Weinig vuurwerk tijdens debat in Politiek Café PvJA Meeste spektakel van cabaretiers „Zorg dat ouderen niet vereenzamen" Agenda E TEXELSE^» C0URANT Moerbeek Mode aangepast aan eisen des tijds Bedrijvig//^ Rose Harmony Singers houden het voor gezien Weinig animoveel enthousiasme voor pop-workshop Twee voorstellingen voor leerlingen OSG Meer bejaardenwoningen nodig, maar: „Professionele hulp ouderen blijft nodig" DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 Jan en zijn mannen, inspirerend bezig tijdens de popworkshop. iFoto Tesso do Grooffl Van een lijsttrekkersdebat was vrijdagavond in Klif 12 al geen sprake, aangezien twee van de vijf partijen plaatsver vangers hadden afgevaardigd naar het Politiek Café. Dat zou geen bezwaar hoeven te zijn, ware het niet dat vuur werk uitbleef, ondanks dappere pogingen van de gespreksleider. De scherpe intermezzo's van de Klif cabaretiers voorkwamen dat het een saaie avond werd. Robert Vinkenoog van Radio Noordholland ontplooide zich als een vaardig gespreksleider. Met bijdehante opmerkingen probeer de hij de politici uit hun tent te lok ken. Hij kreeg steun van de Klif 12-crew, die regelmatig op de uit spraken van de gasten achter de tafel inhaakte. De afgevaardigden lieten de kans om provinciale politiek dichter bij de bevolking te brengen voorbij gaan. Van gloedvolle betogen was geen sprake. Maar ook het aardig opgekomen publiek valt met vrij te pleiten. Het bleef angstvallig rustig bij de interruptiemicrofoon. Slechts vijf mensen waagden een poging, maar veel reuring bracht dat niet. Overigens was het geluid niet al tijd optimaal. Ook het gehannes met microfoons, die werden door gegeven, deed klungelig aan. De beloofde uitzending via Radio Texel ging om technische redenen de mist in, die van Radio Noord- holland voor een groot deel. Verleiding Els Berman, lijsttrekker van D66, mocht als eerste in drie minuten de aanwezigen proberen te verlei den tot haar partij, maar veel ver der dan dat D66 de burger grote invloed op de politiek wil geven kwam ze met. Landbouwspecialist Ben Hakvoort van het CDA is geen lijsttrekker. Hij hield heel slim een Texelpraatje, waarbij hij de knelpunten herhaal de die hem tijdens het bezoek op dinsdag waren ingegeven. Jan van den Broek betoogde dat Groen Links een principiële, op milieu ge richte partij is, die de variatie in het Texelse landschap graag wil kopië ren aan de overkant. Voor die uitla ting kreeg hij lik op stuk van de cabaretiers: ,,Nog een Texel aan de overkant? Dét willen we niet." VVD-voorman Frans Tielrooy is een begaafd spreker en wist daar door nog enige indruk te maken. Dat de overheid er voor de burger is en niet andersom, was echter een oude koe. Aardig was zijn plei dooi voor de Texelse statenkandi- daat Piet Zoon. E. Neef, derde op de lijst voor de PvdA, vindt dat de Noordkop zich teveel als Calimero gedraagt. Hij laakte de ,,zij zijn groot en ik is klein"-mentaliteit. Verder wilde hij niet zozeer een pleidooi voor zijn partij houden. „Ik vind het belang rijker dét men gaat stemmen. Op wie is een ander verhaal." Als „overvaller" van een onbeken de partij mengde Daan Welboren, namens Klif 12, zich in het gezel schap. Hij hield een scherp en hu moristisch betoog en was daarmee de enige van de avond. Tielrooy was duidelijk trots op het die middag ondertekende conve nant met de boeren en natuuror ganisaties. Maar op de directe vraag van Willem (de sjeik) Bakker wat nu de hoogte van de beheers- De politici kregen punten voor hun optreden via het rad van avontuur Aan de tafel v.l.n.r. man en Van den Broek. Hakvoort. Neef, Vinkenoog. Tielrooy. Ber- iFoto Tossa de GraottI Nostalgisch modern. Zo noemt Ruud Hamer de nieuwe uitstraling van Damesmode Moerbeek, na een uitgebreide aanpassing. Het bedrijf blijft zich richten op de wat oudere vrouw en dames met een klassieke smaak. Negen jaar geleden werd de mo dezaak voor het laatst aangepast. „Dat interieur bood veel mogelijk heden voor kleine veranderingen, vandaar dat het zo lang heeft ge duurd voor we weer aan een gro tere renovatie toe waren", legt Hamer uit. De oranjeachtige vloer bedekking is vervangen door een zalm-oker variant, het plafond is compleet vervangen, evenals de verlichting. „Die geeft kleuren na tuurlijker weer. Je hoeft dus niet meer naar de buitendeur om bij daglicht te kijken wat voor tint een kledingstuk heeft." De uitstraling van de zaak is rustig, vriendelijk en overzichtelijk. Hamer: „We wilden vooral alle drempelvrees wegnemen. Texe laars denken altijd dat ze iets móe ten kopen. Maar dat hóeft bij ons helemaal niet. We vinden het ge zellig als iemand even komt buur ten. Neuzen, kopje koffie erbij....verder niets. Het is juist be langrijk om je goed te oriënteren voor je tot een aankoop overgaat." Klassieke vrouw Een deel van de nieuwe voorjaars- en zomercollectie is binnen, maar omdat op korte termijn wordt in gekocht hangen er regelmatig nieuwe kledingstukken. Nog een reden om af en toe eens binnen te lopen. Hamer benadrukt dat het bedrijf twee segmenten onder één dak huisvest. De Soeks-afdeling is ge richt op de jongere vrouw. Da mesmode Moerbeek heeft een andere doelgroep. „Meeste nieu we modezaken richten zich op jon geren. De wat oudere vrouw of dames met een klassieke smaak worden verwaarloosd. Wij probe ren hen een leuke gevarieerde col lectie te bieden." De verbouwing werd uitgevoerd onder leiding van „huisaannemer" Henk Bruin, mmv Meubelhuis Oosterhof, IBS, Van der Gracht Schilders en Old Inn interieur uit Dirkshorn. In 1984 vormde Hanny Roos een zanggroep die later uitgroeide tot een klein gemengd koor waarmee veelvuldig werd opgetreden. Hoogtepunten uit het repertoire waren de Johannes Passion van Telemann, twee missen van Mo zart en het Gloria van Vivaldi. Daarnaast werd veel aandacht besteed aan het lichtere genre, zo als operette en musical. Zoals vaak bij gemengde koren het geval is, ontstond ook bij de Rose Har mony Singers een tekort aan be zetting bij de mannen en onlangs werd het gebrek aan tenoren der mate nijpend dat dirigent Hanny Roos, in overleg met de koorleden, besloot de activiteiten te beëin digen. Slechts twaalf muzikanten van zeer uiteenlopende leeftijd meld den zich zaterdag bij de muziek school voor de pop-workshop onder leiding van enkele leden van de Texelse band Vivid. Het betrof één bestaande groep, die onder begeleiding enkele nummers uit werkte. Vijf losse" muzikanten, waaronder twee jonge saxofo nisten, een toetsenman en een drummer werden met een wat meer ervaren gitarist en bassist tot een band gevormd. Ook zij wisten in één middagje tot een aansprekend resultat te komen, waarbij vooral het enthousiasme van saxofonist Jan tot de verbeel ding sprak. Ondanks de geringe animo spreekt muziekschooldirecteur Trooster van een succesvolle workshop. „Het moet groeien. Waarschijnlijk denken veel be staande bands op het eiland dat ze het allemaal wel weten, maar er valt in zo'n middag altijd wat te le ren." De drie Vivid-leden waren zeer te spreken over het evenement. Vooral het werken met de jonge muzikanten vonden ze erg leuk. De presentatie aan het eind van de middag trok veel belangstelling. „Hopelijk inspireert dat voor het volgend jaar, want dan doen we het zeker weer", aldus Trooster. Nieuw seniorencomplex Een Groen Links-statenlid opperde dat alternatieve woonvormen wel licht een oplossing zijn. Bijvoor beeld in een complex met eigen - appartementen, maar met een ge zamenlijke keuken en huiskamer. In ANBO-kring bleek daarover ver schillend te worden gedacht: „Voor de één wel, voor de ander niet. Ouderen worden ook ouder, dus men is niet altijd in staat ande ren te helpen." Voor een eerdere poging om op Texel zoiets van de grond te krijgen, bestond te weinig belangstelling. Het ANBO-bestuur zou graag weer een seniorencom plex zien verrijzen, liefst tegenover het bestaande gebouw aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Beeld van de door Groen Links in d'Ouwe Ulo belegde bijeenkomst. Mevrouw Leegwater voert het woord. Tijdens het bezoek de statenleden werd de specifieke Texelse situatie inzake huisvesting nog eens benadrukt. iFoto Frans h<y De Engelse mime-acteur Mark Kingsfort verzorgt maandag 6 en dinsdag 7 maart twee voorstellin gen in de Burg. De Koninghal voor de jeugd van OSG De Hogeberg. Ditmaal bestaat het publiek uit leerlingen van 3/4 VBO, 4 Mavo en 4 Havo. De voorstelling is naar Texel gehaald door de theater commissie van de OSG. Kingsfort, die al jaren in Nederland woont, wordt wel de groot meester van het kleine gebaar ge noemd. Hij is op vele manieren met mime-comedy bezig. Hij werkte een tijd bij theatergroep Perspekt, regisseert diverse voor stellingen en doet veel werk voor de televisie. Het stuk dat Kingsfort in Koning hal zal opvoeren heet „De droom van een handelsreiziger". Met een vette knipoog naar Arthur Miller's wereldberoemde toneelstuk gaat Kingsfort op hilarische wijze het gevecht aan met een hotelkamer. In die kamer moet hij als handels- In Cinema Texel zijn de vol gende films te zien: 14.00 uur De Leeuwekoning, 16.00 en 19.00 uur The Lion King en 21.15 uur Disclosure. Arthur Oosterbaan (bioloog) houdt om 20.00 uur de laat ste winterlezing in het kader van het Thijssejaar. Dat ge beurt in EcoMare, Hij praat over veranderingen in het na tuurbeeld. Toegang f5,- ine. koffie/thee. Kinderen kunnen van 14.O0Ï/; tot 16.00 uur deelnemen aan! een excursie, georganiseerd! door de Waddenwinkel in Den! Burg, waar men zich ookfc moet opgeven. Bedoeling is naar de Mokbaai te gaan. Kosten: f 5,- per kind. Vrijdag 3 maart In Hotel Rebecca te De Waal is een VVD-bijeenkomst. Oud- Texelaar Ed Craanen verzorgt een lezing over de buitenland se diplomatieke dienst, aan vang 21.00 uur. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. Het programma van Cinema Texel is hetzelfde als gisteren. In De Kampanje in Den helder is de dansvoorstelling Porgy Bess om 20.15 uur. Er vaart een extra boot. Van 13.30 tot 17.30 uur wordt in herberg Panorama een informatiemiddag gehou den over de opvang van asiel zoekers op Texel. Hoogwater te Oudeschild Di. 28 7.37 en 19.44 u Wo. 1 8.56 en 20.50 u Do. 2 9.24 en 21.35 u. Vr. 3 10.04 en 22.05 u Za. 4 10.08 en 22.24 u Zo. 5 10.20 en 22.54 u, Ma. 6 10.55 en 23.15 u. Di. 7 11.10 en 23.34 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 5 maart op om 7.18 en en gaat on der om 18.24 u 1 maart nieuwe maan, 2 maart springtij. nen. Hij is nooit alleen en all eenzaam. Maar hij droomt vane nog succesvoller bestaan. Tot ene nacht in dat ene hotel... voor het verdwijnen van plaats in Sint Jan te kunnen bouwen, i het bouwvolume met 49 wor gen moeten worden vergroot",! toogde Terpstra. L De 270 huizen die er tot het^ 2005 van de provincie op Texel mogen komen, zijn al hard no: om in de overige woonbehoefte kunnen voorzien. Statenlid W. v der Paard deed geen toezeggir maar erkende dat er een sp? ningsveld ontstaat nu wordt ge' zen voor langer zelfstarc wonen. Ter ondersteuning kreg de statenleden een notitie van: Stichting Bejaardenzorg Tei mee. Nederlandse Bond van Ouder* op Texel vertegenwoordigd ir 1100 leden, maakte al eerder zwaar tegen dit „overkant» meldpunt met een moei 06-nummer. „En dat terwijl li Kruiswerk op Texel juist zo go functioneerde", herhaalde ze: genover de provinciale politici- kreeg bijval van GL-raadslid Pei Bakker. „Instellingen zoals li Kruiswerk zouden een pas op' plaats moeten maken tot het PI project is afgerond." Dinsdag 28 februari In het raadhuis is vanmiddag een receptie wegens het af scheid van Wout Stam, hoofd afdeling Algemene Zaken. De afdeling dialect van de Historische Vereniging jioudt om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo een bijeenkomst. In Cinema Texel draait om 14 00 uur De Leeuwekoning (Ned.talig), om 16.00 en 21.15 uur The Lion King (Eng. ver sie) en om 19.00 uur Time Cop. Woensdag 1 maart In de kapel Bethel te Eierland houdt zustervereniging De Duinroos om 14.00 uur een fancy fair en om 20.00 uur een bingo. De opbrengst gaat naar een goed doel. Op het voormalige Boyscom plex geeft Bert Vreeswijk om 18.30 uur een looptraining voor triatleten. In het gebouw naast de Her vormde kerk van De Cocks- dorp wordt om 20.00 uur een groothuisbezoek gehouden met als thema: leve de kerk. De jaarvergadering van gym vereniging Oosterend is om 20.30 uur in het jeugdge- bouw aan de Oranjestraat. Op de agenda staat o.a. begroting en komende activiteiten. In Cinema Texel draait hetzelf de programma als gisteren. In de Waddenwinkel aan de Wilhelminalaan in Den Burg verzorgt Jaap Booy, lid van de werkgroep Den Helder, om 20.00 uur een lezing over de flora en fauna van het wad dengebied. En tree: f 5,- per persoon. Donderdag 2 maart In dorpshuis 't Skiltje te Ou deschild zijn van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur sjoel wedstrijden, ledereen mag meedoen. reiziger voor de zoveelste keer al leen, of toch niet, de nacht doorbrengen. Een handelsreiziger is altijd onder weg. Voortdurend ontmoet hij mensen, zelden leert hij ze ken- vergoeding wordt, gaf alleen Hak voort een concreet antwoord, namelijk ƒ1500,-. De rest hulde zich in wollige dooddoeners, waar bij Berman in negatieve zin opviel door aan te geven dat ze nage noeg niets wist over dit onder werp, terwijl ze er wel over moet meebeslissen. Erna Eelman viel Berman aan over de reductie van verzorgingsplaat sen in tehuizen. „U roept wel dat u de bevolking vroeg bij besluitvor ming wil betrekken, maar hiermee hebt u ons toch behoorlijk overval len." Daar wist de D66-lijstaan- voerster niet echt een antwoord op, maar ze beloofde wel dat er voldoende geld voor vervangende thuiszorg vrijkomt. CDA-er Hak voort haakte daar meteen op in met de bemerking dat Berman wel zo leuk nieuwe aanleunwoningen kan beloven, maar daar zijn geen contingenten voor beschikbaar. Het vlammetje tot een vurige dis cussie doofde echter snel. Texelgehalte Na een half uurtje heen en weer gepraat over Schiphol, meldde Jan Hennink uit De Koog zich bij de microfoon. Hij vond het Texelge halte van de discussie te laag. Tiel rooy daagde de zaal uit om met onderwerpen aan te komen. Dat gebeurde echter niet. Wel werd het gesprek nog even op de wind molens gebracht, waarbij de politi ci met uitzondering van de VVD-er aangaven wel iets te zien in het park op Texel. Ook op het idee om molens op de strekdam bij De Cocksdorp te zetten, werd en thousiast in gegaan. Net toen de bijeenkomst verzand de in het onderwerp stadsprovin cie werden de politici door een groep samenzweerders la de Bokkenrijders van het toneel ge jaagd. In een schemerige sfeer werd getoast met echt Texels wa ter, bij een lampje dat brandde op echt Texelse stroom, van de laat ste achterovergedrukte dieselge nerator. Onder het motto „Texel Vrij" werd de avond met een heu se carnavalskraker afgesloten. ,,Dat ouderen langer op zichzelf wonen is een mooi streven. Maar het werkt vooral als je centraal, dus in Den Burg, woont. Nu dreigt het gevaar dat veel mensen ver eenzamen. Laten we zorgen dat dat niet gebeurt." Deze oproep deed mevrouw M. Leegwater- Klimp, bestuurslid van de oude renbond ANBO Texel, vrijdag tij dens het bezoek van enkele statenleden van Groen Links. De Noordhollandse politici bespra ken op uitnodiging van de Texelse GL-afdeling twee hoofdpunten: ouderenbeleid en woningbouw. Mevrouw Leegwater vertelde hoe de ouderen het zélf ervaren. Vol gens haar is, om vereenzaming te voorkomen, een preventieve aan pak nodig. Bijvoorbeeld moet iets worden geregeld om het vervoer van mensen uit de buitendorpen te verbeteren. „Veel ouderen mis sen de gezelligheid. Je zag het laatst met de watersnood, toen een aantal oude mannetjes eigen lijk nog wel een tijdje op hun eva cuatieadres hadden willen blijven..." Wandeling De statenleden van Groen Links sneden vrijdagmiddag het onder werp nogmaals aan in een bespre king met het college van b en w. Ze wilden graag weten welke be stuurlijke knelpunten er zijn. Ook wisselden ze van gedachten met „Het is niet goed dat veel wordt afgeschoven op de onbetaalde hulp van vrienden, familie en vrij willigers. De rek is uit deze 'man telzorg'. In de bejaardenzorg blijft professionele hulp hard nodig." Aldus mevrouw M. Leegwater- Klimp, sprekend namens de ANBO-afdeling Texel, vrijdag tij dens het bezoek van een delega tie statenleden van Groen Links. Hans Bakker, directeur van Sint Jan, met Henk Snijders, coördina tor Stichting Welzijn voor Ouderen Texel, en met Hans Wendrich, di recteur van de Woningstichting Texel. Daarnaast maakten ze een wandeling langs verschillende ver zorgingshuizen en bouwprojecten in Den Burg. Groter bouwvolume Gistermiddag, tijdens een bezoek van drie PvdA-statenleden, vroeg Dirk Terpstra om méér bejaarden woningen op Texel te mogen bou wen. „Alleen al om 34 extra wooneenheden in Jan Dirksoord en -15 woningen ter compensatie „Het is niet meer zoals vroeger, met grote gezinnen en één wer kende partner. De gezinnen zijn nu kleiner, de ouders werken vaak al lebei en de kinderen wonen aan de overkant", schetste mevrouw Leegwater de praktijk. Op dit punt nam zij stelling tegen een landelijk plan ter modernisering van de ou derenzorg. Ook maakte ze van de gelegen heid gebruik om de irritatie over het nieuwe meldpunt van het Kruiswerk te spuien. De Algemene

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2