Dijt voelde verantwoording vooral bij erg hoge vloed Remigrant wil galerie starten in Oosterend Gert Jan Roos terug op Texel Laatste Texelse dijkgraaf zwaait af TEXELSE y COURANT' Verkiezingen waterschap: eerst stemmen dan naklazen Ook Henk Flens (66) stapt uit waterschap Weer kerstmarkt in Sint Jan Verkiezing Hollands Kroon CDA voert actie voor Jan Duin Afsluiting deel van Rozendijk Instructie Kerstbokaal Reünie PEN-centrale Rechtbank Haarlem: Polen hoeven geen verblijfsvergunning VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Vooral in tijden dat het zeewater hoog tegen de dijk stond melde ik de verantwoordelijkheid voor het waterschap op n'n schouders drukken." Jacques Dijt (591, negen jaar ang dijkgraaf op Texel en sinds de fusie bestuurslid van Waterschap Hollands Kroon, zet aan het eind van dit jaar ten punt achter ruim een kwart eeuw waterschapswerk. Eigenlijk jammer, want ik heb het altijd een schitterende taan gevonden." 1 Jacques Dijt: ...prachtbaan... let waterschapswerk lijkt bij Dijt het bloed te zitten. „Mijn opa I.S. Dijt, red.) was dijkgraaf van Dertig Gemeenschappelijke olders, die destijds het beheer adden over het oude land van axel. Mijn andere grootvader, opa ijksen, boerde in de Prins Hen- ikpolder, toen dat nog een slfstandig waterschap was. Die jn goed met de ploegschaar r/erweg. Als „bijdrage in natura" loegde hij het zandpad door de rins ieder jaar rond, zodat het ater er weer afliep. Aan zijn vak- anschap is te danken dat de ontweg in zo kaarsrecht loopt", rapt Dijt. De bloembollenkweker an Westergeest werd in 1968 tot geland gekozen in het bestuur an het waterschap, waarvan dijk- aaf Keijser toen nog de voorzit- rshamer hanteerde. Twee jaar Iter fuseerden de vijf water happen op last van de provincie it Waterschap Texel. „Alles ging goed overleg." Ruilverkaveling 3t waterschap had met het be- aer van de wegen, dijken en de aterlopen een uitgebreide taak. )e ruilverkaveling, de aanleg van dijken, wegen, sloten en bruggen op peil te houden vergden in de tachtiger jaren steeds meer van het waterschap. Omdat de over heid steeds meer inzage in het rei len en zeilen van het waterschap eiste, nam ook de administratieve druk toe. Terwijl de kosten oplie pen (in 1991 bedroeg de begroting bijna vier miljoen gulden), draaide de overheid aan de andere kant de subsidiekraan dichter. Dijt: „De subsidie op de zeedijken ging om laag. Op het dunbevolkte Texel was het financiële draagvlak toch al broos. Maar de balans sloeg steeds meer in ons nadeel uit." Het gemopper onder boeren over verhoging van de omslagheffing bleef niet uit. Druppel Het waterschap kreeg weer hoop toen het ernaar uitzag dat het rijk de subsidie voor het onderhoud van de polderwegen wilde verdub belen. „Daar zagen we wel brood in." Dijt en de zijnen waren echter niet de enigen. De gemeente, die eerste keus had, zag het voor deeltje ook wel zitten en trok het wegenonderhoud naar zich toe. „Dat was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen. Met het verlies van het wegen- en dij- kenonderhoud, dat het hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen Hollands Noorderkwartier zou overnemen, bleef alleen het waterbeheer over." Van rancune jegens de gemeente en US is geen sprake. „Achteraf denk ik dat we het evengoed wel moeilijk zouden hebben gekre gen." Kritisch Het plan tot fusie stuitte aanvan kelijk op flink verzet uit het bestuur. „Begrijpelijk. Maar toen uiteindelijk puntje bij paaltje kwam, stemde men toch vóór. Ach, we zijn wel wat gewend in het waterschap. Als bestuurders hebben we wel eens meer de wind van voren gekregen bij be paalde kwesties. Of soms moesten we praten met boeren, als bepaalde werkzaamheden op verzet stuitten. Maar doorgaans kwamen onze mensen of de bestuurders er wel uit." Ook de hoofdingelanden waren wel eens kritisch. „Dat horen ze ook te zijn. Dat ze vertrouwen hadden van de Texelaars bleek bij verkiezingen waar iedereen weer werd herkozen." De herverkiezing van de dijkgraaf zelf spande de kroon. „Met algehele stemmen. Een mooi moment." Weemoed Dijt kijkt met weemoed terug op ruim een kwart eeuw waterschap. „Het was een schitterende tijd. In de hoogtijdagen werkten er zo'p 22 mensen. Ik ben nog steeds on der de indruk van de inspanning die ze leverden en de manier waar op ze de kosten laag wisten te houden." Dijt voelt zich zeer be gaan met hun welzijn en is blij dat de meeste Texelaars hun werk kunnen blijven doen bij het nieuwe waterschap of bij Uitwaterende Sluizen voor het onderhoud van de dijken. Het overgangsjaar na de fusie om schrijft hij als een „tropenjaar". „Toen we er eenmaal toe besloten hadden, zeiden we: nu moet het wegen en latere de dijkverhogin gen waren net achter de rug en dat betekende voor het water schap een hele vooruitgang. Slo ten waren beter te onderhouden en het land was langer begaan baar voor d? machines die steeds meer het handmatige onder houdswerk overnamen. Want vooral bij landerijen die pas laat in de herfst werden geoogst, leverde het slotenmaaien soms problemen op. Bij de schouw bleek dan dat er nog niet was gemaaid. Medewer kers van het waterschap moesten er zelf nog wel eens met de hand op uit, want boeren wisten soms zelf niet meer hoe ze de zeis moesten hanteren." Het schou wen, volgens Dijt één van de leukste taken van het waterschap, blijft uit praktische overwegingen ook na de fusie waarschijnlijk door dezelfde Texelaars gebeuren als voorheen. Afbrokkeling Kort na de ruilverkaveling was het onderhoud minimaal. In de tachti ger jaren, toen heemraad (dage lijks bestuurder) Dijt Marius Eelman opvolgde als dijkgraaf, stak slijtage van dijken en wegen steeds vaker de kop op. „Het as falt aan de buitenkant van de dij ken ligt op het zuidoosten, waardoor zonnestralen er loo drecht op schijnen. Afbrokkeling van het asfalt vergde kostbaar on derhoud. Ook herstel van polder wegen en sloten was steeds vaker nodig. „Met de gemalen hebben we nooit grote pech gehad. Van hetbegin af aan heeft het water schap de zaak goed onderhou den." Drukker Extra drukte om de kwaliteit van Jacques Dijt als dijkgraaf laat zich tijdens een werkbezoek bijpraten door medewerkers van het waterschap. Texelaars die een oproep kre gen voor de bestuursverkie zingen voor waterschap Hollands Kroon worden dins dag 13 december, dus daags na Ouwe Sunderklaas in het stembureau verwacht. De verkiezingen houden verband met verdere democratisering van het waterschap. Wie mee betaalt, heeft ook recht op in vloed. Van de vier categorieën (ingezetenen (bewoners), ge bouwd (bezitters van onroe rend goed), ongebouwd (grondbezitters) en pachters, hoeven alleen gebouwd en ongebouwd naar de stembus. De gemeenteraad stemt (indi rect) over de ingezetenen. De kandidaten zijn Peter Bakker (Groen Links), Corrie Heijnen- Dros (Texels Belang) en Jan Koolhof (CDA). Dirk de Lugt is de enige kandidaat voor de pachters. Voor gebouwd is één zetel beschikbaar. De kandidaten zijn: Anny Hin-Hin, Marian de Boer, Wim Grisnigt (nu dagelijks bestuurder) Jan Duin (oud-hoofdingeland Texel) en Sietske Dijksen. Voor ongebouwd zijn drie ze tels beschikbaar. De kandida ten zijn: George Jimmink, Gerard Schraag (beiden nu bestuurder Hollands Kroon) Geert Timmer (oud-ingeland Texel) en Werner Dros. Schraag is inmiddels tot bestuurder van Uitwaterende Sluizen gekozen. Hoewel de oproep aan één bewoner is geadresseerd, mag deze stem ook door een mede-eigenaar worden uitgebracht. Het wa terschap baseert zich name lijk op de bestanden van het kadaster. Dat registreert de eigenaar wiens naam als eer ste 'n de koopakte voorkomt. De stembureaus in d'Ouwe Ulo en op Vliegveld Texel zijn open van 8.00 tot 19.00 uur. goed ook. Er is keihard gewerkt omdat te bereiken, zowel door de medewerkers als het dagelijks bestuur. De organisatie is mis schien nog niet helemaal in even wicht, maar dat kan zo snel ook nog niet. Bij de verkiezing krijgt elk van de drie districten (Texel, Wie- ringermeer en de Aangedijkte Lan den en Wieringen) evenveel vertegenwoordigers en dus even veel zeggenschap." Om persoonlij ke redenen neemt Dijt eind december afscheid van het dage lijks bestuur. „Maar ik stap er met een gerust hart uit. Het komt wel goed." (Foto archief JS. Dijt) Eigenlijk had hij vorig jaar al uit het waterschap willen stappen, maar om de overgang naar de fusie te begeleiden, knoopte heemraad Henk Flens (66) er nog maar een jaartje aan vast. Net als Dijt neemt ook hij aan het eind van dit jaar af scheid. Flens rekent terug dat hij in 1962 gekozen werd tot ingeland van het waterschap Eierland, dat toen nog zelfstandig was. Een kor te periode was hij daar heemraad (dagelijks bestuurder) om na de fusie tot waterschap Texel als in geland achter de bestuurstafel plaats te nemen. In 1985 werd hij heemraad en vice-voorzitter. Col lega's noemden hem wel de dijk graaf vanEierland". „Ach het reilen en zeilen achter de Rugediek heeft wel m'n aandacht gehad, maar ik zat er voor héél Texel." Het waterschap is voor Flens een Henk Flens: ...dijkgraaf Eierland... soort familietraditie. „M'n groot vader is 25 jaar dijkgraaf geweest in Eierland." Twee fusies verder vertrouwt Flens erop dat de Texel se belangen bij waterschap Hol lands Kroon in goede handen zijn. „We hebben een eigen kantoor met een prima regiohoofd. Verder is het belangrijk dat we dinsdag goede bestuurders kiezen." gaan. Dinsdag kwam de Haarlem se rechtbank tot deze opvallende uitspraak. De eventuele uitzetting diende twee weken geleden al in Haar lem. Toen hoorde de rechter beide partijen aan, maar stelde de uit spraak uit tot 6 december. In de tussentijd konden de Polen, vere nigd in de Pools-Nederlandse ven nootschap „Texpol", de oogst op het bedrijf van Jaap Hoogenbosch binnenhalen en verwerken. Dinsdag handhaafde fungerend- president van de Haarlemse recht bank, mr. Th. Seylhouwer, zijn eer dere oordeel dat de Polen mogen blijven. Hij deed dat op grond van door de advocaat van Texpol, mr. A. van Driel uit Alkmaar, aange dragen argumenten. Volgens de rechtbank hebben BiZa en Justitie fout gehandeld. Polen die van plan zijn minder dan drie maanden in Nederland te verblijven, mogen hier ook werken, zowel zelfstandig als in loondienst. Een aanvraag voor een verblijfsvergunning is niet nodig; melding bij de Vreem delingendienst is voldoende. Ver volgens kan een werkvergunning worden aangevraagd. Dat hebben de Polen gedaan, maar het arbeidsbureau nam die aanvraag niet in behandeling. Vori ge week diende hierover een zaak in de Alkmaarse rechtbank. Mr. Seylhouwer had het liefst op die uitspraak (die vandaag bekend wordt) gewacht; vandaar dat zijn oordeel nog niet definitief is. Lelie kwekers die Polen in dienst heb ben, moeten daarom niet te vroeg juichen. Om de Alkmaarse uit spraak erbij te betrekken zal de zaak in Haarlem op 21 december worden voortgezet. Net als vorig jaar zal in verzor gingstehuis Sint Jan weer een kerstmarkt worden gehouden. Woensdag a.s. zullen van 13.30 tot 16.00 uur artikelen worden verkocht die door de bewoners zijn gemaakt: kerstkaarten, kande laars, beertjes, kerststukjes, etc. Ook is er een bescheiden kerstrommeltjesmarkt waarbij tweedehands kerstspullen aan de man en de vrouw worden ge bracht. Meegedaan kan worden aan een verloting die kans geeft op een groot kerstpakket. De kof fie staat klaar. Ook kinderen zijn welkom. Het CDA Texel heeft haar 200 Texelse leden opgeroepen om bij de verkiezing van de hoofdinge landen van het Waterschap Hol lands Kroon, te stemmen op Jan Duin (47) uit Den Burg. Duin is een van de vijf Texelse kan didaten voor de categorie „ge bouwd" en stelde zich mede door toedoen van het CDA beschik baar. Het Texelse CDA-bestuur acht makelaar Duin bij uitstek ge schikt voor de functie, waarbij wordt gewezen op zijn 12-jarige ervaring als hoofdingeland van het oude Waterschap Texel en zijn kennis op het gebied van onroe rend goed. Wegens rioleringswerk is het ge deelte van de Rozendijk tussen Jan Ayeslag en Westerslag in gaand heden tot 17 februari 1995 afgesloten voor het verkeer. Door het treffen van provisorische maatregelen zal genoemd wegge deelte in de kerstvakantie (24 december-8 januari) wèl berijd baar zijn. De werkzaamheden be ginnen bij het Jan Ayeslag Deelnemers aan de kerstbokaal- wedstrijden op 17 en 18 decem ber, die nog niet eerder een dressuurproefje hebben gereden, kunnen woensdag tussen 15.00 en 17.00 uur oefenen in manege Akenburg onder leiding van de club-instructie. Oud-medewerkers van het PEN of de TEM die niet zijn uitgenodigd voor de reünie die zaterdag wordt gehouden in een tent op het ter rein van de PEN-centrale, zijn ook welkom. De reünie houdt verband met de sluiting van de stroomfa- briek, officieel op 22 december. De reünie duurt van 13.00 tot 17.00 uur. te zijn, maar ik wil toch zelf ook iets ondernemen, iets bijdragen aan de familie in plaats van alleen maar lopen te stofzuigen....", aldus de vader van een zoon van vier en een dochtertje van anderhalf. Als de schuur naast Strends End klaar is, gaat Roos 'm gebruiken als galerie voor zijn eigen werk. De naam wordt „De Zuyderskuur". „Op z'n Texels heet ie Zeuer, maar dat klinkt me een beetje te Duits." Nieuw Zeelandse landschappen heeft hij nooit vereeuwigd. „Al die felle kleuren, nee. Geef mij maar 'k heb daar nooit echt kunnen aarden. Ik blééf Texelse land- happen schilderen. Het was een enorm moeilijke beslis- ng, maar we zijn terug. Voorgoed." Op zijn negentiende nigreerde Gert Jan Roos naar Nieuw Zeeland. In septem- ir keerde de schilder, 35 inmiddels, definitief terug naar ixel met vrouw en twee kinderen. k kwam van school en ik had len idee wat ik moest doen." Dat lert Roos als één van de redenen in waarom hij indertijd emigreer- i. Hij begon er als kottervisser. k was dat op Texel een half jaar (weest. Eigenlijk niets voor mij, heb ik er wel hard door leren erken. In Nieuw Zeeland duurde e carrière drie dagen. Ik zei iets er het werk, hoe anders dat op xel gebeurde. Ik lag er meteen m in zijn levensonderhoud te xirzien ging Roos schilderen. Be- ilve de middelbare school- kenlessen van Tielemans had hij ((der geen opleiding in die rich- ig gevolgd. Toch liep het al snel )ed. De autodidact is er nooit eer mee opgehouden en deed in euw Zeeland nog enkele cursus- n om zich te bekwamen in tech- eken. Isolatie irt Jan Roos kwam Saskia te il, een dochter van een Neder- idse emigrant. Ze trouwden en bouwde zelf een huis. Maar het (langen naar Texel bleef knagen, s zat vast. Ik had natuurlijk het is kunnen verkopen en ergens ders opnieuw iets bouwen, sar ik wist al dat ik, als dét af is, opnieuw die heimwee- voelens zou krijgen. We zijn ee keer voor een langere perio- teruggegaan naar Holland. De (schillend zijn zó enorm. Vooral (Texel zijn de mensen veel socia- We leefden daar afgezonderd, isoleerd. Niemand bemoeit zich it elkaar, mensen groeten elkaar 'fs niet op straat. Het is allemaal afstandelijk en koud." (rukkende criminaliteit („veel ho- f dan hier"), discriminatie van de Maori's (de oorspronkelijke in woners) en veramerikanisering van de samenleving gaven voor Roos mede de doorslag om terug te keren. „En omdat de verkoop van mijn schilderijen op Texel veel beter loopt dan daar. Dat hebben we die keren dat we hier waren gemerkt. In Nieuw Zeeland ging de verkoop via een gallery en dan hield ik er maar eenderde van over." In het diepe Saskia gaf haar baan op als ver pleegkundige en het huis werd verkocht. Een stap in het diepe? „Nee, niet echt. Via contacten van onze vorige bezoeken konden we de bovenverdieping van Strends End huren. Daarnaast staat een hele wrakke schuur. Die ga ik opk nappen en mag ik gebruiken als atelier-galerie." Is Roos niet bang dat hij als „spij toptant" door de Texelaars sma lend wordt aangekeken? „Nee, ik ben vijftien jaar weggeweest, dus dat geeft wel aan dat het geen be vlieging was. Ik heb er ook geen spijt van. Het is een stuk levenser varing. En het vergt ook de nodige moed om terug te keren. Voor Saskia helemaal, want die is daar geboren. Ze heeft nu tijdelijk werk bij de Ambulancedienst. Dat be valt haar heel goed en daardoor ziet ze het hier veel meer zitten." Huisman Door de baan van Saskia en het verkopen van schilderijen wil Roos in het levensonderhoud voorzien. „We hoeven er heus niet rijk van te worden, als we maar een boter ham hebben. Ik heb er helemaal geen problemen mee om huisman Texel. Of soms zijn het fictieve landschappen, maar die doen wel altijd Texels aan." Roos gebruikt foto's en schaamt zich daar niet voor „Halverwege gaat die weg en maak ik het af uit het hoofd. De meeste schilders doen het zo, maar moffelen de foto weg als er iemand komt. Ik niet hoor." Expositie Sinds zijn terugkeer heeft Roos nog geen kwast aangeraakt. „Mijn hoofd staat er nog niet naar." Toch is vandaag een expositie van hem geopend in het raadhuis. „Ik had nog erg veel sneeuwlandschap pen. Typisch iets voor deze tijd. Vandaar dat ik ze toch wilde op hangen." Opvallend is dat hij voornamelijk eiken panelen als ondergrond ge bruikt. De fraaie lijsten om de rea listische landschappen zijn zelfgemaakt. Alle werken zijn te koop en betaalbaar. „Het hoeft De ruim veertig Poolse leliewer kers, die vorige maand op Texel door de Vreemdelingendienst zijn aangehouden, hoeven Nederland niet te verlaten. De „machtiging voorlopig verblijf", die de Polen volgens de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie moesten hebben, is niet nodig voor buitenlanders die hier minder dan drie maanden aan de slag van mij niet zo duur. Ik heb liever dat iemand die er hart voor heeft een werk kan aanschaffen, dan iemand die een blauwe lucht zo aardig vindt passen bij het bankstel...." Expositie Gert Jan Roos in de Raadhuis kelder. Tot en met 29 december te bezich tigen tijdens kantooruren. Meer informatie via 18545. De autodidact met óén van zijn winterlandschappen. (Foto a Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7