Wati k zeggen wou... [Kasper Zijm valt op in i zwaar bezet toernooi Texel 'transforms iUK lamb production^ TEXELSE 7 courANT M Texels GIRO 68 68 Geknip Voetballen tegen Feyenoord-jeugd Texel wint spannend zaalvoetbaltoernooi Vermoedelijk vlot Linitoopgevist Tussenstanden zaalvoetbal Callanetics Voetbalprogramma Timmer Tearoom goed op dreef Basketball Racketavond tennis Weinig deelname viswedstrijd Dooi en gladheid in winterbosloop Dart-dames zetten heren voor het blok B en w niet tegen een avondwinkel Detailhandel in postkantoor beperkt Diefstallen Stroom goedkoper Stuk in studie BRANDWONDEN Amputaties BLOEDTRANSFUSIES Geloofwaardigheid Smakeloos DINSDAG 10 JANUARI 1995 i i n navolging van zijn oudere broer j 5 ie me is Kasper Zijm hard bezig ie ultieme jongensdroom - prof- roet ba lier worden - uit te laten i tomen. Als veldspeler maakte hij ie afgelopen maanden flinke vor- leringen bij het Helderse HRC, za- fierdag schitterde hij temidden i /an talenten van Ajax, Feyenoord in Volendam in hetMaritiem In- ioorsoccertoernooi". i i Zijn eerste doel, selectie afdwm- gen voor de junioren B van AZ, lijkt daarmee aanzienlijk dichterbij te 1 zijn gekomen. „Ik zit lekker in m'n i vel. Maar je weet nooit hoe het yoalletje rolt. Het zou straks best cykunnen dat ik op het tactische vlak nog tekort kom", aldus het doordachte antwoord van Kasper, die kennelijk de cursus mediatrai ning van Ajax-trainer Louis van Gaal al met goed gevolg heeft af gerond. „Wat goed is, komt snel", zegt men wel eens. Dat gezegde lijkt Hvan toepassing te zijn op de ongste van de gebroeders Zijm - van Piet en Margot die in decem- aer pas 15 werd. Sinds vorig sei zoen (1993/94) voetbalt hij bij HRC. Daarnaast traint de 3 MAVO- scholier eenmaal in de week bij de voetbalschool van AZ. Vauit dat nstituut stroomde broer Sieme ïoor naar de eredivisie voor A- unioren. Nèt niet Afgelopen zomer werd Kasper nèt niet geselecteerd voor de junioren B van de Alkmaarse profclub. „Ik zat er dicht tegen aan denk ik, maar de overstap was toch iets te groot. Toen ik van Texelse Boys naar HRC ging, had ik nog nooit van een warming-up gehoord. De trainingen bij HRC waren ook veel zwaarder. Het ging allemaal een stuk professioneler toe." Om die reden besloot de techni sche leiding van AZ Kasper nog een seizoen te laten „rijpen" in Den Helder. Een verstandig besluit, zo lijkt het, want het Texel se talent voetbalde zich binnen een mum van tijd in de schijnwer pers. Hoewel hij tot de jongste B- tjes behoorde, werd vlak voor de winterstop besloten Kasper ook tijdens thuiswedstrijden van de A1-junioren (op zondag) te laten spelen. Daarnaast bleef hij op za terdag gewoon met de B-junioren meedoen. Een noodgreep, want met slechts één overwinning op zak dreigde de oudste jeugd te de graderen uit de regionale „top klasse". Na drie wedstrijden - waarin méér punten werden behaald^dan in alle voorgaande wedstrijden - greep het bestuur in. „Ze vroegen of ik definitief bij de A-junioren wilde spelen. Ik heb gezegd dat ik erover zou nadenken", vertelt Kasper, la chend om zijn zakelijke opstelling. „Nee hoor, nu hoor ik er gewoon bij. Daar ben ik blij mee, want het zou de overstap naar de B-junioren van AZ vergemakkelijken. Want ik zeg niet dat het met me afgelopen is wanneer ik volgend jaar niet wordt geselecteerd, maar prof voetballer word ik dan waarschijn lijk niet meer. En ik gó nou eenmaal voor AZ." Feyenoord Om de winterstop te overbruggen werd zaterdag deelgenomen aan het Maritiem Indoorsoccertoer- nooi. Kasper en zijn teamgenoten kwamen uit in dezelfde poule als de junioren van Feyenoord,Heeren veen en de Helder/Watervogels Combinatie (HWC). In de andere groep waren Volendam en Ajax de smaakmakers. HRC miste op een haar na de kruisfinales, nadat te gen Feyenoord - met een drietal jeugdintemationals - 1-1 gelijk werd gespeeld. „Een heel goede wedstrijd. We stonden met vijf man te verdedigen, terwijl zij maar bleven aanvallen. Als een schiet- kanon... Het had geen vijf minuten langer moeten duren", blikt Kasper terug, terwijl de opwinding nog in zijn stem doorklinkt. „De wedstrijden duurden twintig minu ten. Ik begon op de bank, maar het laatste kwartier werd ik steeds ingezet om de achterhoede een beetje dicht te houden." Onder aanvoering van Kasper, die „bre ker" Jan Wouters als zijn voor beeld beschouwt, werd na een achterstand in de slotseconden alsnog van HWC gewonnen. Al leen tegen Heerenveen lukte bijna niets. Een punt was genoeg ge weest voor een plaatsje bij de laat ste vier, maar op het moment dat Kasper inviel, keken zijn teamge noten al tegen een 2-0 achter stand aan. Het werd uiteindelijk een kansloze 4-0 nederlaag. De Texelaar blijft er nuchter onder: „Het ging niet. We zaten gewoon in een gat. Jammer, maar dat kan k Kasper Zijm speelde zich in de schijnwerpers tijdens een zaalvoetbaltoernooi waar een groot deel van de landelijke jeugdtop aanwezig was. tFoto Harry de Graaf) gebeuren. Over het hele toernooi bekeken, kon ik tevreden zijn." Joop Rommets Texel heeft het eerste winter- uniorentoernooi zaalvoetbal, van de R.C. Texel op zijn naam ge schreven. In een spannende finale werd ASC, dat tot tweemaal toe een voorsprong nam, verslagen. Bijna honderd zaalvoetballertjes lamen deel aan het toernooi, dat in de plaats is gekomen van het Noord-Hollands kampioenschap voor C- en B-junioren. Er werd gespeeld in twee poules van vijf teams. Tijdens de poule wedstrijden bleek al snel dat het krachtverschil niet groot was en dat zowel Oosterend 2 en De Koog 2, die niet in de Texelse zaalvoet- b'alcompetitie uitkomen, zich uit stekend aan het goede niveau aanpasten. In poule A werd Texel 1 winnaar met zeven punten. Klif werd knap tweede met zes punten. In poule B was het lang spannend. In de strijd om de finaleplaats bleven Texel 2, De Koog en ASC lang gelijk. Nadat De Koog Texel 2 met 3-1 had verslagen, moest ASC van De Op het terrein van het Maritiem en Juttersmuseum ligt sinds afgelo pen weekend een dinghy(red ding vlot), die hoogst waarschijnlijk afkomstig is van de vorige week gezonken Noorse vrachtvaarder „Linito". Het vlot werd vrijdag opgevist door de gar- nalenkotter TX 50 van Sjef Boom in de nabijheid van het wrak. Boom schonk de rubberen boot aan het Oudeschilder museum, dat van plan is de dinghy tentoon te stellen. Het vlot verkeert in een uitstekende staat, alleen de over kapping is -door de storm- van de luchtkussens afgescheurd. Zelfs een met pen geschreven Engelse tekst is nog uitstekend leesbaar. Koog winnen om zich voor de fina le te plaatsen. ASC wist de beslis sende wedstrijd zegevierend af te sluiten en plaatste zich even eens voor de finale. In de troostfinale om de derde en vierde plaats tussen Klif en De Koog bleek Klif het sterkst. On danks het met volle inzet spelende De Koog, dat onder leiding van de uitstekende coach J. Siebinga uit eindelijk toch zijn meerdere moest erkennen Iti een technisch beter spelend Klif. In de finale tussen Texel 1 en ASC, nam ASC twee keer een voorsprong, maar dankzij Niels Dubbelt en twee keer Dave de Brujjn was het toch Texel dat toch wel verdiend met de overwin ning ging strijken. Zodat dhr. J. Ra ven namens de R.C. Texel de verdiende beker aan de aanvoer der van Texel Danny Boon kon overhandigen. Eindstand: 1- Texel 1; 2. ASC; 3. Klif, 4. De Koog 1; 5. Texel 2; 6. De Koog 2; 7. Oosterend 1; 8. Texel 3; 9. Casino; 10. Oosterend 2. De tussenstanden van de Texelse zaalvoetbalcompetitie zijn als volgt: Hoofdklasse 1. Jelleboog; 2. Texel; 3. De Koog, 4. Le Berry; 5. Mantje; 6. Klif; 7. De Koog 2; 8. Texel 2; 9. Klif 2; 10. Casino. Eerste klasse 1. Jelleboog 2, 2. De Krim; 3. Klif 3; 4. Plus Klus, 5. Jelleboog 3; 6. Rab; 7. Oosterend; 8. De Koog 3; 9. Casino 2; 10. Klif 4; 11. De Koog 4. Tweede klasse 1. Gempo, 2. NIOZ 7; 3. Rab 2; 4. Mantje 2; 5. ZDH; 6 Texel 3; 7. De Krim 3; 8. De Mok; 9. De Krim 2; 10. Casino 3; 11. Texel 4. Derde klasse 1. Oosterend 2; 2. De Koog 6; 3. Klif 5, 4. Mantje 3; 5. Casino 4; 6. Texel 5; 7. De Koog 7, 8. Jelleboog 4; 9. Rab 3; 10. De Krim 4, 11. De Krim 5. Junioren 1 Texel 1; 2. ASC Texel; 3. Texel 2, 4. Klif; 5. Oosterend, 6. De Koog; 7. Casino. Programma Woensdag 11 januari: 18.15 u. Klif-Casino J 19.00 u. ASC Texel-Oosterend J 19.45 u. De Krim 2-ZDH 20.35 u. Klif 5-De Koog 7 21.30 u. Mantje-De Koog 2 Zaaldienst: Jelleboog Donderdag 12 januari: 18.30 u. Jelleboog 4-De Koog 6 19.20 u. Casino 3-NIOZ 20.15 u. Rab 3-Texel 5 21.05 u. Mantje 3-Casino 4 22.00 u. Rab-Klif 4 Zaaldienst: Casino Vrijdag 13 januari: 18.15 u. Klif 4-Plus Klus 19.05 u. Krim 3-Gempo 19.55 u. Casino-Texel 20.45 u. Le Berry-De Koog 21.40 u. Klif 2-Klif 22.30 u. Texel 2-Jelleboog Zaaldienst: De Koog Zondag 15 januari: 12.30 u. De Koog 3-Jelleboog 2 13.20 u. Jelleboog 3-Klif 3 14.10 u. Casino 2-Oosterend 15.00 u. De Koog 4-Plus Klus 15.55 u. De Krim 4-Oosterend 2 Zaaldienst: Jelleboog Donderdag 19 januari van 19.00 tot 20.00 uur start fysiotherapeu te Manda Bergsma weer met een cursus van tien lessen callanetics. De les begint met een warming-up op muziek, dan de callanetics- oefeningen die elke les moeilijker worden. Daarna volgt weer een rustige afbouw. De buikspieren, been- en bilspieren worden snel versterkt door deze callanetics- oefeningen, ook worden de spie ren gerekt, ledereen kan zich opgeven. Inlichtingen bij Manda Bergsma, tel. 19708. Zondag 15 januari: W.waard-Texel 14.00 uur QNKMVOB ojef Boom en zijn zoon Dennis tonen op de Oudeschilder haven de „dinghy", die zij uit zee opvisten. IFoto Bon Koning) Het bowlingteam van Timmer Tea room was deze week zeer goed op dreef. Vooral door de inbreng van Janny Mets werden de All Stars zonder punten naar huis gestuurd. Ondanks sterke tegenstand van de Champ Sisters konden de twee spelers van Niets te Verkeren de winst in hun zak steken. Hotel Ta- tenhove had het van Piet Kok met een serie van 724. Omdat ook Marco van der Vis een goede dag had, was de overwinning een feit. Ook waren er vier punten voor het Stunt Team, waarbij Trijn Stiggel- bout een hoofdrol speelde. De da mes van de Sommeltjes werden de dupe. Matico kon de draai niet vinden te gen WBZ, maar de T Fords en de Pins waren aan elkaar gewaagd. De mooie serie van 391 van Paul Thijssen zorgde voor de overwin ning van jeugdteam Hotel Juliana op Taxi Grootjen. Hotel Strandplevier - Gruisi 5-0; Sommelt jes - Stunt Team 1-4; Slowstarters - So What 2-3; Bedr. Serv. Dekker - Hotel Ta- tenhove 1-4; Champ. Sisters - Niets te Ver liezen 2-3; Timmer Tearoom - All Stars 5-0; E V.A. - Paal12 3-2; Onder de Pomp - Tabakshop 1-4; Verseput Verz. - Team 24 4-1; T.Z.N. - Butenriggel 4-1; I B.S. Oele Schoo - Last Minnet 5-0; Paal9 - Deurdou- wers 2%-2%. Huisvrouwen: T Fords - de Pins 2-2; Bloo pers - Klavervier 0-4, Matico - W.B.Z 1-3. Jeugd: Taxi Grootjen - Hotel Juliana 1-3; Disco de Metro - K.P.O. 4-0; Hotel Strand plevier - Hotel de Weal 0-4. De basketballtrainingen beginnen vanavond weer. Vrijdag wordt de eilandcompetitie hervat met om 20.00 uur de wedstrijd Zebra te gen Nauta (scheidsr. Veenbaas) en om 20.45 uur Veenbaas tegen He- ma 2 (Nauta). De Mareis starten zaterdag de tweede helft van de competitie. Om 17.30 uur spelen de dames in de Koninghal in Den Burg tegen KDH-stars en om 18.30 uur de he ren tegen Adelborsten. De Texelse basketballers doen het goed in de competitie. De dames staan in de tussenstand op een derde plaats, de heren op de eerste. Vanaf vrijdag tot en met 31 maart wordt in 't Stappeland elke vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur een racketavond gehouden. Na ongeveer een half uur inspelen worden in verschillende vormen wedstrijden gespeeld, hoofdzake lijk dubbelspel. De kosten zijn ƒ100,- voor de hele periode (twaalf maal twee uur) of ƒ15,- per avond. Opgeven voor de hele periode kan tot en met vrijdag (tel. 27000). Slechts vijf hengelaars kwamen naar de eerste sportviswedstrijd van 1995 bij de Teermolen. Kees Kalis ving twee vissen met een to tale lengte van 46 cm. Ton Dorst werd tweede (28 cm) en Piet Kingma derde (18 cm). De volgen de wedstrijd is 22 januari om 08.30 uur bij Ottersaat. Joost Brouwer heeft zondag zijn goede voornemens voor 1995 onthuld. De Oosterender was in de winterbosloop door niemand te stuiten en won met grote over macht de 9,3 km bij de heren. Bij de traditionele loop, die op nieuw jaarsdag wegens sneeuw en vorst was afgelast, kwamen slechts 28 deelnemers aan de start. De lage opkomst kan worden ver klaard uit het feit dat de omstan digheden zondag nóg slechter waren dan een week eerder. De organisatie meende echter dat de atleten meer grip zouden hebben door de invallende dooi. Gedeelte lijk klopte die redenatie, maar op sommige plekken ontstond een gladde onderlaag. Deze had meer dere valpartijen tot gevolg, maar ernstig blessureleed deed zich niet voor. De trouw opgekomen lopers kregen bovendien te maken met ijskoude regen. Door het sterk uit gedunde deelnemersveld was nauwelijks sprake van een wed strijd; ieder voor zich probeerde een goede prestatie te leveren. Joost Brouwer, die stevig traint voor de „Zestig van Texel" met Pasen, gaf zijn comeback glans. Bij de veteranen ging Piet Bakelaar het snelst rond en Colinda Brou wer liet de tweemaal gevallen In- grid van Lubek achter zich bij de dames. Nancy Sieling won de 4,6 km. De talentvolle Nienke Eilander liet niet alleen de meisjes maar ook alle jongens achter zich op de 2,4 km, die zij aflegde in 11 minu ten 3 seconden. Op twee secon den volgde Johan Weijdt, die daarmee in de categorie t/m 12 jaar de snelste jongen was. De volgende winterbosloop zal eveneens in 1995 plaatsvinden: op oudejaarsdag. De heren van dartteam Cafeetje 1 hadden een zware dobber aan de ,,Slock" dames. Na winst van Ni cole Ott en Karin Duinker in de singles, gingen de dubbels naar de heren. Maar in de tactics trok ken de dames toch aan het langste eind met 2-0. Stand 4-4. Zwaan 1 kreeg het even benauwd toen Jan en Arie Eelman verloren van het tweede team in de singles, maar zette dit later recht in de dubbels. De tactics waren ook voor Zwaan 1 en na een spannen de match was het Zwaan 1 dat met 5-3 won. Slock 1 was bij Cafeetje 2 sterk bezig, maar na de winst van Ale- wijn Ott op Rick Nichols was de partij van Jan Duinker en Mare Prins de snelste van het seizoen. De eerste leg ging naar Jan Duin ker met een finish van 96. De tweede ging naar Mare Prins met een finish van 88 en de derde leg en de winst ging door een opening van 104 naar Mare Prins. De dub bels brachten nog spanning toen Rick Nichols een 174 score liet no teren. De tactics gingen overtui gend naar Slock 1 met een hoop triples en bull-eyes. Stand 2-6. B en w staan niet afwijzend tegen de komst van een avondwinkel op Texel. Vorig jaar is de winkelslui tingswet veranderd en als gevolg daarvan moet de gemeente een nieuwe verordening vaststellen. B en w hebben er geen bezwaar tegen dat in het onlangs ver nieuwde postkantoor van Den Burg allerlei kantoorartikelen wor den verkocht hoewel dat strijdig is met de bestemming „maat schappelijke doeleinden" die voor dit gebouw geldt. Het college wil er echter paal en perk aan stellen door het opstellen van een lijst van artikelen, die in het kantoor mogen worden verkocht. Het college wijst op de landelijke ontwikkeling die zich wat betreft de postkantoren heeft voorge daan: de kantoren worden klant vriendelijker en het aanbod van producten en diensten wordt uit gebreid. B en w willen zich hierte gen niet verzetten en zijn voornemens om dit mogelijk te maken door een artikel 19-procedure, waarvoor de ge meenteraad een voorbereidings- besluit moest vaststellen. De bestemming „maatschappelijke doeleinden" blijft in stand,maar er komt een vrijstellingsmogelijkheid voor de verkoop van wenskaarter notitieboekjes, enveloppen ad. voor zover deze op de lijst voorko men. „Hierdoor blijven de detail- handelsaktiviteiten beperkt en kunnen die activiteiten niet uit groeien tot volledige uitoefening van detailhandel". Op de Kogerstraat is zondag tus sen 01.00 en 05.00 uur een af gesloten herenfiets van het merk Batavus gestolen. Een donkergrijze brommer van het merk Puch is zondag tussen 17.00 en 21.00 uur verdwenen bij de sporthal. Deze behoorde toe aan een 18-jarig meisje uit Den Burg. De electriciteitsrekening voor de Texelse huishoudens valt dit jaar ongeveer drie rijksdaalders lager uit dan in 1994. Het PEN verlaagt namelijk de tarieven voor kleinver bruikers (huishoudens en kleine bedrijven) met twee procent. Dat maakt een kilowatt-uur 0,2 cent goedkoper. Ook de milieutoeslag, het vastrecht en de vermogens vergoeding worden niet verhoogd. De tariefsverlaging is opvallend, omdat de inkoop van electriciteit door het PEN zelf opnieuw veel duurder wordt. Het PEN vangt die prijsstijging op door verlaging van de eigen kosten en efficiëntere werkwijzen. Net als in 1994 beho ren de stroomtarieven van het PEN tot de goedkopere van Nederland. THE PRESS. Chnstchurch Door de invoering van de nieuwe wet is verruiming van de slui tingstijden mogelijk. Zo mogen winkels open blijven tot 18.30 uur en kan de gemeente meer openstelling op zon- en feestda gen toestaan dan voorheen. Op Texel gold echter al een vrij ruime openstellingsmogelijkheid in ver band met het toerisme. Niet alle winkels maken daar echter ge bruik van. Een nieuwe mogelijkheid is een avondwinkel die van 16.00 tot 24.00 uur zeven dagen per week is geopend. Dit mag alleen een su permarkt zijn waar geen sterke drank wordt verkocht. De gemeente heeft in oktober de ondernemersvereniging per brief gevraagd hoe zij over de slui tingstijden denken. Omdat daar geen antwoord op kwam en ver warring bestond of de brief wel is aangekomen, is er een tweede brief verstuurd. De vereniging zal het onderwerp in de ledenverga dering van februari behandelen en daarna met een reactie voor de gemeente komen. Toneelvereniging 't Amateurtje h^eft het blijspel „Pas op de bu ren" in studie genomen. Het stuk, van de bekende schrijver Hans van Wijngaarden, wordt uitgevoerd op zaterdag 4 maart in De Wielewaal. De regie is in handen van Henk Tjepkema. Winstpunten. Drie Texelse ama zones hebben zich zondag tijdens een dressuurwedstrijd in Schoorl in de winstpunten gereden. Tessa de GraafFscoorde met Her High ness 124 punten en Dyantha van Vugt met Erosa 121 punten in de klasse L. Annemarie van der Linde was met Goldboy eerste in de M2 met 122 punten. en...soms een troostend woord. WE KUNNEN NIET ZONDER. GEEN MINUUT. Hrt N*d*rUno* Rod* Krun Het Texelse schapenras doet het goed in den vreemde. Dat blijkt uit een artikel dat wij kregen van de heer Starink uit Den Burg, die het las in de Nieuwzeelandse krant The Press. Het artikel is vergezeld van een foto van een Texelse ram, die het topbedrag van $9.250,- opbracht. In a decade, the texel breed has revolutionised prime lamb produc tion in the United Kingdom, according to a visiting Bntish breeder Sussex stud breeder, and UK texel councillor, Mr Alan Draper, says the texel has allowed British -heep fanners to capitalise on a payment system that rewards conformation, as well as leanness and weight. Mr Draper told a group of Canterbury texel breeders, on Mr Martin Early 's property at May- field, litis grading system meant the better muscling of tin» texel was being reflected in higher prices He was surpnsed New Zealand processors were no paying for conformation, as the was ready acceptance in the t -nfonnaf'*- im. Brie\en van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Wie thuis een scanner heeft en de Texelse Courant goed leest, had zich al afgevraagd of het een ver gissing van de krant was of weer zo'n opgeklopt verhaal van „hoofd"-kustwacht Piet Stam. Het was mij en anderen al vóór de foto van vuurtorenwachter Drees- sens in de T.C. van afgelopen vrij dag duidelijk dat hij en niet Stam die stormnacht op zijn post zat. Sinds de zomer vraag je je wel eens af wat deze vuurtorenwach ter ervan bakt met zijn opgeklopte verhalen. Nu weer windkracht veertien. Dat kunnen hoogstens uitschieters van veertien zijn ge weest. En een onbemand schip dat stuurloos vijftien meter van een boorplatform drijft kan al hele maal niet. Dat iou bij een dergelijk risico allang tot zinken zijn ge bracht. We zullen het er maar op houden dat hij ze zo nu en dan ziet vliegen. Eerst meteorieten, nu weer dro men dat hij waakt, terwijl hij slaapt. Straks ziet hij nog koeien op zee. Het wordt tijd voor een functio neringsgesprek lijkt het wel. Jan Moens, Den Burg Dat Hielke zijn waren op alle mo gelijke manieren aanprijst, moet hij weten. Maar dat hij de persvrijheid op Texel misbruikt om zijn nacht kijkers aan te prijzen met een ver wijzing naar Grozny, waar onschuldige burgers getroffen worden en aan beide kanten ge wone soldaten weer eens de klos zijn, vind ik ronduit smakeloos. Kan de T.C. die man niet eens een tijdje van de pagina's weren? J. Knippenberg, De Cocksdorp

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7