3 Neem het in j eigen hand „PEI\I hoeft Texel niet schadeloos te stellen" Agenda S TEXELSE COURANT Dunkwedstrijd in de De Koninghal Programma zaalvoetbal Adventsbijeenkomst Koger ouderen Gezamenlijke krant na kerst. Tariefwij ziging abonnement Texelse Courant Terug in de tijd bij reünie PEN en TEM Voetbalprogramma Geen extra boot voor sunderklaas Oud TEM-man komt terug op verzoek Kerstgroen SBB: bijl in bos wordt bestraft Aquajoggen op open dag in Calluna Gunstige uitspraak voor leliebedrijf Uitverkoop banken en bidstoelen Stijldansen Vinger bekneld: boot gaat terug DINSDAG 13 DECEMBER 1994 Basketbalvereniging De Mareis houdt vrijdag dunk- en schiet wedstrijden in de Bgm. De Ko ninghal te Den Burg. Vanaf 20.00 uur wordt een afwisselend pro gramma afgewerkt voor zowel de junioren als de senioren. De jeugd van 14 t/m 16 jaar is om 20.15 uur als eerste aan de beurt. Deze basketballers moeten zo snel mogelijk vijf lay-ups maken. Dege ne met de meeste punten wordt winnaar. De junioren van 14 t/m 16 jaar kunnen meedoen aan een schietwedstrijd. Zij moeten vanaf vijf plaatsen buiten de bucket scoren. Ook de senioren zullen in wedstrijdverband bepalen wie de beste schutter van Texel is. Deze wedstrijden zijn voor publiek extra aantrekkelijk gemaakt doordat schoten van verre afstand extra punten opleveren. Uitsmijter van de avond is de dunkwedstrijd bij de heren. In vijf pogingen zullen de deelnemers proberen een zo fraai mogelijke dunk te maken. Die pogingen wor den beoordeeld door een jury met vertegenwoordigers van de pers en de sportraad. De presentatie is in handen van basketbaltrainer Mi chel Gomez. Texelaars die willen deelnemen aan een van de onderdelen kun nen zich dinsdag (13 december) opgeven tijdens de basketbaltrai ningen of telefonisch via tel. 10427/19852. Eventueel is in schrijven ook nog mogelijk aan de zaal, kort voor aanvang van de wedstrijden. Deelname is gratis. Publiek is uiteraard welkom. Woensdag 14 december: 18.15 u. Oosterend-De Koog (j) 19.00 u. Texel 2-Casino (j) 19.45 u. Gempo-Texel 3 20.35 u. Mantje 3-De Koog 7 21.30 u. Texel 2-Casino Zaaldienst: Mantje Donderdag 15 december: 18.30 u. De Koog 6-Klif 4 19.20 u. Oosterend 2-Casino 4 20.15 u. Rab 3-Jelleboog 4 21.10 u. Rab 2-De Krim 2 22.00 u. De Krim 4-De Krim 5 Zaaldienst: Casino Vrijdag 16 december: 18.15 u. Casino 2-De Krim 19.05 u. De Koog 4-Jelleboog 2 19.55 u. Oosterend-Klif 3 20.50 u. Le Berry-Jelleboog 21.40 u. Mantje-Texel 22.30 u. Klif 2-De Koog Zaaldienst: Le Berry Ouderen van De Koog en omge ving zijn donderdagmiddag wel kom bij de advents- en kerstbijeenkomst die om 15.00 uur in de dorpskelder aan de Boodtlaan begint. Er wordt gezelligheid in kerstsfeer aangeboden, waaraan wordt mee gewerkt door Theo Habraken en Harry de Graaf. Een muzikale bij drage verzorgt Dori Verschoor- Kuip. Ook wordt een broodmaaltijd aangeboden. De bijeenkomst duurt tot 19.00 uur. Wie komen wil, wordt verzocht zich tevoren aan te melden via telefoon 17283. (ADVERTENTIE) In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 26 december a.s. zal er de week na kerst een gezamenlijke krant verschijnen op donderdag 29 december. Directie Langeveld de Rooy Evenals andere bladen zal ook de Texelse Courant per 1 januari 1995 de abonnementsprijs verhogen. De pnjs wordt ƒ52,45 per half jaar. Abonnees die automatisch over schrijven, delen wij mee, dat de be dragen door de banken zullen worden aangepast. Direktie Langeveld en de Rooy Het merendeel van medewerkers en oud-medewerkers van het PEN en de TEM hebben tijdens de reü nie zaterdag symbolisch afscheid genomen van de elektriciteitscen trale die 22 december officieel sluit. Voor de bijeenkomst was op het terrein een feesttent ingericht, waar genodigden onder genot van een drankje, een hapje en live muziek (van The Buzz) herinnerin gen ophaalden. In de centrale zelf was een kleine tentoonstelling in gericht die een historisch over zicht van de energieproduktie op het eiland schetste. Onder de be zoekers TEM-veteraan Jan Ruiter, die als 15-jarige monteur door loco-burgemeester Reijer Pieter Keijser de scepter zwaaide over de oude centrale in Den Burg. „Mijn tante was huishoudster bij Keijser en hoorde dat ze nog iemand zochten. Zodoende ben ik er in ge rold." Snuffelend door oude foto's stuitte hij op een oude locomobiel of stoommachine „Ik had veel be wondering voor Arie de Veij. Dat was een oud marinestoker. Die hanteerde de kolenschop zó goed dat hij met één gerichte schep de kolen keurig verspreid neerlegde in de oven." Ruiter volgde de herstel werkzaamheden tijdens de storing recent via de scanner. Uit de sche ma's van de hoogspanningskabel kon hij precies afleiden wat er ge beurde. „Op een gegeven moment hoorde ik dat ze klaar waren, maar dat klopte niet. Op dat moment wist ik nog niet dat ze in Den Burg vijf noodaggregaten hadden geïnstalleerd." Tijdens de reünie schetste direc teur Jan Veenis in zijn voordracht een historisch beeld van de Texel se energievoorziening. „Toen de TEM in 1928 begon waren er 150 afnemers in Den Burg, die per jaar 150 kWh gebruikten. Inmiddels is het jaargebruik per klant gestegen naar 3000 kWh." De historische tentoonstelling trok flinke belangstelling tijdens de reü nie van het PEN en de TEM. IFoto Gerard Timmerman) Zaterdag 17 december: Texel D2-Succes Dl 10.30 u. Reigerboys A3-Texel A214.30 u. Texel D1-BKC D1 10.30 u. De Koog B1-Schagen B313.30 u. O'end B1-Sint Boys B1 13.30 u. Texel C2-HCSC C2 13.30 u. Sint Boys Cl-O'end C1 13.00 u. Hollandia T C2-Texel C313.00 u. Call.oog Cl-Texel C1 14.30 u. Oosterend C2-HCSC C313.30 u. (terrein Cocksdorp) Meisjes: Texel-HRC 13.30 u. Texelse pupillencompetitie: 17 december geen pupillen- voetbal i.v.m. turnwedstrijden. Zondag 18 december: GSV-ZDH 14.00 u. SRC 3-Texel 2 12.00 u. BKC 2-De Koog 2 14.00 u. Texel 3-Oudesluis 2 12.00 u. VZV 5-Oosterend 2 12.45 u. ZAP 8-Texel 4 11.00 u. Dames: Alkm. Boys 2-Texel 14.00 u. ,,We hebben wel wat meer voet gangers dan anders geregistreerd, maar er is geen sprake van grote hordes ouwe sunderklaasgan- gers", aldus Jan Bloem van Teso. Extra boten om een grote toeloop te verwerken zijn dus niet nodig. „De meeste echte speulers zijn er al." Bloem verwachtte vanmorgen wel wat meer drukte dan normaal. „Veel overkanters feesten door tot de kroegen dicht gaan en begeven zich dan naar de boot. Maar de eerste vaart alweer om 06.05 uur, dus ze zullen niet lang op het ha venterrein te hoeven rondhan gen." Het PEN hoeft na de sluiting van de electriciteitscentrale de Texel se bevolking niet schadeloos te stellen. Met die opvatting komt oud TEM-administrateur Piet Wit terug op een eerder verzoek aan het PEN om aan Texel f2,5 mil joen uit te keren. ,,Het energiebe drijf heeft veel geld toegelegd op de electriciteitsvoorziening hier. Bovendien wordt er geen mens ontslagen. Daar mogen andere bedrijven een voorbeeld aan ne men." Wt is als onderhandelaar namens de TEM betrokken geweest bij de overname van het Gemeentelijk Texels Elektriciteitsbedrijf (TEM) door het PEN. In juni stelde Wit het niet meer dan redelijk en billijk te vinden dat het PEN een deel van de f25,8 miljoen dat het be drijf in '92 ontving van de NV Sa menwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) aan Texel zou uitkeren. Het bedrag dient ter compensatie voor de sluiting van de centrale voor maatregelen op het personele vlak en ter compen satie van extra kosten. Trieste zaak „De sluiting blijft natuurlijk een trieste zaak voor de lokale werkge legenheid, maar er was geen ont- Zoals ieder jaar stelt Staatsbos beheer weer gratis kerstgroen ter beschikking. Vanaf woensdag kan iedereen terecht bij het par keerterrein van paal 21. Wie zelf met een bijl of een zaag de Den nen in trekt loopt echter kans op een fikse boete.... „Vorig jaar hadden we niet zulke goede ervaringen", vertelt Erik van der Spek van SBB. „Omdat het bos steeds ouder worden, worden de takken en boomtoppen steeds zwaarder. Vandaar dat we de mensen toestonden zelf stukken te zagen. Maar het gevolg was dat ze zelf het bos in trokken om een kerstboom naar keuze om te hak ken." Er is een grote hoeveelheid groen door SBB klaargelegd. Het gaat om takken en boomtoppen. Op nieuw is het grover dan voorheen. „Mensen moeten niet denken dat er leuke kerstbomen voor in huis zijn te halen. Het Texelse bos wordt ouder, dus die fijne jonge takjes is verleden tijd." Tot zaterdag mogen alleen particu lieren kerstgroen afhalen, daarna zijn ook „grootverbruikers" welkom. Piet Wit succes centrale ten onder aan eigen komen aan. De PEN-centrale is feitelijk aan haar eigen succes ten onder ge gaan. De energie-afname op het eiland is dermate hoog dat de cen trale de produktie nu niet meer aankan. Het „break-evenpoint" van 150 miljoen kWh is sneller be reikt dan voorzien." Volgens Wt heeft het PEN veel geld toegelegd op de energieproduktie. „Bij de calculaties voor de bouw van de fabriek gingen we uit van een brandstofprijs van ƒ60,- per ton. Maar toen de centrale in 1973 in gebruik werd gesteld was door de oliecrisis de prijs gestegen tot f260,- per ton. Op een jaargebruik van 960.000 ton scheelt dat f 3,2 miljoen. Als we dat vier jaar eerder hadden geweten, had de Texelse centrale er nooit gekomen." Beste mogelijkheid Niettemin gingen PEN, PWN en TEM unaniem akkoord met de bouw van de centrale waarin ook drinkwater werd geproduceerd. „Het was toen de beste mogelijk heid. De techniek was nog niet zo- Drijvend in het water gymnasti sche oefeningen doen op mu ziek. Dat is aquajoggen, een nieuwe sport die zondag a.s. in de aandacht zal worden ge bracht bij het publiek. Zwempa radijs Calluna houdt dan open huis en iedereen is tussen 10.00 en 17.00 uur welkom om met deze speelse vorm van li chaamsbeweging kennis te maken. In het water speelt de zwaarte kracht geen rol, waardoor de belasting van veel gewrichten wegvalt. Tegelijk is water een sterk remmend medium. Bewe gingen die in de lucht moeite loos worden gedaan, onder vinden in het water weerstand zodat stevig aanspannen van de spieren nodig is. Door zowel van het ene als het andere ef fect gebruik te maken, kunnen oefeningen worden gedaan die op het droge onmogelijk zijn en een aanzienlijke conditieverbe tering teweeg brengen. De sport wordt ook therapeutisch toegepast. Mensen die li chaamsbeweging nodig heb ben maar bijvoorbeeld als gevolg van blessures of andere afwijkingen niet goed kunnen staan, kunnen zich toch lekker uitsloven. Colinda Vlaming van zwemparadijs Calluna heeft een cursus gevolgd om op ver antwoorde wijze leiding aan aquajogging te kunnen geven. Op de open dag kunnen geïnte resseerden groepjes van maxi maal 16 personen vormen die dan een proefles van ongeveer twintig minuten krijgen. De deelnemers worden voorzien van speciale zwembanden waarmee zij comfortabel blijven drijven. Colinda gaat zelf ook het water in om aanwijzigen te geven of geeft leiding vanaf de kant. Om tot de gewenste conditie verbetering te komen is regel maat en herhaling belangrijk. Wie na de proef besluit zich aan te sluiten betaalt niet per les maar koopt een knipkaart voor tien keer. De lessen worden el ke woensdagochtend en don derdagavond gegeven. Er is dan ook een crash beschikbaar waar ouders hun kinderen veilig in bewaring kunnen geven. Aquajogging heeft zijn plaats ingenomen naast andere vaste op Texelaars gerichte Calluna- activiteiten zoals leszwemmen, peuterzwemmen, teddybeer- zwemmen (voor ouders met baby's vanaf 3 maanden), tri- athlontraining, diplomazwem- men en damessauna, waarbij in het laagseizoen totaal wekelijks 1000 tot 1200 personen zijn betrokken. (Foto Harry de Graaf) ver dat een kabel vanaf de vastewal binnen handbereik was." Volgens Wit is het logisch dat, nu de vraag op Texel de centrale bo ven het hoofd dreigt te groeien, het PEN voor de kabel kiest. De oud-calculator rekent voor dat de kosten daarvan aanzienlijk lager uitpakken dan het in gebruik hou den van de centrale. De aanvoer van water vanaf de vastewal noemt Wit ook een voorname re den waardoor de rentabiliteit van de „Texelstroom NV" achteruit ging. Sluiting van energiecentrales blijft niet tot Texel beperkt. „Van de 200 centrales in Nederland zijn er nu nogzo'n 33 over. En er staan nog meer sluitingen voor de deur." Lokale produktie heeft volgens Piet Wit geen toekomst. „Omdat je kleinschaliger bezig bent, ben je altijd duurder uit. Wind- en zonne- energie blijven slechts marginale aanvullingen, van hooguit vijf pro cent." Dinsdag 13 december De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen; 19.30 uur. Rechtstreekse uit zending via Radio Texel. De afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vere niging Texel komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ou- we ULO. Woensdag 14 december Van 13.30 tot 16.00 uur wordt in verzorgingstehuis Sint Jan kerstmarkt gehouden met verkoop van zelfgemaak te kerstartikelen, kerstrom- meltjesmarkt, etc. In jeugdcentrum Time Out (Ouwe ULO) worden kerst kaarten vervaardigd. Wie mee wil doen is welkom van 14.00 tot 16.30 uur. In de Dorpskelder van De Koog wordt informatie gege ven over de nieuwbouw en andere veranderingen op camping Kogerstrand; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Remaines of the Day". Donderdag 15 december Ouderen van De Koog en om geving hebben in de dorpskei-- der een adventsbijeenkomst met broodmaaltijd, van 15.00 tot ongeveer 19.00 uur. Me dewerking van Theo Habra ken, Dori Kuip-Verschoor en Harry de Graaf. Opgave via te lefoon 17283. De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben een creatieve middag en -avond voor het maken van kerstver siering; 16.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Mask" en om 21.00 uur „Forrest Gump". In EcoMare houdt Nioz- bioloog Dr Han Lindeboom een causerie over de effecten van de visserij op het leven in zee. Aanvang 20.00 uur; En tree f5,-. Vrijdag 16 december In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Mask" en om 21.00 uur „Forrest Gump". In Time Out (Ouwe ULO) is men van 20.00 tot 22.00 uur bezig met video-opdrachten. In de Burgemeester De Koning-hal worden vanaf 20.00 uur dunkwedstrijden basketball gehouden. In schouwburg De Kampanje in Den Helder is een avond met Karin Bloemen, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Hoogwater te Oudeschild Di. 13 3.35 en 15.45 u. Wo. 14 4.50 en 17.17 u. Do. 15 6.00 en 18.40 u. Vr. 16 6.50 en 19.20 u. Za. 17 7.17 en 19.54 u. Zo. 18 8.00 en 20.35 u. Ma. 19 8.45 en 21.15 u. Di. 20 9.10 en 21.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 18 de cember op om 8.43 en en gaat onder om 16 28 u. 18 december volle maan; 19 december springtij Het Centraal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening (CBA) heeft eer der dit jaar ten onrechte geen enkele medewerking verleend aan het bedrijf Texpol. Aldus oordeel de de president van de Alkmaarse rechtbank vrijdag. De uitspraak betekent voor de Pools- Nederlandse vennootschap onder firma, die voor de Texelse lelie kweker Jaap Hoogenbosch de oogst binnenhaalde en verwerkte, een overwinning. Rechter mr. R.C. Stam veroordeel de het CBA (de overkoepeling van arbeidsbureaus) tot betaling van het griffierecht (f200,-) en de pro ceskosten (ƒ1.420,-). Hij hield daarmee rekening met de uit spraak die de Haarlemse recht bankpresident mr. Th. Seylhouwer Wie altijd al in het bezit wilde zijn van een bidstoel of een kerkbank, kan deze meubelstukken nu voor delig bemachtigen. Bidstoelen en kerkbanken van allerlei soort, for maat en oudeyJom die tot dusver werden gebruikt in de R.K. kerk aan de Nikadel in De Koog zullen daar aanstaande zaterdag wor den verkocht. De hof van de kerk moet namelijk worden ontruimd in verband met de op handen zijnde uitvoering van de dorpshuisplannen. Volgens het kerkbestuur zijn de meubelstuk ken niet alleen geschikt voor gods dienstig gebruik maar ook voor profane doeleinden in tuin of op terras. De prijzen zullen liggen tus sen f10,- en f50,-. Kopers zijn wel kom tussen 14.00 en 17.00 uur. Voor stijldansen in herfstsfeer kan men zaterdag 17 december te recht in het Eierlandsche Huis. Liefhebbers van verschillende soorten dansmuziek kunnen onder genot van een hapje en een drank je weer hun beste beentje voor zetten. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is vrij. vorige week dinsdag deed. Dii f- oordeelde dat Polen die van plai zijn maximaal drie maanden in Ne derland te verblijven, hier ook mo gen werken, zowel zelfstandig al in loondienst. Na melding bij di Vreemdelingendienst kan eei werkvergunning worden aangi vraagd. Het CBA had derhalve da de betreffende aanvraag in behan deling moeten nemen. De Haarlemse rechter had vorig week al bepaald dat de ruim veel tig Polen in Nederland mogen blij ven. Na de uitspraak van vrijdag ii het eerste probleem dat moe worden opgelost het ophalen vaf de paspoorten, die nog in he grenskantoor bij Oldenzaa liggen... De nu bekende uitspraken geven volgens leliekweker Hoogenbosd nog geen consequenties voor de tewerkstelling van Polen bij Neder landse bollenboeren. „Dan moe ten de anderen ook zo ver gaan dat zij hun bedrijf verkopen. Want dat is afgesproken tussen Texpo en mij. De Polen worden er beter van en ik ook. Het biedt mij de ze kerheid dat elk jaar vijftig man in de lelies aan het werk zijn; op een andere manier krijg je dat niet voor elkaar." Een klein meisje uit Vleuten kreeg donderdagmiddag haar vinger tus sen de toiletdeur op de Molengat. Teso-personeel verleende eerste hulp, maar omdat het er toch ake lig uitzag besloot de kapitein terug te keren naar Den Helder. Een ge waarschuwde ambulance bracht het kind met haar moeder naar het Geminiziekenhuis, waar ontvelling en kneuzing werd geconstateerd. (ADVERTENTIE) Even een pak SNERT halen £ctc^[c (ADVERTENTIE) Gebruik vandaag uw oproepingskaart voor de waterschapsverkiezingen! m Aquajogging: aangenaam rhytmisch bewegen op leuke muziek.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2