06-im Vuilophalers vragen medewerking publiek ledereen is winnaar n de Zuidemaronde" GIRO GFT-bakken te vaak misbruikt (ees heeft 't jachtgeweer klaar ITexels ALARM IKE SECONDE TELT termijn Agenda weurs wacht iharde bodem Zomeravondconcert Meisje bekneld in deegmachine TEXELSE y couRANT ortvisser gered Koorn tegen Ajax dut tttktn sawn: Mm* joidtt CreBirt, Meciisj. Mrasen in N«o4, Ntdtrljetf* *w)f Kroit. Kctib, Sticklin; Orcoaeoische Help, Stickling Vl=cbtelinr, Ttjilgnd, Tine its Hmkh, Unictl Nricrlnd Baarn afkomstige sportvis woensdagavond door de igsboot Beursplein 5 van zee id. De man kampte met een aan de motor van het boot- iarmee hij nabij de scheep- oute, 11 mijl uit de kust, lag sen. ikrijder. Een Duitse automo sleek op de Nikadel met ruim nhalf keer de toegestane slheid achter het stuur te ekropen. Een rijverbod en oces verbaal vielen hem ten e Achterom. Het Hoge Ach- brokkelt af. Er worden kleine reparaties uitge- maar om definitief een ein- het probleem te maken, zal ntewerken een voorstel ma st een kostenafweging. let fijk is nog leeg, maar de en zijn inmiddels van het en de schans ligt al te tien. Kortom, het weiland Nic. Dros aan de Gente- nabij Oosterend wordt taam maar zeker weer in edheid gebracht als auto eterrein. Zondagmiddag if 13.00 uur wordt, nu het e strandweer een beetje tij lijkt te gaan, veel po ver wacht om de Texelse eurs in hun brullende boli- aan te moedigen. Mo tte! is de baan door de We keihard, zodat snelle, ticulaire races mogen ten verwacht. 11 augustus: Sportvisserclub Texel: gastenwed- strijd bij Paal 9 van 19.00 tot 21.00 uur. 12 tot en met 25 augustus: Tentoonstelling in het raadhuis door mw. G.J. Winters. 16 augustus: Sportvisserclub Texel: gastenwed- strijd bij de Eendrachtsweg van 19.00 tot 21.00 uur. Theater Klif 12: cabaret Hans Teeu- wen met „Hard en Zielig". Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ17,50 vrienden prijs ƒ15,-. 17-18-19 augustus: Zwerftocht Hike, aanmelden bij het Jeugdwerk; tel.nr.: 15582. 18 augustus: Sportvisserclub Texel: gastenwed- strijd bij de Eendrachtsweg van 19.00 tot 21.00 uur. 23 augustus: Sportvisserclub Texel: gastenwed- strijd bij Paal 17 van 19.00 tot 21.00 uur. Theater Klif 12: Mars Teumsz met „Vos". Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ17,50; vriendenprijs ƒ15,-. 25 augustus: Sportvisserclub Texel: gastenwed- strijd bij Paal 28 van 19.00 tot 21.00 uur. 30 augustus: Theater Klif 12: Crème Fratche met „Sec", cabaret. Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ17,50; vriendenprijs ƒ15,-. September Tot en met 8 september: Tentoonstelling in het raadhuis door J. J. Waverijn. 2 september: Groot vuurwerkspektakel in De Koog. 2 en 3 september: In De Koog vindt het Tropical Seafesti- val plaats. 3 september: Rondje Texel wandelen, 60 kilometer. „Zo moet het dus niet!", vinden de mensen van de reinigingsdienst Beide containers bevatten twee immense coniferen. Ala een keer geschud te zijn, is de linker nog niet leeg. „Al het afval blijft vastzitten." (Foto Joop Rommetsi De vuilophalers van de gemeente lijke reinigingsdienst beleven zwa re tijden. De warmte en daarmee optredende stankontwikkeling zorgen ervoor dat het laden van de wagens geen pretje is. Erger nog is dat GFT-containers soms behoorlijk misbruikt worden. Naar schatting één op de tien mensen maakt zich schuldig aan dat ver grijp. ..Soms zit zo'n bak propvol grond. Loodzwaar, dat mag je wel zeggen", klaagt medewerker Guus Hoep. Samen met zijn collega's Albert de Zwart en Vincent Witte puft hij even uit in het koele kantoortje van gemeentewerken aan de Rei- jer-Keijserstraat. De ochtendrit zit erop. Buiten loopt de temperatuur in een rap tempo op naar 30 gra den Celcius. Ze zijn even ontsnapt aan de zwermen fruitvliegjes, die in het rottende afval goed gedijen. „Aan de warmte of de vliegjes kan niemand wat doen. Maar door iets verstandiger om te gaan met hun afval, kunnen de mensen de taak van onze mensen behoorlijk ver lichten", meldt chef Warner Schreurs, die ook is aangescho ven. De vuilophalers knikken. Bij hun verhalen, rijzen je de haren soms ten berge. Verrotte mosseJen „De stank zijn we wel gewend, maar soms wordt het ook ons te gek. Wat dacht je van verrotte mosselen die veertiendagen in het zonnetje staan? Of een handje garnalen dat over is en zomaar in de bak wordt gegooid? En dan heb je nog van die goochemers die hun vrieskist met dit weer schoonma ken en hup... alles in de container schuiven. Reken maar dat het zootje na een tijdje vanzelf weg loopt. Daar hoeven wij niet eens meer aan te pas te komen." Albert de Zwart kan erom lachen, maar begrijpen doet hij het niet. „Als ik zelf vis of vlees heb gegeten, wik kel ik de resten in een ouwe krant in het vriesvak. Op de dag dat het vuil opgehaald wordt, gaat het pas de container in." Schreurs heeft nog een andere oplossing: „Stop dat soort afval in de container die het snelst wordt geleegd. Ook als dat de grijze is voor het gewone afval." De meeste last ondervinden de vuilophalers van „swill", de offi ciële Engelse term voor keu kenspoeling en etensresten, in grote hoeveelheden afkomstig uit bejaardentehuizen en horecagele genheden. Het afval bestaat vrij wel uitsluitend uit vocht, waardoor de containers bol uitzet ten en vastlopen op de wielen. „Reken maar dat zo'n bak van 240 liter dan moeilijk te verplaatsen is", bromt Hoep. Het probleem is inmiddels onderkend door ge meentewerken. Binnenkort krijgen zulke instellingen bakken van 140 liter. „Twee voor de prijs van één. Er kan méér mee op. een ophaal dag en de hanteerbaarheid wordt vergroot", verzekert Schreurs. Graslaag Vincent Witte klaagt over mensen die hun gras maaien en direct in de GFT-bak gooien. „Het liefst onde rin, ja. De rest gaat er bovenop en je krijgt de boel nooit meer los. Soms ligt er zo'n laag (met zijn handen wijst hij minstens een hal ve meter aan) drab in. Als ze het gras een dag laten liggen is het droog. Even los over het andere af val verspreiden en het legen vormt geen probleem meer..." De Zwart valt zijn collega bij: „Hele heggen gaan er soms in. Sommige contai ners kunnen niet eens meer dicht, de rest gooien ze er bovenop. Mensen weten dat het niet mag, maar ze proberen het steeds weer. Dan moeten wij de boel eraf pak ken en boven ons hoofd de wagen ingooien. Er zitten struiken bij van twee meter. Wat moeten we daar in godsnaam mee..?" Hij vat de toestand kernachtig sa men: „In de groene week is het stank, in de grijze week stof", ver wijzend naar de hoeveelheden as en zaagsel die de vuilophalers om de oren vliegen. Gelukkig zijn de arbeidsomstandigheden verbeterd sinds de komst van de nieuwe vuilwagen. De opening waar het vuil wordt ingegooid is veel kleiner en afgedekt met een zeil. Daar door wordt voorkomen dat as- en stofresten weer naar buiten wor den geblazen. Bovendien wordt het vuil na het legen van elke con tainer automatisch doorgedraaid, het binnenste van de wagen in. Complimenten „Toch is het op Texel allemaal niet zo droef gesteld. Ik ken gemeen- De Texelse profvoetballer Martin Koorn treedt morgen aan tegen landskampioen Ajax. Met zijn nieuwe club Haarlem speelt Koorn in het eigen stadion een liefdadig heidswedstrijd. De opbrengst van het duel is bestemd voor Rwanda. In het Haarlem-stadion zullen ook diverse artiesten optreden. Koorn, die zegt het goed naar z'n zin te hebben bij de jeugdige selectie, krijgt ditmaal geen premie bij een overwinning of gelijkspel. „Inte gendeel, we moeten allemaal 25 gulden toe betalen..." Zijn jongere broer Marco, die het op amateur basis bij Haarlem probeert, is door een herniablessure voor geruime tijd uitgeschakeld. Roger en Margaret Smith van de Engelse Scilly-eilanden zijn met hun Wayside Music inmiddels be kende artiesten op Texel. Jaarlijks verzorgen zij een zomeravondcon cert, waarbij op humoristische wij ze wordt gemusiceerd op blaasinstrumenten uit de Renais sancetijd. Dinsdag komen ze weer naar het eiland voor een optreden in de Doopsgezinde kerk van Den Burg om 20.15 uur. De toegang is gratis maar bij de uitgang wordt een collecte gehouden. Een 4-jarig meisje is dinsdagavond in een woning boven een shoar mazaak in de Dorpsstraat van De Koog met haar linkerarm bekneld geraakt in een deegmachina Haar ouders belden in paniek 06-11, maar de snel gearriveerde politie kreeg het kind niet los. De brand weer werd gealarmeerd en had een half uur werk om het meisje, dat zich kranig hield en zelfs niet huilde, te bevrijden. Een huisarts constateerde zware kneuzingen. ten waar grotere containers wor den gebruikt. Die zijn dus nog zwaarder dan de onze, waar de mannen al zo'n moeite mee heb ben. Bovendien krijg ik regelmatig complimenten van de composte- ringsfabriek in Medemblik dat het GFT-afval van Texel zo schoon is, zonder plasticresten. Dat is een mooie pluim voor de Texelaars", relativeert Schreurs de problemen rond het huisafval op Texel. Om de lasten van zijn medewer kers te verlichten, zet hij nog wat tips voor de huishoudens op een rijtje. „De containers kunnen het beste regelmatig worden schoon gemaakt. Dan krijg je geen vieze resten onderin, die de bakken on- leegbaar maken. Aan te raden is ook een stuk karton of een speciaal-ontworpen papieren zak op de bodem te leggen. Die zijn gewoon bij de meeste supermark ten verkrijgbaar." Takken en strui ken moeten niet teveel onderin worden gepropt. „Mooier is nog wanneer mensen ze eens in de veertien dagen met het grofvuil meegeven. En zaagsel en as liefst even in een zakje, tegen het stui ven." Guus Hoep gromt: „Anders stik je de moord." VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 den gebruiken en gaf graag toestemming. De Ronde van Zuid- ema werd opnieuw een jaarlijkse wielerrace met veel overkantse deelname. Het leuke, kneuterige karakter was er een beetje af, al werd nog alle jaren een zoge naamde „dikkebandenrace" ge houden. Na de herinrichting van ,de Kik- kertstraat vond de wielervereni ging het onverantwoord om door te gaan met de race. „Die paaltjes hè. De kans op ongelukken met de hoge snelheden die die wielren ners soms halen was te groot ge worden." Het plan om de ronde dan maar niet meer door de Kik- kertstraat te leiden werd afgewe zen door de dorpscommissie. Dikkebanden Opnieuw leek de Ronde van Zuid- ema een roemloze dood tegemoet te gaan. De durpers hadden de smaak echter weer zó te pakken dat de dikkebandenrace bleef voortleven. Traditie is dat de deelnemers zo origineel mogelijk verkleed gaan. „Maar niks moet", zegt Kees. Een ander ingeburgerd gebruik is het startschot, dat met een dubbel loops jachtgeweer wordt gegeven. „Dat is eigenlijk gekomen toen de wielervereniging het voor het eerst organiseerde. Die gaven me zo'n rottig klapperpistooltje om die renners weg te schieten. Maar er stond een berg volk met een bult lawaai. Ik zeg tegen lemie: dit is niks waard, haal m'n jachtgeweer. Dus lemie naar huis om m'n ge weer. Nou, dat was het helemaél." Eén keer schoot Kees het span doek boven de startstreep naar beneden. „Tja, dat was een beetje mis. Of eigenlijk een beetje raak", mompelt hij. „Ik richt altijd van de mensen af, uiteraard. Ging toch dat hele ding naar beneden. Even paniek, maar later ook wel lachen hoor." Nu Kees niet meer over een jach takte beschikt, mag hij voor de start even een geweer van een kennis met vergunning gebruiken. „Of dat mag? Ach, er gebeurt toch niks? Ik denk dat de politie het pr achtig vindt, zo'n evenement." Zelf meedoen Twee jaar geleden stapte Kees zelf op de fiets om mee te doen. „Er was tekort deelname. Dus ik zeg: laat iemand anders maar het start schot geven, dan doe ik mee. Met z'n twintigen stonden we op de streep. Ik kon natuurlijk lang niet tegen de jonge jongens op, maar wie wat ouder is moet slim wezen, dus ik sneed af via het paadje van Theo. Als eerste kwam ik door de Kikkertstraat. En die badgasten maar verbaasd, die ouwe kerel doet 't nog bést. De tweede ronde .pikte ik een eerder paadje, was ik wéér voor. ledereen lachte zich te barst." Té druk? Hoewel de Ronde van Zuidema dus nog steeds leeft, is volgens Kees veel veranderd, „ledereen heeft het tegenwoordig zo druk. Ik bewonder de dorpscommissie dat ze hier nog zoveel voor doen. Die meiden ook, allemaal druk in het bedrijfsleven en met het seizoen. Een hemelsbreed verschil met veertig jaar geleden. Tegenwoor dig heb je die markten, dat is alle maal commercie, hier vreten en daar vreten. Maar dit is een ouder wets evenement waarbij iedereen winnaar is." Tessa de Graaff jen wordt hij 78. Precies veertig jaar geleden loste hij jp verjaardag voor de eerste keer het startschot van de ima wielerronde. Nu staat hij er weer met het dubbel- s jachtgeweer. ,,!k geniet het meest van die kinderen, tiek joh. Als je ze laat gaan, trappen ze de hele avond onde van Zuidema is een be- ip Texel. In 1954 begonnen ekkigheid", bekent naamge- »es Zuidema, Cocksdorper in en nieren. „In die tijd was lijk iedereen fietsliefhebber. ilgde de Tour de France en land had enkele kansheb- Wim van Est bijvoorbeeld, de gele trui in een ravijn don jonen van het „durp" zaten natig bijeen in hotel De „Het praatje ging vaak over ur. We zaten daar altijd met ian of twintig, borreltje erbij, en. Ja, dat liep wel eens uit nd. Dan was het zó gezellig. >rs heeft verscheidene keren voor het raam gestaan dat en was verbrand...." Verjaardag de gesprekken over de Tour Kees het idee in De Cocks- ien fietswedstrijd te houden, iop een avond: we moesten potverdorie hier eens wat doen. Er gebeurt nóóit wat. Nou, zeiden die mannen, da's niet zo gek, dan doen we het op jouw verjaardag en noemen we het de Ronde van Zuidema." Het bestuur was, onder het genot van een alcoholische versnapering zo gevormd. „Ik ben er als enige nog van over", mijmert Kees. „Meester Zwart zat erin en Ben Dros, Gerrit Bakker, August Hap- ke, ik natuurlijk en nog een gast van meester Zwart. Die man was advocaat." De Zuidemaronde was vanaf het begin een doorslaand succes. Er waren verschillende categorieën gevormd, onder andere één voor getrouwde dames en één voor on getrouwde. „We dachten dat die oudere vrouwen toch niet tegen die jonge meiden op konden, dus besloten we er twee groepen van te maken. Nee, het was niet de be doeling om in één klap duidelijk te maken wie er nog beschikbaar was....' „Hoewel het merendeels voor de lol was, hadden we het toch wel goed georganiseerd hoor. We had den mijn vrachtwagen ingericht als bezemwagen. Mijn vader zat er op, verkleed als verpleegster en Jan van 't Noordende en Kees de Graaf. Die reden rondjes over het dorp." Deelnemers en toeschouwers wa ren er altijd zat. „Ze kwamen van heel Texel. Zelfs mensen die nog nooit achter de Ruigendijk waren geweest. De hele straat stond vol. In die beginjaren was hier nog maar weinig toerisme en er werd ook niet veel georganiseerd, dus het wès wat, zo'n wedstrijd. Ook de deelnemers waren eigenlijk al leen maar Texelaars." Wilde wedstrijd Wat begon als gezellig vermaak, groeide langzaam uit tot een echte wielerwedstrijd. „Er kwamen steeds meer deelnemers van de overkant. Dat was al in 1966. Echte wielrenners uit Den Helder, Wieringen, Amsterdam en op slot zelfs uit Duitsland' De voorzitter van de wielerclub DTS uit Oud karspel kwam op gegeven mo ment naar me toe. Hij zei: weet je Kees Zuidema. veertig jaar een eigen fietsronde wel waar jullie mee bezig zijn? Met fietsen, zei ik nog. Maar hij bedoel de dat als er ongelukken zouden gebeuren en er iemand invalide raakte, wij ervoor op zouden draai en. Het was namelijk een zoge naamde „wilde ronde", die niet onder auspiciën van de Wieler bond viel." De bestuursleden vonden dit risico te groot en besloten te stoppen IFoto Tessa da Graait) met de Ronde van Zuidema. Der tien jaar lang moest de dorp het evenement missen. Durper palen In 1979 zocht de Wielervereniging Texel contact met Kees Zuidema. Ze wilden de wielerwedstrijd nieuw leven in blazen onder hun auspiciën. Kees voelde zich ver eerd dat ze opnieuw zijn naam wil-

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5