istorisch medegebruik van de Texelse natuur Al veertig jaar een Texeltic Op Texel voel ik me thuis Vijf moties van de VVD TEXELSE^" coURANT1 Najaarswandeltocht Jonge popgroepen in „Time Out" Kerkbazaar: 7.775,- Vuurtoren DINSDAG 8 NOVEMBER 1994 In het afgelopen jaar is nogal eens gesproken over „historisch medegebruik". Omdat dit begrip tot nu toe steeds is gebruikt in verband met natuurgebieden wil de Werkgroep Landschapszorg Texel (WLT), als natuurbe schermers, hierover een mening geven. Bijgaand artikel is geschreven door WLT-leden en is bedoeld als bijdrage 3an de discussie over het beheer van natuur en land schap op Texel. igen we rechten ontlenen aan doen en laten in het verleden flandermans grond? Deze vraag )o ut aan de orde aan het eind tdeze uiteenzetting. Eerst ver ten we wat over de geschiede- van het ..duingebruik" en irna gaan we in op het (me lt gebruik nu. s, i duidelijke begripsomschrijving i historisch medegebruik iaat niet en dat maakt het ge- ik ervan gevaarlijk en verwar- d. Een ieder kan er z'n eigen - irpretatie aan geven. Bovendien it dat er twee vormen van me- jebruik in omloop zijn. Een alge- ne: „omdat vroeger iedereen er sht komen, moet dat nu ook men" (ongeacht of dat mede- mik veranderd is, of met een :or 100 of meer is toegeno- ■I en een meer specifiek Texel- „met vergunning of contract st kleinschalige exploitatie van latuur door een enkele Texelaar gelijk zijn". name het voorvoegsel „histo- ll" is uiterst vaag. Wanneer be de historie Gisteren? Of de ge eeuw? We hebben het be- gehoord bij de inspraak rond omzetten van de Nattevla- ig van autoweg in fietspad, nmigen meenden dat de auto- irs er een „historisch" gebruik werd ontzegd. Dat kan dan langer zijn dan circa twintig want toen pas werden de Iwegen in het bos verhard! gaan er van uit dat in de iste gevallen met „historisch" leen vroegere periode bedoeld dt, zeker van vóór 1940 tot ver Ie vorige eeuw. Daarom kijken eerst ook maar ver terug naar toestand van de duingebieden mientgronden. Gebruik mg er mensen in en bij de dui- woonden, hebben ze het ge- gebruikt. Het gold wenlang als „woeste grond" dat het niet in cultuur ge- :ht was, en kon worden) die er en was voor de mensen. Men- hadden het gebied nodig om in leven te blijven. Gebruik van de woeste gronden op alle mogelijke en denkbare manieren was bittere noodzaak. Gegevens over gebruik van de duinen op Texel gaan ten minste terug tot de 14e eeuw. Er waren bijvoorbeeld fokkerijen van konijnen. Zeker tot in de 17e eeuw gold op het eiland het recht van de „overal-weide". Men mocht z'n vee overal laten grazen, of men nu zelf grond had of niet. Na de afschaffing van dit alge meen gebruiksrecht had de arme Koger bevolking (door overstuiving was de visserij er verloren gegaan) recht op een klein stukje mient. Men stak er heideplaggen die tot brandstof gedroogd werden en maaide er heide. Aardig is te vertellen dat de arm lastigen zelfs in de 19e eeuw dit recht nog hadden, maar toen ook welgestelde Texelaars van deze gelegenheid gebruik gingen ma ken, werd het te gek. De gronden waren in die tijd (1819-1876) van de provincie Noordholland. Gede puteerde Staten spraken van „plaggenroof" en drongen bij de burgemeester aan op maatrege len: meer surveillances en een speciale regeling voor de armen. De gemeente had daarin echter weinig zin, had geen tijd of zag geen mogelijkheden. Het voorstel van de gemeente was alle gronden te verpachten onder voorwaarden. De pachter moest dan zelf diefstal tegen gaan er werden voorwaarden gesteld met betrekking tot het voorkomen van verstuivingen. Even terzijde: er is dus niet zo heel veel veranderd; ook nu heeft de politie geen tijd om op de naleving van de regels in bos en duin te letten. En zo raakte het gehele duinge bied in de vorige eeuw verpacht onder strenge voorwaarden: er mochten geen verstuivingen ont staan, pachters mochten geen helm plukken, er werd een mini mum en maximum gesteld aan het aantal stuks vee dat in het ter rein mocht lopen en er werd soms zelfs aangegeven hoeveel bossen helm een pachter per jaar moest zetten. Deze voorwaarden waren nodig om een andere functie van het duin, een stabiele zeewering, te beschermen en om achterlig gend cultuurland van overstuiving te vrijwaren. Kortom alle duinen werden onder strikte voorwaarden geëxploiteerd. Bovendien probeer de het rijk de lagere duinvalleien (verder) in cultuur te brengen (gra ven van afwateringssloten bij voorbeeld). Naast deze agrarische exploitatie vond er een kennelijk minder goed geregelde „natuurexploitatie" plaats. Alles wat geld opbracht werd verzameld. We hoeven het boek van de Texelse natuurbe schermer Jan Drijver er maar op na te lezen. Eieren van kiekendie ven, lepelaars, blauwe reigers, eenden, kortom vrijwel alles werd geraapt. Thijsse is tegen het einde van de vorige eeuw bijna een dag in de duinen bezig om één nest van een bergeend te vinden. De soort was nagenoeg uitgeroeid omdat de eieren door de Texelaars verzameld werden om onder kip pen te laten uit broeden. De jon gen brachten namelijk een dubbeltje per stuk op. Dit „oogsten" uit de natuur zonder enige beperking kwam ook in het cultuurland voor. Weer lezen we bij Thijsse dat alle nesten, niet al leen van kieviten, maar ook van kluten, scholeksters, pleviertjes en zelfs kemphanen in de nog jonge Prins Hendrikpolder zijn uitge haald. Hij klaagt over de aanleg van een nieuwe weg nabij de Bol: nu kunnen de eierzoekers er nog gemakkelijker bij. Er worden in het begin van de eeuw duizenden sterntjes langs de oostkust ge schoten en de verstoring op de buitendijkse Schorren is veel te groot. Ook diverse Texelaars kla gen dat er te veel wordt gejaagd en geraapt. Bescherming Niet alleen vanwege het ontgin ningsgevaar van de woeste gron den, maar ook om de exploitatie van de natuurlijke waarden ten be- "'""TT jri -----nuMii"in,'i'iïiiiniiiin hoeve van geldelijk gewin (lees: het medegebruik!) aan banden te leggen, wisten natuurbescher mers het zover te krijgen dat die gronden, natuurreservaten wer den. Dat wil zeggen dat de natuurlijke waarden de prioriteit kregen. En dat heeft effect gehad! De rijke natuur die we nu in de duinen heb ben, danken we aan maatregelen die rond de eeuwwisseling en daarna werden doorgevoerd. Een mooi voorbeeld is het terugkeren ,van de lepelaar als broedvogel. Al in het begin van deze eeuw pro beerde de soort in de Muy te broe den. De nesten werden echter steeds verstoord. Pas in de jaren- dertig, toen Staatsbosbeheer de Muy bijna dag en nacht ging be waken en het gebied rond de plas met prikkeldraad afheinde, kwam het tot een definitieve vestiging. Tot op de dag van vandaag is deze bescherming gebleven èn nodig gebleken en het heeft draagvlak gekregen bij toerist en Texelaar. Dat wordt o.a. bevestigd in het bestemmingsplan buitengebied. De feitelijk uitwerking van het be heer wordt echter overgelaten aan de eigenaar of beheerder van de (natuur)terreinen omdat die de kennis heeft. Dat die kennis ook bij „de Texelaar" of het Texelse bestuur aanwezig is (zodat Texel het natuurbeheer zelf wel kan doen) wordt echter gelogenstraft door bijvoorbeeld de recente uit spraak van b en w dat de Noorder- haaks „alleen maar een hoop stuivend zand" is. Medegebruik Ook het medegebruik bestaat tot op de dag van vandaag. Het is nu meer gereguleerd en van karakter veranderd, maar het is bijvoor beeld vastgelegd in het bestem mingsplan en het beheersplan van Staatsbosbeheer. In feite is het medegebruik wel duizend maal intensiever is dan bij voorbeeld een eeuw geleden. De toeristen waren er vroeger niet, de meeste Texelaars gingen bij hoge uitzondering naar de duinen. Ze hadden er niets te zoeken en bo vendien was een tocht naar bij voorbeeld de Slufter bijna een dagreis. Delen van de duinen worden nu nog begraasd, er staan bijen kasten, er worden bramen geplukt er wordt (nog) gejaagd, maar er wordt ook gevliegerd, getrimd, ge fietst, paard gereden, gepicknickt, hard gelopen, in sommige delen mogen zelfs honden los lopen, ge wandeld, naar vogels, planten en vlinders gekeken, gefotografeerd, educatief werk gedaan, excursies gegeven en Staatsbosbeheer heeft voor honderdduizenden gul dens geïnvesteerd in (natuur)re- creatieve voorzieningen. Gelukkig vindt dit gebruik plaats op een zodanig gereguleerde ma nier dat het niet al te veel schade aan de natuurlijke waarde doet. Doet zich een nieuwe ontwikke ling voor die schade aan de natuur en natuurbeleving doen, dan wordt dat verboden of geregu leerd (surfen op de Horsmeertjes, aanleggen route voor mountain-bikes). Wat kunnen we urt de (histori sche) gegevens opmaken? A. De Texelaars hebben nooit zelf kunnen bepalen wat er met de 'woeste gronden', later natuurge bieden, moest gebeuren. Als ze er gebruik van mochten maken was dat onder strikte voorwaarden. B. De Texelaars hebben in het re cente verleden (uit zichzelf), als medegebruikers, nauwelijks of geen bijdrage geleverd aan de be scherming van de natuurlijke waarden. Als ze al wat bescherm den was het in de eerste plaats om hun „handel" veilig te stellen. Ook heeft de Texelse overheid nooit daadwerkelijk bijgedragen (of kunnen bijdragen) aan be scherming door direkte bijdragen in het beheer of bijvoorbeeld veld- controle. C. Gebruik of medegebruik heeft altijd bestaan en is thans in de na tuurgebieden groter dan ooit. D. De inspraak in beheer van na tuurgebieden is op dit moment groter dan ooit het geval was. De laatste jaren dook in de Texelse politiek dus het begrip „historisch medegebruik" op. Het werd een politiek punt en door er zo op te hameren werd op z'n minst de suggestie gewekt dat het mede gebruik minder is of zou worden, dan vroeger. Dat is in feite onjuist! Natuurlijk worden er bij verande rende omstandigheden verfijnin gen of veranderingen doorgevoerd, maar door op te ko men voor medegebruik, kom je eigenlijk op voor iets dat er al isl Vragen zijn natuurlijk of je uit historisch gebruik, rechten kunt doen gelden in deze tijd en of je als bewoner en gemeente rechten kunt doen gelden op grond en ge bruik van gronden die niet van je zelf zijn. Wat dat laatste betreft: soms hoor je de idee dat, in anders dan bij gronden die van een particulier zijn, iedereen op grond van „over heid" of „staat" rechten kan laten gelden. Opmerkelijk is daarbij dat het dan gaat om gronden waar de functie „natuur" de belangrijkste is. Immers niemand anders dan de beheerder zelf, meent zich te moe ten gaan bemoeien met de inde ling, gebruik en toegang van het AOK-terrein (ook van het rijk, dus 'van ons allemaal') of bijvoorbeeld het belastingkantoor of de RSG. Wat ons (en het bestem mingsplan) betreft, is de 'eerste' gebruiker van de natuurgebieden de natuur zelf. Omdat die niet kan praten, maken natuurbeheerders of -beschermers uit wat er kan of moet gebeuren. Ideaal is dat overi gens niet, want we zijn subjectief, weten eigenlijk niet hoe alles in de natuur werkt en „trekken bepaal de planten of dieren voor". Overigens zijn er wel inspraakmo gelijkheden (beheersplan, overleg groep) voor burger en is wettelijk vastgelegd dat de gemeente bestemmingsplannen moet ma ken. De gemeente, en indirect daarmee de kiezer, heeft daarmee invloed op de bestemming van gronden, ongeacht van wie ze, particulier of overheid, zijn. Blijft de vraag of vroeger gebruik ons 'rechten' in deze tijd geeft. Dit is de gemakkelijkste vraag. Na tuurlijk absoluut niet! In de eerste plaats is de situatie in onze maat schappij, in onze cultuur, in ons landschap en in natuur en milieu nu een totaal andere dan het verle den en zelfs in het nabije verleden. Niet alleen omdat er veel meer mensen zijn en we over veel din gen heel anders denken, maar ook vanwege de technologische ont wikkelingen. „Omdat het vroeger mogelijk was, moet het nu ook kunnen", is een fraaie uitspraak, maar het tevens een loze kreet. Confronteer „de overheid", de gemeente, de politie en willekeurige particulieren er maar eens mee wat betreft bouw mogelijkheden, mogelijkheden in het cultuurland, woon- en vesti gingsmogelijkheden, verkeer en vervoer etc. We kunnen het ook omdraaien: omdat iets vroeger niet mocht, mag het nu ook met. Misschien dat een paar erg behoudende figu ren zich daarin kunnen vinden, maar toch bijna iedereen zal het met ons eens zijn dat dat ook on zin is! We hebben geprobeerd onze zienswijze te geven over het (historisch) medegebruik van de duinen. Misschien hebben we an deren hiermee bouwstenen gege ven om er een gefundeerd -en niet alleen gevoelsmatig- standpunt over te kunnen innemen. We menen te hebben aangetoond dat niemand uit het verleden rech ten kan doen gelden op gebruik en beheer en dat de rol van de indivi duele Texelaar (de goede niet te na gesproken) bij de natuurbescher ming nu niet direkt een heel posi tieve was. We hopen ook dat de lezers uit dit stuk begrijpen dat de Werkgroep Landschapszorg met tegen mede gebruik van natuurgebieden is, maar dat dat ondergeschikt moet blijven aan het behoud van de na tuurlijke waarden. We menen ook dat de mate van dat medegebruik en het beheer moet worden be^ paald door de overheid, de beheer ders en de grondeigenaars en niet door degenen die andere belangen hebben. De individuele burger (na tuurbeschermer èn natuurgebrui- ker) heeft hierop inspraak via het beheersplan, de bestem-, mingsplannen en eventuele ande re inspraakronden. Werkgroep Landschapszorg Texel en Gerrit Eigenraam uit Vlaar- jen hebben hun veertigste sei- n op Texel beleefd. In 1954, ens hun verkering-tijd, bezoch te het eiland voor de eerste f. Hun hart verpand aan de oonheid keerden ze steeds tr terug, met in hun kielzog gestaag groeiende kinder- are. enkele omzwervingen vonden Den Hoorn de ideale vakan- tek en verbleven met hun zes teren, plus de vaak meege- chte vriendjes, gedurende acht achtereen bij de familie Kager Oe Zwaluw' op het Klif. Na de toop van het woonhuis scho- ze door naar de buren waar ze en seizoenen verbleven. De nactie herhaalde zich nog- als toen Boon overleed - waar- de familie Eigenraam bijkant ntig jaar op het Klif 'woonde', indelijk werd een caravan aan- chaft en op de camping dsmansduin neergezet. De fascinatie voor het eiland ligt bij Gerrit Eigenraam, telg uit een vissersfamilie, voor de hand. Ze ventien jaar zwierf hij op de grote vaart over de wereldzeeën. „Ik was nog nooit op Texel geweest maar ik dacht: d'r is water, dus het zit wel goed." Zijn vrouw Nel drukt haar liefde voor Texel anders uit: „Als je één dag in de bossen bent zijn de bomen op het eind van de dag allemaal hetzelfde. Hier heb je zoveel meer keus, je kunt van alles en het landschap wisselt voortdurend. Ik zeg altijd: Waar je brood is, is je vaderland maar op Texel voel ik me thuis." Met de trein Het echtpaar geniet ervan om te improviseren en op een creatieve manier met hun vakantie om te gaan. Al veertig jaar komen ze met de trein en nemen hun fiets mee. Gerrit: „In het begin waren er bijna geen fietspaden. We volgden ge woon de karresporen en op die manier kwamen we overal." nor Eigenraam al veertig jaar vaste gast op Texel Foto March Haljnon) De familie uitbreiding bracht de nodige organisatie met zich mee. Nel: „Op een gegeven moment stuurden we alle spullen voor de vakantie alvast vooruit met de bo de. Dan namen we alleen de fiet sen en een rugzakje mee. Maar dan stond je nóg te laden hoor, bij de trein." Prikkeldraad Door de jaren heen hebben ze het eiland zien veranderen. „Er kwa men steeds meer fietspaden, maar er kwam ook steeds meer prikkeldraad. En grote veranderin gen, de dijken op delta-hoogte, de haven op het Horntje, toenemende drukte..." Vervelende ervaringen heeft het echtpaar niet. Ze kennen inmid dels erg veel Texelaars. Nel: „De kinderen gingen tijdens de vakan tie zelfs bollenpellen. We zijn wat je noemt 'geïntegreerde toeristen'. We hebben veel kennissen hier en dat is leuk, maar we moeten wel oppassen dat we niet hetzelfde sociale leven krijgen als thuis. We gaan naar Texel omdat het spe- ciéél is, en voor de vrijheid. We ko men echt bijtanken." Marija Westerlaken Zondag houdt wsv Het Gouden Boltje de najaarswandeltocht. De ze laatste tocht van het seizoen start vanuit café De Kuip in De Koog. De afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer. Er wordt gestart tus sen 13.00 en 14.00 uur. Het in schrijfgeld voor deze tocht bedraagt ƒ5,00 met herinnering; zonder is de prijs ƒ2,50. Leden hebben recht op een korting van ƒ1,00. De tocht is de laatste van het wandelseizoen en voert langs bos en duin rond Texels grootste badplaats. Het startbureau sluit om 18.00 uur. De volgende wan deltocht van „Het Gouden Boltje" is de winterserie. Die start op 4 december, hiervoor kan men zich bij de najaarstocht al opgeven. De data de winterserie zijn 4 decem ber, 15 januari, 5 en 19 februari. Vijf moties heeft de VVD inge diend voor de begrotingsbehan deling die vanmiddag in het raadhuis is begonnen. De verga dering is te beluisteren via Radio Texel. De VVD vindt verhoging van de onroerend zaak belasting met 10 procent teveel, zeker nu de relatie met de algemene uitkering niet is vastgesteld. „De belastingdruk voor de burger neemt door een dergelijke rigoreuze verhoging on verantwoord toe", aldus fractie leidster Erna Eelman. De motie behelst een verhoging van de OZB van slechts 2 procent, ter correc tie van de inflatie en om de begro ting sluitend te maken. Met een demografisch onderzoek naar de ontwikkeling van de bevol king in De Cocksdorp wil de VVD in '95 aantonen dat uitbreiding van permanente groepsruimten voor basisschool „Durperhonk" noodzakelijk is. De partij wil op korte termijn tijdelijke aanpassin gen, maar ziet ingrijpende investe ringen in de toekomst als onafwendbaar, om de kwaliteit van het onderwijs te waarborgen. Oud papier In de reinigingstarieven zit een ga rantiebedrag van vijf cent per kilo voor het inzamelen van oud pa pier. De prijzen voor dit te recyclen materiaal zijn echter flink geste gen, zodat de gemeente het ga- rantiegeld ƒ250.000,-) in eigen In jongerensoos „Time Out" (d'Ouwe Ulo) in Den Burg laten twee jonge Texelse bands horen en zien wat ze kunnen. Vanaf 20.30 uur start „Nixan" met een optreden van zo'n drie kwartier. Na de pauze is het de beurt aan Cristal Illumination. De avond duurt tot ongeveer 24.00 uur en de toegang is gratis. zak kan houden. De VVD wil dit geld gebruiken om verhoging van de reinigingsrechten tegen te gaan. Als een nieuw dorpshuis wordt gebouwd in De Koog, moet dat een totaalproject, dus mèt gym zaal, worden. Daar is behoefte aan bij verenigingen en de Luberti- school. De gymzaal betekent een exploita tie risico voor de dorpscommissie. In Oudeschild bestond indertijd een vergelijkbaar probleem. De ge meente zegde toen een maximum bedrag (structureel) van f30.000,- toe. De VVD vindt dat dit ook voor De Koog moet gelden en wil de kosten betalen uit de begrotings ruimte voor '95. „Door de aanleg van de strekdam zal de verkeersonveilige situatie op de Vuurtorenweg alleen maar ver slechteren", vindt Erna Eelman. Haar laatste motie betreft het ac tief verwerven van grond voor rea lisatie van een fietspad in 1995, zodat de aanleg in 1996 kan plaatsvinden. Daarnaast som meert ze het college een actief be leid te voeren ten aanzien van het verkrijgen van subsidies voor het pad bij andere overheden. De jaarlijkse bazaar-bingo van de Ned. Hervormde kerk in Den Burg heeft vrijdag f7.175,- bruto opge bracht. De animo was de hele dag goed, maar toch bleef de op brengst wat achter bij voorgaande jaren. De verkoop van grote spul len bracht toen meer geld in het laatje; ditmaal gingen alleen klei nere artikelen tegen bescheiden prijzen van de hand. In het kerkgebouw aan de Binnen- burg waren ondermeer boeken, handwerk en vele rommeltjes uit gestald. Daarnaast was koffie, thee en cake verkrijgbaar en kon den de bezoekers een gokje wa gen bij divere raadspelletjes. Centraal stond weer de grote ver loting, waarbij ruim 3.000 loten werden verkocht. De hoofdprijs,, een koelkast, ging naar Anneke Blonk (lotnr. 1687). M. Tromp leg de beslag op de tweede prijs, een stereotoren (nr. 431) en F, de Gra ve sleepte de derde prijs, een pan- nenset, in de wacht (nr. 441). Op- de lichtblauwe loten met de num mers 521, 560 en 595 zijn ook prijzen gevallen, die zijn af te halen in de zaak van Jelle Wiersma aan de Weverstraat. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de kerk. VERVOLG VAN PAGINA 1 meer in functie). Onder grote druk van de Tweede Kamer is besloten personeel voor de drie torens te handhaven, al bleef een 24-uursbezetting uitgesloten. De Waddenvereniging vindt dat de vuurtorenwachters een onmisbare taak vervullen in het informeren en begeleiden van de scheepvaart. Ze kunnen calamiteiten signaleren en snel actie ondernemen zodat erger wordt voorkomen. Daarnaast heb ben ze ook een taak in het algeme ne beheer van het waddengebied. Liesbeth Meijer: „De scheepvaart gaat 24 uur per dag door. Een aan spreekpunt op de torens is belang rijk. We hébben die dingen en de mensen, wat kosten die paar sala rissen nu op het geheel? Het werk van de vuurtorenwachters reikt verder dan alleen de recreatie vaart. Als een tanker vol olie ver ongelukt hebben we geen Waddengebied meer!" Diepwater Verder wil de Waddenvereniging dat alle scheepvaart met gevaarlij ke lading gebruik maakt van de diepwaterroute, die op 80 kilome ter van de eilanden loopt. Tot nu toe mogen de kapiteins zelf kiezen waar ze langs gaan. Sinds de on gelukjes die zich afgelopen tijd hebben voorgedaan, wordt wel gepraat over verplichte routes, maar de Nederlandse, Deense en Duitse overheid moet deze vast stellen. Er moet een informatiesysteem komen voor dergelijke schepen, waarbij wordt vastgelegd wat de aard van de lading is, de route van de schepen en hun lokatie. Pas dan kan adequaat worden gerea geerd als zich problemen voor doen. Op de vorige ministersconferentie in 1991 in het Deense Esbjerg is afgesproken dat een dergelijk informatie systeem wordt ingesteld. Neder land zou het voortouw nemen, maar kan volgens de Waddenvere niging kennelijk niet hard genoeg trekken. Geld lijkt de voornaamste hindernis. Containers Al vele jaren wordt door verschil lende instanties gepleit voor het aanbrengen van zendertjes op containers met gevaarlijke stoffen. Het is dan mogelijk overboord geslagen exemplaren snel op te sporen en te bergen. „De benodig de apparatuur is op de markt en de kosten zijn relatief laag. De bo dem van de Noordzee en de Wad denzee ligt vol vaten en containers met de meest giftige stoffen en chemicaliën. Niemand weet wat het effect van die stoffen zal zijn als de vaten doorroesten." De Waddenvereniging maakt zich ook sterk voor het uitbreiden van de loodsplicht. Alle beroepsvaart, ongeacht lading en lengte, moet zich melden bij de Brandaris als ze het gebied met de vele geulen in de buurt van Terschelling invaren. De torenbemanning geeft aanwij zingen voor een vlotte en veilige vaart. Maar het Waddengebied heeft meer geulen, die drukbevaren en veranderlijk zijn. De Waddenvere niging wil daar ook meldingsplicht en loodshulp voor hebben. De in stantie wil verder gaan dan alleen aanwijzingen over de radio. „Wij willen, in ieder geval voor schepen met een gevaarlijke lading, lood sen aan boord hebben. Tot nu toe zijn alleen op tankers loodsen ver plicht, maar ook containerschepen vervoeren soms giftige stoffen." In zeehavens moeten goede voor zieningen zijn voor opvang van scheepsafvalstoffen. Dat is echter nog lang niet overal het geval. Vol gens de waddenvereniging is dat er mede de oorzaak van dat nog veel in zee wordt geloosd.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5