„Luister naar de mensen die dagelijks in het veld zijn Dlantkundige prof. V. Westhoff: Nieuwbouw Bijenkorf stilletjes van start schrijf ons uw herinneringen aan de oorlog Wat ik zeggen wou... COURANT ""Alweer vals alarm Dij Oud-leerlingen Informatie-avond over dyslexie Texelse zwemmers strijden in Calluna Brommer gestolen Onthutsende feiten Cursussen Kindertheater sluit af met toneelstuk Vakantie-adres gezocht voor 300 kinderen Stationsgebouw krijgt vorm 4|J||h Laat uw herinneringen niet verloren gaan, de 50-jarige bevrijding is daarvoor de gelegenheid bij uitstek Probeer uw ervaringen zo boeiend en bondig mogelijk op papier te zetten. De maximale r lengte is zo'n 300 woorden. Graag duidelijk uw naam, adres en telefoonnummer vermelden. Voor vragen of opmerkingen contact opnemen met de redactie, tel. 62620. Stuur uw bijdrage naar Redactie Texelse Courant Postbus 11 1790 AA Den Burg onder vermelding van „Oorlogsherinneringen DINSDAG 24 JANUARI 1995 aterdagavond wordt het in De 19gfielewaal lachen geblazen. De jgc3ren'9'n9 voor Oud-leerlingen in de Texelse Landbouwschool ït dan namelijk de klucht „Al weer vals alarm" op de planken. In 19fet verwarrende verhaal speelt 19ciutinier Teun Huisman een dub- 19{j3lrol, waarvoor hij naar het .qjhijnt zelfs zijn sik zal opofferen. ce regie is in handen van Ine l^fyjtte-Barhorst. Het door E. Bok sschreven stuk handelt over een 1993htpaar, waarvan de man geen uitvoert als hij thuiskomt van 1Q<Jn werk, terwijl de vrouw driftig >opt te boenen en te poetsen. Ze 198gS|uiten de rollen om te draaien I98i al spoedig verandert de keurige l9#oning in een zwijnestal... ig^aterdag 4 februari wordt het stuk 'ogmaals opgevoerd, in het Eier- yndsche Huis. Beide toneelavon den beginnen om 20.00 uur, er is an verloting en bal na. Plaats- aarten kosten ƒ10,- en kunnen qo'orden gereserveerd bij Anton "akker, tel. 19702, en Marcel Wit- yl tel. 18486. 99 Medewerkers van aannemers bedrijf Elko Vermeulen uit Oosterend treffen voorbereidin gen voor de bouw van de nieu we sportzaal aan de achterzijde van dorpshuis De Bijenkorf. De nieuwbouw is onderdeel van een grootscheepse uitbreiding en renovatie van het complex. Met uitvoering van de plannen is een bedrag van zo'n f650.000,- gemoeid, waarvan de gemeenschap drie ton uit eigen zak betaalt. Sinds de bouw van De Bijenkorf, ruim een kwart eeuw geleden, is het dorpshuis hard toe aan uitbrei ding en renovatie. Douches, toi letten en andere voorzieningen zijn verouderd en ouders strij den al jaren voor een betere peuteropvang dan het geïmpro viseerde speelzaaltje in de kel der. In plaats van een niet meer toereikende gemeenschaps voorziening, streeft de dorps- commissie als initiatiefnemer van de nieuwbouw ernaar van De Bijenkorf hèt trefpunt van Oosterend te maken. De nieuwe sporthal waarvan de fundamenten nu zijn gelegd, krijgt een omvang van 14 bij 27,5 meter (inclusiefkleedloka len, toilet, douches, etc.). Het totale complex krijgt een om vang van 1100 vierkante meter. Aannemer Elko Vermeulen ver wacht de vernieuwde Bijenkorf eind mei, begin juni van dit jaar te kunnen opleveren. Veel zelf werkzaamheid van de dorpsbe woners, zoals in andere dorpen wel het geval, komt er in Oosterend niet aan te pas. „Als dorp steken we er al een aardig bedrag in. En we hebben wel veel zaken georganiseerd om dat geld bij elkaar te krijgen", aldus Jaap Hin, voorzitter van de Oosterender dorpscommis sie. Ondanks het slechte weer sta ken werklieden vorige week al vast de eerste spade in de grond. Een gebeurtenis die on ze Strender correspondent Dirk Kuiter niet was ontgaan. Dorps genoot Hin vindt de publiciteit echter nog wat aan de vroege kant, omdat de raadsleden nog advies moeten uitbrengen over de f350.000,- gemeentelijke subsidie, die nodig is voor uit voering van het project. „Wij zoeken de publiciteit niet op, dat is ook afgesproken met het college. De werkzaamheden die nu worden gedaan zijn eigenlijk nog voor eigen risico van de Oosterenders." Omdat de Texelse Courant de lezers het heugelijke nieuws toch niet wil onthouden, krijgt het toch al vast maar de aandacht. (foto Dirk Kuiter) voedselrijk en -arm, windrijk of be schut, ongerept of door mensen of dieren belopen. Thijsse Omdat professor Westhoff het merendeel van zijn onderzoek heeft verricht op Terschelling heeft hij vooral dat eiland vaak bezocht. Maar hij was ook een regelmatige bezoeker van Texel. Als 17-jarige kwam hij er voor het eerst in 1933. Hij was een bewonderaar van Thijsse die hij enkele jaren la ter persoonlijk ontmoette. Hij raak te met hem bevriend en bezocht hem regelmatig in Bloemendaal tot zijn dood in 1945. Westhoff kreeg van Thijsse tal van adviezen voor zijn onderzoekingen en de twee onderhielden en levendige briefwisseling. Hoe bijzonder en rijk de wadden eilanden zijn in botanisch opzicht werd in eerste instantie overigens niet bekend door Thijsse maar door Franciscus Holkema. Die schreef het boek „De plantengroei van de Nederlandsche Noordzee- eilanden" dat in 1Ö70 verscheen. Verschillen Tussen de eilanden onderling be staan overigens ook (kleine) ver schillen. Een enkele plantensoort (zoals de berendruif, een soort bosbes) die op bijvoorbeeld Ter schelling wèl voorkomt, zal men op Texel niet vinden. Overigens zag Westhoff dat niet als een min punt. „Het ontbreken van bepaal de planten is net zo interessant als het vóórkomen ervan". In meer al gemene zin wijkt Texel van de an dere eilanden af door zijn nog meer gevarieerde landschap. Al leen dit eiland heeft een pleistoce ne (uit de ijstijd afkomstige) kern met een uitgestrekt cultuurland schap en heeft in verhouding tot de totale grootte een klein duinge bied. Er wordt wel eens gezegd dat Texel kalkrijker is dan de ande re eilanden, maar volgens West hoff is dat over het algemeen niet juist maar geldt het slechts voor zeer jong duingebied dat op Texel naar verhouding meer aanwezig is dan op andere eilanden. Dat het allemaal rijk en mooi blijft is te danken afwezigheid van vliegvel den, duinsteden en „Torremoli- nos"-effecten maar ook aan het toch wel verstandig natuurbeheer. Typisch voor Texel zijn bijvoor beeld de Mielanden met hun zout- minnende planten die mede door toedoen van Thijsse behouden zijn gebleven. Wat niet behouden is gebleven zijn de natte mientgron- den tussen De Koog en het Jan Ayeslag met planten als zonne dauw en diverse soorten orchis sen. De heide is op Texel goeddeels ontgonnen. Op Ter schelling en Vlieland niet en daar bevindt zich naar verhouding dan ook meer heide. De vochtige duin valleien van Texel daarentegen zijn nog steeds natuurlijke schatka mers. Het behoud en herstel daar van door beheersmaatregelen is uiterst actueel. In hoeverre dat door beweiding moet gebeuren liet Westhoff graag in het midden omdat het helemaal van de om standigheden afhangt. „Er moet naar deskundigen worden ge luisterd. Die zijn er genoeg op Texel". Van de term „natuur- bouw" wilde hij niet weten. „Dat is onzin. Het woord milieubouw is beter. En nog beter is natuurtech- nische milieubouw" Op uitnodiging van een aantal ouders van kinderen met lees/spellingsproblemen verzorgt drs. Stelwagen donderdagavond in d'Ouwe Ulo een lezing over dyslexie (woordblindheid) en dan met name bezien vanuit het perspectief van behandeling. Stelwagen heeft onderzoek ge daan naar de effecten van behan deling van Dyslexie en is bezig met de afronding van het proef schrift: „Een receptuur voor lees/spellingproblemen". Het is een onderzoek dat zich richtte op behandeling van individuele kinderen. Lezen en schrijven zijn belangrijke culturele vaardigheden. Ze worden dagelijks aangewend in wissellen de omstandigheden, bijvoorbeeld bij het studeren, als men informa tie uit folders haalt, bij het invullen van vragenlijsten, tijdens televisie kijken en werken met computers, als men handleidingen doorneemt, bij het lezen als tijdpassering enz. Men kan op geen enkele wijze om het lezen en schrijven heen. In on ze huidige schriftcultuur wordt aan beide vaardigheden hoge eisen gesteld. Het leren lezen en schrijven gaat de meeste mensen probleemloos af en men bereikt zonder al teveel moeilijk heden een voldoende prestatieni veau. Dit geldt echter met voor iedereen. Als alles in orde lijkt om te kunnen leren lezen en schrijven en het lukt niet of nauwelijks, dan spreekt men wel van dyslexia woon, maar voor deze kinderen bijzonder zijn. Meedoen als gastouder vraagt nogal wat van een gezin, daarom besteedt Europa Kinderhulp veel aandacht aan de voorbereiding en de begeleiding. Wie informatie wil over de werkwijze van Stichting Europa Kinderhulp of wie van de zomer plek heeft voor een gast- kind kan telefonisch contact opne men met Marlies Bruining, tel. 14439 of Corrie Haarsma, tel. 17353. In zwemparadijs Calluna worden 10 februari de open Texelse zwem- kampioenschappen gehouden. Met tussenpozen werd gestreden op de onderdelen vlinderslag, rug- crawl, schoolslag en borstcrawl. Degene met de snelste totaaltijd is kampioen in de leeftijdsgroep. De allerkleinsten zwemmen 25 meter per onderdeel, de grotere 50 me ter. Inschrijving staat open voor al le Texelaars, dus ook voor degene die geen lid zijn van mede organisator Zwemvereniging TX'71. Opgave kan tot 2 februari bij Calluna (tel. 17888). Inschrijf kosten voor de jeugd f5,-, voor volwassenen f7,-. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur. Na afloop staat het kampioenschap op de 1500 meter op het programma. Vrijdag tussen 20.20 en 20.40 uur werd een bromfiets gestolen, die niet afgesloten was gestald onder de trap van de Burge meester De Koning-hal. Gedupeerde is een 18-jange jon gen uit De Koog. Het gaat om een zwarte Puch met het plaatje ZGS 650 ter waarde van ongeveer f900,-. Tegelijk met de brommer verdween ook een integraalhelm (wit met zwart-rode stickers) ter waarde van f175,- leder kon het eigenlijk weten Bij de TESO deugt het niet Met die gammele oude boten En zo lek als een vergiet Steeds weer ga je met de dood in En met angst naar d' overkant En dan denk je: wat een rotzooi Waren we maar weer aan land Stel dat er wat drijvend juthout Deze boot nu plotseling ramt Je moet er niet te veel aan denken Omdat het je gewoon verlamt Als iemand eens een harde scheet laat Gebeurt er minstens nog zoveel Want dan blijft er naar mijn mening Van die rotboot niks meer heel Wat een geluk dat die van N „Brandpunt" Kwamen op dat goed idee Om de veiligheid te testen Naar het verschijnsel dyslexie is veel onderzoek gedaan. Opvallend is dat het meeste onderzoek tracht(te) de oorzaak van het pro bleem te achterhalen en dat aan behandeling weinig aandacht werd besteed. Men ging ervan uit dat het kennen van de oorzaak de oplossing dichterbij zou brengen. Men kwam daarbij bedrogen uit: van de werkelijke oorzaken weten we nog maar weinig en naar de behandeling toe heeft het weinig opgeleverd. Dit betekent echter niet dat er geen behandelmethoden voorhan den zouden zijn. De vraag is ech ter wat de effectiviteit van de verschillende middelen is. Van ver reweg de meeste is helemaal niet bekend of ze wel effect hebben, ze zijn er vaak helemaal niet op be proefd. Het desondanks toepas sen levert dan ook veelal niet het gewenste resultaat. Het ontbreken van effecten maakt, wanneer der gelijke methoden in de praktijk worden gebruikt, dat velen die hier hoop uit putten, zich afkeren en zich wantrouwend en kritisch gaan opstellen tegenover elke vorm van behandeling. De hardnekkigheid van het pro bleem toont aan dat met enig oefenen geen resultaat kan wor den bereikt; dyslexie behoeft een specifieke aanpak. Van één van deze onderzoeken wordt op deze avond verslag gedaan. Kenmer kend voor de methode is dat de ouders, onder begeleiding van Stelwagen, de behandeling uit voeren en dat van normale leesmiddelen gebruik wordt ge maakt. De resultaten van het on derzoek zijn zodanig dat de achterstand ten opzichte van de leeftijdsgroep kan worden inge haald. Op de avond wordt inge gaan op welke wijze men dyslexie kan signaleren, op de verschij ningsvorm en worden de resulta ten van het onderzoek toegelicht. De aanwezigen krijgen de lezing uitgereikt op papier (een „hand out"), aan de hand waarvan het verloop kan worden gevolgd. oe moet je de natuur beheren om maximale plantenrijk- om te krijgen? Professor Victor Westhoff: „Het hangt van oveel factoren af. Als je het ene doet, hoef je het andere iet persé te laten. Ik zeg altijd: luister niet alleen naar ooggeleerde heren maar vooral naar vogelwachters zoals ees Bruin en andere mensen die dagelijks in het veld zijn. iemand beter dan zij kunnen de effecten beoordelen van fat je doet of nalaat". rofessor Westhoff, geniet auto- teit. Hij is een van de meest >oraanstaande plantkundigen xein het land, bekend van talloze jblicaties en manifesteert zich larbij als een karakteristieke irsoonlijkheid die geen blad voor rjn mond neemt. Vrijdag verzorg- 5 hij in EcoMare een drukbe- jchte dia-lezing over de planten Ïin de waddeneilanden, met na- e over de veranderingen die zich de loop der jaren in de planten- oei hebben voorgedaan. Veel die veranderingen zijn )lstrekt natuurlijk en dus niet slecht". Ze passen bij de dyna- liek van het veelal jonge, door >edoen van de zee gevormde jstlandschap. Westhoff ziet de situatie zoals die was ten tijde van Thijsse dan ook zeker niet als een ideaal dat tot el ke prijs in stand moet worden ge houden. Zelfs ten opzichte van schade die in de natuurterreinen door mensen wordt veroorzaakt, stelt hij zich relativerend op. Het mag waar zijn dat er verstuivingen ontstaan als de plantengroei wordt stukgelopen, maar als het binnen de perken blijft dragen ook verstuivingen bij aan de variatie, een opvatting die de laatste tijd trouwens door de officiële terrein beheerders wordt gedeeld. Modetrends De bijna 80-jarige en geestelijk zeer vitale Westhoff kan zich ver- hem zijn het vaak meer mode trends dan nuchtere conclusies die aan de hand van langdurige nuchtere waarneming zijn ge trokken. De kracht van zijn pleidooi voor natuurbehoud was er echter niet minder door, in tegendeel. Hij aar zelde niet de wadden het belang rijkste natuurgebied van Nederland te noemen. De verbluf fende1 rijkdom aan flora en fauna is te danken aan de ruimtelijke ver scheidenheid en interne differenti atie, met andere woorden: op de betrekkelijk kleine oppervlakten van de eilanden lopen de voor waarden waaronder bepaalde or- Professor Westhoff aan het woord in EcoMare. ondanks verwondingen aan kaak en arm. opgelopen bij een ongelukkige valpartij in Amsterdam. (foto Harry de Graai) oorloven te spotten met de dog ma's die op het gebied van natuurbeheer opgeld doen in krin gen van jonge biologen. Volgens ganismen kunnen gedijen extreem uiteen. Kalkarm naast kalkrijk. Vlak bij zee of wat verder er af. Nat naast droog, zoet naast zout, )p maandagavond begint bij Ate- l ier de Witte Engel in de War- I noesstraat de cursus seizoenen f afel I. Er wordt gewerkt aan ko ling winter en vrouwtje Vooi en tan een sneeuwklok-bloemen- :indje, als er rijd voor is. De cursus _luurt drie avonden. Op dinsdag- ivond begint op veler verzoek Iveer een basiscursus patchwork sn quilten. \an bod komen: werken met rol- mes, snijmat en liniaal, stofkeuze, kleur keuze, patronen maken, quil ten en het afwerken. Tijdens deze lessen wordt het geleerde in de praktijk gebracht door het maken van een kussenhoes. Inlichtingen via telefoon 13644. Met het toneelstuk „Au, gouden kiespijn!", sluiten deelnemers aan de cursus kindertheater zondag middag de lessen af. Het stuk is gebaseerd op improvisatie en gaat over een knotsgekke professor die een belangrijke uitvinding doet. Wat er dan gebeurt is zondagmid dag te zien vanaf 15.00 uur in dorpshuis d'Ouwe Ulo. De toe gang is gratis. De nieuwe cursus voor kinderen vanaf zes jaar start donderdag 9 februari van 15.45 tot 17.15 uur. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus is een ini tiatief van de Welzijnsstichting en wordt gegeven door Anneke Berg huis. Meer dan drieduizend kansarme kinderen uit onder andere Frank rijk, Duitsland, Tsjechië en Noord Ierland hopen deze zomer op uit nodiging van de Stichting Europa Kinderhulp hun vakantie door te brengen in Nederland. Het gaat om kinderen van 6 tot 12 jaar, die nauwelijks weten hoe het er in een gewoon gezin aan toe gaat. Kinderen die thuis niet vol doende aandacht krijgen en die broodnodig toe zijn aan drie we ken vakantie in een normaal gezin. Om ook deze zomer weer 300 kin deren te kunnen plaatsen in de re gio Noord-Holland is Europa Kinderhulp op zoek naar 100 nieu we gastouders. Gezinnen die het leuk vinden, plaats en vooral ook tijd hebben om drie weken een ex tra kind in huis te nemen. Duur hoeft het niet te zijn: boodschap pen doen, voorlezen, pannekoeken eten, op straat spelen, misschien een keertje naar de dierentuin. Al ledaagse dingen, die voor ons ge- Van die boten hier op zee En dat ze zo deskundig waren Wie had dat van hen verwacht Het is ons dan ook overkomen Als een lichtstraal in de nacht Met gevaar voor eigen leven Speurde men zeer kritisch rond Vroeg toen aan de scheeps- inspectie Wat die van dit gerotzooi vond Hulde toch aan deze mensen Die trotseerden het gevaar Want als onverschrokken kerels Deden ze die klus toch maar En bedenk nu, beste mensen Vaar je met de TESO mee Je kunt het met de dood bekopen Door te verzuipen hier op zee Moraal Ezels kwamen ezels gingen Verspilden nodeloos hun tijd En hun overbodig blaten Was slechts brandhout-kwaliteit C. Terpstra, Den Burg IVeer en wind hebben geen vat op Ie voortgang van de werkzaamhe- len aan het nieuwe stationsge- iouw op de veerhaven in Den Helder, waarvan de contouren ":ichtbaar beginnen te worden, i Medewerkers van aannemer Van Mjnen begonnen in november aan le bouw. Teso verwacht dat het lieuwe voorportaal tot het eiland rolgens plan op 1 april in gebruik ;an worden genomen. Tot die tijd "aten voetgangers en fietsers hun taartje stempelen in het noodge- k )OUW. (Foto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5