Acht penalties op twee clubcoryfeeën fStoppen met werken vereist aanpassing" Lv Regelgeving ondermijnt broze toekomst landbouw Geknipg</t Theo Hoogerheide over omschakelen: 'Wilt U Mijn Kind Redden?' 50500 TEXELSE JJ COURANT Landbouw ■if \j>\ Ouwe Sunderklaas Schapenbedrijf met recreatie-activiteit - Inbraken Kerstmuziek Eilandcompetitie volleybal Europakaart op tijd aanvragen Geef om lepra R«l DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 i Vrijwel unaniem maar met ge ne ngde gevoelens gingen de le ien van SV Texel en Texelse Boys n de laatste week van augustus ikkoord met de fusie die hen sa- G.J. ten Cate (85) kwam in 1924 naar het eiland als leerling van de Zeevaartschool (nu d'Ouwe Ulo). In de jaren '30 voetbalde hij inci denteel bij SV Texel, maar vanaf 1943 (toen hij werd afgekeurd voor de scheepvaart) maakte Ten Cate geruime tijd deel uit van Texel 1. Van 1945 tot 1963 was hij bestuurslid en secretaris en ver volgens voorzitter tot 1972. Bij zijn afscheid werd Ten Cate be noemd tot ere-voorzitter. A. We s se Is (77), Hagenaar van geboorte en oud-lid van de (RK) Haagsche Boys, werd in 1962 door zwager Dirk Witte gestrikt om de zieke secretaris Henk Schrama tijdelijk te vervangen. Hij bleef 25 jaar in functie bij Texelse Boys. Daarnaast was Wessels de man die nooit „nee" kon zeggen wanneer een beroep op hem werd gedaan. Bij zijn aftreden werd hij beloond met het erelidmaatschap. menbracht in één nieuwe vereni- huize leerden rekenen, lezen en ging: VV Texel '94. Vooral voor schrijven op de St. Jozefschool en veel oudgedienden een moeilijke hun eerste balletje trapten bij ,/ie stap. Zij herinneren zich nog leven- Boys". Van de tegenwoordig zo dig dat jongetjes van katholieke talrijke transfers was geen sprake. Voor de jeugd uit Den Burg en om streken met een andere (religieu ze) achtergrond was „Texel" dé club. Ook na de ontzuiling van de Texelse samenleving bleven de scheidslijnen nog lang zichtbaar. Afkalvende ledentallen en minder financiële mogelijkheden maakten een samengaan van de voetbal clubs echter onafwendbaar. Onder het motto „Acht penalties op twee clubcoryfeeën" nemen we in deze laatste krant van het jaar G.J. ten Cate (SV Texel) en A. Wessels (Texelse Boys) onder vuur. Beiden hebben hun sporen bij „hun" clubs verdiend in een lange reeks van jaren. 1. Hoe dacht u vroeger over de vereniging van ,rfe anderenWas er sprake van gewone rivaliteit of moest u ze echt niet? T.C.: „Ik ben waarschijnlijk de eni ge nog levende betrokkene die heeft meegemaakt dat de katho lieken zich in 1932 afscheidden. Dat was wat hoor. Jongens die toch bij Texel bleven, werden afge dankt door de andere katholieke verenigingen. Zang, toneel, noem maar op, ze hoefden hun gezicht er niet meer te latên zien. En win kels verloren klanten die van de andere club waren. Zelf heb ik me nooit zo drukgemaakt over die af scheiding. Want wat stelde de Boys nou helemaal voor? Ze heb ben vrijwel altijd 3e klasse onder bond gespeeld en hun goede voetballers kwamen toch wel naar Texel. Eerlijk gezegd had ik weinig contact met mensen van deBoys." A.W.: „Afstandelijk. Voor mij was de Boys het enige dat telde. Bij Texel gingen ze hun gang maar, dat maakte me niet uit. Maar méér dan gewone rivaliteit heb ik nooit gevoeld. Toen ik na de oorlog op Texel kwam, was ik al te oud om hier nog te voetballen. Een échte Boys-man ben ik daarom niet." 2. Waren er binnen de geledingen van de club mensen die er een an dere mening op nahielden T.C.: „Voor sommigen leven die oude tegenstellingen nóg. Ik moet het daarom nog zien hoor, dat die nieuwe blauw/gele clubkleuren er doorkomen tijdens de ledenverga dering komend jaar." A.W.: „Bij echte Boys-mensen als de Van Sambeekies en de Schra- maatjes moest je met over SV Texel beginnen. Die waren fel te gen. Het is van vóór mijn tijd, maar algemeen bekend is het verhaal van Jo Ran, een roomskatholiek die bij Texel ging voetballen. Dat deed je niet, dan had je het ver bruid." 3. Ging u wel eens kijken bij de an dere vereniging, bijvoorbeeld wan neer het .fiigen" eerste een uitwedstrijd speelde T.C.: „Nee, daar heb ik de gelegen heid nooit voor gehad. Ik ging al tijd mee naar uitwedstrijden. Nu nog trouwens." A.W.: „Zelden, soms het laatste kwartiertje. Ik had het gewoon te druk bij de Boys. Ook met scheids- en grensrechteren. En toen we nog op het oude veld speelden en geen kantine hadden, heb ik nog een tijdje voor de thee gezorgd. Met zo'n grote ketel op pad, om bij een Boys-lid uit de buurt heet wa ter te halen." 4. Wat vond u van de fusie? T.C.: „Er was maar één weg, wan neer je wilde voortbestaan: een fusie. Op deze manier heb je méér leden, méér bezoekers van de kan tine. En het voordeel voor SV Texel is dat het tweede wat sterker is. Voor het eerste maakt het niet veel uit. Want welke spelers van de Boys zullen er op termijn ge noeg kwaliteit hebben om mee te komen? Je praat wel over een krachtsverschil van vier klassen..." A.W.: „Jammer. Volgens het bestuur was het noodzakelijk. De voorzitter is het me persoonlijk ko men uitleggen, vóór de plannen bekend werden gemaakt. Ik neem aan dat ze gelijk hadden. Maar ik begrijp niet waarom iedereen van het eerste elftal wegliep. De prestaties waren toch goed vorig jaar?" 5. Is het moeilijk om na de fusie nog iets van de oude clubliefde te ervaren? T.C.: „Die is er niet meer. Vroeger bleef je je'leven lang lid van dezelf de club, net zoals je dezelfde poli tieke partij trouw bleef. Ik heb het zelden meegemaakt, dat iemand overstapte. Maar nu zijn de men sen heel ancfers. ledereen heeft een auto of een motor. Je kunt zo naar Oosterend rijden om daar te voetballen. Clubliefde... Bij de fu sievergadering waren maar vier of vijf voetballers van het eerste elf tal aanwezig. Dat zegt genoeg," A.W.: „Clubliefde voel ik niet meer. Ik kijk in de krant en op de kabel wel altijd even of er die zondag iemand van de Boys inhet eerste heeft meegespeeld. Dat is nog iets vertrouwds. Maar langs de lijn staan doe ik met meer, het zegt me weinig. Al moet ik toegeven dat het niet alleen met de fusie te maken heeft. De laatste jaren werd mijn bezoek al minder, om dat ik mijn vrouw op zondag ver gezel bij het fietsen. Vroeger ging ze noodgedwongen altijd alleen." 6. Bij de fusievergadering werd voorgesteld om verder te gaan met blauw/geel als de nieuwe clubkleuren. Is dat de juiste oplossing? T.C.: „Groen/zwart lijkt mij de meest logische keuze, gezien de traditie. De grootste club moet eigenlijk de kleuren van het eiland voeren. Blauw/geel vind ik rotkleu- ren, maar mij maakt het niet uit. Na de fusievergadering klampten mensen me op straat aan: 'Blauw/geel! Ten Cate, wat vind je daar nou van?' Het was diezelfde mensen kennelijk nog niet opge vallen dat Texel 1 al een hele tijd in het paars speelde. De mensen die je nooit ziet, maken zich het drukst." A.W.: „Ik vind het een leuk kleurt je. Maar of het er doorkomt? De mensen van Texel hebben de over hand. Maar ik houd me er buiten. Als het maar leuk blijft gaan. Dat iedereen zich thuis voelt, is voor namer dan een kleurtje." 7. Wat denkt u van de toekomst? Zullen eventuele onderlinge tegen stellingen vervagen? T.C.: „Dat is afwachten. Maar vol gens mij weten ze over twee jaar niet meer wat de Boys is ge weest." A.W.: „Er komt geen ruzie. De oude garde komt nauwelijks meer." 8. Wat denkt u van de plannen van de gemeente om van het Texel- veld industrieterrein te maken, zo dat het Boys-terrein de thuisbasis van Texel '94 wordt? T.C.: „Ik moet het nog zien. Ik ge loof niet dat er op dit moment ge noeg kleedruimte is bij de Boys. De velden moeten helemaal op nieuw gedraineerd worden. Er moet nog een hoop werk worden verzet en dat kost geld." A.W.: „Dat zou ik leuk vinden. Het is een prachtig complex, dat daar maar ligt te liggen. Ja, in dat geval zou ik wel weer wat vaker gaan kijken. Met onze eigen kantine... Want als ik bij Texel ben en het pist van de regen, nou goed dan ga ik wel even binnen staan. Maar niet voor mijn plezier." Tekst en foto's: Joop Rommets de oudejaarskrant kijkt land- >ouwvoorlichter Jan Koolhof te ug op 1994. Een jaar met een latte winter en een droog groei seizoen. Geen hoge opbrengsten, naar wel herstel van de markt. Veranderende concurrentiever- loudingen, onzekerheid over (mi- ieu)-regelgeving en onttrekking iar\ landbouwgrond, maken de oekomst voor de agrarische sec- er echter onzeker. n de landbouw zijn de veranderin- jen in 1994 doorgegaan. Het aan- al landbouwbedrijven is verder ifgenomen. De sector melkvee- louderij krijgt steeds minder be kijven. Hierdoor verdwijnt er nog iteeds melkquotum naar het vaste and. Dit is voor Texel op lange ter- nijn een ongunstige ontwikkeling. )ok het aantal bedrijven met ichapen loopt gestaag terug. Het 'rijkomende grasland wordt ge- iruikt voor akkerbouwgewassen in of de teelt van bloembollen. In Ie vleesveesector komen lege )laatsen voor in de stallen door de ilechte vleesprijzen. Dit betekent lat de bruto-omzet en daarmee de verkgelegenheid in de landbouw >p Texel verder is afgenomen. De- :e verlaagde omzet is eveneens vaar te nemen bij de toeleverings in aanverwante bedrijven. )e oorzaken van deze afname zijn 'elerlei. Naast de prijsdalingen 'oor de produkten zijn de investe- ingen in het milieu daaraan debet. )ok de onzekerheid over allerlei egelgevingen, die er nog te wach- en staan, doen potentiële ledrijfsopvolgers besluiten om 'an bedrijfsovername af te zien. )p termijn is te verwachten dat de intwikkelingen, zoals die in 1994 lebben plaatsgevonden, door zul- en gaan tenzij het klimaat voor de mdernemers verbetert. Akkerbouw )e groeiomstandigheden waren liet optimaal voor de akkerbouw- jewassen. Na een natte winter en 'oorjaar begonnen de werkzaam heden redelijk laat. In april moest le grootste oppervlakte zomer- jraan en suikerbieten nog worden jezaaid. De laatste aardappelen verden in de tweede week van nei gepoot. Hierdoor werd het jroeiseizoen kort. De zomer werd iroog en warm met als gevolg la- jere produktie door watertekort. )e oogst bevestigde dit. Alle jraansoorten gaven lagere kilo- )pbrengsten dan in 1993. Ditzelf- le was het geval bij de poot, ndustrie- en consumptie-aard- ippelen. )e suikerbieten hebben erg gele ien onder de droogte. Ondanks de Igen in de nazomer en herfst was iet blad dusdaning aangetast, dat 'an een optimale nagroei geen iprake meer was. *Ja twee slechte jaren lijkt de ak- ;erbouwer door betere pootaar- dappelprizen er financieel beter uit te komen. Dit was ook nodig om te kunnen blijven bestaan. Want het saldo van de granen en suiker bieten zal lager uitkomen door prijsdalingen en lagere op brengsten per hectare. Bloembollen Verzopen plekken in de bloembol len kosten meerdere telers jaarlijks vrij veel geld. Een betere ontwate ring van de percelen is voor de bloembollentelers noodzakelijk. Ondanks deze schadepost hebben de meeste bloembollentelers (af hankelijk van de soorten) finan cieel gezien een redelijk jaar gehad. De crocussen en bepaalde tulpensoorten deden het finan cieel erg goed. De narcissenprijs steeg wederom na een aantal slechte jaren. Goed was 1994 voor de hyacintentelers. Bij de le lietelers hangt het inkomen gro tendeels af van het soort die wordt geteeld. Melkveehouderij Texel heeft jaren de eerste plaats bezet van de ranglijst van de melk- controle in Noord-Holland. Het af gelopen jaar moest deze koppo sitie worden afgestaan aan het distrikt Schagen. Texel kwam op de tweede plaats. De Texelse melkkoeien gaven gemiddeld 7764 kg melk met 4,53% vet en 3,56% eiwit. In totaal 586 kg vet en eiwit in 305 dagen. De melkveehouderij heeft te ma ken met dalende opbrengstprijzen. Gemiddeld is berekend, dat de melkprijs 4,5 cent per kg gaat da len in 1994. Met een stijging van de krachtvoerprijzen met gemid deld 1,5 cent per kg melk zullen de inkomsten gemiddeld 6 cent per kg melk lager zijn dan in 1993. Over het algemeen is er voldoende ruwvoer gewonnen van gemiddel de kwaliteit. Snijmais kwam tot re delijke opbrengsten hoewel de zetmeelwaarde grote schomme lingen laat zien. Schapenhouderij Deze sector blijft het moeilijk hou den. Over het algemeen waren de prijzen voor de te verkopen dieren te laag. De prijzen voor wol zijn eveneens laag, hoewel die iets be ter waren dan in 1993. De meststierenhouders hebben een matig tot slecht jaar achter de rug. Over het algemeen zijn de verkoopprijzen te laag voor de kosten die er moeten worden ge maakt. Het inkomen staat hier door onder grote druk. Toekomst Om de werkgelegenheid in de landbouw zoveel mogelijk te be houden is de bruto-omzet van groot belang. Naast behoud van het areaal landbouwgrond is dui delijkheid over regelgevingen van essentieel belang. Op het gebied van milieu, maar ook op dat van gezondheid, teeltomstandigheden en tal van andere min of meer nieuwe kwaliteitskenmerken, kan de Texelse agrarische ondernemer nu reeds aan de eisen voldoen. De zes deelnemers aan Akkerbouw 2000 en de dertig deelnemers aan de mineralenboekhouding laten dat zien aan de hand van praktijk- cijfers. Via die weg is de concur rentie aan te gaan. Aan alles is te merken dat er steeds hogere eisen worden gesteld aan het ondernemerschap. Zowel technisch als economisch wordt er steeds meer gevraagd van de ondernemers in de land bouw. Van de gehele branche wordt een steeds zakelijjker opstelling gevraagd. Mede door de eilandpositie en het steeds maar verder afnemen van het aantal landbouwbedrijven verandert de concurrentieverhouding. Tot hoe lang zijn de produkten af te zetten tegen prijzen die ook op het vast land gelden. Hetzelfde geldt voor de te gebruiken produkten van het De „Nederlandse Courant" wordt verspreid onder Nederlandse emi granten in Amerika en Canada. Bij gaand artikeltje werd uit Californië toegestuurd aan F. L. van Ingen Schenau uit Soest, oud Texelaar en nog steeds trouw lezer van de ze krant. De verspreiding van de Texelaar wekt bij hem verbazing. „Mijn schoonouders zagen in New York een auto staan met een Texel se Courant voor de achterruit...." WAT ANDEREN ERVAN DENKEN M.fT "DlS 2LAt.oSt Beste Gerard, Als een geboren Tesselaar (1921) heb ik menige Ouwe Sunderklaas meegemaakt, maar nóóit op 4 Decem ber. (Zie W illem Steur, December 1993 uitgave). Ouwe Sunderklaas is een week na nieuwe Sinterklaas op 12 December Kinderen, tot de leeftijd dat ze nog in Sinterklaas geloofden, werden verteld dat als Je een cadeautje kreeg op 5 December en als je niet zoet was, dan kwam Ouwe Sunderklaas op 12 De cember en die nam je cadeautje dan weer mee. Oude Sunderklaas begon in de dorpen om ongeveer 4 uur. Dan kwa men de bezemvegers om de kinderen van de straat te jagen (niet de volwas senen). Daarna ging men vermomd huizen bezoeken en ging men naar an dere dorpen Overal werd gedanst. Personen in de politiek en ook ande ren werden bespot Ik geniet van Willem Steur en ande re ingezonden stukken Wij zijn in 1953 met vrouw en zoontje per Groote Beer naar Canada geëmigreerd. Volgende zomer zijn we van plan per motorhome door Canada te trek ken. Ik hoop dat we op onze reis veel Tesselaars ontmoeten vs/«.v^ ov, Vo<uf>'*J'John Westdorp, t Courtemy, B.C. vaste land. Of gaat er gewerkt worden met kortingen c.q. toesla gen? Nog meer zal moeten wor den gekeken naar de verhou dingen kosten/opbrengsten. De Texelse landbouw heeft zeker kan sen voor de toekomst, maar daar voor is het noodzakelijk dat de concurrentie niet onnodig word verzwaard door allerlei bijzonder heden. Afstemmen van de regel zucht op de werkelijke Texelse situatie zal op lange termijn zorgen voor een landbouw die mede gaat bepalen hoe het eiland Texel er in de naaste toekorpst uit zal zien. Jan Koolhof Als Y.J. Hemstra (32) uit Kollum een schapenbedrijf op Texel wil beginnen, zal hij net als ieder an der een bestaand bedrijf moeten kopen of een agrarisch bouwblok verwerven en voldoen aan de re gels die daarvoor gelden. Aldus hebben b en w gereageerd op een verzoek van Hemstra om op Texel een schapenbedrijf met recreatieve activiteiten te begin nen. Hij heeft thans in Kollum een schapenbehandel en -fokbedrijf. Het plan is dit te laten voortzetten door een medevennoot en op Texel een dependance stichten waar hij zich bezig zal houden van het fok ken van Texelse stamboekscha pen. Hij wil met 300 schapen beginnen met de bedoeling dit aantal uit te breiden tot 600 of meer. De recreatieve activiteiten hangen met het bedrijf samen: de monstraties schapen scheren, de monstraties drijven met honden, wolpresentaties en vertoning van educatieve films. Voor een en an- der zijn enkele extra ruimten nodig met een gelegenheid om koffie te drinken. Ook heeft hij slaapplaat sen nodig om in de lammertijd per soneel te kunnen huisvesten. Hemstra hoopt een bestaand be drijf te kunnen overnemen, liefst op het oude land van Texel. Het ziet ernaar uit dat zijn plannen niet op gemeentelijk verzet zullen stuiten als wordt voldaan aan de normen die voor een levensvat baar agrarisch bedrijf gelden. Het voornemen om met 300 schapen te beginnen zou een probleem kunnen zijn omdat dit feitelijk te weinig is. Maar Hemstra kan even- Theo Hoogerheide: „Denkwereld veranderen'' ,,Er staat ongeveer een jaar voor, zeggen ze. Die tijd heb je nodig om om te schakelen. Het is fijn om van de druk af te zijn, om je gedachten op iets anders te rich ten. Maar ik zit nog steeds niet lekker in m'n vel." Theo Hooger heide, voormalig directeur van Teso, steekt niet onder stoelen of banken dat stoppen met werken grote aanpassing vereist. ,,Je he le denkwereld is gericht op het bedrijf waar je altijd voor hebt ge werkt." „Het feit dat je niets meer moet, is op zich wel plezierig. Er zijn men sen die zich dat moeilijk kunnen voorstellen. Als directeur van een dergelijke onderneming heb je toch altijd zelf je dagindeling kun nen maken? Toch zelf kunnen be palen wat er gebeurt? Maar natuurlijk is dat niet zo. Ook als di- rekteur word je geleefd." „Daar komt bij dat mijn laatste jaar door de poging tot omzetting naar een coöperatie bijzonder hectisch is verlopen. Wellicht was de over gang iets minder groot geweest als het een wat rustiger jaar had betroffen." Tijd voor echte hobbies was er eigenlijk nooit, alleen interesse in zend-amateurs, waar Hoogerheide ook een machtiging voor heeft. „Eigenlijk zou ik daar wel een an dere machtiging bij willen halen, maar dan moet ik studeren. En zo ver ben ik nog steeds niet. Eerlijk gezegd ben ik net pas weer een beetje begonnen met het lezen van boeken. Ik ben nog niet klaar met de omschakeling." tueel ook met een groter aantal starten. Het college za! wel waar borgen moeten hebben dat het om echt agrarisch bedrijf gaat en niet om een dekmantel voor een feite lijk toeristisch bedrijf. Hemstra (van huisuit geen agra riër) heeft van jongsher banden met het eiland. Hij komt er meer dere malen per jaar. Zijn vader be zat twee zomerhuisjes op het terrein van P. Maas. Hij heeft jaren in de USA en Australië gewoond en vatte daar belangstelling op voor de schapenhouderij. In meerdere bungalows aan de Koningsweg bij Oosterend is vori ge week ingebroken. Er worden tv's, antennes, dekbedden en ra dio's vermist. Supermarkt Top Tien in De Koog verraste de klanten op kerstzater dag met muziek. Het combo Frans Kaercher (piano) en Kees Geense (dwarsfluit) zorgde voor de juiste stemming. Programma dinsdag 3 januari: Veld A mannen: 18.30 u. Sportshop-RWS Maarcobouw 19.15 u. Maarcobouw-Pilaar Sportshop 20.00 u. Tatenh. 1-12 Balcken Handicap 20.45 u. Teso-Handicap 12 Balcken 21.30 u. Fitt-Super Gr. Slock 2 22.15 u. Tex. Auto-Gr. Slock 2 Super Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. Klif-Tatenhove 2 Zandloper 19.15 u. NBC-Zandloper Klif 20.00 u. Slag. Beverdam-LenR NBC 20.45 u. Kruiswerk-Ecomare Beverdam 21.30 u Gr. Slock (v)-Wiersma Bosma 22.15 u. Bosma-Timmers Wiersma Veld C vrouwen: 18.30 u. Visser-Zeilmakerij Texèle 19.15 u. Question-Texèle Visser 20.00 u. Haarstudio-7 Prov Question 20.45 u. Verspertina-Nioz 7 Prov. 21.30 u. Top Tien-Eierl. H. Verspertina 22.15 u. lepe de Boer-Durper Top Tien Wedstrijdleiding: Magda Annemiek, tel. 27182 Reislustigen binnen Europa heb ben voortaan geen paspoort meer nodig, maar hebben voldoende aan de Europese identiteitskaart. Dankzij nieuwe technieken in het gemeentehuis is de „Europa- kaart" op afroep beschikbaar. Rond de jaarwisseling kan dit door extra drukte echter iets langer du ren. De gemeente adviseert de eerste vier weken van 1995 niet tot het laatste moment te wach ten, maar het reisdocument vier weken tevoren aan te vragen. Vandalisme. Vandalen hebben maandagmorgen eenhek aan de Wilsterstraat in Den Burg vernield. Vermoedelijk is dat rond vier uur gebeurd, toen een buurtbewoner wakker werd van het lawaai. Vol gens de 63-jarige eigenaar be loopt de schade honderd gulden. Een antenne van een geparkeerde auto is vermoedelijk rond dezelfde tijd vernield. Voor maar 50 gulden kunt u een kind genezen van lepra. Glühwein en kerstmuziek in de Top Tien. IFoto Tessa de Graaft) Lepraslichting Amsterdam

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 11