.uchtmacht wenst goede buurman te blijven Molens in Eierland strijdig met belofte? car m ook PvdA tegen verkoop goedkope huurwoningen Vogelonderzoek doorslaggevend r^fGunstige wind voorkomt overlast bommen mm Jutters Greenside TEXELSE COURANT ren™ exilfs, de gevoelige meetappara- ur bij het reddingboothuis re- 995»treerde nauwelijks luchtdruk- rschillen als de vijfhonderd •nder zijn werk heeft gedaan. zware bommen (live weapons) 3 voor operatie Deny Flight van- Ko: dinsdag op de Vliehors zijn af- worpen, hebben op Texel tot isver geen overlast veroorzaakt. nj it is te danken aan de straffe id tot zuidwestenwind. De ichten over trillingen kwamen tmaal uit de streek tussen Mak- im en Sint Annaparochie in iesland. En op Vlieland is een )kanmp van het plafond gevallen. Greenside, Juttersmuseum,...! Protest tegen gepasseerd station VRIJDAG 24 FEBRUARI 1995 -,- .-:.':- _7>v vijfhonderponders die op de Vliehors vielen, veroorzaakten op Texel geen overlast. IFoto Gerard Timmermon) echter te hoog zodat het resultaat van de inslag niet kan worden ge controleerd. Woensdag geen clusterbommen dus. Noordvaarder Reagerend op overlast uit het ver leden verbaast Dijkhuis zich erover dat de laatste jaren de irritatie zo is toegenomen. „Terwijl we voor heen met dubbel zo zware bom men gooiden." Volgens Dijkshuis zal de sluiting van schietrange De Noordvaarder op Terschelling per 1 juli minimale toename van de activiteit op de Vliehors veroorzaken. „Daar werd al nauwelijks meer geoefend. Wat er hier extra bijkomt past binnen onze capaciteit en zal op Texel nauwelijks merkbaar zijn." Dat is voor overste Fortuin van Ge luidshinder geen reden de klach ten niet serieus te nemen. „We nemen elke melding in behande ling én vergoeden zonodig de schade." Om te voorkomen dat het op Texel uit de hand loopt on derhoudt hij contact met burge meester Van Rappard. „Zodra de overlast toeneemt adviseer ik Vliegbasis Leeuwarden dringend om de oefening te staken. We wil len tenslotte goede buren blijven met Texel." onverwachte situatie was voor tenant-kolonel A. Fortuin, hoofd in de sectie Geluidshinder van Koninklijke Luchtmacht, reden n de twee meetpunten op Texel één naar Friesland te verplaat sen. „Dat levert objectieve en ac- ax'iïele meetgegevens over de 58.5fecten over een afstand van 40 58.^50 kilometer." Behalve windrich- 9enig is de temperatuur van invloed. ,axi'3armate je hoger komt, neemt 3eer» temperatuur meestal af. Omge- jevwerd komt echter ook voor. Het nkofect van deze inversie is dat het luid niet weg kan en overlast op- ïedt. Onderzoek door TNO lever- jn al een voorspellingsmodel. sc[/\aar dat is nog niet volledig en jeft nog een vervolg nodig. We g 9>en er alles aan om overlast te >orkomen." Wind >lgens Fortuin verloopt de oefe- ng waaraan Noorse, Deense, Belgische en Nederlandse straalja gerpiloten deelnemen naar wens. Windsnelheden van 70 kilometer per uur zijn geen reden de bom bardementen af te blazen. Om te voorkomen dat F16's bij het opstij gen vanaf Vliegbasis Leeuwarden teveel dwarswind krijgen, besloot de vluchtleiding woensdagmiddag een half uur eerder dan gepland te starten. Uitstel van de oefening zou echter geen afstel hebben be tekend. De Luchtmacht heeft tot en met dinsdag de tijd. Clusterbommen Voor een kijkje achter de scher men werden verschillende nieuwsmedia per luchtmachtheli- copter naar de Vliehors overge bracht. In de verkeerstoren op de zandplaat oogde de sfeer ondanks de drukte ontspannen. De eerste F16 die overscheerde liet tot veler verrassing echter niets vallen. Vol gens vuurleider majoor Dijkhuis kan dat komen doordat piloten die niet zeker zijn van een treffer, hun munitie nog even vast houden. Een grote stofwolk en een doffe klap later was wél sprake een vol treffer. Naast de vijfhonderdponders oe fent de Luchtmacht ook met zoge naamde clusterbommen. Zodra deze munitie de grond raakt spat de bom uiteen in meer dan hon derd kleine projectielen, die ieder ontploffen. Ze worden tijdens oor logshandelingen gebruikt om startbanen, konvooien of kampe menten te bombarderen. Het wa ter op de veertig vierkante kilometer grote schietrange staat DIT HEfc&eri lyJETOCH Dirk Terpstra (PvdA) had er een half uur voor nodig om uit te leggen waarom zijn partij tegen de verkoop van goedko pe huurwoningen is. De kwestie is eigenlijk een gepasseerd station, want het college van b en w heeft de Woningstich ting al laten weten geen bezwaar tegen de plannen te heb ben. Toch werd de halve vergadering van de commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid aan het onderwerp besteed. Vanuit de verkeerstoren worden de verrichtingen van de piloten nauwlettend gevolgd. De Woningstichting wil huizen uit haar bezit verkopen. Het gaat om enige duurdere woningen, maar ook huizen met lagere huren, de zogenaamde houtrijke woningen. Er zitten meerdere redenen achter. Door veel kosten voor groot on derhoud heeft de Woningstichting het nodige aan reserves moeten aanspreken. Niet dat de instantie nu noodlijdend is, maar de spaar pot mag wel wat worden aange vuld. Dat is ook belangrijk om in de toekomst leningen af te kunnen sluiten voor nieuwbouw. De houtrijke woningen zijn eigen lijk toe aan ingrijpende renovatie. De Woningstichting vindt ze niet meer passen bij de eisen van deze tijd. De meeste bewoners zijn ech ter best tevreden. Kosten van grootscheepse aanpassingen wor den doorberekend in de huur, zo dat de huizen na de ingreep wel tot f200,- meer in de maand kun nen gaan kosten. Dan vallen ze dus niet meer in de categorie goedkope huurwoningen. Vandaar dat tot verkoop is besloten. Dan kunnen bewoners zelf uitmaken of ze iets aan hun huis willen laten veranderen. De Woningstichting wil de boe kwinst door de verkoop steken in nieuwbouwprojecten. Uiteraard zal worden geprobeerd om goed kope huurwoning te bouwen, maar het gaat er ook om dat de stichting moderne huizen kan aan bieden. Daar is veel vraag naar en dat bevordert de doorstroming. Scheefgroei, dus gevallen waarbij >utx P* VERVOLG VAM PAGIMA 1 ar, hoewel bij een enquete bleek eeat maar liefst 48,6% van de be- v°niekers de juttetsafdeling het in ukste onderdeel van het mu- dsjum vindt. De Groot dacht dat ten2t met de concurrentie van de lusea wel meevalt. Uit onder- reksrapporten had hij opgediept at juist het publiek dat korte bin- anlandse vakanties beleeft, bij- rndere belangstelling aan de dag vidgt voor musea. Er is zeker markt 3er3or een extra museum. Het Mari- rst'em Museum kan zijn juttersafde- t ifig beter weg doen en de jpllectie uitbouwen in archeologi- ijn i-he richting. Daar is volgens de 3(j,ovinciale museumconsulent be hoefte aan. Voorwaarde 'c orry Heijne (Texels Belang) wilde Ke jutters in Oudeschild houden '°'n bevorderen dat daar alsnog aan un grieven wordt tegemoet geko men. Ze had begrip voor hun ustraties. Bij de oprichting van et Oudeschilder museum zouden itters, duikers en andere betrok- en groeperingen zelfstandige ecties worden met vrijheid van andelen. Daar is niets van terecht ekomen en met de specifieke ge- ardheid van deze mensen is geen 3kening gehouden, lorry Heijne vroeg daar alsnog oor te zorgen en wilde aanpas ing van de museumnota. De jut- 3rs moeten over een eigen budget eschikken. Vrijheid voor hen wil- e ze zelfs afdwingen door voor- vaarden in die geest te verbinden - an de gemeentelijke subsidie oor de Stichting Texels Museum. Lichtvaardig let college heeft in eerste instan- ie besloten mee te werken aan lestemmingswijziging van Flora. >irk Terpstra (PvdA) noemde dat chtvaardig en uitte het verwijt lat op deze manier wordt afgebro- en wat met veel geld is op- lebouwd. )ok Jaap Vlaming was tegen -lestemmingswijziging. Zijn fractie had het college per brief diverse vragen over dit onderwerp voorge legd maar nog geen reactie verno men. Klopt de bestemmingsverandering van Flo ra met de opvatting dat Texel geen agrarische grond kan missen? Kan straks iedereen een expositie be ginnen in een boerderij? Hebt u ge dacht aan de consekwenties voor het personeel van het museum in Oudeschild als er concurrentie van een nieuw museum komt? Wet houder Gerbrand Pbster zei niets van de brief te weten. VERVOLG VAM PAGIMA 1 het complex een jaar later in ge bruik genomen kon worden, wat veel heeft gekost, al stond daar te genover dat nu wat méér apparte menten mochten worden gebouwd. Rapen gaar Toen onlangs bleek dat in afwij king van dit ontwerp toch een soort kap op het gebouw was ge plaatst en dat er ook een aanvraag was om op deze reeds gemonteer de kap een lichtreclame te mogen maken, waren de rapen gaar. De geloofwaardigheid van de ge meente stond op het spel. Het werd nauwelijks geloofd dat Greenside achteraf pas tot de con clusie is gekomen dat op het dak een ruimte nodig was voor techni sche installaties. „Waar blijft de betrouwbaar en geloofwaardig heid van het overleg. Is moedwillig door de opdrachtgever naar de si tuatie toegewerkt? Is iedereen op het verkeerde been gezet? Wij mo gen er toch vanuit gaan dat de te kening door iedereen, dus ook door de verzoeker, goed is beke ken en accoord bevonden?". De burgemeester realiseerde zich echter de financiële ramp die het slopen van dit alles zou betekenen en ging na of er met toepassing van artikel 19 iets te legaliseren viel. Tien van Texel zou in dat geval van bezwaar moeten afzien. De vereniging werd daarover gepolst en weigerde. Daarmee was alle Een onderzoek in Denemarken heeft uitgewezen dat wind molens wel tot 1000 meter in de omtrek verstorende in vloed hebben op vogels. Bovendien heeft de gemeente de Werkgroep Landschapszorg beloofd dat na de vier molens in Oudeschild geen nieuwe exemplaren op het eiland wor den toegestaan. Het ziet er dus somber uit voor het wind molenpark in Eierland. Aanvankelijk toonden de leden van de raadscommissie voor ruimte lijk- en huisvestingsbeleid zich woensdag afwachtend. Afdelings hoofd Jim Le Roux gaf voor de ve le aanwezigen een uitleg over de procedure. Dit om te voorkomen dat misverstanden ontstaan over de bezwaarmogelijkheden. Maria van der Spek, die sprak na mens omwonenden, gooide gelijk olie op het vuur. Ze vroeg of de politici zich de belofte aan de Werkgroep Landschapszorg nog konden herinneren. Die krabden zich echter verbrouwereerd achter de oren. Sytske Dijksen van de werkgroep verklaarde dat inder daad een afspraak is gemaakt. „Wij zouden toendertijd geen be zwaar maken als het bij die vier bleef. Méér kon ook niet, omdat de centrale niet meer capaciteit kon verwerken. Maar ja, nu met die kabel is dat geen beletsel meer." Of de belofte ook ergens speelruimte voor de gemeente weg en kon het college dinsdag niet anders besluiten dan tot on verbiddelijk optreden. Conform het ambtelijk advies waarin onder andere stond: „De vergunninghou der is in deze aansprakelijk. Laat deze nu ook maar intern uitzoeken hoe alles is ontstaan en wie voor de schade bij een aanschrijving moet opdraaien". op papier staat wist geen van bei de partijen, maar dat zal komende dagen naarstig worden uitge zocht. „Als het zo is, hebben we een behoorlijke patstelling", peins de wethouder Schilling. Twee kabels Jaap Vlaming van Groen Links is voorstander van windenergie. Hij gaf aan dat de meningen over het park binnen zijn partij verdeeld zijn en vroeg of een deel van de mo lens niet naar een andere lokatie kan. Dat blijkt echter onmogelijk. Voor transport van de opgewekte stroom naar het net moet een du re kabel worden aangelegd. Voor vijftien molens is dat lonend, voor minder niet. Vlaming vond het wel opvallend dat tegen de geluidszonering van het vliegveld indertijd nauwelijks bezwaar was gemaakt, maar dat nu ineens vogeltjes nodig waren om de argumenten kracht bij te zetten. Mevrouw Stiehl wees hem terecht dat op het vliegveld niet wordt gevlogen tussen 20.00 en 08.00 uur en dat daar alles in het werk wordt gesteld om overlast te beperken. Dirk Terpstra (PvdA) steunde zijn partijgenoot Roeper, die deel uit maakt van de initiatiefnemende Vereniging Zon en Wind. Hij wees erop dat als de molens niet meer nodig zijn, ze eenvoudig zijn te ver wijderen. Maar dat leverde alleen honende reacties van de publieke tribune op. Onjuistheden Pieter de Groot (D66) had zich flink in het rapport van Buro Oran jewoud verdiept en de nodige des kundigen geraadpleegd. Hij kwam met tal van kleinigheden die naar zijn idee niet klopten of een onjuist beeld gaven. De positieve brieven van het Pen zeiden hem niets. „Die zijn belanghebbend. Ze zijn wettelijk verplicht stroom te distri bueren, ook als die bijvoorbeeld wordt aangekocht in het oostblok. Maar daarvoor mist hun netwerk de capaciteit, dus dan zouden ze grote investeringen moeten doen. Dat willen ze natuurlijk niet, dus daarom zijn ze erbij gebaat dat er zoveel mogelijk stroom in het eigen gebied wordt gemaakt." Jur van der Velde van Buro Oranje woud deed een poging de aanmer kingen van De Groot te weerleggen. De aantijging dat Bu ro Oranjewoud niet onpartijdig zou zijn deed hem zeer, maar hij wist dat gevoel niet uit het hoofd van de D66-man te praten. Geen geklier Zowel Texels Belang als het CDA vinden de twee molens voor de agrariërs Boersen en Vlaming van een ander kaliber dan dit plan. Pas toen de vergadering uitmondde in melige opmerkingen over de soor ten vogels die worden verstoord, greep Schilling in: „En straks geen geklier van dat het weer zo laat is geworden, want jullie doen het zelf..." Erna Eelman (VVD) die tegen alle 17 windmolens is, wist nog wel een betere lokatie: de strekdam die bij de vuurtoren wordt aange legd. Schilling dacht dat ook daar voor de aanleg van een kabel wel een beletsel zou vormen. Eelman vindt het belangrijk het eiland aan trekkelijk te houden voor toeristen en noemde dat ook een economi sche waarde. Ze wees haar colle ga's op het gelijkheidsbeginsel. „Als u er twee toestaat, is de weg open voor meer." Zowel Koolhof als Dick Drijver waren echter niet geïmponeerd. „We laten ons niet bang maken door u." Warmte-kracht Vanaf de publieke tribune kwamen nog enige krachtige argumenten tegen het plan. Kees Kersting vond dat Texel al een aardig steentje bij draagt aan levering van schone energie met de vier molens in Ou deschild. Hij wees erop dat de kostprijs van warmtekrachtkop peling; waarbij industriële afval warmte wordt omgezet in electri- citeit, de helft lager is dan die van windenergie. „Maar dat wordt be wust tegengehouden. Wij probe ren onze slechte gewetens over een schoner milieu af te kopen met windmolens!" De meeste indruk maakte Cor Smit van de Vogelwerkgroep. Die instantie is bezig met een rapport voor de raad over het onderwerp. Smit onthulde alvast dat onder zoeken wijzen op ernstige en blij vende verstoring. „Niet alleen wennen de vogels niet aan de mo lens, er komen ook meer mensen naar het gebied. Dat moet je ook meewegen." Volgens Smit wordt er alles aan gedaan om juist het gebied tussen de polders Eier land en 't Noorden aantrekkelijk te maken voor vogels. „In juni wordt een vispassage aangelegd in de dijk bij De Cocksdorp. Daarnaast bestaan plannen om het kanaal te voorzien van meer glooiende oevers. Dat staat natuurlijk haaks op dit molenplan." De vijftien molens zijn verdeeld over twee groepen, waartussen een „gat" is gepland, waar de vo gels door zouden kunnen. Maar als de plannen van de twee agra riërs worden goedgekeurd wordt mensen met hoge inkomens in goedkope huurwoningen zitten, is namelijk een probleem op Texel. Officieel is daar weinig tegen te doen. Dirk Terpstra legde een bommetje onder de plannen door de uit spraak dat van overheidswege is verboden de boekwinst op verko pen van woningen in nieuwbouw te steken. Hij had dat uit een offi ciële circulaire gehaald. Een paars aangelopen Jan Commijs, het uiterst secure hoofd van de afde ling volkshuisvesting, kwam gelijk met een ander officieel stuk waar in het tegendeel wordt beweerd. De uitspraak veroorzaakte onrust onder de commissieleden. Wet houder Schilling nam zijn ambte naar in bescherming. „Ik heb hem nog nooit op een fout kunnen be trappen, dus ik geloof niet dat hij nu het college verkeerd heeft voorgelicht." Veeg uit de pan Pieter de Groot (D66) wilde nog verder gaan dan alleen de verkoop van woningen, die hij bedrijfseco nomisch gezien logisch vond. Hij vindt dat de gemeente geld be schikbaar moet stellen voor de bouw van goedkope huurwonin gen. „Je kunt wel steeds roepen dat dat de hoogste prioriteit heeft, maar dan moet je de Woningstich ting wel in staat stellen het te be talen. Anders is het onmogelijk." Dit klonk als muziek in de oren van stichtingsdirecteur Hans Wen- drich, die echter van De Groot wel een veeg uit de pan kreeg over zijn laatdunkende uitspraken over poli tici en hun houding ten opzichte van volkshuisvesting op Texel. Erna Eelman (VVD) waarschuwde dat de Woningstichting geen pro jectontwikkelaar mag worden die huizen bouwt en vervolgens weer verkoopt. Volgens de wethouder komt er echter een overeenkomst waarin wordt vastgelegd hoever de stichting mag gaan met verko pen. Om goedkope bouw mogelijk te maken wil Eelman de gemeen telijke grondprijs voor de Wo ningstichting zo laag mogelijk houden. Onduidelijk De enige medestander voor Terpstra leek Jaap Vlaming (Groen Links), hoewel hij zich tot ontevre denheid van de PvdA-er niet erg duidelijk uitliet. Vlaming vond dat. door het verkopen van de goedko pe huizen aan de bewoners een beloning wordt gegeven voor het niet doorstromen. Wethouder Schilling liet iedereen uitgebreid aan het woord, maar veranderde zelf niet van mening. „Ik vind het kopen van een woning de beste spaarpot die je je maar kunt wensen. Zoiets moet je dus stimuleren." Hij wees erop dat nie mand verplicht is om te kopen of te verhuizen als men dat niet wil. „Die woningen met die lage huren blijven toch niet zo goedkoop. Als onze truc slaagt krijgen we juist méér woningen op Texel en dat moeten we hebben." met die molen dat gat juist onge veer gevuld. Ook Peter de Wolf van Land schapszorg deed een duit in het zakje. „Heel Friesland is volge- prakt met die molens. Texel heeft al een zwembad waar niemand heen wil omdat ze al overal elders in zo'n ding zijn geweest. Nu krij gen we weer een golfbaan waar van er aan de overkant net tien failliet zijn gegaan. Moeten we nu met die molens ook weer achter de rest aanlopen?"

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5