„Georgische opstand moet meer bekendheid krijgen" „We willen graag dat mensen langer blijven' Staatsecretaris opende expositie Bibliotheek „gezellig" verbouwd Zweefvliegclub schaft stiller toestel aan Stormloop op Teso-aandelen TEXELSE COURANT Kinderdansgroep folklore Texelse brigade hielp bij evacuatie Tessel beste visser Geslaagd De aankondiging dat Teso voortaan aandeelhouders vijftig gratis overtochten biedt, heeft een ware stormloop ontketend. De Texelse banken werden overspoeld met vragen om aandelen en in de rubriek „Texelaartjes" van deze krant staan ook diverse oproepen. „Normaal krijgen we één twee vragen om Teso-aandelen in de maand. Nu wel vijftien op één dag", aldus een medewerkster van de Rabobank. Probleem is dat de aandelen met een nominale waarde van f 5,- nau welijks te krijgen zijn. Dat drijft de prijs omhoog. „De waarde ligt rond de ƒ750,-, maar er zijn nu genoeg mensen die bereid zijn veel dieper in de beurs te tasten", aldus een andere bankmedewerkster, die belangstellenden erop attendeert dat de kopers ook nog over- schrijfkosten bij de notaris staan te wachten. „En dat is toch ook al gauw /Ï50,-." Aandelen van f 25,- zijn iets meer voor handen, maar die zijn veel duurder. „Die gaan wel voor f3500,-. Al is het natuurlijk net wat de gek ervoor geeft." De banken schrijven de namen van belangstellenden op. Als een aandeel wordt aangeboden, worden verkoper en koper met elkaar in contact gebracht. Ook wordt wel doorverwezen naar Teso. Daar viel het aantal bellers wel mee. „Bij ons liep het geen storm. Wel hebben we enige vragen gehad over hoe nou precies zo'n pas moest worden aangevraagd", aldus een medewerkster. DINSDAG 7 FEBRUARI 1995 In de rubriek Texelaartjes wordt veel gevraagd naar Tesoaandelen. De balie is efficient en overzichtelijk. iFoto Tessa de Graaft) van de stoelen en André Smit maakte bankjes en fietsbeugels voor de deur. De enige overkantse firma die eraan te pas kwam zorg de voor het nieuwe plafond. De kosten bedroegen ƒ190.000,-. „We hadden een aardige reserve en we hebben een lening gekre gen van de gemeente", legt Klerk uit. Het abonnementsgeld hoeft dus niet omhoog? „Ja, toch wel", zegt Klerk. „Maar dat is omdat allé prijzen sterk zijn gestegen voor boeken, tijdschriften, verzekerin gen, huurcontracten enzovoorts." Nu de verbouwing is afgerond krij gen lezers nog een week de tijd (tot zaterdag a.s.) om boetevrij hun geleende'boeken in te leveren. Klerk: „En anders zijn ze de week erna vies de pineut...." De kinderdansgroep van de folklo re start met oefenen op dinsdag 14 februari van 15.45 tot 16.15 uur. Minimum leeftijd voor deelna me is vijf jaar, er is geen maxi mumleeftijd. Vroni Mosk leert de kinderen ver schillende dansen voor de zomer se optredens tijdens de folk- lorewoensdagen. Voor kostuums wordt gezorgd. Geoefend wordt in de gymzaal van de Jozefschool, meedoen kost ƒ10,- voor het hele seizoen. Twee kinderen is ƒ15,-. Ter gelegenheid van de 50-jarige bevrijding geeft Den Helder een herdenkingspenning uit die als betaalmiddel kan worden gebruikt. Gmelich Meijer schonk zaterdag het eer ste exemplaar aan burgemeester Van Rappard van Texel. (foto Harry de Graat) voerig de gang van zaken tijdens de Russenoorlog de revue passe ren. Hij vertelde onder meer dat de expositie juist vandaag werd ge opend omdat het precies vijftig jaar geleden was dat het Georgi sche bataljon van Zandvoort naar Texel werd getransporteerd, waar zij in de nacht van 5 op 6 april een strijd ontketenden, die zij meren deels niet overleefden en die ook 89 Nederlanders het leven kostte. Eiland Staatssecretaris Gmelich Meijling zei dat de opstand zich ook in fi guurlijke zin op een eiland heeft af gespeeld. Nog steeds is er buiten Texel weinig over bekend. De ten toonstelling kan eraan bijdragen dat dit anders wordt. Gmelich Meijling sprak zijn bewondering uit voor de moed van de Texelaars die Georgiërs voor de Duitsers verbor gen hebben gehouden of op een andere manier hebben geholpen en daarbij hun leven in de waag schaal stelden. Wie Georgiërs hielp liep de kans met zijn hele ge zin te worden doodgeschoten en huis of boerderij werd in brand gestoken. Spreker ging Ook in op de situatie die zich ten aanzien van Georgië na de oorlog ontwik kelde. Sinds de koude oorlog is er weer regelmatig contact tussen Texel en het Kaukasische land. Het probleem is echter dat het sinds 1991 onafhankelijke Georgië kampt met oorlog en economi sche malaise. De regering doet echter zijn best. Het land doet sinds vorig jaar mee met het Part nership for Peace van de Navo. De komende tijd zal de Navo overleg gen over verdere samenwerking. Aan de openingsplechtigheid werd veel afbreuk gedaan omdat de sprekers niet te volgen waren. De geluidinstallatie viel herhaaldelijk uit, maar ook als hij wel werkte was de galm in de grote ruimte zo sterk dat er weinig was te verstaan. De manifestatie „Van Normandië tot Nieuwediep" waarvan de Georgië-expositie onderdeel is, is tot 31 augustus te bezichtigen. De hoofdzakelijk uit foto's bestaande deeltentoonstelling kan voor Texe laars interessant zijn, maar is in de eerste plaats voor mensen van el ders bedoeld, die door middel van een tekst op een paneel aan het begin globaal over het verloop van de opstand worden geïnformeerd. Entree f5,-; Kinderen en 65 plus sers f4,-. Korting voor groepen. Ook de Texelse Reddingsbrigade van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelin gen was ingeschakeld bij de eva cuatie van mensen uit de bedreigde riviergebieden. De brigade (twee ploegen van tien man) maakte deel uit van de KNBRD-groep, die werd onderge- bracht in de luchtmachtkazerne in Nijmegen. Van hieruit trokken zij naar het bedreigde gebied bij Och- ten en Moor waar dank zij een goede organisatie effectief werd opgetreden. Er werd goed samen gewerkt met de Nijmeegse red dingsbrigade die de Texelse brigade gastvrij in het clubhuis onthaalde als de omstandigheden het toelieten. Herhaaldelijk deden zich tijdens het werk ontmoetin gen voor met collega-redders die elkaar kenden van het bewakings- werk op Texel. Zelfs signaleerden de KNBRD-ers op een gegeven moment een Texelse ambulance die bij het afvoeren van zieken was ingeschakeld. De KNBRD was met 120 varende eenheden en ca 500 personen in de bedreigde ge bieden actief. Met drie vissen aan de haak is sportvisser Nico Tessel winnaar geworden van de wedstrijd bij de teermolen. Vijf vissers haalden ge zamenlijk 187 centimeter vis aan wal (9 vissen). Tweede werd Jan Kingma met twee vissen (50 cm). Piet Kingma scoorde drie centime ter minder. De laatste wedstrijd in de winterserie wordt zondag 19 februari aan de Ottersaat gehou den. Donderdag 2 maart staat de jaarvergadering op de agenda. Het vissersberaad in 't Skiltje begint om 19.30 uur. Aan de Noordelijke Hogeschool te Leeuwarden heeft Inge Zegel het diploma HBO-V behaald. Tllfïe Texelse „Russenoorlog" was .en tragedie waarover buiten axel meer bekend zou moeten ijn. Om die reden werd het zinvol Kiievonden om een tentoonstelling ''■ver dit onderwerp in te richten p het vasteland. Aldus motiveer- J e Wim Kalkman zaterdag het esluit om de expositie „Texel, lederlands laatste slagveld" neer 3 zetten in de scheepma- ersloods van de voormalige rijks- verf „Willemsoord" in Den leider. >e uitstalling van foto's, geschrif- 3n en andere zaken die op de mui- S3rij betrekking hebben vormen als jeeltentoonstelling een onderdeel jan een omvangrijke expositie .o Van Normandië tot Nieuwediep" die ter gelegenheid van de 50-jarige bevrijding in het werf- complex is te zien. Er zijn meer van dergelijke lokale en regionale deelexposities, bijvoorbeeld over de bombardementen op Den Hel der en de inundatie van de Wierin- germeer. Betrokkenen De officiële opening door staats secretaris van defensie drs J.C. Gmelich Meijling werd zaterdag middag door een grote schare ge-% nodigden bijgewoond, waaronder velen van Texel. Mensen van het voormalig verzet, nabestaanden van slachtoffers, kinderen van Ge orgiërs en andere direkt betrokke nen en geïnteresseerden gaven acte de présenêe. De expositie is ingericht door Wim Kalkman uit Den Helder. Als 16-jarige jongen woonde hij*op Texel en maakte de opstand van nabij mee. In de loop der jaren heeft hij een omvangrijke collectie foto's, geschriften, documenten en gebruiksvoorwerpen opge bouwd die aan de verschrikkingen van de opstand herinneren. Kalk man schreef samen met J. Bartels een boek waarin de bloedige ge beurtenissen van april 1945 niet als opstand maar als muiterij wer den aangeduid, want het Georgi sche bataljon was een regulier onderdeel van de Duitse krijgsmacht. Halve eeuw Kalkman zelf liet zaterdag vrij uit- Jan Klerk met een medewerkster in de jeugdhoek. waar tevens een fraaie nieuwe kast staat. (foto Tossa de Graaft) Overigens voldoet ook de Sperber nog aan de wettelijke norm. De club zocht al geruime tijd naar en stil vliegtuig, ter vervanging van de éénzitter Milan. Piet Stan daart bracht een bezoek aan de Vivat-fabriek in Tsjechië en kwam daar op het spoor van het tweede hands toestel, dat precies voldeed aan de eisen van de club, ook wat betreft de prijs. Er is geen denken aan dat de 25 leden tellende club zich een nieuw toestel kan veroor loven. Het bedrag van f80.000,- kan echter worden gefinancierd uit eigen middelen, sponsoring door Vakantiecentrum De Krim, openingshandeling. Terwijl Wim Kalkman middentoekijkt, knipt Gmelich Meijling het lint door. (foto Harry de Graat) Het was niet gezellig. Mensen lie pen er snel weer uit als ze hun boeken hadden. Een duffe boel. Maar dat is nu verleden tijd: de Texelse bibliotheek heeft een complete opfrisbeurt ondergaan. Er komt nog een officiële opening op 25 februari, maar de biblio theek is momenteel alweer druk in bedrijf. In een compleet nieuw jas je. „Dat was hoog nodig", vertelt bibliothecaris Jan Klerk. „Het be gon eigenlijk met de opstelling die niet voldeed. Twintig jaar geleden was alles neergezet en daar zijn steeds stukjes aan vastgebouwd. Daar was de verlichting niet op aangepast en omdat die niet mo biel is, bleef ons niets anders over dan de hele boel maar ineens aan I te pakken." Rolcontainers Klerk maakte een plan en legde J dat voor aan het bestuur. Met hulp van veel vrijwilligers werd 12 ja nuari gestart met het inpakken van alle boeken. „We hadden tevo ren de leden gevraagd veel boeken te lenen, maar er bleef toch nog genoeg over om op te ruimen." De 400 dozen werden op rolcon tainers gezet, die tijdens de ver bouwing steeds konden worden verplaatst naar een plek waar ze niet „voor de benen" stonden. Be halve een nieuw plafond en frisse kleuren (wit met blauw en de si- naalkleuren geel en cyclaam) werd ook nieuwe automatiseringappa- ratuur geïnstalleerd. „De oude was compleet versleten. Boven dien zijn we overgestapt op een nieuw systeem met barcodes", al dus Klerk. Kinderwagens De onbenutte „dooie" hoeken werden functioneel ingericht. „De jeugdhoek was veel te klein. Voor al de plek met de peuterboeken moet ruim zijn, daar komen ook veel moeders met kinderwagens." Een centrale ruimte waar lezingen kunnen worden gegeven werd ge- creeerd, evenals een expositie ruimte voor schilderijen, waar iedereen door de veranderde en tree automatisch langs loopt. Dat is hetzelfde met de totaal nieuwe balie, die bij de in/uitgang van het gebouw is gemaakt. De leeshoek is voorzien van fraaie tafels, die uitnodigen om lekker aan te zitten lezen. „En dat is nou juist de be doeling", vertelt Klerk. „Het moest allemaal gezelliger. We wil len graag dat de mensen wat lan ger bij ons blijven en niet meteen de deur weer uit hollen als ze boe ken hebben gevonden. Maar dat lukt alleen als er bij ons een pretti ge, uitnodigende sfeer hangt. Dat is nu aardig gelukt." Om meer mensen naar de biblio theek te krijgen worden komende tijd veel zaken georganiseerd. Zo staan lezingen op het programma van schrijvers als Gerrit Jan Zwier, Koos van Zomeren, Ivo de Wijs en Lydia Rood. De lezingenruimte is overigens alleen bedoeld voor eigen gebruik door de bibliotheek. „We verhuren 'm niet." Texelse bedrijven De verbouwing is, behalve door vrijwilligers, gedaan door Tebo, Bremer schilders, VEM, Westerla- ken en Bosma. Johan Tromp maakte de balie en de leestafels, De Bolder verzorgde de stoffering De Texelse Zweefvliegclub neemt het komende voorjaar een nieuw motorzweefvliegtuig in gebruik. Het is een tweezitstoestel van het Tsjechische fabrikaat Vivat, dat tweedehands in Duitsland is ge kocht voor DM 80.000,- wat on geveer de helft is van de nieuwwaarde. Directe aanleiding voor de aanschaf zijn de wettelij ke bepalingen die zijn gericht op het terugdringen van het lawaai dat uitgaat van het vliegveld Texel, de „zonering". De zoneringsvoorschriften stellen beperkingen aan geluidssterkte in relatie tofehet aantal vlieguren van de toestellen. Hoe minder lawaai er wordt gemaakt, hoe meer er mag worden gevlogen. De gebrui kers van het vliegveld hebben er dus belang bij dat de motoren van hun vliegtuigen zo stil mogelijk zijn. De nu aangeschafte Vivat geeft een geluidsbelasting van 54 db op een afstand van 300 meter, de normale vlieghoogte. Ter vergelij king: de eveneens bij de zweef vliegclub in gebruik zijnde Sperber-tweezitter geeft 64 db. Dat lijkt een klein verschil, maar het is ongeveer het dubbele ge luidsvolume omdat de db-cijfers een logarithmisch verloop hebben. een investeringssubsidie van de gemeente, een lening en de op brengst van de Milan. Laatstge noemd vliegtuig, dat tien jaar bij de club in gebruik is geweest, gaat de volgende maand naar een nieu we eigenaar in Budel. „Vliegt als een Spitfire en zweeft als een Ka6", stond in de advertentie waarmee de club het toestel in twee luchtvaartbladen aanbood. De nieuwe Vivat kwam in septem ber al naar Texel. Standaart, gehol pen door onder meer Piet Flens en Rob Haverman, zijn sindsdien be zig met aanpassen en opknappen. Omdat het toestel uit Oost-Europa komt is het verkrijgen van de voor Nederland geldende certificaten een omslachtige en moeizame af faire, maar het ziet ernaar uit dat de Rijksluchtvaartdienst uiteinde lijk het Bewijs van Luchtwaardig heid zal afgeven. In april kan dan gevlogen worden. De Vivat motorzwever na aankomst op het Texelse vliegveld in september j.l toestel is nadien gedemonteerd en aangepast

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5