Kinderen imponeren in veelgespeelde Tekstbeheersing struikelblok Rietdekkers maken eerste schroefdak Zet Texelse situaties viermaal op de foto 5 Agenda Wedstrijd voor iedereen: Activiteiten in Thijssejaar Expositie en lezing Georgische opstand Schoorsteenbrand Daalderschool viert Middeleeuws feest Ruilbeurs TEXELSE^ COURANT Logiesverstrekkers- accommodatie vrij?- Uw foto in de Texelse Courant Cor Snoeij spreekt de klas bestraffend toe. terwijl Ed Witte toekijkt. (Foto Tessa de Graaft) Het Thijssejaar is al begon nen, maar de agenda is nog niet compleet. Wellicht zijn er nog verenigingen, organisa ties, bedrijven en anderen die in 1995 activiteiten organise ren, die in aanmerking komen om met een „Thijsse-sausje" te worden overgoten. Zij wor den verzocht contact op te nemen met de redactie, vra gen naar Frans Hopman, tel. 62622 of (buiten werktijd) 15472. Het vergt enige moed om een toneelstuk als „Ciske de Rat op te voeren. Het verhaal is nagenoeg bij iedereen bekend en al vele malen op de planken gezet, zowel door amateurs als professionals. Veel aan toe te voegen is er dus niet. Toch deed Oudeschilder toneelvereniging Nieuw Leven een po ging, ter ere van het dertigjarig jubileum. Het werd een lange zit in 't Skiltje zaterdagavond. Het stuk kent vele decorwisselingen, waardoor het gordijn vele malen voor korte tijd werd gesloten. In de loop van het verhaal werden die momenten dankbaar gebruikt als plaspauze. Het toneel was op ingenieuze wij ze ingedeeld, zodat snel een nieu we achtergrond kon worden gecreëerd. Zonder kinderen kun je geen uit voering van „Ciske de Rat" op de planken zetten. Na overleg met de ouders werden zeven jonge talent jes gevonden. Ze speelden met een onbevangenheid die vaak al leen bij kinderen wordt aangetrof fen. Niet gehinderd door enige gêne bewogen ze zich gemakkelijk door het stuk. Ook hun tekstvast heid was perfect. Aandoenlijk Ster van de jonge aanwas was Roos Heynen als Betje van Ge- mert, het altijd goedgehumeurde vriendinnetje van Ciske. Ze ging helemaal op in haar rol en speelde ook door als ze even geen tekst had. Peter Rikkenberg was een aandoenlijke Ciske. Hij heeft pre cies het juiste koppie voor de rol. Vooral in het samenspel met de andere kinderen kwam hij lekker los. Robin Adema had een belang de Vries en Bart Tuitman. Door de vele wisselingen waren de gespeelde scènes soms kort. Ze konden lang niet allemaal de aandacht vasthouden. Zolang de jeugd het podium bevolkte ging het prima, maar de volwassenen kleine stilte voor die inval kwam, waardoor sommige scènes zich voortsleepten naar de ontknoping, die door de bekendheid van het stuk niet verrassend kon worden genoemd. Cor Snoeij was zo'n voorbeeld. In de rol van de aardige onderwijzer Bruis kwam hij goed tot zijn recht. Vooral samen met de kinderen speelde hij zeer natuurgetrouw. De hele zaal vond hem sympa thiek. In het samenspel met Mar tin de Vries als de stijve hoofdonderwijzer Meatsuiker ging het nog goed. Maar met Yvonne van de Pijpekamp als Ciske's moe der wilde het niet echt lopen. Toch zette Van de Pijpekamp een heer lijk dellerig kreng van een mens neer, met precies de juiste ge- rijk aandeel als de kreupele Dorus. Hij hield zijn mankheid goed vol. Vooral de plagerige Jantje Verkerk was een opvallende bijrol van Ri- nus van der Star. Lekker gemeen pesterig en overdreven zielig als hij werd teruggeplaagd. De overige klasgenoten werden gespeeld door Marcel Spoelstra, Jeanette staken er soms schril bij af. De be zetting was wel goed gekozen en stuk voor stuk werd ook ver dienstelijk gespeeld. Maar de vaart ontbrak toch vaak. Vooral in dialogen vielen de spelers menig maal door de mand. Halve zinnen waar een ander op diende in te vallen werden gevolgd door een baartjes en intonatie. En met Anne de Vries als rechercheur Muys- kfens wilde het helemaal niet luk ken. De Vries keek af en toe wanhopig richting souffleuse, maar de vonk kwam niet. Of het van de zenuwen kwam werd niet duidelijk, maar Ed Witte als onderwijzer Meerstra begeleid de iedere zin met een handgebaar. Hij kwam onzeker over. Hij stak op gegeven moment Snoeij aan met zijn bewegingen. Gedegen spel was er van de zijde van Emmy Zijerveld als de zuster van Ma Vrijmoet, Jennifer Boom als juffrouw Tedema en Mia Groenhof als juffrouw Jorritsma. Ze waren duidelijk in hun optreden en kwamen goed over. Ook Herke Zeilstra toonde zijn talent als de fatterige vriend Henri van moeder. Vader Vrijmoet was een rol van Dick Witte. Hij is door de wol ge verfd en improviseerde zich door gevaarlijke stiltes heen. Maar het kwam af en toe geforceerd over. Jeanette Groenhof was een echte lieve tante Jans. Een nuchter mens met twee stevige handen aan haar lijf. Ze had zo in de film mee kunnen doen. Dreigende rol Het publiek moest drie keer kijken voordat in de strenge bewaker van de tuchtschool Jaap Bakker was te herkennen. Niet dat ze hem zo zwaar van grime hadden voorzien, maar de doorgaans beminnelijke Bakker ging zo op in zijn dreigende rol dat hij er zelfs anders uitzag. Een ware gedaanteverwisseling. Dat gold ook voor Nic Blom als pa ter De Goey. Zijn optreden was minder krachtdadig als de gelijk namige Feyenoord-doelman, maar maakte net zoveel indruk. Hij was bijzonder vertrouwenwekkend, al liet de verstaanbaarheid soms te wensen over. Regisseurs Jaap Zuidewind en Ka rin Somers hebben goed op details gelet. Ook de aankleding liet niets te wensen over. De oude school- prenten en het bijpassende meubi lair zorgden voor een juiste sfeertekening. En al ging het soms wat moeizaam, de uitvoering bood genoeg om iedereen een aangena me avond te bieden. De tweede opvoering is zaterdag om 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje. Het rieten dak op de nieuwe aan bouw van Catharinahoeve wordt met een voor Texel nieuwe me thode aangebracht. Tot voor kort bediende rietdekbedrijf Luiken uit De Waal zich alleen van het tradi tionele binden, maar nu wordt het riet met schroeven vastgezet. „Het schroefdak heeft de toe komst", menen de rietdekkers Niek Luiken en Axel Wetsteen. In de traditionele wijze van riet- dekken wordt de bijna dertig cen timeter dikke laag riet met roestvrijstaal draad vastgebonden aan latten van het dakgeraamte. Van binnenuit kan men het riet op het dak zien liggen. Met de schroefdak-methode wordt het geraamte eerst dichtgetimmerd met brandwerende platen. Op die platen wordt vervolgens het riet geschroefd. Brandvertragend Uit oogpunt van brandpreventie is de nieuwe methode voordelig. Mocht het rieten dak in brand vlie gen, dan houden de gipsen platen het vuur geruime tijd tegen, zodat de rest van het gebouw wellicht gespaard blijft. Bovendien werkt het schroefdak brandvertragend: dankzij de dichte kap wordt onder het riet geen zuurstof aangezo gen, zodat het vuur niet extra wordt aangewakkerd. „Gezien de steeds strengere regel geving, lijkt het schroefdak een goed alternatief", aldus de Texelse rietdekkers. Gebouwen waar veel mensen komen, zoals het restau rant Catharinahoeve, kunnen dan probleemloos van een fraaie rieten kap worden voorzien. Overigens is het oude gedeelte (boven o.a. de eetzaal) behandeld met een brand vertragend middel („Pyrobreak"), waardoor het rieten dak niet als brandgevaarlijk wordt aan gemerkt. Positief Bijkomend voordeel is dat het bin nen niet meer tocht en dat de iso latie beter is. Eerst was dat in de ogen van Luiken juist een nadeel: „Ik verwachtte dat het riet zou verbroeien, omdat het niet meer doorwaait. Intussen is aange toond dat dat niet zo is." Een schroefdak kost ongeveer even veel en gaat ongeveer even lang mee als oude daken. Hoewel hij zijn hele loopbaan altijd op traditionele manier heeft ge werkt, toont Luiken zich -na een paar weken ervaring- positief. „Ik moet het nog beter in de vingers krijgen, maar op den duur werkt het denk ik minstens zo snel. Pluspunt is dat je niet telkens naar houtwerk hoeft te zoeken, maar overal kunt schroeven." Zijn be oogde opvolger Axel Wetsteen ziet het helemaal zitten; volgens hem heeft het schroefdak legio toepassingsmogelijkheden, óók in de nieuwbouw. De keuze voor een schroefdak werd gemaakt in samenspraak met opdrachtgever Maarten Hoo- genbosch, architect Jan Beerling en aannemersbedrijf Maarco Bouw. Het rietdekken neemt, af hankelijk van het weer, nog een week of twee in beslag. De nieu we kantoor- en personeelsruimten van Catharinahoeve worden later opgeleverd. Bedoeling is dat het helemaal in oude boerenstijl terug gebrachte restaurant aan de rand van De Dennen in de krokusvakan tie (eind februari) voor het eerst open gaat. Staatssecretaris drs. J.C. Gmelich Meijling opent in de Scheepma- kersloods op de voormalige mari newerf in Den Helder op 4 februari een tentoonstelling over de Geor gische opstand van 6 april tot 20 mei 1945 op Texel. De expositie is ingericht door Wim Kalkman, mede-auteur van het in 1980 ver schenen boek „Nederlands laatste slagveld". Als 16-jarige maakte hij de strijd op Texel persoonlijk mee. Vanaf de bevrijding in 1945 verza melde Kalkman foto's, documen ten, publicaties en voorwerpen die betrekking hadden op de opstand. De expositie die hij daarmee sa menstelde biedt een gedetailleerd overzicht. Kalkman geeft maan dag 13 februari in de Scheepma- kersloods om 19.45 uur een lezing met diapresentatie over de muiterij op Texel. In de grote hal worden D- day, de opmars van de geallieer den en de bevrijding van Den Hel der op 8 mei 1945 in beeld gebracht. Een schoorsteenbrand bij de fami lie Buijsman op de hoek Schilde- rend/Schansweg bracht de brandweer over de vloer. Vanaf de gemeentewerkplaats waren de vlammen te zien, zodat het alarm nummer werd gebeld. De eigenaar dacht dat het allemaal wel mee viel, maar inspectie door twee spuitgasten leerde dat het vuur pittig woedde in de pijp. Besloten werd de rammeneur door de schoorsteen te halen. Vrijko mend vuil ontbrandde in de harde wind, wat spectaculaire vlammen opleverde. Ernstige problemen de den zich niet voor. Dinsdag 24 januari De afdeling dialect van de Historische Vereniging Texel heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in dorpshuis d'Ou- we ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.30 uur de Filmclub voorstelling „The Hudsuckler Proxy". Toneelgroep Het Volk treedt vanaf 20.30 uur op in theater- restaurant Klif 12 met „Nooit meer dansen". Entree f17,50; vriendenprijs f15,-. Woensdag 25 januari Van 13.30 tot 15.15 uur „Mu ziek op schoot" (muziekcur- sus voor ouders en kinderen van 4/5 jaar) in de voorspeel ruimte van d'Ouwe ULO. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „De Leeu wekoning" en om 20.30 uur „The Hudsucker Proxy". De verzamelaarsafdeling van de Historische vereniging houdt vanaf 20.00 uur ruil beurs in de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg. Ook niet-leden zijn welkom. (Door een fout van de organi satie stond in de vorige krant ten onrechte dat deze ruil beurs vrijdag a.s. wordt ge houden). In schapenboerderij De Noordkroon wordt van 20.00 Een ramoneur werd door de brandende pijp gehaald IFoto Tessa de Graaff) Middeleeuwse taferelen vrijdag middag -en avond in de Jacob Daalderschool in Oosterend. Van 17.30 tot 21.00 uur wordt daar een fancy fair gehouden die in het teken staat van ridders, jonkvrou wen en andere Middeleeuwse ex ponenten. Voor jong en oud zijn er heden daagse spelletjes die zijn aange past aan het historisch thema, zoals ook blijkt uit namen als Poor- trammen, Kasteelveroveren, Aan de Galg en Valkenjacht. Ook wordt een heus riddertoernooi gehou den. Het publiek kan vóór aanvang inzetten op een favoriete ridder. Prijzen zijn ook te winnen, met na me op het Rad van Avontuur dat vrijdag niet ontbreekt. Voor leerlin gen van groep één tot vijf is er een kleurwedstrijd, terwijl leerlingen van groep zes tót acht hun eigen (Middeleeuwse) wapenschild kun- De organisatie van de ruilbeurs van oude foto's en ansichtkaarten heeft per ongeluk de verkeerde dag doorgegeven? De beurs is woensdag in plaats van vrijdag. Locatie en tijd kloppen wel: 20.00 uur in De Witte Burcht. Maak in elk seizoen één foto van onderwerpen uit het landschap of de natuur van Texel. Deze uitda ging staat centraal in een foto wedstrijd, die in het Texelse „Thijssejaar" wordt gehouden. De twintig beste series van vier foto's worden in het laatste kwar taal van 1995 tentoongesteld en voor de winnaars zijn mooie prij zen beschikbaar. De fotowedstrijd, die openstaat voor iedereen, heeft als thema „Natuurlijk Texel" (de zojuist uit gebrachte videofilm door de VVV en Videolux heet ook zo). Het the ma kan breed worden opgevat. Men kan bijvoorbeeld een land schap fotograferen, telkens vanaf één positie, in vier jaargetijden. Een ander idee is de vogels of planten van de verschillende sei zoenen op de kiek te zetten, of het Texelse boerenbedrijf met zijn die ren en gewassen te nemen. Ook de mens en zijn omgeving (een fa voriet thema van dr. Jac. P. Thijs- se) zou een goed onderwerp zijn, bijvoorbeeld bij elk seizoen een passend beroep zoeken, iemand die gedurende het jaar in z'n tuin bezig is, of sporters die op het eiland aan het trainen zijn. De or ganiserende Stichting Thijssejaar Texel hoopt op een zo groot moge lijke deelname van de Texelaars, die nu de kans hebben om de favo riete plekjes en situaties op „hun" eiland aan anderen te tonen. Origi naliteit wordt op prijs gesteld. Per deelnemer zijn maximaal drie series toegestaan. Hoofdsponsor Nauta Foto zorgt voor uitvergro ting van de twintig beste inzendin gen (dus 80 foto's). Na afloop krijgen de betreffende deelnemers de uitvergrote foto's cadeau. Daarnaast krijgen de nummers 1, 2 en 3 prijzen van resp. f250,-, ƒ150,- en ƒ75,-. De selectie wordt gemaakt door een jury, bestaande uit Pieter de Vries (beroepsfotograaf), Lenie Steffen (kunstenares), Sietske Dijksen (natuurfotografe) en Ger van Hoften (Fotokring Texel). DINSDAG 24 JANUARI 1995 or> Axel Wetsteen Irechtsen Niek Luiken (met boormachine) op het dak van Catharinahoeve: „Het schroefdak heeft de toekomst IFoto Frans Hopman) Foto's (zwart-wit en kleur, gee^ dia's) kunnen worden ingeleve: op gewoon formaat (10x15 cm)e moeten voorzien zijn van naaf adres en telefoonnummer. Inlevt radres is het kantoor van de W Texel aan de Emmalaan in De Burg, of opsturen naar de Stic? ting Thijssejaar Texel t.a.v. Her Groenen, Postbus 3, 1790 A' Den Burg. De „winterfoto" mtf voor 1 april a.s. binnen zijn, zodi de organisatie ongeveer weet ho< veel mensen meedoen. tot 22.00 uur een „wola| vond" gehouden. Deelnan kost f5,-. Donderdag 26 januari In Cinema Texel draait orr 19.00 uur „Junior" en orr 21.15 uur „Interview with the Vampire". ?f zi In dorpshuis d'Ouwe UlCtere wordt om 20.00 uur een leepa; zing gegeven over woordtfef blindheid (dislexie). izon )mic In de zaal van de stichtir^npa White Eagle aan het Schilde rend worden twee lezinger gegeven over „Werken aar bewustwording", georgahiet l seerd door Texelaar P. Laan. jlijk Vrijdag 27 januari Van 17.30 tot 21.00 uur houd- de Jacob Daalder-school ir Oosterend „middeleeuwse' fancy fair, met „poortram men" en andere spelletjes. In Cinema Texel draait orr 19.00 uur „Junior" en orr 21.15 uur „Interview with th{ Vampire' Hoogwater te Oudeschild Di. 24 0.24 en 11.47 u. Wo. 25 1.07 en 12.10 u Do. 26 2.07 en 13.46 u. L. Vr. 27 4.00 en 16.04 u Za. 28 5.17 en 17.55 u Zo. 29 6.35 en 19.05 u. Ma. 30 7.50 en 20.16 u. Di. 31 8.45 en 21.05 u Aan het strand is het ongeveer een uin eerder hoog water. De zon komt 29 ja nuari op om 8 25 en en gaat onder om 17.19 u 30 januari nieuwe maan; 25 januari doodtij nen ontwerpen. Een jury kiest I mooiste blazoen. Voor de inwer Sc ge mens is er een Middeleeu W buffet, met Bourgondische s< zen. Op het menu staat „hekst' Vc soep". Een minstreel zorgt v muziek, terwijl een stadsomroet het laatste nieuws bekend maa De trekking van een verloti waarvoor 3000 loten van één 5 den in omloop worden gebracht— om 20.30 uur. De opbrengst bestemd voor computersoftw D en materiaal. Het bestuur van TVL roept al g Ie leden dp om met spoed aai o de VVV door te geven in wel ke weken hun bungalows ei zomerhuizen nog vrij zijn oit te worden verhuurd. Vee mensen doen momenteel po gingen om een vakantie 0| 1 Texel te boeken. Om te voor komen dat zij lang naar ac commodatie moeten zoeken wil de VVV over een actuee bijgewerkt overzicht beschik ken. Logiesverstrekkers wordi verzocht hun gegevens doe te geven via het algemene to lefoonnummer 14741, of de 24 uur per dag bereikbare lijn' 10785 (antwoordapparaat in spreken), of per fax, nummer 10054. De Texelse Courant haakt ir op de Thijssejaar-fotowed strijd. Uit de eerste inzendin gen zal de TC-redactie aan hel eind van het winterseizoen een keus maken; voor de mooiste foto('s) reserveren we een plaatsje in de krant— Onze voorkeur staat los var_ het jury-oordeel, dat pas if het najaar over de ingeleverde; series wordt gegeven. Wie in aanmerking wil komen, moerj zijn of haar mooiste winterfo! to voor 1 april a.s. inleveren. De redactie De organisatie stelt zich niet as sprakelijk voor eventueel zoek' ken of beschadigen. Tevens wil c stichting de foto's in het Thijss. jaar eventueel gratis gebruiken i beschikbaar stellen voor blicatie. Deelnam.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2