SP l WK-droom Arco in duigen door roekeloze wheeler Bloeiende Kompasschool viert tweede lustrum Mensen TEXELSE COURANT Na snelle start in marathon Berlijn: Eilandcompetitie tennis Margo Maas opent score Texel dames Eilandcompetitie volleybal Bowling Erwin Goënga 6e in landelijk toernooi Voortvarende start van schaker Dros Jeu de boules naar middag Apartheid op Texel Geef ons de zak op 11 oktober! Sponsorzwemmen en statiegeld voor Papoea's Geanimeerde bijeenkomst met Yvonne Bedrijvigheid Hetty Bakker start als voetverzorgster Klaverjassen De Witte Burc Wat ik zeggen woi Hondenbelastin iïr VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 Een achteropkomende Oostenrijker die niet uitkeek, kostte wheeler Arco de Graal een goedeklassering in de marathon van Berlijn. tFoto Texelse Courant) Een botsing met een andere ren ner heeft wheeler Arco de Graaf tijdens de WK marathon in Berlijn van een goede klassering afge houden. De Texelaar wist zich na een veelbelovende start in de kop groep te nestelen. Na 25 kilome ter ramde een onoplettende Oosterijker Arco echter in de flank. Door het oponthoud verloor de Texelaar de aansluiting met de kop en moest genoegen nemen met een 27ste plaats. Arco was een van de 150 whee lers die zondagmorgen in Berlijn aan de start verschenen. De om standigheden waren in het voor deel van Arco. „Lekker weer en dankzij een goede prestatie twee jaar geleden stond ik op de voor ste rij. Na de start was het gelijk vlammen. Zo hard mogelijk weg." De krachtsexplosie leverde Arco een plaatsje op in de kopgroep van zo'n twintig man. „We reden 34 35 kilometer per uur. Het was tien kilometer lang puur sprinten." Twee Zwitsers, WK-kampioen Hein Schrei en Frans Nidlichbank ontsnapten vrij snel. „Dat waren gewoon machines." De snelheid van het peloton met Arco zakte na enkele kilometers. „Dat erge snelle houdt je niet zo lang vol. Maar het ging lekker, we wisselden elkaar lekker af en het was een mooi parcours." Het vele Deelnemers aan de eilandcompeti tie tennis dienen zich aan de tijden te houden: dus niet op andere uren dan zondagochtend 9.00 en 11.00 uur en zondagavond 19.00-21.00 uur spelen. Voor uit zonderingen kan overleg worden gevoerd met de wedstrijdleiding (tel. 16301). Zondag 9 oktober zal het eiland competitie mixtoernooi gehouden worden. Uitslagen dienen te worden door gebeld naar de wedstrijdleiding (tel. 16301). publiek en de mooie entourage ga ven Arco een goed gevoel. „Ik draaide goed mee." De teleurstel ling was dan ook groot toen de achteropkomende Oostenrijker tij dens een manoeuvre met zijn voorwiel tussen Arco's voor- en achterwiel dook. „We zaten ge woon klem. Op dat moment zie je de rest doorrijden en baal je enorm. Wat was ik kwaad zeg." Knokken Toch hervond Arco zichzelf en wist zich terug te knokken tot 15 meter achter het peloton. „Ge woon blind gaan, met verstand op nul. Maar toen ik er bijna was ver snelden ze en dan weet je dat het is gebeurd." De krachtsinspanning had teveel van de Texelaar geëist, zodat hij ver terugzakte en aan het eind zelfs werd ingehaald door an deren. Winnaar werd Schrei die met 1.22.12 uur een wereldrecord reed. Arco wist ondanks alles nog een eindtijd van 1.37.50 uur neer te zetten, sneller dan zijn doelstel ling. „Maar dat was wel te lang zaam voor de limiet voor de Voor de eerste keer onder de naam „Texel" voetbalden de da mes tegen Apollo '68 uit Hens broek. De vakantie heeft hen goed gedaan: ze wonnen met 8-1. Texel dames heeft twee nieuwe speelsters in de vorm van Jofry van der Kooi en Nicole Slater. De laatste komt uit canada en is een seizoen op Texel om Nederlands te leren. In de wedstrijd tegen Hensbroek verving Monique Smit de gebles- Programma dinsdag 4 oktober: Veld A mannen: 18.30 u. RWS-Super Maarcobouw 19.15 u. Maarco-Handicap Super 20.00 u. Tex. Auto-Graaf Handicap 20.45 u. Fitt-Pilaar Graaf Spuiterij 21.30 u. TESO-Grote Slock 2 Fitt 22.15 u. Sportsh.-Perf. Bodies Gr.SI.2 Veld B mannen en gemengd: 18.30 u. Klif-Kruiswerk NBC 19.15 u. Tatenhove 2-NBC Kruisw. 20.00 u. LenR-Waayer Tatenhove 2 20.45 u. Ecomare-Zandloper Waayer 21.30 u. Tatenh. 1-DGM Cocky's 22.15 u. Cocky's-12 Balcken DGM Veld C vrouwen: 18.30 u. Timmers-Zeilm. Gr. Slock 19.15u. Rival-Gr. Slock Zeilmakerij 20.00 u. De Vlier-Bosma Rival 20.45 u. Vespert.-Question Eierl.H. 21.30 u. Eierl.H.-lepe de Boer Vesp. 22.15 u. Leydekk.-7 Prov. I. de Boer seerde Anneke Kiljan. In de zesde minuut scoorde Margo Maas met een fraaie draaibal, na een pass van Smit. Bianca Drijver tekende voor 2-0 en meteen erna bewees nieuwe aanwinst Slater haar kwa liteit door een fout van de keepster af te straffen. Drijver haalde later uit van 20 meter en scoorde 4-0. Slater benutte een voorzet van Cora Rijntjes. Licht geblesseerde Anke Burger verliet de wedstrijd voor debutant Van der Kooi. Met een mooie lob over keepster Yvonne Twijnstra werkte Apollo net voor rust de nul weg. Verder kwamen ze echter niet. Texel scoorde nog drie keer: twee goals kwamen voor rekening van Smit, één was van Slater. Wedstrijdleiding: tel. 27182. Kees en Annemiek, Uitslagen 27 september '94 Mannen gemengd: R.W.S.-Handicap '94 0-3; Maarcobouw-Graaf Spuiterij 2-1; TESO-Super 3-0, Tex. Autocentr.-Gr. Slock 2 0-3; Kobeco-DGM 3-0; Architect Uriot- Paal 9 3-0, Tatenhove 2-Zandloper 0-3; Slagerij Beverdam-Klif 3-0; Ecomare-LenR 3-0; NBC-Waayer 2-1; Tatenhove 1-12 Balcken 1-2; ABN/AMRO-Paal28/KRIM 3-0. Vrouwen: Top Tien-Beautique Texèle 0-3; Klif 12-7 Provinciën 3-0, Eierlandse Huis- Haarstudio 2-1; Schiphorst-Smash '68 1-2; De Vlier-Visser Bouw 1-2; Bosma-Gr Slock 0-3. Olympische Spelen in Atlanta. „Ik zal dus volgend jaar opnieuw een marathon moeten rijden." De ko mende winter benut Arco om zich op deze en limieten voor kortere afstanden voor te bereiden. „Kijk, dit was natuurlijk een teleurstel ling, maar ik laat de moed niet zak ken. Al is dat er door andermans toedoen nu niet van gekomen, ik weet dat ik goed kan presteren." De bowlingvereniging start op 12 oktober weer met de jaarlijkse competitie in bowling De Koogel. Op de woensdag- en donderdaga vond wordt, 23 weken lang met 24 teams gespeeld. Men mag een voorkeursdag opgeven. Hier wordt met de indeling van de teams zo veel mogelijk rekening mee ge houden. Per avond worden twee series, van 19.15 tot 21.30 uur, en van 21.30 tot 23.30 uur gespeeld. De teams bestaan uit drie spelers. Er wordt volgens een handicap systeem gebowld. Dat wil zeggen dat iedereen, dus ook de begin ners, kans hebben om te winnen. De bowlingvereniging heeft nog plaats voor enkele nieuwe leden. Deze kunnen zich per team of indi vidueel opgeven. De kosten zijn ƒ15,- per speelavond. Informatie hierover bij T. Veldman, tel. 17672 of bij S. Verseput, tel. 19616. De jeugd van de Texelse Wielerve reniging nam afgelopen zaterdag deel aan een groot landelijk toer nooi in Leeuwarden. Erwin Goën ga leverde de beste prestatie door zich in vier categoriën in de prij zen te rijden, wat hem een zesde plaats opleverde. Op het mooie en afwisselende parcours kon onder ideale omstan digheden zeer hard worden gere den. Dirk Domhof en Evert Rikkenberg konden zich in catego rie vijf goed handhaven in een sterk uitgedund peleton. Zij finish ten respectievelijk als 14e en 16e. Na een zeer snelle koers in de ze vende categorie leverden Joost Bakker en Ivo Witte een goede prestatie door resp. als 14e en 20e te eindigen. De schakers van En Passant zijn weer begonnen met hun interne competitie. Het lijkt nu al haast vanzelfsprekend dat Jaap Dros zijn titel voor de zoveelste maal zal prolongeren. Toch moet aan de concurrentie meer kansen toe gedicht worden dan vorige jaren. Het is meermalen voorgekomen dat Dros halverwege het seizoen tegen een achterstand aan keek, maar dan sloeg hij in het tweede gedeelte genadeloos terug. Dit jaar is de competitie echter aan merkelijk korter, zodat een misstap van de regerend kampi oen moeilijker te herstellen zal zijn. De competitie zal namelijk regel matig onderbroken worden voor andere schaakevenementen. Zo zal op 10 oktober een rapid- toernooi gehouden worden. Maar Jaap Dros kwam goed uit de startblokken. In een rustig vier- paardenspel voerde hij een zeer tactische strijd tegen Roel Rieg- man, die goed tegenspel bleef bie den. Riegman had weliswaar zijn dame moeten inleveren, maar kon Daar het afgelopen weekend de wintertijd is ingegaan, wordt in Oosterend weer op de woensdag middag in plaats van op de woens dagavond jeu de boules gespeeld, aanvang 14.00 uur. Opmerkelijk is dat voor het eerst in het tweejarig bestaan van de club, twee keer een wedstrijd is afge last in verband met het slechte weer. Er is toen zoveel regen ge vallen dat de baan niet te bespelen was. zijn stukken veel actiever laten be wegen dan zijn tegenstander. Naarmate er meer ruimte op het bord kwam, kreeg Dros meer voordeel van zijn materiële voor sprong, zodat hij Riegman uitein delijk toch het nakijken gaf. Met genoegen zag Dros hoe zijn con currenten de eerste steekjes lieten vallen. Abe Zijm en Taeke van Lin- gen hielden elkaar in evenwicht, evenals Thijs Witte en Jaap de Wijk. Laatstgenoemde mocht daar nog heel blij mee zijn, want de re mise kwam op schlemielige wijze tot stand. Witte legde De Wjk ste vig op de pijnbank met de Schotse opening. „Dat was knoeiwerk van de bovenste plank", zo analyseer de Jaap de Wijk zijn behandeling van de opening. Door herhaling van zetten te forceren ontsnapte hij aan een nederlaag, waardoor Wtte eigenlijk te weinig kreeg. Uitslagen. R Eelman-F. Eijgenraam 0-1, T. Witte-J. de Wijk Vi-Vt; R Riegman-J. Dros 0-1, A. Zijm-T. van Lmgen '/a-%; H Tuinema-A. Witte 1-0; K. Bruining-F van Tatenhove 0-1 Op dinsdag 11 oktober wordt op heel Texel weer kleding en schoeisel ingezameld ten bate van Tesselhuus, Texelse reu- mapatienten en kinderen in Suriname. De organisatoren zijn bij voorbaat dankbaar voor de medewerking van alle Texelaars maar hebben een zeer dringend verzoek: zet kleren en schoenen tijdig (13.00 uur) aan de straat maar wel graag in APARTE zakken! programma Deuce: 9.00 u. F. Kossen-J. vd. Meer 9.00 u. R. Buitenweg-D. Panneman 9.00 u. M. Land-P. Brons 10.00 u. R. Verduyn-T. v.d. Veen 10.00 u. J. Joosten-B. v. Veen 10.00 u. T. Heerschap-I. Westerlaken 19.00 u. A. Westerlaken-H Boekei 19.00 u. W. Oosterhof-M. v. Aken 20.00 u. B. Verduyn-T. Bakker 20.00 u. R. Bosken-N. Erwich Heri Hodie: 9.00 u. K. v. Bommel-M. v.d. Wetering 10.00 u. H. Schraag-D. Bol 10.00 u. R. Zoetelief-A. Groot 19.00 u. H. Maas-J. Zoetelief 19.00 u. C. den Braven-A. Bokma 20.00 u. H. Beverdam-P. Keyser 20.00 u. N. Meyer-A. Kamstra De leerlingen van de Kompas- school in Den Burg hopen dat de Texelaars flessen met statiegeld waarde de komende weken niet zelf inwisselen bij de supermarkt, maar afstaan aan hun school. De kinderen zamelen de flessen in om ze te verkopen ten bate van de actie „Stuur een Papoea naar school". Voor hetzelfde doel zul len zij op vrijdag 21 oktober in het gratis daarvoor beschikbaar gestelde zwembad van De Krim baantjes zwemmen die gespon sord kunnen worden. Deze activiteiten hebben te maken met het feit dat de Kompasschool tien jaar bestaat en nog altijd bloeit. „We wilden niet alleen maar een feestje", vertelt direc teur A. vd Snepscheut, vanaf de oprichting directeur van deze school voor speciaal onderwijs. „We wilden een actie met een educatief kantje en een goed doel. Van veel kinderen in Nieuw- Guinea komt niets terecht omdat ze door gebrek aan geld niet naar school gaan. Het gaat in de meeste gevallen maar om enkele honderden guldens per jaar. Het moet mogelijk zijn om zoveel geld bij elkaar te krijgen dat we meer dere kinderen een schoolopleiding kunnen geven". Dia's Om alle leerlingen van de Kompas school duidelijk te maken waarom het gaat, zal Harry de Graaf dins dagochtend in de school aan de hand van dia's vertellen over land en volk van Nieuw-Guinea. De Graaf zal er ook voor zorgen dat de opbrengst van de actie goed te recht komt en later op school ver slag doen. In de hal van de school komt een thermometer waarop wordt bijgehouden hoeveel geld al bijeen is. De actie wordt 21 okto ber afgesloten. Die dag wordt ver der in feestelijke sfeer Oosterend: 10.00 u. J. Boon-T. v. Koppen Uitslagen T. v. Koppen-R Zoetelief 1-1; M. v.d. Wetering-R v.d. Bent 2-0; H. Schraag-P. Brons 2-0; M. v. Aken-H. Beverdam 1-1; I. Westelaken-J. Boon 2-0; R. Verduyn-B. v Veen 2-0; H. Bakker-T. v.d Veen 2-0; A Bokma-N. Meyer 1-1 doorgebracht, onder andere met eengezamenlijke maaltijd in de school. Speciaal De Kompasschool is bedoeld voor kinderen die om welke reden dan ook het gewone onderwijs niet kunnen volgen. Het is feitelijk een lom-school, echter met een „bre de" toelating, zodat zoveel moge lijk kinderen met leerproblemen kunnen worden opgevangen. De Kompasschool werd destijds in het leven geroepen toen de vroe gere Beatrixschool door gebrek aan leerlingen moest worden op geheven. De nieuwe school werd onder andere bevolkt door leerlin gen die daarvóór dagelijks naar de Kompasschool in Den Helder gin gen en later op Texel een depen dance vormden. De nieuwe school ging al direct met drie groepen van start. De gemeente stak er veel geld in door aanvankelijk de derde leerkracht voor eigen rekening te nemen. Op de Kompasschool wordt ge werkt met kleine groepen en men beschikt over faciliteiten op het gebied van logopedie, orthopeda- gogie en maatschappelijk werk. De door het rijk gedragen kosten per kind zijn daardoor veel hoger dan bij het reguliere onderwijs. law „Eerst iets kuis, straks komt de seks". Schrijfster Yvonne Kroonenberg constateerde geen preutsheid bij het pu bliek, toen ze zondagmiddag in de openbare bibliotheek voorlas uit eigen wérk. Op Texel kan alles, had ze tevoren te horen gekregen en dat bleek te kloppen. In een plaats als Epe had ze heel andere er varingen opgedaan, zo vertel de ze. Kroonenberg, oorspronkelijk psychologe, heeft over gebrek aan lezers niet te klagen. Van haar in 1986 verschenen eer ste boek „Alle mannen willen maar één ding" Igebundelde columns die eeroer versche nen In Playboy en Intermagzi- ne) werden 50.000 exem plaren verkocht en van het in 1991 verschenen „Kan ik hem nog ruilen" gingen er zelfs 150.000 over de toonbank. Ze schreef ook enkele kinder boeken. Yvonne Kroonenberg Ifoto las zondag diverse verhalen voor en ging na de pauze met het publiek in discussie over schrijverschap en seksualiteit. De mensen van de bibliotheek spraken van een geslaagde middag, mede dank zij het op treden van de muziekgroep Small Buzz. De belangstelling 160 personen) zou bij minder fraai weer groter zijn geweest. Het eerstvolgende evenement in de bibliotheek is een thea tervoorstelling voor kinderen vanaf 4 jaar, op 5 oktoberte verzorgen door Rob Valken burg. IFoto Hatty do GraatI De Kompasschool in Den Burg heeft de afgelopen tien jaar zijn onmisbaarheid als onder wijsvoorziening overtuigend bewezen. Groter groeien staat het rijk echter niet toe IFoto Harry do Graaf) Mede omdat de vraag ernaar sterk toeneemt (door allerlei maat schappelijke ontwikkelingen zijn er steeds meer kinderen die het op een gewone school niet redden) vormt dit onderwijs een forse be lasting van de rijksbegroting. In het kader van de bezuinigingen wil men de groei afremmen door op de gewone scholen faciliteiten te scheppen waardoor een aantal probleemgevallen ook daar kan worden opgevangen onder het motto „Samen naar school". Het aantal leerlingen bij het speciaal onderwijs mag in elk geval niet groeien. De Texelse school telt momenteel 40 leerlingen en daar moet het bij blijven. In haar woning aan de Wittekruis- laan in Den Burg is Hetty Bakker begonnen met een pedicure praktijk. De 45-jarige Texelse richt zich op de voeten en benen van jong en oud. Voorlopig doet ze haar nieuwe beroep naast haar dagelijks werk in de thuiszorg. „Werken in de verzorging heeft me altijd getrokken", vertelt Hetty. „Het contact met mensen vind ik belangrijk, ik ben graag een praat paal. Dat ik het nu probeer als pe dicure, heeft geen speciale reden. Ik ben genteresseerd in het hele menselijk lichaam, niet alleen in voeten. Een open dag bracht me op het idee. Ik vind het gewoon leuk om iets voor mezelf te doen. Het is ook een dankbare bezig heid, want je helpt mensen van pijn af." Om haar ideaal te bereiken volgde ze de afgelopen jaren een oplei ding aan het Instituut voor Voet verzorging Ria de Korte in Amsterdam. Onlangs is ze voor zichtig aan de slag gegaan. Hetty richtte de eetkamer in als eenvou dige werkruimte. Opvallend attri buut is de 35 jaar oude pedicure-stoel, die ze zelf heeft opgeknapt. Met briefjes in super markten en via mond-tot-mond re clame wisten de eerste klanten haar te vinden. De voetverzorgster is ook bereid bij de mensen aan huis te komen. „Ik geef geen schoonheidsbehan deling, maar probeer een zo breed mogelijk pakket te bieden gericht op voeten en benen." Als voor beelden noemt ze het verhelpen van ingroei-nagels, been ontharen via de harsmethode en verzorging van „diabetische voeten". Voor dit laatste volgt ze een afzonderlijke cursus. Hetty Bakker hoopt dat ook jonge re mensen haar weten te vinden. Ze zal dit stimuleren door zich af en toe met aanbiedingen te rich ten op aparte groepen, zoals spor ters. Pedicure Hetty Bakker is bereikbaar via tel. 14415, liefst tussen 12.30-13.30 uur of 19.00-20.00 uur Voor het elfde jaar start inH te Burcht het klaverjas i, weer. Vanaf dinsdag 4 oktob 2 mei zullen tien open drive; den gehouden, waarvoor een welkom is. De aanvj 20.00 uur. Behalve deze reguliere drive; den op derde kerstdag en paasdag extra drives gel om ook de schoolgaande een kans te geven mee te wordt dus steeds zonder ci tie gespeeld. De tien hoogst geëindigde! pers per avond krijgen een aan het eind van iedere wordt een verloting gehoi Tijdens de laatste kaartava mei wordt door alle aanvw beslist waar de opbrengst leggeld naartoe gaat. Zij ki objecten aandragen. Het salj over het algemeen rond f3000,- en wordt verdeeld ties van f500,-. In mei van dit jaar werden b gen overgemaakt naar Artser der Grenzen, de Zonnet afdeling Texel, Ziekenomroe Lichtboei, het Nederlands fonds, de Hartstichting, Stic Mensen in Nood en het Ra» fonds Watersnood Limburg Dat het oneerlijk verdeeld is wereld, weten we allemaal Maar dat dit zelfs doorgev wordt in de hondenbelasting is toch al te dol. Als je één I* of hond hebt betaal je f54, maar, voor elke tweede of vo de hond moet je f108,- bet Het dubbele dus, plus die f| voor de eerste. Nou vraag ik je, welke hondc ter van gemeentewege heel nu bedacht. Als je meer dan één hond I krijg je gelijk een boete op je als straf dus, want zo is hett Als je katten, vogeltjes, kij konijnen of paarden houdt als hebberij hoor je nergens vat gelukkig maar. Maar als je honden houdt, wordt je om lijk gestraft. Als jullie dan toi se hondenbelasting willen ii waarom dan niet gewoon per gezin dat een hond heefj men er nu een of twee heeft, niets ter zake. Nee heren ambtenaren die dt dacht hebben, dit is een eerlijke zaak tegenover de mei die uit hobby en liefde mee honden of hondjes houden. Ik zou zo zeggen, bespreken dit nog eens in de raad en hoj gaat u daar volgend jaar dan betering in aanbrengen. Namens meerdere hondelief' bers, P.J. Vrijdag, Den Verkeerszaken. Voor het ei stuk van de Witteweg tot hel gin van het fietspad gaat maximum snelheid van 30 km den. Hiertoe besloot het col na een gesprek in de overlegj tl6 verkeerszaken. De voorrangssi tie op de kruising Bernhardt Kogerstraat zal niet worden gi zigd. Wel zet het college vrai Jt kens bij de veiligheidsituatie de kruising Waalderstraat 8 hardlaan. Ook hebben b en wt fels over het nut van wegpa stoelen. m Peter Jan Geus (22) heeft al| diploma's behaald op het van installatie van gas, waterJ riolering, dak- en zinkwerk2| heden. Het is de bedoeling <3 na enkele jaren werkervaring ders te hebben opgedaan, zijn| der in het bedrijf opvolgt. Aan de rijksuniversiteit van Lp is Marga Geus afgestudeerd if richtingen Nederlands recht er ternationaal recht. Ze mag 2\d Mr. Drs. noemen. Haar dm raalscriptie was gewijd aan de tuele kwestie van de JaP ereschulden in vergelijking het Duitse schadevergoed" recht naar aanleiding van Ni naal-socialistisch onrecht.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 6