Cjroen "Zwartrjexeh in het hart alluna-vergadering :ot najaar uitgesteld Staatsbosbeheer ruilt pachtland met boeren N Berging Linito kan nog maanden duren bedrijfsleven biedt helpende hand ummer Welke hoed past U? jtsef door waslijn Belasting invullen voor ouderen Onderscheiding voor Stam Grote herverdeling in Dennen en Hogeberg Iorszel Cijfer Landbouwers: had wat beter gekund Lantaarnpaal omver VERDER IN DIT *4 Pandawinkel voortaan in VVV-gebouw w Koolhof kwart eeuw landbouwvoorlichter *4 Ingezonden: honden, windmolens en Teso r4 Nieuwe directeur en exposities voor MJM *4 Benefiet in De Kuip B4 Vleermuis gestoord in winterslaap Storm: boot uit de vaart Verkoop woning Bejaardenzorg T E X ELS E COU RANT UUim fflets Aanhoudende harde wind: Zaterdag vanaf 22.00 uur: Van Beurden Bluesband ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10964, VRIJDAG 3 MAART 1995 TEXELSE^COURANT .3 Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, I AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. hentles/abonnementen Ion (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. fctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, ton (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111. ictie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplem i Burg, telefoon (02220) 15472, Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr, 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 52,45 per half jaar. Los Z1.45 aandeelhoudersvergadering over de toekomst van emparadijs Calluna, die maandag a.s. zou worden ge ilden, gaat niet door. Het bestuur van de Recreatiemaat- happij Texel (RMT) nam dit besluit na tussenkomst van D, TVL en Teso. De „drie T's" zijn bereid samen met de /IT en de gemeente te werken aan een bedrijfsplan, armee Calluna behouden kan blijven. De vergadering is besteld naar november. lende exploitatie in het wintersei zoen te sluiten. Geen sluiting „Dat is nu wel van de baan", aldus Rab. „Wintersluiting had het begin van het einde geweest: kapitaals vernietiging en een negatieve klank." Volgens Rab bleek uit dit noodsignaal echter voor het be drijfsleven dat het menens was, dat Calluna het water aan de lip pen stond en dat het bad zou ver zuipen als er niets gebeurde. „De drie T's zagen in dat Calluna niet alleen met de gemeente als part ner uit de zorgen kon komen, maar 2500 aandeelhouders krijgen poonlijk afbericht: waarschijn- is de brief van het RMT- jtuur vandaag bezorgd. Vol- ns voorzitter Ben Rab is wel Irwogen om de vergadering i door te laten gaan, maar is irvan afgezien. ,,We konden chts vertellen wat iedereen al lit, maar niet hoe het anders jzaak raakte begin deze week in stroomversnelling door toe- n van het Texels Verbond van Hernemers (TVO), de Texelse leniging van Logiesverstrekkers JL) en Teso. Afgevaardigden be ierden het RMT-bestuur, omdat linden dat Calluna als „al-weer- Irziening" voor Texelaars en listen moet blijven voortbe- ]en. Zoals bekend overwoog de het bad wegens de tegenval- 14-jarige jongen uit Wagenin- heeft in het weekend een her- ;chudding opgelopen, doordat igen een waslijn fietste en ten kwam. Dat gebeurde op het jin van het Beachpark, waar ussen de huizen doorreed. ietspad. De gemeente gaat na- overleg voeren met de dorps missie van De Cocksdorp over tracé voor een fietspad langs Vuurtorenweg. Semeentewerken. De afdeling ieentewerken bestaat veertig en gaat daar aandacht aan iteden. Hoe staat nog niet vast. dat het bedrijfsleven ook een ver antwoordelijkheid heeft." Samen werden de problemen op een rijtje gezet. Conclusie is dat de drie zullen onderzoeken of een nieuwe financiële opzet is op te zetten, die het voortbestaan van Calluna kan waarborgen. Als dat lukt, moet er een bedrijfsplan wor den gemaakt, dat moet leiden tot een meer professionele structuur. Attractiviteit, kwaliteit van de dienstverlening en goede promotie zijn enkele speerpunten. Het plan zou niet alleen betrekking moeten hebben op het zwempara dijs, maar ook op het omliggende recreatieterrein 't Kerckeland. Wel ke inbreng de drie nieuwe partners hebben, kon Rab gisteren nog niet zeggen. „Afgesproken is dat we komende week aan het actieplan gaan werken." Gemeenteraad De nieuwe aanpak doorkruist het beleid van de gemeenteraad niet. Ook dat gaat uit van professioneel management, een bedrijfsplan en het verkrijgen van een breder draagvlak. Bovendien is aangege ven dat er overleg moet komen met de belanghebbenden uit de toeristische sector. Rab: „Er is met wethouder Poster gebeld en die reageerde positief." Alleen qua tijdplanning kan het ge meentebeleid in de knel komen: in principe zou Calluna voor de be grotingsvergadering in november met een toekomstplan op tafel moeten komen, alvorens de raad zou besluiten meer geld in het bad te pompen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt in samenwerking met de FNV een middag, waarop ou deren hun belastingformulieren kunnen laten invullen. Dankzij de hulpvaardigheid van en kele FNV-leden met kennis op be lastinggebied, is het invullen van voornoemde formulieren gratis. Senioren die gebruik willen maken van deze service kunnen bellen naar Henk Snijders, projectleider SWOT, tel. 12696. Bij aanmelding even vermelden welk belastingformulier(en) inge vuld moet(en) worden. Datum: 17 maart, aanvang: 14.00 uur in „De Buureton", Molenstraat 2, Den Burg. Bij zijn afscheid van de gemeente heeft Wout Stam dinsdag een ko ninklijke onderscheiding gekregen. De eremedaille in goud werd hem opgespeld door burgemeester Van Rappard. Stam is dus 'niet meer actief als hoofd van afdeling Algemene Zaken, maar coördi neert nog wel de bevrijdingsherdenking op 5 mei. Elders in deze krant meer over zijn feestelijke vertrek. (Foto Tessu de Graaf!) laren geleden werd een jour- lalist van deze krant de toe- lang geweigerd tot de litvoering van een fanfare corps. Hij had te kritisch ge- chreven over een vorig programma. Hij kwam er niet want hij wist er niks van en 'ijn oordeel was ondeskundig. Jok de toneelverenigingen ïadden nogal eens moeite net zijn visie. Meestal hoort nen liever de loftuitingen van familie en kennissen: Jullie (waren weer fantastisch!" De cwaliteit van het Texelse cul- urele en artistieke leven jroeit en daarmee ook het liveau van de recensies. Het verslag van de huidige mu ziekmedewerker is soms net een juryrapport en het valt mee dat hij nog net geen cijfer leeft. Politici zijn eigenlijk ook artiesten, die je zelf mag be oordelen, of je er nou verstand 'an hebt of niet. Trek je er biets van aan dat Tesselse ca baretiers onlangs voor meer [vuurwerk zorgden dan een tel afwachtende provinciale tatenleden. Geef uw rapport cijfer bij de verkiezingen op 8 maart... Horszei Staatsbosbeheer en boeren in het Hogeberg-gebied en De Dennen zijn het eens geworden over een grondruil van een kleine vijftig hectare. Daarmee komt SBB een stukje dichter bij de realisatie van de beheersplannen in de betreffende gebieden. Aanleiding tot de transactie is het verlengen van de Tureluurssloot, waarvoor extra grond nodig is. Maar de grondruil werd echt in gang gezet door de pensionering van Hogebergboer Henk Smit, die een SBB-boerderij aan Zuid- haffel pachtte. Verspreid over Texel heeft Staats bosbeheer in de loop der jaren om vangrijke oppervlakten grond in eigendom. Meest bekend zijn De Dennen, maar ook in het Hoge- berggebied heeft de dienst aan zienlijke bezittingen. De verspreide terreinen liggen allen binnen de grenzen van het beheersplan van SBB in deze gebieden. De graslan den op de Hogeberg worden ge pacht door boeren onder beperkende voorwaarden om de natuurwaarden te behouden. SBB verpacht ook een deel van de agrarische enclaves in De Dennen aan boeren. De contracten duren zes jaar, maar volgens de pacht wet betekent dit dat de huurders ook daarna hun rechten kunnen doen gelden. SBB heeft echter an dere plannen met de terreinen dan het huidige agrarische gebruik. Het gaat met name om de weilan den rond de Rovershut („De negen bunders") en door de firma Roe per gepachte terreinen aan de Tu- reluursweg. Alternatief Met het vrijkomen van de boerderij van Smit op de Hogeberg (totale cxnvang circa 24,5 hectare), kon SBB-districtshoofd Roel Klaassen de firma Roeper een alternatief bieden. In ruil voor opzegging van de pachtcontracten in het bos, werden de boerderij Zuidhaffel (de opstallen) eigendom van Roeper, terwijl het bedrijf de ondergrond in erfpacht krijgt en een groot deel van de omliggende landerijen mag pachten. Het vrijkomen van de terreinen rond de Rovershut, die in handen waren van verschillende pachters met een langlopend contract, ken de een ander verloop. De gebrui kers gingen akkoord met het aanbod van Klaassen om de pachtcontracten af te kopen. In de meeste gevallen betrof het oudere of gepensioneerde huurders, die genoegen namen met een eenma lige afkoopsom. In één geval be reikte SBB geen akkoord, omdat op het betreffende terrein waarde volle melkrechten rusten. Extensief beheer In plaats van de langlopende pach tovereenkomsten verhuurt SBB de terreinen in De Dennen nu op ba sis van kortlopende beheerscon tracten die elk jaar kunnen worden opgezegd. Aan het gebruik zijn be perkende voorwaarden gesteld. Zo mag het grasland niet worden ge scheurd en gelden beperkingen in zake bemesting en bespuiting. Door verschraling van de grond krijgen planten die de natuurbe heerder daar graag ziet eenkans. Wat er uiteindelijk gaat gebeuren met de weilanden staat nog niet vast. Voor het vergraven van de Tureluurssloot tot een duinbeek is al flink gekapt, maar voor de glooi ende oevers had SBB nog enkele hectaren weiland nodig. SBB heeft nog geen panklaar beheersplan voor het resterende deel. Maar het wordt in ieder geval niet volge- plant met bomen. Het blijven open plekken, waarschijnlijk extensief beheerd door boeren. Hogeberg Met het afkopen van de pachtcon tracten in De Dennen kwam aan de grondruil op de Hogeberg ech ter geen eind. Integendeel SSB- chef Klaassen liet zijn oog vallen op een perceel langs het Doolhof, dat ooit bij hoeve Brakestein Een 69-jarige automobiliste uit De Cocksdorp kreeg woensdagmid dag op de kruising Molenlaan/Kik- kertstraat/Klimpstraat een black out. Ze reed tegen een lantaarn paal, die daardoor afbrak. De vrouw bleef ongedeerd, maar de wagen liep veel schade op. De pensionering van Henk Smit van Zuidhaffel was het startsein tot een omvangrijke grondruil op de Hogeberg. (Foto Gerard Timmerman) Het kan nog lang duren voor de Noorse kustvaarder Linito wordt geborgen. Er is geen duidelijkheid over de toestand van het wrak en wegens het aanhoudende slechte weer kunnen duikers en bergers niets uitrichten. De Linito zonk begin januari in een zware westerstorm tussen Vlie land en Texel. Verzekeraar Skandi- navian Underwriters Agency (Skuwa) wil het schip laten ber gen, maar volgens woordvoerder H. Sanders uit Rotterdam is er nog geen concreet bergingsplan. Een team duikers heeft afgelopen week geprobeerd het schip te in specteren, maar dat werd geen succes. Het water was door de storm dermate troebel dat het zicht bijzonder slecht was. Van daar dat geen informatie kon wor den verstrekt over de ligging en de toestand vanr het wrak en dat was reden om de berging voorlopig op de lange baan te schuiven. Verschoven Volgens vuurtorenwachter Piet Stam is de Linito door de harde westelijke wind en de sterke stro ming enkele honderden meters in de richting van Vlieland gescho ven. Bij extreem laag water en oostenwind is tfe punt van de boeg van de kustvaarder zicht baar, net boven de waterspiegel. Een Belgische firma blijft stand-by liggen in Den Helder om de Linito Wegens de harde wind (kracht 10 tot 11) is de boot om 10 uur vanochtend tot na der orde uit de vaart geno men. Het was niet verant woord om de fuik uit te varen. hoorde en dat binnen de grenzen van het beheersplan valt. Eigenaar Hans Witte verkocht het aan SBB onder voorwaarde dat hij het pachtrecht kreeg van datzelfde perceel èn een nabijgelegen SBB- Lees verder pagina 2 De Stichting Bejaardenzorg gaat een woning in de Molenstraat ver kopen. Het huis past niet meer bij de eisen van deze tijd en aanpas sing zou een te groot financieel of fer vragen van de stichting. Al eerder werden dergelijke kleine huizen verkocht en ze blijken erg in trek bij zogenaamde „starters". Er staan in de nabije toekomst nog twee van dergelijke woningen op de nominatie om verkocht te wor den als ze vrij komen. Het college van b en w heeft aangegeven geen bezwaar te hebben tegen de verkopen. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterijen SERVICE CENTER TEXEL (ADVERTENTIE) te kunnen bergen zodra het weer omslaat. Rijkswaterstaat wil het wrak zo snel mogelijk weg heb ben, al ligt het niet in een vaarrou te. „Maar we beseffen dat het met dergelijk weer weinig zin heeft om druk uit te oefenen", aldus een woordvoerder van de directie Noordzee. Gevaar dat de Linito in de bodem wegzakt en daardoor niet meer boven water te halen is bestaat er volgens de deskundi gen niet. in concert voor de Cliniclowns GRATIS ENTREE (ADVERTENTIE) Zie de achterpagina van deze krant. (ADVERTENTIE) Winners Club International Geachte lezer, Op Texel begint de victorie!!! De „WINNERS CLUB INTERNATIONAL" verovert Nederland vanaf Texel! Wat is dat nu weer zou één van uw reacties kunnen zijn, want zo reageer den wij enige tijd geleden ook Maar toch na een zeer interessante informatiemiddag is het enthousiasme alleen maar toegenomen en maken wij inmiddels ook deel uit van de „Winners Club". Het enige wat wij kunnen meedelen is dat er sprake is van een uitermate aantrekkelijk financieel voordeel voor iedere deelnemer Wij weten zeker dat u daar kennis van wilt nemen en nodigen u en uw part ner uit voor de eerstkomende informatiemiddag op zaterdag 4 maart 1995, aanvang 15.00 uur in „Bosch en Zee" te De Koog, waar al geruime tijd iede re zaterdag de info-middagen plaatsvinden. Gezien de enorme belangstelling van buiten en een toenemende groei vanuit Texel, adviseren .wij u tijdig aan wezig te zijn. U zult er geen spijt van hebben! Met adviserende en vriendelijke groet, namens een steeds groter wordende groep Texelse deelnemers (o a Dries Veltkamp, Bea de Ridder, Hans Mosk, Jamne de Bruijn, C. Eelman, Iwan de Vries, Ruud Kikkert, Ingrid Koorn enz.)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1