„Gasten verwachten dit op groot vakantiepark" Forfaitaire inning jaar uitgesteld Bouw sport/cultuur-centrum De Krim ■l TEXELSEg COURANT' Zaalvoetbalprogramma Cafeetje 2 wint dart-derby Periodetitel voor Westdorp/v.d. Veen Twaalf appartementjes voor vakantiewerkers Eilandcompetitie volleybal Zondag derde trimloop Geen straf voor bollenboer A/a kritiek op toeristenbelasting Mareis (h) herfstkampioen voor de winterstop Turnkampioenschap in de sporthal Braadpan oorzaak keukenbrandje Fraaie series in competitie bowlen Wat ik zeggen wou. Dierenleed VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Vakantiecentrum De Krim is zojuist gestart met de bouw van een hal, die ruimte biedt voor o.a. squash, bowling, zaalsporten, theater en vergaderingen. Volgens directeur Martin Warnaar een noodzakelijke uitbreiding. Met de aan winst hoopt het bedrijf bij De Cocksdorp ook in het „stille seizoen" meer gasten binnen te halen. De Krim richt zich op andere doelgroepen, zoals bedrijven (trainingen, uit stapjes), groepen (actieve weekends) en 55-plussers (vrije- tijdscursussen). De investering van circa drie mil joen gulden zal waarschijnlijk niet in het nieuwe gebouw zelf wor den terugverdiend. „We zijn al blij als we quitte draaien. Deze stap is gewoon nodig in de concurren tieslag met andere Nederlandse vakantieparken. Die strijd is in volle gang. De mensen verwach ten op een groot park dit soort voorzieningen." De hal gaat in juli 1995 open, maar wordt pas na de zomer officieel geopend. Voor De Krim betekent deze uit breiding bijna de laatste stap in de aanleg van centrumvoorzieningen. Sinds halverwege de jaren tachtig verrezen achtereenvolgens o.a. een receptie, supermarkt, zwem bad (openlucht en overdekt), snackbar, restaurant en een jeugd honk. „Wat nog mankeerde was een overdekte recreatieruimte waar de gasten kunnen sporten en terecht kunnen voor culturele acti viteiten", aldus Warnaar en be heerder André van der Vliet, die de nieuwbouw woensdag aan de pers presenteerden. Een stap die logisch past in de ontwikkeling van De Krim, zo vin den zij. De afgelopen tien jaar is het park, dankzij de bouw van 500 vakantievilla's, enorm gegroeid. In theorie bedraagt het dantal slaap plaatsen 5.100, in de praktijk komt het volgens de Krim-directie neer op 4.200. Het totaalplaatje dat de initiatiefnemers begin jaren tach tig voor ogen stond, blijkt in wer kelijkheid bijna zo te zijn uitgevoerd. Aarzeling In de nieuwe accommodatie zijn diverse activiteiten gebundeld, die nu al elders op het eiland worden aangeboden. In sommige gevallen Zaterdag 10 december 1994 18.30 u. De Krim-RAB 19.20 u. Jelleb. 2-Jelleb. 3 20.10 u. Klif 3-De Koog 4 21.00 u. Oosterend-Plus Klus De dart-derby tussen Cafeetje 1 en 2 werd met 7-1 in het voordeel beslist van het tweede team. De dames van Slock II konden het niet bolwerken tegen Zwaan 2. Ook hier was de uitslag 7-1. Paul Witte van De Barbaren maak te het Slock I lastig. Toch ging de overwinning naar laatstgenoemde met 6-2. Op de tiende avond van Klaver- jasclub „Den Burg" moest er nog één partij gespeeld worden voor de eerste periode. Daar behaal den Lieuwe v.d. Veen en Hans Westdorp 1871 punten. Zij zijn dus overtuigend periode-kam pioen geworden. Verder werd niet met grote ver schillen gespeeld. De laagste sco re was 5107 punten; de hoogste score was voor Teun den Brave en Gonda Kiewiet die met 7356 pun ten zes plaatsen stijgen in het to taalklassement. Daarna kwamen Johan Vinke en Jelle Wiersma (die prima werd vervangen door Jan Kager) met 7175 punten, zij gin gen van de zesde naar de derde plaats. Zes plaatsen winst wisten Martien en Marja Bakelaar te boe ken met 6983 punten. Met 6900 punten stegen Bertus Witte en Frans Bos vier plaatsen. Rosa Mar- bers en Ada Vlas (goed vervangen door Gatske Ykema) waren er ook bij met 6899 punten en dat lever de een winstplaats op. De gemid delde score deze avond was 6320 punten en 68 marsen. Eindstand 1e periode: 1 L. vA. Veen-H. Westdorp 63977; 2. F. Hopman-R de Ruwe 62306; 3. C. Bos-R. de Zwart 61907; R Caspers-K. v. Heer waarden 61670; 5. echtp F. Veegar 61473; 6. J. Wiersma-J. Vinke 61400; 7. C.J. Geus-P de Porto 61275; 8. W. Koomen-N. Koomen 61035; 10. Th. Witte- J. Witte 60592. Voor de huisvesting van tijde lijk personeel komen in het nieuwe gebouw op De Krim twaalf mini-appartementen. Het worden slaap-woonka- mers met een centrale keuken en sanitair, zoals in een stu dentenflat. De twaalf eenhe den zijn gesitueerd op de bovenverdieping. Volgens Krim-directeur Martin War naar zijn ze alleen bedoeld voor eigen medewerkers. Op jaarbasis heeft het vakantie centrum 70 75 mensen in dienst; tijdens het seizoen zijn het er 110 120. De vakantie werkers, onder wie veel stu denten, verbleven tot nog toe in caravans, maar die zijn al leen geschikt voor de zomer. werkt De Krim al samen met ande re Texelse bedrijven, of maken ze hun gasten op bepaalde recreatie mogelijkheden attent. Waarom gaat De Krim die zaken dan straks zelf doen op het eigen terrein? „We hebben wel enige aarzeling gehad", zegt Warnaar. „Maar we concurreren niet met Texel, we concurreren met landelijke park combinaties. Mensen kiezen ten eerste voor de omgeving, Texel in ons geval. Ten tweede kijken ze wat er op het park wordt geboden. Daarom zijn wij als park van deze omvang wel genoodzaakt zo'n multifunctioneel centrum te heb ben." Nieuwe markt Ter vergelijking noemt hij het Krim- zwembad. „Hier pikken de gasten het en passant even mee. Calluna is verder weg; dat wordt een dagje uit. Dat geldt ook voor die andere faciliteiten, zoals bowling en squash." Voor eventuele theater optredens is De Krim van plan sa menwerking te zoeken met dege nen die daar op Texel -amateuris tisch en professioneel- al mee be zig zijn. Een verschil is verder dat De Krim zich met de hal in eerste instantie niet richt op mensen die al op Texel verblijven, maar pro beert een nieuwe markt aan te boren. Door zich te richten op de periode tussen de herfst- en paasvakantie sporunot.ivw TENNISBANEN MIDGETGOL ZWEMBAD/ N BINNENPLEIN Op deze situatieschets valt te zien hoe het centrum van De Krim steeds verder wordt ingevuld. Programma dinsdag 13 december Veld A mannen: 19.15 u. RWS-Maarcobouw Sportshop 20.00 u. Sportshop-Handicap Maarco 20.45 u. Tex. Auto.-Super Handicap 21.30 u. Graaf-Pilaar Super 22.15 u. Teso-Perfect Bodies Pilaar Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. Klif-NBC Tatenhove 2 19.15 u. L&R-Tatenhove 2 Klif 20.00 u. Waayer-Ecomare L&R 20.45 u. Visser Bouw-Rival Waayer Veld C vrouwen: 19.15 u. Question-Klif 12 Vespertina 20.00 u. Durper Drup-Vespertina Klif 12 20.45 u. 7 Provinciën-Nioz Durper Drup 21.30 u. Westerl.-Eierlandse H. De Boer 22.15 u. De Boer-Top Tien Westerlaken Wedstrijdleiding: Guus en Frans, tel. 14171. De foto's liggen klaar, het leukst verklede team verdient een taart. Zondag vindt de derde trimloop van de Atletiekvereniging plaats. Start en finish zijn bij de Boskiosk op het Turfveld, voor de jeugd tot en met 12 jaar om 11.00 uur en voor de oudere jeugd en senioren om 11.15 uur. De inschrijving is open vanaf 10.30 uur in de kiosk. De lengte van het parcours is voor de jeugd tot en met twaalf jaar 1,3 km, voor de oudere jeugd t/m 16 jaar 3,1 km. Senioren kunnen kie zen uit 3,1, 6,2 en 9,3 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor jeugdleden t\,- per keer, voor de jongens en meisjes die geen lid zijn f1,50. De senioren betalen f3,- per keer; leden f2,-. De loop gaat over een schitterend, vrijwel vlak parcours door het bos. De lo pen tellen mee voor de competitie die de AV Texel deze winter houdt met als prijs een wisselbokaal. Krim-directeur Martin Warnaar over de noodzaak van de uitbreiding: ..De strijd tussen de Nederlandse vakantieparken Is in volle gang Links op de tekening de vier vergaderzaaltjes, in het midden de theaterzaal, rechts de ontmoetingsruimte. De sportha squashzaal en bowlingbaan zijn bovenin gesitueerd. IFoto Frans Hopman) kan bovendien het personeel, dat in veel gevallen -wegens het stre ven naar kwaliteit- een jaarbetrek king heeft, beter worden ingezet. Huiskamer Centraal in het nieuwe gebouw, dat 56 bij 41 meter groot wordt, staat de ontmoetingszaal. „Dat wordt de huiskamer van ons be drijf." Een uitgiftepunt voor cate ring en een bruin café zorgen ervoor dat de gasten daar voor een hapje en drankje terecht kun nen. „Als de kinderen zich in het zwembad vermaken, kan vader daar de krant lezen." Een en ander betekent dat de bestaande kantine annex café aan de achterzijde van het supermarkt-gebouw zullen verhuizen. Wat er met de vrijko mende ruimte gaat gebeuren is nog niet bekend. Gedacht wordt aan „eten voor het hele gezin". Het horecadeel in het nieuwe ge bouw wordt geen restaurant. Als er grote bijeenkomsten zijn zal ca tering worden ingeschakeld, door De Krim zelf of een door een gespecialiseerd bedrijf. De ontmoetingszaal staat middels een schuifwand in open verbin ding met de theaterzaal, die - inclusief balkon annex regiekamer- 325 m2 groot is. Deze zaal, met 250-300 zitplaatsen, kan ook voor andere doelen worden gebruikt, bijvoorbeeld bridge-avonden. Er naast zijn vier vergaderzaaltjes. Die zijn zó gesitueerd dat in de toekomst uitbreiding mogelijk is. Dat geldt ook voor de squashbaan en de sportzaal, die 36 bij 18% meter groot is (vgl. De Koninghal 30 x 16 m). In de lengte biedt de sportzaal ruimte voor tennis, bas ketbal en volleybal. In de breedte kunnen vier badmintonvelden worden uitgezet. De bowlingbaan bestaat uit vier banen. Als de nieuwe hal is voltooid heeft De Krim nog enkele wensen. Zo zal jeugdhonk 't Boetje worden uitgebreid tot een ruime opvang voor alle kinderen tot twaalf jaar. Verder wordt gedacht aan winkelt jes aan het centrale plein, dat eventueel een gedeeltelijke over kapping krijgt. En de golfbaan na tuurlijk... Warnaar gaat uit van realisatie in 1996. Het nieuwe gebouw, waarvoor nog geen naam is bedacht (nu nog „sporthal-project"), zal in het weekend van 30 september-1 ok tober 1995 het middelpunt vor men van een feest. Exploitatiemaatschappij De Krim (EMK) viert dan het 25-jarig be staan en wil daar een „Texelse happening" van maken. Het gebouw is ontworpen door architec tenbureau Louis Uriot, „buurman" Meyert Boon Systeembouw is de hoofdaannemer. Bureau R. Mulder zorgt voor de bouwbe- geleiding en het installatiewerk wordt ge daan door IGT (VEM, CVI en Veltkamp). Een 34-jarige Texelaar, die 1990 twee illegale Poolse werk nemers op zijn bollenbedrijf had schuldig verklaard zonder opleg|L ging van straf. De Texelaar had geprobeerd vi het Arbeidsburo werknemers t vinden voor zijn bedrijf, maar da was niet gelukt. Enkele leren di met een vergunning bij hem aa de slag gingen, lieten hem na kor te tijd zitten omdat ze niet konde wennen. In '90 was de zogenaamde „Bo lenregeling" voor het eerst va kracht, die in de hele sector vor grote personele problemen zorgd. Door deze regeling werd het telei verboden tijdelijke arbeidskracl ten van buiten de toenmalige E aan te trekken. Officier van Justitie C. Bosschi Boon eiste twee maal voorwaa delijk een boete van 900,- voi het in dienst hebben van de illega Ie werknemers. De rechter maakt er een schuldigverklaring zondt oplegging van straf van. Dat is oo gebeurd bij anderen die voor he zelfde vergrijp dienden voor komen. Forfaitaire inning van toeristenbe lasting is voorlopig een jaar van de baan. Na kritiek van logies- verstrekkers op de vaste jaarlijkse beddenheffing en onzekerheid over het BTW-percentage heeft het college besloten het plan in ieder geval een jaar op te schui ven. B en w hebben tijd nodig om de plooien glad te strijken en wil len na overleg met belangengroe pen vóór 1 april besluiten over invoering in 1996. Het systeem dat dén eventueel wordt ingevoerd zal in grote lijnen niet veel afwijken van het huidige plan. „Hooguit wat verfijningen", laat wethouder Poster (financiën) op voorhand weten. „Er valt niet te tornen aan de indeling van de zone's." In het nieuwe systeem is Texel verdeeld in drie gebieden. De gemeente gaat ervan uit dat ver huurders rond De Koog (zone A) het meest verhuren en dus meer toeristenbelasting moeten beta len. Logiesverstrekkers in het bui- tengebied (zone C) krijgen de Uitslagen: Super-Pilaar 0-3; 12 Balcken-Paal 9 2-1; ABN/AMRO-Tatenhove 1 2-1; DGM- Meubelhuis Texel 1-2; Paal 28/Krim- Kobeko 2-1; Cocky's kapsalon-Architect Uriot 0-3; De Vlier-Timmers Bakkerij 3-0; Zeilmakerij-Rival 3-0; Bosma Woningin richting-Slagerij Schiphorst 0-3; Grote Slock-Cohen 3-0; Smash '68-Visserbouw 0-3; Slag Beverdam-Zandloper 2-1; 7 Provinciën-Beautique Téxèle 0-3; Haar- studio-Nioz 3-0; Durper Drup-Eierlandse Huis 3-0; Question-Top Tien 3-0; Westerlaken-Leydekkers 3-0; Vespertma- Klif 12 1-2. In de laatste bondswedstrijd van dit jaar boekten de heren Mareis een regelmatige overwinning te gen het meest uit oudere heren bestaande team van Mustang Jeans 4. In Den Helder aan de Sportlaan werd het na een ruststand van 11-46 uiteindelijk 32-77 voor de Mareis dat hiermee tot half januari de ranglijst aanvoert. In de eerste helft namen de Mareis al vlot afstand van hun tegenstan der en het duurde dan ook tot de vijftiende minuut eer Mustang Jeans 4 de tweede score van de wedstrijd liet noterenl In de twee de helft wilden de Mareis wat al te geforceerd naar de 100 punten en konden de mannen van Mustang Jeans duidelijk beter bijblijven dan in de eerste vijfentwintig minuten. Al met al een gemakkelijke over winning voor de Mareis dat alleen IBC 3 naast zich op de ranglijst moet dulden. Scores: Albert ten Wolde 25 pnt; Martin Koenen 18 pnt; Jaap de Wijk 12 pnt; Perry Kijf 8 pnt; Christiaan Scheepers 8 pnt; Enz Venneker 6 pnt. In sporthal Ons Genoegen wordt zaterdag 17 december het Texelse kampioenschap turnen gehouden. De organisatie is in handen van GVT. De brandweer moest gistermiddag uitrukken om een eind te maken aan een keukenbrandje in het huis je De Wielewaal aan de Pontweg bij De Koog. Het vuur was ont staan toen de heer des huizes een pan met vlees op het vuur zette en vervolgens de keuken verliet. Toen hij terugkwam stond de keuken al vol rook en zat er niets anders op dan zo snel mogelijk de hulp van de brandweer in te roepen. Uitge rust met persluchtmaskers had die het vuur snel in bedwang. Marco van der Vis van bowling team Dekker gooide een fraaie se rie, maar dat bleek niet genoeg tegen de fel strijdende heren van IBS Oele Schoo. Door een mooie game van Winny Schraag konden de Champion Sisters nog één punt pakken, maar de Deurdouwers wonnen van hen door een sterke serie van Martien Roeper. Henk Plaatsman zette 734 neer, waardoor de Sommeltjes ten on der gingen tegen de Tabakshop. Peter Huisman was de sterke man bij Niets te Verliezen. Zij stuurden de Butenriggel met lege handen naar huis. Uitslagen: De Buteriggel-Niets te verliezen 0-5; TZN- Last Minnet 5-0; Tabakshop-Sommeltjes 5-0; Champ Sisters-Deurdouwers 1-4; So What-Team 24 2-3; Slow Starters-Paal 12 2-3; IBS Oele Schoo-Bedr Serv. Dekker 3-2; Stunt Team-All Stars 4-1; Hotel de Strandplevier-Onder de Pomp 5-0; Verse- put Verz.-Timmer Tearoom 3-2; EVA-Paal 9 2-3; Gruis-Hotel Tatenhove 3-2 Huisvrou wen: Klavervier-T-Fords 0-4; Manco-De Pins 1-3; WBZ-Bloopers 4-0. Jeugd: Hotel Juliana-Verseput Verz. 1-3; Hotel de Weal- Taxi Grootjen 4-0; Disc. Metro- Strandplevier 0-4 Rond 09.00 uur start de recreatie ve wedstrijd waaraan zo'n 400 kinderen van alle Texelse vereni gingen meedoen. Tegen half twee strijden negen meisjes van GVO, SVC en GyVo om de individuele medailles voor de verplichte oe fenstof. De selectieleden van GVT (42 tur ners) treden om 19.00 uur in het strijdperk. Prijsuitreiking wordt rond 22.00 uur verwacht. Publiek is welkom, de toegang is gratis. Brandweermannen met persluchtmaskers tijdens bluswerkzaamheden. IFoto Gerard Timmerman) laagste aanslag. Het plan om de logiesverstrekke voor een vast bedrag per jaar a< te slaan stuitte om verschillen! redenen op veel verzet van logie verstrekkers, die bang zijn dat teveel moeten betalen. Hoewel een beroep kunnen doen op „ontsnappingsclausule", waarm: ze volgens het bestaande systee (betaling per overnachting) wo den aangeslagen, hadden logie verstrékkers er geen goed wooi voor over. Fraut Dat bleek tijdens een informati bijeenkomst. Daarin beklaagi men zich ook over de late prese tatie en dat de critici zich nog o voldoende in de stukken hi kunnen verdiepen. Wethoud Poster: „Dat had inderdaad bet gekund. Kijk, als college willen v echt niet eigenwijs zijn en hebbi we een open oor voor de opmi kingen van de logiesverstrekke: Vandaar dit jaar uitstel. Maar moeten zich bedenken dat h systeem juist is ontwikkeld op vr zoek van deze groep zélf." Post verbaast zich er vooral over d zelfs de Kleine Logiesverstrekke (KLV) met kritiek komen. „Terw die aan de basis van het plan he ben gestaan." Logiesverstrekkers die nu wél ei juiste opgave doen vinden het hi - dige systeem onrechtvaardig or dat fraudeurs te wein toeristenbelasting betalen. De meente loopt daardoor circa ei miljoen gulden mis. Dat was éi van de redenen voor de politii om aan te dringen op snelle i voering. Behalve de kritiek op het plan, is ook onzekerheid over de hoog van de BTW-heffing over de to ristenbelasting. Er bestaat twijf over toepassing van het hoi (17,5) of het lage (6) tarief. B lastinginspecteurs zouden zie daarover tegenspreken en daaro willen b en w zich er nog verder verdiepen. onlcbikhcuJ van Jc fed*. He Dik anderhalf jaar geleden zag ik op weg naar mijn werk een boer zijn schapen en hun lammeren voeren. Deze nog jonge lammeren waren uitgelaten en speels, een genot om naar te kijken. Zichtbaar was dat er een bleef liggen, waar deze boer verder niet naar om keek. Op de terugweg lag het lam er nog steeds. Wat ik toen zag ver lamde me bijna. Het lam had ette rende oogjes en zijn beide voorpootjes waren stuk bij de knieën, het ademde nog nauwe lijks en er zaten allemaal vliegen bij. Na te hebben geïnformeecd van wie deze lammeren waren, heb ik gelijk de politie gebeld. Sinds dit voorval ben ik beter op gaan letten. En nu kom ik bij de boer die afgelo pen vrijdag geverbaliseerd is. Wat daar de afgelopen anderhalf jaar te zien was, is met geen pen te be schrijven (daarvoor natuurlijk ook al, maar toen zag ik het niet). Ik zal het niet te onsmakelijk maken, daar velen van u misschien nog moeten eten. Nog laat in het seizoen, alle scha pen waren al geschoren, liepen de schapen van deze boer nog in hun dikke vacht, geen schotten in het voorjaar om de lammeren nog eni ge beschutting te geven. Ik fiets bijna dagelijks naar mijn werk, de ene keer zag ik een schaap dood liggen, de andere keer een lam dat langzaam lag dood te gaan of een dier dat duidelijk ziek was. Ik heb verschillende keren de boer en zijn vrouw gebeld om te vertellen wat er aan de hand was, maar er werd me duidelijk gezegd dat de dieren alle mogelijke verzorging kregen en dat ik de dieren de kans niet gaf om beter te worden. Welnu, dat klopte, want er zijn er inmiddels genoeg „uitgestapt". Er werd mij ook te verstaan gegeven, dat ik niet op hun land mocht komen. Ik kan deze boer verzekeren dat het niet eens nodig was het land op te gaan, want vanaf de weg was al te zien dat er weer een schaap of lam lag te kreperen. Verschillende schapen waarvan de endeldarm eruit lag, werden vol gens hem door henzelf behandeld. Het lijkt mij dat een dierenarts dit behoort te doen, of heb ik dat mis? Ik vraag me af of er ooit weieens een dierenarts aan te pas kwam. Schapen die soms vijf dagen of langer dood op een land liggen, zodat zelfs toeristen die erlangs lo pen, klagen over de stank, is toch bewijs genoeg dat deze boer nau welijks naar zijn dieren omkijkt. Een aantal van 92 dode dieren lijkt me niet gek voor het Guinne Book of Records. Dan nog over lammeren die vergiftigd zoudi zijn door het water: hoe kan I dat de schapen die op het land naast liepen van een andere bo er wel goed gezond uitzagen? D hebben dat water toch vast <x wel gedronken. Twee weken ge! den zijn er in drie dagen tijd v van deze zielige stakkertjes doo - gedaan, „gewoon" door verwai lozing. Lammeren van het vorig jaar (n< steeds van dezelfde boer) liep: toen op een stuk land waar „vergiftigde" sloten waren, dier gen er precies zo akelig uit als b vengenoemde. Ook daar lag geregeld één dood. Hij heeft ovei netjes voerbakken staan, ma zelden zijn ze gevuld. Vorig heeft de AID deze boer ook al verbaliseerd, weer een bewijs d er toch echt iets niet goed zit. f je dieren hebt, vind ik dat je voor moet zorgen want ze zijn v hun verzorger afhankelijk. Ik hoi van dieren en kan dit lijden aanzien, gelukkig zijn er ook and ren die dit leed hebben gezien aangifte hebben gedaan. En w deze boer betreft, hij doet zijn t naam wel eer aan, wat mij betrr kan hij erin zakken. Bah! Froukje Daalder Oudeschild

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 8