Het convenant: laatste plooien nog niet glad „Regisseur" om meldpunt ouderen op te zetten Met geld provincie en gemeente TEXELSE couRANT Hors Artikel 19 legaliseert verkopen postkantoor Miljoenste lelie HOU EVEN DENKEN HEb IK PLLES VOOR EEN MAflNDRG EEN HELh MET HORENS rKNIP-T^yi 5CHIET-SCH'JF3E] 6l£RRETTErTpÜ^Êj bTOKiPRBRDSE t PETER KRRN-ORGELUE BOEKHORST-SIGAREN vTN WflT HAD IK HOU OOK ^OLLEMfiBL BELOOFD"BORD H|N QNTI DUITSE VARKENS GRIM Voorpret Agrariër boos: weg wèl schoon Kogerstrand )e vooruitzichten zijn niet slecht, maar volledige over- gebied (255 ha) is bij het overleg enstemming is er nog niet. Vooral de boeren hebben nog van de afgelopen maanden terug- mkele fundamentele bezwaren tegen het convenant dat gebracht naar 235 hectare. Maar Irovincie en gemeente willen aangaan inzake het bestem- voor de a9rariërs blijft het de r. vraag welke terreinen daarvoor ningsplan buitengebied, de aanwijzing van natuur- en na- zuNe° worden aangewezen. De VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 uurontwikkelingsgebieden elatienota. lat bleek dinsdagavond in het aadhuis waar b en w met verte- j' |enwoordigers van boeren, na- uurbeschermingsorganisaties en screatie „afrondend" overleg oerden. Van een echte afronding «as echter nog geen sprake. De grarische vertegenwoordigers putterden dan ook hevig toen urgemeester Van Rappard zei at wat hem betreft half januari e handtekeningen onder het onvenant kunnen worden gezet. Ïe tijd begint inmiddels wel te ringen want het uitblijven van _«ereenstemming levert gevaar op oor de plannen om bij De Krim en golfbaan tot stand te brengen, lie baan kan er komen als elders p Texel vervangend gebied van ergelijkbare natuurwaarde wordt angewezen en als zodanig be- VERVOLG VAN PAGINA 1 ns. verstoord te worden. Ze blij- n daardoor alert op gevaar, wat n belang is voor de stand. De nister vindt dat echter een on- jikbaar argument. De druk in t staatsnatuurmonument Wad- nzee (waar de Hors nu dus bij hort) is al zodanig groot dat aan (gulering van een aantal» ge- uiksvormen" niet is te ontko- sn, willen de natuurwaarden in and blijven. Overleggroep De de beschermende maatrege- n voor de Hors in de praktijk uit- ikken, zal voor een belangrijk iel afhangen van de Hors- iheersoverleggroep die op ver- ek van de minister door b en w worden geformeerd. Wat be- ift de samenstelling denkt de inister aan ambtelijke vertegen- oordigers van gemeente, rijk, ovincie, VVV en Werkgroep ndschapszorg. De actievoerders nden dat ook hun geestverwan- n in die groep vertegenwoordigd oeten zijn en zullen daarvoor eren. Bnvankelijk had ook de gemeen- Texel bezwaar gemaakt tegen aanwijzing van De Hors tot aatsnatuurrservaat. Tot te- jrstelling van de andere actie- erders werd dit bezwaar jetrokken toen de gemeente rtrouwen kreeg in de beheerso- rleggroep, bedoeld voor de „Ip- le uitwerking" van het ischermingsbeleid. en de toepassing van de heerd, een onderdeel van het con venant. Als dat convenant er niet spoedig is, kunnen geen beslissin gen worden genomen over de grondtransacties die samenhan gen met de aanleg van de golf baan en dreigen optietermijnen te verlopen. De recreatievertegenwoordigers hadden dan ook geen enkel pro bleem met het convenant en dron gen slechts aan op spoed, onder andere bij monde van Martin Warnaar. Bodembescherming De georganiseerde landbouw, dinsdag vertegenwoordigd door o.a. Rinus Kuiper, wil de plannen die bestaan voor bodembescher ming van het oude land van Texel, buiten het convenant houden uit vrees dat anders de deur wordt opengezet voor ernstig belemme rende regelgeving in de toekomst. Ook is er nog bezwaar tegen de beperkingen die zullen gelden voor boeren in de stroken land tussen natuurgebied en cultuurland, de zogenaamde bufferzones. Met het uitgangspunt om op Texel 4000 hectare gras in stand te hou den gaat de landbouw accoord, maar gevreesd wordt dat dit niet zal lukken als geen financiële maatregelen worden genomen (zoals rentesubsidie) om de melk- produktie in deze gebieden in stand te houden. Verwacht wordt dat veel melkquota naar het vaste land worden verkocht en als op het grasland geen koeien meer ge houden kunnen worden, zal het worden gescheurd om op andere wijze productief gemaakt te worden. De oorspronkelijk aan te wijzen oppervlakte natuurontwikkelings- boeren vinden het jammer dat de agrarische enclaves in de Dennen daarvoor niet in aanmerking ko men. „En duurzame gronden wil len wij niet offeren". Een mogelijkheid om de oppervlakte natuurontwikkelingsgebied nog wat in te dammen wordt wellicht geboden door compensatie via perceelsranden die voor natuurbe heer in aanmerking komen. In de knel? Tenslotte zijn de agrarische organi saties bezorgd over het lot van drie moderne agrarische bedrijven in Waalenburg: Jaap Hin van „De Reiger", Jo Zoetelief van „De Arend" en de gebroeders Rikken- berg. Door de voorgenomen „af ronding" van naburige natuur reservaten zullen zij in de knel ko men, maar volgens wethouder Daan Schilling loopt het los en heeft de provincie begrip getoond voor dit probleem. Niemand twijfelde er dinsdag aan dat alle betrokkenen er in onder ling overleg wel zullen uitkomen. Op vele punten is men het de af gelopen periode immers eens ge worden. Onveranderd is de opvatting dat met een convenant in de praktijk veel meer wordt be reikt dan bij het van overheidswe ge opleggen van regeltjes. Als een van de middelen om er alsnog he lemaal uit te komen werd dinsdag door Dick Drijver van Texels Be lang voorgesteld om inplaats van meer reservaatsgebied, beheers gebied aan te wijzen. Reeds zou zijn gebleken dat de provincie dit niet bij vporbaat afwijst. Schilling bevestigde dat. Bij reservaataan wijzing is sprake van verkoop. Als de eigenaar niet wil verkopen, ge beurt het ook niet en zal genoegen worden genomen met een andere vorm van natuurbescherming, dus aanwijzing als beheersgebied. Vol gens Erna Eelman zal dan wel de beheersvergoeding behoorlijk moeten worden opgetrokken. Niet actief? Dezelfde spreekster betwijfelde of er de afgelopen maanden wel zo intensief is onderhandeld als wet houder Schilling wil doen geloven. Ze vroeg zich af waarom het alle maal zo lang duurt en wilde weten welke pogingen precies zijn ge daan om vervangend natuuront wikkelingsgebied te vinden als compensatie voor de golfbaan. „Hebt u al wat?" Schilling moest ontkennend antwoorden, maar had er alle vertrouwen in dat het goed komt. Een soortgelijk geluid liet de burgemeester horen. Die wees erop dat het niet nodig is on middellijk alle vervangende grond aan te wijzen. Het gaat om de in tentie. Texel wil deze afspraak in elk geval loyaal nakomen; een kwestie van vertrouwen. Het con venant is een goede manier om te bewijzen dat Texel echt zelf zijn zaakjes op het gebied van natuur behoud kan regelen. Meten Belangrijk is natuurlijk wel dat het doel (natuurbehoud en natuur- herstel) wordt bereikt. Het effect van de afspraken zal worden ge meten door een plaatselijke groep of commissie. Gerhard Cadée van de Werkgroep Landschapszorg vond dat daarin tenminste een echte bioloog moet zitten, willen de bevindingen van de groep ge loofwaardig zijn. Ongetwijfeld zal de provincie wat dat betreft zijn eisen stellen. Adriaan Dijksen van dezelfde werkgroep benadrukte dat zijn club zich aardig kan vin den in het convenant. „We hebben ons zo positief mogelijk opgesteld. Wat nu gebeurt, is goed voor zo wel de boeren als de natuur. Jam mer, dat ik hier vooral hoor waar nog géén overeenstemming over is". Dijksen zei dat zijn groep al tien jaar geleden pleitte voor de „ruime jas"-benadering die nu aan de orde is. Hij vond wel dat de bin nendijken onder de relatienota moeten vallen. Hij noemde met name de dijk tussen Eierland en Het Noorden, waarop anders mis schien een rij molens zal worden geplaatst. Om de verkoop van kantoorartike len in een schap van één bij twee meter te legaliseren gaat de ge meente een artikel 19-procedure voeren voor het onlangs ver nieuwde postkantoor. „Betreu renswaardig", vindt Jook Nauta, die de gemeente erop attent maakte dat detailhandel oneigen lijk gebruik van het postkantoor is. Volgens het jongste bestem mingsplan rust op het gebouw een maatschappelijke bestem ming, waardoor uitsluitend zaken die rechtreeks met postbestellin gen hebben te maken mogen wor den verkocht. Daaronder vallen ansichtkaarten, postzegel, enve loppen, etc. In een schap van één meter breed, worden echter ook kantoorartikelen aangeboden. Uit gezonderd Gerbrand Poster is het college van mening daj die er nu eigenlijk niet thuishoren en dat eenbestemmingswijziging nodig is. B en w verwachten hiermee te gemoet te komen aan bezwaar makers. Nauta beschouwt de zaak als af gedaan. „Ik heb er geen zin meer in om me er verder druk over te maken. Het is het zoveelste geval van legalisering achteraf. Dat schijnt op Texel een trend te wor den." Volgens de gemeente is Texel de enige gemeente waar ich, voor grote bedrijven is het •ts bijzonders, maar voor ons is t pas de tweede keer dat we dit ntal halen. We vonden het wel Hek." Dinsdag rolde bij Wim nmer aan de Schorreweg de Ijoenste Ie lie bol over de band. let het was ook nagenoeg de itste voor de verkoop, nu zijn we een nog met wat plantgoed be de schuur achter het huis wordt rd gewerkt. De bollen rollen over lopende band en worden uit el- er getrokken. Stapels kisten 3an klaar voor vervoer. „Soms aagt er wel eens iemand wat al die auto's bij ons op het erf doen. Tja, het gebeurt allemaal achter gesloten deuren." Het was een „gewoon" jaar voor het bedrijf, dat behalve lelies ook tulpen en krokussen teelt. „Vorig seizoen hadden we een topjaar. Nu gooide het voorjaar en daarna de warme, droge zomer roet in het eten. Maar dat geldt voor alle agrariërs. In de aardappelen en de bieten is het net zo" Over deze herfst is de teler best te spreken. „Vorig jaar moesten om deze tijd alle tulpen nog de grond in. Dat is nu al klaar." Timmer verwerkt de drie hectare lelies met vijf medewerkers. „Alle maal Texelaars. We kunnen het met deze mankracht net bolwer ken." Het werk in de lelies is fy siek best zwaar. Peesproblemen in de onderarm zijn een bekend ge volg. Timmer: „Dokters noemen het al een leliepols." De bollen worden verkocht via be middelingsbureau Hobaho, waar Texelaar Martin Trap als agent voor optreedt. Hoewel de markt dit jaar niet erg gunstig is, is Italië traditie getrouw een grote afnemer. De duurdere soorten gaan naar Ja pan. Timmer: „De kleine bollen gaan naar Engeland of blijven in Nederland. Daar heeft men er wat minder geld voor over...." over detailhandel in het postkan toor zoveel commotie is ontstaan, terwijl het elders aan de orde van de dag is. Volgens Nauta is het zo dat maar weinig bestem mingsplannen zo detaillistisch zijn dan dat van het centrum van Den Burg. De agrariër uit De Waal die ervan werd beticht na het bietenrooien de Laagwaalderweg niet schoon te hebben gemaakt waardoor eni ge auto's aan de glij gingen, is boos op de politiewoordvoerder. Hij had er zijn uiterste best op ge daan om de weg wèl goed schoon te maken en had zelfs waarschu wingsborden met lichten ge plaatst. „Maar 's nachts ging het regenen waardoor het laatste rest je van die vette klei toch nog glad heid veroorzaakte", aldus zijn vrouw. De politie in Den Burg bevestigt deze lezing. „Waarschijnlijk heeft de woordvoerder het rapport ver keerd geïnterpreteerd." VERVOLG VAN PAGINA 1 even de zee wilden zien. „Sommi gen bleven zelfs rondjes draaien op de rotonde in afwachting van een vrij plekje op de kleine par keerplaats", zegt RST-directeur Menno Hofmann. Verzonken Het stichtingsbestuur schreef een „prijsvraag" uit tussen twee Texelse architecten. Het ontwerp van Ronno Honingh kreeg una niem de voorkeur. Honingh heeft geprobeerd zoveel mogelijk binnen het bestaande, al in cultuur ge brachte gebied te blijven. Opval lend is dat alle bebouwing is opgetrokken tot de hoogte waar op nu Kaapsnol staat (vier meter boven de parkeerplaats). „Zo ont staan als het ware coulissen ten opzichte van het lange, smalle par keerterrein", legt Honingh uit. Van afstand gezien (bijv. de Bad weg) lijkt het alsof het parkeerterrein is verzonken tussen de entreegebou wen en de natuurlijke omgeving (de duincamping). Ter versterking van dat effect wordt de parkeer plaats voorzien van veel struiken, schelpen en grastegels. Bedoeling is dat wordt gewerkt met een „gesloten grondbalans", wat wil zeggen dat alle grond die wordt verplaatst elders in het plangebied weer wordt gebruikt. Volgens Honingh zal niet bijzonder veel vergraving nodig zijn. Gebruik wordt gemaakt van de bestaande duinrug. Entree Het hoofdgebouw, •waarin recep tie, kantoren en bedrijfskantine zijn ondergebracht, vormt de natuurlij ke entree. Automobilisten die over de Badweg komeh aanrijden en niet met de situatie bekend zijn, moeten dat direct kunnen zien. Men kan de auto op een klein par keerterrein voor de deur parkeren, na de inschrijving het terrein oprij den en na het opzetten van de tent de auto op het grote parkeerter rein zetten. Onder het hoofdge bouw bevinden zich opslag ruimten (ter vervanging van de huidige loodsen), die vanaf het parkeerterrein toegankelijk zijn. Kaapsnol krijgt een recreatiege bouw als opvolger, echter zonder gymzaal. Volgens RST-directeur Hofmann zal het horecadeel niet worden uitgebreid en evenmin komt er een kampwinkel. De kam peerders zijn voor boodschappen en uitgaan derhalve aangewezen op De Koog. onbehandeld redceder. Op de ach tergevels komt zandkleurig stucwerk. In het verlengde van de bebou wing is een recreatie-„strip" inge tekend. Naast de gebouwen, langs de parkeerplaats komen diverse sportveldjes. Liefst had architect Honingh de daken van een natuurlijke bedek king voorzien, zoals bij EcoMare. Gezien de hellingshoek zou de be oogde duinvegetatie echter af- Architect Ronno Honingh. Brug Loodgrijs Een opvallend element is uiteraard de brug naar het strand. De mid delste pijlers daarvan komen pre- cies in het centrum van de huidige rotonde Uit oogpunt van verkeers veiligheid begint de brug schuin tegenover de Badweg. Qua breed te (vijf meter) sluit de dertig meter lange brug precies aan bij de huidi ge oprit naar het strand. Honingh: „De brug is geschikt voor alle re guliere verkeer. Bevoorrading van de paviljoens, hulpvoertuigen, al les kan er overheen." Waarschijn lijk wordt de brug gemaakt van natuurlijke materialen als hout. Het parkeerterrein blijft aan de zuidkant van gelijke lengte; ten noorden van de brug komt er in vergelijking met nu een stukje bij. Dat gaat ten koste van maar wei nig tentplaatsen; daarvoor wordt elders op het terrein naar oplossin gen gezocht. De trekkershutten krijgen een nieuwe plek en ook zal een nieuw toiletgebouw worden bijgeplaatst. brokkelen. Na veel wikken en wegen is tenslotte gekozen voor een loodgrijs dof-metalen dak, bestaand uit verticale banen van elk 40 cm breed. „Het was de minst opvallende oplossing. De traditionele rode dakpan zou veel minder passen in de omgeving. Het is een keus voor het meest praktische ontwerp, passend in een natuurlijk gebied. De uitstra ling van vakantie en welkom pro beren we niet te bereiken met opvallende kleuren, maar door de gekozen vormgeving." Gekozen is voor dakhellingen die overeenkomen met de glooiing van de duinen. Aan de voorzijde kennen de gebouwen een grillig verloop. Ze worden voorzien van donkerrood hout en kozijnen van Bouwteam De uitvoering komt in handen van een bouwteam, waarin naast een Texelse hoofdaannemer zoveel mogelijk onderaannemers van het eiland vertegenwoordigd zullen zijn. Het streven is komend voor jaar met de bouw van het woon huis en de recreatiezaal te beginnen. Daartoe zal achter de huidige receptie een bouwterrein worden ingericht. De nieuwe re ceptie en het parkeerterrein kun nen alleen buiten het seizoen worden gerealiseerd. Als na de zo mer van '95 wordt begonnen, kunnen de gasten in 1996 op het vernieuwde Kogerstrand terecht. n Timmer met de miljoenste. IFoto Tessa de Graaft) Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Dat kan als zorg wordt verleend naar behoefte. Omdat verschillende in stanties zich bezig houden met wonen, zorgverlening en welzijn voor ouderen, is het handig als één centraal punt wordt ingesteld waar ouderen voor al deze zaken terecht kunnen. Om dit op te zet ten, zal met financiële steun van de provincie en de gemeente een bureau worden ingeschakeld dat het voortraject verzorgt. Het nieuws staat regelmatig bol van de plannen die de overheid heeft voor ouderen. Ook Texel wordt niet gespaard. Tehuizen op het eiland moeten plaatsen inleve ren en ouderen moeten thuis zorg op maat krijgen. Op het eiland is al lange tijd een overleg tussen alle instanties die zich bezig houden met ouderen. Dit is het PIO, project innovatie ou derenzorg. De Texelse tehuizen Sint Jan en de Gollards hebben samen een be leidsnota gemaakt waarin geleide lijke omvorming van beide huizen tot woonzorgcentra is beschreven. In het kader van alle ontwikkelin gen is het belangrijk dat er een centraal meldpunt komt voor ouderen, zodat zij op één plaats terecht kunnen met al hun vragen en verzoeken om zorg, woonruim te of andere zaken. Texel zou in dit opzicht een mooi proefproject kunnen vormen voor de rest van de provincie. Henk Snijders, voor zitter van het PIO: „Er zijn in het land al wel centrale meldpunten voor zorg, maar wij willen ook het wonen erbij betrekken. Dat is nieuw. Bovendien moet het meer zijn dan één centraal telefoonnum mer. Daar moet een goed geolied, op elkaar aansluitend apparaat achter zitten, zodat een oudere die belt niet weer wordt doorverwe zen." Regisseur Het opzetten van zo'n 'goed geo liede machine' vereist hechte sa menwerking tussen alle instanties. „Dat moet behoedzaam gebeu ren", legt Snijders uit. „Kijk, tot nu toe had iedereen zijn eigen werk terrein. Als we zo hecht willen sa menwerken, zullen instanties stukjes van zichzelf moeten prijs geven. Dat ligt gevoelig." Om dit in goede banen te leiden en te voorkomen dat partijen voortij dig afhaken, is een extern bureau nodig voor begeleiding. Snijders: „Dat werk kan niet door één van de betrokkenen worden gedaan, want dan krijg je al snel scheve ge zichten. Dan wordt gauw gedacht dat de eigen club wordt voorge trokken." Het PIO wil Adviesgroep Diemen en Van Gestel inhuren om deze „centrale regisseursrol" te vervul len. De Stichting Bejaardenzorg is de enige instantie die hier niet zo enthousiast over was en besloten heeft een afwachtende houding aan te nemen. Vrees bestond dat daardoor de provincie, die deelna me van alle instantie belangrijk vindt, zou afhaken als geldschie ter. De kosten voor twintig dagen advisering door het bureau bedra gen ƒ35.500,-. De provincie heeft aangegeven maximaal ƒ25.000,- bij te dragen, maar weet nog niet uit welk potje dit bedrag gehaald kan worden. Het Texelse college van b en w heeft besloten de resterende ƒ10.500,- voor reke ning van de gemeente te nemen, mits de provincie over de brug komt. Niet snel Het is nog niet bekend wanneer de adviesgroep met het werk begint. Snijders: „We moeten eerst zeker weten dat we het geld krijgen. Dan kunnen we verder. Maar ver wacht niet dat zoiets in een paar maanden klaar is. Pas als alle par tijen zich kunnen vinden in de nieuwe opzet, kan iemand worden aangetrokken om het meldpunt in te richten." Zorgverzekeraar Univé heeft laten doorschemeren wel fi nancieel te willen bijdragen in die fase. Woensdag werd bekend dat de Raad van State een besluit tot ge dwongen sluiting van een tehuis in Edam heeft geschorst. In het voor jaar volgt een definitieve uit spraak. Hans Bakker, directeur van Sint Jan, heeft geen idee of dit ge volgen kan hebben voor de reduc tie die Texel is opgelegd.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5