Gewoon een stukje ijzer en wat horregaas... Anbo: Kruiswerk op Texel houden raril "V-i I Ons bin zuunig Jaap Vlaming schrijft boek over killivissen Geknipg</ Agenda F amilieberichten TEXELSE couRANT Concert met klankschalen „Geen ingewikkeld 06-nummer" HELP HELPER DINSDAG 10 JANUARI 1995 Vanuit Europa kwam de vraag of Vlaming niet wat vissen levend over wilde sturen. De eerste twee pogingen mislukten. De in plastic zakken verpakte dieren overleef den de reis niet. Een paar zendin gen kwamen echter zonder sterfte over. Vlaming kreeg ook het ver zoek om nauwkeurige waterme tingen te doen en alle vissoorten die hij ving, te noteren. Tot zijn te- „Een beter schepnet ben ik tot nu toe niet tegengekomen. Wat dub belgevouwen horregaas en een stukje ijzer." Gedurende zijn ver blijf in Kameroen heeft Jaap Vla ming uit Den Burg heel wat Afrikaanse beekbeddingen onder zocht op allerlei soorten killivisjes (tandkarpers). Op verzoek van de Deutsche Killifisch Gemeinschaft (DKG) heeft hij z'n bevindingen onlangs vastgelegd in een boek, dat de titel 'Mit Eisendraht und Fliegengitter' meekreeg. Een hele eer, werd hem later duidelijk. Hoe iemand, die nauwelijks een gup van een goudvis weet te onder scheiden, kan uitgroeien tot een internationaal bekende specialist op killivisgebied, is een wonderlijk verhaal. Geïnteresseerden zullen echter de Duitse taal machtig moeten zijn, want een Nederland se vertaling ligt niet in de lijn der verwachting. Toen Jaap Vlaming in 1968 als ontwikkelingswerker naar Kame roen vertrok, had hij zich nog nooit in vissoorten verdiept. Enkele da gen voor zijn vertrek sprak hij Har ry Ellen, de voorzitter van de Texelse aquariumvereniging. Die vroeg hem in Kameroen uit te kij ken naar mooie aquariumplanten. Omdat de kennis van Vlaming op dat gebied nihil was, besloot hij eerst eens een kijkje bij Ellen te ne men. Na bestudering van een mooi showaquarium vertrok Vla ming met een duidelijk beeld voor ogen: keurig gegroepeerde plan ten, met de koppen ver onder wa ter. Na een paar maanden in Kameroen te hebben gebivak keerd, schoot de belofte aan Ellen door z'n hoofd. Vlaming liep langs allerlei beekjes om waterplanten te gaan zoeken. „De mooiste die ik kon vinden waren Ottelia's. Daar van staken alleen de witte bloe men boven het water uit. Dat leek me geen bezwaar. Verder leken er maar weinig planten op die in het Texelse aquarium. Ze staken alle maal veel te ver boven het water uit. Pas later werd me duidelijk dat die planten helemaal niet onder water horen. Ze worden in feite door hun verzorger verdronken. Jaap Vlaming tussen zijn uit Afrika meegebrachte planten. De foto toont de door hem in 1969 geïmporteerde killi-vis. de Aphyosemi- On batesii IFoto March Heijnenl Weigeren echter er aan dood te gaan." Tijdens één van zijn zoektochten naar geschikte planten zag hij plotseling een visje wegschieten. Het bleef even in het midden van de beek zwemmen, waardoor de prachtige rood-blauwe kleuren zichtbaar werden. Vlaming haalde een meelzeef en een jampot uit z'n huis en stond even later totaal verbijsterd naar de kleurenpracht in z'n jampot te staren. Hij schreef een brief naar Ellen, over de water plant én het fraaie visje. „Zo goed en zo kwaad als het ging maakte ik van de vis ook een tekening, die ik voor alle duidelijkheid inkleurde. Ellen zat gelijk met een onoplos baar probleem. Het diertje kwam in geen van zijn boeken voor." Na vele omwegen kreeg Vlaming antwoord uit Denemarken. Een vissenkenner uit Kopenhagen schreef dat het waarschijnlijk om een killi-visje ging, de Aphyosemi- on bualanum. De Deen, die zelf verscheidene soorten in Europa had ingevoerd, verzocht Vlaming de Aphyosemion batesii te vangen en naar Europa te vervoeren. „Ik kreeg het alleen bij het zien van die namen al benauwd. Maar het werd steeds duidelijker dat ik op vrijwel onbekend visterrein zat. Dat boeide me toch wel." Jampotten In december '68 was Vlaming met een aantal jampotten aanwezig bij het uitgraven van een moeras. De Afrikaanse werknemers vulden de potjes met de gevangen visjes, waarna Vlaming in de pen klom om zijn dieren uitvoerig aan vis senkenner Ben Schrieken uit Den Helder te beschrijven. „Niet een voudig, want ik kende niet eens de namen die ik aan de verschillende vinnen moest geven. Niettemin kwamen er enthousiaste geluiden terug. Het ging om vissen waar men in Europa weinig van wist. Die indruk werd me tenminste ge geven." rugkeer naar Nederland, in 1972, bleef hij doorgaan met het opspo ren van nieuwe vindplaatsen. „In drieeneenhalf jaar tijd had ik 50 verschillende vissoorten gevangen en had ik de primeur van de import van een aantal vissoorten op mijn naam staan. Mijn schepnet liet ik bewust achter. Tenslotte had ik de hobby aangevat als een belofte aan anderen. Eigen belangstelling ervoor bezat ik niet, dacht ik." Gekte In 1976 keerde hij terug om zijn vrouw Joke te laten zien wat hem in Kameroen zo had beïnvloed. „Toen ik daar opnieuw bij een beek stond, ging mijn hart open. Ik wist dat de gekte waarschijnlijk nooit meer zou overgaan. We keerden met zakken vol killi's terug naar Nederland." In 1982 werd Vlaming lid van de Nederlandse killi-vereniging. Een jaar later begon de redactie van Killi-nieuws sterk aan te dringen om zijn ervaringen op papier te zetten. „Toen ontdekte ik pas hoe veel gegevens ik op papier had staan en hoeveel ik nog in mijn hoofd had zitten. In '86 zijn Joke en ik weer naar Kameroen ge weest, ditmaal met een groot pak plastic zakken mee. Het bezoek le verde waardevolle gegevens op. De beekjes waren veranderd. De nieuwe lichtinval had andere soor ten vis uit de familie tot gevolg. Ik heb bepaalde gebieden over een periode van 17 jaar kunnen bekij ken. De laatste reis, in 1990, heeft die tijd zelfs verlengd tot 22 jaar." Wat de lichtinval in het water be treft, ziet hij ook verband tussen killi's en malaria. Killi's voeden zich voornamelijk met muggen en muggenlarven. Als door menselijk ingrijpen - het kappen van bossen en de aanleg van waterbouwkun dige werken - het natuurlijk even wicht wordt verstoord, trekt een aantal vissoorten weg en heeft de malariamug bij wijze van spreken het rijk alleen. Vlaming, die en passant ook nog een nieuwe killi- vis ontdekte (de A. wildekampi) kreeg positieve reacties op zijn ar tikelen en dook steeds verder in de materie. Hij hield lezingen in Bel gië, Engeland en Amerika en de bovenverdieping van zijn huis aan de Schoudieck telde ruim 80 bak ken, met vele honderden vissen. Afsluiting Het 104 pagina's tellende boek, geïllustreerd met veel door hem zelf gemaakte foto's en tekenin gen, ziet hij als een mooie afsluiting van zijn hobby. Afslui ting? „Ja. Twee jaar geleden heb ik al mijn vissen overgedaan aan een paar liefhebbers. M'n concen tratie lag bij andere dingen, ik had er geen tijd meer voor. Het boek zie ik daarom echt als een besluit. Alle informatie die ik heb opge daan, is nu vastgelegd. Het zou mooi zijn als het ook in het Engels wordt vertaald. Een Nederlandse uitgave zit er niet in, daarvoor is de killi-markt in dit land te klein. Er zijn nog twee stukjes in Kameroen die ik op visgebied zou willen on derzoeken. Daar behoort vooral het zuiden toe. Ik hoop dat ik nog eens de gelegenheid heb om er naar toe te gaan." Het boek, dat in een oplage van 2000 exemplaren is verschenen, is toegestuurd aan alle leden van de vereniging. Ook alle grote Duit se bibliotheken krijgen een exem plaar toegestuurd. De Texelse bibliotheek kreeg het boek van Vlaming aangeboden, maar toon de geen belangstelling. Geïnteres seerde Texelaars zullen zich dus tot de auteur zelf moeten wenden. Margreet Berndsen Op vrijdag 20 januari komt Hans Uyleman weer een concert ge ven. Tevens geeft hij healings en workshops op 18, 19 en 20 januari. Het concert wordt gegeven in de zaal van Stichting „White Eagle" op het Schilderend 19 en begint om 20.00 uur. Het geheel wordt verzorgd door Hans Uyleman, die naast het bespelen van de klank schalen ook werkt met gongs en boventonen. Uyleman is geboren en getogen in Den Helder en heeft veel tijd door gebracht op Texel. Tegenwoordig woont hij in Friesland, waar hij naast concerten ook workshops en healings geeft. Door het ondergaan van de klan ken van de Tibetaanse klankscha len, gongs en het zingen van de boventonen, gaat de lichaams energie beter stromen en kunnen blokkades worden opgeheven. Men voelt zich al snel harmoni scher en meer onspannen. Op woensdag 18 januari en vrijdag 20 januari is het mogelijk deel te nemen aan een workshop „wer ken met klankschalen". Op donderdag 19 januari geeft Uy leman een beperkt aantal behan delingen of „healings". Plaats: de zaal van Stichting „Whi te Eagle", Schilderend 19, Den Burg. Tijd: 20 januari om 20.00 uur. Voorverkoop kaarten f 10,- bij Mansolein Mineralen, We verstraat 48, Den Burg, tel. 22213. Geen kaarterkoop aan de zaal! In de laatste alinea van het stukje staat een fout. Er is geen sprake van dat studenten van de Wad deneilanden maandelijks f91,- krij gen bovenop hun OV-kaart. Het enige extraatje dat zij krijgen is f100,- per jaar, oftewel de „wad densnip", op Texel ook wel Teso- snip genoemd. De minister heeft inmiddels beslo ten géén andere extra vergoedin gen toe te kennen aan studenten die ver van huis wonen. f- Studenten die ver van het ouderlijk huis studeren, krijgen mogelijkJ een aparte reisvergoeding naast hun OV-kaart. Op verzoek van del Tweede Kamer onderzoekt minister Ritzen de mogelijkheden van een landelijke regeling. Met ingang van 1 november krijgen studenten een OV-kaart voor doordeweeks of in het weekeinde. Zeeuwse kamerleden hebben bij I Ritzen geklaagd dat studenten uit die provincie worden benadeeld als K zij een weekendkaart hebben. Deze is geldig vanaf vrijdagavond leeven uur. De laatste trein naar Zeeuws-Vlaanderen vertrekt voor velen echter eerder, willen zij de laatste pont of bus nog halen. Wie bijvoorbeeld van Groningen naar Temeuzen reist, moet weg met de trein van 18 minuten over vijf. Naar Hulst zelfs nog een uur eerder. 'We leveren geen maatwerk', protesteerde Ritzen. Hij vindt eigenlijk dat studenten dan maar moeten bijbetalen. Zij krijgen een korting van j I 40 procent, als zij niet gratis kunnen reizen. Gezien de dringende wens i van de kamerleden overweegt hij toch om zulke studenten een aparte. extra reisvergoeding te geven. Ritzen heeft daar wel enkele voorwaarden aan verbonden. Hij wil dat er één regeling komt, met een standaardbedrag. Deze mag niet teveel geld kosten en moet ook geen precedentwerking hebben. Zo'n rege- ling bestaat reeds voor studenten op de Waddeneilanden. Zij krijgen maandelijks 91 gulden bovenop hun OV-kaart, omdat de eerste bus te f laat vertrekt om op tijd bij het eerste college te zijn. i HOP, Pieter Evelein Het spreekuur van het Kruiswerk op Texel is vervallen. In plaats daarvan moeten mensen die hulp nodig hebben voortaan een lang en ingewikkeld 06-nummer bellen (06-8998828). Een slechte zaak, vindt ouderenbond Anbo, die hierover een brief naar de ge meente heeft geschreven. Vol gende week wordt het onderwerp behandeld in de raadscommissie voor welzijnsbeleid. De Anbo uit in de brief haar tevre denheid over het functioneren van het kruiswerk op Texel. „We heb ben ons tot de gemeente gewend voor het behoud van het Texelse spreekuur omdat die steeds meer taken en verantwoordelijkheden op gebied van zorgverlening krijgt toegeschoven", aldus mevrouw Leegwater-Klimp, namens de Anbo. De gemeente stuurde de brief door naar de Stichting Kruiswerk Kop van Noordholland. E.M. Mons antwoordde namens deze instan tie dat in plaats van het spree- kuurtje van één uur per werkdag op Texel nu elke werkdag tussen 08.30 en 17.00 uur wijkverpleeg kundigen per telefoon bereikbaar zijn. „Dit is dus een uitbreiding van de bereikbaarheid van één uur naar achtenhalf uur." Doorschakelen Mons wijst erop dat op Texel nooit een meldpunt voor het kruiswerk heeft bestaan. „Buiten het spreek uur werd de telefoon opgenomen door magazijnbeheerder Theo Wit te, die boodschappen doorgaf of een briefje neerlegde voor wijkver pleegkundigen. Maar dat is iets wezenlijk anders dan wat nu ge beurt via het centrale telefoon nummer. De telefonische bereikbaarheid van het magazijn over uitleenartikelen blijft gedu rende de openingstijd van het ma gazijn via het bekende nummer geregeld." Het kruiswerk zegt begrip te heb ben voor de schroom van mensen om zo'n lang, ingewikkeld 06-nummer te bellen. Mons: „Daarom hebben wij besloten de oude spreekuurnummers de eer ste drie maanden kosteloos door te schakelen naar het centrale meldpunt." Niet bevredigend Mevrouw Leegwater vindt het antwoord van Mons niet bevredi gend. „Er wordt altijd over oude ren gezegd dat beslissingen met ons moeten worden genomen en met over ons. Nou, dit is dus dui delijk buiten ons om bepaald. Zon der enig overleg. En dat terwijl het prima ging zoals hét was geregeld. Helemaal geen noodzaak voor ver andering." Mevrouw leegwater is niet tegen het 06-nummer, maar dan als aan vulling op het Texelse spreekuur, dat in de praktijk tevens als meld punt werd gebruikt. „Dat nummer is een ramp. Als je hulp nodig hebt, ben je meejstal gespannen en dan is het moeilijk om zo'n nummer met al die cijfers te draai en. Doorschakelen? Ja, dat is slechts voor drie maanden." Tijdens de commissievergadering zal de Anbo een nadere toelichting geven op de brief. Otfr LïiVrïU DIT ZEGT NIETS rtil OVER EEN ARBEIDSPLAATS AAN DE SIAO? GEHANDICAPT!N DOIN NET ZO GOED MEE. AVO BEMIOOEIT; 030-75 33 44 Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Jari 9 januari 1995 Trudie van Heerwaarden en Theo van Maanen Kikkertstraat 54 1795 AE De Cocksdorp Tel. 16434 Wilt u het ons even laten weten, wanneer u langs komt. Dinsdag 10 januari In Cinema Texel draait om 16.00 uur „De Leeuwekoning", 19.00 uur „Baby's Dog Out" en om 21.00 uur „Farewell to my Concubine". In De Taveerne houdt De Koog Badplaats de nieuwjaarsrecep tie van 16.00 tot 18.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje te Oude- schild heeft het college van b en w een openbare vergadering met de dorpscommissie; 19.30 uur. Op schapenboerderij De Noord- kroon wordt van 20.00 tot 22.00 uur „Wol-avond" gehou den. Entree f5,-. In EcoMare wordt de eerste winterlezing gegeven: „Vogels op Texel na Thijsse" door Adri- aan Dijksen. Aanvang 20.00 uur. De afdeling Stamboomonder zoek van de Historische Vereni ging Texel heeft om 20.00 uur een bijeenkomt in d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. Woensdag 11 januari Van 7.30 tot 9.00 uur wordt in het programma „Vroeg op 5" via radio 5 aandacht gegeven aan Texelse activiteit op het ge bied van duiken op scheepsw rakken in de Waddenzee. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Leeu wekoning", om 19.00 uur „Ba by's Dog Out" en om 21.00 uur „Farewell to my concubine". In Het Olijfblad, Weverstraat 60, begint om 20.00 uur een voor ieder toegankelijke gebed savond in het kader van de Week van het Gebed. In theater-restaurant Klif 12 wordt vanaf 20.30 uur opgetre den door The Poozies, een Schotse formatie van vier vrou wen. Onder andere volksmu ziek met harpen, accordeon, viool, etc. Donderdag 12 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". De Knipkring Texel geeft gratis kniples in de Jozefschool, van 19.30 tot 21.30 uur. In Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp vieren de Platte landsvrouwen van De Cocks- dorp/Eierland het 35-jarig bestaan van hun afdeling, aan vang 19.45 uur. Optreden van de Westfriese cabaretgroep „Effies omkaike": liedjes, ver halen en sketches. Bij de familie Graaf, Naalrand 50 in Den Hoorn, wordt om 20.00 uur een gebedsavond gehouden in het kader van de Week van het Gebed". Vrijdag 13 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Baby's Day Out" en om 21.15 uur „The Specialist". In Klif 12 in Den Hoorn is de tweede avond van de halve fi nales van het Amsterdams Kleinkunstfestival, aanvang 20.30 uur. Optreden van The Lullaby Babies, Jan van Pieke ren en Herenleven. Hoogwater te Oudeschild Dl. 10 1.50 en 13.26 u. Wo. 11 2.25 en 15.00 u. Do. 12 3.25 en 16.10 u. Vr. 13 4.40 en 17.37 u. Za. 14 5.57 en 18.45 u. Zo. 15 7.04 en 19.34 u. Ma. 16 7.50 en 20.25 u. Di. 17 8.30 en 21.00 u. Aan het strand rs het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 15 ja nuari op om 8.42 en en gaat onder om 16 55 u. 16 januari volle maan. LANGE TERMIJN 13 februari: Leerhuis op Texel. Lezing: „Het tweede scheppingsverhaal". Spreker mevr. Ch. Rodriges Perreira. Plaats: Doops gezinde kerk, Kogerstr. 17a. Aanvang: 20.00 uur. 15 februari: Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, De Cocksdorp/Eierland: jaarvergade ring/bestuursverkiezingen en Am nesty Nederland vertelt over de doelstelling en de uitvoering daarvan. Aanvang 19.45 uur in het Eierlandse B Huis. Toegang f 5,-; gratis voor leden. - 19 februari: b Winterserie van Het Gouden Bol- s tje. Start 13.00-14.00 uur. Kiosk 't i Turfveld (in de Dennen). Afstand 5 en 10 km. 25 februari: Winteruitvoermg KTF in de burg. De Koninghal, 20.00 uur. 27 februari: Leerhuis op Texel. Lezing: „Het tweede scheppingsverhaal". Spreker mevr. Ch. Rodriges Pereira. Plaats: Doopsge zinde kerk, Kogerstr. 17a. Aanvang: 20.00 uur. Veel fijne herinneringen Verzachten onze smart Nu uit ons midden Maar altijd in ons hart. Vol verdriet, maar dankbaar wat zij voor ons is geweest, delen wij u mede dat geheel onverwacht is overleden mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, oma en dochter Maria Goslinga-de Jong (Miep) 11-5-1934 t 10-1-1995 G. Goslinga Hein, Silvia en Björn Cees, Rose, Chris en Bob Marja S. de Jong-Starrenburg Texel, 10 januari 1995 Tjakkerstraat 15 1791 XK Den Burg Moeder is opgebaard in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 12 januari van 19.30 - 20.30 uur in het uitvaart centrum. De herdenkingsdienst zal worden gehouden op vrijdag 13 januari om 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Liever geen bloemen en bezoek aan huis. Na een leven vol zorg, liefde en toewijding is in vol vertrouwen in haar geloof overleden onze lieve moeder en oma Suzanna Timmer de Groes sinds 11 december 1972 weduwe van Hendericus G. Timmer 4-4-1911 t 9-1-1995 Juul t en Hanny t - Elrike Wies en Matt Ada t Geert en Nel Jos en Catrien Riet en Reggie Han en Lia en kleinkinderen Texel, 9 januari 1995 Verzorgingstehuis „St. Jan" Correspondentie-adres, W. v, Beek-Timmer Gasthuisstraat 30, 1791 GL Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 13 januari van 19.30 - 20.30 uur in „St. Jan" en na de crematie in het crematorium. De H. Eucharistieviering zal plaatsvinden op zaterdag 14 januari om 10.30 uur in „St. Jan", waarna de crematie om 13.00 uur in het crematorium te Schagen, Haring- huizerweg 3, zal plaatsvinden. Heel verdrietig zijn wij met het overlijden van onze lieve oma Rob en Ivon, Martin en Marion, Marc, Linda, Susan en Laurens, Diane en Ruud, Corine en Jorgen, Herman, Marieke, Coen, Wout, Lotte, Leon en Almar. Oma, wij zullen u missen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2