Vier genomineerden Dubbele von Sion Rolstoelers moeten zichzelf bewijzen" Klaas Fris coördineert jeel Langeveld-imperium ezwarencommissie mag op zelfde voet verder %oreca-tycoon wil afbouwen E- Mensen TEXELSE^ COURANT' Nog meer leden van Staten op Texelbezoek Rolschaatsers naar de ijsbaan? ik zeggen wou... ESO, het heen- en weer? Raad moet kruit niet verschieten Gastvrij Texel Hartverwarmend II Politie-onderzoek naar criminaliteit Groothuisbezoeken Radio Noordholland over windmolens Hans Bakker praat over reddingswezen Jacob-Floris de Visser woont op zichzelf DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 geveld erover zich definitief uit de zaken terug te trekken. (paar apart. Klaas Fris en Frits geveld. Zeker nu Fris het ma- ement van de vier horecaza- 5J van Langeveld in De Koog op heeft genomen. Voorlopig een proefperiode van mini- Jl een jaar, om „aan elkaar te jnen". Maar als de proef Igt denkt horeca tycoon Lan- Fris: nieuwe uitdaging. „Ik zit nou al meer dan dertig jaar in de horeca en heb het zo'n beet je wel gezien", verklaart Frits „Beer" Langeveld (51) de opmer kelijke stap. Het komt erop neer dat Klaas Fris de coördinatie krijgt over disco De Toekomst, eetcafé The Talk of the Town, nachtcafé De Beerekuil en 't Galjoen. Elk be drijf houdt een zelfstandig be drijfsleider met een eigen verantwoordelijkheid. Langeveld: „In dat opzicht verandert er wei nig." Fris krijgt als algeheel coördinator vergaande bevoegdheden. Als ma nager houdt hij zich bezig met or ganisatie, personeelsbeheer, financiën, etc. en heeft de eindve rantwoordelijkheid over de bedrij ven. Van overname is voorlopig geen sprake. „Dit is een proefperi ode. Als het ons goed bevalt kijken we wel verder. In ieder geval is niets uitgesloten. Het is een soort geleidelijke overgang." Pilaar In zijn nieuwe functie zal Klaas Fris, nu nog kastelein in zijn café De Pilaar, niet zelf achter de Koger tapkast plaatsnemen. „Het werk achter de bar ken ik nu wel. Niet dat ik het in De Pilaar niet meer leuk vind, maar ik ben gewoon aan wat anders toe." Dat werd vorig jaar al duidelijk, toen Fris de ex ploitatie van De Lindeboom op zich wilde nemen. „Dat was voor mij dè ultieme uitdaging. De coör dinatie van de zaken in De Koog doet daarvoor niet onder. Ik heb nu eenmaal een flinke dosis gel dingsdrang." Dankzij deze ambitie en zo'n vijf tien jaar ervaring in de Texelse ho reca is Fris (36) voor Langeveld een geschikte kandidaat voor eventuele overname. De Koog is geen vreemd terrein voor Fris. Voor hij de Pilaar overnam werkte hij jarenlang in de Koger horeca. Langeveld zelf is ook bepaald geen onbekende. „Ik ben als vakantie- werker ooit bij Frits begonnen. Ik ken hem intussen wel." Zijn overstap naar De Koog bete kent niet dat Fris zich terugtrekt uit zijn zaak uit Den Burg. „Die houd ik gewoon aan, al ga ik wel op zoek naar iemand om het be heer op zich te nemen. Maar in de winter, als het in De Koog toch rustig is, stap ik er graag nog eens achter de bar." Afbouwen Voor Langeveld is de overeen komst de eerste stap naar de af bouw van zijn omvangrijke onderneming. Hij startte zijn horeca-loopbaan in het IJsbeertje op de Stenenplaats, maar de basis voor zijn huidige „imperium" leg de hij vooral als barexploitant in popboerderij Sarasani, waarmee hij in '66 startte. Naast de vier ge noemde horecabedrijven in De Koog bezit hij op het eiland tal van andere zaken, die hij heeftver- huurd of verpacht. Daarin veran dert voorlopig nog niets. Na het proefjaar met Fris, waarin hij „vanaf de zijlijn" toekijkt, denk hij erover zich geleidelijk uit de za- kenactiviteiten terug te trekken. „Het is langzamerhand tijd eens wat ander dingen te gaan doen." Welke dat precies zijn houdt hij nog even in het midden. „Maar ze zullen van totaal andere aard zijn." Texelse bezwaar- en beroep- iftencommissie functioneert W volle tevredenheid. Aanstel van een niet-politieke voorzit- is daarom niet nodig, zo en de raadsfracties. Open- maken van de hoorzittingen It de meerderheid niet ge- ist, omdat de raadsleden in de imissie dan eerder geneigd „de politieke pet op te en". eravond was dit een onder- p van gesprek in de raadscom- >ie voor algemeen en inisatorisch beleid. Aanleiding de nieuwe Algemene Wet tuursrecht (AWB), die befaam- ""Allib-wet heeft vervangen, jers die problemen hebben gemeentelijke besluiten kun- daartegen bezwaar maken bij plaatselijke bezwaar- en be- jschriftencommissie. Elke frac- uit de gemeenteraad heeft rin een lid afgevaardigd. Eén hen is voorzitter; op Texel is al jaren Peter Bakker. De wijze i.rop de fractieleider van Groen ;s die functie uitoefent, heeft n respect, zo bleek gister- nd. Alle fracties willen hem rom graag als voorzitter be den. Bakker zelf roerde aan dat dit als gevolg van de AWB prakti sche problemen kan opleveren, namelijk wanneer er besluiten van de gemeenteraad worden aange vochten. Een externe voorzitter aantrekken heeft volgens hem echter het bezwaar dat die minder „feeling" heeft met de materie dan de raadsleden. Omdat het in de praktijk slechts sporadisch raadsbesluiten betreft, stelde Hans Roeper (PvdA) voor In navolging van het CDA (van daag) en Groen Links (vrijdag) ko men drie statenleden van de PvdA maandag naar Texel. In het Haven- restaurant praten Barbara van Beij- ma, Ger Franken, Willem van der Paard en de Texelse kandidate Ca rol Korringa van 14.00 tot 16.00 uur met vertegenwoordigers van TVO, TVL, de werkgroep land- schapszorg en Tien voor Texel. Voornaamste gespreksonderwerp is de ruimtelijke ordening op het eiland. Uiteraard zijn de Texelse fractieleden Dirk Terpstra en Hans Roeper van de partij. om wél iemand van buitenaf te la ten meedraaien, maar die slechts in die paar specifieke gevallen tot voorzitter te bombarderen. Burge meester Van Rappard noemde zijn voorstel „charmant", gesteund door ambtenaar Rom van Schaik, die het helemaal voordelig vond als het externe commissielid iemand zou zijn met juridische on dergrond. Achterban De openbaarheid van de bijeen komsten bleek een gevoelig punt. Peter Bakker zei dat het normaliter een goede zaak is dat burgers in zicht hebben in het verloop van bestuurlijke besluitvorming. In dit geval ligt het echter moeilijk, om dat wettelijk slechts de bezwaar maker mag bepalen of de zitting wel of niet achter gesloten deuren plaatsvindt. De beklaagde (bij voorbeeld de buurman van de be zwaarmaker, met als inzet een omstreden bouwvergunning) heeft dus geen recht van spreken. Bakker vindt dat scheef en heeft daarom liever dat dan alle hoorzit tingen niet openbaar zijn. Andere Sprekers voerden het niet- politieke karakter van de commis sie aan als argument. „Nu zetten we onze politieke pet af, maar als er pers bij zit zijn we toch geneigd om voor de achterban te spreken", verwoordde Erna Eelman (VVD) de mening van meerderen. Burgemeester Van Rappard gaf ook de aanwezige journalisten de kans een duit in het zakje te doen. Zij pleitten voor meer openbaar heid, óók wat betreft de uiteinde lijke beslissingen van b en w, die nu in de meeste gevallen om privacy-redenen niet aan de pers worden doorgegeven. De rolschaatsbaan bij d'Ouwe Ulo is ten onder gegaan aan zijn eigen succes. Niet de omwonenden, maar de gebruikers van het ge bouw hadden teveel last van het geluid, waarop de baan werd af gebroken. Naar een nieuwe loka- tie wordt gezocht. De straatsportvereniging, die de baan bezit, wil deze het liefst op de oude tennisbaan van Deuce plaatsen. Daar voelt de gemeente echter niets voor. Met alle betrok kenen zal worden gesproken over een andere plek. De ijsbaan is ge noemd, maar daar zal dan wel een verharde ondergrond moeten wor den gemaakt. Het is de bedoeling dat daar dan ook een basketbalin richting en eventueel andere spe- lattributen voor de wat oudere jeugd komen. Fiets. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de fiets van een 50-j"arige Texelaar gestolen. De grijze Gazelle stond afgesloten op de Vismarkt. i lopt iets niet! Dat was de eer- I gedachte binnen onze fraktie de bekendmaking van TESO, voortaan aandeelhouders een niteerd, maar toch royaal aan- ^ratis overtochten aan te bie- Maar wat klopt er dan niet? j een onderneming soms niet extra doen voor zijn aandeel- ders? Of het nu een koud buf- is of een aantal overtochten, kan toch uit dezelfde knip? leg het maar uit. Verklaar ïr, dat met dit initiatief de dis- sie over een goedkopere over- it voor de bewoners van het nd weer stukken verder achter- is geraakt. En vertel maar, dat prijzen van Teso-aandelen op e manier kunstmatig verdub- in. Dat straks elk aandeel ook stemhebbende aandeelhouder ïvert, zodat de te verwachten Poolse landdag in geen enkele Texelse zaal meer past. (En dat je het koud buffet natuurlijk wel kunt vergeten.) Het enige steekhoudende argu ment tegen blijft, dat een kleine categorie min of meer toevallige aandeelhouders, nu aangevuld met een aantal kapitaalkrachtige lieden, goedkoop over kunnen va ren, terwijl het overgrote deel van de Texelaars daarnaar kan fluiten. Op de andere waddeneilanden is niemand aandeelhouder, maar alle inwoners hebben daar allang forse reducties op het personenvervoer. De nieuwe Teso-actie lijkt dus maatschappelijk ongewenst. Tot ons genoegen kregen wij van een goede fee de beschikking over het verslag in de Texelse Courant van de aandeelhoudersvergadering in januari 1994. In die vergadering werd de vraag naar een koppeling tussen deelname (in de beoogde coöperatie) en gratis vervoer aan de orde gesteld door o.m. de heer Traudes. Het antwoord van president-commissaris Bakker was echter onverbiddelijk. Hij stel- „Als het aan mij ligt, schaffen we de rondvraag af." Aldus burgemeester W. van Rappard ^gisteravond tijdens een korte discussie over het verloop van Ide maandelijkse raadsverga deringen. Het college van b en w denkt er volgens hem genu anceerder over: „Sommige vragen zijn handig, sommige horen niet in de raad thuis, maar in een commissieverga dering." Raadslid Erna Eelman (VVD) hield een pleidooi vóór de traditionele rondvraag: „Laten we het alsjeblieft niet schriftelijk afdoen. Een rond vraag verhoogt de levendig heid en .voorkomt het doodbloeden van de vergade ring." Besloten werd hierover nog eens apart van gedachten te wisselen. Van Rappard wil dan ook de volgorde van de raadsagenda ter discussie stellen. „Door de ingekomen stukken aan het begin van de vergadering ver schieten de raadsleden al vaak hun kruit, voordat de écht belangrijke agendapun ten aan de orde komen." Hij stelde voor de minder belang rijke punten naar achteren te verschuiven. „Al", knipoogde de burgemeester, „maakt het mij niks uit hoe lang het duurt, ik duik toch nooit voor enen in m'n nest..." de „de koppeling maatschappelijk onverantwoord te vinden" en zei letterlijk nog: „We mogen de Texe laars, die geen lid willen worden bijvoorbeeld omdat ze het niet kunnen betalen, maar die even goed afhankelijk zijn van de boot, niet uit het oog verliezen". Toen we te horen kregen dat we moesten evacueren gingen onze gedachten meteen naar Texel. Dus de familie Rozendaal van Waddenpark Avanti gebeld en we waren van harte welkom, al kwa men we wel met negen volwasse nen, twee kleine kinderen, drie honden en een kat. Het was heer lijk om na al het gesleep met meu bels, uren file en veel stress op een vertrouwde plaats te komen en vertrouwde gezichten te zien. Zoals gewoonlijk kregen we koffie aangeboden en in de drie huisjes brandden de kachels en lag het lin nengoed klaar. Dus een heel harte lijk welkom. Janny Rozendaal heeft voor ons geïnformeerd of en hoe we de boot vergoed konden krijgen. Toen dat mogelijk was, was dat natuur lijk geweldig. Van de familie Bak ker kreeg elk huisje een taart en het begon waarachtig een beetje vakantie te worden. Ook de tv's waren een uitkomst, zo bleven we op de hoogte van het laatste nieuws en zagen hoe het met het water ging, eb of vloed, over geld mocht niet gesproken worden, ook de gemaakte onkosten zoals gas, water en electra mochten we niet betalen. Bij deze willen wij alle mensen die ons geholpen hebben en met ons hebben meegeleefd zoals de VVV, de familie Bakker en de tv-firma heel hartelijk bedanken en in het bijzonder natuurlijk de familie Ro zendaal van Waddenpark Avanti. Tot van de zomer. Familie P.J. Maters, Culemborg Zo hoor je het nog eens van vreemd! Maar de vraag blijft, waarop Teso-beleid nu eigenlijk is gestoeld. Net als de boot mis schien: op het heen- en weer? PvdA-fractie gemeenteraad Texel Evacuatie van Culemborg. We hoorden op dinsdagmiddag dat we donderdags weg moesten zijn. Dus: inpakken geblazen, ook bij moeders van 86. We besloten naar onze caravan op camping Bregkoog te gaan, alleen was daar het water al afgesloten in verband met de winter. Na een moeizame tocht, want alle wegen zaten verstopt, besloten we de eerste nacht op Texel een hotel te nemen om lekker te kun nen douchen, slapen en ontbijten. Helaas, het hotel bleek gesloten. Toen maar naar appartementen- verhuur Kobeko. Carla en Hans Huisman van het Kerckeland vin gen ons op. Leonie Boersen werd gebeld, zij stelde haar apparte ment beschikbaar. Later bleek meer familie van ons op het eiland te bivakkeren. Ook zij konden te recht op Het Kerckeland, evenals moeder die we hebben opgehaald. We kregen te horen dat we ons moesten melden bij de VVV. Daar kregen we ook nog de bootkosten vergoed. Dolgraag willen wij ieder een bedanken voor alle hulp en het medeleven. We hebben nog een kleine daad terug kunnen doen: in een wei langs de Krimweg lag een verwenteld schaap dat we weer op zijn poten hebben gezet! Cor en Nel Sleeuwenhoek Culemborg T'ai-Chi Chuan. Vrijdag en za terdag wordt een T'ai Chi Chuan bijeenkomst gehouden over lopen in het dagelijkse leven. Informatie via 19706. Frits Langeveld:....langzaam afbouwen. Voor de Dubbele von Sion erepen ning zijn uit tien kandidaten vier genomineerden gekozen. Het zijn Geuko Haikens, Jan Kager, de KNRM en de Musicalvereniging. De uitreiking vindt plaats tijdens een vrolijke bijeenkomst op 25 maart in d'Ouwe Ulo. Sinds 1964 wordt ieder jaar de Dubbele von Sion aangereikt aan mensen of instanties die zich op cultureel- of welzijnsgebied ver dienstelijk hebben gemaakt. Hoe wel het aantal kandidaten dat wordt voorgedragen terugloopt, heeft de Welzijnsstichting tot nu toe ieder jaar een keuze kunnen maken. Nora Verhey: „De meeste mensen weten wel iemand die ze willen voordragen, maar het valt hen zwaar om een motivatie op papier te zetten. Vroeger gebeurde dat veel meer." Uit de kandidaten zijn de vier ge nomineerden gekozen. Geuko Hai- „Voelt u zich wel eens onveilig?" Verschillende Texelaars zijn giste ren met die vraag gebeld door medewerkers van Intomart en B B. Deze bureau's doen in op dracht van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken een onderzoek naar criminaliteit en onveiligheidsgevoelens. Het onderzoek wordt gedaan in heel Noordholland noord en neemt twee weken in beslag. Doel van de enquête is vast te stellen hoeveel mensen afgelopen jaar slachtoffer zijn geworden van criminaliteit. Daarnaast wordt een inventarisa tie gemaakt van onveiligheidsge voelens bij de bevolking. Er worden 2500 mensen gebeld, waarvan een evenredig deel op Texel. De resultaten zullen worden ver geleken met die van een gelijk soortig onderzoek dat in 1993 werd uitgevoerd. Daaruit kan wor den afgeleid hoe effectief de poli tie afgelopen twee jaar heeft gewerkt. De eindrapportage wordt in juni van dit jaar verwacht. kens is daarbij omdat hij altijd klaarstaat voor zijn medemens. Daarnaast doet hij veel goed werk op oecumenisch gebied. Jan Ka ger is ook een bijzonder mens. Al sinds 1965 organiseert hij de palmpaasoptocht in Den Burg. Daarnaast is hij actief in de buurt vereniging, de volkstuinderverem- ging, de scouting en bij de jaarlijkse taptoe. Tevens is hij vrij willig chauffeur voor Sint Jan. De Musicalvereniging biedt Texel al tien jaar veel op cultureel ge bied. Een grote groep mensen ver zorgt jaarlijks een productie waar De Hervormde Gemeente Eierland en De Cocksdorp houdt vanavond in Bethel (Eierland) om 20.00 uur een groothuisbezoek met als the ma „leve de kerk". Op woensdag 1 maart is een zelfde bijeenkomst in het gebouwtje naast de NH kerk van De Cocksdorp om 20.00 uur. De bijeenkomsten worden geleid door dominee Hans Fibbe. Aan de hand van een video praat hij met aanwezigen over hun verwachtin gen van de kerk, wensen en ver langens en eventuele vernieuwin gen. ledereen is welkom. Radio Noordholland verzorgt woensdag (morgen tussen 12.00 en 12.30 uur een rechtstreekse uitzending van een openbare dis cussie over het plan om op de Noorderdijk windmolens te plaatsen. De initiatiefnemers van het plan (Jan Kuiper van EcoMare en Hans Roeper van de organisatie „Zon en wind" komen aan het woord maar ook tegenstanders, waaronder omwonenden. Naast mensen waarmee afspraken zijn gemaakt, zijn ook anderen die willen reage ren, welkom. Zij kunnen gebruik maken van de interruptiemicro foon. Plaats van handeling is EcoMare. De uitzending is te beluisteren via FM 93,9 Mc en via de kabel 92,5. altijd veel belangstelling voor is. De wipperploeg van De Koog en het station van de Beursplein 5 vormen de Texelse KNRM- afdelingen. De mensen van deze maatschappij staan altijd klaar voor medemensen in nood op zee. De genomineerden mogen tijdens een feestavond op 25 maart, aan vang 20.00 uur zelf een deel van het programma bepalen. Haikens koos voor een optreden van Musi- ca Texla, Kager voor de meiden groep Just Marry. De Musicalvereniging zal waarschijn lijk zelf van zich laten horen en de KNRM vertoont een promotiefilm. Betty Bakker zal de avond aan el kaar praten. De uitreiking wordt gedaan door Klaas Veenbaas, voorzitter van de Welzijnsstich ting. Aan de Rijks Hogeschool IJsel- land te Deventer, afdeling facilitai re dienstverlening, studeert vandaag Elske Fransz (22) uit Den Hoorn af. Zij volgde de richting management met als specialisatie volkshuisvesting. Gert Jan en Jacqueline Schoorl hebben het diploma spaarstroom- adviseur gehaald, dat houdt in dat zij adviezen mogen geven over energiezuinige verlichting. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Texel, heeft morgenavond een bijeen komst met een echt eindka rakter. Hans Bakker uit De Koog vertelt dan over de reddingmaatschappij en vertoont de film „Redders van de KNRM". Ook deze avond is in de kantine van OSG „Hoge Berg" (v.m. LBO), Emmalaan in Den Burg. De aanvang is 20.00 uur en intro- ducé's zijn van harte welkom! Wèl proces verbaal. Tegen de daders van een vernieling in een vakantiehuis op de Sluftervallei is wèl proces verbaal opgemaakt. De politie neemt geen genoegen met uitsluitend vergoeding van de schade (f500,-), zoals eerder door de politiewoordvoerder werd ge meld. vaardigheden worden ontwikkeld. Helemaal tevreden is hij ctaar niet. „Ik ben niet zo artistiek ingesteld. Ik doe liever iets nuttigs, zoals vrij willigerswerk, om anderen te hel pen." Om zich daarin te bekwamen gaat hij hiervoor een opleiding volgen. Vrijwilligerswerk „Ik kom nog wel graag naar het eiland, maar toch met een ander gevoel dan voorheen. In Heerhu- gowaard bouw ik nu toch een eigen leven op." De wens om zelfstandig te wonen is voor Jacob-Floris de Visser (19) uit de Prins Hendrikpolder dit jaar einde lijk in vervulling gegaan. De Man telmeeuw, een woonvorm voor gehandicapten, wordt donderdag officieel geopend door staatsse cretaris Erica Terpstra. Jacob-Floris, zoon van Adrie en Lenie de Visser, raakte bij zijn ge boorte gehandicapt door een her senbloeding. „Ik ben rolstoel gebonden omdat ik spastisch ben, maar heb wel overal gevoel in." Door zijn handicap moest Jacob- Floris van jongs af aan zijn heil aan de vaste wal zoeken. Dat begon al na de kleuterschool. Zijn basis school stond in Bergen, waarheen hij iedere dag met het taxibusje werd gebracht. Voor zijn middel bare schoolopleiding verhuisde hij naar een centrum in Arnhem. „Daar werd gevraagd hoe ik mijn toekomst zag. Zo zelfstandig mo gelijk zei ik meteen. Liefst in Noordholland, want die mentaliteit spreekt mij wel aan. Dat was drie jaar geleden." Aangezien er een flinke wachttijd is voor een plekje in een zelfstandige woonvorm, werd zijn geduld flink op de proef gesteld. Het fonkelnieuwe appartement in Heerhugowaard voldoet zeker aan zijn verwachtingen. „Vooral in het begin, dan is alles nog nieuw en leuk." Toch heeft zijn zelfstandige bestaan een keerzijde. „Vroeger had ik altijd mensen om me heen. In De Mantelmeeuw alleen tijdens gemeenschappelijke maaltijden. Maar als je naar je appartement gaat ben je alleen. Dan besef je dat je in een nieuwe omgeving woont en een hele nieuwe kennis senkring moet opbouwen." „Het bevalt prima. Gewoon te gek." Aan de opbouw van zijn nieuwe leven buitenshuis is hij nu voor zichtig begonnen. „Ik ben bezig met een jongerenkoor, maar dat heeft nog heel wat voeten in de aarde. Er wordt gekeken of ik met mijn rolstoel overal kan komen. Als dat lukt komt het moeilijkste. Niet iedereen stapt zomaar af op iemand in een rolstoel. Je moet je vaak eerst bewijzen. Veel mensen kijken de kat uit de boom, dus als rolstoeler moet je zelf het initiatief nemen en dat is toch wel lastig." Overdag is hij te vinden in activi teitencentrum, waar creatieve Bekende Nederlander Inmiddels begint de oud-Texelaar al aardig een bekende Nederlander te worden. Tweemaal was hij te zien in eenaflevering van de EO- serie „De Verborgen Wereld" over gehandicapten. Het programma gaat over zaken waar door bui tenstaanders niet zo makkelijk over wordt gepraat. Zijn „bekend heid" weerhoudt hem er niet van zijn ouderlijk huis regelmatig aan te doen, zoals dit weekend om de verjaardag van zijn moeder te vieren. Judith Flapper In de Heerhugowaardse Mantel meeuw wonen 24 mensen die wegens hun lichamelijke handicap en/of hersenletsel niet in staat zijn helemaal zelfstandig te wonen. Begeleiding wordt alleen geboden waar dat werkelijk nodig is. Jacob- Floris heeft het er al naar zijn zin. Jacob-Floris de visser, voor zijn ouderlijk huis in de Prins Hendrikpolder iFoto Gerard TimmermanI

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5