Texel'94 maakt valste start Texelse vogelrijkdom bleef deze eeuw groot il if II T Nieuwbouw Molenkoog bereikt hoogste punt Dijksen opent lezingenserie EcoMare lllll lllll TEXELSE COURANT' Voor het laatst: Tips TexelToerist Balverlies breekt basketbaldames op Jeu de boules-club huldigt winnaars Toneel in Oudeschild Wat ik zeggen wou... Juttersmuseum Veel records in trimloop Uitslagen Tevoko Zaalvoetbal programma Professor Westhoff over Texelse flora Zelfs de ontwerpers Maarten Smit ~~en bouwkundig tekenaar Frans [Lugmeyer van de gemeente waren eonder de indruk van de nieuw bouw van zwempark Molenkoog 7dat gisteren het hoogste punt be reikte. De vlag in top dus in het ge- T(bouw dat in geen enkel opzicht 0 gelijkenis vertoont met de oude -accommodatie en dat door de ^kleurencombinatie rood, wit en blauw nu al in het oog springt. Op- ocvallend is de puntige kap. De oischuinte is nodig wegens de zon necollectoren op het dak, die het r douchewater moeten verwarmen. Bijkomend voordeel van de hoge 0!ruimte is volgens de ontwerpers dat de temperatuur en vochtigheid -beter onder controle zijn te hou- )0 den. In het compacte gebouw zijn rl receptie, (minder-validen)toiletten, douches, werkplaats, en klee- )n druimtes overzichtelijk onderge- :c bracht. Net als in Calluna komen er afsluitbare opbergkastjes om diefstal te voorkomen. Een ander 0; nieuw snufje is de vloerverwar ming, waardoor de vloer sneller - opdroogt en dus veiliger is. Zonne- J collectoren om het zwembadwa- ^ter te verwarmen komen op de - plek van het voormalige kin derbad. een droogje kunnen gebruiken. Daarachter wordt het kinderbad aangelegd. Ouders kunnen dan vanaf het zonneterras hun spart- lende kroost in het oog houden. Op de plek van de oude gebouwen komt een schutting met nisjes waarin het voor de badgasten ook goed toeven zal zijn. „We hopen dat het die mooie voorziening wordt waaraan Texel behoefte heeft", onderstreepte Ger Praamstra, hoofd van de ge meentelijke afdeling Welzijn de doelstelling van de f 1,1 miljoen die de gemeente in de nieuwbouw steekt. Zijn pluim was gericht aan de medewerkes van aannemer Daalder uit De Cocksdorp, die in oktober aan de bouw begonnen. Als het weer geen roet in het eten gooit, zal de nieuwbouw voor aan vang van het nieuwe zwemsei- zoen in april worden opgeleverd. De nieuwe zwembadaccommodatie, waarvan de bouw gisteren het hoogste punt bereikte, bewonderen het metselwerk. IFoto Gerard Timmerman) Het nieuwe gebouw staat haaks op het zuiden, zodat zonaanbid- ders zich straks behaaglijk in het zonnetje kunnen koesteren. Aan de achterzijde is in het verlengde het nieuwe cafetaria in aanbouw, waarin badgasten een natje en Zoals u regelmatig in de Texelse Courant hebt kunnen lezen, zijn onze voorberei dingen voor de nieuwe Texel Toerist (1995/96) in volle gang. Vooral het doorvoeren van wijzigingen in de „Tips" is nogal tijdrovend, omdat ze ook in het Duits en Engels moeten worden vertaald. Bedrijven en instanties die aanpassingen hebben voor de Tips kunnen alleen deze week nog reageren. U kunt wijzigingen op verschillende manieren aan ons doen toekomen: als tekstje bij de balie van Langeveld en de Rooy of per fax (14111), of telefonisch bij de redactie (tel. 62620) of Joop Rommets (privé: 19547). 60 20 15 10 5 0 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 De onverwachte competitiestart na de winterstop is Texel '94 te gen Wieringerwaard zondag duur komen te staan. Wegens het 75-jarig bestaan in februari wilde de tegenstander de wedstrijd eer der dan gepland spelen. De Texe laars liepen echter nog op de winterstand en verloren zonder ook maar één oefenwedstrijd in de benen met 0-1. Texel '94 moest het stellen zonder de geblesseerde Ralph Koning (en kel), Edgar Klippel (middenvoets beentje) en Gerco van Putten (lies). Als snel bleek dat het gemis van zoveel spelers voor een vereni ging als Texel moeilijk is op te van gen. De eerste helft had Texel nog het beste van het spel, al waren de kansen op één hand te tellen. Wie ringerwaard, dat zwaar vanuit de verdediging speelt en net zo lang wacht tot de tegenstander onge duldig wordt, gaf weinig kansen weg. Vaak speelden de Waarders met zeven acht man voor het doel, zodat er met het korte spel van Texel - en dan ook nog door het midden - weinig eer viel te be halen. Toch kreeg Texel nog twee kansjes, toen Arnold Kaercher tot tweemaal toe werd vrijgespeeld. De eerste maal gaf hij onbaat zuchtig de bal af, waardoor de kans verloren ging. De tweede maal was de inzet onzuiver en te zacht. De dode momenten (vrije trappen) van Wieringerwaard op het doel van Texel waren de gevaarlijkste ogenblikken gedurende deeerste helft. Keeper Bart Heerschap moest in de eerste helft eenmaal ingrijpen toen een hard schot van de zijkant in de verste hoek leek te belanden. Ook na rust was Texel veel in bal bezit. De spitsen waren echter moeilijk bereikbaar en Wieringer- De basketbaldames van de Ma reis hebben zaterdag een 19-50 nederlaag geleden tegen het Hel- derse KDH-stars. Met snel en gevarieerd spel ging het Helderse team sterk van start en bouwde een flinke voorsprong op. De Texelse vrouwen raakten hierdoor in paniek en speelden slordig. Balverlies was het gevolg. Met rust keken de Mareis tegen een 6-26 achterstand aan. In de tweede helft zag het spel van de Texelaars er verzorgder uit. Scores bleven niet uit. Het herstel zette echter te laat in om de achter stand in te lopen. waard speelde op de counter. Al in het eerste kwartier was te zien dat de verdediging van Texel hier en daar gaten begon te vertonen. De drang naar voren werd groter en de dekking daardoor minder. De eerste kans in de tweede helft was voor Wieringerwaard. De op komende middenvelder kwam vrij voor het doel van Bart Heerschap. Het schot ging naast. De alarmbel die op dat moment bij Texel had moeten klinken, rinkelde niet. Een kwartier voor tijd verslikte Leen Eelman zich. Zijn pass werd Jeu de boules-spelers Cor Bakker en Dirk Roeper zijn zaterdag ge huldigd als winnaar van de dinsdag- en zaterdagcompetitie. De beste dames waren Nel van Heerwaarden (djpsdag) en Lies Gieles (zaterdag). Dirk Roeper, voorzitter van Jeu de Boulesclub Den Burg, sprak tijdens de jaarver gadering de hoop uit dat het le dental (momenteeel 31) kan worden opgeschroefd tot 40. Nieuwe leden kunnen zich aan melden bij Fenny Spanhaak (tel. 13498). De competitie blijft ver deeld in een voorjaar/zomer- en in een herfst/wintercompetitie. De eerste wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 4 maart in de nota- ristuin. Er wordt voortaan volgens de officiële bondstelling gespeeld. Eindstand: Dinsdagcompetitie: 1. Cor Bak ker, 2. Richard Kleinveld, 3. Arie Jan Ver hoeve Zaterdagcompetitie: 1. Dirk Roeper, 2. Ri chard Kleinveld, 3. Cor Bakker. op eigen helft onderschept. De Wieringerwaardse aanvaller was niet zelfzuchtig en bracht zijn me despeler in stelling. Met een kop balletje passeerde die doelman Heerschap. Pogingen van Texel om op gelijke hoogte te komen, bleven vruchteloos, terwijl Wieringer waard méér kansen kreeg. Zaterdag en zaterdag over een week speelt Skilder toneelvereni ging Nieuw Leven ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan „Ciske de Rat". Aanvang 20.00 uur in het dorpshuis. Nu de gemeenteraad zich gaat uit spreken vóór of tegen nóg een Juttersmuseum lijkt het me zinnig, ook de stem van een vrijwilliger te laten horen. Want de discussie lijkt over de hoofden van deze mensen heen te gaan, en dat is jammer, want zonder deze krach ten was hier aan Oudeschild niets van de grond gekomen. Zelf heeft ondergetekende in 1980 aan de wieg gestaan van de hele opbouw van het huidige Maritiem en Jut tersmuseum, en maakte vele jaren deel uit van de stuurgroep. Daar naast zat ik nog in de juttersclub (Stichting Juttersmuseum), die ik meeuw (sterk toegenomen) en zil vermeeuw (was rond 1900 uitgeroeid). Een moderne nieuwkomer, die door de Texelse vogelkenners be paald niet met open armen wordt ontvangen, is de nijlgans. „Deze vogel is erg agressief jegens ande re broedvogels en heeft een groot territorium nodig. Vogelaars zou den hem het liefst verwijderen." Kievit Weidevogels hebben het moeilijk, concludeert Dijksen. Hij illustreert dat aan de hand van de kievi tenstand. Uit summiere gegevens over de 'export' van kievitseieren van Texel naar de de grote steden, leidt Dijksen af dat er in 1906 minstens 4.000 paar op het eiland broedden. Nu zijn dat er 1.500, met de aantekening dat er in de re- servaatsgebieden vijf maal zoveel voorkomen dan op het cultuur land. „Als in het begin van de eeuw overal net zoveel kieviten zouden broeden als nu in de reser vaten, komen we op circa 6.000 paren." Ontwatering, de ruilverka veling en moderne landbouw wor den door Dijksen als hoofdoorzaken aangewezen. „Dergelijke gegevens gelden ook voor de grutto en tureluur, terwijl de veldleeuwerik met 70 tot 80 procent is verminderd." Thijsse Tenslotte waagde Dijksen zich aan de vraag wat Thijsse ervan zou 10 9 8 7 6 5 4 3 2 L 0 47 50 53 56 59 62 65 ïllvermeeuvf Onder goede omstandheden vond de vierde trimloop van de AV Texel in de Dennen plaats. Er sneuvelden diverse persoonlijke en parcoursrecords. Guido Banda wist het record op de 6,2 km aan te scherpen tot 22.54 min. (was 23.32 min. op naam van Rien Brouwer). Joost Brouwer verlaag de wederom het record op 9,3 km naar 32.20 min. (was 33.43 min.) Bij de jeugd over 1,3 km won Maarten Dogger bij de jongens en Nienke Eilander bij de meisjes. Gijs Waverijn, Wouter Dogger, Evert Malschaert, Freek Verpaalen, Pie- ter Dogger en Kristien Schraag lie pen nieuwe persoonlijke records. De 3,1 km werd gewonnen door Robert Bakker uit De Koog en Kim Kooger uit Den Burg. Kooger zette daarbij een nieuw persoonlijk re cord neer van 15.07 min. Bij de 6.2 heersten Guido Banda en Co- linda Brouwer en bij de veteranen wonnen Rinus Kooger en Ina van Sambeek. De 9,3 km leverde geen nieuwe gezichten. Bij de heren ve teranen won Piet Bakelaar en bij de dames zette Ingrid van Lubek de snelste tijd neer. Lydia Verweij was enige en dus eerste bij de da mes veteranan over deze afstand. Uitslagen: 1.3 km jongens: Maartten Dogger 515; Zaterdag 14 januari 1995 Tevoko 4-Zeemacht 2 (H2) 2-3 Tevoko 1-SVN 2 (H1) 3-0 Tevoko 3-Tevoko 4 (H2) 3-2 Tevoko 1-Polisport 2 (D1) 2-3 Tevoko 1-WSOV 1 (D1) 3-0 Tevoko 2-VCJ'94 1 (H2) 1-3 Tevoko 1-Polisport 1 (JB) 3-0 Tevoko 3-Zeemacht 1 (D2) 3-1 Smash'68 1-VCJ'94 2 (D2) 2-2 uit onvrede zes jaar geleden de rug toekeerde. Wat diezelfde bovenge noemde heren nu van plan zijn, raakt kant nog wal, want het Flo- ramuseum gaat niets toevoegen of bijdragen aan het hier bestaan de en gaat de gemeenschap alleen maar geld kosten. De financiële controverse komt de heren goed uit want hier aan Oudeschild is door de jutters al jaren niets meer ingebracht en de Floraschuur is al min of meer ingericht, allemaal om hun ouwe dag veilig te stellen. En ze willen niet alleen hun eigen spullen maar het hele circus naar de Pontweg halen, nou en daar hebben wij als vrijwilligers en ook de sponsors toch wel het laatst aan gedacht, toen we het mu seum in Oudeschild opbouwden. Verleden jaar werd er een contract getekend door Jan Uitgeest dat al les voorlopig bij het oude bleef, vinden, als hij nu een kijkje op Texel kon nemen. „Gevaarlijk om daarop een antwoord te geven, want ook Thijsse veranderde wel eens inzichten. Toch doe ik een poging." Volgens Dijksen zou Thijsse blijven ijveren voor het instellen van meer beschermde of reservaatgebie- den. „Toepassing van de relatieno ta zou hij een goed middel vinden." Thijsse zou het ongetwij feld betreuren dat er zoveel duin en andere grond met huisjesterrei- nen, campings ed. zijn volge bouwd. „Toch denk ik dat hij het zou aanvaarden, omdat het toe risme ook welvaart en waardering voor natuur en landschap met zich meebrengt en omdat hij ziet dat natuurbeschermingsorganisaties waakzaam zijn." Commercie De oude schoolmeester zou het in de ogen van Dijksen oneens zijn met de op handen zijde privatise ring van SBB, de vrijage van SBB met de ANWB en de binnenslui pende commercie. „Temeer daar de natuurgebieden niet meer wor den beheerd door mensen met kennis van en gevoel voor de na tuur, maar door zakelijke mana gers." „Ook zou hij verdrietig zijn over het in een verkeerd of kwaad dag licht stellen van natuurbescher mers op Texel op een demagogische wijze en met ver draaiing van feiten. In feite wordt 71' 74 77 80 03 06 09 3*- DINSDAG 17 JANUARI 1995 Gijs Waverijn 5.34; Evert Malschaert 5.47. 1,3 km meisjes. Nienke Eilander 5.33; Kristien Schraag 6.07; Afra Meijer 6.13. 3,1 km jongens- 1. Robert Bakker 11.51; 2. Maurits Bakker 12.33; 3. Jan Dankers 12 47. Meisjes. Kim Kooger 15.07 min. Recreanten: 1. Lyda Bakker 15.17; Joost Coutinho 15.35 min. 6,2 km dames: 1. Colinda Brouwer 25.45; 2. Nancy Sieling 30.50, 3. Tessel Roeper 33.38 min. Da mes veteranen: 1 Ina van Sambeek 32 54, 2. Marijke Stark 32.55 min. Heren: 1. Guido Banda 22.54; 2 Jordi Vmke 24.46; 3 Theo Boom 25.00 Heren vete ranen: 1. Rinus Kooger 27.04; 2. Martine Baars 28.26; 3. Richard Bakker 29.07 9,3 km Dames: 1 Ingrid van Lubek 40.49 min. Dames veteranen: 1. Lydia Verweij 48.57 min. Heren: 1. Joost Brouwer 32.20; 2. Jan Zijm 35 34; 3. Tony v/J.Vis 38.11 min. Heren veteranen: 1. Piet Bakelaar 38.55; 2. Norbert Dankers 41.09; 3. Simon Appal 42.12. Woensdag 18 januari '95: 18.1 5 u. De Koog-Texel 1 (j) 19.00 u. Klif-Texel 2 (j) 19.45 u. De Mok-Mantje 20.35 u. Casino 4-Texel 21.30 u. De Koog 6-De Krim 4 Zaaldienst: Casino Donderdag 19 januari '95: 18.30 u. Texel 4-De Mok 19.20 u. De Krim 5-Klif 5 20.15 u. De Koog 7-Jelleboog 4 21.05 u. Oosterend 2-Mantje 3 22.00 u. Casino 4-Texel 5 Zaaldienst: De Koog Vrijdag 20 januari '95: 18.15 u. Klif-Jelleboog 4 19.05 u. Oosterend-Rab 3 19.55 u. Gempo-Klif 2 20.45 u. Jelleboog-De Krim 21.40 u. De Krim 3-Nioz 22.30 u. De Koog-Jelleboog 2 Zaaldienst: Rab Zondag 22 januari '95: 12.30 u. Klif 4-De Krim 13.20 u. Klif 3-De Koog 3 14.10 u. Oosterend-Rab 15.05 u. Plus Klus-Jelleboog 3 15.55 u. De Koog 4-Casino 2 Zaaldienst: Oosterend een week later schreef hij in deze krant dat er van die verklaring niets deugde (zeker bril vergeten). Als het aan de Pontweg door zou gaan staat daar straks de ouwe Waalenburgmotor als pu bliekstrekker te draaien, die wij zes jaar geleden in drie maanden tijd hier aan Oudeschild (alweer) met vrijwilligers reviseerden. De raadsleden die voor een Floraloka- tie gaan stemmen kunnen beter in de toekomst Oudeschild mijden, en op onze steun en stem hoeft niet meer gerekend te worden. En tenslotte tot de voor de nog twij felende mensen uit de Texelse po litiek, onderhand als suf geluld door de jutters: laat nooit de vos in het kippehok, al doet hij nog zo aardig. Jaap Bakker, Oudeschild daarmee zijn werk en zijn ideeën aan- en afgevallen." „Tenslotte denk ik dat hij over de vogelstand, ongeacht wat er alle maal is gebeurd en veranderd, heel tevreden zou zijn. Dat is dankzij Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en iedereen die zich op onbekommerde wijze inzette voor het behoud van de Texelse natuur en het landschap. Maar eigenlijk moeten wij Thijsse prijzen, want zonder hem was er veel minder van over geweest." Welke veranderingen zijn er in de natuurlijke plantengroei op Texel opgetreden sinds de tijd van Thijsse? Op deze vraag gaat pro fessor Victor Westhoff, mede auteur van het enkele jaren gele den verschenen boek ,,De plan tengroei van de Wadden eilanden", in tijdens de winterle- zing, die hij donderdagavond in EcoMare zal houden. Aanvang is 20.00 uur, de toegang bedraagt f5,- (incl. koffie/thee). Het betreft de tweede lezing in een serie die in het teken staat van het Thijssejaar. Zoals tijdens de eerste lezing (door Adriaan Dijk sen) over vogels al is gebleken, is de natuur op Texel deze eeuw sterk gewijzigd. Ook de planters wereld is veranderd, door allerlei menselijke ingrepen en door na tuurlijke processen. Professor Westhoff heeft naam gemaakt met het onderzoeken en beschrij ven van natuurlijke plantenge meenschappen in Nederland. Hij kent de rijke flora van de wadden eilanden goed en heeft de veran deringen de afgelopen vijftig jaar met eigen ogen kunnen volgen. Tijdens zijn lezing met eigen dia's zal hij spreken over jonge en oude duinvalleien, duinheiden, hooilan den en kwelders. Ook zal hij in gaan op het zoeken naar een evenwicht tussen teveel en te wei nig dynamiek in de (Texelse) natuur. „Thijsse zou verdrietig zijn over de veranderingen in het cul tuurlandschap en schrikken van de vormen die het toerisme heeft aangenomen. Maar hij zou ook tevreden zijn over de toename van het aantal broedvogels in de duinen en op de terreinen van Natuurmonumenten. Hij zou dat uitbundig prij zen, maar eigenlijk moeten wij Thijsse prijzen." Aldus de conclusie van natuurkenner Adriaan Dijksen, afgelopen week tijdens een dialezing in EcoMare. Dijksen gaf een boei end overzicht van de veranderingen in de Texelse vogelstand deze eeuw. In elk geval is er erg veel veran derd, aldus Dijksen, sprekend als lid van de Vogelwerkgroep Texel. „Eerst vroeg ik me af of er genoeg veranderingen zouden zijn om een hele avond mee te vullen. Nou, dat bleek geen probleem. Ik zou in een kwartiertje klaar zijn als ik alleen over de dingen zou mogen vertel len die gelijk zijn gebleven." Dijksen, die de eerste van de serie Thijsse-winterlezingen verzorgde, nam de veertig toehoorders eerst mee terug in de tijd. Eind vorige eeuw, rond de tijd dat Jac. P. Thijs se op het eiland arriveerde, werd de natuur -de „woeste gronden"- geëxploiteerd. „De duinen waren overal verpacht en waar mogelijk werden ze ontgonnen tot land bouwgrond. Ook werd er geplagd en gemaaid." „Soms was dit goed voor de na tuur: het ging verruiging tegen. Slecht was dat ook de vogels wer den geëxploiteerd. Eieren werden massaal geraapt en jongen wer den verhandeld." Bescherming Dijksen stelt dat Texel niet rijker aonlol porcn aan vogels en natuur was dan vele andere plaatsen in Nederland. „Maar dankzij Thijsse was het van Texel bekend. Omdat een man als Thijsse hier min of meer toevallig belandde, is men op Texel al vroeg met beschermende maatregelen begonnen." Na de oorlog werd dit door Staatsbosbeheer („vooral door toedoen van districtshoofd Mantje") in de geest van Thijsse voortgezet. Dijksen betreurt het dat het SBB-beleid de laatste de cennia te wensen overlaat. „Daar door wordt de natuur steeds meer van een gemiddelde Nederlandse kwaliteit en raken we onze voor trekkersrol kwijt." De drie D's Bij zijn vergelijking van de vo gelstand nam Dijksen zijn eigen tellingen en die van twee illustere voorgangers als uitgangspunt: van de Oosterender schoolmeester Daalder in 1910 en van vogelken ner Jan Drijver in 1934 en 1958. Conclusie is dat Texel qua soorten rijkdom wellicht meer te bieden heeft dan vroeger. Dijksen komt tot 119 broedende soorten, terwijl Drijver op 108 (in '58) en 99 (in '34) en Daalder op 87 bleven steken. Een aantal soorten kwam rond 1900 niet op het eiland voor, zoals de noordse stormvogel, ruigpoot- buizerd, wespendief, grauwe kie kendief, patrijs en turkse tortel. Laatstgenoemde heeft, na een enorme opmars vanuit de Balkan, heel Europa veroverd en is op Texel nu een algemene verschijning. Broedvogels Dijksen maakte een lijstje van elf vogels, die rond 1900 nog wél op het eiland broêdden, maar daarna niet meer. Van de ooievaar werd het laatste nest in 1905 bij Den Hoorn gevonden en de zwarte stern was in het begin van deze eeuw nog talrijk op Texel, maar verdween door vermindering van geschikt broedgebied in 1933. Daarentegen komt Dijksen tot 32 nieuwe broedvogels. Een belang rijk deel daarvan heeft de over steek gewaagd na de aanleg van het bos, waarmee eind 19e eeuw een begin werd gemaakt. Voor beelden zijn de houtsnip, ransuil, grote bonte specht, tjiftjaf en vlaamse gaai. Andere nieuwe broedvogels zijn o.a. de eidereend, grauwe gans, knobbelzwaan, kleine mantel- 68 69 70 71 72 73 74 75 7e 77 78 79 80 81 82 83 04 85 86 07 88 89 90 bruine klekondlcf-2

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5