Texelaars volbrengen Holland Triathlon 4 Wati k zeggen wou. Viertal ging ultieme uitdaging aan Jeugd-triatleten succesvol in Almere Sport TEXELSE coURANT Goede resultaten in springwedstrijd Jordi Vinke toont vorm in tijdrit Matrozen helpen bruid van boord Eilandcompetitie volleybal begint De Koog en ZDH oefenen vanavond Basketballers Mareis hervatten training Badminton begint Lesrooster GOS Sieme Zijm blinkt uit met AZ-team Teso, bedankt! Even voor alle duidelijkheid Landschapszi DINSDAG 30 AUGUSTUS 1994 Met het volbrengen van de Holland Triathlon in Almere heb ben Guida Banda, Rien Brouwer, Remko Nagtegaal en oud- Texelaar Arno Smit zaterdag de ultieme uitdaging volbracht. Samen met 850 collega-triatleten begonnen ze op het strand van het Gooimeer bij Almere-Haven aan een monstertocht van 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42 kilometer hardlopen. Ondanks het barre weer passeerden ze ruimschoots binnen de tijdslimiet van 14 uur de finish. Om 7.30 uur klonk het startschot van deze Holland Triathlon. De har de wind had het Gooimeer in een onstuimige watermassa veran derd, zodat het eerste onderdeel (3,8 kilometer zwemmen) al direct veel van de krachten van de deel nemers vroeg. Door de hoge gol ven konden de triatleten hun zwemslag niet goed afmaken en kregen ze bij het ademhalen veel water binnen. De Texelaars waren door de trainingen in de Wadden zee gewend aan deze omstandig heden en wisten zonder problemen het onderdeel te vol- Lease Plan twei Met de medaille om de nek lest triatleet Guido Banda na een uitputtende tocht zijn (Foto Ans TimmerI brengen. Guido Banda was van de Texelaars als eerste terug op het strand. Binnen het uur (59 minu ten! wist hij de 3,8 kilometer zwemmen af te leggen en klas seerde zich daarmee bij de beste zwemmers- De zwemtijden van de andere Texelaars: Remko Nagtegaal 1 uur 13, Rien Brouwer 1 uur 14 en Arno Smit 1 uur 18. Fietsen Honderdtachtig kilometer fietsen door een verlaten polder is een eentonige bezigheid. Daarbij komt nog dat de deelnemers moesten optornen tegen een harde zuid wester en regelmatig werden ge confronteerd met een bui regen. Guido Banda had moeite om in zijn ritme te komen. Door niet te force ren, kwam hij tijdens het fietsen niet echt in de problemen. De laatste veertig kilometer verliepen zelfs vrij soepel. Hij kwam als eerste Texelaar bij het wisselpunt in Almere-Stad aan. Zijn fietstijd bedroeg zes uur en elf minuten. Rien Brouwer kon goed op sou plesse blijven rijden en had tijdens de 180 kilometer geen problemen. Hij wist van de Texelaars de beste tijd neer te zetten: 5 uur en 53 mi nuten. De achterstand die hij t.o.v. Guido Banda had opgelopen, was bij het fietsen teruggebracht tot acht minuten. Remko Nagtegaal startte voortva rend bij het fietsen en noteerde halverwege het fietsparcours de snelste tussentijd van de Texe laars. Achteraf bleek dat hij te veel had gegeven, want tijdens het tweede gedeelte moest hij veel tijd prijsgeven. Toch wist hij de fiet safstand af te leggen in de zeer acceptabele tijd van zes uur. De tijd van Arno Smit was 6 uur en 22 minuten. Ondanks de slechte omstandigheden bleven de Texels triathleten verschoond van pech. Supporters Het wisselen van onderdeel ge beurde in het stadhuis van Almere-Stad. Duizenden toe- Remko Nagetegaal kreeg na dertig kilometer lopen te maken met een geweldige inzinking. Hoewel hij de laatste twaalf kilometer enorm moest afzien, wist hij ruim binnen de twaalf uur zijn eerste triathlon te volbrengen. Tijd: 11 uur en 49 minuten. Ook Arno Smit bracht zijn eerste hele triathlon tot een goed einde en met zijn tijd van 12 uur en 56 minuten kan ook hij terugkijken op een geslaagde prestatie. De Texelaars hadden zich zowel voor als na de triathlon gewogen. Dat een triathlon veel van het menselijk lichaam vraagt, bleek wel uit het gewichtsverlies tijdens de wedstrijd. Ondanks het eten van veel vruchtenvlaaitjes, ge sponsord door Bakkerij Timmer, waren de triathleten gemiddeld tweeéneenhalve kilo afgevallen. Dat bewijst weer eens dat het vol brengen van een hele triathlon slechts is weggelegd voor d( mers die niet alleen bereid tij optimaal voor te bereiden op monstertocht, maar die een groot doorzettingsverrp bezitten. De Texelaars Guido da, Rien Brouwer, Remko N gaal en oud-Texelaar Arno hebben in Almere bewezen j beschikken over deze gavj daarop kunnen ze héél trots Gert Pi Remko Nagtegaal werd vlak voor de finish gefotografeerd door triatleet Guido Ban da. die kort daarvoor was binnen geko men. schouwers waren hiervan getuige. Onder die toeschouwers een grote groep Texelaars die hun eilandge noten luid aanmoedigden. Uit de reacties na afloop bleek dat juist deze steun de Texelse deelnemers over hun moeilijke momenten had heengeholpen. Elke keer opnieuw keken ze uit naar het moment dat ze langs het Texelse publiek kwa men. Vooral tijdens het hardlopen hadden ze deze steun hard nodig. Alle vier Texelaars hadden nog nooit een hele marathon volbracht en nu moesten ze na bijna acht uur sporten beginnen aan een lij densweg van ruim 42 kilometer. Guido Banda begon als eerste aan deze beproeving. Evenals alle an deren kende hij tijdens de mara thon slechte en goede momenten. De slechte momenten kregen ech ter na dertig kilometer lopen steeds meer de overhand. Rien Brouwer liep al spoedig op hem in en passeerde hem na 25 kilome ter, waarna hij definitief afstand van hem nam. Brouwer kwam als eerste Texelaar het stadion binnen, waar tienduizend mensen hem en thousiast onthaalden. Zijn eindtijd was elf uur en één minuut. Twaalf minuten later mocht Guido Banda zijn dik verdiende medaille in ont vangst nemen. De Texelse jeugd-triatleten die zaterdag in Almere deelnamen aan een jeugdtriathlon, hebben met hun prestaties aange toond met de besten mee te kunnen. De jeugdige Texelaars, zes jon gens en twee meisjes, lieten een prima indruk achter. Niet alleen vanwege hun prestaties, maar ook door de manier waa rop ze zich in Almere presen teerden. Gestoken in opvallende tra- ningspakken, opereerden ze als een hecht team. Ze stimuleer den elkaar en gaven elkaar ad viezen om tot goede prestaties te komen. Dat deze manier van met elkaar omgaan succes heeft, is zaterdag wel gebleken. De Texelaars moesten de strijd opnemen tegen ruim honderd andere jeugdige triatleten. Alle onderdelen werden afgewerkt op het parcours van de beken de hele triathlon in Almere. Ge zwommen werd in het Gooimeer nabij Almere-Haven. De deelnemers waren verdeeld over drie startgroepen en moesten tweehonderd meter zwemmen. In de tweede startgroep lieten Robert Jan Appel, Afra Meijer en Kim Kooger zien dat ze tot de betere zwemmers behoor den door bij de eersten uit het water te komen. In de derde strartgroep kwam Coen Zoon met voorsprong als eerste uit het water op 45 seconden ge volgd door drie andere Texe laars, te weten Sebastiaan Ran, Reijer Stevens en Johan Weijdt. Bijna gelijktijdig kwamen deze drie jongens uit het water. Hes- sel Kampstra moest tijdens het zwemmen iets toegeven op zijn ploeggenoten, maar maakte dit verschil fietsen. goed door prima te Harde wind De harde wind en de regen maakten het fietsonderdeel erg lastig. Over een afstand van ruim tien kilometer moesten de jongens en meisjes naar Almere-Stad fietsen waar in het stadhuis werd gewisseld. Het laatste onderdeel werd af gelegd in het grote triathlonsta- dion van Almere-Stad, waar later op de dag ook de finish van de hele triathlon zou plaatsvinden. Voor de Texelaars was het een geweldige ervaring in zo'n groot stadion te finis hen. De jeugd moest zes ron den van 300 meter lopen, voordat ze midden in het stadi on over de eindstreep kwam. Daar het lopen door de y rondjes een rommelig karat had, was het moeilijk omp cies te bepalen op welke pla de Texelaars eindigden, was duidelijk dat Coen 2C zijn categorie met overmai wist te winnen met Hes Kampstra als tweede. Re Stevens en Johan Weijdt ga elkaar zoals in alle voorgaai wedstrijden geen meter deau. Zij eindigden respects lijk als vierde en vijfde, ten Robert Jan Appel en Sebe aan Ran zich uitstekend wis: te handhaven bij de twintig. Kim Kooger en k Meijer wisten ook heel hoog eindigen in het eindklasseny bij de meisjes. Een juiste uit) kon echter direct na de fa nog niet worden gegeven. Wel was duidelijk dat de lè laars uitstekend hadden presteerd en bewezen oven talent te beschikken. Jeugdige triatleet Reijer Stevens kan na de finish wel een verfrissing gebruit (Foto Colinda frs Tijdens de springwedstrijd van ponyclub De Kloppertjes en lan delijke rijvereniging De Wadden- ruiters, zondag in manege Akenburg, werden goede presta ties geleverd, 's Morgens werd een klassiek parcours gespron gen en 's middags mochten de ruiters hun geluk beproeven tij dens het rijstijlspringen. Een wezenlijk verschil van de cate gorie rijstijl is het terugnemen naar draf en vanuit deze gang de „in-uit sprong". Dit nekte veel combina ties, terwijl ook de weerkaatsing van de zon op de balken de deel nemers parten speelde. Voor Suzanne Eelman was er tweemaal een tweede prijs in de categorie B, C-pony's. Marije Gerlsma werd tweede bi het klas sieke parcours en vierde bij het rijstijlspringen, waarbij llona v.d. Vis weer tweede werd en in het klassieke parcours vierde. Fia Kooiman behaalde het oranje lint in het klassieke parcours en Jetteke Zoetelief deed hetzelfde bij het rijstijlspringen. Bij de paar den wisselde de Texels Vera Blom met gaste Fleur de Jong van plaats waardoor beiden met een eerste plaats huiswaarts gingen. Uitslagen: Klassiek, pony's B, C: 1. Marieke Ypma-Jerke-52 stijl; 2. Suzan ne Eelman-Reina 49 stijl. Pony's catego rie D. E: 1. Coriene IJspeerd-Gentleman -49; 2. Marije Gerlsma-Fury-46; 3. Saskia Loutenbach-Condor-43; 4. llona v.d. Vis- Juzekkie-44,5 4 strafpunt. (Allen stijl). Pony's categorie C, D L-parcours: 1. Fia Kooiman-Astrid-3 fout; 2. Jetteke Zoetelief-Julia-14 fout. Pony's M parcours: Elke de Jong-Ginger-15% fout. B paarden: 1 Fleur de Jong-ldol-49 stijl 5Vi fout barrage Rijstijl: Klasse B catego rie B pony's: 1 Marieke Ypma-Jerke-46; 2. Suzanne Eelman-Rema-38Y2. (Beiden stijl). D, E pony's':"!. Coriene IJspeerd- Gentleman-49; 2. llona vxl. Vis-Juzekkie 45; 3. Nelleke Knipscheer-Annamarie-44; 4. Marije Gerlsma-Fury-43. (Allen stijl). Rijstijl: Klasse L: 1. Jetteke Zoetelief- Julia-42; 2. Fia Kooiman-Astrid-41. (Bei den stijl) Pony's M: Elke de Jong- Gmger-44 stijl. Paarden klasse B: 1. Vera Blom-Hannelou-44 stijl. De Texelse wielrenner Jordi Vinke lijkt in goede conditie voor het Noordhollands kampioenschap tijdrijden, dat op 10 september op Texel plaatsvindt. Die race tegen de klok. van Oudeschild naar De Cocksdorp en weer terug, gaat over 40 km. Vrijdagavond won Vinke met ruime voorsprong een tijdrit over 32 km. Het betrof de laatste clubwedstrijd voor de Texelse tijdritcompetitie, die dit seizoen door Wielervereni ging Texel werd georganiseerd. In de grote rijdrit op 10 september zijn voor de laatste keer punten te De oud-Texetse Carta Hopman had vrijdag de hulp van Teso nodig om haar huwelijksdag niet in het honderd te laten lo pen. Zij bevond zich met haar ouders op de Itussenlboot van half tien naar haar woon plaats Den Helder, waar de trouwplechtigheid en de brui loft zouden plaatsvinden. Door een electrische storing aan de brug van de a an leg in richting aan de Helderse zijde konden de passagiers echter niet op normale wijze het schip verlaten. Teso zorgde echter dat de 29-jarige bruid vlot van boord kon gaan. Via het fietsendek stapte zij in haar witte trouwjurk over op de steiger, waarbij een paar matrozen zorgden dat zij de stap op veilige wijze kon ma ken. Ook de moeder van de brum werd op ueze wi/ze van boord geholpen. Met slechts lichte vertraging arriveerden moeder en dochter vervol gens bij bruidegom Edwin Bromlewe. Zo konden zij toch op tijd een begin maken aan een groots opgezette feestdag, want het stel stapte tegelijk met twee bevriende paren in het huwe lijksbootje. Met z'n zessen gingen ze naar het stadhuis en samen gaven ze een feest, waarbij 300 gasten aanwezig waren. Eén van de andere bruiden was Mary Laan Ithans mevrouw SmitsI, die tot voor kort bij de gemeente Texel werkzaam was. De storing aan de brug was overigens snel verholpen. Monteurs van de door Rijks waterstaat ingeschakelde ser- vicedienst losten het euvel op door de netspanning uit- en weer aan te schakelen. Bin nen het half uur kon de dienstregeling worden hervat. verdienen voor de tijdritbokaal. De omstandigheden waren vrijdag goed, al stond er iets meer wind dan bij de vorige tijdrit over 32 km. De tijden waren gemiddeld dan ook iets langzamer. Jordi Vinke liet de chronometers na 46 minuten en 23 seconden stilstaan. Daarmee was hij bijna twee minuten sneller dan Theo Boom, die 48.20 noteerde. Op zijn beurt was Jan Zijm weer een mi nuut langzamer. Jeugdrijder Christiaan Annyas was weer goed op dreef en plaatste zich met zijn 50.32 tussen de volwassen hard- fietsers. Daartoe behoorden twee dames. Natascha van der Vis was met haar 54.03 ruim drie minuten sneller dan Mariska Koenders. De jeugd kreeg 12 km voor de kie zen. Erwin Goënga troefde in 25.10 Dirk Domhof (26.03) af. Dennis Laan werd derde, Jelle Vonk vierde. De eilandcompetitie volleybal, die dinsdag 13 september van start gaat, heeft een aantal wijzigingen ondergaan. De veranderingen zijn doorgevoerd naar aanleiding van de afgelopen seizoen gehouden enquête. Allereerst ontbreekt de traditionele inspeelavond. De laat ste jaren maakten steeds minder teams daarvan gebruik. De dames worden weer in twee klassen in gedeeld, waardoor de geplande promotie/degradatiewedstrijd komt te vervallen. In de vakanties wordt weer doorgespeeld, behalve tussen kerst en nieuwjaar. De twee halve competities maken plaats voor één hele, met aan het eind weer een afvaltoernooi. Nieuwe teams kunnen zich tot en met 13 september nog opgeven bij Willem van de Kamer, tel. 15194. Op de speelweide aan de Emma- laan in Den Burg spelen de eerste teams van SV De Koog en ZDH vanavond een oefenwedstrijd. Het veld, dat 's winters in gebruik is als ijsbaan, is momenteel het eni ge terrein waar de Texelse voetbal clubs terecht kunnen. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Het duel is een van de laatste mo gelijkheden om zich te testen voor de competitie, die over ruim een week van start gaat. De Koog oe fende al tegen Zeemacht en leed toen een kansloze 0-5 nederlaag, maar het team was toen niet com pleet. Waarschijnlijk treedt de se lectie van trainer Hans van der Park vanavond wél in een sterke samenstelling binnen de lijnen. ZDH, dat ten opzichte van afgelo pen seizoen weinig wijzigingen kent, leverde zaterdag een goede prestatie. De mannen van trainer Ger Plaatsman speelden 3-3 tegen een vierdeklasser. Nu het zomerseizoen op zijn laat ste schreden loopt, begint bij de basketballers van De Mareis het bloed weer te kriebelen. De eerste trainingsavond onder leiding van de nieuwe trainer Michel Gomez staat genoteerd op dinsdag 6 sep tember in de Bgm De Koninghal. Het schema waarin wordt weke lijks wordt geoefend is als volgt: 17.30 tot 18.30 uur: Mareis jon gens 12 tot 14 jaar, 18.30 tot 19.30 uur jongens van 14 tot 16 jaar. Van 19.30 tot 20.30 uur trai nen de heren en van 20.30 tot 21.30 uur is het de beurt aan de dames. Het bestuur van de Mareis laat weten dat nieuwe leden welkom zijn op deze avonden. Voor verdere informatie houdt secretaris Ria van Maldegem zich aanbevolen. Tel: 15695. Maandag begint voor Badminton club Texel het nieuwe seizoen. Voortaan kan weer elke maandag avond in sporthal Ons Genoegen worden getraind van 19.00 tot 22.00 uur. Nieuwe leden vanaf 14 jaar zijn welkom. Zij kunnen zich aanmelden voor een gratis kennis making op één van de trainings avonden. De lessen van GOS (Gymnastiek Vereniging Oudeschild) worden maandag aanstaande hervat. Na een lange vakantie is het weer tijd om in beweging te komen en GOS geeft alle gelegenheid dat te doen. Er zijn lessen voor de jeugd, maar ook voor ouderen, er is conditie- gymnastiek en volleybal. Lesrooster Dinsdag: 16.00-17.00 u. Kleuters 4 jaar 17.00-18.00 u. Kleuters 5 6 jaar 18.00-19.00 u. Jongens 9-12 jaar Woensdag: 19.30-20.30 u. Volleybal 20.30-21.30 u. Volleybal Donderdag: 10.15-11.15 u. Conditiegymnastiek 15 00-16.00 u. Peuters (3 jaar) 16.00-17.00 u. Jongens meisjes 6-7-8 j. 17.00-18.00 u. Jongens meisjes 8-12 j. Alle lessen worden gegeven in de gymzaal van Oudeschild. Voor meer informatie: Nico Stoter, tel. 15228. De Texelse voetballer Sieme Zijm kan terugblikken op een prima sei zoenstart. Met de A-junioren van profclub AZ uit Alkmaar won de Texelaar verrassend doch verdiend van PSV A1, de landska: van vorig seizoen. Hoewel hovenaren onlangs grote maakten door op hun eige nooi o.a. Barcelona, Ajax derlecht te kloppen, was A eerste competitiewedstr$ permachtig. In het Philips wonnen de Noordhollands? ten met 3-1. Sieme Zijm, overstap maakte uit de B-ju speelde een goede wedsn linker middenvelder. Morge wacht AZ weer een zwa: want dan speelt het teamt gen Ajax A1, aanvang 19( Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Vrijdag 26 augustus was voor ons een spannende dag, want onze dochter Carla zou gaan trouwen. Het huwelijk vond plaats in haar woonplaats Den Helder, maar ze logeerde de laatste nacht „thuis" op Texel. Samen maakten we vrij dagochtend de oversteek naar Den Helder. Helemaal spannend werd het toen de brug in de veer haven tot onze schrik niet omlaag wilde, waardoor het ernaar uitzag dat we de boot niet konden verlaten. De Teso-bemanning hielp ons ech ter meteen fantastisch. De bruid mocht op een ongebruikelijke wij ze van boord, waarbij de matrozen haar graag de helpende hand toestaken. Vervolgens zorgden ze voor begeleiding naar het loket, waar de taxi (die Teso inmiddels voor ons had gebeld) er al bijna aankwam. Een beetje verlaat, maar nog op tijd voor de fotore portage arriveerde Carla bij haar aanstaande echtgenoot. Teso, bedankt! Fam. R Hopman, Ongeren. Het artikel „Onderdak seizoenwer kers blijft moeilijk probleem" in de TC van vrijdag 26 augustus j.l. is behoorlijk suggestief. Er worden mij woorden in de mond gelegd die absoluut niet van mij zijn en er wordt een uitspraak gesuggereerd die niet de mijne is. Ik denk dat de journalisten in spé zich niet goed meer wisten te herinneren wie wat gezegd heeft. In elk geval kan het artikel zonder reactie aanlei ding geven tot misverstanden. Men laat mij zeggen dat „sommi ge ondernemers liever mensen van de overkant hebben". Direct gevolgd door een minder positieve uitspraak van een restauranthou der uit De Koog over de werkwil ligheid van Texelse werknemers. Bij lezers wekt dit onmiddellijk de indruk alsof ik een generaliseren de, negatieve uitspraak over de werkwilligheid van Texelse werk nemers gedaan zou hebben en men vervolgens „bewijs" heeft gezocht en gevonden bij een on dernemer. Een dergelijke uitspraak heb ik niet gedaan en kan ik ook niet doen, omdat mijn kennis dit niet toelaat. Wat ik wél verteld heb is wat de kern van het ar beidsvoorzieningsprobleem is, na melijk dat tijdens het seizoen de Texelse arbeidsreserve dusdanig van samenstelling en omvang is dat we niet met Texelaars aan de vraag uit de seizoenbedrijven kun nen voldoen. Er blijft dus niets an ders over dan personeel te werven aan de vaste wal en vervolgens krijgen we te maken met net on derdakprobleem. Texelse onderne mers nemen bij voorkeur mensen in dienst die woonachtig zijn op het eiland. Ze geven dit althans Reactie op het jaarverslas Werkgroep Landschapszot Denkend aan Texel zie ik eind'loos geregel tegen het hard werkend boerenvolk aan Stapels onleesbare zeurformulieren waar belachelijke vragen en eisen in staan De elitaire landschapsverzorgers vinden dat er nog te kort wordt beknot Ze benijden de boeren hun schijnbare vrijheid ze weten het beter en wanen zich God De sfeer wordt verpest en de werklust wordt tón maar zeker in regels en wetten gesmoord en in alle gewesten wordt de stem van protel tegen het eeuwig gezevt' steeds luider gehoord Met excuses aan Marsmf P.S. „Beter een half uur gelul) de zwaveldamp dan tien tussen de dennenaalden Met dank aan Gerrit Kof Lia D< Nieuw aan bij het indienen vanl< tures. Niet onbelangrijk mige Texelaars is: „dan tenminste van wie hete' T Arbeidsbureau,

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 6