lieuwe koper De Lindeboom wil fraaiere Groeneplaats ctieplan voor gezonde intwikkeling van Texel Had ik zelf maar een miljoen klaar liggen" Soepele medewerking gemeente nodig carm oon wm/i eiaal-economisch onderzoek afgerond Fris „ziek" van afketsen droomwens TEXELSE 5 C0URANT irkantse belegger wolger van Fris eE WORDT jfjijiip Tropisch einde aan een winterse droom Geslaagd VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 niet-Texelse belegger heeft zich aangediend als koper hotel De Lindeboom. Horeca-ondernemer Klaas Fris uit Burg, die sinds eind vorig jaar bezig was om het bedrijf gendom te krijgen, is afgehaakt omdat hij de financie- niet rond kreeg. De nieuwe gegadigde, die handelt na- de beleggingstak van een grote onderneming, laat de mede afhangen van de bereidheid van de gemeente ;l mee te werken. elegger heeft inmiddels na deling door Texel$ Vast een voorlopig koopcontract end. Hij wil zich pas bekend als aan de ontbindende garden wordt voldaan en Cifinitieve koopcontract kan n getekend. Volgens make aul Kuip hebben de ontbin voorwaarden betrekking opstelling van vooral de ge te. Soepelheid ten aanzien -n. het geluiddicht maken schouwburgzaal en de af- van horeca- en hinderwet nningen is dringend nst. Ook hoopt de nieuwe dat de gemeente wil mee naan een plan om de Groe- ats weer aantrekkelijk te i. De teleurgestelde onder Klaas Fris en diens advi- I.W. Dijkgraaf verwijten de ente juist gebrek aan mede ng. Wethouder Gerbrand noemt de kritiek onte- maar gaat er inhoudelijk in. LI! ieuwe koper is iemand die in eek beslist. Als de gemeen- niet blij toont maar moeilijk is de kans groot dat hij af- Een duidelijk signaal van uip richting het gemeente- Eenzelfde houding ver hij van de Recreatiestich- ixel (RST), de eigenaar van idergrond, waarmee moet onderhandeld over het er- contract. „De koper steekt k uit; het zou mooi zijn als n dat weten te waarderen medewerking verlenen, «chten zal deze koper niet lijpe Lindeboom is toch wat dan bijvoorbeeld een stuk waarop je een bungalow- unt bouwen.' Gedoe ieft deze signalen af naar mg van zijn ervaringen met derhandelingen tussen de iet nte en Fris. „De reden dat ititeit van de koper nog niet irden onthuld, is gelegen in "Jbindende voorwaarden van lopige koopacte. Die heb- trekking op zaken zoals de en de isolatie van de vburgzaal. Bij de vorige ko bben we gezien dat de af- ng hiervan kan leiden tot idoe en bedillerigheid." zichte van Klaas Fris heeft iwe koper één groot voor- iij kan De Lindeboom met middelen financieren. „Bij can spreken betaalt hij de tz'n achterzak", aldus ma- Kuip. „Uiteraard maakt dat de onderhandelingen een stuk makkelijker." Kerkhof Volgens Kuip is het oppeppen van de Groeneplaats een vereiste. „Tij dens een rondje door Den Burg be merkte de koper dat de Stenenplaats uit z'n voegen barst, terwijl de Groeneplaats net een kerkhof is. Om daar weer leven in te brengen is De Lindeboom een belangrijke schakel. Maar je kunt het bedrijf onmogelijk op dezelfde voet voortzetten. Ook aan de bui tenzijde en de directe omgeving zijn veranderingen nodig." Wethouder Poster zegt zich posi tief te zullen opstellen. „We gaan frank en vrij de onderhandelingen in." De nieuwe ontwikkeling is binnen b en w nog niet besproken, maar, zo zegt Poster, „je mag aan nemen dat we weer voor dezelfde constructie kiezen als bij Fris". Podium Daarmee doelt de wethouder op de gemeentelijke bijdrage aan de isolatie van de schouwburgzaal. Het college wil daar een half mil joen voor uittrekken, te betalen in termijnen over een periode van twintig jaar. Voorwaarde is dat de zaal beschikbaar is voor cultureel gebruik, als „podiumvoorziening" voor heel Texel. De gemeente is volgens Poster nog niet bezig met een plan voor de Groeneplaats. „De nieuwe ko per kan dat wel willen, maar in mijn ogen is dat toch een bijko mend aspect. Maar laten we niet op de zaken vooruit lopen. We zul len hem graag ontvangen en alles met hem bespreken." Uitdaging De betrokken belegger opereert namens een groot Nederlands be drijf, dat internationaal is georiën teerd. Kuip wil niet méér zeggen dan dat de belegger geen specifie ke horeca-achtergrond heeft. Op Texel doet het bedrijf nog geen za ken. „Deze koper kan de toets der kritiek doorstaan. Er is geen enke le band met welk oud zeer dan ook", zegt Kuip, doelend op de omstreden vorige eigenaars Sprin gers en Jarino. „Het bedrijf begint volkomen blanco op Texel. De ko per beschouwt het als een uitda ging om De Lindeboom weer op poten te zetten. Of het ook een in teressante belegging vormt, is een tweede. Inderdaad, hij is een beet je Texel-supporter. Over de kansen om er weer wat van te maken, is hij optimistisch. Er is volk genoeg, maar nu moet het goed opnieuw worden aangepakt." Verpachten Zeker is dat de koper niet zelf de zaak gaat exploiteren; er zullen daarom één of meerdere pachters worden gezocht. Volgens Kuip is het logisch dat de verschillende onderdelen (voorzaal/kelder- bar/terras, hotel en schouwburg zaal) van het bedrijf afzonderlijk worden verpacht. „In vijftien jaar is het niemand gelukt om De Lin deboom individueel te runnen. Driemaal verpachten ligt dus meer voor de hand dan een manager aanstellen met een straal perso neel. Het punt is, dat het hele ge bouw op dit moment niet deugt. Alle onderdelen moeten worden opgeknapt of verbouwd. Als je dan zo'n pand weer helemaal opti maal maakt, is het levensgevaar lijk om dat vervolgens in handen te geven van één persoon. Klaas Fris zou -als hij zijn plannen had kun nen uitvoeren- misschien de eer ste uitzondering zijn geweest." Opknappen De koper wilde De Lindeboom het liefst meteen alweer in bedrijf zien, maar is er inmiddels van overtuigd dat er eerst „iets" moet gebeuren. Kuip: „Het zou leuk zijn om alvast gedeeltelijk open te gaan. Bijvoorbeeld iemand tegen pacht nul het terras laten opknap pen en exploiteren. Uiteindelijk komt dat ten goede aan het be drijf. Alles is beter dan het grote gat dat er nu is. Maar ook als we op kleine schaal iets willen doen, is de medewerking van de ge meente nodig." Texelse gegadigden Overigens stelt Kuip dat hij zijn uiterste best heeft gedaan om het bedrijf in Texelse handen over te laten gaan. „Iedere Texelaar met enige interesse heb ik gesproken. Maar het gat tussen wat zij voor De Lindeboom over hadden en wat het moest opbrengen, was te groot. De Texelse ondernemers za ten naast de prullenbak te wach ten tot De Lindeboom erin zou verdwijnen." Volgens Kuip was ook de aanbieding van de Texelse ondernemer Ed Stiekema te laag. „In ons laatste gesprek hem ik hem heel duidelijk uitgelegd hoe de vork in de steel zit." Stiekema daarentegen vindt het vreemd dat hij, als tweede gegadigde naast Klaas Fris, na het afhaken van Fris niet meer door de makelaar is be naderd. De eigenaar van disco theek Question zegt dat het laatste onderhoud dateert van de cember j.l., maar dat hij best op nieuw had willen onderhandelen. Kuip: „Maar ik hoop, en de huidige koper doet dat ook, dat de exploi tatie in handen komt van Texelse ondernemers. Dat werkt toch tien keer zo goed als dat er een vreemd gezicht achter de bar staat." De Lindeboom op een warme zomeravond. Bedrijf en plein zijn verlaten, maar dat moet veranderen, vindt de nieuwe koper. (Foto Frons Hopman) n dat de Texelse economie zich veelzijdig en gezond kkelt. Dat is het doel van het actieplan waarmee toij Advies Techniek en Buck Consultants Internati- het veelbesproken sociaal-economisch structuuron- ek (SESO) hebben afgerond. De onderzoekers n hun conclusies en aanbevelingen samengevat in vig eindrapport, dat nog door de Texelse politiek moet en besproken. fleente gaf vorig jaar op- voor het onderzoek, omdat werd dat Texel teveel al- 'ankelijk wordt van het toe- De onderzoekers condu ct het toerisme als finan- 'sis moet worden genomen 'a andere economische ac- jn. 3n bevat een groot aantal Wen. Als „cruciaal" wordt even de aanstelling van "time medewerker econo- zaken bij de gemeente. llee' is er in het raadhuis "btenaar slechts de helft l|jd mee bezig. „Dat is ab- °nvoldoende." De onder den in deze persoon „de _et web", die als voortrek- 1 fungeren van allerlei 'jectén. De overdracht van de haven van Oudeschild van rijk naar gemeente is een tweede belangrijk punt. De gemeente zou een „masterplan" moeten opstellen voor de haven, temeer omdat de overdracht ingrij pende consequenties kan hebben voor de financiële positie van de gemeente de komende decennia. „Bij de overdracht moet de verbre ding van de havenmonding wor den meegenomen", aldus een der conclusies. Daarnaast moet wor den gekeken naar de eventuele uitbreiding van de haven (water bassin van de PEN-centrale) en de mogelijke verplaatsing van het on- derhoudsdok. „De gemeente moet zeer korte termijn een finan cieel overzicht maken van de kosten van de overdracht, de kosten van extra investeringen en inkomsten, zodat reële cijfers kun nen worden overlegd in de onder handelingen met het rijk." Ook wat betreft de landbouw zien de onderzoekers een rol wegge legd voor de gemeente. Volgens hen kan de lokale overheid een bij drage leveren in de kosten van een nieuw aan te stellen „land- bouwstimulator". Gedacht wordt aan een persoon, die voor maxi maal drie jaar wordt aangesteld om veranderingen in de land bouwsector op gang te brengen en te begeleiden. Doel is het ver sterken van „het produkt Texel" en de rentabiliteit van de land bouwbedrijven. Gestreefd wordt naar een sector, die actief kan in spelen op omstandigheden van buitenaf. Op landbouwgebied verwachten de onderzoekers ook heil van de oprichting van een milieucoöpera tie. Wat zij daar precies onder ver staan, is niet duidelijk. In elk geval verwachten ze dat er zo goodwill wordt gekweekt, die belangrijk is voor de positie van de landbouw op Texel en het imago van Texel in het algemeen. Ten aanzien van recreatie, toe risme en overige sectoren heeft de gemeente vooral een coördineren de taak. Voor de op het eiland ge vestigde onderzoeksinstellingen zou de gemeente een lans moeten breken. Zo zou meer gedaan moe ten worden met de activiteiten van het Nioz, vooral als het gaat om instrumentenbouw, electroni- ca en software-ontwikkeling. Als er meer werkgelegenheid door ontstaat, zou de gemeente huis vesting moeten aanbieden c.q. pla nologisch mogelijk moeten maken. Ook zouden Texelse instel lingen, waarvan het bestuur elders woont, zoals Nioz en IBN, in aan merking moeten komen voor kor ting op het Teso-bootvervoer. „De tariefstelling werkt belemmerend op het aantal contacten met in stellingen op het vasteland." Voorts wordt gedacht aan een ver dere uitbouw van EcoMare tot in formatiecentrum voor Noord- en Waddenzee. De gemeente kan dit met een financiële bijdrage be vorderen. Starters In het algemeen moet de gemeen te meer aandacht schenken aan problemen zoals de mobiliteit en huisvesting. Stimuleren van star tende ondernemers in het midden- en kleinbedrijf moet een punt van voortdurende aandacht zijn. Het actieplan bevat naast voornoemde aandachtspunten een reeks van projecten. Daaraan zal tezijnertijd meer aandacht worden besteed in deze krant. „Diep en diep triest. Ik ben er ziek van." Kernachtig drukt Klaas Fris zijn gevoelens uit over het misluk ken van zijn pogingen om De Lin deboom te kopen. Vooral de rol van de gemeente zit hem dwars. Door gebrek aan medewerking is het uiteindelijk niet gelukt de fi nanciers te overtuigen, zo meent hij. Wethouder Gerbrand Poster distantieert zich van de kritiek. „Ik kan er helaas nu niets over vertellen. In elk geval voelen we ons niet medeverantwoordelijk voor het afhaken van Fris." Eind mei strandde het overleg tus sen de gemeente en Fris. De ex ploitant van café De Pilaar kon niet akkoord gaan met de voorwaar den waaronder de gemeente wilde bijdragen in de isolatie van de zaal. Volgens de financieel adviseur van Fris, H.W. Dijkgraaf uit De Koog, week de gemeente af van eerder gemaakte afspraken. Deze hadden onder meer betrekking op de hoogte van de subsidie voor de isolatie van de schouwburgzaal. In de Texelse Courant van 3 juni j.l. liet Dijkgraaf zich kritisch uit over deze gang van zaken. Dijkgraaf nu: „Ik wil er niet verder over door mieren, maar als de ge meente zich aan de oorspronkelij ke overeenkomst had gehouden, was dat een steun in onze rug ge weest bij de verdere onderhande lingen. Van hun houding snap ik niets. Wij speelden open kaart en Klaas Fris stelde zich geëngageerd op, hij had zin om er zelf wat moois van te maken. Nu krijgen ze weer een belegger, en die gaat het gewoon om de centen." Klaas Fris gemengde gevoelens... (Archief foto) Klap Volgens Dijkgraaf hebben b en w sinds eind mei geen contact meer opgenomen. Wel heeft het college nog gesproken met de makelaar en de curator. „De curator heeft toen gezegd, dat hij het pand on der de voorwaarden van de ge meente evenmin zou hebben geaccepteerd. Toch een klap in het gezicht van de gemeente en een aanwijzing dat ze hun voorwaar den moesten bijstellen. We heb ben echter niets meer vernomen." Wel ontvingen de kandidaat-koper en zijn adviseur kort nadat de on derhandelingen waren afgeketst een brief van de gemeente. De ge meente stelde daarin voorwaar den, die Fris koud op het dak vielen. Zelfs als hij de financiering meteen rond had gekregen, zou hij eerst nog zes weken moeten wachten op de horecapapieren en nog zes maanden op de hinder wetvergunning. Afhaken financiers Het afketsen van de gemeentelijke bijdrage luidde het einde in. Dijk graaf en Fris onderzochten eerst of het nog mogelijk is de schouw burgzaal zonder isolatie te exploi teren. Inmiddels slonk het vertrouwen bij de financiers (ban ken en brouwerij) op de goede af loop. „Daarbij kwam nog de relatief zwakke eigen vermogens-positie en het feit dat het seizoen al zo ver was gevor derd dat we deze zomer niet meer konden draaien. Dat alles leidde er uiteindelijk toe dat de financiers zijn afgehaakt." Dijkgraaf bevestigt dat makelaar Paul Kuip zich coulant heeft op gesteld. In feite had hij al in april de ontbindende voorwaarden in werking kunnen stellen De „groep Texelse ondernemers" die Fris op de achtergrond steun de, heeft in het hele verhaal geen rol gespeeld Dijkgraaf geeft nu aan, dat er nooit sprake was van een groep. „Dat is er in het begin van gemaakt en dat hebben we zo maar gelaten." Wel was sprake van één ondernemer, die het initia tief steunde en later wel in het be drijf wilde meedoen, zij het niet met financiële middelen. Daar naast kon Fris terugvallen op ad viezen van tenminste één andere Texelse ondernemer. Ultieme poging De interesse van de overkantse belegger bespoedigde de nu be kende afloop. Klaas Fris: „Steeds ben ik er vanuit gegaan dat het al lemaal op z'n pootjes terecht zou komen. Dat iemand het in de zo mer zou kopen, had ik niet ver wacht. Jammer, want in september zou ik een ultieme po ging wagen." Volgens adviseur Dijkgraaf had ook de brouwerij hen nog het laat ste duwtje in de rug kunnen ge ven. „Als de brouwerij ons een achtergestelde lening had aange boden, in plaats van een gewone lening, had het gelukt. De bank beschouwt een achtergestelde le ning namelijk als eigen vermogen. De brouwerij wilde het echter niet en ik kon ze niet over de streep trekken." Dijkgraaf zegt ook nog te hebben geprobeerd andere fi nanciers erbij te betrekken. „De problemen konden daardoor voor een deel worden opgelost. Behal ve het laatste stukje, het creëren van nog een deel eigen vermo gen." Wonder Reden voor Klaas Fris om te ver zuchten: „Had ik zelf maar een miljoen klaar liggen... Dat is het enige 'verwijt' dat ik me kan ma ken. Eigenlijk was het al een won der dat Klaas Fris in aanmerking kwam om De Lindeboom te ko pen. Maar ik zag het helemaal zit ten. Degene die het nu koopt, heeft helemaal gelijk. Met 1,4 mil joen heeft hij een koopje." Of Fris straks wel als pachter in De Lindeboom terecht komt, is nog onduidelijk. De nieuwe koper heeft wel hierover met hem van gedach ten gewisseld. Fris houdt een slag om de arm: „Ik heb interesse in de voorzaal en de kelderbar. Maar liefst ga ik voor het geheel. Een café heb ik na zoveel jaar ervaring wel in de vingers zitten, maar ik vind het een uitdaging om in com binatie daarmee de schouwburg zaal weer tot een leuke culturele ruimte te maken." Wethouder Poster:... kritiek onterecht. Groeneplaats Momenteel heeft Fris gemengde gevoelens. „Als ik hoor hoe cou lant Poster zich nu wil opstellen tegenover de nieuwe koper... Maar als kroegbaas van het café er naast kan ik alleen maar blij zijn als De Lindeboom snel weer goed gaat draaien. Het uitgaanscen trum in Den Burg is op sterven na dood, een goede Lindeboom is hard nodig!" Minder enthousiast is Fris overi gens over het plan de Groene plaats op te peppen, tenminste als dat zou betekenen: meer restau rants en café's. „Jaren geleden hebben wij vanuit de horeca ge pleit voor een horeca-ring rond de Groeneplaats. Dat wilde de ge meente toen niet. Gevolg was dat op andere plaatsen, zoals in de Gravenstraat, nieuwe restaurants werden gevestigd. Als je nu plot seling wèl horeca op de Groene plaats toestaat, concurreer je dood wat elders is ontstaan. Nee, dan hadden ze tien jaar geleden maar zo slim moeten zijn." De Cocksdorpse Angela Maas is geslaagd voor de opleiding Primair Restaurant Kok aan de streek school van Heerhugowaard. Maas werkt nu nog bij vakantiecentrum De Krim, maar stapt in september over naar de keuken van hotel Mo lenbos, waar ze haar opleiding tot <ok zal vervolgen.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3