Workshops voor jong en oud in de Muziek en dansschool Veel wier rond Texel door windrichting het W GGKGIlCl Film VOOR Agenda E TEXELSE^ COURANT van 8 en 9 oktober 1994 Surfers slalommen The Client Vervuild puin NKGG-collecte Lezingen tijdens wetenschapsdag Wellicht facelift voor „noordwest «pi Twee vrouwen licht gewond bij botsing oud Papier VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 Van „Muziek op schoot" voor baby's en kleuters, popmuziek, samenspel voor blaasinstrumen ten, klassiek gitaar en kamermu ziek tot elementair noten lezen voor koorleden. Een greep uit de workshops die de Muziek en Dansschool biedt. Directeur Hen drik Jan Trooster verheugt zich op het komende jaar: „Vorig jaar sloegen de meeste workshops goed aan en we bieden dit sei- soen een nog breder pakket." „Wij proberen met dit aanbod aan workshops een zo breed mogelijk publiek te bereiken. We hebben 14 vakkundige docenten in huis en als het nodig is, halen we extra mensen van de overkant. De Mu ziek en Dansschool streeft er naar de verenigingen te ondersteunen en verder iedereen die op een indi viduele manier met muziek bezig is. Deze workshops zijn daar bij uitstek geschikt voor", aldus Trooster die vindt dat Texelaars recht hebben op kwaliteit. Idealen heeft hij genoeg: „Ik wil dingen doen die tusSen jazz en klassiek in hangen. Randgebieden binnen de muziek. Muzikale inita- tieven die tegen theater aanhan gen. Belangstelling is er wel, dat zie je elk jaar aan de talloze aan meldingen. De variatie in concer ten zou groter moeten zijn. Op twintig pianisten achter elkaar zit niemand te wachten." Noten lezen Er wordt veel gezongen op Texel. Toch doen de meeste mensen dat op gevoel en kunnen ze geen noot lezen. Het kan dan heel handig zijn om een aantal basisvaardigheden van de geschreven muziektaal be ter te leren begrijpen en beheer sen. In tien lessen wordt door docent Dyo Wassink een basistrai ning blad zingen gegeven. Op een voudige wijze worden basis elementen van de muziektheorie doorgenomen. De cursus Elemen tair notenlezen voor koorleden start dinsdag 1 november van 19.15 tot 20.15. het cursusgeld is f 45,- Op schoot Muziekpedagoge Iris Hos gaat twee cursussen verzorgen voor baby's en kleuters. Vanzelfspre kend zijn deze opleidingen tevens bedoeld voor de ouders die leren op een speelse manier muziek te integreren in de dagelijkse om gang met hun kind. In acht lessen worden ouder en kind op een muzikaal spoor gezet. „Meestal kom je niet verder dan „slaap kindje slaap", verklaart Trooster. Volgens hem kan een goede muzikale basis, juist bij heel jonge kinderen, heel positief zijn voor de verdere ontwikkeling. De Muziek en Dansschool biedt een gevarieerde hoeveelheid workshops voor jong en OU(j IFoto Archief Texelse Courant) „Een interessant vakgebied en wij zijn benieuwd naar het verloop van deze cursussen." In de cursus voor kleuters van 4 tot 5 jaar krijgen de kinderen in acht lessen op een speelse manier met verschillende muzikale aspec ten te maken. Er zal veel gezongen worden en beweging hoort daar ook bij. Voor de kleuters belooft het een muzikaal feest te worden. Muziek op schoot start woensdag 25 januari 1995 en Muziek voor kleuters op woensdag 25 maart 1995. Cursusgeld: f75,- Keybordorkest „Meestal speel je in je eentje op een keyboard. Maar met een groepje kun je een fantastisch or kest vormen. De muziekkeuze zal vooral populair zijn. Kees Ditto die deze workshop gaat leiden is een echte kei op dit gebied", aldus Trooster die een enthousiast plei dooi houdt voor de moderne mu ziektechnologie. „De mogelijk heden die er bijvoor beeld zijn met onze muziek-computer zijn fasci nerend. Sinds een jaar hebben we die in gebruik. Steeds meer colle ga's gaan ermee aan de slag". Muziekpartijen omzetten was bij voorbeeld vroeger een tijdrovend karwei, met de computer is het een fluitje van een cent. De workshop Keyboardorkest is zaterdag 19 november en kost 725,--. De cursus is bedoeld voor mensen met minimaal drie jaar speel-leservaring. Samen Jan Kuhne en Hendrik Jan Trooster verzorgen samen een workshop samenspelen en rietbe werking voor saxofonisten en kla rinettisten. Er zullen verschillende muziekstijlen worden gespeeld. Een deel van de workshop wordt besteed aan een handleiding die kan helpen bij het bijwerken van „het riet". Datum: zaterdag 21 januari '95 Cursusgeld: f25,- Betty Bakker en Jennie Medema geven samen door het hele land workshops waarin de Bugel cen traal staat. Alle leeftijden en ni- veau's kunnen zich hiervoor opgeven. Degenen die vorig jaar deelnamen kunnen zich gerust op geven, er wordt gewerkt met nieuw repertoir. Het samenspel staat centraal. Ook wordt inge gaan op ademhaling, intonatie etc. Datum: zaterdag 4 februari '95 Cursusgeld: 725,-- Klassiek gitaar Voor gitaristen die minstens één jaar les hebben gehad is een workshop Klassiek gitaar. De mu ziek die gespeeld wordt varieert echter van klassiek tot pop. Men- no Smit geeft deze workshop. Gitaristen zijn meestal solistisch bezig. Tijdens de workshop wor den kleine ensembles gevormd naar speelniveau. Ook zal één stuk worden gespeeld met alle gita risten samen. Datum: zaterdag 18 maart '95 Cursusgeld 725,- Op de dag voor Kamermuziek kun nen enigszins gevorderde (hout)blazers, strijkers, pianisten, gitaristen etc. meedoen. Het re pertoir hangt af van het aantal aanmeldingen. De docenten zijn Loes Bakker-dwarsfluit-, Seija Teeuwen-Viool- Maaike Roelofs cello. Samenspel staat centraal. Datum: zaterdag 22 april '95, cur susgeld 7 40, Popmuziek Een drietal leden van de op Texel Kerkdiensten zondag 9 oktober HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dienst in De Waal: ds. J. ter Haar. De Waal: 9.30 u. samen met Den Burg; ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. dhr. J. Wieten. Den Hoorn: 11.00 u. ds. H.R. Betting m.m.v. „De Dis selband". Oosterend: 9.30 u. ds. H.K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr.' J. Wieten. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kand. E. van Halsema uit Kampen; uitz. via De Lichtboei. 19.00 u. ds. F.J. Daane. Oosterend: 10.00 u. ds. F.J. Daane. 19.00 u. J.J.N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitzending via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. ds. J. Visser; evangeli- satiedienst; uitz. via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei. Zo. 10.45 u. herenkoor. Oosterend: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Smeek de meester dat hij werkers uitzendt." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Getuigenis afleggen voor alle natiën." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uitsluitend na te lefonische afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel. 13241. Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spree kuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Hoge- reind 10, De Waal. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorgl: Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. bekende band „Vivid"gaan de workshop Popmuziek geven. Deze oudgedienden, Maurice Marinus op gitaar, Wilco Witte op basgitaar en Jan Jacob Zegel op drums heb ben een ruime ervaring in wat er allemaal komt kijken voordat je CD op de radio valt te. beluisteren. Zij zullen in deze swingende works hop bestaande bands, maar ook bands in oprichting begeleiden bij repertoirkeuze, instuderen en uit werken van een nieuw nummer, presentatie etc. „Een regelrechte aanrader voor jonge popmuzikan ten", zegt Trooster. „Deze jongens hebben voldoende muzikale ken nis in huis (conservatorium) en een brok praktijkervaring." Datum: zaterdag 25 februari'95, cursusgeld: 725,-- Voor inlichtingen: Muziek en Dansschool Schilderend 39 Den Burg tel:13493 Wil de Leeuw Zondag houdt Windsurfclub Texel de door gebrek aan wind uitgestel de wedstrijd bij het surfstrand van Dijkmanshuizen. Deze wedstrijd, echt de laatste van het seizoen, telt mee voor het clubkampioen schap. Inschrijving vanaf 10.00 uur in de kantine van de windsurf club. De start is om 11.00 uur. Ook surfers die geen lid zijn kunnen deelnemen. Vrijdag 7 oktober In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „The Client". Zaterdag 8 oktober Om 14.00 uur begint in de burgemeester De Koning-hal een Anbo-middag met mede werking van de gehandicap tenband De Dissel. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Aristokatten" en om 19.00 en 21.15 uur „The Client". In Het Eierlandsche huis wordt om 20.30 uur een stijl dansavond gehouden. Toe gang vrij voor ieder. Zondag 9 oktober Van 8.00 tot 10.30 uur houdt de sportvissersclub een wed strijd bij de IJsdijk, meetellend voor het Texels sportviskampi oenschap. In verband met Weten schapsdag houden EcoMare, IBN, NIOZ en Sterrenwacht open huis van 11.00 tot 17.00 uur. De Windsurfclub Texel houdt een slalomwedstrijd bij Dijk manshuizen, aanvang 11.00 uur. In cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De aristokatten" en om 19.00 en 21.15 uur „The Client". Maandag 10 oktober In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „The Client". Schaakclub En Passant houdt in de Witte Burcht een rapid- toernooi; 20.00 uur. Be langstellenden zijn welkom. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt J. vd Berg een dia-avond over Texel; 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsge zinde gemeente wordt een Leerhuisbijeenkomst gehou den. Dr R.S. Kuitse spreekt over „Het heilige boek de Ko ran"; 20.00 uur. Dinsdag 11 oktober Op heel Texel worden vanaf 13.00 uur zakken kleding en schoenen opgehaald ten bate van Tesselhuus, reumapatiën ten en kinderen in Suriname. In Cinema Texel draait om 14.30 en 20.30 uur „Un Coeur en Hiver". In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de openbare raadsvergadering, die rechtstreeks wordt uitgezon den door radio Texel. De afdeling Stamboomonder zoek van de historische vere niging komt bijeen in d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Ook niet- leden zijn welkom. In theater-restaurant Klif 12 treedt Paul Haenen op met het programma „Smakelijke Voortzetting". Aanvang 20.30 uur. Entree f20,-; vrien denprijs f17,50. Hoogwater te Oudeschild Vr. 7 10.01 en 22.25 u. Za. 8 10.40 en 22.50 u. Zo. 9 11.20 en 23.00 u. Ma. 10 11.50 en 23.40 u. Di. 11 12.24 en - u Wo. 12 0.27 en 13.10 u. Do. 13 1.25 en 14.20 u. Vr. 14 2.50 en 15.40u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 9 oktober op om 6.53 u. en gaat on der om 17.59 u., 11 oktober eerste kwartier, 7 oktober springtij, 13 ok tober doodtij. i m De overwegend oostelijke wind in de zomer is er waarschijnlijk de oorzaak van dat rond Texel veel meer zeesla is aangetroffen dan bij de andere waddeneilanden. Afsterving van deze wiersoort veroorzaakt sterfte van bodemle ven door zuurstofgebrek. Zeesla is een bekend verschijnsel op het wad. Deze wiersoort komt explosief tot ontwikkeling als er veel voedsel in het water zit. De grote planten slaan snel los van de bodem, waardoor grote plakaten zich ophopen op rustige, luwe plaatsen. Daar treedt een rot- The Client is de derde film naar een misdaadroman van John Gris ham. Evenals in The Firm en The Pelican Brief speelt het verhaal zich af in de advocatenwereld. Su san Sarandon gaat na respectieve lijk Tom Cruise en Julia Roberts het gevecht aan met collega's, de mafia en de overheid, met intimi datiepraktijken, machtsspelletjes en corruptie. The Client opent adembenemend als de broertjes Mark en Ricky Sway getuige zijn van de zelf moord van een mafia-advocaat. Ricky raakt door de traumatische ervaring in een coma, terwijl de 11-jarige Mark op de hielen wordt gezeten door de mafia, de politie en een ijdele ambitieuse politicus (Tommy Lee Jones). Zij vermoe den allemaal dat de advocaat voor zijn zelfmoord aan het kind verra den heeft waar een vermoordde politicus ligt begraven. Mark krijgt alleen steun van de advocate Reg gie Love (Sarandon), een geschei den vrouw, die zich over de jongen wil ontfermen. Hij vertrouwt haar echter niet omdat zij net zoals zijn weggelopen vader een drankpro bleem heeft gehad. Een spannen de thriller over moord en wraak en over een bijzondere relatie tussen een emotioneel beschadigde vrouw en een jongen die te vroeg volwassen moet zijn. Tijdens een surveillance ontdekte de politie dat langs de IJsdijk een terrein van de Visserijcoöperatie werd verhard met puin waar ook stukken plastic, hout en golfplaten in zaten. Alleen „schoon" puin mocht worden gebruikt. Het werk is stilgelegd en de provincie, die de vergunning had afgegeven, is ge waarschuwd. tingsproces op waardoor zuursto floze plekken ontstaan. De bladeren van zeesla kunnen enorm groot worden: wel drie vier kante meter. Een andere soort, darmwier genaamd, kan een leng te van wel twee meter bereiken. De bloei van wieren en de daaruit voortkomende tijdelijke zuursto floosheid is een graadmeter voor de hoeveelheid voedsel in het wa ter in een bepaald gebied. Interna tionaal moet worden gerapporteerd hoe het staat met de ontwikkeling van wieren in kustgebieden. In Nederland wordt er geen speciaal onderzoek naar gedaan, maar gidsen die wadex cursies houden, doen wel inciden teel waarnemingen. Meer soorten Op Texel merkten wadgidsen dit jaar een aanmerkelijk grotere hoe veelheid wieren op in geulen op het wad. Het ging voornamelijk om zeesla, draadwier en darm wier. Deze soorten kunnen alle snel uitgroeien tot grote planten. Garnalenvissèr Alfons Boom, die vanuit Oudeschild bijna dagelijks vist op het wad, constateert een verandering in soorten. „Vroeger viste ik bijna alleen maar zeesla oop, maar tegenwoordig krijg ik ook veel andere soorten in mijn netten." Ook Gerhard Cadee, planktondeskundige bij het Nioz, Komende week, van 10 tot en met 15 oktober, wordt de nationale collecte voor mensen met een ver standelijke handicap gehouden. Deze NKGG vindt voor het 35ste jaar gehouden. Op Texel gebeurt de collecte door vrijwilligers van de Vereniging van Ouders van Ge handicapten op Texel, de VOGT. Van de opbrengst wordt tien pro cent besteed aan een Texels pro ject. In het algemeen is de collecte bestemd voor de ondersteuning van activiteiten en projecten die het leven van verstandelijk gehan dicapte mensen aangenamer kun nen maken. ontdekte aan de Texelse oostkust en op het Balgzand meer wierpak ketten dan voorgaande jaren. Helder water Buitenlandse biologen hebben ontdekt dat de grote pakketten wier vooral voorkomen op de zan dige wadplaten achter de eilan den. Dat lijkt vreemd, want in de slikkige gedeelten en de stukken waar rivieren op uitkomen is meer voedsel. Zij schrijven de vermeer dering van het wier toe aan de toegenomen helderheid van het zeewater. Vooral boven de zand platen is het water rustig en dus extra helder. Een gevolg daarvan is de terugkeer van de ansjovis in de Waddenzee. Het water is helderder geworden doordat grote waterstaatkundige werken als het Deltaplan zijn afge rond en omdat het ophogen van strand niet meer gebeurt met het slikkige wadzand, maar het grof korrelige Noordzeezand. Tijdens de wetenschapsdag die zondag vanaf 11.00 uur wordt ge houden in het Nioz, IBN en Eco Mare, worden verschillende presentaties, voorstellingen en le zingen gehouden. In de Blauwe Zaal van het Nioz spreekt om 13.00 uur Katja Philippart over lan ge termijn veranderingen in de Noordzee. Om 14.30 uur houdt Hein de Baar een lezing over de zee als rem op het broeikaseffect en Petra de Goeij praat om 16.00 uur over de kwetsbaarheid van ka noeten en andere wadvogels. 11 De woonomgeving in de wi (ins noordwest in Den Burg is hard t( ,g( aan een opknapbeurt. Dat const a teerde wethouder Gerbrand Post hl onlangs, toen hij een kijkje nam de buurt. Het gaat om gewon voorzieningen zoals paaltjes, bii'a£ zen en banken, die in de loop d jaren zijn versleten of verdwene Hierdoor dreigt verloedering op treden. Poster wist deze week t andere collegeleden van de nooi zaak te overtuigen. B en w zijnbASc reid 735.000,- beschikbaar I ver stellen; de financiering is nog ol :ioi duidelijk. Tegelijk besloot het collei 775.000,- uit het fonds stadsi leg te besteden aan de inrichtij van een nieuw speelterrein aan Vaargeul. Dit ter compensatie het stuk grond dat eerder ditji voor de buurtjeugd verloren wegens de bouw van de niei Koninkrijkszaal van de Jehov Getuigen. Het college vindt vooral belangrijk dat er voor oudere jeugd mogelijkheden in wijk- zijn om zich te vermaken, wordt vanuit gegaan dat de buul bewoners zelf ook de handen de mouwen steken. Kankerbestrijding. De landse Kankerbestrijding is bijzo) der tevreden over de opbrena van de collecte. Op het eiland] totaal 719.823,40 opgehaald.) Texels comité bedankt de vrijwil) gers die ondanks regen en winddj deur langs gingen. Mochten f toch nog zakjes zijn blijven li dan kan men contact opnemaj met J. Krugers-van Tatenhoi Thijsselaan 99, tel. 13073. Twee Duitse vrouwen raakten dinsdagmiddag licht gewond bij een aanrijding op de Slufterweg. De ene, een 34-jarige inwoonster van Dortmund, had rugklachten, de ander, een 68-jarige Duitse, liep verwondingen aan haar hoofd op. Met de ambulance werd het tweetal naar een Texelse huisarts gebracht. Na behandeling konden beiden weer naar hun vakantiea dres. De vrouwen waren inzittenden van een personenwagen, bestuij door de 37-jarige echtgenoot de jongste vrouw. In de auto Ij vond zich ook nog een kind. I en baby kwamen er zonder kle| scheuren vanaf. De Duitse fam botste met hun auto om twin] over vijf op de auto van 20-jarige man uit Eierland. Dl wilde linksaf een inrit inrijdl maar merkte -gehinderd door laagstaande zon- de tegemoet? mende Duitsers niet op. De aal van de Texelaar werd in de rechtf flank geramd en belandde in sloot naast de inrit. De bestuun klom er ongedeerd uit. Beide gens waren flink beschadigd. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze Vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuis straat en De Zes. W .MN In de sloot naast de inrit ligt de auto van de 20-jarige Texelaar, links staat het beschadigde Duitse voertuig. De ambulance* ter plekke, maar de verwondingen vielen mee. tFoW F,ans

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 8