TEXEL fesss- Groen TwarL- Texels in het hartL, De Koog kijkt op van „hoed" op appartementen ence Vandaag besluit over afvaltarief bedrijven Convenant dichterbij na beginselverklaring „Dijkweg juist aangelegd voor kustverdediging" MAGAZINE TOERIST ummer TEXELSE^COURANT Onze bezoigers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterijen UJim niets VERSPLEIN Voordeelslagerij w Volharding voor aanleg en opening fietspad w Veel respons op automa tisch incasso belastingen w Moeizame strijd :j Texelse turners w Te weinig bekendheid aan Russenoorlog w Opfrisbeurt voor bibliotheek 5 Fietsend meisje door auto geschept Dominee Wilmink naar Zuid-Laren Drankrijders Golfbaan niet ter discussie CDA over transport naar strekdam: Advertenties kunnen ingeleverd worden t/m 17 februari a.s. Wegen afgesloten ROOMBOTER STROOPWAFELS ^'PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10957 DINSDAG 7 FEBRUARI 1995 \r E X E LS 9 cou RANT Jltgavo Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, Qjp! AC Den Burg, telefoon (02220) 62600 Postbank 652 Radactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein t I Verschijnt dinsdags en vrijdags. i 3. Den Burg, telefoon (02220) - 15639. Abonnementsprijs /52,45 per half jaar; Los «,45 De gemeente let er scherp op dat de bouw van de veelbesproken hotel,,toren" van Greenside Vast goed in De Koog, precies gebeurt volgens de goedgekeurde bouw tekening. De opvallende recht hoekige kap die thans het hoogste punt vormt van het ge bouw, moet er dus weer af. De gemeente neemt alleen genoegen met een bescheiden uitstulping die nodig is voor de liftschacht. Volgens de aannemer is de kubus die thans het gebouw bekroont, er tijdelijk op gezet om droog te kun nen werken, maar in De Koog vond men dat het er allemaal nog al definitief uitzag en werd alarm geslagen door de dorpscommis sie. Vrijdag waarschuwde de ge meente ter plekke dat een hogere dan de goedgekeurde bouw niet wordt geaccepteerd. De bouwers zelf zouden graag alsnog wat meer ruimte bovenin het gebouw hebben om daar CV-ketel, lucht behandelingsinstallatie e.d te kun nen installeren. De gemeente wil daar echter niet van weten en risch bij het kerkelijk werk betrok ken. Dit alles ziet Wilmink als een interessante uitdaging. Een bij komend voordeel is dat hij wat dichter bij ouders en schoon ouders (in resp. Hardenberg en Dokkum) komt te zitten. Voor de predikantsplaats in Zuid-Laren be stond grote belangstelling. Op de advertentie die in oktober ver scheen, reageerden tientallen sol licitanten. De in Hengelo geboren Han Wil mink studeerde theologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. In juni 1990 begon hij zijn werk in Oosterend, zijn eerste gemeente. (ADVERTENTIE) (jrrew "^wartjirr/i Im bd bnr /andaag beslist het college over jen voorstel van het Texels Ver- jond van Ondernemers (TVO) om J]ie reinigingstarieven in het voor- Jeel van de bedrijven aan te pas- |(]»en. Consequentie kan zijn dat de :arieven voor particulieren iets Gfrmhoog gaan. Als stok achter de Jeur dreigen de ondernemers met ^|3on particuliere vervoerder in zee te gaan. cc Wethouder Poster (financiën) 'j toonde zich gisteren niet echt on- dfer de indruk van dit dreigement. Hij erkende wel dat het weglopen jan de ondernemers voor de ge- Tieente financiële gevolgen zal F lebben. „Maar we streven er nog steeds naar de burgers te ont zien." Het geschil over de reinigingstarie- (kven speelt al lange tijd en was me- ahigmaal onderwerp van overleg ^tussen gemeente en onderne mers. Op advies van de onderne mers zijn de tarieven al op andere -/vijze gerangschikt en overzichte- lijker gemaakt. Daarbij bleek vol gens TVO dat de tarieven voor bedrijven jarenlang hoger zijn ge weest dan nu het geval is. De ge meente is ook tegemoet gekomen aan het bezwaar dat bedrijven die hun afval via de gemeente afvoe ren in hun tarieven ook bepaalde maatschappelijke kosten, zoals de afdekking van de vuilstort en af voer van glas doorberekend kre gen. Ondernemers die een particuliere vervoerder in de arm namen, ontliepen deze kosten. De gemeente brengt deze lasten voortaan aan geen enkel bedrijf meer in rekening, uitsluitend aan particlieren. „En ondernemers zijn tenslotte ook particulieren", stelt TVO-voorzitter Ko Vinke. Cijferwerk In het nieuwe voorstel heeft TVO het cijferwerk dat de gemeente tij dens het overleg met de onderne mers ter tafel bracht nog wat aangescherpt. Met name het aan tal kilo's dat pej- kubieke meter af val als standaard wordt gehanteerd, valt in het TVO- vöorstel wat lager uit, ten voordele van de bedrijven. Afhankelijk van de beslissing van het college, zal TVO haar leden al of niet advise ren met een particuliere afvalver- voerder in zee te gaan. „Mocht het nodig zijn, dan geven we de voor keur aan een Texelse onderne mer." Uit 17-jarig meisje uit De Koog brak gistermiddag een been toen zij op het kruispunt Rontweg-Gasthuisstraat door een automobilist werd ge schept. De auto kwam uit de richting Den Burg. De bestuurder, een inwoner van 't Horntje, had zijn aandacht bij een van rechts komende motorrijder en zag daarom het fietsende meisje dat van links over het rijwielpad naderde, te laat. Bij de botsing werd ze van de fiets geslingerd en sloeg met het hoofd tegen de voorruit van de auto en met een been tegen de bumper. Na eerste hulp (foto) waarbij het gebro ken been werd gespalkt, werd ze per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Afgezien van een versplinterde voorruit van de Renault personenauto, was er weinig materiële scha de. (Foio Harry do Graaf) Dominee Han Wilmink van de Ge reformeerde Kerk Oosterend gaat Texel verlaten. Hij is per 1 sep tember benoemd tot predikant van de Gereformeerde Kerk van Zuid-Laren. De 34-jarige Wilmink heeft het in Oosterend naar zijn zin, maar solli citeerde toch naar de functie in Zuid-Laren. Het betreft een aan merkelijk grotere gemeente met 1900 leden, waaraan twee predi kanten zijn verbonden. Zuid-Laren is een forensenplaats met veel in woners die overdag werken bij uni versiteit en rijksdiensten in Groningen. Er zijn naar verhouding veel jonge gezinnen bij. Diverse gemeenteleden zijn organisato- het gebouw graag voorzien van een puntkap wat volgens hem veel fraaier is dan het thans goed gekeurde afgeplatte model. Ook na het schrappen van één verdie ping zou dat mogelijk zijn ge weest, maar door die kap zou het gebouw toch iets hoger zijn ge worden dan het bestemmingsplan toelaat. Dat was dus niet bespreekbaar na alle voorgaande commotie. Visser zegt er moeite mee te hebben dat het strikt toe passen van een regel leidt tot een minder goed resultaat. Twee bromfietsers zijn op de bon gegaan omdat ze in de nacht van zaterdag op zondag met drank op reden. Een 16-jarige jongen uit De Koog werd in de Parkstraat aange houden en een 19-jarige dorpsge noot in de Kogerstraat. Eén bromfiets werd voor technisch on derzoek meegenomen. Een historische hoogtepunt, zo omschreef wethouder Daan Schilling (ruimtelijke ordening) de ondertekening van de beginsel verklaring die moet leiden tot uit voering van het convenant tussen Texel en de provincie. Dat de be langhebbenden vrijdagmiddag in strandpaviljoen paal 9 hun hand tekening zetten, betekent echter allerminst dat al overeenstem ming is bereikt over de invulling. „We zullen nog vele valkuilen te genkomen op onze weg." Struikelblok is vooral de aanwij zing van natuurontwikkelingsge bied, dat Gedeputeerde Staten het liefst bij Den Hoorn ziet. De ge meente en vooral de landbouw heeft zich hier tot dusver hevig te gen verzet. Landbouwvoorman Ri- nus Kuiper ziet de ondertekening echter niet als een knieval, maar beschouwt eventueel verlies aan landbouwgronden wel als een aderlating. Vrijdag liet hij zich van een realistische kant zien. „Het is buigen of barsten. We hebben heus een veer moeten laten, maar onder de gegeven omstandig heden kunnen we niet anders. Met dit akkoord kunnen we elkaar recht in de ogen kijken." Kuiper schaarde zich vrijdagmiddag te midden van vertegenwoordigers van de recreatiesector (Harry Wuis), de Werkgroep Landschaps- zorg (Gerhard Cadee), de gemeen te (Daan Schilling) en de provincie (gedeputeerde Hans Rielrooij). „Het echte werk, samen iets moois van Texel maken, moet nog beginnen", aldus Cadee. Hij vrees de dat de hobbels die het vijftal bij het verdere overleg zal tegenko men meer voorstellen dan de ver keersremmers in de Witteweg. De vredige overlegsfeer was een ver ademing voor gedeputeerde Tiel- rooij. „Enkele jaren geleden wilde de Texelse boeren mij nog in het Marsdiep gooien, maar dat lijkt nu wel wat veranderd." Hij wees de ondertekenaars op het belang van het convenant. „Er wordt naar ons gekeken. Als deze gebiedsgerichte aanpakslaagt, krijgt die in andere gebieden navolging. Bij een pro bleem kunt u op de provincie reke nen." De vergunning voor de aanleg van de golfbaan bij De Krim zal waar schijnlijk spoedig rond zijn. Over de kwestie rees twijfel omdat is gebleken dat het terrein ten zuid en van De Krim een van de gebie den is die in aanmerking komt voor de natuurontwikkeling die de provincie voor ogen staat. De artikel-19 procedure die inmid dels is gestart zal bij de provincie niet op langdurig verzet stuitten, verwacht de gemeente. Een en an der houdt verband met aanwijzing van een ander gebied voor natuu rontwikkeling. Daarmee moeten de provicie, Staatsbosbeheer en het rijk akkoord gaan, wat nog eni ge tijd in beslag kan nemen. „Maar erg lang kan het niet meer duren", voorspelt Jim Ie Roux, hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening. Hij was vrijdagmorgen aanwezig bij het overleg tussen het college van b en w en gedeputeerde Frans Tielrooij en had niet de indruk dat de lokatie van de golfbaan voor problemen gaat zorgen. Dat is ook niet te hopen, vindt Krim-directeur Martin Warnaar, die al zo'n zeven jaar met plannen voor een golf baan rondloopt en voor de beno digde gronden koopopties heeft verworven. Zodra hij groen licht krijgt zal met de aanleg worden begonnen. „We staan al in de startblokken." wegen ernstig te lijden van de transporten en zal reparatie en herstel onnodig veel geld kosten." De dorpscommissie van De Cocksdorp deelt de opvatting van het CDA. De partij vraagt het col lege „alles uit de kast te halen" om te zorgen dat SBB ervan over tuigd raakt dat de dijkweg moet worden geopend voor vrachtver keer. „Hier mogen geen risico's worden gelopen." Ook Texels Belang komt met een reactie op de houding van Staats bosbeheer. (ADVERTENTIE) Gerhard Cadee. Rinus Kuiper. Daan Schilling en Harry Wuis Ivlnr) kijken toe hoe gedeputeerde Frans Tielrooij (links) als eerste de beginselverklaring ondertekent Drukkerij/Uitgevenj Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 - 62600 Fax 02220 - 14111 Het gebouw met de tijdelijke kubus op de top. Hoewel hij minder hoog wordt dan de bedoeling was van de opdrachtgever, is de appartementen..toren" van Greenside nu al een opvallend punt in de nieuwe wijk van De Koog. iFoto Harry de Graafi vindt dat deze techniek maar in een ander deel van het gebouw moet worden geplaatst, desnoods ten koste van een der apparte menten. Voor soepelheid in deze voelt men niets, gezien de voorgeschiedenis. Zoals bekend zou de „toren" aan vankelijk 18 meter hoog worden. De vereniging Tien voor Texel kwam daartegen in het geweer. De bouw kwam daardoor langdu rig stil te liggen en werd hervat toen de gemeente accoord was gegaan met een aangepast onder werp: het complex zou nu niet ho ger worden dan 12,50 meter, dus binnen het maximum van 13 me ter dat het huidige bestem mingsplan voorschrijft. Er zou een rel kunnen uitbreken als het ge bouw nu toch nog deze maat zou overschrijden. Architekt Jan Visser (gesteund door de Welstandscommissie) had Het CDA vindt het onbegrijpelijk dat Staatsbosbeheer voor het transport van materiaal voor de strekdam bij de vuurtoren de weg langs de Waddendijk in polder De Eendracht niet open stelt. „Deze weg is toch speciaal aangelegd voor transporten ter verdediging van de Texelse kust." „Wanneer SBB het verstoren van rotganzen als argument gebruikt, zetten wij daar grote vraagtekens bij", schrijft het CDA in een brief aan het college. „Als de rotganzen voldoende en kwalitatief goed gras hebben te vreten, blijven de vogels wel zitten. Gewenning treedt heel snel op." Het CDA heeft nóg een argument. „In het verleden heeft er bij werkzaamhe den voor verhoging van de Wad dendijk een ongeluk met dodelijke afloop plaatsgevonden. Herhaling moet worden voorkomen. Er on- staat een levensgevaarlijk situatie als de zwaar beladen vrachtwa gens gebruik moeten maken van de Stuifweg, Hoofdweg en Steng- weg. Aan enkele wegen wonen jonge gezinnen met schoolgaande kinderen die er dagelijks gebruik van moeten maken. Zwaar vracht verkeer geeft extra gevaar voor de jeugd. Verder hebben de smalle (ADVERTENTIE) Het Jan Ayeslag en de Natte Vla kweg zijn vandaag en morgen af gesloten voor al het verkeer. Op een aantal plaatsen groeien wor tels van bomen door het wegdek. Deze moeten worden verwijderd en de gaten die hierdoor ontstaan moeten worden opgevuld. Rijks waterstaat zal de werkzaamheden uitvoeren. pak 8 stuks QQ van 209 voor Jv/ Max. 3 pak per klant Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 4

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1