Pad een door Dennen in dag voor elkaar Aparte route voor terreinfietsers Gamma mogelijk naar bedrijventerrein Den Burg-noord TEXELSE^ C0URANT Alfons Boom treedt af als dirigent visserskoor Gratis kniples Hersenletsel Feestavond uitgesteld Haast geboden bij wijzigingen Tips TexelToerist w w Sander Asjes: van „meten is weten" tot homeopaat Duiken op Texelse wrakken op radio DINSDAG 10 JANUARI 1995 mingsplan laat het met toe, zodat per geval een artikel 19-procedure nodig is. Elk verzoek moet door de raadscommissie worden behan deld. De Gamma van Rab zou dus een bedrijf zijn dat van deze moge lijkheid gebruik maakt. Overigens is de vestiging van grootschalige detailhandelszaken op bedrijven terreinen op tal van plaatsen el ders in het land normaal. Blom Deze discussie wil het college na drukkelijk los zien van de veel besproken horeca-activiteit die vishandelaar A. Blom is begonnen op het industrieterrein van Oude-* schild. De verkoop van dranken en maaltijden valt in elk geval niet on der „meest doelmatig gebruik" en in dat geval is er ook geen vrijstel ling voor. Alfons Boom (47) heeft afscheid genomen als dirigent van het Ou deschilder Visserskoor. Na tien jaar houdt hij het voor gezien om dat hij er niet in is geslaagd alle koorleden te winnen voor zijn op vatting dat de muzikale kwaliteit omhoocf moet. „Van ruzie of ernstige spanning was nog geen sprake", verklaart Boom desgevraagd. „Maar ik zag in dat er geen goede samenwer king kan blijven als ik meer verlang dan een deel van het koor wil ge ven. Het kan geen kwaad als er na tien jaar eens 'n ander voor komt te staan". Boom was dirigent sinds de oprichting van het thans ongeveer veertig leden tellende koor, dat zich heeft gespecialiseerd in zee mansliederen. De groep treedt een keer of zeven per seizoen op, in Oudeschild maar soms ook elders. Het succes is altijd groot, mede dank zij de „ruige" informele uit straling van de groep. Boom, die een cursus koordirectie volgde, wilde echter ookj de kwaliteit van de zang nog wat opvoeren. Een deel van de vissers was het daar niet mee eens en wilde uitsluitend om de gezelligheid mee blijven doen. André Keijzer neemt het dirigent schap voorlopig waar. Knipkring Texel viert haar 15-jarig bestaan met drie gratis kniples- sen. De eerste twee lessen waren, met ruim dertig deelnemers, voor de jubilerende kring een plezierige en instructieve belevenis. De der de les wordt gegeven op donder dag 12 januari van 19.30-21.30 uur in de Jozefschool in Den Burg. Deze les kan, net als de eerste twee, als „start-les" worden be schouwd, dus iedere belangstel lende kan nog meedoen. Nieuwe deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij Marie Wieten, tel. 12411. Een 17-jarige bromfietser uit Den Burg is gisteren met hersenletsel naar het ziekenhuis van Den Hel der vervoerd. Hij is op de kruising Elemert/Beatrixlaan ten val geko men. maar hoe dit kwam is nog niet duidelijk. De feestavond van menvereniging Tussen Wad en Duin die zaterdag 14 januari zou worden gehouden wordt wegens omstandigheden uitgesteld tot een latere datum. Zoals u al in de Texelse Cou rant hebt kunnen lezen, zijn onze voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist (1995/96) in volle gang. Vooral het doorvoeren van wijzigingen in de „Tips" is nogal tijd rovend, omdat ze ook in het Duits en Engels moeten wor den vertaald. Wij verzoeken daarom bedrij ven en instanties die aanpas singen hebben voor de Tips met spoed te reageren. U kunt deze op verschillende manieren aan ons doen toe komen: als tekstje bij de balie van Langeveld en de Rooy of per fax (14111), of telefonisch bij de redactie (tel. 62620) of Joop Rommets (privé: 19547). „Als ik hulp kon verlenen, bijvoor beeld in mijn vriendenkring, gaf me dat veel voldoening. Maar ik kwam kennis tekort en besloot een studie te doen." Aldus ver klaart Sander Asjes (36) zijn „ra dicale omslag", nu ruim vijf jaar geleden. Van electronicus werd de Oosterender -na een intensie ve studie- therapeut. Vanuit zijn woning aan de Koetebuurt beoe fent hij sinds enige tijd de klassie ke homeopathie. „Of ik de studie uit hobby ben gaan doen? Nee, het was een be wuste keus voor een ander be roep", zegt de geboren Dordtenaar. Na zijn komst naar Texel, meer dan vijftien jaar gele den, hielp hij eerst mee aan de ontwikkeling van apparatuur bij het Nioz en vervolgens werkte hij in de offshore. „Een cowboy leven, dat ik voor geen goud had willen missen." Het maakt zijn ommezwaai nog een stukje radi caler. Analytisch „Eerst was ik zelf ook sceptisch ten opzichte van de homeopathie. Ik kwam uit een situatie, waarin 'meten is weten' centraal staat. Sterk verdunde medicijnen kun nen niet werken, dacht ik. Maar dat veranderde toen ik de effecten van een homeopatische behande ling bij mezelf zag. Heleméél over tuigd raakte ik door de genezing van een baby. Voor mij gaf dat de doorslag om verder te gaan." Zijn voorgeschiedenis bleek zelfs een voordeel. „Als electronicus heb ik analytisch leren denken. Dat komt me goed van pas om tot de kern van de problemen van pa tiënten te komen." Na vijf jaar studeren behaalde hij het diploma aan de Academie voor Natuurgeneeskunde „Hippocra tes" in Bloemendaal en kon hij zich laten registreren als lid van de Nederlandse Vereniging van Klas siek Homeopaten (NVKH). Via mond-tot-mond reclame kreeg hij inmiddels zijn eerste patiënten. Voorlopig is zijn praktijk in Ooster end, maar hij zoekt nog een ruimte in Den Burg. Nuchter Mensen kunnen zich rechtstreeks melden. Ook hoopt hij op een goe de samenwerking met de reguliere geneeskunde. Als homeopaat meent hij echter meer tijd en an dere methoden tot zijn beschik king te hebben om dieper op de oorzaken van lichamelijke en emo tionele problemen in te gaan. „Ik vind dat het geen zin heeft om zeer ingrijpende adviezen te ge ven. Liever zet ik iemand op het goede spoor; zodra hij of zij aan het genezen is, zal vanzelf de be hoefte afnemen om extreme din gen te doen." Een nuchtere benadering dus. „En vergeet de humor niet!" Aan de hand van de beschrijving van de symptomen door de pa tiënt zoekt Asjes naar een pas send homeopatisch middel. Dat verstrekt hij en maakt een vervolg afspraak om de veranderingen te kunnen beoordelen. „De kracht van homeopathie is dat het zelfge- nezend vermogen van mensen er door wordt gestimuleerd." De praktijk van Sander Asjes is gevestigd op het adres Koetebuurt 22 in Oosterend, tel. 18729. De kans is groot dat de Gamma bouwmarkt verhuist van Oude schild naar het bedrijventerrein Den Burg-Noord (Marico- weg/Spinbaan). Op dit moment kan dat niet omdat de Gamma een „zuivere" detailhandelszaak is, die op een bedrijventerrein niet thuishoort. B en w willen de re gels echter veranderen omdat de Gamma door aard en omvang niet past in het dorpscentrum en be schouwt kan worden als een cash-and-carry-zaak, die veel be ter tot zijn recht komt op een be drijventerrein. Omdat op het bedrijventerrein- Noord al veel detailhandel voor komt wil het college de Gamma daar het liefst hebben, maar het terrein Den Burg-Zuid (Wezenland, Keijserstraat) zou wat hen betreft ook kunnen. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zal zich hier over uitspreken in de openbare vergadering van woensdagmiddag 18 januari 16.00 uur. Tevens zal dan een oordeel worden gegeven Sander Asjes zet de deur open; voor patiënten, maar ook als symbool voor de nieuwe Start in zijn leven. (Foto Frans Hopman) over andere voorstellen met be trekking tot de regelgeving voor detailhandel op bedrijven- en in dustrieterreinen. Ruimtenood Rab Holding B.V. wil zijn Gamma bouwmarkt graag naar het meer centrale Den Burg verplaatsen. Vooral om ruimte te winnen voor uitbreiding van zijn overige bedrij vigheid in Oudeschild (de groot handel in bouwmaterialen met showroom). Voor de bouw van de nieuwe Gamma heeft Rab op het terrein Den Burg-Noord al een perceel van voldoende grootte op het oog Spraakmakend Over wat er nu wel of niet mag op het gebied van detailhandel op be drijventerreinen, is altijd veel te doen geweest. In de praktijk gin gen veel bedrijven verder dan de bedoeling was. Op vrijwel alle be drijventerreinen vindt een vorm van detailhandel plaats. Verkoop aan particulieren vanuit de werk plaats - van producten die een dui delijke relatie hebben met de hoofdfunctie -wordt maatschap pelijk algemeen geaccepteerd. Bij zonder veel detailhandel is er op het bedrijventerrein Den Burg- Noord omdat in het bestem mingsplan daarvoor een vrijstel lingsregeling is opgenomen. Op dit terrein hebben bedrijven zelfs aparte ruimten ingericht voor de detailhandel. Toch moet detailhandel zoveel mo gelijk geschieden vanuit winkels in de dorpscentra, om milieuredenen maar ook ter wille van de levendig heid van de dorpen. Om ver keerstechnische redenen zou verplaatsing van sommige bedrij ven naar de bedrijventerreinen echter een oplossing zijn. „Meest doelmatig" Het college probeert nu wat dui delijkheid te geven wat betreft de tailhandel op bedrijventerreinen door een beperkte vorm daarvan aan te merken als „het meest doelmatige gebruik". Die laatste term is in alle bestemmingsplan nen opgenomen om geringe afwij king van de gebruiksregels mogelijk te maken. Op grond daar van kan bescheiden detailhandel, niet vanuit een aparte ruimte, wor den toegestaan als het gaat om producten van dezelfde branche. Wil een ondernemer verder gaan en spullen aan particulieren gaan verkopen vanuit een aparte ruimte, dan heeft hij daarvoor vrijstelling nodig van het college en moet een vrijstellingsregeling worden opge nomen in het bestemmingsplan. Ook in dat geval moet de detail handel bescheiden zijn, in elk ge val ondergeschikt aan de bedrijfsmatige hoofdfunctie en de producten moeten tot dezelfde branche behoren. De raadscommissie is gevraagd over beide mogelijkheden een oor deel te geven. Tenslotte willen b en w de moge lijkheid openen tot vestiging van cash and carry-zaken op bedrij venterreinen, dus pure detailhan del, echter zo grootschalig, verkeersaantrekkend e.d dat ze in de dorpen te veel hinder zouden veroorzaken. Het bestem- Het radioprogramma „Vroeg op 5" (Radio 5) besteedt morgenoch tend tussen 7.30 en 9.00 uur aan dacht aan het duiken op oude scheepswrakken in de Wadden zee. Een verslaggever kwam giste ren naar Texel om Willem Peter van der Vis, directeur van het Maritiem en Juttersmuseum, over de onder- waterarcheologie rond Texel aan de tand te voelen. Vooral de rol van het museum en de Texelse duikers kwam daarbij aan de orde. In het programma wordt ook Thijs Maarleveld, projectleider van de afdeling Archeologie Onder Water van het ministerie van WVC, rechtstreeks geïnterviewd. Aanleiding voor de radio-aandacht is het Duikbesluit, waardoor sinds 1 december 1994 het duiken in loondienst of in opdracht aan zeer strenge regels onderhevig is. Voor sportduikers is het hierdoor erg moeilijk om nog mee te werken aan de WVC-onderzoeken op de wadbodem. Toertocht Een groep van 25 30 vrijwilli gers van Wielervereniging Texel en Toerclub Taxi 12000 heeft za terdag in het besneeuwde den nenbos een circa zeven kilometer lang „terreinfietspad" aangelegd. Texel is daarmee één van de eer ste gebieden in Nederland met een dergelijk speciaal parcours. De aanleg, die plaatsvond in goed overleg met Staatsbosbeheer, is volledig bekostigd door aanne mersbedrijf Tatenhove. Zondag onderging het pad een geslaagde vuurdoop met een veldtoertocht waaraan bijna negentig Texelse en overkantse fietsers deelnamen. Glibberen in het besneeuwde bos. Twee van de drie vrouwelijke deelneemsters aan de veldtoertocht leven zich uit op het nieuw aangelegde parcours. Het pad kronkelt door het bosge bied tussen de Jan Ayeweg en het barbecueveld aan de Randweg. Een aantal steile klimmetjes en ve le bochten maakt het bijzonder lastig; het kan dan ook worden be schouwd als een echt trai- ningsparcours voor sportieve fietsers. Begin- en eindpunt is een parkeerplaatsje langs de weg naar Westerslag, aangeduid door een c v Zaterdagmiddag, half vier. Het karwei zit er op voor de vrijwilligers van de twee fietsclubs. Erik van der Spek (derde van links, met schopI en Dirk Vinke leggen de laatste hand aan het informatiebord bij het beginpunt. (Fotos Frans Hopman) De route is herkenbaar aan deze paaltjes. houten bord met opschrift. Vrijliggend Bijzonder is dat het traject vrijwel geheel los staat van de reeds be staande paden in De Dennen. Slechts hier en daar wordt een weg, ruiter- of wandelpad ge kruist. Elders in Nederland zijn slechts twee van zulke vrijliggen- de ATB-routes bekend, in Flevo land en op de Utrechtse Heuvelrug. Er bestaan nog een paar voorbeelden, maar die voeren over al aanwezige paden. Door de Texelse aanpak wordt de hinder voor andere gebruikers van het bos tot een minimum terugge bracht. Tot nog toe reden de mountainbikers over alle onverhar de paden. Hoewel de meesten het bos ingaan op tijdstippen dat er weinig wandelaars te verwachten zijn, leidde hun aanwezigheid toch tot irritatie. Reden voor Staatsbos beheer om afspraken te maken, wat uiteindelijk resulteerde in het zaterdag aangelegde oefen- parcours. Schade beperkt Dat bij de aanleg struiken en boompjes sneuvelden, was onver mijdelijk. Boswachter Erik van der Spek: „Bij het maken van de ande re paden in het bos was het niet anders. We offeren nu wat op om een situatie te creëren, die voor al le gebruikers beter is." Overigens is geprobeerd de schade zoveel mogelijk te beperken. Nergens hoefden grote bomen te worden gekapt. Slechts in één gebied langs de Nattevlakweg moest met zwaar materieel een weg worden gebaand. Tatenhove zette hiervoor .een tractor met klepelmaaier in. Het Oosterender bedrijf was de hele dag present met vier mede werkers, trekkers en maaima- chines. Vlot spitwerk Leden van WVT en de toerclub hadden zich in werkkleding gehe sen en waren vanaf negen uur 's ochtends met schoppen present. Ze hadden geluk: omdat de ijskou de wind was gaan liggen, was het heerlijk toeven in het bos. Boven dien zorgde een laagje sneeuw voor een sprookjesachtige omge ving. Vorst zat niet of nauwelijks meer in de grond, zodat ook het spitwerk vlot verliep. Een deel van de werkploeg hield zich op in de buurt van de maai- machines. Zij lokaliseerden obsta kels, groeven boomstronken uit en verwijderden overhangende tak ken. Andere vrijwilligers groeven gaten en plaatsten de paaltjes en borden, waarmee de route wordt aangegeven. Chauffeur Jac Betse- ma zorgde met zijn jeep niet alleen voor het transport van materialen, maar ook hield hij met koffie en soep de energievoorraad op peil. Tony van der Vis (links) en Kees Koopman bezig met palen zetten. Het terreinfietspad is momenteel zeer zwaar, omdat het nog moet worden ingereden. Bijna negentig liefhebbers kwamen daar zondag achter. Tijdens de tweede veld toertocht, die Toerclub Taxi 12000 deze winter hield, hadden zij de eer om als eersten een spoor te maken. Mede door de invallende dooi en koude regen werd het een loodzware klus. De reacties van de deelnemers, die konden kiezen uit een rit over 25 of 40 kilometer wa ren echter positief: „Zwaar, maar mooi." Door de waarschuwingen voor ijzel waren minder toerfiet- sers dan gebruikelijk naar Texel ge komen. Met 67 overkanters en 22 Texelaars was de organisatie ech ter zeker niet ontevreden. Tatenhove trok met trekkers en maaimachines een spoor door het bos. Om half vier 's middags kon de ac tie worden beëindigd. Een dan kwoord van Dirk Vinke, één van de initiatiefnemers, en de plaatsing van het bord bij het beginpunt vormden het symbolische slot. Jan Zijm, bestuurslid van de toer club, toonde zich na afloop erg te vreden. Hij loofde de gezamenlijke aanpak en de goede wederzijdse contacten. Erik van der Spek, de hele dag nauw betrokken bij de aanleg, was eveneens positief: „Prima om zo met elkaar iets van de grond te tillen." Op de bon? Het parcours is niet bestemd voor wedstrijden, maar zuiver om op te trainen. Slechts het stuk ten noor den van de Westerslagweg kan de Wielervereniging 's winters blijven gebruiken voor de veldrit- competitie. Door de lengte, varia tie en zwaarte gaan de fietsclubs er vanuit dat hun leden voortaan genoeg hebben aan het nieuwe pad. Mochten zij echter tóch van de route afwijken, dan worden ze niet per definitie op de bon geslin gerd als een boswachter hen te genkomt. Van der Spek: „Dat is afhankelijk van de omstandigheden. In princi pe is fietsen alleen mogelijk op de aangegeven fietspaden, waartoe ook dit nieuwe pad behoort. Maar als iemand rustig over een van de brede paden fietst, wordt dat ge doogd of wordt hij of zij door de boswachter aangesproken. Pas als wandelaars van de sokken worden gereden of over het blindenpad wordt gescheurd, is een verbaal mogelijk." Publiciteit Aan het bestaan van het pad zal ondermeer bekendheid worden gegeven via een nieuwe folder, die Staatsbosbeheer binnenkort laat verschijnen. Alle recreatiemoge lijkheden van De Dennen zijn daar in beschreven. De brochure zal verkrijgbaar zijn in de folderbakjes langs de natuurpaden in het bos en bij EcoMare Ook de fietsclubs zijn bezig met een informatiefolder over hun activiteiten.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5