Nu ook mini-paarden en ezels op Landbouwdag Speciale keuring mini's Droogte en warmte stagneert groei landbouwgewassen Landbouw Agenda 5 TEXELSE^? COURANT Bijna verzwolgen Hulp nodig bij rommel- en boekenmarkt Wat 'ikzeggen wou,. Jachtiust Weer of geen weer: Texel scoort Vervanging rif deel Beatrixla Dansende ruite bij seizoen-std Cadeau Snel opgeknapt Gestolen Aardappelen Suikerbieten Rommelmarkt Grasland Hoogwater te Oudesch 26 27 28 29 30 11.56 en 0.00 en 12.20 0.24 en 12.44 0.40 en 13.26 0.54 en 13.46 1.10 en 13.55 2.00 en 14*50 3.30 en 16.00 Cursus DINSDAG 26 JULI 1994 De Voltige Vereniging Den Helder tijdens een eerder optreden. Een primeur tijdens de Hoornder landbouwdag is de keuring van het Nederlands Mini Paarden Registratie Stamboek. Alle pony's kleiner dan 107 cm stokmaat kunnen hieraan gratis meedoen. Er zijn vijf rubrieken: veulens, enters 1 jaar), twenters I2 jaar), oudere merries en hengsten. Ruinen worden in de laatste categorie meebeoordeeld door de twee officiële Shetlandkeurmeesters, die naar het eiland komen. In de toekomst wordt registratie voor alle paarden en pony's ver plicht. Deze gelegenheid is een kans om dat gratis te laten doen. Al zo'n dertig minipony's zijn aangemeld voor de Texelse keuring. Jan Keyser uit De Cocksdorp en Frans Voskuil uit De Koog zijn de grootste inzenders. Op de foto staat Voskuil met enkele van zijn fokproducten. Wie ook in het bezit is van een minipony en deze nog niet heeft aangemeld, heeft vanavond de laatste mogelijkheid. Opgeven kan bij Frans Voskuil, telefoon 13296. IFoto Tessa de Graaff) Voor de tiende keer wordt don derdag a.s. in Den Hoorn de Texel se Landbouwdag gehouden. Het evenement vertoont nog steeds tekenen van groei en vernieu wing. Voor de diverse keuringen van hobby- en andere dieren zijn er meer inzendingen dan ooit. Voor het eerst zullen mini- paardjes worden geshowd. Dat zijn bijzonder kleine pony's met een schofthoogte van 78 tot 105 centimeter. Er zijn er 30 te zien, allemaal afkomstig van Texel. Nieuw zijn ook de ezels, ingezon den door Frank Berkhout en Theun de Winter. De organisato ren spreken van „playboy-ezels" wat te maken heeft met het feit dat een der inzenders zijn brood verdient als journalist bij het blad Playboy. Een publiekstrekker op deze tien de landbouwdag is ongetwijfeld de Voltige Vereniging Den Helder, die twee keer zal optreden. Het team bestaat uit jongelui (negen meisjes en een jongen) tot en met achttien jaar, die met een paard een show verzorgen: gymnasti sche oefeningen op de rug van het galopperende dier. De groep is re servekampioen van Nederland, treedt regelmatig in binnen- en buitenland op en hoopt zich bin nenkort te kwalificeren voor de Wereld Ruiterspelen. Dat het team naar Texel kon worden gehaald heeft te maken met de organisato rische betrokkenheid van oud- Texelse Margo Witte-Bakker (dochter van timmerman Han Bakker). De organisatie van de dag is weer in handen van de ondernemersve- VERVOLG VAN PAGINA 1 graden nog een fatale afkoeling veroorzaken. De ambulance stond klaar, maar omdat het tweetal snel opknapte werd transport naar het zieken huis niet nodig geacht. Arnold mocht nog een tijdje uitrusten bij de dokter thuis en kon toen weer naar De Koog, waar hij nog dezelf de avond weer achter de tap stond van café De Kuip. Zijn metgezel, die als kok werkzaam is op Texel, had nog minder problemen. De boot die de Texelaars op de groene bank voor anker hadden gelegd, is inmiddels door de red dingsmaatschappij geborgen. Ook de rubberboot waarmee de tot dusver onbekende jongens op Vlieland hebben gevaren, is op het wad teruggevonden. Beide boten blijken te zijn gestolen en de onbekende jongens kunnen dus in elk geval niet de eigenaars zijn geweest. Het ligt voor de hand dat deze jongens helemaal niet be staan en dat de twee Texelaars in alcoholische driestheid de boten zelf hebben gepakt. Beiden zijn door de politie apart en vrij scherp verhoord, waarbij zij hun verhaal staande hielden. De politie heeft de indruk dat zij de waarheid spre ken, maar heeft het onderzoek nog niet afgesloten. Beide boten zijn vrij ernstig be schadigd geraakt. De schroef van de visboot waarmee de Texelaars urenlang over het wad hebben ge zeuld, is goeddoels versleten om dat deze bij het telkens vastlopen in het zand heeft gedraaid. Deze boot is eigendom van de Vlieland- se politiebrigadier Sinnema. Ar nold Kaercher: „Van de week gaan we terug naar Vlieland en vergoe den we die schade. En we brengen ook dank aan de KNRM en vooral aan Maarten Boon. Dank zij zijn optreden kunnen we het verhaal navertellen". Na een vrij nat en koud voorjaar kwam de groei van landbouwge wassen op Texel langzaam op gang. Warmte was welkom voor de ontwikkeling. Wanneer dan eveneens op tijd een regenbuitje valt zijn de omstandigheden ideaal voor de produktie, want zon is er in de zomer op Texel meestal volop aanwezig. De warmte kwam en de groei verliep voorspoedig. Alleen de laatste weken worden de temperaturen extra hoog en het water raakte op door het uitblijven van regenbui en. Het gevolg is dat de groei van de gewassen volledig stil ligt. Het grasland begint plaatselijk bruin te worden, de granen rijpen ver sneld af en de aardappelen en sui kerbieten „slapen" overdag. Zelfs maïs begint plaatselijk te verdro gen. Van produktie is dan ook geen sprake meer. Duidelijk is waar te nemen dat de granen te snel verkleuren. Dit is te vroeg omdat de korrelvulling nog niet volledig is voltooid. Gevolg zal zijn een magere korrel en lage re kilogrammen opbrengsten per hectare. De grootste opbrengstderving is te verwachten van die percelen waar in het voorjaar veel te veel zaaizaad is gebruikt. Dergelijke percelen hebben een veel te dich te stand. Ook onder normale groei-omstandigheden zou 1 de korrelgrootte tegenvallen. De con currentie van de planten is veel te groot. Voor brouwgerst is het juist erg belangrijk dat er grote korrels worden geoogst. Onder Texelse omstandigheden betekent dit niet meer dan 90 tot 110 kg zaaizaad per hectare verzaaien. Naar verwachting zal de te laat gezaaide zomertarwe eveneens in opbrengst per hectare tegenval- len. De hoge temperaturen en het gebrek aan water geven een veel te magere korrel en daarmee lage re opbrengsten per hectare. Pootaardappeltelers die hun aard appelen goed voorgekiemd heb ben voor het poten zullen dit jaar loon krijgen voor hun inzet. Reeds in het begin stonden deze goed voorgekiemde aardappelen snel ler boven de grond. Deze voor sprong is gebleven, ook met de knolzetting. Het niet voorkiemen in kiembakjes is gemakkelijker, maar voor de teelt van de meeste rassen pootaardappelen niet aan te raden onder de Texelse om standigheden. Het niet of onvolle dig voorkiemen geeft een veel latere ontwikkeling voor het aardappelengewas. Wanneer de omstandigheden steeds goed zijn met steeds volop beschikbaar re genwater wordt de achterstand ingehaald. Maar op Texel is het bekend dat beschikbaar water in meerdere zomers de beperking is en dat van een inhaaleffect niet moet worden uitgegaan. Hoewel 1993 daar een uitzondering op was met zijn natte en koele zomer. Voor de industrie-aardappelen geldt hetzelfde. Ook hier moet worden gekeken naar vroege ras sen die in een korte groeiperiode tot goede opbrengsten kunnen komen. De suikerbieten hebben een ach terstand in ontwikkeling door een later zaaidatum en het koude weer daarna. Afhankelijk van het weer hierna kan de opbrengst reniging Den Hoorn die daarvoor een commissie aan het werk heeft gezet, bestaande uit Willem Goën- ga, Mieke Vlaming, Ger de Wit, Hans Zijm, Jan Bakker en Tiny Bakker. Het evenement wordt om 10.00 uur geopend door burgemeester Van Rappard. Traditiegetrouw gaat de opening gepaard met het aanbieden van een cadeau voor een goed doel op Texel. Deze keer wordt een wens vervuld van het Maartenhuis. Dan gaat het programma van start met keuringen van rammen, vaar zen, fjorden, kalveren, geiten, melktwenters en vele andere die ren. In de tent worden kanaries, parkieten, zebravinken en tropi sche vogels geshowd van de vere niging „Op Eigen Wieken" die dit jaar 25 jaar bestaat. Ook de klein- dierensportvereniging Kotex is weer present met konijnen, ca via's en sierduiven. Om 14.00 uur begint de keuring van de minipaarden, afkomstig van negen inzenders. De ezelshow (16.15 uur) en het voltigeoptreden (15.15 en 16.30 uur) maken deel uit van het concours hippique dat van 13.00 tot 17.00 uur wordt ge houden. De demonstratie van de hon densportvereniging (14.30 uur) toont wat er met honden is te be reiken wat betreft gehoorzaam heid, behendigheid, apporteren en pakwerk. Bezoekers die met de auto naar de Landbouwdag komen, kunnen het beste rijden via het Lage Wegget je, waar de parkeerfaciliteiten zijn. Tijdens de landbouwdag wordt aan de Witteweg weer een grote rommel- en boekenmarkt gehou den ten bate van de restauratie van de N.H. kerk. bezoekers kun nen hun keus maken uit een zeer bonte collectie spullen en uit een nieuwe voorraad boeken. Er is dringend hulp nodig bij de op bouw van de rommeltjes- en boe kenmarkt die a.s. donderdag wordt gehouden in Den Hoorn, te gelijk met de Landbouwdag. Wie op gezellige wijze de handen uit de mouwen wil steken, wordt ver zocht zich woensdag om 10.00 uur op het terrein bij het sportveld te melden, waar wordt opge bouwd tot 12.00 uur. Donderda gochtend om 7.30 uur wordt alles uitgepakt en worden de tafels ge plaatst. Ook 's avonds om onge veer 18.00 uur zijn mensen nodig voor het opruimen en inpakken. Ook bij de verkoop zelf is hulp no dig. Wie mee wil doen kan bellen naar Ferry Zwanenburg, telefoon 19272. meevallen. Hoewel de onkruid- bestijding op de meeste percelen redelijk tot goed is gelukt komen er plaatselijk onkruidplanten bo ven het gewas uit. Indien er tijd is, blijft het zinnig deze onkruiden af te hakken. Dit om zaadvorming te voorkomen. Is er geen tijd het on kruid te bestrijden, dan is het wel noodzakelijk om de wilde bieten (schieters) te bestrijden. Blijven deze bieten staan, dan zal blijken dat het over enkele jaren niet meer mogelijk zal zijn op hetzelf de perceel suikerbieten te telen. De wilde bieten zullen dan het perceel volledig innemen. Prak tijkvoorbeelden tonen dit aan. Van grasgroei is nog nauwelijks sprake. Wel zijn meerdere vee- en schapenhouders erin geslaagd om hooi te winnen van goede kwaliteit. De eerste snede gras voor de kuil was natter dan de Texelse veehouders gewend wa ren. Toch lijkt het erop dat de kwaliteit redelijk tot goed is. Hoe wel niet iedere veehouder vol doende ruwvoer voor de winter heeft, kan wellicht in de nazomer na enige regen het restant nog worden geoogst. Wil snijmaïs een goede kolf en korrelvulling geven, dan is het noodzakelijk dat tijdens de bloei van dit gewas water beschikbaar is. Blijft regenwater uit, dan is de kans groot dat er meerdere snij- maïsstengels zonder kolf geoogst worden. Water is nodig voor de bevruchting van het maïsgewas. Melkkoeien produceren tijdens een warme hete zomer meestal minder melk. Dit omdat de dieren minder ruw- en krachtvoer opne men. Tevens wil het vetgehalte dan behoorlijk dalen. Dit heeft ge volgen voor de uitbetalingsprijs van de melk. Want de melk wordt in Nederland steeds uitbetaald op basis van het vet- en eiwitgehalte. Dinsdag 26 juli In Cinema Texel draait om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones". Om 19.00 uur begint in de Burgemeester De Koning-hal de „lachspektakelshow" van Bassie en Adriaan. De Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt de sportvissersclub een wed strijd op het strand bij paal 9, speciaal voor toeristen. In de Hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een zomeravondconcert van Joost Veerman (orgel) en Els Kal (alt/mezzosopraan). Col lecte na afloop. In de Waddenwinkel in de Wil- helminalaan in Den Burg ver zorgt schrijver-antropoloog Rob van Ginkel een dia-lezing over de gevolgen van de af sluitdijk voor de Texelse visse rij in de jaren dertig. Entree f5,-. In Cinema Texel wordt om 21.00 uur het toneelstuk „De Minnaar" van Harold Pinter opgevoerd. In theater-restaurant Klif 12 optreden van het cabaret Bas- sero met „Doodgewoon". En tree f17,50; vriendenprijs f 15,-. Woensdag 27 juli In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones". In de Burgemeester de Koning-hal begint om 19.00 uur het tweede optreden van Bassie en Adriaan. In Cinema Texel wordt om 21.00 uur het toneelstuk „De Minnaar" van Harold Pinter opgevoerd. Donderdag 28 juli In Den Hoorn wordt de Texel se Landbouwdag gehouden, tevens rommel- en boeken markt. Meer informatie elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00 en 19.00 uur „The Flintstones". Van 19.00 tot 21.00 uur wordt op het strand bij paal 17 een sportviswedstrijd risten gehouden. voor Om 14.00 uur start bi] Schuilhut in De Koog een) kentocht. In Cinema Texel wordt het neelstuk „De Minnaar" Harold Pinter opgevo* 21.00 uur. Vrijdag 29 juli In Cinema Texel draait i 14.00 uur „Duimelijntje" om 16.00, 19.00 en 21.15t „The Flintstones". De Wielervereniging he. een tijdrit over 32 kilomet Start bij de PEN-centralei 18.15 (jeugd) en 19.00 (senioren). Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 31 1 2 Aan het strand is het ongeveer» uur eerder hoog water. De zont 31 juli op om 5.58 en en gaat on om 21.31 u. 30 juli laatste kwart 1 augustus doodtij. Ilrii vcn .in li vi rs Kuilen \enmtwrninlt lijklii nl van ile ircl.n lii Een maand terug langs „Jacht iust" rijdend zag ik tegen de on derkant van de woonhuispui een langwerpig bord staan met daarop het suikerzoete woord „Vogel vreugd". Wetende dat op bijbeho rende landerijen al bijna een eeuw lang door de eigenaars, de Van Tuijls, wordt gejaagd, kwam het niet bij me op dat het de bedoeling was dat onderste bord ooit hoge rop aan de pui te hangen. Echter, de dag daarop las ik in de Texelse Courant dat dat wèl in de bedoe ling lag, al wordt zelfs in de bij ge noemd woonhuis horende groententuin op fazanten gejaagd, zoals ook in het stuk viel te lezen. Wat het bord betreft lijkt het mij eerder een misplaatste grap dan een ernstig voornemen. Hoe dan ook, naamsverandering geeft geen enkel resultaat. „Jachtiust" zal in de Texelse volksmond altijd „Jachtiust" blijven! „Vogel vreugd" zou zeer ongepast zijn en ik zie het bord ook nog niet hangen... Aan de andere kant van de dijk naast Jachtiust ligt „Willemshoe ve". Die boerenplaats kocht mijn vader in 1918. Daar wij er toen, Het gaat niet slechter maar juist béter met het toerisme op Texel, lazen we in het Dagblad voor de Zaanstreek van 15 juli, geïl lustreerd met een foto van druk bezige VVV-informatrices. De prognoses van de toerisme- branche in ons land zijn voor 1994 erg voorzichtig. Dat heeft vooral te maken met de natte zomer van 1993, waardoor nog meer mensen naar Frankrijk en Spanje trekken. Grote uit zondering lijkt het eiland Texel. „Wij zijn een geval apart", zegt Joost van Linge, di- j recteur van VW Texel. „Vorig jaar ging het goed en dit jaar lij ken de verwachtingen voor Texel zelfs nog beter." Mogelijk speelt het weer op Texel een minder belangrijke rol, want het eiland is groot ge noeg voor actieve vakanties, als wandelen, fietsen en para chutespringen. En wachttijden voor de boot zijn er niet of nau welijks meer. De WV verwerkt deze dagen een groeiende stroom boekin gen. Van Linge daarover:„Met de natte zomer van 1993 in het achterhoofd wachten veel mensen lang met boeken. Maar als de zon schijnt gaat het toch weer kriebelen en ondernemer^ de mensen actie. Mischien heeft men gelpzen dat Texel vergeleken met het Nederland se gemiddelde in de zomer maanden méér uren zon heeft en minder regen. Opvallend is het dat de VW Texel vooral op maandagen op volle toeren draait. Kennelijk wordt in het weekend veel overleg gevoerd. naar Texelse begrippen, veel vee op na hielden en de buy derij „Anna Paulowna" zette mijn vader „Koegras" poort. Niemand sprak die ooit uit. Een latere eigenaai plaats weer een andere ns ben 'm vergeten, maar he een hele vreemde. Nu, vefe later, prijkt er opnieuw dei naam „Willemshoeve". Van Willemshoeve gingen 1928 naar de „Bunders", di „Polderzicht" heette. Maai dels staat er al weer jarenlai Bunders" op een groot bord inrit.... Gewoon alles bij laten dus! Bertus) De Koe Aannemingsbedrijf De Vries der Wiel uit Sint Maartensvl gaat de riolering van de! laan (tussen Jonkerstraat: gerstraat) vervangen. Het was de laagste inschrijven onderhandse aanbesteding, aan vijf aannemers deelnair aanneemsom is /Ï19.5O0, BTW). De straat wordt in de de helft van september o broken. Het is dan ook een grote vraag of onder dergelijke omstandigheden gewerkt moet worden met krachtvoeders die een vetverla- gende werking hebben. Naast dat dergelijk krachtvoer meestal duurder is, wordt door natuurlijke omstandigheden de uitbeta lingsprijs per kilogram melk al ver laagd. Normaal standaard-brok zou hier financieel gezien wel eens het meest gunstige kunnen zijn. Iedere agrariër die zelf spuit met gewasbeschermingsmiddelen dient voor 1 januari 1996 te vol doen aan bepaalde opleidingsei sen. Bepaalde school- en cursusopleidingen voldoen reeds aan de gestelde eisen. Een aan vullende cursus is dan niet meer nodig. Anders is het voor diege nen die spuiten bij derden en die gewasbeschermingsmiddelen verhandelen. Meestal moet hier een aanvullende cursus worden gevolgd. Er is een complete lijst aanwezig waarop de uitzonderingen en eisen staan. Deze lijst is te verkrij gen bij Dirk de Lugt, tel. 11281 of Jan Koolhof, tel. 12780 of 12090. Afhankelijk van de reactie zal worden gekeken of op Texel een vervolgcursus moet worden geor ganiseerd. Hiervoor is noodzake lijk dat de opgave vóór 1 augustus plaats vindt. De Verpleeghuisband wa zich voor het optreden i Hoornder Donderdag w dag alvast op tijdens hel den van de zomerstop het Paardrijden voor Cel capten. Deze al zo'n tin zeer actieve stichting i> het seizoen meestal M selijk met een hippische viteit, maar wegens de werd dit keer gekozen een feestelijke maaltijd de boerderij van familie! op Driehuizen. In septi worden de wekelijkse p® lessen, die worden gei bij manege De Krim ven lie Van der Linde in De C dorp hervat. Dat de gehandicapten o leen te paard hun me' ten vrouwtje) staan, be* ze op de dansvloer. De Verpleeghuisband. de ruiters en hun vaste begeleiders, luiden vrolijk de zomerstop in.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 8