Cjroen c/jvarL-cfexeh in het L „Verbazingwekkend dat dit op papier is gekomen" 'N Praamstra onder vuur na artikel Parool „We gaan tot het uiterste om de school te behouden 99 roen Zwart wm^m ummer Wethouder Eelman over toekomst OSG: Zwaar weer Veel schade bij botsing tegen muur Getuigen gezocht VERDER IN DIT v> Volle zaal voor kleinkunst- festival in Klif 12 2 9* Vergunning voor Sil's haven 2 Plaatsman verlaat ZDH 3 Texel verliest na snelle start 5 Winkeldiefstal Sectie op dode vos wijst niet op Texelse herkomst Sloot vervuild door olie PEN-centrale Onder de Pomp DOPERWTEN PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10951 DINSDAG 17 JANUARI 1995 -Jltgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600 idvertenties/abonnemonten elefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, elefoon (02220) 62620, faxnr (02220) 14111. todactie bulten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon (02220) - 15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A52.45 per half jaar; Los f1,45 Redactioneel commentaar Veroorzaakt na Brandpunt nu Het °arool een storm in een glas water jp Texel? Ja, omdat de „rel" rond °raamstra makkelijk kan worden jesust. Want niet alleen de Texel se gemeenteambtenaar zegt dat hij het niet zo heeft bedoeld, ook ie betreffende journaliste vindt dat Praamstra geen blaam treft en dat de lezers de tekst blijkbaar an ders uitleggen. Omdat ook het verdere stuk geen „hard nieuws"- karakter heeft, maar gedeeltelijk een sfeer-reportage is over een leuke school op een gezellig eiland waar iedereen elkaar kent, mag worden aangenomen dat de ver slaggeefster niet de bedoeling had om mensen dubieuze uitspraken te ontlokken. Bovendien zat Praamstra recent tijdens een over- I leg met zijn wethouder Eelman, 1 schooldirecteur De Vries en con rector Van Atteveldt op één lijn over de te voeren strategie. Kort om, het moge duidelijk zijn dat •3 hier sprake is van een vervelend, doch onopzettelijk incident. Het beste is om dat zo snel mogelijk uit te praten, te vergeten en door ~"te gaan op de samen ingeslagen I weg. Dat Praamstra's uitspraak voor _flinke beroering heeft gezorgd, is echter een teken aan de wand. IEen signaal dat de mensen van OSG De Hogeberg op scherp staan door de knagende onzeker heid over de toekomst van hun school -en hun eigen baan. Gaan er vakken of hele afdelingen ver dwijnen? Hoe zullen eventuele be zuinigingen uitpakken? Het kranteartikel heeft wat dat betreft veel emoties los gemaakt. Weliswaar is het geval-Praamstra een storm in een glas water, maar er lijkt veel zwaarder weer op komst. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat de ongerustheid daarover wordt weggenomen. Door staatssecretaris Netelenbos bijvoorbeeld. Haar eventuele werkbezoek aan Texel zal niet alleen betrekking hebben op de leraren en scholie ren alleen. De school heeft voor bijna iedereen die op dit eiland woont en werkt een veel grotere betekenis. Voor veel ouders is het prettig te weten dat hun kinderen I in een betrekkelijk veilige, over zichtelijke omgeving opgroeien en naar school gaan. Een school bo vendien die qua variatie en kwali teit veel te bieden heeft: van LBO tot en met atheneum, een afdeling I consumptief, computeronderwijs, 1 een theaterweek, schoolrestau- - rant, verkoopwinkeltje, enz. Daar naast is de OSG met zijn minstens I tachtig hoogwaardige banen van enorme betekenis voor de Texelse economie. De teloorgang daarvan zou véél ingrijpender gevolgen hebben dan het verdwijnen van de zuivelfabriek, het ziekenfonds, de waterfabriek en de electriciteit- scentrale, om maar eens wat te noemen. Als het op handen zijnde overleg niets mocht opleveren, is er voor de Texelaars alle reden om massaal in actie te komen. Toen een inwoner van De Koog op de Burgwal in Den Burg met zijn Ford Scorpio personenwagen achteruit reed, ramde hij een muurtje. Het muurtje doorstond deze krachtproef, maar de Scor pio liep voor meer dan f3000,- schade op en moest worden weg gesleept. Het gebeurde donderdagavond. De onfortuinlijke chauffeur kon het lage muurtje in de spiegel niet zien en reed er fhin of meer over heen. Het plaatwerk van de auto bleef heel, maar onder andere de wielophanging werd vernield. De bestuurder zelf liep een hoofd wond op. Hij heeft er niet van kunnen slapen. Duidelijk aangedaan reageert Ger Praamstra op het artikel in Het Parool over OSG De Hogeberg. Een citaat van hem heeft op Texel veel commotie veroorzaakt. ,,Het lijkt alsof ik het geen pro bleem vind als leerlingen in de toekomst naar Den Helder moeten. Mijn woorden zijn echter totaal uit hun verband gerukt. Ik geef toe dat de twee zinsnedes die uiteindelijk in het verhaal zijn gekomen over tafel zijn gegaan, maar niet in deze context. Ik heb er absoluut niet nonchalant over ge daan, verre van dat." Wethouder Nel Eelman steunt haar afdelingshoofd. In Het Parool van donderdag j.l. heeft verslaggeefster Anja Fran ken een artikel geschreven over de financiële problemen van OSG De Hogeberg. Op heldere wijze legt ze uit hoe deze zijn ontstaan en wat de gevolgen kunnen zijn. Uit het verhaal blijkt de vrees van de Texelaars dat de school van het eiland verdwijnt. In de laatste alinea citeert ze Praamstra, hoofd van de afdeling welzijn van de gemeente. Die laat doorscheme ren dat hij het helemaal niet zo erg vindt als Texelse scholieren voortaan naar Den Helder moe ten. De schoolleiding reageerde geschokt en stuurde een brief aan verantwoordelijke wethouder Nel Eelman. Rector Henk de Vries heeft enige tijd geleden zelf de publiciteit ge zocht om de financiële problemen van de OSG aan de kaak te stellen. De speciale bijdrage in verband met de eilandpositie wordt afge bouwd. Bovendien valt de nieuwe vergoedingsregeling per leerling voor de Texelse school ongunstig nhm1 Ju d De _|TLemaal T^picht om fop het ulmd te gaan wonen als er geen s.Ttool was geweest voor zijn kinderen, betoogt hij Hoofd C. Braamstra van de af deling onderwijs van de gemeen te, is niet zo pessimistisch. Den Helder is groot genoeg om alle kinderen een plaatsje te geven, verwacht hij En verder: "Ach, ze zijn wat later thuis, maar ze zijn oud genoeg om daarna nog naar l't een club te gaan De banden tus- top sen de leeftijdgenoten worden I is niet doorgesneden, want ze gaan met zijn allen op de boot naar Den Helde De politie zoekt getuigen van een hele reeks vernielingen. Tussen vrijdag en maandag zijn onbeken den buitenspiegels van auto's op het Schilderend, de Wilhelmina- laan, de Schilderweg en de Heemskerckstraat te lijf gegaan. De schade is groot. Ook is uit één auto een radio gestolen. Zo'n tien wagens werden vernield. Wie iets heeft gezien wordt verzocht te bellen naar 22188. uit. Derde tegenvaller is de grote bijdrage die moet worden gegeven voor het vervangingsfonds waar uit invallers voor zieke leerkrach ten worden betaald. Artikelen over onderwijs, zeker uit landelijke dagbladen als het NRC (waar onlangs ook een artikel over het onderwerp verscheen) en het Parool, komen waarschijnlijk via een knipselkrant onder ogen van ministerie-medewerkers. Ge vreesd wordt dat de passage met het citaat van Praamstra ave rechts werkt. Verbijstering Het gewraakte artikel zorgde voor opschudding onder het personeel het vertrouwen is geschonden. Van Atteveldt: „Het is niet onze bedoeling Praamstra aan de schandpaal te nagelen, maar de schade die dit artikel aanricht is met geen tien andere publikaties weg te nemen. Stel je voor dat iemand op het ministerie juist die passage oppikt? Dat zou het idee kunnen ontstaan dat op het eiland de mening leeft dat de school best weg kan." Van Atteveldt hoopt vandaag een reactie van de wet houder te krijgen. „Het zou fijn zijn als b en w een brief naar ons terug schreven met uitleg, zodat we die via onze kanalen aan de ouders kunnen doorspelen." Als de meer dan 850 OSG- leerlingen iedere dag met de boot naar Den Helder zouden moeten, kost dat ongeveer 1,2 miljoen op jaarbasis. Met de helft van dat geld is de school op het eiland al uit de problemen.... Ger Praamstra: ...wel zo gezegdmaar niet in dit verband. van De Hogeberg. „Het werd ge voeld alsof de gemeente ons laat vallen", aldus conrector Henk van Atteveldt. Hij was zelf verbijsterd door de opgetekende uitlatingen en heeft gelijk een brief namens de schoolleiding aan wethouder Nel Eelman gestuurd. „Niet als aanval, maar om onze verontrus ting uit te spreken. Kijk, we zijn er allemaal vóór dat de school op Texel blijft. We hebben er niets aan om onderling op de vuist te gaan." Van Atteveldt verklaart dat Praamstra hem vrijdag meteen heeft gebeld om te laten weten dat zijn woorden uit hun context zijn gerukt. Toch vindt de OSG dat De Jonge Ondernemers heb ben in een brief aan b en w hun verontrusting uitgespro ken over de problemen rond de OSG. Het gevaar dat weer éen stukje niet-toeristische werkgelegenheid zou kunnen verdwijnen, baart hen zor gen. De JO nodigt het college uit alles in het werk te stellen om de OSG voor Texel te be houden. van de eilandbevolking, ledereen wil de school op Texel houden." Klopt niet Wethouder Nel Eelman kan zich niet voorstellen dat Praamstra uit latingen van dergelijke strekking heeft gedaan. „Wij zijn samen met de schoolleiding al een tijdje bezig de problemen aan te pakken. Er is regelmatig contact en we zitten met z'n allen op één lijn. Daarom kén dat citaat niet kloppen." De wethouder hoopt dat de goede relatie die zij in het eerste half jaar na haar aantreden met de OSG- leiding heeft opgebouwd, door de ze kwestie niet wordt aangetast. „Het is van groot belang om sa men ten strijde te blijven trekken." Onvoorstelbaar Ger Praamstra zelf is ontdaan. „Verbijsterend dat die verslag geefster dit als gemeentelijk standpunt heeft gedestilleerd uit een gesprek van een kwartier door de telefoon. Mijn hele betoog draaide erom dat het onvoorstel baar is dat al deze scholieren in de toekomst naar Den Helder moe ten. Ik heb alle problemen die dat met zich mee zou brengen nog eens naar voren gebracht." Lees verder pagina 3 Drie mannen die zich vrijdag op hielden in een schoenenwinkel in Den Burg hebben vermoedelijk drie paar schoenen gestolen. Het trio, variërend in leeftijd van dertig tot veertig jaar, had schoenen ge past, maar verliet de winkel zon der af te rekenen. Het gaat om een schadebedrag van f600,-. Ver moedelijk dezelfde lieden gingen er die dag vandoor met een trai ningspak uit een sportzaak in Den Burg, die de mannen kort daarvoor hadden gepast. Winkelwaarde: f170,-. Onderwijzend en niet-onder- wijzend personeel van de OSG vindt dat Praamstra in het open baar afstand moet nemen van het artikel. „Het is wel duidelijk dat hij geen schoolgaande kinderen meer heeft", aldus één van de perso neelsleden. „Het zal gerust niet zijn bedoeling zijn geweest, maar waar rook is, is vuur. Het signaal dat zo aan Den Haag wordt afge geven klopt niet met de mening De dode vos die 30 oktober 1993 door Dirk Krijnen aan de Haffel- derweg is gevonden kan niet op Texel hebben geleefd, maar moet er moedwillig zijn achtergelaten. Die conclusie trekt Staatsbosbe heer nadat sectie op het vrouwt- jesdier is verricht. In de maag is haar aangetroffen van de woel- muis, die echter niet op het eiland voorkomt. Uit de sectie door het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek in Wagemngen bleek dat de strik om de nek van het dier na de dood „De situatie is zorgelijk. Maar het college zal z'n uiterste best doen om de Texelse scholengemeenschap zo lang, zo goed en zo breed mogelijk te laten voortbestaan." Aldus wethouder Nel Eelman-van 't Veer in een reactie op de on gerustheid die op het eiland is ontstaan over de toekomst van het Texelse voortgezet onderwijs. Het gemeente bestuur heeft inmiddels in samenwerking met de schoollei ding een actieplan opgezet. Wethouder Eelman is, in nauw overleg met haar ambtenaren van het bureau onderwijs en de schoolleiding al enige tijd bezig naar oplossingen te zoeken. Ge poogd wordt staatssecretaris mevr. T. Netelenbos van Onder wijs uit te nodigen voor een werk bezoek op Texel. Daarnaast is in gewestverband een onderzoek gestart naar de mogelijkheden van samenwerking tussen scho len in de Kop van Noordholland. De schooldirectie gaf in de Texelse Courant van 23 december j.l. te kennen dat OSG De Hogeberg door rijksbezuinigingen met een jaarlijks tekort van ongeveer 7650.000,- kampt. De school zou Nu nog rustig in de aula tijdens de pauze, straks in Den HelderAls het aan het Texelse gemeentebestuur ligt niet. (Foto Tesse de Craetn Wethouder Eelman-van 't Veer: ...niet doemdenken... dat nog een jaar of twee kunnen opvangen, maar daarna ontstaat een penibele situatie. Dat klonk al alarmerend, maar een artikel in Het Parool van 12 januari j.l. met de kop „Texel straks zonder gejoel van scholieren" heeft de afgelo pen dagen nog veel meer stof doen opwaaien. Hard knokken Desgevraagd noemt wethouder Eelman het artikel enigszins opge klopt. Zelf gaat ze er vanuit dat het gejoel van scholieren niet van het eiland zal verdwijnen. „Een schoolgebouw zal hier wel blij ven", meent ze. „Maar het is de vraag of we alles wat we nu heb ben op Tex§l in stand kunnen hou den." Het streven van schoolleiding en gemeente is in elk geval gericht op het behoud van het hele scala aan vakken en richtingen dat nu op de OSG aan wezig is. „Het zou enorm vervelend zijn als bijvoorbeeld een afdeling con sumptief of de Havo/VWO zouden verdwijnen. We willen tot het uiterste gaan en gezamenlijk bekij ken welke mogelijkheden er zijn. We zullen er hard voor knokken, we gaan ervoor." Eilandpositie Of Texel er in zal slagen alles te be houden, is op de eerste plaats af hankelijk van het ministerie van Onderwijs. Met welke argumenten denkt het college de staatssecre taris te overtuigen? „Het gaat in de eerste plaats om de leerlingen. Het zou afschuwelijk zijn om kin deren van 12, 13 jaar dagelijks naar de overkant heen en weer te laten reizen. Ze zijn uit zicht en zijn veel tijd kwijt met reizen. De ei landpositie is dus een belangrijke reden. Maar om alleen daar op te hameren, is te smal. Het gaat ook om de sociaal-maatschappelijke functie van de school en de werk gelegenheid." Samenwerking De wethouder zou graag de circa 80 leerkrachten zekerheid willen geven. „Maar helaas kan ik niet zeggen dat ze zich geen zorgen hoeven maken." Volgens Eelman is het echter evenmin nodig om in doemdenken te vervallen. Ze wijst op de mogelijkheden tot samen werking in de Kop van Noordhol land. „In het hele land wordt Lees verder pagina 3 Weggelekte olie uit de voormalige stroomcentrale in Oudeschild heeft een sloot aan de IJsdijk over een lengte van 250 meter ver vuild met een dikke laag drab. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen de stroomprodu- cent. De sloot wordt schoongemaakt op kosten van het PEN. De olie is afkomstig uit een lekken de oliewaterafscheider die tijdens sloopwerkzaamheden op 27 de cember stuk moet zijn gegaan. De vervuiling werd pas vrijdag bij toe val ontdekt door een voorbijgan ger, die de politie in kennis stelde. De politie heeft het PEN aanspra kelijk gesteld en met het sloopbe drijf dat de fabriek ontmanteld. Inmiddels is de lekkage uit de kapotte oliewaterafscheider ver holpen en zijn schoonmaakwerk- zaamheden gestart. van het dier moet zijn aange bracht. Het betrof een wijfje van middelbare leeftijd dat al eens dr achtig is geweest. De punten van haar kiezen waren beschadigd doordat het dier kort voor de dood vermoedelijk op metaal heeft ge kauwd. De aanwezigheid in de maag van een wikkel van een cho coladereep en een blad van een Taxus-heester, doet vermoeden dat de laatste maaltijd is genuttigd in de buurt van menselijke bewo ning. De rosse woelmuis, waarvan haar in de maag is gevonden, komt wel voor in de duinstreek van Noordholland. De vacht van de vos was typisch voor een vos uit de duinen. De directe doods oorzaak is vermoedelijk een mis vormde en bloederige lever. In de buikholte zat ook veel bloed. Dat pas ruim een jaar na de vondst van de vos tot sectie is overgegaan, komt doordat de kwestie voor de onderzoekers geen prioriteit had. (ADVERTENTIE) Hew jee 't ok hoord? In Cocks- durp denke ze nag dat je met ne ringziekte bee de dokter moet weze. Jajet, deer moete ze nag veul lere. Je moet gewoon bi) Hielke zijn NACHTKIJKERS afkomstig van Russische tanks. Bij roetnacht kunt u op 150 meter de grassprieten tellen, zeer geschikt om op de Kot ter te gebruiken, zie je die Engelsen tenminste komen. Kom langs Brink 6/ postkantoor De Koog. Tel. 02220-27027, Fax 17482 168 uur p./week. 24 uur per dag 06.52817378. Je moet gewoon bij Hielke zijn. (ADVERTENTIE) pot 720 ml van 175 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1