f)rempel verlagen voor gehandicapte toerist toegankelijkheid eiland in onderzoek KORT Texels Geknipg</ F amilieberichten Texelaartjes TEXELSE J COURANT „Burgs" spreekuur Van den Bent naar adres Schilderend Vernielingen Oproepen (personen) Calluna komt met voordelig abonnement ING gunt Texelse bedrijven nieuwbouw Golfclub viert „hole-in-one" DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 t vooroordeel dat op Texel voor handicapten geen of onvol- ende voorzieningen zijn getrof- weerhoudt menig toerist fan om een vakantie op het and door te brengen. De Stich- g Vakantiezorg Texel en de chting VVV Texelpromotie wil- aan dit misverstand een eind ken en roepen bedrijven en or- nisaties op zich aan te melden or een inventarisatie van hun gankelijkheid voor gehandi- pten. ormatie is het sleutelwoord in gemeenschappelijke actieplan armee beide organisaties zich komende maanden gaan bezig- uden. De Stichting Vakantie- g Texel zet zich sinds een half in voor een toegankelijker snd en adviseert en informeert ir accommodatie en recreatie- igelijkheden voor gehandicap- In tegenstelling tot de vaste onomgeving, waar voor gehan- apten veel tot in de puntjes is tegeld, is er over de voorzienin- op vakantiebestemmingen weinig bekend. Texel vormt n uitzondering op die regel. De V baseert zich tot dusver op de aarse informatie die het van de u Irijven zelf krijgt. Zo zijn er een k of tien bedrijven of instellin- op het eiland die voldoen aan normen van het zogenaamde jJjrnationaal Toegankelijkheids >te nbool (ITS) en die dus echt zijn richt voor gehandicapten, ironder zit een grijs gebied van «Irijven die wel voorzieningen m ben getroffen, maar niet vol- Wfn aan de ITS-normen. Informa- die best waardevol is voor andicapte toeristen, maar tot Iver niet bekend is en moeilijk achterhalen. Zo weten velen van het bestaan van het blin- pad en is niet bekend dat va- yj tiegangers hier een beroep nen doen op het Kruiswerk. Dat het belang van het initiatief groot is, blijkt uit de statistieken. Zo'n 35 procent van de Nederlan ders heeft een lichamelijke handi cap. 11,35 Procent van de bevolking ondervindt hiervan ern stige beperkingen. Vooral de mo biliteit van deze mensen is een probleem. Informatie over voorzie ningen of aanpassingen over hun vakantiebestemming is van groot belang. „Een gehandicapte in Maastricht moet toch kunnen zien welke mogelijkheden er op Texel zijn", aldus Ineke van Koeveringen van Vakantiezorg. Ze beschouwt het echter niet alleen als haar taak om toeristen voor te lichten. „We informeren ook de bedrijven hier en geven graag advies, bijvoor beeld over subsidies." Voor een inventarisatie van de aanpassingen op het eiland heeft ze de medewerking van de bedrij ven nodig. Het is de bedoeling dat de gegevens worden opgenomen in het drukwerk van de VVV, zo dat gehandicapten een overzichte lijk beeld krijgen van het aanbod op het eiland. Bedrijven die hun in formatie over de toegankelijkheid voor gehandicapten nogin de gids voor seizoen '95/'96 willen zien opgenomen moeten zich vóór het eind van het jaar aanmelden. Ge schoolde vrijwilligers van Vakan tiezorg gaan komende winter aan de hand van een inventarisatielijst de bedrijven of instellingen langs. Van belang zijn de bereikbaarheid, toegankelijkheid en de bruikbaar heid. Elk bedrijf of instelling komt in aanmerking, ook al gaat hem maar om de kleinste aanpassingen. Ver brede deuren, aangepaste bedden, een rolstoelvriendelijke ingang of toilet, telefoon, lift of andere voor zieningen zijn vermeldenswaard. De stichting kan tijdens zo'n be zoek ook nuttige tips geven over aanpassingen die niet eens veel hoeven te kosten. Kleurenblinden hebben bijvoorbeeld moeite om een witte koffiekan te vinden op een lichtgekleurd aanrecht. Cara- patiënten kunnen veel hinder on dervinden van een stoffige accommodatie. Objectiviteit Om de objectiviteit van de inven tarisatie te benadrukken worden de ingevulde classificatielijsten ter controle opgestuurd haar het Pro vinciaal Orgaan voor Gehandicap ten (IMCO Noord-Holland). Als de gegevens in kaart zijn gebracht, worden ze in de reguliere gids van de VW Texel op overzichtelijke wijze gerangschikt. Een en ander is kosteloos omdat de controles door vrijwilligers worden uitge voerd. Overigens kan Vakantiezorg er daarvan nog wel een paar ge bruiken. Het besluit een speciale vakantie gids voor gehandicapten uit te ge ven laat de VVV onder andere afhangen van het verkrijgen van subsidie. Directeur Joost van Linge zegt niet meteen commerciële belan gen na te streven. „Het is geen nieuwe doelgroep waarvan we di rect hoge verwachtingen hebben. Maar het hoort wel tot onze infor matieve taak. Daarmee verlagen we voor deze groep de drempel tot ons eiland." Een kantelbare spiegel boven een wasbak is één van de voorzieningen die Rob Teisman ven Hotel Molenbos onlangs het ITS-certilicaet opleverden. ih,o G„„6 r,mm.na.nl Voor vragen over de classificatie kan men dagelijks tussen 12.00 en 14.00 uur bellen naar Ineke van Koeveringen, tel 16687. De in- schrijfbon bij dit artikel kan wor den opgestuurd naar de VVV Texel. Bon uitknippen en opsturen naar de VVV Texel nderstaand bedrijf instelling meldt zich aan voor classificatie in de aanpassingen voor gehandicapte vakantiegangers. dres: istcode/plaats: pefoonnr.: oort bedrijf: Huisarts R. van den Bent uit De Cocksdorp heeft de voormalige praktijkruimte van zijn oud collega Coutinho aan het Schilde rend in Den Burg gekocht. Voort aan kunnen zijn patiënten die „beneden de Rugediek" wonen daar terecht. Zaterdag en zondag was Van den Bent voor het eerst ook tijdens zijn weekenddienst in Den Burg bereikbaar. De praktijk in De Cocksdorp blijft de hoofd vestiging. Van den Bent hield de afgelopen jaren al spreekuur in Den Burg. Dat was nodig omdat een groot deel van zijn patiënten niet in De Cocksdorp of polder Eierland woont. Een spreekuur in het cen traal gelegen Den Burg werd als goed middel gezien om deze pa tiënten te behouden en daarmee tevens het voortbestaan van de Cocksdorper praktijk te waarbor gen. Van den Bent huurde een aantal uren de praktijk van de dok ters Waverijn en Van Hattem aan de Kogerstraat. Al spoedig bleek dat qua tijd echter beperkingen te hebben. De oplossing diende zich aan toen huisarts Vos, de opvolger van dokter Coutinho, verhuisde naar zijn nieuwe pand aan de Haf- felderweg. Coutinho's vroegere praktijkruimte aan het Schilderend kwam daardoor vrij. Van den Bent wil desgevraagd geen nadere informatie verschaf fen, omdat de huisartsen dat on derling hebben afgesproken. Zijn patiënten zullen per brief worden ingelicht. Oosterend is in de nacht van vrij dag op zaterdag bezocht door van dalen. De ruitewissers van een auto op de achtertune vielen ten prooi. Een racefiets die tegen de muur langs het Kerkplein was ge zet werd omgegooid, waarna de daders het achterwie! hebben om gebogen. Overspannen. Nadat buurtbe woners ongerust waren geworden omdat ze haar al enige tijd niet hadden gezien, heeft de politie bij een inwoonster van de Trompstraat in Oudeschild een deur geforceerd. Het meisje werd in depressieve toestand aangetrof fen en overgedragen aan hulpver leners. Advertentie uit Het Parool. «xrpu OJii u.» voiy. 1263, 1000 BG Amslerff •eogeeM in de linkerbovenhoek von a 19/10 je zei mei je mooie blauwe ogen ..dit kan alleen hier", toen we de verloren ge waande PALING zagen han gen aan de deurknop van de drogist in De Cocksdorp 9/11 ik wacht op je tussen 5 en 6 in Café Walen. Keizers gracht 449 voor een nieuwe verrassing F 16 as ranzig gipsje d Martini m^ficKroon! Vooil Jundl BetalJ 03071 DIEN3 Jurist! diensl Zwoll 06-8 J 332V Ingaand morgen kunnen zwem mers veel voordeliger terecht in Calluna. Er wordt dan gestart met de verkoop abonnementen (knip- kaarten) die recht geven op tien keer zwemmen drie uur) voor f50,-. Per bezoek is dat f2,50 voordeliger dan het gewone re ductietarief. De regeling geldt on afgebroken tot de zomervakantie 1995, dus ook voor de kerst-, voorjaars- en paasvakantie. Voorwaarde is wel dat men hou der van een aandeel is (bij elke „knip" moet een couponnetje worden afgegeven) of over een gastenkaart of Calluna identiteits kaart beschikt. Het abonnement staat op naam, zodat een ander er geen gebruik van kan maken. De regeling is bedoeld om in de stille tijd van het jaar meer Texe laars naar het zwemparadijs te krijgen en zo de exploitatie te ver beteren. Bedrijfsleider Bert Bergsma hoopt dat nog meer mensen gaan zwemmen om op een gezellige wijze in konditie te De ING-bank wil het ontwerp en de bouw van het nieuwe filiaal aan de Groeneplaats zoveel mo gelijk aan Texelse bedrijven over laten. De recente aankoop van de twee panden door de bank was voor raadsleden reden hun be zorgdheid uit te spreken. „Als ge meente kunnen we daar niet zoveel aan doen", reageerde wet houder Schilling (ruimtelijke orde ning). Hij beloofde binnenkort met een notitie over de Groeneplaats te komen. Door de ING-aankoop kwam de onvrede over de uitstraling van de Groeneplaats aan de oppervlakte. Het oude hotel De Lindeboom maakte ooit plaats voor de Rabo bank en het voormalige Raaksje moest wijken voor het gemeente huis, dat later werd „gekroond" met een extra verdieping. Op de plek waar het woonhuis aan de Zwaanstraat stond prijkt nu een schutting om over het verval van het aangrenzende hotel De Linde boom maar niet te spreken. Ook viel de herinrichting van het plein (de bult) en het omstreden kunst werk niet bij iedereen in goede aarde. „We houden uit stedebouw kundig- en uit welstandsoogpunt de vinger aan de pols", beloofde Schilling de raad. De ING-directie gaat er van uit dat het nieuwe kantoor uiterlijk halver wege 1996 in gebruik kan worden genomen. blijven, eventueel als onderdeel van andere vormen van sportbe oefening. Sauna Aan Calluna is een sauna verbon den met een min of meer trouwe groep Texelse gebruikers. Bergsma wil die kern uitbreiden door een in troductieactie, bedoeld om men sen te trekken die tot dusver door drempelvrees werden weerhou den. Tot kerstmis mag elke beta lende saunabezoeker gratis één introducée meenemen. Buiten de vakanties zijn de ope ningstijden van Calluna: dinsdags, woensdags, donderdags en zater dags van 14.00 tot 22.00 uur en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdags en maandags gesloten. Op de driving range van De Krim is de eerste Texelse „hole-in-one" geslagen. De primeur was voor Bob Coutinho, de nestor van golf club „De Texelse". Zondagmid dag tijdens de maandelijkse onderlinge wedstrijd sloeg Cou tinho het balletje over een afstand van circa dertig meter in één keer in de hole. De trefzekere golfspe- ler tracteerde zijn clubgenoten vervolgens op champagne. Win naar van de wedstrijd was Jan Winnubst. De golfclub houdt elke eerste zon dag van de maand een wedstrijd op de oefenplaats, waar negen korte holes zijn aangelegd. Op de ontmoeting waren ditmaal veertig leden afgekomen. Gemiddeld heb ben zij minimaal vijf slagen per ho le nodig, waar professionele spelers tot een gemiddelde van drie komen. Wmnaar Jan Win nubst stond aan het eind van de prachtige herfstmiddag op een moyenne van nog geen vier. Met 33 slagen ging hij het snelst langs de negen holes. Tweede werd Kees Jaap van der Kooi met 34 slagen en derde was Tony van Oe- veren met 35 slagen. De aanmoe digingsprijs ging naar Aaf van der Kooi. Een hole-in-one is het ideaal van iedere golfer. Vanaf de afslag plaats met één klap in de hole slaan getuigt van klasse, maar er is ook een dosis geluk voor nodig. Op de baan in Julianadorp moest men twee jaar op de eerste hole- in-one wachten. De Texelse golf club hoefde minder geduld te heb ben. Op de derde hole van de oefenplaats sloeg Coutinho zijn slag. De bal stuiterde twee keer, rolde aarzelend over de onregel matige grasmat en eindigde traag in de hole. Na afloop werd het heugelijke feit gevierd met cham pagne in de Bistro van De Krim en de winnaar kreeg een diner-voor- twee aangeboden. Heel bijzonder, heel gewoon gewoon een heel bijzonder mens it grote droefheid, maar dankbaar voor 'es wat zij ons heeft gegeven, delen wij u ede dat, gesterkt door het H. Sacrament ir Zieken, onverwacht is overleden onze ive moeder, groot- en overgrootmoeder lu' .f Dieuwertje Smit nds 6 april 1989 weduwe van Joh. de Graaf de leeftijd van 87 jaar. Chiel en Nel Henk en Yvonne John en Susan Nina en Bob klein- en achterkleinkinderen m xel, 5 november 1994 ie nsbergenstraat 4, 1791 VN Den Burg. avondwake zal worden gehouden op nsdag 8 november om 19.00 uur in de n irochiekerk van de H. Johannes de Doper Den Burg, met aansluitend gelegenheid ld t condoleren. iC H. Eucharistieviering zal worden 'houden op woensdag 9 november om LOO uur in de parochiekerk van de H. ancisca Romana te De Cocksdorp, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar zal aatsvinden. 'o de begrafenis is er gelegenheid tot ^doleren in de „Nieuwe Aanleg" te J Cocksdorp. arrespondentie-adres: M. W. de Graaf, 'uvel 29, 1693 BN Wervershoof. ,.Hoe vredig is het waar Gij woontHeer God van alle machten, verlangen zal ik met hart en ziel naar het huis waar Gij mij wacht." Psalm 85 Vol vertrouwen hebben wij uit handen gege ven mijn allerliefste vrouw, onze geliefde moeder en zuster Margo Weijsenfeld echtgenote van Eijsbrand Pauptit 10-11-1936 t 6-11-1994 E. Pauptit Edwin en Antoinette Dorothé en Leon Anne Texel, Thijsselaan 91, 1791 VG Den Burg. Margo is thuis opgebaard. Gelegenheid tot condoleren donderdag 10 november van 19.30 tot 20.30 uur in de Her vormde kerk te Den Burg. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op vrijdag 11 november om 15.00 uur in de Hervormde kerk, waarna de begra fenis bij de kerk zal plaatsvinden. Met droefheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons commissielid Margo Pauptit In Margo verliezen we een waardevol betrokken, deskundig medewerkster die we enorm zullen missen. De concertcommissie- Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken. Buurvrouw We zullen u missen. Andries, Akkie en Feije Verdrietig, maar met fijne herinnering denk ik aan Margo Samen beleefden we veel vreugde in kerkmuziek. Dyo 7- 77-'69 7-11-'94 Op zaterdag 12 november 1994 vieren wij: Udo von Holte en Gerie von Holte-Hillen ons 25-jarig huwelijksfeest in hotel-restaurant Molenbos. Receptie: 17.00-18.30 uur. Appartementen-hotel Tubantia, Pontweg 133, 1796 MA De Koog. Overweegt u een kado, dan graag zo Pssst... Voetje voor voetje komt vrijdag 18 november 1994 dichterbij. Dan gaan wij: Albert Middelbos en Anita Paagman om 15.00 uur trouwen in het gemeentehuis te Den Burg-Texel. Wij houden receptie van 19.00 tot 20.30 uur in Partycentrum Calluna, Schumakersweg 3, 1796 NM De Koog. Ons adres: Postweg 12, 1795 JP De Cocksdorp. Kadotip: Na een kort bezoek aan de Hoofdweg, gaan we samen van de Pijpersdijk weg. Al die telefoonnummers gewoon vergeten, het enige wordt 13752, moet je weten. Zien jullie op Bernhardlaan 78 2 rode auto's staan, kom dan gerust even bij ons aan. Dag en maand zijn nog onbekend, tot zo lang 27296 jullie allen wel bekend. Piet en Trix 0 E BOJt# MIGNON Den Helder, 6 november 1994 4210 gram, 52 cm. Dochter en zusje van Perry, Nicole en Maxime Knijf Vroonlant 5 1791 WK Den Burg Telefoon 02220-12632 Wij rusten van 13.00-15.00 uur. Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van een zoon en broertje Willem 6 november 1994 Henk, Petra en Vivian Stark Peperstraat 38 1794 AL Oosterend Bezoek liefst binnen 8 dagen. Langs deze weg wil ik iedereen hartelijk bedanken voor de kaarten, bloemen en het fruit tijdens mijn verblijf in het zieken huis en bij mijn thuiskomst. Teuny Barendregt INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: f7.05 tot en met 3 regels. Per regel meer f2,35 (incl. btwj Ledenvergadering De Koog badplaats, dinsdag 8-11-'94 om 20.30 u. in rest. Calluna voor le den en belangstellenden. Spreker: Dhr. J. v. Linge. Wat een succes is mag je best af en toe herhalen, dus daar gaat hij. Bij een handige papieren tas met 10 kg prima aardappelen een mooie bloemkool gra tis bij De Vlier natuurlijk. Produkten, pakketten bestel je voor bijzondere gelegenheden bij het be drijf wat de meest bijzon dere Texelse produkten maakt. Van zoet tot zout, van jong tot oud van groen tot rood. Allemaal echt Texelse produkten. Sint Donatus natuurlijk. O ja mantjes kunnen naar eigen inzicht samen gesteld worden. Vragen naar Irisabella, tel. 19426. Last minute aanbiedingen naar o.a. Cuba, Tunesie, Tenerife, Fuerteventura, Algarve, e.a. Kom snel naar Reisburo Texel Hol land International, Tel. 12242. Schoonmaakmiddelen voor alle soorten jacks. Mantje Sport. Gratis ijs? Gratis auto- wassen? Dat kan bij Texa co Star Market, Postweg voor min. 10 tankbeurten van 25 liter 3 dimensionale magicka- lender. Geniet elke maand van een nieuwe full-colour 3D-plaat. Groot formaat, ƒ29,50. Op de kadotafel van Pen Present, Lange- veld de Rooy. Heeft u 't al gehoord? 2 meisjes De Porto gaan trouwen. Vrijgezellena- vond gevierd in café chan- tant De Karseboom. De Klapband willen we be danken. Zij maakten het feest compleet met o.a hun Sinterklaasrepertoire, verkrijgbaar op cd. Het was te gek gezellig. Alle maal bedankt en tot ziens. Iedere vrijdag om 21.00 uur. Frans en Lies. Zangeres met ervaring zoekt band. Geen proble men met verschillende muziekstijlen, niet in bezit van eigen zangapparatuur. Bel 13664, na 18 00 uur. Texeler matrassen. Latex en pocketvering vanaf ƒ598,- bij Texel Creatief. Vrijdag naar de sauna? originele Finse sauna. De Koog, tel. 17272. 22-Daagse Agrarische Studiereis naar Australië ƒ4500,-. Oost-Australië van Melbourne tot Cairns, vertrek 28 jan. '95. Info: Rabobank Texel, 14341. November-aanbieding: royale uni-Fleece sweater in 4 kleuren van ƒ119,- voor ƒ89,- Benetton, We- verstr. 3. Maandag 14 november start van een nieuwe serie Oki Yoga lessen. Inl. P. van Mierlo, tel. 19706. Pul|y's met of zonder mouw, deze week voor ƒ19,95. Fred v.d. Werf, Binnenburg, tel. 12603. 7,3% op mijn spaargeld en dat 5 jaar vast? Oké. oké, ik ga naar de VSBI Dagmarkt Slagerij A. Ott. Deze week: 1 kilo runder hacheevlees ƒ11,90; 1 li ter erwtensoep ƒ4,75. Nu ook zelfgemaakte stamp pot. 18 nov. 14.30 u. laatste optreden Advendo Dorpsk. De Koog, voor ouderen. St. Maarten-gangers die schor zijn van het zingen kunnen bij De Vlier even hun dorst lessen met een fns glas diksap en ontvan gen uiteraard iets lekkers. Lekkere, sappige handpe ren, stoofperen en versch. soorten appels. Alles eigen teelt, bij Kees Key- ser, fruitbedrijf. Molen buurt. Tel. 18301. Te koop: beste studiepia no, in prima staat, prijs ƒ2500,-, gratis transport. Tel. 02290-13700 Tulp, smj's een lekker stukkie kaas af. Bij een geboorte (en die zijn er nogal wat) zo'n vro lijke kinderprent van Ger- da Boersma, voor een verjaardag een ets van Rob Kila, bij een bezoek aan de overkant zo'n ech te Texelse prent van Maar ten Langbroek en bij een receptie een originele Texelse aquarel van Hans Benoist als blijvend aan denken. Bij wie? Bij Kunsthandel Hans van der Klift. Barhorst Meubelhandel stalen kasten, stalen bu- ro's, archiefkasten, hou ten ledikanten en bankstellen. Ook inkoop, Maricoweg 2A, tel. 12381-13055. Te koop. VW Golf 1.6 rood, sportv. i.g.st. APK tot 10 95 ƒ1350,-. Tel. 10880. Elke 2e broek of jeans mt. 92 t/m 176, nu ƒ10.-. Bé- vé jeugdmode, Waal- derstr. 25. Dames-, heren-, en kinder sportschoenen afgeprijsd, Mantje Sport. Te koop: Mandarijneenden en Chineze zijdehoenders, inl. tel. 19722.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3