„Professionalisering" lijkt nvermijdelijk voor het TVO i Wisseling van college slaat gat in begroting carmoon Zilveren biljarters TEXELSE^" couRANT TE HUUR Meditatie Muziek in de Maartenskerk wasdroger op aardgas Niet voor Texel.... TTBN IK ZEG TEGEM LRMD9CHRPZ0RG \AIÜ RLS SBB-BQV6 WETEN WEL WAF WE DOE IS T>hRR CftRT M H 5ï?0ER Goudmijn voor SBB en stropers? Meer afval langs kust dan in '93 Schotse Hooglanders deze manier kan het niet langer. We moeten onze ta- inkrimpen of de financiële ruimte krijgen om af en toe nensen in te huren". Voorzitter Co Vinke van het Texels Ul Kind van Ondernemers vindt dat het behartigen van de ngen van de plaatselijke ondernemers gevaar loopt als taak volledig in handen blijft van mensen die dat er der vergoeding in hun vrije tijd moeten bijdoen. 0, vraagstukken waarvoor wij m gesteld worden steeds in- - ikelder. Wij missen de des- jheid die nodig is om goed nnen reageren als onderne- belangen in het geding zijn. I itbben er ook de tijd niet Gelukkig kunnen we vaak lik maken van de kennis van alisten van onze landelijke latie. maar dat is niet Ïai Alternatieven noemt voorbeelden van arilies waarmee het TVO veel ssioneler zou willen omgaan mogelijk is. „Als wij kritiek uitoefenen op een gemeen- bestemmingsplan omdat bij- jteld winkels zijn gepland aan geen behoefte is, dan en wij dat in een vroeg sta- aantonen en liefst komen ilternatieven. Vooral dat laat- raagt deskundigheid en tijd". wijst op een actueel istuk, waarmee zijn organisa- :h ook met alternatieven zou bemoeien: de inrichting Groeneplaats. „Dat vraagt rch en er moeten tekeningen Ïakt worden. Daarvoor moet ede mensen aan het werk m zetten en dat kost geld". Contributie 'O-bestuur raamt dat voor (waarderen van het secreta- de administratie, het bekosti en professionele hulp en het een van adviezen ongeveer *1 per jaar nodig is. Dat bete een gemiddelde contributie- UJ' li |H dat differentiatie moet gelden, waardoor de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Er blijkbaar rekening mee houdend dat de leden kritisch zullen reage ren, vraagt het bestuur ook of het TVO verdergaand moet samen werken met andere overkoepelen de belangenorganisaties en of het acceptabel is dat het TVO daar door zijn identiteit verliest. Promotie beschouwt voortgezette, liefst versterkte promotionele inspan ning van levensbelang voor Texel. Vinke: „Wij hebben het gevoel'dat nog steeds niet iedereen ervan doordrongen is dat het toerisme onvoorstelbaar belangrijk is, dè bron van werkgelegenheid. Ande re mogelijkheden heeft Texel nau welijks. Er wordt vaak denigrerend gesproken over toerisme als mo nocultuur en bron van overlast. Je kunt het beter beschouwen als een schone industrie, waarvan we allemaal profiteren. De concurren tiepositie die Texel in deze heeft, moet nog worden versterkt en het eiland moet nog meer onder de aandacht worden gebracht van de consument in binnen- en buiten land. De concurrentie zit niet stil". VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Co Vinke..Ik doe een beroep op de soli dariteit van onze leden. Waar we mee be zig zijn. raakt direct ons aller bestaan, ledereen er tegenaan" verhoging per lid van f380,-. Het TVO-bestuur heeft wel begrepen dat je met zo'n voorstel niet zo maar kunt aankomen bij de leden en wil eerst de meningen peilen aan de hand van een enquête. Bij alle 180 leden is inmiddels een en quêteformulier bezorgd met als eerste vraag of het TVO genoem de professionalisering wel of niet moet doorvoeren en of men f380,- extra contributie acceptabel vindt. Daarbij wordt duidelijk gemaakt dat men op de huidige voet in elk geval niet verder kan gaan. Geen professionalisering betekent in krimping van de bestaande activi teiten. Ook wordt gevraagd of de contributie een vast bedrag per jaar moet zijn, ongeacht de om vang van het betreffende bedrijf of Een uiterst belangrijke kwestie is of het TVO binnenkort opnieuw moet besluiten om gedurende vijf jaar bij te dragen aan de Stichting VVV Texelpromotie. Van de gele genheid maakt het TVO gebruik om de mening van de leden ook daarover te peilen. „Bent u van mening dat het TVO de relatie met de stichting moet continueren?" Ook wordt gevraagd of de tot dus ver gehanteerde verdeelsleutel bij het bepalen van het bedrag dat per bedrijf moet worden bijgedra gen, weer moet worden toege past. Hogere bijdrage? Het TVO draagt net als de andere participanten van de Stichting VVV Texelpromotie sedert tien jaar jaarlijks f150.000,- bij, exclu sief btw. Het geld is in die tijd aan merkelijk minder waard geworden. Als de promotie op dezelfde voet wordt voortgezet is 25% meer no dig. Ook daarover mogen de leden een uitspraak doen. Het bestuur Waddentrek. Het project Wad- dentrek dat de eilanden wil koppe len met reguliere veerverbindin- gen, hoeft voorlopig niet te reke nen op een bijdrage van de ge meente. De plannenmakers willen er ook Duitse en Deense eilanden bij betrekken. Het college heeft sympathie voor de plannen, maar ziet hier voor het bedrijfsleven een ondersteunende taak weggelegd. VVV De Texelse VVV wil graag weten hoe er door de ondernemers wordt gedacht over dienstverlening aan Texelaar en toerist. Want de bereidheid om de promo- tiebijdrage te betalen hangt daar mee ongetwijfeld samen. De VVV heeft daarom bij de TVO-enquête een eigen vragenlijst ingesloten, betrekking hebbend op diverse VVV-diensten, de relatie tussen ondernemer en VVV, de voorlich ting van de VVV aan de gasten en de voorlichting aan de Texelaars. Ook kan een oordeel worden ge geven over openingstijden, telefo nische bereikbaarheid, optreden van personeel en het promotiebe leid van de VVV jegens de diverse doelgroepen. bekras toerist bij vakantiecentru Krim het slachtoffer. De schade bedraagt /1000, (ADVERTENTIE! iktijkcentrum de Aleph, We- raat 54, worden vanaf half >er twee series van tien atie-avonden gehouden. Op ig is er om de week van tot 20.15 een stilte- latie. Er worden dan verschil- meditatietechnieken, vooral Tibetaanse Boeddhisme, end om tot innerlijke stilte te i. ijdag is er om de week van tot 20.30 uur een serie Jen waar het werken met lp fa's in het Hebreeuws, Sans- en Tibetaans centraal staat, onden worden begeleid door Ti en Arien van Erkelens. meer informatie: telefoon 9 f3rtclub De Zwaan bestaat ijaar. Piet Evers, Henk Witte i „Marcus") en Henk Bak- waren er vanaf het begin afgebroken bij, wat dinsdag den was om hen in de bloe- 'tjes en in het gebak te zet- De club is elk winter- Ifjaar elke dinsdag actief ft gemiddeld 12 leden, die 'ieus en met overgave spe- maar ook veel waarde chten aan gezelligheid. In loop der jaren zijn zo'n 45 len lid geweest. De club ■'d opgericht in het gelijkna- 9e café, toen Henk Spigt 3r nog de scepter zwaaide. 'er werd verhuisd naar De deboom, maar sinds kort is club weer actief op het de stek. Daar maakten we g bovenstaande foto i de drie zilveren biljarters 't taart en bloemen. IFoto Harry de GraatI Het Eerhart Dubbelkwartet onder leiding van Bert Schreuder gaf za terdagavond in de Maartenskerk van Oosterend een eerste uitvoe ring van het concertprogramma dat het komend seizoen op ver schillende plaatsen in het land zal worden uitgevoerd. Ter afwisse ling speelde fluitiste Loes Bakker, door organist Dyo Wassink be geleid. Het programma van het dubbel kwartet was ditmaal toegespitst op de uitvoering van een aantal polyfone werken van Palestrina en Orlando Lassus. De één werkte in Italië en componeerde hoofdzake lijk geestelijke muziek, terwijl de ander werkzaam is geweest in Ita lië en Duitsland maar was af komstig uit de Zuidelijke Nederlanden. Beide componisten stierven in 1594. In de polyfonie hebben de verschillende partijen elk een heel eigen, zelfstandig ver loop, zodat er een weefsel ont staat van allerlei stemmen, die volkomen onafhankelijk van elkaar functioneren, maar samen toch een geheel vormen. Hoewel het Eerhart Dubbelkwar tet duidelijke beperkingen heeft in dieptetimbre bij de alten en de bassen, bereikt dit ensemble toch een niveau, dat duidelijk uitsteekt boven het gemiddelde. Dat er een intensieve studie nodig is om zo ver te komen moge duidelijk zijn. Als aanloop naar de 16de eeuw klonk eerst een vijftal liederen van Johannes Brahms, die leefde tus sen 1833 en 1897. Brahms' koor muziek heeft vaak een somber en zwaar karakter. Ook de gebruikte teksten zijn meestal aan de melan cholieke kant: verdriet in de nacht, een dode minnaar die zijn geliefde komt halen, een lied in de morgen vol deugdzaamheid waar zelfs een oude psalmmelodie doorheen WmUiH Sf ÖUKflWEW JS IfOflR £IGEN klinkt, een jager op weg naar Ma ria en een emotioneel af scheidslied. Vooral dit laatste lied werd intiem en indrukwekkend ge zongen. Van de componist Pa lestrina klonken een Kyrië, dat sober en met veel overtuiging werd uitgevoerd, het „Dies Sancti- ficatus", waarbij met wisselend succes veel lastige hindernissen moesten worden genomen, het „Alma Redemptoris Mater" en het „Sicut Servus". In dit laatste werk was de groep zeer intensief en creatief bezig. Aarzelingen en on zekerheden waren ineens hele maal verdwenen. Zulke prachtige muziek is op Texel maar zelden te horen. Weinig publiek Het is opmerkelijk dat er voor dit concert slechts een veertigtal luisteraars naar Oosterend was gekomen. Je zou verwachten dat leden van de verschillende Texelse koren de gelegenheid zouden aan grijpen om de blik en het gehoor III eens wat te verruimen. Wellicht is echter de zaterdagavond niet bepaald een geschikte tijd voor een concert en zou b.v. de zondag middag voor velen een beter mo ment zijn. Tussen Palestrina en Lassus speel den Loes Bakker en Dyo Wassink de sonate in d van Leonardo Vinci, die leefde van 1690 tot 1734. Dit prachtige, vijfdelige werk werd door Loes Bakker met grote vaar digheid en buitengewoon muzikaal gespeeld. Deze fluitiste heeft bij eerdere concerten al blijk gegeven van een grote onbevangenheid, die haar spel gunstig beïnvloedt. Zij laat haar instrument met groot vakmanschap klinken en gebruikt daarbij een minimum aan vibrato, dat volmaakt mengt met de beide oude fluitregisters van het Maar- tensorgel. Het historische pijp werk van dit orgel behoort tot het fraaiste dat er op orgelgebied op Texel te vinden is. Dyo Wassink begeleidde de fluititste attent en vaardig, met veel respect voor het instrument. Eerder in het program ma hadden beide musici al een so nate gespeeld van Signor Schers, waarbij' ook al duidelijk was ge worden dat deze Texelaars zeer goed op elkaar zijn ingespeeld en veel plezier beleven aan hun sa menspel. Niet zuiver In het blokje werken van Lassus klonk eerst het Salve Regina". Door het wegvallen van de con centratie werd hier al vanaf de eerste maten niet zuiver geïnto- neerd, waardoor de uitvoering van dit werk eigenlijk beneden de maat bleef. Deze inzinking werd overigens geheel goed gemaakt door de wereldlijke werken die volgden. Vooral wanneer de mu ziek minder polyfoon van karakter was, werd de samenklank beter In de afgelopen krant stond een grote advertentie waarin een wasdroger op aardgas te huur wordt aangeboden. Snelle beslissers wordt tevens een subsidie van 7200,- in het vooruitzicht gesteld. Een tele foontje naar het bijvermetde informatienummer van Gas- Rent in Alkmaar leert echter dat het aanbod niet geldt voor Texel, want zover strekt het rayon niet.... De gemeentelijke milieu afdeling komt tegen deze rechtsongelijkheid in het ge weer. Koos van der Burgh van deze afdeling heeft een advies voor b en w in voorbereiding om met de adverteerders Pen en Gasbedrijf Kop van Noord holland over deze zaak in con tact te treden en de uitzondering voor Texelaars op te heffen. GasRent verklaart dat veel geïnteresseerde Texelaars hebben opgebeld. ,,We note ren alle namen. Zodra er een mogelijkheid voor Texel is om mee te doen krijgen al die mensen bericht", aldus een woordvoerdster. m VERVOLG VAN PAGINA 1 en kon geraffineerd worden ge zongen. Leuk was de afwisseling van Italiaanse, Franse en Duitse teksten. En vooral het laatste werk „Ich weiss mir ein Maidlein" met allerlei echo-effecten bewees weer, dat je niet altijd gewild po pulair hoeft te doen om indruk te maken. Het aandachtige publiek was der halve spontaan in het laatste ap plaus en in deze bijval zat ook de waardering voor het zeer goed verzorgde programmablad, dat de complete teksten van alle liederen bevatte. Hoe dit haalbaar is bij gra tis toegang blijft een raadsel. Frans Visser Klas 2HB van OSG „De Hoge- berg" heeft donderdag langs de kust veel afval aangetroffen. Op het deel van paal 14.5 tot 19.5 werd in vergelijking met vorig jaar vier keer zoveel afval waargeno men. Plastic en hout vormden we derom de hoofdmoot. Het onderzoek vond plaats in het ka der van Coastwatch, een interna tionaal project dat de gesteldheid van de Europese kusten in de ga ten houdt. Commercieel vleesvee bleek ook geen optie. „Die moeten óf een deel van het jaar naar binnen óf worden bijgevoerd in de winter. Maar daardoor zijn ze met geneigd iets minder smakelijke begroeiing te eten. Bovendien zijn ze meestal erg groot en dus nogal afschri kwekkend." Gezocht werd naar een vriendelijk soort koe, niet al te groot, maar toch ook weer niet al te „aaibaar". Daarnaast moet het een winter hard dier zijn. De Schotse Hoog lander past perfect bij deze omschrijving. Het langharige dier ziet er door de grote horens impo nerend uit, maar is rustig en niet agressief van aard. Stroomdraadje Op Texel wil SBB beginnen met een kudde van twintig dieren. Een flinke investering, want een Hoog lander kost tussen de ƒ1500,- en ƒ3000,-. „We hebben de financie ring nog niet helemaal rond. Wèl die voor de afrastering, want rond het hele gebied moet een onopval lend stroomdraadje komen. Of de gemeente het daar mee eens is? Ze zullen het liever hebben dan koeien op de Groeneplaats...." SBB Texel heeft geen koeienexpert in dienst. Toch worden geen pro blemen bij de aanschaf verwacht, want aan de overkant zijn tal van SBB projecten waarbij Schotse Hooglanders worden ingezet. De dieren gedijen goed in de Neder landse natuur en planten zich nor maal voort. Om inteelt te voorkomen, moeten regelmatig jonge dieren uit een kudde worden geruild of verkocht. Texel kan uit Olst zeven koekalveren krijgen en uit het Groningse Beerta zeven (waarschijnlijk drachtige) koeien. „We moeten dan alleen nog op zoek naar wat stieren." Texels product? De Schotse Hooglanders hebben nauwelijk verzorging nodig. De so bere dieren redden zichzelf uitste kend, ook bij de geboorte van een kalf. Doordat ze niet worden bijge voerd, is het normaal dat ze in de winterperiode flink zullen afvallen. „Maar dat vreten ze er in de zomer weer bij." Eén keer per jaar worden ze bijeen gedreven voor een veterinaire con trole en om overtollige dieren af te scheiden van de kudde. Koeien en vooral stieren die teveel zijn wor den verkocht voor anderé begra- zingsprojecten of geslacht. Erik van der Spek: „We hebben con tact opgenomen met Donatus. Die Hooglanders zijn natuurlijk zo biologisch-dynamisch als wat. Hun vlees wordt als een delicates se beschouwd. Misschien zit er wel een nieuw Texels product in!" Wolbaaltjes De ervaringen in het land met Schotse Hooglanders zijn bijzon der goed. Ook op Vlieland lopen de dieren sinds een jaar. „Daar was aanvankelijk een enorme commotie over, maar nu vindt iedereen het préchtig." Wandelaars kunnen rustig tussen de dieren doorlopen. „Dat moet uiteraard kunnen, evenals bramen plukken of schaatsen." Hoewel de Hooglander dus een laconiek dier is, kan hij loslopende honden als bedreiging ervaren. Van der Spek: „In de Bollekamer mochten in de winter honden los rondlopen. Daar gaan we nu een aanlijnplicht in stellen. Er zijn ook gevallen bekend waarbij een koe haar kalf verdedig de door mensen die té dichtbij kwamen weg te jagen. Die klein tjes zijn natuurlijk schattige wol baaltjes. Overigens drijft het dier haar „belagers" niet het hele ter rein af. Zodra de afstand wordt vergroot, staakt ze de achtervol ging." Faunavervalsing? De Schotse Hooglander hoort van nature niet thuis in het Texelse landschap. Van der Spek bestrijdt dat hier sprake is van faunaverval sing. „We zetten ze niet uit in de Texelse natuur. Het is niet de be doeling om het ecosysteem op het eiland completer te maken met deze koeien. Het is voor ons een stuk gereedschap, vergelijkbaar met een maaimachine. En als blijkt dat ze de vleeskleurige orchis uit roeien, kunnen we ze er zó weer uit halen. Het is een gecontroleerd project." Mestproblemen verwacht Van der Spek niet. „Er gaan geen contai ners krachtvoer in. Ze leven van wat in het gebied groeit. Of plan ten wegrotten of al een kleine be werking ondergaan in de koeienmaag maakt niet zoveel uit. Een keutelplaats van konijnen hoort ook bij het natuurlijke systeem." Goudmijn? De verkoop van overschotten of van slachtvee kan SBB Texel een leuk centje opleveren. „Uiteraard moeten we dat nog afwachten, maar we zullen er geen rijk kan toor van worden. Als blijkt dat het echt een goudmijn is, krijgen wij gewoon minder budget van de overheid...." Bij de ingangen van de Bollekamer en de Geul zullen borden worden geplaatst met gedragsregels voor wandelaars. Niet voeren is een be langrijke. „Als ze daaraan gewend raken kunnen ze erg opdringerig worden." In de wandelfolders van SBB, die verkrijgbaar zijn bij EcoMare, zal een passage over het begra- zingsproject worden opgenomen. Daar ligt ook een speciale folder, gewijd aan de Hooglanders. SBB houdt op woensdag 12 okto ber om 20.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn een informatie-avond voor Texelaars over de begrazing door Schotse Hooglanders. Na een uitleg en een dia-presentatie kunnen vra gen worden gesteld. De tamelijk kleine., langharige koeien hebben imponerende horens. Wisseling van de wacht van de wethouders kost de gemeen schap dit jaar f84.655. Oorzaak zijn wachtgeldverplichtingen voor de vorige wethouders. De extra kosten die burgemeester Van Rappard moest maken voor tijde lijke huisvesting en reiskosten van en naar Holten bedragen ten minste f20.000,-. Dat rappor teert de gemeente in de najaarsnota. In de najaarsnota geven b en w een tussentijds overzicht van de financiën van de gemeente. Door incidentele oorzaken is er ten op zichte van de begroting een tekort van f243.673,-. Het tekort dat door structurele oorzaken is ont staan, wordt dit jaar geraamd op f84.666,-. Deze tegenvallers wil het college dekken uit de algeme ne reserve. Voor 1995 voorziet de gemeente door structurele oorza ken een kostenstijging van f95.376,-. De kosten voor algemeen bestuur van de gemeente zijn dit jaar een stuk hoger. Behalve de genoemde kosten voor b en w mogen wet houders krachtens nieuwe nor men meer tijd aan het bestuurswerk besteden. De kosten voor de bezoldiging gaan hierdoor met f27.500,- omhoog. Verder besloot het college tegen de wens van de oppositie toch een vaste onkostenvergoeding van f400,- voor wethouders in te voeren. Scholen Het schoonmaken van de scholen valt dit jaar f8330,- duurder uit. Verder vergde de sanering van on dergrondse tanks bij scholen extra kosten. De kosten voor onderwijs aan kinderen van asielzoekers zo als huisvesting, materiele voorzie ningen en andere kosten, raamt de gemeente op f28.431,-. Hiervoor ontvangt de gemeente geld van het rijk. Aan de huur van het over dekte zwembad door de zwem- club en de Wielervereniging (trathlontrainmg) draagt de ge meente f21.000,- bij. Om een ach terstand aan milieucontroles weg te werken, is hiervoor extra man kracht ingeschakeld. De meer kosten bedroegen f37.752,-. Het exploitatietekort van de medische post in De Koog bedroeg dit jaar f8.758,-. De gemeent heeft zich hiervoor garant gesteld. Voor het pleintje bij het dorpshuis in Den Hoorn trok de gemeente f7.500,- uit. Geen zandpad. Het strandslag naar paar 19 is wel degelijk ver hard en is geen zandpad, zoals in de vorige krant stond vermeld.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5