Wat ik zeggen wou... Tekstvastheid struikelblok in sterk stuk Aris Bremer Agenda TEXELSE^? COURANT' Durperhonk Anbo vergadert Boswandeling met IVN VeeI behoefte aan kindertoneel Gratis lessen van jarige Knipkring Unicef in bibliotheek Zwarte Markt Koor van topniveau brengt Texelaars in vervoering Najaarsmarkt Woonforensen Texel oneerlijk behandeld Durperhonk Hond-onvriendelijk Detail de mist in... Moderne basisscho Even een pak I SNERT halen 1 DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 VERVOLG VAN PAGINA 1 blijft toch hangen." De situatie speelt al jaren, maar pas dit jaar kwam er een door braak. Wouters: „Het heeft te lang geduurd. Daardoor kreeg je extra geprikkelde reacties, de rek is er uit. Ik ben blij dat onze problemen nu eindelijk erkend worden." Geld Volgens Ger Praamstra heeft het langdurige geharrewar ook een fi nanciële oorzaak. Het Durperhonk krijgt via de gemeente van het rijk vergoedingen volgens het Londo- systeem, het Eierlandsche Huis draait -dankzij de commerciële exploitatie- zonder subsidie. Tus sen de VGE en de gemeente was er voortdurend strijd over de hoog te van vergoedingen en wie voor bijvoorbeeld onderhoud moest op draaien. Praamstra: „Er was onduidelijk heid over verantwoordelijkheden. Dat moest in een contract worden geregeld, maar dat kwam politiek onder vuur te liggen, waarna een impasse ontstond De problemen bleven hierdoor bestaan." Pas toen het contract rond was, kon de afrekening van diverse kosten tot en met 1992 worden afgëwikkeld. Afkopen Het vorige college van b en w op perde het idee om het commer cieel gebruik van het Eierlandsche Huis tijdens schooluren af te ko pen. Daarvoor was een jaarlijks bedrag van ƒ13.000,- vrijgemaakt in het sociaal-cultureel jaarpro gramma. Het voorstel stuitte op verzet, want gebruikers van het dorpshuis waren er de dupe van en een belangrijk knelpunt, het avondgebruik, werd niet opgelost. Het nieuwe college besloot daar om naar een andere oplossing te zoeken. Onder leiding van wet houder Eelman-van 't Veer vond het afgelopen half jaar overleg plaats. Momenteel wordt onderzocht hoeveel de nu bereikte oplossing op jaarbasis kost. Praamstra: „Als het binnen het budget van ƒ13.000,- past, kan er snel groen licht worden gegeven. Anders kon het wel eens langer gaan duren. Overigens is het college in princi pe bereid extra geld beschikbaar te stellen." De Texelse Anbo-afdeling verga dert maandag om 14.00 uur in de Buureton. Na de rondvraag geeft P. Bakelaar van Stichting Bejaar denzorg een uiteenzetting over de nieuwe regels voor toewijzing van een bejaardenwoning. Na de pau ze leest Harry de Graaf voor uit eigen werk. De Anbo houdt met de SWOT op 25 november om 14.00 uur een in formatiemiddag in de Buureton. Texelse bedrijven demonstreren al lerlei hulpmiddelen en apparatuur onder het motto „ouderen aan de knoppen". Na de pauze verzorgt apotheker Wijnand een inleiding onder de ti tel: ouderen hoeven niet alles te slikken. Zaterdag houdt het IVN, afdeling Texel, een boswandeling onder lei ding van Peter Ampt. De excursie begint om 14.00 uur bij de kruising van de Ploegelanderweg en het fietspad „Tureluursweg". Deelna me is gratis en bedoeld voor iedereen. Voor verdere informatie: tel. 14259. Pie ff, Paff en Poefl nemen heer Kraai gevangen, terwijl Zetje toekijkt vanuit de gevangenis. (Foto Tessa de Graatf) Vol. Die teleurstellende medede ling kregen enkele tientallen kin deren die zaterdag in Cinema Texel naar „Heer Kraai in Luilet- terland" wilden kijken. Ze krijgen een herkansing zaterdag in 't Skiltje of zondag in het Eierlandse Huis. Maar het bewijst in elk geval dat op Texel behoefte is aan to neel voor de jeugd. Toneelgroep Oosterend speelde het zevende stuk van dorpsgenoot Aris Bremer. Minister, secretaris, commissaris Heer Kraai is door keizer-tovenaar Magibold naar Lui- letterland gezonden. Daar kan nie mand lezen en met toverkracht moet dat worden verholpen. Heer Kraai wordt echter belaagd door drie beruchte boeven: pieff, Paff en Poeff. Een spannend verhaal, maar I ;t loopt allemaal goed af. Dichtvorm Het stuk zit vol leuke woordgrap pen, veelal in dichtvorm, zelfs voor kleintjes goed te begrijpen. Daar om was het des te meer jammer dat deze er zaterdag niet helemaal uit kwamen. Zeker bij kindertoneel is de geringste aarzeling in tekst vastheid genoeg om de aandacht te laten verslappen. Dat gebeurde dan ook bij Marian van Alphen, die als mevrouw Bladwijs een belang rijke rol had, onder andere ook in het aansturen van andere spelers. Zij is de baas van de drukkerij in Luiletterland. Haar iets te vaak ge roepen ,/jruk, druk, werk, werk" om een onzekerheid te maskeren, hield het publiek niet voor de gek. Ytje (Tim Legierse) en Zetje (Paul Witte), de twee jeugdige letterk- nec hten, waren grappig en adrem. Ze hadden in enkele geval len iets harder en duidelijker mo gen praten, want het grapje over drukwerk in je broek bracht alleen de eerste drie rijen aan het lachen. Cees Timmer was perfect als een overdreven houterige Heer Kraai. Nog beter was Karin Nauta als op- perboef Pieff. Met haar op het to neel stegen medespelers ook tot grote hoogte. Het samenspel met Paff (Rob Maas) en Poeff (Mar- greet Blom) was van grote klasse. Nauta wist de toeschouwertjes op het puntje van hun stoel te krijgen. Zelfverzekerd in haar tekst, een dijk van een mimiek en het hele podium was van haar. Hetty Bakker had een kleine rol waaraan weinig mis kon gaan als „pretletter". Henk Janssen was ook even op de planken als Magi bold himself. Voor een tovenaar had hij wel wat strenger mogen zijn, al was hij voor de kinderen wel duidelijk. Machine Ondanks het vaartgebrek dat zich af en toe voordeed, voorzag het stuk in een behoefte. Cinema Texel is uitstekend geschikt voor derge lijke voorstellingen en zou vaker moeten worden benut. Aris Bre mer weet goed wat kinderen leuk vinden en het decor van Ina Schrama (die ook voor de regie te kende) met de magische machine gemaakt door Jeroen Nauta droeg bij aan het succes. Lenie Bremer souffleerde en had het daar af en toe druk mee. Ze verzorgde met Karin Nauta ook de schmink. Rob Valkenburg bediende het licht. Toneelgroep Oosterend met Heer Kraai in Luiletterland. Zaterdag 15.00 uur in 't Skiltje te Oude- schild. Zondag 16.00 uur in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp. Knipkring Texel viert het 15-jarig bestaan met drie gratis kniples- sen voor „jan-en-alle-vrouw". De eerste twee lesavonden zijn op de donderdagen 17 en 24 november a.s. in de Jozefschool in Den Burg. Deelnemers kunnen er te recht van 19.30 tot 21.30 uur. Het thema van de eerste twee les sen is „kerst". De gelegenheid wordt aangegrepen om zelf ont worpen kerstkaarten te maken. Tijdens de derde les in januari le ren de bezoekers nog enkele fijne kneepjes. De drie lessen zijn vol doende om zelf verder te experi menteren, via de Knipkring meer te leren of lessen te nemen. Wel licht dat jongere mensen zich tot deze „volkskunst" aangetrokken voelen en zich bij de Knipkring wil len aansluiten. De groep telt de laatste jaren ongeveer tien leden, die regelmatig samen de knip kunst beoefenen. Voor inlichtingen en opgave: Marie Wieten, Warmoesstraat 36, Den Burg, tel. 12411. In de bibliotheek is vanaf dinsdag 15 november weer de jaarlijkse verkoopstand van Unicef te vin den. Deze blijft staan tot de kerst. De scholierenactie van Unicef heeft in het VBO ruim ƒ5000,- op geleverd. De basisscholen brach ten ruim ƒ2100,- bijeen. De Zwarte Markt in manege Aken- burg gaat door. Er hebben zich ge noeg standhouders aangemeld. Zij kunnen zaterdag om 13.00 uur te recht voor het inrichten van hun verkoopplaats. Publiek is welkom tussen 14.00 en 18.00 uur. Dinsdag 8 november In Cinema Texel draait 19.00 uur „Speed" en 21.15 uur „True Lies". om om De afdeling Stamboomonder zoek van de historische vere niging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULÖ. Ook met-leden zijn welkom. De Ondernemersvereniging Den Burg heeft ledenvergade ring in Theodora-hoeve, aan vang 20.00 uur. Gauke van Lingen vertelt over zijn onder zoek „De detailhandel doorge licht" en na de pauze worden de decemberactiviteiten ge presenteerd. De Koog Badplaats heeft le denvergadering in Calluna, 20.30 uur. Gesproken wordt over de braderieën van het af gelopen en het komende sei zoen, het programma 1995 en de herinrichting van de Dorpsstraat. Verder bestuurs verkiezing en na afloop lezing door VVV-directeur Joost van Linge. Woensdag 9 november Vandaag begint in de hal van de Rabo-bank in Den Burg de verkoop van kinderpostzegels en wenskaarten. De burge meester koopt om 9.00 uur de eerste zegels. In De Witte Burcht begint om 9.15 uur een interkerkelijke koffieochtend voor vrouwen. Elly Grond spreekt over „Kost baar en Bruikbaar". In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Aristokatten", om 19.00 uur „Speed" en on 21.15 uur „True Lies". Om 19.30 uur begint in he gemeentehuis de openban raadsvergadering; uitzending via Radio Texel. De Plattelandsvrouwen va? De Cocksdorp/Eierland komer om 19.45 uur bijeen in Het Ei erlandsche Huis. Thema „Dj macht van de boodschap pentas". In dorpshuis d'Ouwe ULO ver gadert de dorpscommissie van Den Burg onder andere over de Groeneplaats en de jongerenproblematiek; 20.00 uur. Donderdag 10 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Speed" Vrijdag 11 november In de Stappeland-hal in D( Koog beginnen om 18.00 uur de Texelse squashkampioen schappen. De finales starter, om 22.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Speed". Hoogwater te Oudeschild Di. Wo. Dp. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 9 10 11 12 13 14 15 11.45 en 23.55 u 12.25 u 0.24 en 12.54 u 1.15 en 13.50 u 2.14 en 14.50 u 3.40 en 16.10u 4.45 en 17.37 u 5.54 en 18.45 u Aan het strand is het ongeveer een uix eerder hoog water. De zon komt 13 r» vember op om 7.55 en en gaat onds om 16.50 u. 10 november eerst! kwartier, 11 november doodtij. Steeds weer zijn er mensen of in stanties op Texel die iets op touw zetten waardoor het isolement van het eiland op cultureel gebied wordt doorbroken. Ditmaal was het de Welzijnsstichting, die de or ganisatie ter hand nam van een zeer bijzonder concert, dat vrijda gavond werd gegeven door het Neva-ensemble uit Sint Peters- burg. Voor dit belangrijke evenement was de R.K. kerk van Den Burg gratis ter beschikking gesteld en pastoor Kolkman zag er, als goed gastheer, persoonlijk op toe dat al les goed verliep. Het Neva-ensemble bestaat uit drie vrouwen en drie mannen, die hun vocale opleiding aan het con servatorium hebben genoten. Ze vervullen allen muzikale functies in Rusland, waarbij hun aandeel in de Russische kerkmuziek belang rijk is. - In en rond de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt zaterdag een najaarsmarkt gehou den. Van 10.00 tot 14.00 uur is iedere belangstellende welkom. Er zijn diverse activiteiten voor kinde ren zoals schminken, grabbelen, jongleren en poppenkast. Daar naast is er een verkoop van o.a. bi ologisch dynamische produkten, herfstspullen, houten speelgoed en edelstenen. Het eerste deel van het program ma bevatte onderdelen uit de litur gie van de Oosters-Orthodoxe kerk. Het massaal opgekomen pu bliek, al zat de kerk nog niet vol, luisterde ademloos naar een stuk koorcultuur, dat voor velen een eerste kennismaking was. Russi sche kerkmuziek beweegt zich tussen een serene ingetogenheid en een uitbundige expansie van klank. In de zachte delen is de koorklank volmaakt eensgezind, terwijl de verschillende stemmen in de sterker klinkende fragmenten helemaal los komen en een eigen leven gaan leiden. Bij het toene men van de klank neemt ook het vibrato toe, hetgeen het persoon lijk element nog danig versterkt. De lage altdie het hele program ma uit het hoofd zong en ook steeds de juiste toon aangaf, was de enige die niet echt solistisch optrad. Zo konden we genieten van een donker ogende bas, die een enorm volume kon ontwikke len en onwaarschijnlijk lage grond tonen produceerde. De hoge sopraan maakte met haar forse stem grote indruk en presenteerde het hele programma op voorbeel dige wijze in vlekkeloos Duits. Naast de soepele bariton was het de tenor, die als solist de kroon spande. Hij gebruikte zijn prachti ge stem technisch en muzikaal perfect en zijn voordracht was uit zonderlijk. Deze begaafde musicus gaf ook enige leiding aan het en semble door het maken van sub tiele bewegingen met de partituur. Zo wisselden psalmgedeeltes, ge zongen gebeden en lofzangen el kaar af, waardoor de toehoorders een duidelijke indruk kregen van de mystieke sfeer die de Russi sche kerk heerst Na de pauze was het plechtige zwart verdwenen en verscheen het sextet in sobere koorhemden, waarbij de vrouwen fraaie stola's droegen. Er volgde een program ma van volksliedjes, die in sfeer en uitvoering veel dichter bij onze Westerse oren staan dan de kerk muziek van voor de pauze. Er wa ren liederen die de natuur bezongen, liefdesliedjes en vooral het lied over de man, die hoofdza kelijk van zijn vrouw hield vanwe ge de hoge kwaliteit van het „kirschwasser" dat ze maakte, was heel aanstekelijk en herken baar. Dit werd (uiteraard) door de drie mannen gezongen, terwijl de vrouwen alleen in het refrein mee deden. Bij deze volksmuziek werd soms ook „acterend" gezongen, wat voor het publiek aanleiding was tot grote bijval. We hoorden nog de beroemde avondklokken, waar van het thema bij ons wordt ge bruikt om „Wij zijn niet bang" te zingen, wanneer we 's avonds doch het donkere bos lopen. En hier was het weer de tenor die schitterde en de bas die de diepste klok luidde. Er klonk een virtui. winterlied dat weer werd gevo b door een „Troika" met de sopr n in de hoofdrol. En warempel w het optreden besloten met twaalf rovers" (waar hebben dat toch eerder gehoord...?) Na een ovationeel applaus mc natuurlijk nog een toegift won P gezongen, dié ook weer de nod herinneringen opriep, waarna succesvolle zestal in de bloen werd gezet. Frans Vijèn (Foto Tessa de C' Folkloristische kleding bij het Neva-ensemble. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Aan de Texelse Courant van 10 no vember 1977 ontleen ik letterlijk het volgende: „In de desbetreffen de commissievergadering is iets anders gezegd als rechtvaardiging van het feit dat met-ingezetenen woonforensenbelasting moeten betalen. Bij het bepalen van de jaarlijkse uitkering uit het gemeen tefonds (de belangrijkste in komstenbron van de gemeente) is onder meer het aantal inwoners van invloed. De tweede woningbe zitters worden dus niet meegeteld, terwijl deze wel ongeveer dezelfde kosten voor de gemeente veroor zaken." Nu zich echter voor de ge meente Texel een tendens aftekent dat de uitkering uit het gemeentefonds de komende jaren zal dalen, ligt het voor de hand en eist ieder rechtvaardigheidsgevoel dat de woonforensenbelasting ook terug wordt gebracht. Het bevreemt dan wel zeer dat de woonforensenbelasting de laatste jaren zeer sterk is gestegen en voor zij die een tweede huisje be zitten in de regio De Koog (zone A) het komend jaar weer sterk kan stijgen. De heer Houwing heeft dit in zijn open brief aan de Texelse gemeenteraad, die in de Texelse Courant van dinsdag 1 november was afgedrukt, zeer terecht gesig naleerd. Ik ondersteun zijn betoog en vooral zijn conclusie dat de be zitters van een tweede woning on eerlijk worden behandeld dan ook van harte. Het is mij trouwens op gevallen dat men veel aandacht besteedde aan het nieuwe systeem voor de toeristenbe lasting, terwijl men zeer weinig aandacht gaf aan de eveneens in grijpende wijziging van de woon forensenbelasting. Is dat omdat die heffing Texelaars toch niet aangaat en bezitters van een tweede woning op Texel toch niet voor vol worden aangezien, behal ve bij het betalen van de plaatselij ke belastingen? Immers, de zogenaamde woonforensen beta len de plaatselijke belastingen als of zij Texelaars zijn, terwijl bij de boot dezelfde mensen het recht op Texels tarief wordt onthouden. Een afschrift van dit schrijven Als mensen met hart voor het on derwijs voelen wij ons genood zaakt te reageren op het ingezonden stuk van drie oud onderwijsgevenden uit De Cocks dorp (Texelse Courant 4 novem ber). De manier waarop daar een directeur van een openbare basis school wordt aangevallen, vinden we beneden alle peil. De drie oud leerkrachtengaan in hun artikel voorbij aan alle veranderingen die zich voltrokken hebben binnen het onderwijs en het maatschappelijk leven. Veranderingen die ertoe hebben bijgedragen dat verant woord lesgeven onder de huidige omstandigheden in De Cocksdorp niet meer mogelijk is. Gelukkig is dat ook eindelijk ingezien door de plaatselijke overheid en heeft het college zich bereid getoond oplos singen te zoeken. Okay, de school heeft o.a. een mooi gymlokaal onder „eigen" dak, maar op welke school word je tijdens de les regelmatig lastigge vallen door toeristen die willen weten waar ze kunnen zwem men? Op welke school kun je 's werd aan het gemeentebestuur van Texel gezonden. R. L. J. Keijser, Amsterdam avonds niet in |e lerarenkamer te recht om (voorbereidende) werk zaamheden te verrichten? Op welke school wordt lokalen zeer regelmatig als vergaderruimte ge claimd? Op welke school worden lokalen als kleedruimte gebruikt? Op welke school werk je in een chloorlucht? Op welke school moeten kinderen dagelijks langs de bar om hun lokalen te bereiken? Op welke school wordt door aller lei ergenissen een forse aanslag gepleegd op de energie van leerlin gen en leerkrachten? enz. enz. Op bijna geen enkele school in Ne derland. En dat is gelukkig maar goed ook. Multifunctioneel zijn van een gebouw waarin een school is gehuisvest moet kunnen; echter alleen als het geven van on derwijs daarvan op geen enkele manier belemmering ondervindt. Het feit dat het experiment in De Cocksdorp is mislukt, hoeft niet de schuld van iets of iemand te zijn. Het zijn maatschappelijke ontwikkelingen die aan het mislukken ten grondslag liggen. Petje af voor onze collega's van Durperhonk, die erin slagen hun leerlingen onder de huidige om standigheden van prima onderwijs te voorzien. In Oudeschild zitten leerlingen en team nu goed onder dak. We wensen de leerlingen en De D66-fractie heeft het bestaan om in de gemeenteraad een voor stel te doen om de bepaald al niet geringe hondenbelasting nog maar eens te verhogen. Van die meer-opbrengst zou dan in Den Burg een hondentoilet moeten worden aangelegd. Kijk, zoiets ge tuigt nog eens van een politieke visie en volgens doorgaans minder goed ingelichte kringen komt D66 in de volgende raadsvergadering nu met het voorstel om alle scha pen op Texel van Pampers te voor zien. Maar als de D66 fractie, evenals alle overige fracties, niet in staat is om antwoord te geven op de toch zo simpele vraag: Waa rom wel belasting op honden en niet op elk ander huisdier? Als de D66-fractie ook al niet kan aange ven wat er met de huidige op brengst van de hondenbelasting wordt gedaan? En als de D66-fractie zich bovendien zou realiseren hoe onlogisch en huisdier-onvriendelijk de tarieven van de Texelse hondenbelasting in elkaar steken? Dan had zij er ver standiger aan gedaan niet met zo'n onzinnig voorstel in de raad te komen, temeer daar ervaringen in andere gemeenten hebben geleerd dat zo'n hondentoilet door geen hond wordt gebruikt. J. A. Does Oosterend het team in De Cocksdorp ook spoedig een mooi eigen gebouw toe. Namens collega's openbare basisscholen: Ad v.d. Snepscheut, Kompasschool Nieteke Roeper, Thijsseschool In het boze commentaar in de krant van j.l. vrijdag, is door mijn toedoen een hinderlijke onvolko menheid geslopen. Enige malen vermeldde ik de reacties en uit spraken van „de politie". Hieruit zou kunnen worden opgemaakt dat het hele Texelse politiekorps er zo over denkt zoals ik weergege ven heb. Dit is dus pertinent niet zo. Wij hebben, met betrekking tot deze affaire, maar met één politie beambte te maken gehad en daar kwamen de beschreven uitspra ken vandaan. Dit houdt dan ook in dat de politie, in algemene zin dus, ook voor de kottervissers „je beste kameraad" is, of wil zijn. Welke agent de gewraakte uit spraken dan wél gedaan heeft? Ach, wat doet het er toe, of het nu een Hutu, Tutsi, Zeeuw of Drent is. Mijn welgemeende excuses aan het Texelse politiekorps, behalve één weliswaar... Roy M. Helleman Oudeschild Hans de Ruiter, Strijbossch Albert Hoven, Jacob Daaldersd Ria Visser, Bruu Gijs Afman, Drijvers^ Jan Driehuis, Redmer IJskastf v Het beleid op een moderne b3 school wordt al jarenlang meer bepaald door één direct maar o.a. door ouderraad medezeggenschapsraad (MR) een heel schoolteam. Voorts is brief van de drie ex-leerkract' (resp. 9, 8 en 13 jaar niet mee school geweest) van een derm laag niveau, dat het geen zin N er op in te gaan. Marianne Hov Bets Steve Heieen Schipha Henk Dekl t leerkrachten OBS Durperho (ADVERTENTIE) Ectc*li Telefoon 14890

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2