jGeknipg</ [QïïTexels Geknip^C/ TEXELSE 7 COURANT Haast geboden bij wijzigingen Tips TexelToerist lubileum van WSV let Gouden Boltje "Getuigen Afslag tweede storm valt mee Goed jaar voor Unicef Texel Gemeente doet in België aan Texelpromotie Twee matinees in Kampanje Antieke caroussel in Waalder museum Lezingen over bewustwording Winterserie wandelaars TERMIJN Aëen(fa Eilandcompetitie volleybal Goed begin voor schaker Van Lingen Negen koppels over 7000 puntengrens De Koog-SVO Textielschilderen Strandjutten in maandblad Trimloop Gerda Stam overwon ziekenhuis-angst en werd homeopate Tien ouwe. al kvizt. VRIJDAG 13 JANUARI 1995 u al in de Texelse Cou rant hebt kunnen lezen, zijn onze voorbereidingen voor de nieuwe TexelToerist (1995/96) in volle gang. Vooral het doorvoeren van wijzigingen in de „Tips" is nogal tijd rovend, omdat ze ook in het Duits en Engels moeten wor- v den vertaald. 1 Wij verzoeken daarom bedrij ven en instanties die aanpas- D singen hebben voor de Tips met spoed te reageren. U kunt deze op verschillende ie, manieren aan ons doen toe- lanckomen: als tekstje bij de balie heSvan Langeveld en de Rooy of per tax (14111), of telefonisch bij de redactie (tel. 62620) of in,Joop Rommets (privé: 19547). indr een recent nummer van het ma- izine Tableau stond een lovende sensie van een toneelstuk van i Oosterender schrijver Aris Bre- goed repeftoiie voor hel amateurthealcr niet per »e igcwikkcld of moeilijk hoeft te zijn, bcwiju de Texelte I Hiiijver Axil Bremer mei ujn nicuwite eenakter die gaat ver dementie. Brcraér gaf zijn korte nuk de iotngeicndc ld Hti gthvkoi heil i«it (mol mee. In dit ituk «orden Je «egeconfronteerd met een voor velen waarichijnlijk leer ap^erkrnbjar conflict hoe ver reikt de plicht om te ouders elf nog te verzorgen, als het cement van hun geheugen j ln leeds brozer wordt Het "Ucht van Troost' is de num. die Texelaars geven an hel baken voor de scheepvaart aan da duinrand liabijhcid van het dorp Den Hoornjy oriëntatiepunt dbewone 'andelsportvereniging Het Gou- ïn Boltje is in 1960 opgericht en 0' ert dus dit jaar het 35-jarig jubi- um. Daarvoor wordt gezocht aar foto's, krantenartikelen of an- ar documentatiemateriaal, liefst de periode 1960-1970. Wie _og wat heeft wordt verzocht te allen met Ben Roest, telefoon 4451. Als het mogelijk is wordt ^et materiaal gekopieerd voor een intoonstelling. ij de valpartij, waardoor een I 7-jarige bromfietser maandag op e Emmalaan hersenletsel opliep, lijkt ook een fietster uit Den loorn betrokken te zijn. Omdat de aedracht onduidelijk is zoekt de olitie getuigen van het voorval :elefoon 22188). De brommer leek flink opgevoerd, maakte te- eel lawaai en had slechte ammon jbe Texelse kust heeft zich goed gehouden tijdens de storm in de ïacht van maandag op dinsdag. De west-noord-westen wind woei net kracht negen en uitschieters ✓an tien. Het water steeg echter liet verder dan 1.93 boven NAP. De vorige keer was dit 2.70 ,,Na die vorige is de duinvoet hoog geworden. Daarom is er nu niet veel meer af gegaan", vertelt Kees Smit van Rijkswaterstaat. „We maken ons alleen een beetje zor gen over een plek vlak voor de vuurtoren. We wilden daar net iets aan doen, toen het weer begon." In de loop van de ochtend zakte de wind in naar 7 Beaufort. De Teso kon gewoon uitvaren. Komende dagen blijft het rommelig: de win drichting blijft hetzelfde en de kracht schommelt tussen de zes en de acht. De Texelse Unicefafdeling heeft een bijzonder goed jaar gehad. In oktober is op drie scholen actie gevoerd voor straatkinderen in In dia. Leerlingen van het tweede leerjaar hebben karweitjes gedaan en kinderen van de Thijsseschool en de CVO-school verkochten zelf gemaakte spullen op hun eigen Unicefmarkt. De gezamenlijke acties brachten f7500,- op. De gemeente heeft daar f2500,- bij gedaan, zodat tienduizend gulden kan worden overgemaakt. Ook de kerstverkoop in de biblio theek verliep, na een wat trage start, goed. Het Texelse college gaat eind ja nuari of begin februari naar „zustergemeente" Bredene in Bel gië. Daar wordt een expositie voorbereid om Texel te promoten „als toeristische gemeente in cul tureel perspektief". De ten toonstelling is half maart in de hal van het raadhuis van Bredene en zal twee weken blijven hangen. In theater De Kampanje te Den Helder zijn binnenkort twee mati neevoorstellingen. Zondag 22 ja nuari om 15.00 uur spelen violiste Lorre Lynntrytten en pianiste Mari an Bolt werken van de legendari sche violist Frits Kreisler. Op zaterdag 28 januari om 15.00 uur speelt 't Klieske de kinder voorstelling „De Koffer". Inlichtingen of reserveringen via telefoon 02230-71717. Vrijwilligers Ab Kiewiet (links) en Huib de Ridder bezig met de installatie van de carous- Sel. (Foto Frans HopmanI In het Agrarisch en Wagenmu seum wordt hard gewerkt om klaar te zijn voor het nieuwe sei zoen. Elke woensdagmiddag is een grote groep vrijwilligers in touw om na 1 april a.s. goed voor de dag te komen. Eén van de fraaiste aanwinsten, waarvoor momenteel een hoek wordt inge ruimd, is een 18e eeuwse carous sel. Met deze molen, aangedreven door een in de rondte lopend paard, kon men vroeger o.a. room „Bewustwording is geen zweve rig gedoe. Je hoeft er alleen het leven maar voor te leven. Maar wie durft dat?" Aan het woord is Piet Laan uit Oudeschild. Op zijn initiatief komen donderdag 26 ja nuari twee therapeuten naar Texel, die beiden een lezing zullen houden over „werken aan be wustwording". De inleiders, Lenne Gieles en Hen Straver, zijn docent aan het cen trum Meeuwenveen in Havelte. Laan volgt daar sinds drie jaar een opleiding tot therapeut adem en- energie. „Het gaat om het herken nen van en leren omgaan met energiestromen in je lichaam. Via ademhaling kun je veel losmaken bij jezelf: emoties, weggestopte problemen, enzovoort. Het is een methode om jezelf beter te leren kennen en die van vreugdevolle in vloed is op het bestaan van ieder mens." Na zijn opleiding wil Laan een eigen praktijk op Texel beginnen. Vooruitlopend hierop en aanslui tend op de lezing is hij van plan met een meditatiegroep van start te gaan. De stichting Meeuwen veen is niet gebonden aan een reli gie. De lezingen worden gehouden in de zaal van de stichting White Eagle (het voormalige Jehovah's- gebouw) aan het Schilderend in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Lenne Gieles spreekt over „intui- tie, het wekken van de kracht in je zelf". In deze lezing worden wegen aangereikt om de „innerlij ke bron van kracht en weten" te vinden. Gieles was oorspronkelijk twintig jaar werkzaam in het mu ziekonderwijs. Na diverse opleidin gen, o.a. Gestalt-therapie, heeft ze al jaren een eigen praktijk in Tien deveen en stichtte ze in 1991 sa men met Straver het centrum voor zelfgenezing in Havelte. Het thema van Hen Straver is „Het licht achter je schaduw", hande lend over de kracht van het be wustzijn dat de mens in „het licht en het nu" brengt. Sommige men sen leven als het ware op de auto matische piloot en zijn daardoor zichzelf niet meer; door middel van adem- en energieoefeningen kan iemand volgens Straver weer leren zich met zichzelf en z'n me demensen te verbinden. Straver was eerst leraar geschiedenis, al vorens hij via o.a. studies in India een eigen therapeutische visie en psychotherapie ontwikkelde, ge baseerd op bewust ademen. Ver der schreef hij een boek en heeft hij een praktijk in Dwingelo. karnen en bieten malen. De ca roussel, die nog in prima staat ver keert, werd door het museum op de kop getikt in Zuidholland. De herkomst is onbekend. Omdat men in De Waal ook over een oude karnton beschikt, kan komend sei zoen worden gedemonstreerd hoe het karnen in zijn werk ging. Zondag start bij kiosk 't Turfveld, Nattevlakweg 2, de tweede wan deltocht in de reeks van de winter serie. Starttijd tussen 13.00 en 14.00 uur, afstanden vijf en tien kilometer. Deze wandeltochten worden in en om het bos uitgezet met rode en oranje paaltjes en lo pen over gangbare paden en wegen. Het inschrijfgeld voor de serie be draagt f9,-, f7,50, voor leden. Voor iedere wancïëlaar is er een fraaie herinnering bij volbrengen van drie tochten. Wie daar geen behoefte aan heeft betaalt f5,50 (f4,-). Ook kan men inschrijven voor een dagtocht, dan zijn de kosten met herinnering voor leden f4,- (f5,-), zonder herinnering f2,50. De andere data van de serie zijn 5 februari en 19 februari. Al deze tochten starten bij kiosk 't Turfveld. Televisie. Voor de Vara- dramaserie „Eindeloos leven" zijn vorig najaar enkele opnamen op Texel gemaakt op het strand en bij de boot. Donderdag j.l. zijn deze uitgezonden. Circus. In augustus komt het circus Royal voor maximaal tien dagen naar Texel. De wagens zul len worden geplaatst bij Calluna. Taxaties. De taxatie van alle ge meentelijke objecten voor de brand- en stormschadeverzekering is voor f24.900,- (ex BTW) ge gund aan Reinder, Kakes en Co uit Zaandam. Ook op Texel zijn offer tes gevraagd, maar die vielen veel duurder uit. Toelichting. De Stichting Texels Museum heeft b en w toegelicht waarom ze bezwaar hebben tegen een juttersmuseum bij „Flora" aan de Pontweg. Afkalving van het Maritiem Museum in Oudeschild wordt gevreesd. Geen subsidie. De Stichting Up date die oudere ex-werknemers in de automatiseringsbranche weer aan werk probeert te helpen, krijgt geen subsidie van gemeente Texel. De gemeente vindt het Arbeidsbu- ro de aangewezen instantie om de positie van deze mensen te ver beteren. Medewerkers van Rijkswaterstaat meten de kustafslag nabij de vuurtoren. MAART 3 maart: Schouwburg de Kampanje- „Porgy and Bess". Aanvang 20.15 uur. Extra boot na afloop. 4 maart: Toneelvereniging 't Amateurtje geeft een voorstelling in de Wielewaal. Aan vang 20.00 uur. Programma dinsdag 17 januari: Veld A mannen: 18.30 u. Maarcob.-Handicap Perf.Bodies 19.15 u. RWS-Perf.Bodies Handicap 20.00 u, Sportshop-Super RWS 20.45 u. Tex. Auto-Pilaar Sportshop 21.30 u. Teso-Grote Slock 2 Tex.Auto 22.15 u. Fitt-Graaf Spuiterij Teso Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. Waayer-Tatenhove 2 LenR 19.15 u. LenR-Klif Tatenhove 2 20.00 u. Slag. Beverdam-NBC Zandloper 20.45 u. Kruisw.-Zandl. Slag. Beverdam 21.30 u. Schiphorst-Wiersma Cohen 22.15 u. Visser-Cohen Schiphorst Veld C vrouwen: 18.30 u. Westerlaken-Question Haarst. 19.15 u. Vespertina-Haarstudio Westerl. 20.00 u. Klif 12-7 Prov. Vespertine 20.45 u. Leydekkers-Texèle NI0Z 21.30 u. Nioz-Durper Drup Leydekkers 22.15 u. I. de Boer-Nioz Durper Drup De schakers van 'En Passant' hebben de strijd om het Texels kampioenschap weer voortgezet. Opvallend was dat een aantal (te) laag geklasseerden goed uit de startblokken kwamen. Abe Zijm, Ali Naderi en Rinus Vittali won nen hun partijen en heroverden daarmee een stukje terrein dat zij in 1994 verloren hadden. Het meeste garen werd gesponnen door Taeke van Lingen, die in een prachtige Slavische partij Thijs Witte op de knieën dwong. Van Lingen nestelde zich daarmee in de subtop, zoals altijd, op ge paste afstand van lijstaanvoerder Jaap Dros. Die kwam zelf niet in actie, maar zag met genoegen hoe twee van zijn achtervolgers, Piet Bakelaar en Jan Willem Bakker, te gen elkaar op remise bleven ste ken. Bakker mocht daarmee niet ontevreden zijn, want Bakelaar is in vorm en leek de beste papieren te hebben met het klassiek dame gambiet dat op het bord kwam. Een felle strijd deed beide spelers belanden in een eindspel, waarin Bakelaar weliswaar een kwaliteit meer had, maar ook in behoorlijke tijdnood verkeerde. Dat was reden om in remise te berusten. Achteraf ontdekte Bakelaar dat hij -vrij eenvoudig- de winst had kunnen binnenhalen, maar het gaat in het schaken niet om analyses achter af. De kunst van het schaken is om de juiste zetten te vinden op het juiste moment, waar spanning en tijdsdruk een stevig woordje meespreken. Frans Eijgenraam weet daar over mee te praten. In zijn dame- indische partij tegen Ali Naderi kwam hij helemaal niet slecht uit de opening, maar had hij moeite met het vervolg. In het middenspel is Naderi ook een geducht tegen stander, zoals Eijgenraam moest ondervinden. Toen Naderi een pion Op de dertiende avond van klaver- jasclub Den Burg zijn negen kop pels boven de 7000 punten geëindigd. De eerste drie koppels zaten elkaar dicht op de hielen. Fenny Hopman en Ruth de Ruwe zijn op weg terug. Omhoog van de tiende klommen zij naar de zeven de plaats met hun 7442 punten. Janny Kiewiet en Elly Eelman ste gen met 7414 punten vier plaat sen. Daar vlak achter kwamen Henk Bakker en Cees Vinke met 7409 punten, wat twee plaatsen winst betekende. Zes plaatsen winst pakten Frans Boer en Jofry v.d. Kooi met 7262 punten. Wil en Christa Kamminga (laatste werd prima vervangen door Ron Kam minga) behaalden zeven plaatsen winst met 7256 punten. Echtpaar Jan en Corrie Spaans scoorde 7240 punten. John en Charlotte v. Heerwaarden vielen goed in voor Peter v. Heerwaarden en Wil Derk- sen, zij behaalden 7151 punten. Annie Vermue en Marie Timmer man 7129 punten en Gerda en Freeek Veeger 7004 punten. Het gemiddelde deze avond was 6346 punten en 65 maches. Totaalstand na 52 partijen: L. v.d. Veer-H. Westdorp 88799; C. Bos-R. de Zwart 86905; R. Caspers-K. v. Heerw. 86663; J. Wiersma-J. Vinke 86588; G. Fester-G Smit 86139; echtp. F. Veeger 85961; F. Hopman-R. de Ruwe 85471; Th. Witte-J. Witte 84126; W. Koomen-N. Koo- men 83948; T. den Braven-G. Kiewiet 83720. Stand 2e periode: W. Derksen-P. v. Heerw 25949; T den Braven-G. Kiewiet 25557; R. Harbers-A Vlas 25391; Fr Boer-J. v.d. Kooy 25344; J. Wiersma-J Vinke 25188; echtp. J. Spaans 25177; H. Bakker-C. Vinke 25135, C bos-R. de Zwart 24998, r Caspers-K. v. Heerw. 24993; W Maas-G Eelman 24840. Wedstrijdleiding: Frans en Guus, tel. 14171. Uitslagen 10 januari: ABN/AMRO-Archit.Uriot 0-3; Kobeko- DGM 3-0; Teso-Super 2-1; Fitt-Pilaar 1-2; Paal 9-Meubelh. Texel 1-2; Cocky's kapsalon-Paal 28/De Krim 1-2; Beautique Texèle-De Vlier 2-1; Leydekkers-7 Provin ciën 3-0; Eierlandse Huis-Haarstudio 2-1; Question-Vespertma 1-2; Klif 12-Slag le pe de Boer 1-2; Westerlaken-Durper Drup 2-1; Smash '68-Wiersma Antiek 1-2; Gro te Slock (v)-Timmers Bakkerij 0-3; TopTien- Zeilmakerij 1-2, Slag Schiphorst-Cohen 0-3; Bosma Wonmginr.-Rival 0-3 De bestelde foto's liggen klaar. Het eerste team van SV De Koog speelt zondag een oefenwedstrijd tegen SV Oosterend. Het duel be gint om 14.00 uur op het Koger voetbalveld aan de Boodtlaan. Voor deploeg van trainer Hans van der F*ark is het een test voor de be kerwedstrijd Callantsoog-De Koog, die volgende week zondag op het programma staat. De com petitie wordt hervat op zondag 5 februari. In Eierland start maandag een ba siscursus textielschilderen met de balpenpunttubes van Tri-chem. De vijf lessen zijn iedere week van 09.30 tot 12.00 uur. Voor inlich tingen en opgave: Riet de Ridder, telefoon 11429 won leek dat allemaal nog on schuldig, maar hij pikte er nog één en toen was Leiden in last. In het eindspel was deze overmacht te groot, zodat Eijgenraam het on derspit moest delven. Taeke van Lingen en Thijs Witte creëerden betonachtige stonewall stellingen, waar voor beide partij en geen doorkomen aan leek. Gaandeweg kreeg Van Lingen echter toch iets meer bewegings vrijheid en dat leidde tot afruil op de a-lijn. Vervolgens kwamen de zwarte dame en koning in een penning te staan en leek Witte dat te moeten bekopen met een loper. Witte, die tot dan toe vrij ontspan nen achter het bord had gezeten, liep rood aan, begon zachtjes te kreunen en gebruikte veel tijd op zoek naar een Houdini-achtige ontsnapping. Die bleek niet voor handen te zijn, want na iedere oplossing, schotelde Van Lingen hem weer een nieuw probleem voor. Van Lingen won dus en schoof daarmee een flink eind op en nestelde zich in de top tien van de ranglijst. Uitslagen: W. v.d. Rijke-R. Vittali 0-1; J. de Wijk-H. Tuinema 1-0; C. van Houten-A. Witte 1-(fc P. Bakelaar-J.W. Bakker %-%; T. van Lingen-T. Witte 1-0; A. Naderi-F Eij genraam 1-0; A. Terpstra-F. van Tatenhove K. Bruining-A. Zijm 0-1. Gelein Jansen, museumgids van het Maritiem en Jutters Museum is maandag uitgebreid geïnter viewd door journalisten van het kwartaalblad Seasons over het on derwerp strandjutten. Het idee voor dit blad is overgewaaid uit Engeland: ieder kwartaal komt het blad uit en worden onderwerpen behandeld die te maken hebben met die tijd van het jaar. Er werden onder meer foto's gemaakt in het Juttersmuseum en op het strand bij Paal 9. Het blad waar het inter view in verschijnt, komt uit in het voorjaar van 1995. Zondag vindt de vierde trimloop van de Atletiekvereniging plaats. Start en finish zijn bij de Boskiosk op het Turfveld. De start is voor de jeugd tot en met twaalf jaar om 11.00 uur en voor de oudere jeugd en senioren om 11.15 uur. De inschrijving is open vanaf 10.30 uur in de kiosk. De lengte van het parcours is voor de jeugd tot en met twaalf jaar 1,3 km, voor de oudere jeugd t/m 16 jaar 3,1 km. Senioren kunnen kie zen uit 3,1, 6,2 en 9,3 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugdleden van AV Texel f\,~ per keer, voor de jongens en meisjes die geen lid zijn van de vereniging ƒ1,50 per keer. De senioren beta len respectievelijk f2,- f3,- per keer. De loop gaat over een schitterend, vrijwel vlak parcours door het bos. De lopen tellen mee voor de com petitie die de AV Texel deze winter organiseert met als prijs een wis selbokaal. In de Harlinger Courant werd deze toespeling op de plannen voor een nieuwe sneldienst tussen Texel en Den Helder gemaakt. PLAN SNELLE DIENST VEN NELVER- TEXEL u Se. Lenne. tr'&hjL Wil DoeLsen is uitclc nou Gerda Stam: „Enorm boeiend om steeds meer inzicht te krijgen." Foto Frans Hopmani Voor haar 25e had ze nooit ge dacht nog eens iets in een medi sche richting te doen, „Ik was heel bang voor alles dat naar zieken huis rook en wat een witte jas aan had. Dat veranderde toen ik het boek 'De kleine dokter' van dokter Vogel uit de bibliotheek haalde. Een openbaring en de aanleiding voor het volgen van vele cursus sen over natuurgeneeswijzen. Een lerares in Haarlem deed aan ho meopathie. Naar mijn gevoel kon ze toveren. Door haar ben ik toen de opleiding klassieke homeopa thie in Amersfoort gaan doen." Ze ontdekte dat de homeopathie alle voorgaande cursussen overtrof: „Het gaat veel dieper en geneest de hele mens als het middel goed is." Ze streeft naar een goede sa menwerking met de reguliere me dische wetenschap. Tevens hecht ze aan een goede re latie met de andere op Texel werk zame homeopatisch therapeuten. „Er is sprake van een goede ver standhouding. We hebben een werkgroepje, waarin we telkens thema's uitdiepen en moeilijke ge vallen bespreken, wat verhelde rend kan werken." „Een manier om rijk te worden? Nee, zeker niet. De kosten kunnen een drempel zijn, maar ik sluit nie mand uit die het niet kan betalen. Deze praktijk is ontstaan uit inte resse en omdat ik graag met men sen omga. Ik vind het enorm boeiend en nodig om -via bijscholing- steeds meer inzicht te krijgen." Het liefst zit Gerda Stam- Raemaekers in de woonkamer van de woonboerderij aan het Schilderend, waar de royale ra men het zonlicht overvloedig bin nenlaten. Soms kijkt ze dan op van haar naslagwerken en tuurt over het oude land van Texel, den kend aan een patient voor wie ze bezig is een homeopatisch middel te vinden. „Klassieke homeopa thie is en blijft, voor alle beoefe naars, een heel moeilijk vak. Soms lukt het niet, soms treedt er een spectaculaire verbetering op. Het is gewoon hard werken." Twee jaar geleden behaalde Gerda Stam (50) het diploma en begon ze met een praktijk aan huis, maar nu vindt ze het tijd om eens meer naar buiten te treden. Tot nog toe kreeg ze via mond-tot-mond recla me een groeiend aantal mensen met lichamelijke en/of psychische klachten, die achter de diepere oorzaak van hun problemen willen komen en de symptomen daarvan willen bestrijden. Zelf spreekt ze van „een kabbelende praktijk", die zij doet naast een kantoorbaan. Zestien uur per week is ze actief op het secretariaat van de Gol- lards. „Leuk om collega's te heb ben. Als homeopate zou ik altijd alleen bezig zijn."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7