Groen Links had meer emperament verwacht Texelse economie zorgenkind CDA )66: Toeristenbelasting ferhogen met tien cent eschouwing VVD aanklacht tegen functioneren college .TEXELSE^ COURANT Open dag van Modelspoorclub Stappeland houdt Snuffelmarkt Vergadering Coveco DINSDAG 25 OKTOBER 1994 tngroting voor 1995 maakt sobere indruk, zowel in finan- als in creatief opzicht. vin- Peter Bakker en Jaap ning van Groen Links. Er it doorgeborduurd op ingezet id. Gezien de vele kritiek op lorige college hadden we wat temperament verwacht." het gebied van ,,oud voor h beleid" wil Groen Links een aantal voor sanering gedragen posten tegen het houden. „Om aan te geven deze schoenen beslist nog tijn afgedragen". gt het staken van de subsidie de Welzijnsstichting volgens irtij beslist niet voor de hand. ursussen versterken de on- ige band van de Texelaars en ten voor iedereen betaalbaar n. Het trainingsveld in De isdorp mag niet verdwijnen 8 sluiting van de sportzaal de ever" krijgt alleen goedkeu als in samenspraak met de ligingen een goede oplossing de toekomst wordt ge en. het voorstel om de subsidie iet „toekomstig ouderenbe- te schrappen, is de fractie ■»ok niet eens. „Dit budget is bedoeld voor toekomstig, dus n beleid." erugschroeven van het bud- oor ontwikkelingshulp is in de van Groen Links beslist jnend. Van elke ƒ100,- die de ente Texel uitgeeft, gaat er et ogenblik krap 6 cent naar ikkelingshulp. Het college wil rugbrengen naar 3 cent. Als het budget van ƒ13.000,- overblijft, kan wat Groen betreft, het percentage beter en verhoogd. iet uittrekken van ƒ25.000,- ruimtelijke ordening moeten wor den betrokken, maar ook adviezen op het gebied van milieu en ver keersveiligheid. Het feit dat op het eiland altijd wordt geroepen dat Texelaars het rijk en de provincie met nodig heb ben om over de waarden van land schap en natuur te waken, wordt zou dit inhouden dat „wonen" de door Groen Links niet onderschre- Peter Bakker voor activiteiten rond de herden king van het einde van de Tweede Wereldoorlog, is de partij het roe rend eens. Een gezamenlijke her denking op 4 en 5 mei wordt in verband met de emoties van men sen die de oorlog hebben meege maakt, geen goed idee gevonden. Op een ander tijdsstip, bijvoor beeld rond 12 mei, zou een geza menlijk stilstaan bij het verleden beter passen. De begroting mist volgens Groen Links structurele gelden om uit voering te geven aan een integraal verkeersbeleid en beleidsbesluiten op het gebied van verkeersveilig heid zouden meer structuur moe ten krijgen. De verkeersadvies- commissie zou uitgebreid moeten worden met een lid van Veilig Ver keer Texel en een externe deskun dige en een duidelijke opdracht moeten krijgen. Zo zouden voet gangers en fietsers, tenminste bin nen de bebouwde kom, prioriteit moeten krijgen bij het treffen van voorzieningen. Voor straten als de Bernhardlaan en de Beatrixlaan hoofdfunctie is. De oplossing voor snelheidsbeheersing - ondermeer op de ringweg in Den Burg en bij recreatiegebieden en strandslagen - moet niet worden gezocht in as- verlegging van de weg, maar in wegversmallingen. De Parkstraat ziet Groen Links graag autovrij en de vestiging van nóg een bankgebouw aan de Groeneplaats zal de saaiheid van het plein versterken. Een terras zou een betere oplossing zijn, me nen Bakker en Vlaming. Ten aanzien van de invoering van een parkeerkaart voor Texelaars wordt de hoop uitgesproken dat de kaart wordt gekoppeld aan de overige ideeën die Groen Links in de nota „Blik op oneindig" heeft verwoord. „Anders biedt de kaart geen oplossing." In verband met terugdringing van het toeristisch autoverkeer zou de partij graag zien dat b en w bij Teso aandrin gen op invoering van het Wadden biljet. Het verbaast Groen Links ten zeerste dat in de aanbiedingsbrief met geen letter over de agrarische sector wordt gesproken. „Weet ook het college niet goed waar het heen moet?" Het komende jaar wil Groen Links initiatieven op agrarisch gebied gaan nemen. Afval Het missen van een visie om afval verder te scheiden, maar vooral het missen van een beleid om de hoeveelheid afval verder te beper ken, wordt teleurstellend gevon den. Groen Links wil binnenkort een notitie presenteren, waarin het systeem van de gemeente Zaanstad is uitgewerkt. Bij de ontwikkeling van bestem mingsplannen en bij aanleg van wegen en fietspaden zouden niet alleen adviezen van de afdeling i goede omgangsvormen ig niet college-partijen wor- an de laars gelapt." Deze en van dergelijke zinssneden vinden in de algemene be- iwing van de VVD. Fractie- itster Erna Eelman vuurt tal vragen op b en w af en h\ een cynische ondertoon lid niet. VD vindt dat het huidige col geen visie op lange termijn „Het collegeprogramma is nbardeerd tot bestaand be- n als het zo uitkomt wordt vanaf geweken. Maar u ver dat de niet-collegepartijen vertegenwoordigers van de (ing zijn." ve Texels Belang, kreeg ook DA een veeg uit de pan. „Die is in z'n geheel geannexeerd Texels Belang. Het CDA mag poetsen waar de trein op Eelman brak een lans voor de nj en de agrariërs. „De tradi- i visserij verdient meer aan- van u. Deze sector mag in waddengebied geen verdere rkingen krijgen opgelegd. Een assing van de havenmond in schild mag planologisch niet op belemmeringen stuiten. Ter ge ruststelling van alle agrariërs die al zo lang in onzekerheid verkeren is het zaak dat de afronding van af gifte van milieuvergunning op zo kort mogelijke termijn geschiedt." Inspraak De VVD wil meer inspraak voor de bevolking bij de voorbereiding van nieuw beleid. Als voorbeeld werd het forfaitaire systeem voor toe ristenbelasting en de verdeling van de resterende slaapplaatsen opge voerd. Erna Eelman: „U ging ge heel voorbij aan de toeristische sector. Weet u wel wat er in deze branche leeft?" De stabiele financiële positie van de gemeente lijkt in gevaar te ko men door flinke kortingen van het rijk. „We worden gestraft door ons goede beleid in het verleden, want de lokale belastingcapaciteit en de sociale structuur worden maatsta ven voor de herverdeling. Om hier iets tegen te doen wil het college de OZB verhogen met tien pro cent. Dat vinden wij voorbarig." De VVD wil eerst afwachten wat wordt gedaan met het bezwaar dat, tesamen met 400 andere ge meenten, tegen het rijksplan is in gediend. Een verhoging van de OZB met 2 procent voor inflatie correctie vindt de VVD wel genoeg. Weerstand De partij verwijt het college de weg van de minste weerstand te kiezen door belastingverhoging voor te stellen in plaats van te be zuinigen. „U gaat de confrontatie met degenen die gekort zouden moeten worden uit de weg." Eén van de zaken die de VVD een doorn in het oog is is het terug draaien van de bezuiniging op de Schoolbegeleidingsdienst. Het schrappen van oud beleid voor nieuw ziet de partij eerder als een vorm van prioriteitsstelling. De oud papierprijs is laatste jaren enorm gestegen. De gemeente kan het geld voor een garantieprijs van vijf cent per kilo dus in haar zak houden. Eelman wil daarmee de verhoging van de reinigingsta rieven ongedaan maken. Ze wees het college erop dat vaststelling van de reinigingsgelden voor het bedrijfsleven in overleg met de be trokkenen zou gebeuren. „U bent echter uw afspraak niet nageko men." Erna Eelman Uitstel De VVD wil alleen van het oude toeristenbelastingstelsel afstap pen als het nieuwe voordelen biedt. „Maar niet om verkapte ver hoging door te voeren, zoals nu het geval lijkt te zijn." Eelman pleitte voor uitstel van invoering van het forfaitaire systeem tot 1 januari 1996. „U voorstel moet nog wat worden bijgeschaafd. On effenheden kunnen dan rustig worden doorgesproken met de be treffende branche. Bovendien heb ben toeristische bedrijven tijd ven. In de begroting is voor een dergelijk lokaal beleid geen stuiver terug te vinden, luidt de kritiek. In de nu gekozen weg, waarin mét rijk en provincie de waarden wor den veiliggesteld, wordt dan ook meer heil gezien. Het gegeven dat rust, natuur en cultuurlandschap de belangrijkste redenen voor een vakantie op Texel zijn, moet worden ge koesterd. Texel moet zich blijven onderscheiden en zich niet mee la ten slepen. De „zorgeloze" uitgifte van toeristische slaapplaatsen tot het maximum van 47.000 stuks, baart de fractie zorgen. Signalen over de vervoerscapaciteit versus de groei van het toerisme moeten niet worden genegeerd. Huisvesting De fractie bepleit de bouw van een breed inzetbare woning. Een drempelloos huis met één slaapka mer beneden en brede deuren. Een grote categorie één- en twee persoons huishoudens kan hierin terecht en ouderen en minder- validen hebben minder aanpassin gen nodig. Als één of twee oude ren een gezinswoning verruilen voor dit type woning, zou dit een bijdrage in de verhuiskosten moe ten opleveren. Over de financiële paragraaf in de begroting valt niet zo gek veel te melden, meent de fractie, maar voordat accoord kan worden ge gaan met de verhoging van de on roerend zaak belasting met 10%, wil Groen Links toezeggingen dat de extra inkomsten worden aange wend voor een „fonds verkeersveiligheid-voorzieningen" en voor verbeteringen op het ge bied van het (leef)milieu. Ombouwing van enkele kleine lan delijke wegen tot aantrekkelijke fietspaden, kan nóg een flinke fi nanciële besparing opleveren. De Texelse ecomomie is het zor genkindje van het CDA. „In het Sociaal Economisch Struktuuron- derzoek staan geen of nauwelijks aanknopingspunten om de werk gelegenheid op het eiland te sti muleren. Nieuwe frisse ideeën ontbreken", zegt fractievoorzitter Jan Koolhof in zijn Algemene Be schouwing. Zijn partij pleit voor een raadsbrede aanpak voor be houd en uitbreiding van de werk gelegenheid. „Het was eerst even wennen, maar de trein lijkt nu op het goede spoor te zitten", wijst het CDA op de wisseling binnen b en w. „Oude afspraken uit het verleden moeten soms worden bijgestuurd of om gebogen om op koers te komen. Bezuinigingen vragen inventiviteit en creativiteit." Het CDA wil dat burgers zich verbonden blijven voelen met de gemeente. „Dat kan alleen als er duidelijkheid is. Dat wordt niet bevorderd door mas sa's papier en ellenlange vergade ringen. Daardoor worden veel Texelaars kopschuw en gaan zich afstandelijker van de politiek op stellen." Het CDA pleit voor behoud van de zelfstandige positie van Texel. „Daarvoor moeten van hogerhand de benodigde gelden worden ver strekt. De Texelaar moet niet het gelag hoeven te betalen." Het CDA sluit niet uit dat na reorgani saties van provincie de eilandge meenten aan de beurt zijn zich samen te voegen. „Alert en attent blijven is nodig, evenals overleg tussen de eilanden." „De korting op de uitkering van het gemeentefonds, waar Texel in 1997 mee krijgt te maken vergt een verandering van het huidige principe beleid volgt middelen. Dat moet worden: middelen vol gen het beleid." Belasting Inzake de belastingdruk behoort Texel tot de 21 „goedkoopste" ge meenten. Het CDA relativeert de ze stelling. „Woon- en reislasten zijn hoger dan in andere gemeen ten. Tegenover verhoging van de onroerend zakenbelasting (OZB) moeten andere belastingen naar verhouding worden verlaagd, breekt het CDA een lans voor met name het bedrijfsleven. De melkveehouderij staat onder Jan Koolhof zware druk. „Steeds meer oudere veehouders stoten hun melk veestapel af en verkopen het melkquotum. Jongeren durven de stap niet aan om het bedrijf voort te zetten. De belemmerende bepa lingen leggen hen een beperking op voor de toekomst." Het CDA wil hierover op korte termijn duide lijkheid. Problemen in de bedrijf sopvolging spelen overigens ook in de visserij. Dat Staatsbosbe heer 55 Schotse Hooglanders in een verzuringsgevoelig natuurge bied wil laten grazen vindt de col- legpartij onbegrijpelijk. Ook de ontwikkelingen in het toerisme ba ren het CDA zorgen. „Recreatie ondernemers ondervinden een steeds grotere concurrentie van gebieden buiten Texel. Daar wordt de recreatie de laatste jaren sterk ontwikkeld. Goedkope vliegreizen naar zonbestemmingen snoepen klanten af van de Texelaars." PEN-centrale De fractie vraagt het college naar haar mening over het onderzoek naar de herbestemming van de PEN-centrale. Het Regionaal ont wikkelingsplan heeft Texel niet ge holpen, oordeelt de partij. „Tegenover de verkregen subsidie moest het eiland er zelf een groot deel aan bijdragen. 'Beter is om aan startende ondernemers zelf een tegemoetkoming te geven, ter grootte van de financiële inbreng." Voor huisvesting van Texelaars en seizoenwerkers pleit het CDA voor extra woonruimte. Het CDA pleit voor regelmatig overleg met Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumen ten. „Dan blijven de plannen voor de nabije toekomst duidelijk. De Texelaars krijgen dan meer begrip en zienswijze voor de maatrege len." Het CDA zet vraagtekens bij het „Tureluursproject" van SBB. De sloot aan de Ploeglanderweg wordt daarbij vergraven tot een kronkelende beek, met als doel het bos het natuurlijke karakter te rug te geven. Daarvoor moeten wel bomen wijken. SBB sluit enige verstuiving niet uit. „Zo'n open doorgang wordt door stormen aangegrepen om het „gat" nog groter te maken", vreest het CDA. Ook het onderhoud van de fietspaden door SBB, is punt van kritiek. Bezuinigingen De partij heeft moeite met plan nen om ten gunste van „nieuw be leid" het sportveld van De Cocksdorp buiten gebruik te stel len. „Het is een groeiend dorp met jonge gezinnen. Dat is gunstig voor het ledental van de sportve reniging. Wellicht kunnen door zelfwerkzaamheid de kosten wor den gedrukt." Het CDA vindt het geen goede zaak dat de kosten voor de afvoer van destructiemateriaal aan de burgers wordt doorberekend. „Is er geen afbouwsysteem moge lijk?" „Zorg dat het fietspad langs de vuurtorenweg spoedig wordt ge realiseerd. Wellicht zijn voor de fi nanciering in combinatie met de aanleg van de strekdam middelen te verkrijgen." Wegen De staat van onderhoud van de Texelse wegen laat te wensen over, vindt het CDA. „Er wordt soms te lang gewacht met herstel werkzaamheden. Kleine gaten in de weg, bochten of bermkanten geven bij niet adequaat ingrijpen extra kosten. Door intensiever ge bruik van de wegen is een strakker onderhoudsbeleid nodig." Het CDA pleit voor spoedige plaatsing van stoplichten op het kruispunt Pontweg/Hoornderweg. Ook de inperking van het openbaar ver voer stemt tot zorgen. „Overleg met taxibedrijven en de NZH om verdere inperking te voorkomen." nodig om de verandering van het systeem te verwerken in hun be drijfsvoering." Veel vragen De VVD heeft veel vragen over verschillende onderwerpen in haar algemene beschouwing. De partij wil weten of komende zomer op nieuw een bewakingsdienst voor De Koog wordt ingesteld, of de sa menwerking op gebied van frau debestrijding productief is geweest, hoe het gaat met de po litiesterkte op het eiland en of de politiepost in De Cocksdorp wordt gehandhaafd. Ook vroeg Eelman wat de gemeente gaat doen aan het tekort aan groepsruimten van de Cocksdorper basisschool, de vermindering van rijksbijdrage voor kinderopvang en instelling van één zorgloket voor ouderen. „Wij missen concrete voorstellen, terwijl het wel een speerpunt van beleid was." De fractie vindt dat teveel verzor gingsplaatsen in tehuizen worden weggesaneerd. „Wanneer komt u met voorstellen om de woningen in Jan Dirksoord aan te passen in het kader van een „wozoco"- complex?" Werkgelegenheid Nu de Pen-centrale per 1 januari sluit, bereikt de niet toeristische werkgelegenheid op het eiland een dieptepunt. Eelman: „Inspan ningen moeten worden geleverd om alle kansen die zich voordoen te benutten. Wat hebt u gedaan om de bedrijvigheid in onze ge meente te bevorderen?" De VVD wil f30.000,- beschik baar stellen voor een sporthal bij het nog te realiseren dorpshuis van De Koog. „Dat is indertijd voor Oudeschild ook gebeurd op voor stel van de PvdA en Texels Belang, dus het lijkt me met meer dan bil lijk om een zelfde regeling voor te stellen." Dat de woningnood hoog is en de geplande nieuwbouw van 160 huizen tot 2005 karig is, bevestigt de partij. Maar er worden geen ideeën ontplooid om daar wat aan te doen. Op gebied van verkeerszaken en infrastructuur vraagt de VVD aan dacht voor de gevaarlijke kruising Hoornderweg/Pontweg/Emma- laan en het fietspad langs de Vuurtorenweg. Ook wil de fractie de herinrichting van de Dorpsstraat te koppelen aan die van de Badweg. „Evenals voorgaande jaren heeft de WD bezwaren tegen het ver hogen van hinderwetleges met 20 procent. Geen moeite hebben wij met de verhoging van het riool recht met drie procent", aldus Er na Eelman. toeristenbelasting met wnt te verhogen tot 1.30 '66 geld bijeen krijgen voor Kng van een toeristisch plat- Daarin moeten plaatselijke schappelijke organisaties 3 nemen om de politiek te «ren over de beste toekom- •conomische ontwikkelin- öat is een onderdeel uit de iane beschouwing van poli nieuwkomer D66. Fractielei der de Groot schuwde een isch oordeel over gevoelige niet. vorstel om de toch al hoge toeristenbelasting nog op te schroeven, verant- ót De Groot door te stellen economie steeds zwaarder °P deze sector. „Deze basis Er moet een visie worden <keld op de gewenste toe- fjge ontwikkeling van onze ^'e. Organisaties als TVO, Horeca Texel, VVV enzovoort daarbij een sleutelpositie dus De Groot, die vindt dat het sociaal economisch structuu ronderzoek geen duidelijke lijnen voor de toekomst heeft opge leverd. Met de verhoging van de toe ristenbelasting en een deel geld uit het overschot van de begroting '95 wil D66 ƒ250.000,- in een fonds storten. Jaarlijks moet dit wordt bijgevuld met ƒ150.000,- uit de toeristenbelasting. De partij wil dat van dit geld met voorrang her inrichting van de Groeneplaats en de Dorpsstraat in De Koog worden betaald. Daarnaast is het geld voor professionele ondersteuning van het platform. D66 stelt verderop in haar algeme ne beschouwingen overigens de verhoging van de toeristenbe lasting ook te willen gebruiken voor het opvangen van de verho ging van de onroerend zaak be lasting tot slechts vijf procent (het college heeft tien procent voor gesteld). De partij raadt aan riool rechten niet meer apart te innen, maar op te nemen in de OZB. „Wij sussen ons te vaak in slaap Pieter de Groot met de gedachte dat Texel een rij ke gemeente is." Pieter de Groot waarschuwde ervoor dat de finan ciële situatie van het eiland minder rooskleurig is dan het lijkt. „We zijn het ermee eens dat nieuwe dingen alleen kunnen worden aan gepakt als daarvoor op andere plaatsen geld wordt vrijgemaakt. Maar verder moet de samenwer king met andere gemeenten in de noordkop en het gewest worden gestimuleerd, is een nieuwe ver deling van taken op welzijnsterrein nodig en moet de gemeente zelf bijdragen aan kostenbeheersing." De fractieleider ging in op de pro blemen van agrariërs. Hij is voor het stimuleren van nieuwe pro ductiemethoden. „Maar dan agré- rische, dus geen appartementen voor toeristen." D66 wil echter geen gemeentelijke bijdragen ge ven aan boeren of de milieuwetge ving op soepele wijze hanteren. „Dit zou leiden tot rechtsongelijk heid tegenover andere bedrijfssec toren en schadelijke gevolgen voor de natuur." Woningnood D66 is teleurgesteld in de houding van het college ten aanzien van de woningnood op het eiland. De par tij vindt dat niet meer wordt ge daan dan goede bedoelingen aangeven. „Wij willen echt iets dóen. We willen een „grond- fonds" instellen. Daarmee moet de gemeente grond kopen die gra tis of tegen een symbolisch be drag aan de Woningstichting wordt overgedragen die daar goedkope huurwoningen kan bou wen. Dan hoeft de grondprijs im mers niet te worden doorberekend in de huur." Het fonds moet jaar lijks worden gevuld met ƒ100.000,- uit een verhoging van de woonforensenbelasting met tien procent. Daarnaast wil de partij eenmalig ƒ150.000,- be schikbaar stellen uit het begro tingsoverschot. Welzijn Om in de toekomst met te hoeven snijden in diverse voorzieningen op welzijnsterrein heeft D66 ge zocht naar besparingsmogelijkhe den. Een nauwere samenwerking met andere gemeenten in de noordkop is er één. „Vaak staan bestede of begrote bedragen niet in verhouding tot wat ermee wordt gedaan. Het is ons bijvoorbeeld niet duidelijk wat door de jeugdwerkers is gedaan om uitgaven van meer dan ƒ150.000,- per jaar te rechtvaardi gen. De subsidie aan sportvereni gingen is slechts met vijf procent gestegen, terwijl het ledental met 20 procent is toegenomen. En het aantal leden van muziekverenigin gen is gelijk gebleven, terwijl de subsidie voor de sector zang, dans en muziek met 18 procent is gestegen...." De Groot haastte zich te zeggen dat zijn partij niet pleit voor forse bezuinigingen op welzijnssubsi- dies. Hij is voor een nieuwe taak verdeling. „De muziekschool moet worden omgevormd tot een breed creatief centrum waar alle eilande- lijke activiteiten op gebied van zang, dans en muziek worden ge coördineerd." Ook wil hij de wel zijnsstichting en de Stichting Welzijn voor Ouderen samenvoe gen. De sportraad moet dan een zelfde coördinerende taak krijgen ten aanzien van de sport. D66 is tegen sluiting van de Ferrever zon der dat daar vervangende voorzie ningen voor zijn. Behalve de toeristenbelasting en de woonforensenbelasting wil D66 ook de hondenbelasting ver hogen. De meeropbrengst wil de partij inzetten voor een proef met een hondentoilet. De Texelse modelspoorclub houdt zondag van 13.00 tot 17.00 uur open dag. Te bewonderen zijn drie grote en drie kleine modelspoorba nen met prachtige landschappen en vele technische snufjes. Ook worden videofilms vertoond over modelspoorbanen. Er zijn demonstraties „boompjes maken", electronica en locomotief onderhoud. Wie een defecte loco motief of wagon heeft wordt ver zocht die mee te nemen. Ter plaatse zal worden geprobeerd een reparatie uit te voeren. Het clubgebouw van de mo delspoorclub is te vinden op Schil- derweg 208a. Evenementenhal 't Stappeland biedt donderdag onderdak aan een snuffelmarkt. Er is een grote verscheidenheid aan kramen met een pottenbakker, zelfgemaakte produkten, tweedehands spullen, schilderijen en andere zaken. Een stand van Radio Texel verzorgt de muziek. Voor kooplieden die hun waar willen aanbieden zijn nog kramen beschikbaar. De markt wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis, ledereen die binnenkomt dingt mee naar een prijs van vijfhonderd gulden, bestaande uit een sportui- trusting met een tennis of squas- habonnement. De Texelse afdeling van Coöpera tie Coveco houdt maandag 31 ok tober om 20.00 uur in Bosch en Zee de jaarlijkse ledenvergadering. Aan de orde komen de herstruktu- rering van de rundvee-afdeling, de financiering en andere actuele ontwikkelingen. Na de pauze ver telt Jos Beerepoot aan de hand van dia's over zijn bezoek aan een boerenbedrijf in voormalig Oost- Duitsland. Ook niet-leden zijn wel kom.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5