Vandaag ondertekening beginselverklaring Oude-trekkerclub wil dolgraag in „Flora" T T Spoedig accoord over convenant car noon Steun voor initiatief jutters: Stappen A*. Qr De Thijsse brochure, het meest natuurlijke advertentie medium voor 95 'TEXELSE^" COURANT' IK TREK Mi) DE HflREM UIT mU HOOFD. GEK DIE BEN GISTEREN HEB \K HÜM RRNDEEL VERKCO/7J Berouw komt na... Voorlichtingsavond melkkwaliteit Getuigen gezocht Advertenties kunnen ingeleverd worden t/m 17 februari a.s. \anwijzing van nieuw natuurontwikkelingsgebieden op «fexel is voor de provincie belangrijk. Het liefst ziet men de- :e gebieden in de buurt van Den Hoorn bij de overgangen !tran duinen naar cultuurland, maar de boeren en de ge- «neente willen daarvan niet horen met het oog op de belan den van de bollentelers aldaar. e;)e keuze van natuurontwikke- ngsgebieden is het belangrijkste lunt waarover de partijen die be rokken zijn bij het zogenaamde :onvenant, nog geen over- lenstemming hebben bereikt. Op indere punten is men elkaar zo- lanig genaderd dat gedeputeerde ^:rans Tielrooy en de andere be rokkenen vanmiddag in strand- »aviljoen Paal 9 hun handtekening e.:etten onder een beginselverkla ring, de voorloper van een defini tief convenant dat wordt piernaakt als ook de laatste ge schilpunten uit de weg zijn ge- uimd. Het plechtigheidje van ranmiddag volgt op de officiële ngebruikstelling van het fietspad laar Paal 9, waarvoor de gedepu- eerde naar Texel komt. R)e boeren zouden graag zien dat h-le provincie de agrarische encla- 'es in de dennen en de duinen lanmerkt als natuurontwikke- ngsgebied, want dat is met el- .aar al een flinke oppervlakte odat er dan elders op Texel niet oveel meer hoeft te worden aan- jewezen. De provincie heeft dat ichter van de hand gewezen, aan- jezien deze enclaves biologisch "iet waardevol genoeg zijn. Men vil de natuurontwikkeling vooral rnogelijk maken in overgangsge- lieden met zoete kwel: een nat, '•choon en „arm" milieu waarin iepaalde plantengemeenschap- len kunnen gedijen. Deze gebie- len zijn nogal zeldzaam. i Golfbaan Iffet toeval wil dat de golfbaan bij Ie Krim juist in zo'n gebied is gep and. De provincie wil dan ook dat Vergelijkbaar vervangend natuu- ontwikkelingsgebied wordt aan- Ipwezen alvorens vergunning te ^leven. Dat blijkt niet eenvoudig ijn. Van een patstelling is echter leen sprake. De gemeente heeft voorgesteld een brok vervangend jebied dat grenst aan de Hane- ">las, aan te wijzen. Dit terrein vol- loet niet helemaal aan het >iologische ideaal, maar is door :ijn omvang (80 ha) en het feit dat iet „gekoppeld" kan worden aan Ie Roggesloot en andere natuur- jebieden in de noordkop van èxel, toch heel aantrekkelijk. „Er vordt nu bekeken de ecologische mogelijkheden zodanig zijn, dat het klopt volgens het streekplan", liet hoofd ruimtelijke ordening Jim Ie Roux weten. Overleg Le Roux maakte deel uit van de gemeentelijke delegatie die vrijdag in Haarlem over de knelpunten van het convenant heeft onderhan deld. In de groep zaten ook wet houder Daan Schilling en de landbouwvoormannen Rinus Kui per, Jos Timmer en Th. Rutten. Die vonden daar begrip voor de andere bezwaren die ze tegen het convenant hebben. Voor het pro bleem dat de voorgenomen „af ronding" van reservaatsgebieden in Waalenburg belemmerend is voor drie agrarische bedrijven al daar, zal waarschijnlijk een oplos sing worden gevonden. Ook bleken de provinciemensen begrip te hebben voor de bezwaren tegen de bufferzones,bij Den Hoorn en tegen het etiket „bodembescher- mingsgebieden" dat de provincie op enkele delen van Texel wil plak ken. Grasland Gemeente en landbouw spraken ook over de wenselijkheid om op Texel tenminste 4000 hectare grasland in stand te houden en over een „handreiking" voor de 23 agrarische bedrijven die hun toekomstmogelijkheden beperkt zien omdat ze in verzuringsgevoe- lige gebieden zitten. Het grasland op Texel dreigt te verminderen door het verkopen van melkquota naar boeren op het vasteland. Er zijn stimulansen nodig om boeren ertoe te brengen hun melkrechten alleen aan Texelaars te verkopen. De boeren denken aan financiële maatregelen ,maar volgens Le Roux kan het doel ook worden be reikt door een beroep te doen op de gemeenschapszin van de boeren". Constructief Er is dus nog geen overeenstem- ming over het convenant, maar volgens Kuiper is er sprake van toenemend wederzijds begrip. Hij verwacht dat het wel goed zal ko men en pleit voor handhaving van de huidige constructieve opstel ling van de boeren in het geschil. Als het convenant er komt kan el ke „grasboer" op Texel beheerso vereenkomsten afsluiten. Daarop vooruitlopend zal een onderzoek worden ingesteld naar de natuur waarde van het Texelse grasland. Kuiper en zijn geestverwanten vin den dat boeren aan dit onderzoek moeten meewerken, al is het niet verplicht. Commissie De onderhandelingen over het convenant zullen worden voort gezet binnen een overlegcommis sie. De Texelse landbouw wil daarin graag met drie personen vertegenwoordigd zijn: Rinus Kui per, Jos Timmer en Dick Van Heer- waarden. Bij de afdeling ruimtelijke ordening van de ge meente hopen ze dat in de loop van deze maand overeenstem ming wordt bereikt. De resultaten zullen dan in het nieuwe bestem mingsplan voor het buitengebied worden verwerkt zodat dit bestemmingsplan direct na de zo mer ter visie kan worden gelegd. De onderhandelingen over het convenant zullen dan een vertra- ging van een jaar hebben veroor zaakt. „Maar als we eruit komen zoals we hopen, is dat de moeite waard geweest", aldus Le Roux. Beginsel De beginselverklaring wordt van middag ondertekend door verte genwoordigers van de Werkgroep Landschapszorg, de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers, de Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie, de gemeente Texel (bur gemeester Van Rappard) en de provincie (gedeputeerde Tielrooy). Er staat letterlijk in dat over eenstemming is bereikt over de aanpak van de problematiek van natuur en landbouw op Texel. Ver wezen wordt naar een eerdere be ginselverklaring (8 april vorig jaar) inzake het behoud van het gras land op Texel, het toepassen van de relatienota en het totstand brengen van natuurontwikkelings gebieden. „Op basis van deze be ginselverklaring zal in overleg eveneens gezocht worden naar oplossingen voor de problematiek van de verzuring en het behoud van de melkquota op Texel, als be langrijkste elementen voor het in standhouden van grasland. Uitgangspunt hierbij is het zoveel mogelijk bereiken van over eenstemming en waar mogelijk het vermijden van formele regel geving. Een en ander zal neerge legd worden in een convenant. Voor de uitvoering van het conve nant zal een overleggroeop Texel in het leven worden geroepen waarin alle betrokkenen vertegenwoor digd zijn. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1995 Het bestuur van de Oude Trekker en Motorenclub Texel (OTMT) is blij met de plannen van een groep jutters om op hoeve Flora een eigen museum te stichten. Voor hen zou daarmee een jarenlange wens in vervulling gaan: een ruimte om de meer dan honderd opgeknapte oude trekkers perma nent tentoon te stellen. De lokatie aan de Pontweg en de combinatie met jutterij en strandwezen is vol gens het bestuur ideaal. Boven dien zou het jaarlijks niet veel hoeven kosten. „We zijn al jaren op zoek naar een plek voor een eigen museum. De spullen zijn nu her en der bij de le den. In een museum komt onze hobby beter tot z'n recht", aldus de bestuursleden Simon Stark (voorzitter) en Nico Schipper. „Het zou mooi zijn als het nu eindelijk zou lukken." Tot nog toe kunnen de 130 hobbyisten alleen tijdens shows hun nostalgische materieel laten zien, zoals hier tijdens Pinksteren '93. Ook in het komend Pinksterweekend staat er weer zo'n grote show op het programma. (Foto archief Texelse Couranti Het is maar goed dat niet ieder een op Texel leeft zoals ik. Ik ben geen Besteder en daardoor een vijand van de consumptie maatschappij. Ook de meest doortrapte reclame verlokt mij niet tot uitgaven, die de eerste levensbehoeften te boven gaan. Zeer betreurenswaardig, ik weet het. Als alle Texelaars en toeristen zo waren, zou de plaatselijke economie instorten. Bij de Sociale Dienst zou het overstelpend druk zijn, maar kleding-, schoenen- en tabaks zaken zouden hun deuren moe ten sluiten, Teso zou failliet gaan omdat er geen enkele auto meer zou worden overge zet en de bioscoop zou geslo ten worden. Ik doe slechts een greep uit de rampspoed, want er gaat natuurlijk veel meer mis. Bijna had ik geschreven dat in dat geval ook de Texelse horeca op zijn kont zou gaan, maar dat klopt niet meer. Jullie zult het wel weer niet ge loven, maar ik word sinds enke le maanden herhaaldelijk gesignaleerd in plaatselijke tap perijen. Daar laat ik mij niet al leen op kosten van anderen volgieten, maar deel ook zelf menig rondje uit en laat daarbij de zilverlingen lustig rollen. Het zal wel weer overgaan, want het kost dat het barst. Ga maar na. Voor een glas bier vragen ze tegenwoordig f2,75 of drie gul den. De modale Texelse cafébe zoeker (heb ik ter plekke geteld) neemt per nacht 8,3 pilsjes tot zich. Dat is dus voor vijfentwin tig gulden, elke week weer. Of zelfs meermalen per week. De echte drankorgels scoren nog aanmerkelijk hoger. Als ik die zelfde drankorgels hoor schel den als de boot wat duurder wordt of als de onroerend zaak belasting omhoog gaat, bekrui pen mij negatieve gedachten. Die zal ik hier niet openbaren omdat ik juist met drankorgels goede vriendjes wil blijven. Je hoort van hen beschouwingen over Texelse personen en toestanden, die je nérgens an ders hoort als de alcohol in hun bloed een zeker gehalte heeft bereikt. Voor problemen die de lokale overheid met wanhoop vervullen, doen zij simpele en afdoende oplossingen aan de hand. Zelfs kwesties van mon diale aard lossen zij op in een handomdraai. Leerzaam! Geen kwaad woord dus over bor relpraat. Thuis zweeg ik over mijn kroe gentochten. Maar je verrader slaapt nooit. Iemand had op straat tegen mijn loodgietende zoon gezegd: ik zag je vader gisteravond nog in de balken. Zodat mijn zoon later verwij tend tegen mij zei: wat moest JIJ in die linkse tent? Met na druk dus op jij. Van ieder ander kon hij zich zo'n ontsporing nog voorstellen, maar niet van zijn ascetische vader. Ik kon het uit leggen, maar hij bleef argwa nend en vertrok hoofdschud dend naar Texels hoge Noorden om in het gootsteenkastje van een arme weduwe een zwane- hals te ontstoppen. Voor deze keer zag hij het nog door de vingers. Voor buitenstaanders: met de balken wordt in kringen van kroeglopers het établissement De Twaalf Balcken bedoeld. Dit bruine café is te vinden recht tegenover de Hema in de We verstraat. Toen ik daar bij mijn derde bezoek na die opmerking van mijn zoon eens scherp om me heen keek moest ik hem ge lijk geven. Het percentage links onder de bezoekers is daar aan merkelijk hoger dan in een ge middeld Texels gezelschap. Kwade tongen beweren dat zich hier naar verhouding ook veel Texelse intellectuelen ple gen te bezatten. Laat dat nu ook kloppen! Menige NIOZ- bioloog, OSG-leerkracht, en tandarts liep ik er tegen het lijf. Ook journalisten zijn in dit café oververtegenwoordigd, wat ik minder leuk vind want ik heb het niet zo begrepen op die sensatiezoekers. Als je wat te gen hen zegt, moet je er altijd rekening mee houden dat het de volgende dag in de krant staat. Dat praat niet ontspan nen. Omdat ik zelf wel eens voor een krant schrijf, passen sommige mensen bij mij ook op hun woorden. Anderen zijn minder oplettend. Soms reali seren de slachtoffers het zich pas als ze al een half uur met je in discussie zijn. Ze beginnen dan ineens panisch te kijken en bezweren: „Maar dit is niet voor de krant, hè?" Ze kunnen gerust zijn. Als de borrelpraat overgaat in een interview, waarschuw ik tijdig. In tegen stelling tot sommige van mijn collega's bedrijf ik namelijk wei delijke journalistiek. Net als een goede jager, geef ik het wild al tijd een eerlijke kans. Aange schoten wild zal ik niet listig uithoren. Net zo min als ik er via een kind probeer achter te komen of een brand écht door kortsluiting is ontstaan of dat papa het gewoon heèft aan gestoken. Het omgekeerde is ook wel eens gebeurd. Iemand vertelde aan de tap over de jongste suc cessen en plannen van zijn bouwbedrijf en voorzag mij in middels rijkelijk van gerstenat. Op een' gegeven moment vroeg hij: moet je niets opschrijven? Het is ook voorgekomen dat ze een week later boos opbelden en vroegen waarom het stuk nog steeds niet was geplaatst. Nee hoor, om de krant vol te krijgen hoef ik echt niet naar het café. Ik zou me doodscha men als het anders was. Maar de achtergronden die je er ver neemt zijn natuurlijk wel mooi meegenomen. Nuttig. Extra be sef van de maatschappelijke werkelijkheid is nooit weg. Het gelijk heeft altijd een achter kant en het is best leuk om daar eens door een gekleurde bril naar te kijken. Sommige men sen leer je pas goed kennen als een slok op hebben, dus voor de kennis van land en volk is cafébezoek ook gunstig. Je krijgt ook beter inzicht van de relaties die sommige mensen onderling hebben. Zo kun je ge tuige zijn van de bloei van me nige buitenechtelijke relatie en je kunt zakenlieden afspraken horen maken, gericht op een prettige afloop van een binnen kort te houden aanbesteding. Heftig! Nóg een reden om te blijven ko men: Genoeglijk pratend in een sfeer van welwillendheid kun nen soms misverstanden en verdenkingen uit de weg wor den geruimd. Ik geef een voor beeld dat recentelijk uit het Texelse leven is gegrepen. De exploitant van een Texels auto bergingsbedrijf was ervan over tuigd dat ik een grief tegen hem koesterde. Waarom werd hij in de krant altijd doodgezwegen? Als vroeger Kaczor of Rey een verongelukte auto uit de sloot takelde, werd dat er in de krant altijd bij vermeld. De firma Kac zor ontfermde zich over het wrak, stond er dan. Mooie re clame. Kaczor hoefde dan ook nooit te adverteren, temeer daar hij goede contacten on derhield met de politie die de gedupeerden adviseerde om Kaczor te hulp te roepen, waar Rey dan weer schande van sprak. In latere tijden werd ook Robert Aris van Boven menig maal als autoberger gememo reerd, maar de huidige eigenaar-exploitant van het be drijf had dit genoegen nog steeds niet gesmaakt. Wat hem te denken gaf. Het duurde drie pilsjes voordat ik de vermeende boycot bevredigend had ver klaard en beterschap had be loofd. Nog geen twee dagen later konden we hem op zijn wenken bedienen. Bij een Belgisch-Texelse aanrijding in Het Noorden raakten twee auto's total loss. De foto van de berging van de wrakken stond op de voorkant van de krant mét de naam van de onver schrokken berger. Maar over het algemeen heb ben die gesprekken aan de tap niet zoveel inhoud. Mensen ko men er om vrijblijvend te con verseren, niet om informatie uit te wiéselen. Het genoegen daarvan bestaat voor een deel in bevestiging van wederzijdse gevoelens. De welwillendheid is soms extreem. Welke onzin je ook uitkraamt, je krijgt altijd gelijk of begrip, soms nog voor dat je een mond hebt openge daan. En als je iets beweert, dat beslist niet kan, krijg je zelden echte tegenspraak. Hoogstens een ontwijkende neutrale op merking, zoals: het houdt alle maal wat. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor Balcken- bezoekers, maar voor vrijwel el ke andere stapper, mijzelf niet uitgezonderd. (Wordt vervolgd). Harry De OTMT beschikt over een brief van de gemeente uit 1991, waarin de gemeente voorstelt dat de club het oude TEM-gebouw in Den Burg kan huren als de gemeente het koopt. Toen dat niet doorging informeerde de club naar andere lokaties. Om uiteenlopende rede nen gingen o.a. de oude melkfa briek aan de Schilderweg en het. gebouw van Keyser Co in De Waal niet door. Samenwerking met het Agrarisch en Wagenmuseum lag niet voor de hand, gezien het gebrek aan stal lingsruimte. Een concurrent wordt het nieuwe museum volgens de bestuurders niet: „Volgens ons bijt het elkaar niet. Trekkers en moto ren zijn wat anders dan paarden en oude werktuigen." Volgens Stark en Schipper vernam het OTMT-bestuur uit de krant dat de Stichting Juttersmuseum plan nen heeft op Flora en daarbij dacht aan samenwerking met de Oude Trekker en Motoren Club. „Niet zo vreemd, want Jan Uitgeest is onze ex-voorzitter en zit nu in het lande lijk bestuur. We hebben meteen maar contact gezocht." Kosten Over de kosten maakt het bestuur zich geen zorgen. „Als de schuur maar goed dicht is. De stook kosten zijn minimaal. Wij hebben geen bult subsidie nodig om de boel draaiende te houden, mis schien wel een bijdrage om de spullen mooi op te stellen. Onder houd is geen probleem, dat ge beurt door vrijwilligers. Personeel? De Uitgeesten en eigen vrijwilli gers kunnen voor rondleidingen zorgen." De stichtingskosten zijn voor de Stichting Juttersmuseum: de jut ters willen de totale accommoda tie neerzetten en bekostigen. Over de eventuele huur of stallings- kosten van de OTMT is nog niet gesproken. „De leden zullen daar geen problemen mee hebben. Thuis kost die hobby óók." Maandagavond houdt de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting een voorlich tingsbijeenkomst. Op deze avond spreken G. Wever, bedrijfsdeskun- dige DLV en J. Boelrijk van Campi- na Melkunie over melkkwaliteit. Alle punten waarop melk wordt gecontroleerd krijgen de aandacht van beide sprekers. Er zullen prac- tische punten worden aangedra gen om bij afwijkingen van de melk hietin verbeteringen aan te kunnen brengen. De bijeenkomst wordt gehouden in Bosch en Zee nabij De Koog, aanvang 20.00 uur. Een 34-jarige vrouw die maandag middag rond half vier met haar dochtertje achterop van de Bur gerhoutstraat De Zes infietste, werd aangereden door een andere vrouw. Zij kwam uit het centrum in de richting van de Kogerstraat. De vrouw en het kind kwamen ten val. Ze liepen schaafwonden, kneuzingen en verdraaiingen op, waardoor doktersbehandeling en een bezoek aan het ziekenhuis no dig was. De andere vrouw is door gereden zonder te stoppen. De politie wil in contact komen met haar en met getuigen van het voorval. Telefoon 22188. (ADVERTENTIE) Drukkenj/Uitgevenj Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5