Cjrocn 27warLrJexeh in het hart Calluna overweegt sluiting in winter Promotie VVV gericht op bekende gebieden TEXEL Geëvacueerd vee op Texel ondergebracht Kwaliteit en Texelse gastvrijheid" MAGAZINE Aandeelhoudersvergadering kost 30 mille... Vandaag eerste transport ummer VERDER Natte wandelroute Texelse mariniers naar rampgebied Travestie-act op de Waalder planken w Jubilerend DEK springlevend s* Zwaard hangt boven Noodslachtplaats w Interviews met Piet Roeper en Jan Brouwer w Heel weekend feesten in de Noordkop w Jonge acteurs zeer tekstvast Vernieler van auto's gepakt GOUDA'S GLORIE Advertenties kunnen ingeleverd worden t/m 17 februari a.s. ■GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10955 DINSDAG 31 JANUARI 1995 gave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 31 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. rertenties/abonnementen >foon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Jaktie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, )foon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. Jactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, Koog, telefoon (02220) - 17266 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f52,45 per half jaar; Los f1,45 rHJ-fJ- \stuurslid Henk Pennings (links) en bedrijfsleider Bert Bergsma werken aan een bedrijfsplan in een poging weer tot een positief >^1rljfsresultaat te komen. Gevreesd wordt echter dat daarnaast snellere en meer rigoreuze maatregelen nodig zijn om geld vrij te I Ugen voor noodzakelijke investeringen. IFoto Frans Hopman) Texelse veehouders bieden onder dak aan vee dat wegens de wate roverlast is geëvacueerd uit het Gelderse rivierengebied. Transporteur Peter Eelman brengt vandaag de eerste van tweehon derd koeien op het eiland. Via be middeling van stierenmester Henk van der Star van de Schor- renweg zullen nog eens 75 stuks jongvee tijdelijk onderdak vinden op het eiland. De evacuatie uit het getroffen ge bied is grootschalig van aanpak en wordt landelijk gecoördineerd door de coöperatie Coveco. Giste ren is een begin gemaakt met ont ruiming van de stallen uit het gebied dat op het punt staat onder te lopen omdat een dijk dreigt te bezwijken. In dat geval kan het water metershoog stijgen, waar door vee zal verdrinken. Voor de evacuatie waartoe uit voorzorg is besloten, houden in Noordholland zo'n veertig veehouders hun stal len beschikbaar. Leegstaande stal len op Texel werden aanvankelijk als laatste uitwijkmogelijkheid in reserve gehouden. Toen Van der Star het verzoek tot eventuele op vang gistermorgen bereikte, heeft hij collega-veehouders eveneens verzocht stalruimte beschikbaar te houden. Gisteravond kreeg vrach trijder Peter Eelman opdracht spoorslags naar Zaltbommel te vertrekken, waar het crisiscen trum is gevestigd. Vanmorgen vroeg is een andere vrachtwagen van Eelman in dezelfde richting vertrokken. Het vee dat door Eel man vandaag wordt gebracht bestaat uit jongvee en melkkoei en. Melkstallen Waar de dieren worden onderge bracht is nog niet bekend. Voor melkkoeien zijn gespecialiseerde melkstallen nodig. Veehouder Van Willigen uit Vuren zet morgen (woensdag) 75 stuks jongvee op transport naar Texel. Een deel hier van wordt ondergebracht op Ora et Labora, dat eigendom is van Van Willegen. Zo'n dertig dieren gaan naar de boerderij van Dijks- horn aan de Oorsprongweg. Mogelijkerwijs gaat het om lang durige opvang, omdat door de wa terschade veestallen lange tijd buiten gebruik kunnen zijn. Ook kuilen met veevoer kunnen door de wateroverlast verloren raken, waardoor de voervoorziening in problemen komt. vemparadijs Calluna in De Koog gaat mogelijk 's winters cht, om tot een betere exploitatie te komen. Of deze asse maatregel wordt genomen hangt mede af van de indeelhouders, die hierover worden geraadpleegd op andag 6 maart. Er wordt dan in het partycentrum van lluna een aandeelhoudersvergadering gehouden, waarbij rslag wordt gedaan van de gang van zaken van de afge- n jaren en waarbij de toekomst van het bad aan de orde rdt gesteld. it is de eerste keer sinds de ning van het bad in juli 1988 t de aandeelhouders bij elkaar men, hoewel het eigenlijk elk ir hoort te gebeuren. Dat komt der andere omdat zo'n verga- Iring een buitengewoon kostba- jaangelegenheid is. De statuten irijven namelijk voor dat elke ideelhouder persoonlijk per getekend schrijven moet wor- n uitgenodigd. Aangezien er n paar duizend aandeelhouders n, is dat een dure grap. In de igadering van 6 maart zal dan k een statutenwijziging aan de Je worden gesteld, die het mo- 1 lijk maakt voortaan te volstaan :lcit een advertentie in de Texelse lurant. fec'f.f _illuna staat er niet goed voor. Er .flink ingeteerd op het vermogen, i uit gelden van aandeelhouders vormde reserve van 2,5 miljoen Iden is met meer dan 1 miljoen Iden geslonken. De jongste te- -'•nvaller was het bezoek van de -jelopen zomer. Dank zij het bij- J voortdurend fraaie strandweer ïef het aantal bezoekers 20.000 r.der de prognose. Totaal 106.500 recreatiezwemmers be zochten Calluna het afgelopen jaar. Geraamd was 126.000. In de slechte zomer van 1993 trok het bad 133.000 bezoekers. Rampzalig mooi weer Als slechtweervoorziening is Cal luna onmiskenbaar een succes. Komen 's zomers bij mooi weer nauwelijks 200 personen binnen de poorten, bij slecht weer is het zes keer zoveel en wordt de maxi mum capaciteit van het bad me nigmaal bereikt. Mooi weer is voor de RMT dus een ramp. Het .treft wel bijzonder ongelukkig dat het bad vanaf de oprichting vrijwel steeds met zonnige en warme zo mers te maken heeft gehad. Bedreigend voor de aantrekkelijk heid van het bad is dat geld voor uitbreidingen en verbeteringen ontbreekt. Als die middelen er wel waren, zouden ze onder andere worden gebruikt voor het maken van aantrekkelijkheden op het bui tenterrein: kinderbad, speelwerk- tuigen, zonneweide e.d. Hierdoor zou Calluna ook onder zomerse omstandigheden aantrekkelijk worden, vooral voor recreanten in gezinsverband die op Texel veel vuldig aanwezig zijn. „De begro ting is tot op het bot uitgekleed", zegt bedrijfsleider Bert Bergsma. „Maatregelen om tot een betere exploitatie te komen hebben ef- fekt gehad, maar niet voldoende om aan het interen een eind te ma ken". Met die maatregelen doelt Bergsma op het vrijdag en maan dag sluiten van het bad, de plaat sing van een warmtekrachtinstal latie en het twee jaar geleden vervangen van een lening door een lening met lagere rente. Onvoldoende Over de jongste besluiten van de gemeenteraad wat betreft de fi nanciële steun aan Calluna is hij niet echt blij. „Het zet te weinig zoden aan de dijk". De RMT hoeft niet langer de rente van de ge meentelijke lening te betalen en heeft uitstel gekregen van aflos sing. Op jaarbasis scheelt dat an derhalve ton, zodat je dat bedrag als een gemeentelijke subsidie zou kunnen beschouwen. Bergsma: „Dat lijkt veel, maar als je het ver gelijkt met de steun die andere ge meenten aan dergelijke baden geven, stelt het weinig voor. Geen enkel bad in Nederland krijgt zo weinig gemeentelijke steun als Calluna. Als voorbeeld van een leukere situatie noemt hij de ge meente Haaksbergen, die in een bad dat veel lijkt op Calluna, jaar lijks bijna 6,5 ton steekt. Hopeloos is de toestand echter niet. Bij een normale zomer kan Calluna sluitend draaien. Voor 1995 wordt gerekend op 115.000 bezoekers. Het bedrijfsresultaat is dan nog 40 mille negatief. Maar omdat f100.000,- niet afgelost hoeft te worden, verbetert de li quiditeit met f60.000,-. Door aller lei promotionele en andere activiteit zal echter worden ge tracht minimaal 120.000 bezoe kers te halen en dan wordt er net quitte gedraaid. Het is dus alle maal erg krap en het duurt in elk geval veel te lang voordat behoor lijke bedragen voor vernieuwing en uitbreiding beschikbaar komen. Breder bestuur Dat laatste wordt bevestigd door Henk Pennings die als gemeente lijk vertegenwoordiger zitting heeft in het RMT-bestuur, samen met Ben Rab, Marius Kikkert en sinds kort Ed de Bruijn. Er wordt gestreefd naar verdere uitbreiding van het bestuur, liefst met mensen die binding hebben met de diverse takken van het Texelse bedrijfsle- Ruud Boom, pachter van Par tycentrum Calluna wijst erop dat dit gedeelte van het be drijf gewoon open blijft in de winter, óók als het zwembad sluit. ven. Zo ontstaat een breder draag vlak en mogelijk meer betrokkenheid van de Texelse be volking. Pennings durft in dat ver band op te merken dat de gemeente in gebreke is gebleven toen het bad destijds gefinancierd moest worden. De bedoeling was dat de gemeente twee miljoen op tafel zou leggen als de Texelse be volking dat ook zou doen. De twee miljoen van de bevolking kwam er, maar de gemeente gaf geen bij drage maar een lening, zij het te gen een rente van 4% in plaats van de normale 7%. Serieus Sluiting in de winter is geen loos dreigement, zegt Bergsma bij her haling. Als het bad tussen herfst- Wandelaars weten dat ze 's win ters beter maar laarzen kunnen aantrekken. Momenteel hebben ze op sommige paden in de Texelse natuurgebieden echter bijkans een zwemdiploma nodig. Het start punt van de blauwe route door de Bollekamer, aan de weg naar Paal 9, is zelfs veranderd in een meert je, dat voor de voetgangers niet te omzeilen valt. Staatsbosbeheer onderkent de problemen en heeft inmiddels geld gereserveerd om in de loop van dit jaar de ergste plek ken op te hogen. In De Muy is in middels al een groene route aangepast. In de Bollekamer be vinden zich nog enkele zeer natte stukken; bij een pad langs de weg zijn bordjes Niet toegankelijk" geplaatst. De paden in deze omge ving zijn niet extra nat wegens het Moksloot-project, dat tot doel heeft de vroegere natte duinvallei en in ere te herstellen. Reden daar van is dat het water nu naar zee kan worden afgevoerd via een dui ker onder de weg langs de Mok- baai. leen honden vinden al dat water wel leuk. „Texel, Luxemburg's dichtstbij ge legen eiland". Met deze spreuk probeert de VVV de inwoners van het groothertogdom tot een va kantie op het Gouden Boltje te be wegen. Het kleinste Benelux-land is met relatief weinig informatie goed te bestrijken, de bevolking is kapitaalkrachtig en reislustig in gesteld. Deze onlangs gestarte campagne vormt een uitzonde ring in de Texelpromotie voor 1995. De VVV richt zich dit jaar vooral op de gebieden waar Texel al sterk in de markt is: de Neder landse provincies, Duitsland (vooral Nordrhein Westfalen) en - in minder mate- België (Vlaanderen). Tijdens de presentatie van het WV-promotieplan voor dit jaar, donderdagavond in het Haven restaurant, riep voorzitter Jo En gelvaart van de Stichting VVV Texelpromotie op om de handen ineen te slaan. „Laten we samen aan kwaliteit werken, in combina tie met Texelse gastvrijheid." En gelvaart wees erop dat het toerisme voor de eilandeconomie van levensbelang is, zeker nu an dere sectoren het moeilijk hebben en veel werkgelegenheid verloren gaat. „Die monocultuur dreigt niet alleen voor de Texelse economie, ook voor toeristische accommo daties", zo pleitte hij voor een ge varieerd logiesaanbod. Verschuiving Zoals al in de krant van vrijdag was te lezen, kan de VVV met het promotiebudget van zes ton min der doen dan enkele jaren geleden. Dat uit zich in een verschuiving: minder beurzen, maar gerichter iFoto Frans Hopman/ adverteren, vrije publiciteit en sponsoring. Zo heeft deelname van de VVV aan de Stichting Thijssejaar Texel al geleid tot veel (gratis) artikelen in (landelijke) kranten en tijdschriften. „Alge meen uitgangspunt blijft dat we Texel onder aandacht brengen als totaalpakket", aldus adjunct- directeur Henk Groenen van de VVV. In de campagnes komt Texel naar voren als een veelzijdig, goed bereikbaar vakantie eiland voor een breed publiek. Nóg beter mikken op de bekende gebieden moet leiden tot handha ving van de huidige marktpositie, die door de grotere concurrentie onder druk staat. Landen als Italië en Spanje en sommige delen van Duitsland gaat de VVV niet apart bewerken, maar haakt aan bij de campagnes van het Nederlands Bureau voor Toerisme. Weg van de stress Stimulering van korte vakanties buiten het hoofdseizoen is een van de prioriteiten. In deze „markt" zit nog groei, maar Texel profiteert daarvan minder dan andere bin nenlandse vakantiebestemmin gen. Vandaar dat sommige aanwezigen donderdagavond aan drongen om nóg duidelijker te be nadrukken dat de overtocht slechts twintig minuten duurt. Ook zal het nodig zijn binnen Ne derland gericht reclame te blijven maken. Zuidhollanders en inwo ners van de zuidelijke provincies laten Texel relatief (nog) te veel links liggen. Extra aandacht krijgt Texel als lokatie voor groepsactivi teiten, bijeenkomsten en congres sen („weg van files, stress en narigheid"). Wellicht komt hier voor zelfs een aparte brochure. Een middel om potentiële bezoe kers over de streep te trekken, is hen te verleiden om te reageren door het invullen van bonnen en door het aanbieden van concrete arrangementen. Nieuw dit jaar is Lees verder pagina 2 Mariniers van de Joost Dourlein- kazerne zijn gisteren met veel ma terieel naar het land van Maas en Waal vertrokken. Mochten de dij ken het begeven, dan zijn ze klaar om hulp te bieden. Dertig rubberboten en twee trucks met reservemateriaal vertrokken gisterochtend van Texel richting Tiel, waar een tentenkamp werd ingericht. Twee landmgsboten van het type Mark 3 (LCVP) en vier van het type Mark 2 (LCU) zijn va rend die kant op gegaan. De Joost Dourleinkazerne heeft 29 man personeel geleverd. De overige mariniers komen van de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn. De hulpverieningsoperatie wordt gecoördineerd door een plaatselijk crisiscentrum. Als de situatie het toelaat komen over een week de twee Mark 3 LCVP's terug 'naar Texel en ver trekt volgens schema het eerste peloton van de bootcompagnie naar Noorwegen voor de jaarlijkse wintertraining. Als de mannen niet gemist kunnen worden, wordt hun vertrek uitgesteld. De oefening met het mortierpelo ton, die woensdag op Texel zou worden gehouden, is wegens de hulpverleningsoperatie afgelast. vakantie en paasvakantie wordt gesloten, geeft dat enorme bespa ringen. Naast de arbeidskosten vallen in die periode ook de kosten van stroom en gas weg. Die ener giekosten zijn enorm: f30,-per uur. Calluna is de grootste aardgasge bruiker van Texel. Lees verder pagina 3 Een 16-jarige inwoner van Den Burg is aangehouden wegens het vernielen van een auto. Tijdens een verhoor bekende hij nog 35 gevallen van vandalisme en drie fietsendiefstallen. Omdat de laatste tijd veel schade aan auto's werd toegebracht in de omgeving van de Haffelderweg, besloot de politie dit weekend een nachtje te posten. Dat leverde een betrapping op heterdaad op. De 16-jarige jongen bekende van meerdere auto's spiegels en an tennes te hebben afgesloopt. Als reden gaf hij op ruzie te hebben gehad met enkele eigenaars van de wagens. In de andere gevallen wilde hij alleen zijn agressie afrea geren. Bijna alle keren was hij on der invloed van drank. Van de drie gestolen fietsen werd één bij zijn woning aangetroffen. Met de gedupeerden zal een scha deregeling worden getroffen, de jongen krijgt een proces verbaal. (ADVERTENTIE) halvarine 500 gram Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4 (ADVERTENTIE) Drukkerij/Uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1