Cjrocn TwarLrJexeh in het Politiek verdeeld over verhuizing jutters Diesel PEN-centrale op zijspoor gezet Storm veroorzaakt weinig overlast Museumnota is verouderd" J Rummer TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: UUim filets drogisterijen VERDER "k IN DIT 1 a Jeugdig acteertalent in Ciske de Rat 2 rt Nieuwe methode door rietdekkers beproefd 2 w Professor: luister naar vogelwachters 5 w Texel verder in shirts FC Barcelona 7 w Erepenningen voor trouwe Boys vrijwilligers 7 GOUDCAKE Plan Dijkstal levert nog geen agent extra Texels oudste overleden Verscherpte controle op uitrijden mest Kwestie afvaltarieven nadert ontknoping Onder de Pomp boom werd met een kettingzaag in stukken gezaagd. (Foto Tessa de GraaftI (jnta it bet kirt. Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 Eén van de zwaarste klussen tot Wartsila Diesel in Schiedam. Het nu toe. Dat was de demontage aggregaat wordt deze week per vrijdag van de zeventig ton zware schip overgebracht naar de UNA- Stork Werkspoor Dieselgenerator centrale in Utrecht, waar het als in de PEN-centrale door de mede- noodaggregaat (blackstart) werkers van het bedrijf Stork dienst zal doen. Het werk is on derdeel van de ontmanteling van de fabriek die in maart voltooid zal zijn. Diesel C, zoals de Stork Werkspoor in de PEN-centrale be kend staat, leverde van 7 decem ber 1977 tot 23 december vorig jaar toen de centrale buiten ge bruik werd gesteld 38,33 procent van het gevraagde vermogen aan Texel. In totaal was dat 815.083.875 kWh, waarvan 312.459.080 kWh voor rekening kwam van diesel C. In de 18 jaar dat de generator op Texel in gebruik is geweest, was deze 70 procent van de tijd (104.351 uur) in bedrijf. Op het moment dat de motor vrijdag uit de fabriek rolde, had de machine totaal 73.755 ton brandstof ver bruikt. Omdat het gevaarte door het enorme gewicht door de fa- brieksvloer zou zakken, hadden werklieden een massieve rollen- baan van vijftig meter lengte geïnstalleerd. Vooruitgeduwd door drukcilinders, rolde de mammoet generator centimeter voor centi meter over de rails de fabriek uit. Wegens de hoogte van de machi ne van bijna vier meter, moesten monteurs noodmaatregelen tref fen om niet vast te lopen. Over twee weken wordt een begin gemaakt met de ontmanteling van de drie Wartsila dieselgeneratoren die aan het WEB-energiebedrijf op Bonaire zijn verkocht. PEN- produktiechef Theo Takes zal on geveer een jaar op Bonaire verblij ven om de ingebruikname van de aggregaten te begeleiden. Het is de bedoeling dat het PEN de elec- triciteitscentrale in Oudeschild in maart zal verlaten. Niet alle appa ratuur zal er dan al uit zijn. Het energiebedrijf en aannemersbe drijf Tatenhove, die van een deel van de PEN-centrale het eigendom heeft verworven, hebben echter bedongen dat de achtergebleven materialen eigendom worden van de nieuwe eigenaar. In hoeverre Tatenhove zijn plannen voor afval scheiding in de voormalige PEN- centrale zal kunnen uitvoeren is nog niet geheel duidelijk. Inmid dels hebben zich bij de nieuwe eigenaar wel diverse gegadigden Werklieden kijken toe hoe de Stork Werkspoor dieselgenerator centimeter voor centimeter de PEN-centrale uitrolt. gemeld, die een deel van de fa- iFoto ceient Timmermani briekshal willen huren. per stuk 500 gram van 355 voor tgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, '91 AC Oen Burg, telefoon (022201 62600. Ivartenties/abonnementen lefoon 1022201 62600. faxnr. (022201 14111. idactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, lefoon 1022201 62620, faxnr. (022201 14111. tdactie buiten werktijd Gerard Timmerman, ihoorwal 11, Den Burg, telefoon (02220) - 14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ52,45 per half jaar; Los /1,45 GAS BESTELLEN HIELKE BELLEN gasflessen en cilinders Brink 6 postkantoor De Koog Tel. 27027, Fax 17482 168 uur p./week 06.52817378. Je moet gewoon bij Hielke zijn. 40 tS Ja moet gewoon bi) Hialke zijn. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) >e jutters houden politiek Texel behoorlijk bezig. Nu de be- andeling van de bestemmingswijziging van „Flora" is ver- choven tot later datum, bezint de raad zich op het totale ilandelijke museumbeleid. Over de jutterskwestie zijn de leningen verdeeld. iroen Links heeft de zaak bij het ollege aangekaart via een lijst iet negen vragen. De fractie wil nder andere weten waarom b en i bereid zijn een A-blok om te zet- ïn in een M-blok, terwijl er altijd /ordt geroepen dat er geen meter indbouwgrond kan worden ge- list en terwijl er genoeg agrariërs p het eiland die in verzuringsge- oelige gebieden liggen op zoek ijn naar vervangende landbouw- rond. Verder gaan de vragen over ersonele consequenties en het «staansrecht van het Maritiem Jet voornemen van minister )ijkstal (binnenlandse zaken) om net ingang van 1996 2000 extra >olitieagenten in plattelandsge- neenten in te zetten, betekent log niet dat de Texelse politie- nacht wordt versterkt. ,We kunnen nu nog niet overzien velke gevolgen dat voor de regio \loordholland Noord zal hebben, aat staan voor het eiland", aldus roor politiewoordvoerder Goos Hageman. Volgens hem is er nog liet bekend onder welke voor vaarden regio's in aanmerking ko nen voor versterkingen. Als laarover meer bekend is en duide- ijk wordt hoeveel extra man schappen de Noordkop extra ;rijgt, beslist het regionaal college ïoeveel extra mensen elk gebied :rijgt. Burgemeester Van Rappard :it in dit college. Bij de Texelse poli- ie zijn, inclusief administratieve trachten, 21 mensen werkzaam. De 101-jarige mevrouw Pieter- nella Gerarda Muijs, weduwe van Noordljk, is zondag over leden in het Verpleeghuis. Zij was de oudste Texelse, gebo ren op 8 juli 1893. Hoewel zij was geboren in Schagen heeft zij het grootste deel van haar leven op Texel gewoond. Adriana van Heerwaarden-du Porto, wonende in verzor gingstehuis Sint Jan, is nu de oudste ingezetene van Texel. Zij is geboren op 8 juli 1895. en Jutters Museum (MJM) als er een museum aan de Pontweg bij komt. Herzien Eerst de museumnota herzien en dan pas beslissen wat we verder moeten. Dat is de mening van Corrie Heijne van Texels Belang. „Die nota is van '92, dus die moet nodig geactualiseerd." Ze wil het rapport ook als leidraad gebruiken voor afhandeling van de jutterszaak. „Het lijkt niet goed om er een juttersmuseum bij te krijgen. Maar aan de andere kant kan de bestaande situatie ook niet zo doorgaan." Het CDA is fel te gen versnippering van het MJM. „Ik heb geen idee of het haalbaar is, maar laten we alles op alles zet ten voor een verbroedering", aldus Jan Koolhof. Zijn partij is tegen een nieuwe bestemming voor Flo ra. „We dienen de gemeenschap niet met een scheiding." Compleet andere geluiden komen De politie houdt deze week ver scherpt toezicht op het uitreiden van mest. Er zijn aanwijzingen dat boeren het tot 1 februari gelden de uitrijverbod voor drijfmest en zuiveringsslib aan hun laars zullen lappen. Er zal met name vanuit de lucht verscherpt toezicht worden gehouden. De politie intensiveert de controle omdat vorig jaar eind januari bleek dat het uitrijverbod regelmatig werd genegeerd. Menig opslag bassin raakt ook nu tot de rand toe gevuld, waardoor boeren ge neigd zijn nog deze maand de koeienmest over het land te rijden. Gedurende het uitrijverbod geldt een vrijstelling voor het uitrijden van zuiveringsslib. Deze bodembe dekker mag echter niet als anti- stuifdek op bollenland worden ge bruikt. Verder wijst de politie erop dat dit slib bij gebruik rechtstreeks in de grond moet worden onderge bracht. Voor zuiveringsslib, waar van in Nederland vervuilde partijen circuleren, gelden strenge eisen. Zo moet worden aangetoond dat het slib niet verontreinigd is. Ook moet de bodem van het perceel waar het slib wordt uitgereden eerst bemonsterd en nader onder zocht zijn. van D66. Pieter de Groot: „Als een relatie zó slecht is moet je een keer stoppen met lijmen. Ze moe ten uit elkaar in Oudeschild. Het klinkt misschien zakelijk en ont daan van emotie, maar je moet een keer de knoop doorhakken." Ook De Groot vindt dat de mu seumnota aan herziening toe is. Hij is voorstander van meer musea op het eiland. „Deskundigen heb ben ook gezegd dat we voor meer slechtweer-voorzieningen moeten zorgen. Ik ben bijvoorbeeld ook vóór een luchtvaartmuseum." Hij denkt dat de problemen met de jutters zijn ontstaan in de tijd dat de Texelse musea werden gepriva tiseerd. „Toen is gezegd dat de jut ters hun zelfstandigheid zouden behouden. Nou, dat is naar de let ter van de wet misschien wel ge- Achter de schermen vindt tussen b en w en het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) intensief overleg plaats over de hoogte van de kosten die de gemeente rekent voor het inzamelen van bedrijfsaf val. 1 februari moet de kwestie uit de wereld zijn. Ontevreden ondernemers hebben met b en w openhartig over de kwestie gesproken, zo liet wet houder Nel Eelman-van 't Veer donderdag tijdens de raadscom missie financieel, economisch en technisch beleid (FET) weten. Uit onvrede over de tarieven van de gemeente dreigen leden van TVO dwijnt het niet ergens ongezien in een schuur." Geen nieuwe De PvdA is weer helemaal niet te vinden voor een bestemmingswij ziging van Flora. Dirk Terpstra: „Door op een andere plek een concurrerend museum voor het MJM toe te laten, zaag je de poten onder deze instelling vandaan." De partij wil pas nieuwe instellingen toelaten als is aangetoond middels onderzoek dat daar voldoende draagvlak voor is. Daarbij wil de partij dat het musea met Texelse expositie-onderwerpen betreft. „Vliegtuigen en oude trekkers zien wij niet zo zitten. We willen liefst de bestaande musea versterken in plaats van nieuwe erbij." Opstappen De WD vindt dat er wel musea bij een particuliere (Texelse)afvalver- voerder in te schakelen. Ook strooide TVO tips rond om in aan merking te komen voor een goed koper tarief. Volgens de onder nemers brengt de gemeente aan bedrijven ten onrechte kosten in rekening voor glas, oud papier en de afdekking van de oude vuilstort. Bedrijven die een parti culiere afvalvervoerder inschake len zijn hiervan gevrijwaard en dat vindt het TVO oneerlijk. Volgens wethouder Eelman zijn al le geschilpunten op een rijtje gezet en hebben beide partijen het vori ge overleg besloten met een huis werkopdracht voor een nieuw gesprek. Dat vindt maandag plaats. Gemeente en TVO hebben zich ten doel gesteld uiterlijk 1 fe bruari tot een akkoord te komen. mogen op Texel, maar denkt daar bij aan particulier initiatief. Erna Eelman: „Een luchtvaartmuseum bijvoorbeeld. Het mag geen ge meentelijke verantwoordelijkheid zijn. We moeten het uitgezette be leid van de museumnota volgen." De partij is tegen bestemmings wijziging van Flora. „Iets wat er al is voegt niets toe, dat gaat alleen maar ten koste van de kwaliteit. Trouwens, jutters hebben binding met de zee. Die is er in Oude schild, maar aan de Pontweg hele maal niet." Eelman vindt niet dat de gemeen te zich moet mengen in een intern conflict tussen de jutters en de museumbeheerders. „Dat moeten ze zelf maar oplossen. En lukt dat niet, dan stappen de jutters maar op. Maar dan niet ergens anders met steun van de gemeente op nieuw beginnen." Terwijl aan de overkant veel scha de is ontstaan door de aanhou dende storm, is op Texel van problemen nauwelijks sprake. Eén boom sneuvelde zaterdagavond, maar daar bleef het bij. Een 23-jarige bestuurder van een bestelwagentje reed zaterdag rond half acht op de Spangerweg tegen een omgewaaide boom. De man ging richting Den Burg en had het obstakel te laat in de gaten. De voorruit van zijn auto sneuvelde, evenals enkele lampen. Bovendien liep de wagen flinke deuken op. De brandweer werd gealarmeerd om de boom van de weg te halen. Daar kwam een kettingzaag aan te pas. Bij de politie kwamen geen andere meldingen van stormschade bin nen. Ook Rijkswaterstaat signa leerde geen problemen. „De windrichting is zuid. Dat is gunstig beurd, maar feitelijk natuurlijk niet. Ze krijgen maar f200,- en een on kostenvergoeding van f1000,-, ter wijl een onderzoek heeft aangetoond dat meer dan de helft van alle bezoekers voor hun afde ling komt." Depot D66 gaat akkoord met de bestem mingswijziging van Flora, de Groot is niet bang voor precedentwer king. „Ik heb genoeg argumenten om aan te geven waarom dit wel kan en iets anders niet. Concur rentie voor het Maritiem museum? Laten die mensen zich gaan bera den over een toekomstige opbouw van hun collectie. Ze hadden altijd ruimtegebrek, dat is nu opgehe ven. Laten ze zich richten op een scheepsarcheologisch depot." De partij vindt dat personeelsleden van het MJM in dienst moeten blij ven tot er een nieuwe richting voor de collectie is gevonden. „We zijn bereid daarvoor in de buidel te tasten." De Groot erkent dat het zuur is voor de vele vrijwilligers als het juttersdeel van het museum ver dwijnt. „Maar scheiden doet nou eenmaal lijden. Bovendien blijft de collectie op -het eiland en ver voor Texel. Het water was niet ex treem hoog", aldus een woord voerder. Door de aanhoudende harde wind is de berging van de Linito voor de kust van Eierland opnieuw uit gesteld. Het boegdeel dat nog bo ven water uitstak is niet meer te zien. Verwacht wordt dat het nog wel even zal duren voordat de po gingen om het schip te lichten worden hervat. De wind draait iets naar het westen en neemt in De auto was flink beschadigd na de onzachte ontmoeting met de boom. kracht af tot 7 8. (Foto Tessa de Graaffl Hew jee 't ok hoord? Bee Teso he- we de dekknechten sinds 1 janua ri newe shirts. Zoue ze sponsort worre? Ninnet, da's dat newe veilig heidsplan naar aanleiding van de televisie. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1