,Geen vrachtwagens jver Vuurtorenweg" Landbouw spint garen bij mooi herfstweer ocksdorpers over aanleg strekdam: TEXELSE f couRANT ige dames Mareis t „blues in shoes" imdebuut Diana Kuip i dressuurwedstrijd Eerste speeldag van bowlingcom petitie Wat ik zeggen wou.. Dammers lopen gelijkspel mis Als er één schaap over de dam is... Schroef bleef niet op Texel ZDH lijdt steeds aan zelfde euvel LIJDENSWEG VAN Landbouw De Kater van de Kiezer Slachtoffer van de zomertijd vrachtverkeer voor de aanleg de toekomstige strekdam bij |31 (vuurtoren) mag in elk ge niet van de Vuurtorenweg ge- maken. De inwoners van De ksdorp steunen dit standpunt hun dorpscommissie, zo k tijdens een afgelopen don- lag gehouden bijeenkomst, dorpscommissie dringt er in brief aan b en w op aan de van het werkverkeer te re- n in de benodigde aanlegver- ning- DINSDAG 18 OKTOBER 1994 zonder die vrachtwagens de verkeerssituatie op de rtorenweg de Cocksdorpers al en. Met succes hebben zij dan bij het gemeentebestuur aan- ongen op de aanleg van een pad. Nu vaststaat dat het jd er nog niet ligt als met het voor de strekdam wordt be- en (voorjaar 1995), moet de lorenweg truck-vrij" worden luden. jlternatief, de route Stuifweg- jweg-Stengweg, wordt door waterstaat (RWS) als de logische naar voren ge ien. Maar ook daaraan kleven de gedachten bij de goede itrijd van twee weken gele traden de dames van Mareis IJ igen HBC. Het liep van meet n niet lekker. De tegenpartij P de break en was de Mareis el af. snval verliep rommelig, hoe- tr enige punten werden ge- d en de verdediging was ik. De ruststand was 13-8 de Mareis. Na een korte pau- i een toespraak van coach 9- egon de tweede helft. In het hadden de Mareis het spel controle en werd het spel louwd. Omdat HBC het spel ~Hspeelde, werden de Mareis Dor meegesleept. Het was en en „rebanden". Dit kost- Mareis enige ballen, en in de pmuut was de stand 26-26. pi Louise, die haar schot maal benutte, werd de and 20-22 voor De Mareis, men. Maar met de „blues in VU Eilander is met haar paard eerste geworden in de -dressuurwedstrijd door De inruiters en ponyclub de ertjes in manege Akenburg. buitenterrein gingen in een inge wedstrijd de wat leden aan kop. K. v.d. Velde 2; G. Kuiper 4; J. Wil- vd. Sluis 14; O. Nitsche 4; K. Ze- Samen 30. m Ie na Eilander (124 punten) l tephanie Annyas met Pascal Net buiten de prijzen viel ia Huisman, die met haar Isa voor het laatst reed. Ze Je 122 punten. De pony zal an worden bereden door •em Smidt. Janneke Beers haar debuut op de ervaren Gazal. wedstrijd rijdende leden in sse B-categorie won Kelly 5- net haar pony Pepper. In de L ging de eer naar Jantien 9— eurden met haar schimmel 'luis (127 punten). In de ho- 'lasse M wist debutante 9 Lampers met de pony Mar- oranje lint te bemachtigen. e paarden lieten van zich 9n. Amazones Afra Stoop en 'Eilander waren in de klasse 9iuur duidelijk aan elkaar ge- 1 Beiden haalden winstpun- "k* 3na Kuip wist geen mooiere <omer te bedenken voor euwe paard Fahran. Ze is tërgestapt van pony naar q en wist de jury te bekoren 9— to net afgewerkte proef in sse L1. Met 134 punten, 9— HJnten uit één dag, haalde hoogste score van de dag. *ee punten, maar dan uit 8 Proeven, haalde Tessa de de klasse L met het paar 9ness. Kerstbokaal. Q isorwedstrijd om de Kerst- Wordt op 17 en 18 decem- J manege Akenburg kn. Mensen die een paard l°t hun beschikking heb- "nen zich hiervoor inschrij- Je manege. Lidmaatschap q ^njdervaring is geen ver- ÏJ r zijn mooie prijzen te win- 9"" 'jaar gezelligheid staat De opbrengst is bestemd crossbaan rond de mane tor hindernismateriaal. bezwaren volgens de aanwezige Durpers. ,,Ook de Hoofdweg is vaak druk en telt een aantal lastige kruispunten. Je bent dan afhanke lijk van de goede wil van de chauf feurs", aldus voorzitter C. Klaassen van de dorpscommissie. Door de Eendracht? De dorpsbewoners deden daarom een verdergaand voorstel. Liefst zien zij dat de met stenen beladen trucks geheel langs de dijk van Oudeschild naar de vuurtoren rij den. Dat zou betekenen dat ook het stuk door polder De Eendracht (van „Utopia" tot aan de Steng- weg), dat nu is afgesloten, door het werkverkeer wordt gebruikt. De huidige afsluiting houdt ver band met het buitendijkse natuur gebied De Schorren en het rotganzenreservaat van hoeve „Zeeburg". „Als alle belangen tegen elkaar worden afgewogen, geeft de ver keersveiligheid de doorslag", aldus de aanwezigen. Voorzitter Klaas sen zal de standpunten naar voren De Texelse bowlingteams hebben de ballen uit de kast gehaald voor de nieuwe competitie. Het team van Paal 12 haalde uit. Met een nieuwe speler op de eerste speel dag haalde dit team vier punten binnen. Het geroutineerde team van De Strandplevier moest het opnemen tegen de dames van de Champion Sisters. Die verdedigden sterk, maar konden niet op tegen het ge weld van de drie heren, van wie Kees Kooiman een serie van 703 neerzette. Timmers Tearoom was op dreef tegen het met twee man spelende team van Bedrijven Ser vice Dekker (3-2). De vrouwen van het Stunt Team hadden er veel zin in, maar moesten de tegenstanders van IBS Oele Schoo (waarbij Dennis Beumkes een game van 212 gooi de) de winst meegeven. In de huisvrouwencompetitie wa ren de teams van WBZ en Drog. Mets aan elkaar gewaagd. On danks dat WBZ maar met twee dames speelde, werden de punten gedeeld. brengen tijdens het jaarlijks over leg van de dorpscommissie met b en w, dat 1 november op de agen da staat. Goed overleg Volgens woordvoerder Mart Zijm van RWS Jexel zijn de vooruitzich ten op het mijden van de Vuurto renweg gunstig. „Ook de aannemer zal daar waarschijnlijk liever niet langs gaan, omdat de weg te druk is." Zijm zegt dat de routes niet volledig zijn af te dwin gen, maar de praktijk wijst uit dat zoiets in goed overleg wel te rege len valt. De gemeente zal nog vóór de aanbesteding, die in december plaatsvindt, de kandidaat aannemers hierover inlichten. De overlast op de Texelse wegen hangt samen met de wijze waarop de aannemer het werk aanpakt. „Het kan bijvoorbeeld zijn dat veel zinkstukken en stenen per schip rechtstreeks naar paal 31 worden vervoerd. Maar dat is sterk afhan kelijk van het weer." Uitslagen All Stars-Onder de Pomp 2-3; Bedr. Serv. Dekker-Timmers Tearoom 2-3, Sommei tjes-EVA 0-5, Stunt Team-IBS Oele Schoo 2-3; So What-TZN 4-1; Hotel Tatenhove Deurdouwers 4-1; Champion Sisters Strandpaviljoen 1 Vi-3Glust-Last Mm net 3-2, Verseput Verz.-Paal 12 1-4. Huisvrouwen: T Fords-De Piano 4-0 Bloopers-Klavervier 1-3; WBZ-Drog. Mets 2-2. In een enerverende wedstrijd moest het achttal van damclub Oosterend/Texel letterlijk op het laatste moment zijn meerdere er kennen in Damlust uit Noord- scharwoude. Deze club degra deerde uit de hoofdklasse, terwijl Oosterend dit jaar in de eerste klasse verschijnt na een jarenlang verblijf in de tweede klasse. Er kwam geen enkele remise uit de bus, tekenend voor de strijd. Jaap van Heerwaarden zorgde als eerste voor een daverende verras sing door de sterke Jan van Straa- len te verslaan. Door uiterst ongebruikelijke paden te bewan delen, had van Heerwaarden zijn tegenstander kennelijk van de kook gebracht, want hij overzag een niet al te moeilijke wending en kon na de slagzet de stukken in de doos doen. Ondertussen hadden Harry v.d. Wetering en Adriaan Bruin verlies aan materiaal moeten incasseren. Zij werden het slacht offer van een „typezetje". Het ver dere verweer bleek tevergeefs. Cees Vinke had te doen met de gerenommeerde (Serard Baas. In een ongeveer gelijke stand beging laatstgenoemde een misser. Vinke kon met een twee om drie- doorbraak de partij in feite beslis sen. Voor Frans Kuiper was het zuur dat hij na zich bevrijd te heb ben uit de hekstelling, in een klas sieke stand een onnodige combinatie naar dam toeliet. Zo werden er fouten over en weer ge maakt. Piet Bakelaar had moeite om tegen Laanstra voordeel te be reiken. Geleidelijk aan lukte dat echter toch. In een acht om acht- stand haalde hij met een mooie slagzet de volle winst binnen. De stand werd daarmee 6-6. Bert Duin had het ondertussen moeilijk tegen Damlust-kampioen van der Heerik en ging tenslotte ook ten onder: 8-6 voor Damlust. Rinus Vittali was tegen Zijp gewikkeld in een klassieke partij, waarbij de tempi een grote rol speelden. In het moeilijke slot van de partij kreeg hij een dot van een kans op de winst. Een verborgen, doch niet al te moeilijke combinatie had de partij in Texels voordeel kunnen Het verweiden van schapen is tel kens weer een pracht gezicht, al denken ongeduldig wachtende au tomobilisten daar wel eens anders over. Vrijdagmiddag bracht boer Jan Veeger zijn 400-koppige kud de van een weiland in de Westen naar een schuur bij „Emmahoe- ve". Geholpen door de drijvers Thijs Witte en Harry Bakker be volkte de mekkerende meute eerst de smalle Oudeweg en daarna zorgden de dieren dat ook de Westerweg tijdelijk over de volle breedte verstopt zat. Wie er tus sen ging staan, waande zich in een kolkende zee van hollend wol. Een routineklus voor Veeger en zijn helpers; geen schaap ging de verkeerde dam over en na een mi nuut of twintig was de klus ge klaard. Voor de kudde (bestaand uit Suf folks, gemengd ras en Texe laars) stond in de schuur een for- malinebad klaar, waarin de dieren één voor één moesten pootjeba den. Deze behandeling is nodig ter voorkoming c.q. bestrijding van rot kreupel. De bacterie die deze veel voorkomende aandoening aan de hoeven veroorzaakt, wordt op deze manier uitwendig bestre den. Eerder hadden alle dieren al een injectie gekregen. Veeger toont zich tevreden over deze aanpak. Praktisch is het voor hem ondoenlijk om de schapen op traditionele wijze (knippen en in smeren) te behandelen. Daarvoor is het aantal schapen -hij heeft er duizend in totaal- te groot. De combinatie injecteren/formaline is overgewaaid uit Australië en Nieuwzeeland, waar omvangrijke kuddes geen uitzondering zijn. Na een paar uurtjes „intrekken" in de schuur konden alle schapen vrij dagmiddag weer naar de wei. IFoto Frans HopmanI beslissen. De omstanders van Damlust hielden hun hart vast, maar konden kort daarna opge lucht ademhalen. Remise was ge noeg, maar het werd zelfs nog winst. Daarmee kwam de eindstand van deze spannende ontmoeting op 10-6 voor Damlust. De gedetailleerde uitslag: P. Bakelaar-J. Laanstra 2-0; M. Vittali-J. Zijp 0-2; A. Bruin-T. Koop man 0-2; C. Vinke-G. Baas 2-0; B. Din-W. v.d. Heerik 0-2; H. v.d. Wetering-K. v.d. Hoven 0-2; J. v. Heerwaarden-J. v. Straalen 2-0; F. Kuiper-J. Kramer 0-2; Totaal 6-10. Omdat Texelse gegadigden er niet genoeg voor over hadden, verkocht de Texelse duikclub een 2,6 ton wegende scheepsschroef aan de over- kantse schroothandelaar Blokdijk. Dit tot kennelijk ver driet van een onbekende die de vier bladen van de schroef vlak voor de verkoop van pro- testkreten voorzag, zoals „Is er geen andere bestem ming?" en „Moet dit nu $o?" De imposante bronzen schroef tdoorsnede 3,47 me ter) is afkomstig van het in 1938 gebouwde Duitse stoomschip „Silvia", dat op 25 mei 1941 bij een geallieer de luchtaanval tot zinken werd gebracht 3 mijl ten Wes ten van de Texelse Slufter. Het wrak is een oefenobjekt van in opleiding zijnde marinedui kers die zich aldus in de prak tijk bekwamen in demontage- werk met explosieven onder water. Onder leiding van duik- meester Cor van Heerwaar den werd ook de schroef op deze wijze losgemaakt, wat prachtig lukte want het ding zelf bleef onbeschadigd. Van Heerwaarden is tevens actief lid van de Texelse duik club. Van zijn superieuren mocht de club de schroef hebben. Het ding werd met de TX 43 opgehaald en op de ka de in Oudeschild gezet (foto). De bedoeling was de schroef voor een goede prijs van de hand te doen en van de op brengst een nieuwe sonar te kopen voor het duikschip Bra- kestein. Plaatselijke handelaar Henk Witte bood na onder zoek van het metaal 1,80 per kilo en had een hotelier op het oog die de schroef als fraai object in of bij zijn bedrijf wil de opstellen. Zover kwam het niet. Het overkantse bedrijf ging uiteindelijk voor f2,25 per kg (dus totaal ca f5800,-) met het object strijken. De duikclub wilde Henk Witte een vergoeding geven voor zijn bemoeiingen, maar deze besloot dat het geld leen dub beltje per kilo, dus f260,-) aan het Tesselhuus moest worden geSChonken. IFoto Harry de GraalI De oorzaak heeft tot nog toe nie mand kunnen aangeven, maar ZDH wisselt sterk en vooral nijver spel nog te vaak af met onzeker en weinig geïnspireerd gehannes. Zondag leden de Hoornders regel matig aan die kwaal, zodat ze in en tegen Kwadijk tegen een onno dige 4-2 nederlaag opliepen. Ook vorig jaar leden de Zwaluwen geregeld aan hetzelfde euvel, maar na een krachtige eindspurt leek het lek boven. In het lopende seizoen werd deze lijn aanvankelijk doorgetrokken met twee „plusre mises" en een overwinning. Vori ge week ging het opnieuw mis. Reden voor trainer Gerrie Plaats man om zondag in zijn wedstrijd bespreking vanaf de eerste minuut vechtlust te eisen. Hij moest echter machteloos toe zien dat zijn spelers die krachtige woorden niet ter harte namen. Re gelmatig vielen grote gaten in de defensie. Het was slechts aan de onmacht van de aanvallers van Kwadijk te danken dat groot leed vooralsnog werd voorkomen. In de twintigste minuut waren de rapen dan toch gaar, toen ZDH nota be ne ter hoogte van de middenlijn een vrije schop mocht nemen. Ri chard Maas besloot via een kort tikje Rob van der Stap aan het werk te zetten, maar die had daar niet op gerekend. Een speler van Kwadijk pikte de bal op, waarna zijn weg naar het doel zonder hin dernissen was: 1-0. Na een korte overdenking van hun zonden, betraden de ZDH'ers na rust met opgestroopte mouwen het speelveld. Deze mentaliteits verandering sorteerde direct ef fect. Voordat de spelers van Kwadijk in de gaten hadden wat er met hun tegenstanders aan de hand was, verlengde Stefan Bousma een hoekschop tot een doelpunt. Vijf minuten later werd opnieuw getreurd, toen keeper Marco Drij ver „los" brulde en onder een ho ge voorzet door liep: 2-1. De Zwaluwen leken hun lesje echter te hebben geleerd en onder aan voering van de onbevangen spe lende Dennis Trouwerbach werd een stevig offensief ontketend. Na een kwartier tikte opnieuw Stefan Bousma na goed doorzetten de gelijkmaker in de touwen. Maar vervolgens sloeg de onzeker heid bij ZDH weer toe. Het spel werd zienderogen minder en na een nieuwe achterstand (uit een vlotte Kwadijk-aanval over rechts) zelfs miserabel. Voordat in de kleedkamer opnieuw de discussie over dit mysterie kon losbarsten, profiteerde Kwadijk nog eenmaal- 4-2. Help de slachtpaarden! De Dierenbescherming vindi dal er snel een eind moet komen aan de afschuwelijke mishandeling van slachtpaar den tijdens hel transport vanuit het voormalig oost- blok naar Italië. Vindt u dal ook? Help ons dan met een gift op giro 9870 t.n.v Lande lijke Inspectiedienst Dieren bescherming, Poslbus 1200 CE Hilver- sum (a.u.b. ver melden 'Actie C slachtpaarden'). 1237, De laatste aardappelen kunnen onder ideale weersomstandighe den worden gerooid. Dit geldt ook voor de oogst van de suikerbieten, lelies en snijmaïs. Het droge zonni ge weer is zelfs nog gunstig voor de groei van de bieten. Tevens kunnen de wintergranen en de eerste bloembollen onder goede grondomstandigheden aan de grond worden toevertrouwd. De eerste suikerbieten zijn weer in Oudeschild verscheept voor de verwerking. Zoals elk jaar zijn de opbrengsten per hectare wisse lend. Topopbrengsten aan kilo grammen bieten komen er zeker niet. Opbrengsten van 40 tot ruim 50.000 kg per ha worden ge hoord. Dit met suikergehalten die variëren van nog geen 15 procent tot 17.35. Het verschil in suikerge halte moet worden gezocht in de bemesting met organische stof en de hoeveelheid stikstof per ha. Naarmate de bieten beter afgerijpt zijn en dus de voedingsstoffen hebben opgebruikt, zal het suiker gehalte hoger zijn. versmeren van bacterieziekten. Kiemen is enigszins tegen te gaan door de temperaturen in de boxen te verlagen. Bij temperaturen van vier graden Celsius is de kieming tot rust Om de temperaturen in de boxen te verlagen moet worden geventileerd met lage buitentem peraturen. Het heeft alleen zin om lucht van lage temperatuur in de opslagplaats te brengen. Te vaak en te veel ventileren stimuleert de kieming en is dus niet zinnig om uit te voeren. Naast stimulering van de kieming kost ventileren vocht en dus gewicht. Ruwvoer Algemeen kan worden gesteld dat de eerste snede kutlgras van min dere kwaliteit is in vergelijking met voorgaande jaren. Er is een ouder produkt geoogst wat af te leiden is uit de hoge ruwe celstofcijfers. Gemiddeld genomen, gaan de melkkoeien van dit ruwvoer iets minder melk geven. Op een een- Kiemlustige aardappelen wi'zeh *an de v°ed|n9s- v cm waarde van het matige kutlgras Over het algemeen zijn de aardap- worden verbeterd door het bijvoe- pe'en na een warme droge zomer ren van 1 tot VA kg soja. Dit pro- erg kiemlustig. Dat is dit jaar ook dukt levert vlot eiwit, wat van het geval. Op meerdere partijen belang is voor het bacterieleven in worden de eerste witte puntjes op de pens van de melkkoe. Deze de knollen zichtbaar. Bij hoge tem- bacteriën kunnen de ruwe celstof- peraturen in de box kunnen derge- delen aanpakken en zorgen dat de lijke korte spruiten snel uitgroeien voedingsstoffen in het kuilgras tot een volledige spruit. Dergelijke alsnog opgenomen kunnen wor- spruiten maken de aardappel lich- den. Andere wondermiddelen zijn ter in gewicht. Ook zijn ze gevaar- met nodig en maken het rantsoen lijk bij de verwerking door het meestal te duur. Naast het rant- Na de laatste gemeenteraadsver gadering kunt u van mij - voorlopig althans - geen geestige of venijni ge reactie verwachten. Daar leent de politiek-bestuurlijke situatie van dit moment zich niet voor. Er gebeurt n.l. in een tè hoog tempo téveel waarvan de „gewone bur ger" (de kiezer!) over z'n nek gaat. Een» paar voorbeelden: 1. Omdat er toch niet viel te decla reren, krijgen de wethouders er 5.000,- bij, terwijl in heel Neder land lonen en uitkeringen worden bevroren danwel omlaag gaan. 2. Haaks op de bevindingen uit het peperdure Distributie-planologisch onderzoek verrijst op de „Groe- ne"-plaats een derde bunker. Alles wat in het oude hart van Den Burg leuk, gezellig en origineel was, is weggeregeerd vanuit de hoofd bunker: het Raaksje, de kapper, dé pomp, de kermis, Peter Kaan. Maar de verloedering is nog niet com pleet, vandaar. Duur onderzoek of niet. 3. Een overheid is gehouden de naleving van regels te controleren, anders hoeft ze deze ook niet uit te vaardigen. Zoniet op Texel: daar wordt wél uitgevaardigd, maar niet gecontroleerd. Gevolg: wets overtreding wordt beloond! Is daar nou geen Ridder tegen (op)- gewassen!? U begrijpt dat een en ander eerder aanzet tot wanhoop dan tot spiri tueel sarcasme. Aangeslagen belde ik dan ook „Apeldoorn" en vervolgens ver twijfeld „Stichting Korrelatie". Het mocht niet baten. Tenslotte en ten einde raad Kees Brusse van het Zwitserlevengevoel. Tevergeefs: voor mij - zo bleek uit ons gesprek - is het „Texelgevoel" een ónbe- reikbaar ideaal. Of moet je daar misschien wet houder voor zijn? K. Smidt Den Burg In het weekend vlak voor onze va* kantie vond het plaats: de klokken moesten worden teruggezet. Als een braaf huisvader loop ik alle uurwerken in huis na en stel ze één uur terug. Alle uurwerken? Nee, toch niet. Op de video zit ook een klok en omdat het ding uit het zicht staat vergeet ik die prompt. Terug van vakantie lees ik in de Texelaar dat er een ontmoeting heeft plaats gehad tussen „ande re" Texelaars en .echte" Texe laars. Leuk, dacht ik, temeer daar het door de t.v. werd geregistreerd en op een later tijdstip uitge zonden. Onze goede vriend Azad belt me j.l. zaterdag op. Hij is één van die „andere" Texelaars en is geïnter viewd. Aangezien hij slechts be schikt over een video-afspeler en dus niet kan opnemen, vraagt hij of ik dat voor hem wil doen. „Na tuurlijk", zeg ik in mijn onschuld, waarop hij mij een band bezorgt. Zondagmorgen stel ik de zaak keurig in. Starttijd 12.45 - eindtijd 13.30 uur. Nu kan ik met een ge rust geweten familie, die geduren de onze afwezigheid in ons huis heeft doorgebracht, terugbrengen naar Lelystad. Nieuwsgierig spoel ik na terugkomst de band terug om even te kijken. Halverwege nog even checken. Het Capitool! „Dan kan niet", denk ik in mijn on schuld, hier moet iets mis zijn. Dat programma zit vóór de op te ne men uitzending. En dan ontdek ik de door mij begane blunder. De opname van het gewenste pro gramma is de mist in. Met een lichte verwensing en het schaam rood op de kaken haal ik de band uit het apparaat. Wat nu? Er is nog één mogelijkheid. Iemand op Texel moet een dergelijke uitzending op band hebben gezet. Graag kom ik in het bezit van de opname, zodat ik deze kan laten kopiëren. Mocht er iemand zijn, wilt u mij dan a.u.b. bellen (13513), zodat ik alsnog on ze vrienden blij kan maken. Theo van den Berg Den Burg soen met een kleine hoeveelheid soja kan er in het algemeen ge bruik worden gemaakt van nor maal standaard krachtvoer. Cursussen Op Texel worden twee cursussen georganiseerd Het gaat om een cursus spuiten in de Landbouw en is noodzakelijk om in 1996 een spuitlicentie te kunnen verkrijgen. Een andere cursus die op Texel door de plaatselijke dierenartsen wordt verzorgd is een klauwver- zorgingscursus. Deze bestaat uit één theorieles en verder praktij klessen op de bedrijven van de cursisten. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij D. de Lugt, tel. 11281.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7