lis m EcoMare gaat effect „Dromen"-show meten Dirk en Sandra Witte Nederlands kampioen IC i 1 iki icutabel doelpunt t voetbaldames TEXELSE p COURANT -lede seizoenstart renteam Mareis ste wegwedstrijd ugdwielrenner Blijft energie-informatie hangen Voetbalprogramma Zaalvoetbal Droomstart G-Team Voetbaluitslagen Geen bijstelling van selectie-criterium vervoer gehandicapten Dubbele winst Tetak Mahjong club Golfwedstrijd Wat ik zeggen wou... Hondenbelasting Texel raakt punt èn Brand kwijt DINSDAG 4 OKTOBER 1994 (amesteam van v.v. Texel '94 aide zondag tegen koploper e6n 2-2 gelijkspel. De Texel- jmes waren na afloop alles 1 tve tevreden, want halverwe- onden ze nog met 2-0 voor gs in blessuretijd wist de Hei tegenstander de gelijkma- scoren. Volgens Texel '94 de daaraan echter een duide- jitenspel-luchtje. 94 kampte met vijf afberich- stelde daarom enkele junio- j,AI na drie minuten tekende Nicole Slater 1-0 aan. Deze dese aanwinst van Texel '94 even later zelfs opnieuw het vinden: 2-0 binnen tien ten RC-coach nam tegenmaatre- waardoor de Helderse da- sterk kwamen opzetten. ?i| de buitenspelval en goed jswerk van Yvonne Twijnstra de schade beperkt. Een te ller was het uitvallen van i vrouw Anke Burger, die na «t geblesseerd in de kleedka- (Jchterbleef. t-eede helft begon sterk van fcant. Opnieuw moest de e keepster vaak in actie ko- na een kwartier werd ze ge ard, 2-1. HRC voerde de druk iaar liep te vaak buitenspel svaarlijk te worden. Ruim in iretijd floot de scheidsrech ter niet af, hoewel grens- Norbert Kager voor pel vlagde. De dame die )is hem buitenspel stond, de bal. Uit haar voorzet linksback Henny Dekker de )erkeerd op de schoen en t pardoes in eigen doel: 2-2. bleef nog wel met de vlag jg staan, maar de scheids- f oordeelde anders, tot woe de vlaggenist. J\i «ede wedstrijd van het sei- «i voor de basketballers van reis in een makkelijke over ling geëindigd. Tegen het uit inen bestaande Helderse van Mustang Jeans 4, werd leen ruststand van 30-8 uit- Ijk 67-26 voor de Texelaars. ie partij bleek echter eens te 'dat De Mareis vaak moeite n om tegen mindere tegen- ïrs geconcentreerd te blijven en het tempo hoog te hou- 'ooral in dit soort wedstrij- unnen spelvormen van de worden geprobeerd en dat ik er zaterdagavond nogal in. Verder werden aan bei- 'ntiejeugd van WV Texel ondag haar laatste weg- ijd van dit seizoen. De reis aar Hoorn waar op het par- «n HRTC de wedstrijden in «rse leeftijdsgroepen wer- tttreden. tpvier kwam Erwin Goënga start. Hij reed dit seizoen 'tig punten bij elkaar voor 'fd-Hollands klassement. In dsprint wist hij zich weer fe handhaven, zodat hij als >ver de finish kwam. Dit le- 'em een vijfde plaats op in fetand van het provinciale lent. vijf rijden Evert Rikken- 1 Dirk Domhof. Dirk moest laten gaan wegens ziekte, "een Rikkenberg de Texelse kon verdedigen. Hij reed wedstrijd, waarin hij op J plaats eindigde. Voor Dirk was er nog wel de vijfde het eindklassement. ^gste groep (7) reden iVo n Joost Bakker. De groep s geheel bij elkaar, maar toer nam een volle ronde In de sprint van het kwam Ivo Witte als ne- to Joost Bakker als tiende finish. Voor beiden was laatste wedstrijd bij de 'n 1995 worden zij 15 jaar er* dan uit in de categorie Bflen". Dirk Witte en zijn dochter Sandra zijn in Twickel Nederlands kampi oen ringsteken geworden. Dit ge beurde op over tuigende wijze: Sandra stak zeventien van de achttien ringen. Naar de wedstrijd, die rond het sfeervolle kasteel Twickel werd ge houden, waren vijf Texelse combi naties afgevaardigd. José Eelman afge- Rein en vaardigd. Maar liefst 25 aanspanningen in traditionele uitmonstering streden in de kasteeltuin. Omdat er tevens een zogenaamde „klassements- rit" werd gehouden was er enorm veel publiek. „Het zag zwart van het volk", vertelt één van de Texelaars. Titelverdediger Henk Spigt moest^ Vorig jaar bestond het kampioen- het doen zonder zijn vaste steekster Corinne Busschaard, die in Amerika verblijft. Zijn vrouw Ti neke nam plaats op de koets en deed het verdienstelijk, maar niet goed genoeg om de beker in huis te houden. Behalve de Wittes en het echtpaar Spigt waren Joke Bouthoorn en Jos Waterman, Piet Bakker met steekster Buisman en schap uit drie omlopen. Nu was het zwaarder: zes rondes moesten de combinaties de ringen te lijf en ook de tijd telde dit keer mee. De spanning na alle omlopen liep hoog op. Vader en dochter Witte wisten dat ze goed hadden gesto ken, maar ze hadden twijfels of één van de ringen zou worden af gekeurd. Aangezien een aantal combinaties werden opgeroepen voor een barrage en zij daar niet bij waren, gingen ze ervan uit dat er geen Texelaars bij de eerste drie zouden zitten. Later bleek dat dit overrijden om de tweede plaats was te doen. De jury liet iedereen lang in spanning. Pas bij de prijsui treiking bleek dat het Texelse feest compleet was. Henk Spigt toonde zich een goede verliezer. Hij werd tiende. „Het valt niet mee om een titel vast te hou den, maar als je 'm verliest aan een andere Texelaar is dat hele maal niet erg. Die overkanters worden echt bang van ons!" Dat werd onderstreept door de resul taten van de overige Texelaars. Bouthoorn/Waterman en Bak ker/Buisman deelden de achtste plaats en Rein en José Eelman wa ren elfde. De vele toeschouwers konden alle deelnemers nog eens goed be wonderen tijdens een rit die in de fraaie omgeving van het kasteel werd gehouden. Zaterdag 8 oktober: AFC A3-Texel A2 12.45 u. WGW B2-Texel B2 14.30 u. De Koog B1-HRC B2 13.30 u. Oosterend BT-Helder B2 13.30 u. Dirkshorn C1-Texel C1 14.30 u. Vesdo C1-Oosterend C1 13.00 u. Helder C2-Oosterend C2 13.00 u. ZAP C1-Texel C2 13.00 u. Texel C3-Hollandia T C2 13.30 u. Hen veel persoonlijke fouten 1 Kt. and dienen De Mareis uit ider vaatje te tappen, want Jan ze op bezoek bij de Adel- n uit Den Helder. Dit team it uit jeugdige marinier^, die t Texelaars in het verleden lastig wisten te maken. Om- iheren normaal ook op dins- bnd trainen, wordt het Igsuur van de dames met vervroegd naar 19.30 uur. Martin Koenen 20 pntAlbert ter 9pnt., Eric Venneker 12 pnt.; Per il pnt.; Paul Inpijn 2 pnt.; Christi- lepers 2 pnt.; Jos Witte 1 pnt *na voor dinsdag 4 oktober: Den Helder: 19.00 u Adel- Oe Mareis (h) BKC D1-Texel D1 Texel D2-HCSC D2 Meisjes: Berdos-Texel 10.00 u. 11.00 u. 14.30 u. Texelse pupillencompetitie: Texel F3-Oosterend F1 10.00 u. Woensdag 5 oktober: 18.15 u. Oosterend-Texel 1 (j) 19.00 u. Casino-Texel 2 (j) 19.45 u. ZDH-NIOZ 20.40 u. Rab 3-De Koog 7 21.30 u. Mantje 2-Klif 4 Zaaldienst: De Koog Donderdag 6 oktober: 18.30 u. Casino 3-Texel 3 19.20 u. De Mok-Texel 4 20.15 u. De Krim 5-Casino 4 21.10 u. RAB-De Koog 22.00 u. Mantje 3-Klif 5 Zaaldienst: Rab Vrijdag 7 oktober: 18.15 u. De Krim 3-De Krim 2 19.20 u. Jelleboog 3-De Krim 20.15 u. Oosterend-Rab 2 20.50 u. Casino-De Koog 21.40 u. Texel-Plus Klus 22.30 u. De Koog 2-Jelleboog Zaaldienst: Jelleboog Zaterdag 8 oktober (ingelast van vrijdag 30 september): 18.15 u. Casino 2-De Krim 19.05 u. Texel 3-De Krim 3 19.55 u. De Koog 3-Jelleboog 2 20.45 u. Rab 2-Oosterend 21.35 u. Klif 2-Klif 3 Zaaldienst: De Krim Het G-Team is met vier punten uit twee wedstrijden bezig aan een droomstart. Het team van SV De Koog bond zaterdag Argos uit Mijdrecht met 5-1 aan de zegekar. Theo Franchimon verraste al na tien minuten de vijandelijke doel man met een vliegend afstand schot. Paul Bakker tikte zijn ploeg na een combinatie met Franchi mon op 2-0. Na rust voerde het G- Team de druk op en liep snel uit naar 5-0. Dankzij een tegenoffen sief redde Argos uiteindelijk de eer. Zaterdag gaat het G-Team op bezoek bij KGB, dat de tweede plaats bezet. ZDH Fl-Texel '94 10.00 u. Texel F4-Texel F2 10.00 u. SVC F1-De Koog F1 10.00 u. SVC E1-Texel E1 II.OOu. Oosterend E2-Texel F1 11.00 u. Texel E4-Oosterend E1 11.00 u. Texel E3-De Koog El 11.00 u. ZDH E1 vrij Texel D2-HCSC D2 10.30 u. Texel D4-SVC D1 12.00 u. Oosterend Dl-Texel D3 12.00 u. De Koog Dl vrij Zondag 9 oktober: Texel-DTS 14.00 u. Kreileroord-De Koog 14.30 u. HOSV-Oosterend 14.00 u. Vrone-ZDH 14.00 u. Texel 2-Dynamo 2 12.00 u. De Koog 2-Watervog. 2 14.00 u. Oosterend 2-Call.oog 3 12.00 u. BKC 4-Texél 3 14.00 u. HRC 8-Texel 4 12.00 u. Kolping Boys 2-Texel B1 12.00 u. Dames: Texel-Zeevogels 2 14.00 u. Recreatievoetbal: Oosterend-Texel 10.30 u. Tex. Boys-SVC 10.30 u. De Koog-ZDH 10.30 u. Zaterdag 1 oktober: De Koog Bl-Oosterend B1 2-4 Oosterend C1-BKC Cl 2-11 WGW C3-Oosterend C2 6-2 Pupillen: HCSC D1-Texel Dl 6-1 HCSC D3-Texel D2 0-0 Texelse pupillencompetitie: Oosterend F1-Texel'94 F4 18-1 Texel'94 F1-SVC F1 13-0 Texel'94 F2-ZDH F1 8-0 De Koog F1-Texel'94 F3 5-0 De Koog E1-Texel'94 E4 2-3 Texel E2-SVC E1 10-2 ZDH ETTexel E3 2-1 Oosterend ETOosterend E2 17-0 Texel'94 D4-De Koog D1 1-14 SVC DTOosterend Dl 2-9 HCSC Dl-Texel '94 6-1 HCSC D3-Texel '94 0-0 Zondag 2 oktober: Texel-W.waard 1-1 Texel 2-Always Forward 3 2-1 Wiron 4-Texel 3 4-1 Oosterend 2-Succes 4 4-4 BKC 5-Oosterend 3 4-10 Texel 4-W.waard 4 6-1 Texel A1-Helder A2 5-1 Dames: Texel-HRC 2-2 Recreatievoetbal: SVC-Oosterend 1-1 Texel-De Koog 8-1 ZDH-Tex.Boys 0-2 Fiets. Uit een steegje aan de Burgwal is een afgesloten grijze damesfiets gestolen. Benadeelde is een 26-jarige omwonende. Het merendeel van de raadscom missie voor Welzijnsbeleid voelt niets voor het voorstel van het college om het selectie-criterium voor vervoersvoorzieningen voor gehandicapten bij te stellen. Om dat drie Texelse 'gevallen' in ver band met de hoogte van hun inkomen buiten de boot te drei gen te vallen, wil het college het criterium van 1,5 maal het nor minkomen bijstellen tot 2 maal, zodat de betrokkenen wèl van de vergoeding kunnen profiteren. Het voorstel kon in de ogen van de commissieleden weinig genade vinden. Volgens D'66 zijn de ge volgen van de aanpassing - die overigens ook voor woonvoorzie ningen geldt - nauwelijks te over zien. „Zo maak je geen beleid", meende Pieter de Groot. „Boven dien weet je niet wat het voor de toekomst gaat betekenen." Ook Dirk Terpstra (PvdA) voelde weinig voor bijstelling. „Je verandert geen beleid omdat een drietal mensen er niet in past." Het PvdA- raadslid zei daarnaast van mening te zijn dat de drie betrokkenen qua draagkracht in staat moeten zijn de vervoerskosten zelf te betalen. Ook Texels Belang en het CDA keerden zich tegen de voorgestel de aanpassing. Volgens wethouder Nel Eelman- van 't Veer betekent aanpassing van de norm niet dat het gemeen tebestuur er voor altijd aan vast zit. „Het is beleid dat jaarlijks kan worden bijgesteld." Ook is het vol gens de gemeente niet te ver wachten dat binnenkort meerdere Texelaars zich met een verzoek in deze richting zullen melden. De bijstelling van de norm is daarvoor niet hoog genoeg, aldus gemeen teambtenaar Heidstra. Tafeltennisploeg Tetak 1 heeft te gen A-merk 3 een 7-3 overwin ning behaald. Fred Mosk en Alexander Bakker speelden beiden twee punten bij elkaar. Lieuwe van der Veen bewees zijn topvorm met drie overwinningen. Van der Veen en Bakker lieten bij het dubbelspel de punten liggen. Tetak 2, vorige week nog tevreden met een 5-5 gelijkspel, versloeg Victors 4 met 6-4. Martin Janssen was opnieuw onverslaanbaar. Met Ceacilia Roe per zegevierde hij ook in het dub belspel. Roeper was evenals Pieter Duin tevens winnaar bij het en kelspel. Wat weten de bezoekers van Eco Mare zich nog te herinneren na afloop van de voorstelling „Dro men aan de dijk"? Op deze vraag hoopt het centrum voor Wadden en Noordzee antwoord te krijgen via een publieksonderzoek. De re sultaten zijn van belang voor de toekomstige opzet van exposities in EcoMare. „Dromen aan de dijk", afgelopen voorjaar gestart, is een computer gestuurde show, waarin met licht, geluid en diabeelden het energie vraagstuk op originele wijze wordt behandeld. Hiermee wordt afge weken'van de traditionele, „stati sche" tentoonstelling. De reacties op het project zijn positief, maar bij EcoMare vraagt men zich af of het doel -informatieoverdracht- wordt bereikt. Tijdens de show, die zich voltrekt in een speciaal in gerichte zaal, gebeurt zó veel, dat de bezoekers zich wellicht door de technische snufjes laten impone ren en niet meer op de gesproken tekst letten. Interne discussie Medewerker Taco Pauka, verant woordelijk voor de inhoudelijke kant van „Dromen", wil dit graag nagaan. Waarschijnlijk zal een stu dent van de Reinwardtacademie (een museum-opleiding) met het onderzoek worden belast. Pauka: „Liefst nog tijdens het lopende schooljaar, zodat de resultaten voor de volgende zomer bekend zijn. De gegevens kunnen we goed gebruiken. Momenteel wordt in tern gepraat over hoe onze exposi ties er in de toekomst uit moeten zien. Misschien is ingrijpende bijstelling nodig." Pauka is zich er overigens van be wust dat enquêtes vaak een verte kend beeld geven, omdat mensen de neiging hebben de vragenstel ler tevreden te willen stellen. Een mooi voorbeeld daarvan blijkt uit de vorig jaar gehouden enquête onder de EcoMare-bezoekers. „De helft van de ondervraagden gaf aan alle teksten in de expositie te hebben gelezen. Uitgedraaid op A4-velletjes in een normale letter grootte beslaat de hoeveelheid tekst ruim 40 pagina's..." Kanoet Onlangs werd in EcoMare het opnamevermogen van journalis ten getest. Taco Pauka was tij dens die bijeenkomst één van de sprekers. De anderen waren Wim Kersten (Knijpkat, Milieudefensie), die over het omgaan met energie door de mens sprak, en Theunis Piersma, de Nioz-onderzoeker die dit jaar promoveerde op zijn onder zoek naar de energiehuishouding van de kanoetstrandloper. De aanwezigheid van Piersma was extra interessant, omdat hij Pauka heeft geholpen bij de voorberei ding van „Dromen". De door hem bestudeerde trekvogel speelt in de show namelijk de hoofdrol. De „kanoet", zoals Piersma het vo geltje liefdevol noemt, vliegt jaar lijks vele duizenden kilometers heen en weer. 's Zomers broedt hij in West-Siberië en 's winters zoekt hij de warmte van de Afrikaanse westkust op. Dit lijkt krachtenvre- tend, maar in werkelijkheid weet de kanoet zo 40 procent energie te besparen. Verspillend Mede door een maandenlang ver blijf in Siberië, waar hij afgelopen zomer „zijn" kanoeten bestudeer- Mahjong club Texel begint donder dag weer met dit eeuwenoude Chinese spel. Dit seizoen worden de officiële regels van de Neder landse Mahjong Vereniging aange houden. Belangstellenden kunnen iedere donderdag om 19.30 uur terecht in de Witte Burcht. Informatie via telefoon 13735 of 15729. de, was Piersma pas kort geleden voor het earst in de gelegenheid de show te zien. Hij toonde zich tevreden over het resultaat. Piersma liet prachtige dia's zien van zijn recente reis naar Siberië. De maker van de dia's, fotograaf Jan van de Kam (die ook een deel van de dia's van „Dromen aan de dijk" verzorgde), zat in de zaal. De dia's werden door Piersma van geestig commentaar voorzien. Opmerkelijk was dat hij de ener giezuinigheid van de kanoeten twijfel trok. „Als ze de kans krij gen, gaan ze net zo verspillend te keer als mensen..." Maar de kanoet krijgt deze kans niet: „Trek vogel zijn is nou eenmaal geen luxe." De maandwedstrijd van de Texelse golfclub op de Krim trok 24 deel nemers. Gespeeld werd op negen geïmproviseerde holes, te weten 6 van kunstgras en 3 greenholes. Winnaar werd Jan Mevius, ex ae- que tweede waren Martin War- naar, Reynier de Graaff, Henk Wijsman. De aanmoedigingsprijs ging haar Noortje de Bruijn. Aan de clinic deden twaalf men sen mee. Eerste werd Janny van der Wind en de aanmoedingsprijs was voor Carolien Wegkamp. De volgende wedstrijd is op 6 no vember om 14.00 uur. Belangstel lenden zijn welkom. In de TC van 30 september jl. be klaagde mevrouw Vrijdag uit Den Burg zich er over dat zij voor haar tweede hond twee keer zoveel hondenbelasting moet betalen als voor haar eerste hond. Nu Is het met die hondenbelasting zeer vreemd gesteld. Ongeveer een jaar geleden heb ik het gemeentebestuur eens uitge nodigd mij duidelijk te maken waarom voor het houden van één of meer honden wèl belasting moet worden betaald, terwijl voor het houden van elk ander huisdier, van geit tot goudvis, van paard tot papegaai en van konijn tot schild pad géén belasting wordt geheven. Uit het feit dat ik hierop nooit een reactie heb ontvangen, meen ik te mogen afleiden dat er binnen het gemeentebestuur niemand is die steekhoudende argumenten kan aandragen voor het heffen van hondenbelasting. Kennelijk denkt men daar: het is een aardige bron van inkomsten en zolang we elke discussie over de reden van een hondenbelasting maar doodzwijgen, droogt deze inkomstenbron niet op. Want hoewel een directe relatie vaak moeilijk is te leggen, moet de gemeente voor elke andere ge meentelijke belasting zoals: reini gingsrecht, rioolrecht of OZB, een tegenprestatie leveren door bijv. huisvuil op te halen of onderhoud aan riolering op wegen uit te voeren. Maar tegenover de hondenbe lasting staat geen enkele tegen prestatie Of het zou moeten zijn dat het plaatsen van de fraai geë mailleerde bordjes met het op schrift „dit is geen hondentoilet", die o.a. bij het park achter het ge meentehuis staan, vanuit de hon denbelasting worden betaald. Maar daar heeft die hondenbezit ter geen enkel belang bij en bo vendien zou het opschrift van die bordjes veel beter kunnen luiden: „Dit is geen stortplaats voor lege bier- en frisdrankblikjes, patatbak jes, ijsbekertjes, kapot gegooide flessen, plastic zakken, lege siga rettendoosjes en ander zwerfvuil waarvoor wij dit park reeds heb ben omringd met afvalbakken". Naar mijn stellige overtuiging vloeit de hondenbelasting gewoon in de grote pot „algemene midde len" en wordt er voor de honden en hun eigenaren niets gedaan. Zelfs een paar ouderwetse lan taarnpaaltjes in de Peperstraat, waar honden zo fijn tegen kunnen plassen, kunnen er niet van wor den betaald. De hondenbelasting is dan ook een zeer onrechtvaardige en dis- criminerenden belasting en het wordt de hoogste tijd dat men zich dit ook op het gemeentehuis eens gaat realiseren. J.A. Does, Oosterend Geheel onnodig speelde Texel '94 zondag gelijk tegen het bezoeken de Wieringerwaard (1-1). Voor rust was de wilskrachtige thuisc lub heer en meester, maar wist van de vele kansen er slechts een tje te benutten. Een kwartier voor tijd kreeg Texel de rekening gepre senteerd, toen Wieringerwaard uit een vrije trap de stand weer in evenwicht bracht. Tot overmaat van ramp moest spelmaker Simon Brand het veld verlaten met een teenblessure, die hem geruime tijd aan de kant zal houden. Texel schoot agressief uit de start blokken. Bijna alle duels eindigden in groen-zwart voordeel en Wierin gerwaard kreeg nauwelijks de kans om de middellijn over te ste ken. Al in de openingsfase kreeg Texel een grote kans, maar het zou tot de twintigste minuut duren voor het team van trainer Hans van der Neut de score openbrak. Laatste man Simon Brand, die in voorgaande wedstrijden al enkele malen had gescoord, rukte op en haalde van buiten het strafschop gebied uit. Zijn schot werd van richting veranderd, waardoor de Waarder doelman De Haan was uitgeteld: 1-0. De ban leek gebroken, maar het lukte Texel niet de voorsprong uit te breiden. Het zou echter te mak kelijk zijn het ontbreken van top scorer Erwin Koning (geschorst) als excuus aan te voeren, want scoringskansen kreeg Texel ge noeg. De aanvallers Paul van Exel en Ralph Koning lieten het echter afweten. Vooral Koning liet zich telkens simpel van de bal zetten. De fanatieke linkerspits Edgar Klippel was heel wat beter op dreef, maar hij had geen geluk met afronden. Na rust zakte het peil van de wed strijd. Wieringerwaard kreeg weer moed en na een half uur resulteer de dat in de gelijkmaker. Texel- keeper Bart Heerschap was kans loos op een fraai ingeschoten vrije trap. Vijf minuten voor tijd bles seerde de weer ijzersterk spelende Brand zich. In een poging de bal te spelen trapte hij met de punt van zijn rechtervoet vol onder de schoen van een tegenstander. Krimpend van de pijn moest hij het veld verlaten. Ziekenhuis- onderzoek wees gisteren uit dat drie tenen zwaar gekneusd zijn. „Er zit een enorme zwelling, ik mag alleen op krukken lopen", al dus Brand gisteren. „Gelukkig krijg ik tweemaal per dag behandeling van een fysiotherapeut. Die richt zich eerst op het bestrijden van de zwelling. Het herstel zal minimaal drie weken -maar ik vrees langer- duren." Deze snoekduik van de Wieringerwaard-keeper is overbodig, want de kopbal van Edgar Klippel (geheel linksI verdwijnt naast het doel. IFoto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7