Fotograferende jager verrast met topfoto's Echtpaar Smith blaast niet uit op vakantie Horizontoer De Koo, bizar en bijzonde TEXELSE^? COURANT Agenda Chansons in Nieuwe Aanleg Texelse fjord in Den Haa Morgen muziek van de toren Openluchtconcert: ruim tweeduizend piek voor Rwanda Margaret en Roger Smith verzorgen deze week als ..Wayside Music" diverse optredens. IFoto Tessa de Craeffl Ed Drijver: Het is toch niks bijzonders. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Ed Drijver uit Den Hoorn is bekend als oplettend jachtopzie ner en vaardige kleiduivenschutter. Dat hij ook een uitste kend fotograaf is, wist haast niemand. De resultaten van zijn hobby hangen tot 27 augustus in atelier 't Schildertje: een reeks van 25 foto's van verrassend hoge kwaliteit. Ze getui gen van visie, originaliteit en beheersing van techniek. Drijver zelf is wat zijn foto activiteit betreft een voorbeeld van extreme bescheidenheid. Hij wil wel toegeven dat hij „af en toe wel eens" een foto maakt, maar hij vindt dat het niet veel voorstelt en wat hem betreft hadden de pla ten kunnen blijven in de schoenen doos waarin hij ze doorgaans bewaart. Het idee om ze aan pu bliek te tonen kwam dan ook niet van hem maar van Henk Noorlan- der van 't Schildertje. Beroepshalve zwerft Drijver veel door de Texels natuur, in het bij zonder in de omgeving van Den Hoorn. Daar zijn dan ook de meeste opnamen gemaakt, veelal onder winterse omstandigheden. In tegenstelling tot de meeste Texelaars die nauwelijks beseffen hoe bevoorrecht hun leefsituatie is, vindt Drijver de natuur niet ge woon maar is hij zich dagelijks be wust van de schoonheid, ook wat betreft details. Met een scherp oog merkt hij op en weet met per fect gevoel voor kleur en composi- vernemen over lichtmeting en brandpuntafstanden, haalt hij la chend de schouders op. „Dat weet ik allemaal niet, hoor!". Als of hij op goed geluk maar wat aan rommelt. Dat kan echter niet waar zijn, anders zou er vooral van de winterse opnamen die onder moeilijke lichtomstandigheden zijn gemaakt, niets terecht zijn geko men. Oude camera Wie nu denkt dat Drijver zijn foto's heeft gemaakt met een moderne, automatische camera, heeft het echter mis. Hij gebruikt een toestel („Ik geloof een Agfa of zo iets") van bijna 45 jaar oud, ooit eigendom van wijlen Neel Klumper van De Ruige Hoek. Een prima ap paraat maar geen moderne snuf jes en alles moet met de hand worden ingesteld. Waarmee weer eens is gebleken dat het met de camera is die de foto's maakt maar de fotograaf. Een goede foto blinkt immers uit door de keus van het onderwerp, de lichtval, de compositie, de kleurverhoudingen, de expressie en het moment. Alle maal dingen waar de camera niets aan kan doen. De kwaliteit van een foto hangt voor 90% af van de maker. Hij of zij moet het „zien". Dure, volautomatische ca mera's met zoomlenzen en andere snufjes gaan tegenwoordig als broodjes over de toonbank, maar de gemiddelde kwaliteit die ermee wordt behaald is niet indrukwek kend. De meeste mensen ambië ren ook niet meer. Zij hoeven geen kunstfoto's maar zijn tevreden met kiekjes. Uitschieters Het is moeilijk om in de collectie kleurenfoto's die nu in 't Schildert je hangt, de toppers aan te wijzen want ze ontlopen elkaar weinig in kwaliteit. De plaat „Duinafslag Paal 12" toont een winterse afge kalfde duinenrij met resten sneeuw op de voorgrond. Rossig zonlicht schijnt op de toppen, een prachtige sfeer. Iets totaal anders zijn twee opnamen van de weinig romantische Kleiweg waarop een laagje dooiende sneeuw ligt. Om dat de foto in tegenlicht is ge maakt, lijkt de sneeuw zwart en steken de natte sporen van juist gepasseerde auto's er als glinste rende spoorrails tegen af. Iets heel gewoons bijzonder gefotogra feerd. Een beetje geluk moet er zijn ge weest bij het maken van „Over trekkende zwanen". De in formatie vliegende vogels vormen een fraaie compositie met het staande viswant op de voorgrond. Opmerkelijk is ook „Spiegel beeld". In een sloot met bes neeuwde kanten is het spiegelbeeld van een koppel scha pen zichtbaar. De foto „Broedende lieuw" maak te Ed Drijver vanuit de auto. Je ziet de scholekster met zijn felrode snavel zitten, half verscholen te midden van hoge planten op een tuinwal. Een mooie plaat is ook „Dansende vlinder": een prachtige composi tie met een fladderende atalanta, genomen op het enig juiste mo ment. Adembenemend is de opname van een zonsopgang (Ed trekt er meestal vroeg op uit) in de Slufter. Texels bekendste natuurgebied ligt verborgen onder een laag dauw, bestraald daar een schel zonnetje. De bulten in het landschap steken boven de dauwdeken uit. Nevel is ook een belangrijk element in „Acht bunder Krim". Dergelijke „wijdse" foto's zouden nog beter tot hun recht komen als ze nog groter zouden worden afgedrukt. Ook een onderwerp als de alle daagse Texelse veerboot weet Ed Drijver origineel en sfeervol in beeld te brengen, blijkens de op name „Hoe zachtkens glijdt ons bootjen...". De foto's zijn te koop voor een prijs die omgekeerd evenredig is aan de kwaliteit: vijftig gulden per stuk. Dinsdag 9 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00. 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". Wielervereniging Texel houdt een criterium op de baan bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Tussen 19.00 en 21.00 uur wordt op het strand bij paal 28 een sportviswedstrijd ge houden, speciaal voor toe risten. De raadsvergadering in het gemeentehuis begint om 19.30 uur en wordt NIET door Radio Texel uitgezonden we gens een zenderdefect. Tijdens de braderie in De Koog verzorgt Radio Noordholland een directe uitzending met medewerking van Texelse per sonen en instanties: vanaf 10.00 uur het muziekpro gramma met open microfoon en tussen 15.00 en 17.00 uur een totaal Texels programma. In de Waddenwinkel in de Wil- helminalaan verzorgt scho leksterspecialist Bruno Ens om 20.00 uur een dia-lezing over wadvogels. Entree f5,-. In de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt een zomera vondconcert gegeven door Wayside Music - Robert en Margaret Smith; 20.15 uur. In theater-restaurant klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.00 uur opgetreden door De Nor malen met „Het lijkt drijft al". Entree f 15,-; vriendenprijs f12,50. Woensdag 10 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". Tijdens de folkloreactiviteiten js de provinciale finale van Va ra's kindersongfestival. Een Interkerkelijk Avondgebed wordt gehouden in de Her vormde kerk van Den Burg, aanvang 19.30 uur. In „De Poort" bij de Gerefor meerde kerk in Den Burg spreekt een medewerker van de stichting Open Doors over de situatie van de christenen in de moslimwereld, aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Op de jeu de boules-baan in Oosterend wordt een de monstratie gegeven door Ne derlands kampioen E. Bosch, 20.30 uur. Donderdag 11 augustus In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Duimelijntje" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „The Flintstones". De sportvissersclub houdt tussen 19.00 en 21.00 uur een wedstrijd op het strand bij paal 9, speciaal voor toe risten. Het IVN houdt een planten- wandeling bij de Horsnu jes. Verzamelen om 19.30 op de parkeerplaats aar Mokweg. Organist D. Jzn Zwart en zan Zwart (dwarsfluit) om 20.15 uur een conce de Hervormde kerk Oosterend. Entree f5,- ren en 65+ f2,50) Vrijdag 12 augustus De nieuwe slachtplaats de Laagwaalderweg 16 bij deschild houdt open huis, klanten en andere belang- lenden van 13.30 tot 2i uur. In Cinema Texel draait 14.00 uur „Duimelijntje om 16.00, 19.00 en 21.15 „The Flintstones" De wielervereniging een ploegentijdrit over 21 lometer. Start bij de centrale vanaf 18.15 uur je en vanaf 19.00 senioren. Hoogwater te Oudesci Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 11 12 13 14 15 16 10.50 en 23: 11.36 en 23.! 12.05 en 23.- 12.40 en 0.10 en 13.C 0.37 en 13.! 1.17 en 14.' 2.50 en 15. Aan het strand is het ongeveeri uur eerder hoog water. De zonl 14 augustus op om 6.20 en enj onder om 21.05 u; 14 augustus ste kwartier, 15 augustus doodi tie zijn op zichzelf alledaagse onderwerpen op originele wijze vast te leggen. Zijn foto's zijn geen abstracte ex perimenten, ook geen standaard kiekjes maar prachtige weergaven van dingen waaraan de meeste mensen achteloos voorbijgaan. Medegebruik Dorpsgenoot en raadslid Dick Drij ver, die de expositie zondagmid dag opende, zag in de foto's Eds betrokkenheid bij de natuur. Drij ver is geen gewone toeschouwer, maar maakt zelf deel uit van de natuur en leeft ermee in harmonie. Hij weet van jongsaf wat er kan en wat er niet kan. De spreker zag zijn opvattingen bevestigd wat betreft dorp is donderdag en vrijdag vanaf het „historisch medegebruik" van 20.30 uur het duo Femmeus te de levende natuur, een stokpaard- beluisteren. Zangeres Cécile Pot je van zijn partij Texels Belang en jes vertolkt franse chansons, be- In De Nieuwe Aanleg in De Cocks- Hier zijn ze in actie in De Koog. IFoto f-rens Hopman) tionale oecumenische dienst in de RK kerk van De Koog en is van avond te beluisteren in de Doops gezinde kerk van Den Burg, aanvang 20.15 uur. Torenmuziek Morgenochtend komt het echt paar Smith enkele keren in actie tijdens de folklore in Den Burg. Om te beginnen om 09.45 uur met muziek van de toren van de Ned. Hervormde kerk. „In de re naissance was dat gebruikelijk. We zullen enkele composities uit die tijd spelen." Wie het wil mee maken, moet alert zijn, want het optreden neemt slechts een mi nuut of vijf in beslag. Om 11.00 en 14.00 uur is „Wayside Music" nogmaals te horen, dan met geestelijke liederen in de NH kerk. Misschien herhalen ze hun toren muziek een dag later tijdens de Hoornder Donderdag. Tijdens de World Equesli mes in Den Haag heeft Mé kert met zijn Fjordenmerrie Ylonka enl weken oude hengstveule meegedaan aan een sho» Het Fjordenstamboek org de vrijdagavond een demo waarbij de veelzijdigheid speciale paardenras w toond. Kikkert verzorgde derdeel bomen slepen. I de lachers op zijn hand dm hij de bomen naar de ara) van het terrein had gebral stuk te „skieën" op de sp: ken waar de bomen tuss den geleid. Onder de wers bevond zich Beatrix. aarzelde niet daar nog eens een krachtig pleidooi voor te houden. Als je de baardige jachtopziener vraagt met wat voor camera en films hij werkt of van hem iets wil geleid door pianist Han Gabriëlse. Er worden liederen ten gehore ge bracht van Piaf, Barbara, Bras- sens, Brecht en Purcell. Een op het laatste moment geor ganiseerd concert op het Koger dorpsplein heeft zaterdagavond f2.070,- ten bate van de Rwanda- actie opgeleverd. Het bedrag is voornamelijk afkomstig van toe risten, die in Texels badplaats va kantie vierden. Het concert, georganiseerd door toeristen- pastor Bram Guiljam van de Raad voor het Zomerwerk van de Texel se kerken, bestond uit drie optre dens. Eerst speelde het toevallig op Texel aanwezige Engelse duo „Wayside Music" een half uur, waarna de fanfaregroep van DEK uit Den Hoorn het volgende uur voor rekening nam. De meeste bijval kregen de drie bongospelers Rob Valkenburg (Texel), Karamo Sabally (Gambia) en Pedro (Angola). De twee laatst genoemden verblijven in het asiel zoekerscentrum Motel Texel. Dankzij deze echt Afrikaanse in breng kreeg de Rwanda-actie wat meer lading. De voorbijgangers gaven grif, hoewel sommigen zich er mets van aantrokken en opmer kingen makend voorbijliepen. Een meisje dat op drie meter afstand doodgemoedereerd foldertjes stond uit te delen voor de naburige hamburgertent, vormde een merk waardig contrast met de actie voor hongerend Afrika. Als afslui ting namen Valkenburg en Sabally plaats op een auto met laadbak, waarmee ze een ronde langs de volle terrassen in Dorpsstraat maakten. Aangemoedigd door het ritmische getrommel deed menig vakantieganger een duit in het zakje. Sommigen maakten uit en thousiasme (of gekkigheid) zelfs een dansje op de wagen. Overige acties De jeugd kon zich tijdens het con cert op het dorpsplein vermaken met het grote springkussen, dat spontaan door het recreatieteam beschikbaar was gesteld. Voor een piek kon men „springen voor Rwanda", wat later op de avond ook de stappende jongeren op een idee bracht. Eerder tijdens de week spanden de kinderen van gasten op vakan tiecentrum De Turkse Tent zich in voor Rwanda. In het kader van het recreatieprogramma, dat het the ma „televisie" had, maakten zij al lerlei attributen. Deze werden woensdagavond tijdens een „tv- show" verkocht onder de ouders en andere gasten. De veiling bracht f250,- op. „Het ging met duppies omhoog, maar er werd goed geboden", aldus bedrijfslei der Theo van Veen. De jeugdige Texelaar Johan Zijm ondernam actie door zaterdagmid dag in het centrum van Den Burg als straatmuzikant geld in te za melen. De Hoornder, lid van fanfa re DEK, had zich laten inspireren door de grote tv-actie van zater dagavond, die ruim 40 miljoen gul den zou opbrengen. Zelf kon Johan daar zo'n 100 gulden aan toevoegen. In veertien jaar kwamen ze 's zo mers achtmaal naar Texel. Om va kantie te vieren, heet het. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en dus doen Roger en Margaret Smith telkens weer een greep uit hun interessante collec tie blaasinstrumenten. Het Engel se echtpaar arriveerde vorige week en heeft inmiddels drie Texelse optredens achter de rug. Vanavond, morgen en overmor gen speelt het tweetal wéér. Onder de naam „Wayside Music" verzorgde het muzikale paar in de loop der jaren diverse zomera vondconcerten in de Texelse ker ken. Met de Texelaars hebben Roger en Margaret Smith gemeen dat ook zij eilandbewoners zijn. Ze speelde op het Koger dorpsplein bijna een uur ten bate van Rwanda IFoto Frons Hopman) wonen op de Scilly Eilanden, een archipel van honderd grote en klei ne eilanden in de Atlantische Oceaan, op zo'n 45 km ten zuid westen van de Engelse zuidkust (Lands End). Toch is deze overeen komst niet wat hen met Texel bindt. Wél is dat de familie Van Liere uit Oudeschild. Roger Smith: „Aan het eind van de oorlog ver bleef mijn vader bij de Van Lieres, die toen in de Wieringermeer, in Slootdorp, woonden. Een vriend schap ontstond en na de oorlog nam hij mij als kind telkens mee naar Holland. Toen de familie naar Texel verhuisde, veranderde onze vakantiebestemming mee." De familie hielp het eerste concert organiseren en sindsdien zijn Ro ger en Margaret vast terugkerende gasten in de serie zomeravond concerten. Hun repertoire beslaat ruim 350 nummers, variërend van volksdans- en geestelijke muziek tot easy listening. Bijzonder is dat een deel wordt uitgevoerd met an tieke blaasinstrumenten, zoals fluiten, hoorns en de merkwaardi ge gevormde „serpent", vervaar digd door Engelse ambachts lieden. Goede doel Tijdens het vakantieseizoen geven de muziekleraar en zijn vrouw op de Scilly Eilanden regelmatig con certen. Doel is jaarlijks duizend pond bijeen te brengen, waarmee de medische dienstverlening op de verschillende eilanden wordt gesteund. „We zijn thuis dus gewend om voor het goede doel te spelen", lacht Roger Smith, als we hem za terdagavond vragen waarom „Wayside" meewerkt aan het lief dadigheidsconcert voor Rwanda op het Koger dorpsplein. Het op treden, dat een half uur in beslag nam en waarbij voornamelijk volksmuziek ten gehore werd ge bracht, vormde de start van een korte toernee op Texel. „Wayside" trad zondag op tijdens de interna- Een vrolijk festivalsfeertje heerste zondagmiddag in De Ko ker op het plein zitten in het zonnetje en vermaakt worden. laatste zat het wel goed tijdens de Horizontoer. Zowel hel het oog werd verwend met bijzondere, maar soms ook bitf tredens. War te denken van een wonderlijk soort enorm ink op een indringend drumritme een dans-gevecht uitvoerde ih vlinderachtig wezen. Van circuskunsten vertonende acrobaten tot akoestische 6' rock. Cabaret en muziek. De afwisseling was groot, 's Avot® den de optreden voortgezet in diverse horecagelegenheid leuk, maar de gemoedelijke verbroedering in de openlucht f toch de meeste indruk.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2