdat dat met de ge meente was afgesproken, kwam deze met de vaste plaatshouders in het geweer. Zutphen, bij monde van zijn advocaat mr. P. van den Berg, verwijt Ruis dat die zich eerst akkoord verklaarde met de reductie en daar later toch tegen in geweer kwam. Ondertussen wil Zutphen tevens het huurcontract met Ruis beëin digen en wel per 31 december '95. Als reden voert hij aan dat het echtpaar de bedrijfsvoering niet goed doet en dat zijn dochter de exploitatie van het terrein wil over nemen. Wegens het laatst af gesloten huurcontract met de VOF Ruis en Van Schoonhoven is het echtpaar echter van mening dat ze mogen blijven tot 1 januari 1997. Zutphen denkt daar anders over. De rechter buigt zich in oktober over dit gedeelte van de zaak tij dens een bodemprocedure. Als Ruis dan weer wint komt Zutphen in de problemen. Hij kan Ruis niet dwingen de vermindering van van een deel van het Coogherveld. IFoto Harry de Graaf) Huurprijs Voor Ruis is een reductie van 65 stacaravanplaatsen onverteerbaar, temeer daar niet is gerept door Zutphen over een evenredige ver laging van de huurprijs. „Het is mijn brood, ik kan er niet van leven als ik zoveel minder gasten heb." Het idee om de vermindering via natuurlijk verloop te halen, is vol gens Ruis niet realistisch. „De meeste eigenaren hebben flink geinvesteerd in hun caravans. Er zijn niet veel mensen die hun sta- plaats op korte termijn opgeven. Dus dat zou betekenen dat als ik word gedwongen er 65 te verwij deren ik willekeurig moet kiezen wie." Volgens Van Utenhove zal dat schadeclaims opleveren en bestaat geen rechtsgrond om dit van Ruis te eisen. „In het huurcon tract met Ruis staat geen clausule waaraan een gedwongen reductie met 65 plaatsen kan worden op gehangen. Een voorbeeld om aan te geven hoe scheef het is: als je een huis huurt van de woning bouwvereniging, dan zegt dat contract toch ook niets over het aantal kinderen dat je mag krijgen als huurder? Een verhuurder kan niet zomaar éénzijdig veranderin gen in het huurcontract aanbren gen." Mienterglop Ruis denkt echter een oplossing voor alle problemen te hebben ge vonden. Hij heeft aan het Mien terglop vier hectare grond gekocht waar hij een camping met vaste stacaravanplaatsen wilbeginnen. Daar zouden de wagens 't Coog herveld naar toe kunnen, waar door Zutphen zowel zijn reductie kan halen als van zijn huurders af zou zijn. De gemeente weigert echter toestemming voor een kampeerterrein aan het Mien terglop. Rechter Ravens zei de legalisering van het Mienterglopterrein een elegante oplossing te vinden. Maar door dat toe te staan, komt de gemeente niet aan verminde ring van slaapplaatsen, maar ook geen uitbreiding, want dan betreft het alleen een verplaatsing. Van Utenhove vindt dat dét het pro bleem van de gemeente is en niet van Ruis. „Deze rechtzaak gaat over Ruis die gedupeerd wordt door een onderling afspraakje tus sen de gemeente en Zutphen. Hij heeft een camping gehuurd met alles erop en eraan. Die mag niet zomaar onder zijn handen worden uitgekleed. Het Mienterglop is dé oplossing. Het voorkomt een stroom van onverkwikkelijke pro cedures van staplaats-eigenaars die schade willen verhalen. En zul ke claims zouden uiteindelijk nog wel eens bij de gemeente terecht kunnen komen. Als de politieke wil er is, is er altijd een weg om een camping aan het Mienterglop toe te staan." Kantonrechter Ravens heeft de vordering van Zutphen afgewezen met als gevolg dat Ruis geen men sen met stacaravans hoeft te dwingen van 't Coogherveld te vertrekken. De zaak over de beëin diging van het huurcontract dient in oktober. rtT) 1-l* De feestvierende scholieren. kunst kijken is zien naar werkelijkheid door de ogen nderen. Die anderen zijn na ars die door hun werk 9en visie op die werkelijk- ten zien. Met deze woor- gaf burgemeester Van flwd in zijn openingstoe- voor de zomerexpositie tefie 't Posthuys de essen- van de beeldende kunst, "dschap staat centraal in - erk van drie van de vier 'naars dat deze zomer door r«ser naar Texel is gehaald. 'even houdt zich uitsluitend "iet aquarelleren. Dat doet 3' hij zelf, om zich in één k optimaal te kunnen be ft Voor zijn onderwerp, het Italiaanse landschap, reist Neven regelmatig naar Toscane. Vooral oude stadjes op de heuvels rond Siena hebben zijn voorkeur. Ter plekke maakt hij aquarelschetsen die hij thuis in zijn atelier met be hulp van foto's uitwerkt. Technisch zitten zijn aquarellen knap in elkaar. Het atmosferisch perspektief, het steeds lichter en grijziger worden van het land schap naar de horizon toe, is ge raffineerd toegepast. Trefzeker staan ook de lichtste tinten op het papier. Hierdoor wordt een grote diepte gesuggereerd. Toch is Ne ven er niet in geslaagd de zinde rende hitte van het subtropische klimaat weer te geven. Het be perkte kleurengamma en de wei nig doorwerkte vlakken maken het I.M. ADVERTENTIE een fro Cobno fr de zonnige von f 36.995, %-efBTW.excl c*en rijWoor maken OOSTEREND (TEXEL): Garage Westend, Oosterenderweg 52, 02220 - 1 83 96. landschap saai en zonder span ning, wat ook nog eens in de hand wordt gewerkt door de voortdu rende herhaling van het dorpje op heuvel. Nergens wekt Neven de indruk dat hij ons meer mee kan geven dan wat elke pittoreske plek ons visueel biedt. Foto's In de entre-sol hangen etsen van Reinder Homan. Wie in de ruimte om zich heen kijkt kan vaststellen dat Homan kan etsen. Elk werkstuk bevat subtiele kon trasten tussen het lichte grijs en het diepe zwart, tussen het fijne lijntje en de dikke streep en tussen het ijle vlak en de doorwrochte struktuur. Het is duidelijk te zien dat de natuur Homan boeit en dat het er hem om gaat die fascinatie op ons over te brengen. Dat lukt hem ten dele. De aandacht ver flauwt na het zoveelste stukje fraaie natuur. Bovendien valt dan op dat Homan wel erg konse- kwent regel één in de fotografie toepast, namelijk zorg ervoor dat je iets op de voorgrond hebt voor de broodnodige diepte. Zijn voor gronden werken als een plat voor hang waardoor je naar de rest van het landschap kijkt dat uniform in lichtgrijs is gedompeld. Er is niets op tegen foto's te ge bruiken bij de totstandkoming van je werk, de grootste kunstenaars doen dat, maar laat ze slechts uit gangspunt blijven. In de beelden de kunst gaat het niet om uitbeelden maar om verbeelden. Interpreteren van de werkelijkheid vraagt om een visie daarop en juist die mankeert hier jammer- genoeg. Spetterend Op de bovenverdieping zijn de Fjiese landschappen van Jeannet- te Héman te zien. In olieverf schil dert zij de diepe ruimten in Friesland met krachtige verfstre ken in mooie blauwen en groenen. De stoere kleuren worden soms wat doodgeschilderd door ze op het doek met wit te mengen en de stevige vormen worden vaak ver doezeld door de randen ervan vaag te maken. Ook wordt de symmetrie wel erg vaak tot stijl middel verheven. Als dit nagelaten wordt, spettert de expressie van het doek zoals in nr. 10 'Water scheerling'. Bronzen Tussen de landschappen door en in de vitrine's staan de bronzen van Sofie Hupkes. Hupkes maakt kleine plas tieken maar ook grote beelden zoals het monument ter herdenking van het Jordaanoproer op de Noordemarkt in Amster dam. De mens is haar onderwerp. Haar werk is realistisch, soms ex pressionistisch met af en toe een snufje mystiek. Vaklui De werken op de tentoonstelling zullen voor menigeen een lust voor het oog zijn, maar wie vindt dat kunst ook de hersens moeten prikkelen, komt er bekaaid af. Wil je je met recht kunstenaar noe men dan zul je behalve vakman schap ook een visie moeten heb ben en juist die eigen wordt node gemist op deze expositie die nog tot 26 september te zien is. Henk Arendsen Vernieling. Aan de Nikadel in De Koog zijn in de nacht van donder dag op vrijdag twee ruiten van een telefooncel vernield. Een 47-jarige inwoner van Den Hoorn deed hier van aangifte bij de politie. Tweeëneenhalve dag was voor de verhuizing uitgetrokken, maar met de enorme hulp van ouders en anderen werd de klus in één dag bijna helemaal geklaard. Vele handen maakten gisteren licht werk in Oudeschild en daarom kan vanaf vandaag al met de in richting van de nieuwe Bruinvis- school worden begonnen. Gisteren was de grote dag. Om acht uur 's ochtends werd begon nen met het leeghalen van de noodlokalen op drie verschillende plaatsen in Oudeschild, waar de kinderen het afgelopen schooljaar les kregen. Vijf uur 's middags wa ren alle lokalen -op een aantal Het ringsteken in vakantiecen trum De Krim, de derde in de reeks van zeven deze zomer, was opnieuw een succes. Biem Trap en steekster Bianca v.d. Wetering versloegen de winnaars van de vorige wedstrijd in Den Hoorn, Willy Zijm en Johanna van der Zwaag. Als derde koppel eindigde Rein en José Eelman. De opkomst viel wat tegen, slechts elf combinaties reden het parcours in tegenstelling tot de 21 koppels van afgelopen donderdag in Den Hoorn. De wedstrijd werd gereden op grasterrein en vereiste daarom extra behendigheid en concentratie. Voor de tweede en derde plaats moest gewedijverd worden door middel van een bar rage, bij de ringsteek-liefhebbers bekend als „het extra rondje". De inmiddels bekende zak voer van Cavo Latuco werd veroverd door Martin Kikkert samen met steekster Ellen Maaskant. Zij re den in een originele landbouwwa- gen getrokken door een prachtige Bels -een kortgedrongen trekpaard- en tooiden zichzelf in Staphorster klederdracht. In het algemeen klassement heb ben Joke Bouthoorn en Jos Wa terman hun eerste plaats verspeeld. Nu delen Willy Zijm met Johanna van der Zwaag en Dirk Witte met Sandra Witte de kop positie. kasten in de kleuterschool na- he lemaal leeg. Vanochtend hoefden de vrijwilligers nog slechts een container op het schoolplein te lossen om de verhuizing naar het gloednieuwe schoolgebouw com pleet te maken. „Ik ben verbijsterd", vertelt schooldirectrice Ria Visser en thousiast. „Het is een heerlijk ge voel dat we nu al bijna klaar zijn met de verhuizing. Nooit verwacht dat ik vandaag al mensen moest afbellen, omdat hun hulp zaterdag niet meer nodig is. En er is zelfs al een groep moeders -de poetsploeg- die aan de gang is ge gaan met schoonmaken." Volgens haar wordt de werklust in de hand gewerkt door de prachtige nieuwe accommodatie, die het afgelopen jaar is verrezen, „ledereen rea geert opgetogen en wil graag meehelpen er iets moois van te maken." Ook materieel, zoals vrachtwa gens, werd gisteren welwillend ter beschikking gesteld. De vrijwilli gers werden de hele dag voorzien van koffie en broodjes. De leer krachten staan nu voor de taak om de dozen uit te pakken en, tijdens Volgend jaar is de Kamperfoelie weg bij De Koog aan de beurt voor renovatie. Directeur Piet Plug van gemeentewerken deelde dat gis teravond mee tijdens een commis sievergadering in antwoord op een vraag van Gerard Weijers (Texels Belang), Omdat de smalle weg tij dens het toeristenseizoen zeer in tensief wordt gebruikt door zowel automobilisten als fietsers, wan delaars en ruiters, vroeg commis sielid Peter Bakker (Groen Links) om extra op de veiligheidsaspec ten te letten. Daarnaast opperde hij om tegelijk met het herstel van het wegdek een tuinwal aan te leggen. Momenteel zijn er een paar stukjes tuinwal en zijn er bij de diverse nieuw gebouwde wo ningen nog geen afrasteringen aangebracht. Bakker vindt dat de gemeente in overleg met de eige naars moet proberen om één lan ge tuinwal te maken. (Foto Bert Kon mg) de zomer vakantie, hun eigen lo kaal in te richten. Disco Van de oude situatie werd woens dagavond op feestelijke wijze af scheid genomen. Alle leerlingen van groep 1 tot en met 8 hadden zich verzameld in peuterzaal „De Kooterkeet", die deze zomer als laatste restant van het oude schoolgebouw tegen de vlakte gaat. De jeugd maakte er een ont zettend leuke disco-avond van. Zowel de allerkleinsten (swingen) als de „groten" (schuifelen!) ver maakten zich opperbest en voor velen kwam sluitingstijd (tien uur) te vroeg. De school kreeg inmiddels spon taan een aantal giften voor de in richting van het schoolplein. Wie ook een bijdrage wil leveren, kan het geld storten in het „felicitatie fonds", Rabo 3625.43879, onder vermelding van „nieuwe Bruin vis". Als vervolg op de „open dag" van vorig jaar houden de Oudeschilder ondernemers zaterdag 17 septem ber opnieuw een gezamenlijke presentatie. De opzet is ditmaal echter geheel anders. Bezoekers hoeven niet meer een tocht langs de diverse bedrijven te maken, maar kunnen op één plaats te recht. De loods van Rab aan de Heemskerckstraat wordt ingericht als beurs. Ongeveer twintig plaat selijke bedrijven laten daar hun produkten en activiteiten zien, on der het motto „Oudeschild pakt uit". Behalve bedrijfspresentaties is er op de beurs o.a. eten, drinken, levende muziek en vermaak voor kinderen. De Dorpsstraat is volgens plan- ning pas in het jaar 2000 aan de beurt voor herbestrating, maar in De Koog vindt men het de hoogste tijd dat er nu al wat gebeurt. Na dat een ambitieus plan om de winkel- en uitgaansstraat te ver fraaien op de financiën afketste, is de zaak op een dood spoor geko men. Naar aanleiding van een vraag van Pieter de Groot (D66) zei wethouder Gerbrand Poster gisteravond dat de gemeente de patstelling wil doorbreken. „We zullen weer met de ondernemers om tafel gaan zitten."

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5