EcoMare denkt over miljoeneninvesteringen Gestippelde kevers èn toeristen TEXELSE coURANT het Raadhuis Gedenkplaats slachtoffers In de weg... Finale voor Koen Kikkert levert kampioensram Zestig boogschutters naar „Texelronde" Val bromfietster Raadsvergadering Derde jaar voor Strender Pop Bollenkwekei maakt brandgat voor de derde keer gehouden. Strender Pop wordt 20 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Het centrum voor wadden en Noordzee EcoMare heeft am bitieuze plannen: de komende jaren zal zeker vier miljoen gulden worden geïnvesteerd in uitbreiding, aanpassing en verbetering. Hierdoor zal de positie als een van de belang rijkste toeristische trekpleisters en als educatief centrum worden versterkt. Ook wordt gedacht aan uitbreiding van taken. Het benodigde geld zal op tafel moeten komen in de vorm van nieuwe subsidies en bijdragen van overheid en bedrijfsleven, want er wordt vanuit gegaan dat het aantal betalende mensen dat EcoMare jaarlijks bezoekt, niet spectaculair kan stijgen. Een en ander blijkt uit het gister middag gepresenteerde be leidsplan dat de Stichting Texels Museum (de beherende instelling) voor EcoMare heeft gemaakt. Ongeveer twee miljoen gulden zal nodig zijn voor totale herinrichting van drie expositiezalen. Daardoor wordt onder meer een betere aan sluiting verkregen van de bmnen- tentoonstelling met het buiten gedeelte. De eerste fase van deze vernieuwing is inmiddels een feit want ten koste van ongeveer zes ton is de filmzaal ingericht voor een „multimedia" presentatie over energie en energiebezuiniging. Uitbreiding Een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van uitbrei ding van de totale expositieruimte. De aquariumpresentatie wordt verbeterd (kosten acht ton) want de huidige aquaria zijn niet erg spectaculair. Vier ton wordt gesto ken in het opzetten van een data bank en verdere uitbouw van de informatiecentrumfunctie. Het aanbod op het gebied van natuur- en milieueducatie voor scholieren en andere groepen wordt uitge breid. Wat betreft nieuwe activi teiten wordt gedacht aan trainin gen op het gebied van bedrijfsin terne milieuzorg voor bedrijven en instellingen. Directie en medewer kers van bedrijven kunnen door het volgen van een soort cursus met veel activiteit in de vrije na tuur gemotiveerd worden om meer milieuvriendelijk te gaan werken. Ook wordt nagegaan of de pre sentatie van de zeehonden nog leuker gemaakt kan worden, bij voorbeeld door het aanbrengen van ruiten in de bassins zodat de zwemmende dieren ook onder wa ter bekeken kunnen worden. Door genoemde uitbreidingen zal het aantal personeelsleden moe ten worden uitgebreid met in to taal vier mensjaren. Sponsors Het 90 pagina's tellende be leidsplan is niet alleen nodig om ten behoeve van de eigen organi satie de zaken op een rijtje te heb ben, maar ook als informatie voor bedrijven en instellingen waarvan directeur Jan Kuiper geld wil los krijgen. Volgens Kuiper zelf zal dat niet eenvoudig zijn, mede omdat EcoMare voor financiële steun geen „tegenprestatie" kan bieden door bij de educatie rekening te houden met de zakelijke belangen van de sponsor. De boodschap moet objectief blijven Door genoemde uitbreidingen en kwaliteitsverbetering moet het thans nog regionale EcoMare een centrum met „landelijke uitstra ling" worden, dat zich ook op ter mijn verzekerd weet van een forse bezoekersstroom. Dat bezoek is thans al indrukwekkend. Jaarlijks gaan 250.000 mensen langs de kassa. Menig landelijk museum moet het met heel wat minder be langstelling stellen. Er is geen twij fel aan dat een groot deel van de bezoekers in de eerste plaats wordt getrokken door de kudde gewone en grijze zeehonden ter wijl ook het vogelhospitaal de aan trekkelijkheid als „levend museum" bepaalt. Het centrum heeft echter heel wat meer te bie den. Door de presentatie ven het „dode" gedeelte te verbeteren zal ook deze sector zijn publieke aan trekkelijkheid vergroten. Een voor beeld is de onlangs geopende expositie „Dromen een de dijk", die bij het publiek zeer goed blijkt aan te slaan. 90 EcoMare blijft een samenwer kingsverband van de stichting Texels Museum, de vereniging Na tuurmonumenten, het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie en Staatsbosbeheer. Ongeveer 90% van de exploitatielasten (drie miljoen per jaar) wordt gedekt met eigen inkomsten; de rest door sub sidies van gemeente, provincie en rijk. Die rijkssubsidie wordt overi gens binnenkort gehalveerd. Doelstelling van het centrum is: meehelpen aan behoud en herstel van natuur en cultuur in het wad dengebied en de Noordzee, in het bijzonder op Texel. Dat gebeurt door het geven van informatie en door de instandhouding van een collectie objecten, de opbouw van een informatie/databank en het opvangen en fokken van zee honden en het opvangen van vogels. Het belangrijkste is de informatie voor een breed publiek. Zoals ge zegd moet het centrum zich daar bij objectief opstellen. De informatie moet wetenschappelijk juist zijn en meerdere kanten van de natuur- en milieuproblematiek laten zien. Naast de bezoekers en bewoners van Texel zullen jonge ren en volwassenen als deelne mers aan de verschillende educatieve werkvormen een steeds belangrijker groep vormen voor EcoMare. Daarnaast kunnen particulieren, overheden, bedrij ven, scholen en media die infor matie nodig hebben over het waddengebied en de Noordzee in het centrum terecht. Met name deze taak zal in de toekomst ver der worden uitgebouwd. In tegen stelling tot wat vaak wordt gedacht, beschouwt de EcoMare- directie de Texelaars als een be langrijke doelgroepi Texelse scho len hebben gratis toegang. Men wil bij de eilandbewoners het be sef versterken dat zij op een plek wonen die vooral door de natuur aantrekkelijk is. Als dat lukt zullen de mensen zelf naar natuurbe scherming streven, wat veel meer effect heeft dan van bovenaf op gelegde regels. Mededelingen van B en W Kinderen bestuderen het leven op het wad als onderdeel van een door EcoMare georganiseerde cursus. Naar deze vorm van educatie blijkt een sterk toenemende vraag te zijn. zodat uitbreiding van de mogelijkheden hoog op de prioriteitenlijst staat. IFoto Salko de Woltl Een gedenkplaat met de namen van de Texelaars die in de tweede wereldoorlog om het leven zijn ge komen. De gemeente heeft een kleine commissie samengesteld die hiervoor een plan ontwikkelt. „We denken dat het om ongeveer honderd namen gaat", vertelt Wout Stam, hoofd van afdeling Al gemene Zaken, die deel uit maakt Een bermpaaltje dat letterlijk en figuurlijk in de weg staat. Dat is het geval bij de kruising Pont weg - Emm al aan - Hoorn - derweg, waar het paaltje sinds kort fier oprijst uit het rechtsafvak. Niet alleen vele weggebruikers reageerden verbaasd, ook bij de gemeen te begreep men de bedoeling met. Contact werd gezocht met de provincie, die sinds vo rig jaar eigenaar is van de Pontweg (gedeelte veer- haven-Akenbuurt). Het bleek dat een kantonier het paaltje onlangs bij wegwerkzaamhe den zo heeft geplaatst. Waar om hij daarvoor niet de berm (ook provinciaal bezit) uit koos, is niet bekend. Af gesproken is dat het paaltje binnenkort wordt verplaatst. van het comité. Eén van de punten waarover de leden zich zullen bui gen is welke namen er op mogen. „Je hebt bijvoorbeeld ook Texe laars die aan de overkant zijn om gekomen. Die horen er ook bij", aldus Stam. Het is de bedoeling dat de plaat wordt geplaatst bij het oorlogsmo nument op de Algemene Begraaf plaats aan de Kogerstraat. De onthulling moet in mei plaatsvin den, bij de herdenking van vijftig jaar bevrijding. De 11-jarige Koen van Bommel heeft bij zijn eerste deelname aan een „ranglijst-toernooi" meteen de finale gehaald. De jonge ten nisspeler uit De Cocksdorp verloor daarin met 6-3, 6-1 van een leef tijdsgenoot, die vorig seizoen nog districtskampioen van Noordhol land was. Eerder tijdens het sterk- bezette jeugdtoernooi in Amstelveen maakte de Texelaar indruk door na een schier hopelo ze achterstand (verlies eerste set, in de tweede met 5-1, 40-0 ach ter) toch nog te winnen. Door de 146 punten die hij met zijn tweede plaats verdiende, is Koen op de na tionale ranglijst van jeugd tot en met 12 jaar pijlsnel opgeklommen naar de 120e plaats. Schapenfokker Kees Kikkert (De Westen) heeft tijdens keuringen in Opmeer het kampioenschap be haald met een oudere ram. Het dier is overigens eigendom van de combinatie Laan-Keetman. Ook de reservekampioen in deze categorie is een fokprodukt van Kikkert. Ook andere Texelse inzenders waren succesvol. De firma H. en K. Tjep- kema uit De Waal leverde de (zelf- gefokte) reservekampioen bij de 1-jarige rammen. Bij de tien uitge selecteerde ramlammeren bevon den zich dieren van J. Eelman en P. Kooiman. Op de speelweide aan de Ploeg- landerweg in De Dennen houdt handboogschietvereniging De Ei- landschutters zondag de jaarlijkse „Texelronde". Voor dit toernooi hebben zich zestig deelnemers aangemeld, afkomstig van zeven clubs. Zij treden van 10.30 tot 16.00 uur tegen elkaar in het strijdperk. De toegang is gratis. Eigenlijk bestaat de Texelronde uit twee toernooien. Individueel ko men de schutters in zes catego rieën tegen elkaar uit, terwijl de zeven verenigingen om een wis seltrofee strijden. Deze beker werd vorig jaar door de club „Frederik Hendrik" uit Delft voor de derde achtereenvolgende maal gewon nen. Dit jaar moest dus voor een nieuwe trofee worden gezorgd. Makelaarskantoor Eelman van Heerwaarden uit Den Burg stelde deze beschikbaar. De deelnemende verenigingen zijn: Achilles (Alkmaar), Eiland- schutters (Texel), Noordkop (Den Helder), Voltreffers (Schagen), VZOS (Santpoort), Waterland- schutters (Purmerend) en Zee macht (Den Helder). Een 16-jarige Oosterendse brom fietster haalde dinsdagmiddag op het pad langs de Waalderstraat een groepje fietsers in. Op dat mo ment kwam er echter een 49-jarige plaatsgenoot op de fiets van de andere kant. Ze raakten el kaar, waardoor de brommer uit ba lans raakte. De Oosterendse liep door de valpartij schaafwonden aan benen en gezicht op. De Texelse gemeenteraad verga dert dinsdag vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is welkom. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stem ming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 12 juli 1994. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raads vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 6. Bijdrage aan distributie-plano logische onderzoek/kosten sociaal-economisch structuur onderzoek. 7. Renteloze lening Stichting Kindercentra Texel. 8. Intrekking verordening reis kostenvergoeding invalkrach ten kleuter- en lager on derwijs. 9. Vervanging stratemakersauto. 10. Woonverplichting 11. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van: de gemeente Texel voor de aanleg van een parkeer terrein te Den Hoorn; me vrouw E.W. Witte voor het plaatsen van een garage en serre aan de Wilhelminalaan te Den Burg. 12. Wijziging afvalstoffenverorde- ning. 13. Verzoek uitbetaling voorschot vervoer schoolkinderen J.P. Strijbosschool, Midden Ei- erland. 14. Spaarloonverordening. 15. Wijziging wachtgeld- en uit keringsverordening. 16. Uitbreiding vakbondsverlof. 17. Wijziging Algemeen Ambte narenreglement. 18. Verordening vergoeding con signatiediensten. 19. Wijziging verordening vuil- werktoelage. Rondvraag. Molenkoog. Firma H. Daalder en zn. gaat de nieuwe kleedruimte annex kiosk van zwembad Molen koog bouwen. Het bedrijf deed de laagste inschrijving. Wegens groot succes wordt op 20 augustus voor de derde maal het openlucht festival „Strender Pop" gehouden. Dit gebeurt in de muzieknis aan de Oranjestraat van Oosterend. tussen 12.30 en 21.00 uur. Het festival mag zich verheugen in een groeiende belangstelling. Dat blijkt uit het record aantal Texelse bands dat zich ervoor heeft aan gemeld. Maar liefst veertien groe pen zullen het podium bestijgen. Menig bezoeker van vorige edities herinnert zich de gemoedelijke sfeer en de gezelligheid rond de nis. De organisatie benadrukt dat Strender Pop geen concurrent wil zijn van Texelpop. Het is bedoelt als aanvulling en als gelegenheid voor Texelse popformaties om zich iets vaker te presenteren. Om de goede verstandhouding met de omwonenden niet te ver storen wordt 21.00 uur strak aan gehouden als eindtijd. Wie daarna door wil feesten, zal zich moeten verplaatsen naar daarvoor bestemde lokaties, die Oosterend en de rest van het eiland rijk is. Bloembollenk weker Kooiman uit De Koog i geen oog meer dicht. Een te voorraad bollen sta kisten bij zijn bedrijf „0 zende bol" aan de Pel? direct grenzend aan eer, rein met hoog kurkdroog, Als dat door onvoorzic heid of kwaadwillighei brand zou raken, zoude bollen hopeloos verloren evenals waarschijnlijk deels houten bedrijfsga wen. Na overleg met dei naar die weinig succes pogingen doet om op h& rein een bos te laten gro maakte hij rond zijn i een brandvrije zone, dov zes meter brede gord maaien en vervolgens r frees „zwart" te maken to). Een eventuele brand kan nu niet narcissen doordringen bedrijf Kooiman is een v twee Texelse bollenbeè die zaterdag van 10. Oi 16.00 uur meedoen aa Nationale Bollendag. Hr. dere is dat van Jaap Du uit Den Hoorn. Bezoeker; welkom op het land en i schuren om een kijkje 3 de schermen te nemen IFoto Archiel fc» grond kruipen, bijvoorbeeld bij het wieden. Zestig soorten Oppervlakkig lijken alle lieveheers beestjes op elkaar. Maar 'in ons land komen vele tientallen soorten voor. In Nederland en België sa men wel zestig. Ze zijn niet alleen rood met zwarte stippen, maar er zijn bijvoorbeeld ook gele soorten en zwarte met gele stippen. Bo vendien varieert het aantal stippen Het is een prachtige zomer, tot nu toe. Dat laatste moet erbij, want we moeten altijd voorzichtig blij ven met het weer! Zulke warme dagen hebben uiteraard invloed op de natuur. Gedijt de ene soort omhoog gestoken vinger te laten lopen. Ze lijken altijd wel het hoogste punt te zoeken. Op het topje aangekomen, kijken ze even rond en onmiddellijk daarna zie je dat ze hun dekschildjes oplichten beter bij koel en vochtig weer, de en dar er zwarte, vliezige vleugelt- andere is een droogte- of een jes onder vandaan komen. Dan, warmteliefhebber. Een opvallend aspect van mooie zomers zijn de grote aantal lieve heersbeestjes. Vooral langs de kust, op dijken en strand zien we er honderden, nee duizenden. Er zijn er soms zoveel dat sommigen van een plaag spreken! Dat kan natuurlijk niet, diertjes van onze lieve heer die een plaag zijn. Maar goed, lastig zijn ze wel, ze kriebelen en als we ze niet wegha len krijgen we na een dag bruine lof rode) toeristen met witte stippels! Het mooie weer, in combinatie met oostenwind, is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de grote aantallen lieveheersbeestjes die bij ons terecht komen. Vliegend, want het zijn kevertjes; ze kunnen dus vliegen. Dat kunnen we leuk zien door zo'n diertje tegen een vroemm... weg zijn ze. Roofdieren Als er in de natuur veel van iets is en het is lastig, noemen we dat al snel een plaag. Een beetje onzin natuurlijk. Het is zo subjectief. Niemand noemt een groep van 5000 scholeksters een plaag. Als er 7000 rotganzen op Zeeburg zit ten is het een mooi gezicht, maar zitten ze er naast, dan is het een plaag. In ieder geval zijn lieve heersbeestjes uitermate nuttig, ondanks dat deze vrolijk gekleurde kevertjes echte roofdieren zijn! Al lerlei schadelijke insecten en voor al bladluizen staan op het menu. Ook hun larven eten zich dik aan de bladluizen. Die larven zijn heel kleine, wat rupsachtige diertjes, doorgaans paars gekleurd met oranje vlekjes. We zien ze wel eens als we met ons neus over de Zevenstippelig lieveheersbeestje (Tekening Johan P Reydonl per soort. De kampioen is het 24-stippelig lieveheersbeestje. Dat is z'n officiële naam. Het gekke is dat hij nooit 24 stippen heeft. Het aantal schommelt tussen de zestien en twintig. Het is toch al een rare uitzondering, want dit is het enige vegetarische lieve heersbeest. De opvallende kleuren hebben een functie. Het is voor vogels een waarschuwingskleur. „Eet mij niet, ik smaak afschuwelijk kent het. En inderdaad zei heel bitter te smaken, Ie een boekje (ik vraag medi reet af welke bioloog he* beestjes heeft gegeten vast te stellen). Hoe warm augustus ook s voor natuuliefhebbers maand om uitgestrekt in stoel in de tuin rond tel Ook is er eigenlijk geen ti/ in eigen zweet en zonnet) brum te laten bakken strand. Hoewel... dat leiI nog kunnen onder de (hl van het observeren ven van de sterntjes. Die is! volop aan de gang. Ook sti zijn al weer op drift. In tk mer foerageren de regk op de bessen van de kreet in de dijkplasjes en op h zien we o.a. kanoeten e bekstrandlopers. Soms v een wespendief over, en 1 zeren Kaap kunnen we naar geoorde futen en kif! Ook aan de planten is wi nieten. De fraaie „woudef roosjes die duinvak kleuren, de lamsoorpaatë de heide die begint te tó 's Avonds en 's nachts W bos en duin hier en daar® wolk van aangenaam kamperfoelie aan, terwij1 jonge ransuil nog om voet piepen. Kortom, hoe warm hel geen tijd om stil te zittetl Adriai* EcoMf*

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 4