Jan Koolhof is attent op prijs en kwaliteit Lintje bij het afscheid gezicht van gemeente Landbouwvoorlichter 25 jaar op Texel De winners club? TEXELSE^" C0URANT Voorlichting over cara Hein Dijt wint prijsvraag Flora Wereldgebedsdag iFoto Frans Hopman) Jan Koolhof in het Texelse boerenland: ..Niet méér. maar betei Wout Stam bij zijn afscheidcadeau dat van een passend beeld was voorzien IFoto Tessa do Graant De handel keek scheef: het LDS kostte hen omzet. „Maar ik vond het niet slecht voor de handel, om dat je op de langere termijn moet kijken. Overigens zijn de contac ten met de handel wel goed. Als er produkten zijn waar ik achter sta, is samenwerking mogelijk. Maar op de eerste plaats ben ik er voor de boer." Meegaan Koolhof beschouwt het als zijn op dracht om mee te gaan met en het voorblijven van de ontwikkelingen in de maatschappij. „Op Texel is dat aardig gelukt", stelt hij. Voor beelden? „Na de ruilverkaveling waren op het eiland maar één of twee ligboxen. De Texelse veehou ders hebben vervolgens goed ge bruik gemaakt van de mogelijkheden. Als je nagaat wat er allemaal is gebouwd, is dat een verschrikkelijk hoge score. Ander voorbeeld: de droogtegevoelige gronden op Texel. Met een diepspit-project is daarin verbete ring gebracht. De plantenwortels kunnen hierdoor naar het grond water toegroeien, met als gevolg hogere opbrengsten per hectare. Tegen deze methode bestonden vooroordelen. Om die te doorbre ken, moesten er eerst een paar voortrekkers zijn, die hun resulta ten konden laten zien in het veld. Het is net als met de reclame: her halen, herhalen. De mond-tot- mond reclame doet de rest." Mais Zijn werkwijze („ik ben op z'n tijd eigenwijs, ik kan doordonderen") bracht hem waardering. Niet al leen op Texel, waar hij sinds zijn komst 95 procent van de agrari sche contacten heeft weten te houden. Ook aan de overkant is de faam van Koolhof doorgedrongen. Over zijn specialisme, mais, ver zorgt hij lezingen en publiceert hij in vakbladen. Landelijk trok hij de aandacht als voorvechter van lage dosering van onkruidbestrij dingsmiddelen in mais. „Toen ik dat besprak met collega's, zeiden ze: dat kèn niet. Maar nu blijkt uit een officieel onderzoek dat wat op Texel gebeurt, 100 procent is on derbouwd." Een prominente fi guur wil Jan Koolhof echter niet zijn. „Ik hou niet van poeha", al dus het schrikkelkind (29-2-1940). Van huis uit is Koolhof opgegroeid met het boerenbedrijf. Zijn ouders hadden een gemengd veehouderij- akkerbouw bedrijf in Wedde, tien kilometer onder Winschoten. Hij voetbalde graag en schopte het tot het tweede team van de v.v. Wedde. Rechts in de aanval. In 1962 belandde hij in Noordhol land. In de regio Heerhugowaard- Hensbroek was een extra voorlich ter nodig in het kader van de „streekverbetering", na de ruilver kaveling. De veehouders in die streek hadden beter schapenfok- materiaal nodig en konden dat aankopen met geld van het mini sterie. Zo kwam Koolhof voor het eerst op Texel, waar een ram en vijftig ooien werden gekocht. Toen in 1969 het streekverbeterings- project klaar was, kon Koolhof bij de landbouwvoorlichting op Texel werken. „Alblasserwaard had ook gekund, maar dat was nog verder weg van de familie in het noor den." De legendarische C. van Gronin gen stond toen nog aan het hoofd van de Bedrijfsvoorlichting op Texel. In die tijd was het normaal dat voorlichters zowel veehouderij als akkerbouw onder hun hoede hadden. Momenteel is Koolhof nog de enige in Nederland met de ze combinatie. Bestuurswerk Het gezin Koolhof vestigde zich in De Cocksdorp. „De kaartjesknip per bij de boot zei: wil je je laten begraven? Maar we hebben er een heel leuke tijd gehad. Al snel had ik veel contacten. In 'Durp' is het gebruikelijk dat nieuwe inwoners meteen voor het bestuur van SVC worden gevraagd. Zo werd ik se cretaris van de voetbalafdeling. Daarnaast was ik penningmeester in de organisatie van het „Polder paraat"-feest, voorzitter van het kleuterschoolbestuur, commissa ris van De Krim (dat is nog zo) en secretaris van de Hollandse Maat schappij van de Landbouw, afde ling Eierland. Eigenlijk mocht dat laatste niet, maar mijn superieuren hebben daar nooit moeilijk over gedaan. Van andere boeren kreeg ik ook geen commentaar. Men wist dat ik er voor iedereen was en niemand voortrok." Veel baantjes tegelijk dus, maar volgens Koolhof gaf dat geen pro blemen. „Het lichaam liet me niet in de steek en ik nam de proble men niet mee naar huis, al had ik het wel eens moeilijk met bepaal de sociale gevallen. Door al dat verenigingswerk kreeg ik natuur lijk wel een 'ruime blik': je weet wat er gaande is en je leert men sen op een andere manier kennen. Anderen helpen was en is mijn doel." Veranderingen In 25 jaar veranderde veel in de landbouw, die na een periode van groei onder grote druk is komen te staan. „Gelukkig heb ik het op Texel nog maar zeer weinig mee gemaakt dat een agrariër om fi nanciële redenen moest stoppen. Vaker is gebrek aan bedrijfsopvol ging de reden. Om bedrijven te be houden, zou ik dolgraag boeren naar Texel laten komen. Er zijn een paar goede voorbeelden (Wage- ningen, Don Bosco), maar Texel heeft voor de landbouw beperkin gen. Vooral de verzuringsgevoeli- ge gebieden geven onzekerheid. Ten onrechte wordt dat beleid ge generaliseerd. De landbouw op Texel is extensief. De gangbare landbouw is volop in ontwikkeling: de input is nu zó gering, dat die al le toets der kritiek kan doorstaan." Met biologisch-dynamische land bouw heeft Koolhof weinig con tact. „Alleen in de begintijd van Sint Donatus ben ik wat betreft de economische opzet erbij betrok ken geweest" Terugblikkende vergeet Koolhof zijn vrouw Coby en de kinderen niet te noemen. ,,Het was een ge zinsbedrijf. Dat bleek ook tijdens het feest, toen we geld kregen voor een reisje voor het hele ge zin." En een vooruitblik: ,,Als mijn gezondheid het toelaat, ga ik door tot mijn 65ste. Maar misschien stop ik wel eerder. Wethouder? Nee, dat valt niet te combineren, daarvoor heb ik m'n werk te lief." Frans Hopman VRIJDAG 3 MAART 1995 zal behoorlijk wennen zijn Wout Stam. Jarenlang had ien vast ritme van vroeg naar werk gaan. Ook zijn collega's iet raadhuis zullen de komen- tijd wel eens misgrijpen. Het fd van de afdeling Algemene en, waarvan dinsdag in stijl af leid werd genomen, was een iBgbaak voor iedereen en vorm- het gezicht van gemeente jbussen zijn Stams' heimelijke ie. Vandaar dat voor zijn af- •idsfeest een antieke AOT-bus stal was gehaald, die werd eladen met collega's en fami- -let was de eerste verrassing, er zouden nog vele volgen, jemeester Van Rappard ty- de zijn vertrekkende hoofd AZ .eigenlijk de echte loco- jemeester van Texel". Het is lilijk gebleken zaken voor Wout n verborgen te houden. Zeker hij tot het laatst toe in functie f. Toch was het gelukt hem voor te dragen voor een koninklijke onderscheiding, zonder dat hij arg waan had gekregen. De burge meester overhandigde hem de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau. „Om de „fase drie A" van zijn le ven, zoals hij dat zelf noemt, nog meer te veraangenamen, hebben we een passend cadeautje gevon den", vervolgde Van Rappard. Het bleek een computer met toebeho ren te zijn. Evacuatie Gemeentesecretaris Piet Zoon, voor wie Wout Stam de eerste vervanger was, somde tal van eigenschappen van hem op. Voor al zijn improvisatievermogen werd geroemd. „Onlangs nog, bij de evacuatie van het rivierengebied. Belt hij me op terwijl ik bij de bur gemeester zit en zegt: ik heb besloten dat we de mensen die op Texel worden opgevangen geen toeristenbelasting vragen...." Rom van Schaik sprak namens de oude bus werd het feestvarken en zijn vrouw opgehaald. tFoto Tessa de Graaf ft afdeling: „We zijn er trots op dat onze chef koninklijk is onderschei den." Hij was de archieven ingedo ken voor een carrière-overzicht. „We hadden een goede verstand houding, als moest je in het begin aan me wennen", vertelde oud gemeentesecretaris Piet Beemsterboer. „Je zei laatst: in het begin vond ik je een hufter..." De oudgediende waarschuwde dat het na een afscheid wel wat stil wordt. Hij kreeg echter nog re gelmatig uitnodigingen voor offi ciële bijeenkomsten via Stam en hij hoopte dat diens opvolger dat vol zou houden. Wie dat wordt is echter nog allerminst duidelijk. De namen van Alex Bijma en Rom van Schaik zijn de revue gepasseerd, maar er bestaat een grotere kans dat de hele afdeling wordt gereor ganiseerd en daardoor opgaat in de rest. Via een bandje sprak de in Nieuw Guinea verkerende oud hoofdredacteur van de Texelse Courant Harry de Graaf tot de me nigte. Het was een hurhoristisch betoog. Opmerkingen als „met ambtenaren moet je de haven dempen" en „Wout houdt van or gels, behalve ctet van Peter Kaan" veroorzaakten lachsalvo's. Geen politicus Het laatste woord was voor de af scheidnemer zelf. Hij zette gelijk een aantal zaken recht. „Locobur gemeester? Zo heb ik me nooit ge voeld. Ik ben absoluut geen politicus, maar soms vereist een acute situatie een oplossing." Stam denkt niet dat de medewer kers hem erg zullen missen. „Mis schien zal je een paar keer misgrijpen. Maar alles lost zich vanzelf weer op. En als het echt niet lukt, dan weten jullie mijn te lefoonnummer..." Het horloge, dat hij kreeg van alle medewerkers, roerde Stam zeer. Omdat er genoeg interviews in de media over hem zijn verschenen de laatste tijd, wilde hij niet verder op zijn loopbaan ingaan. „Ik weet me niet zo goed raad met al die lof die mij wordt toegezwaaid. Ik ben zelf zuinig met complimenten, dat is me wel eens verweten. Maar ik laat ook niet gauw iemand zak ken." Cadeautjes Het boek gaat dicht, maar toch gaf Stam het college en de raad nog enige schoten voor de boeg. Onder andere de onzekere status voor de afdeling Algemene Zaken vond hij te lang duren. Dat het pu bliek het bij raadsvergaderingen massaal laat afweten is iets waar de raadsleden zich volgens hem meer druk over zouden moeten maken. „Ze kunnen het dan wel via de radio volgen, maar bij me nigeen gaat de knop om Na het officiële gedeelte was het tijd voor feest. Een lang lied van de medewerkers was het startsein voor een receptie met veel ca deautjes. Dat Stam met alle gele dingen van de bevolking te maken heeft gehad werd daaruit duidelijk. Zo ontving hij onder meer een di ploma uit handen van Cor Ellen wegens de uiterst flexibele wijze waarop hij de zaak rond de siga- rettencontainers heeft afgehan deld, uit het oogpunt van de jutters. Veel kinderen hebben last van aandoeningen aan de luchtwegen. Dat uit zich in hoesten, hees zijn, vol zitten of benauwd zijn. Deze klachten worden samengevat on der de noemer Cara. Voor ouders van kinderen met dergelijke klach ten wordt op dinsdag 21 maart tussen 13.30 en 15.00 uur in het Kruisgebouw aan de Witte Kruis- laan een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Sprekers zijn de wijk verpleegkundigen Jung en Thiel. De Texelse leliekweker Hein Dijt heeft op de „Flora", de jaarlijkse bloemententoonstelling in Boven - karspel, een „Teel-o-scope" software-pakket ter waarde van f3.000,- gewonnen. Het was de hoofdprijs van een prijsvraag in de stand van de computerfirma Mon- In het kader van de Wereldgebeds dag worden vanavond in verschil lende kerken oecumenische vieringen gehouden. De liturgie is gemaakt door christenvrouwen uit Ghana, het land dat centraal staat. Thema is „de aarde, woning voor alle mensen." De vieringen zijn in de Doopsge zinde kerk van Den Burg, aanvang 19.30 uur (uitzending via De Licht boei). RK kerk Oosterend, aanvang 19.30 uur. Gebouw naast NH kerk in De Cocksdorp, aanvang 19.30 uur (mmv het Cocksdorper koor). NH-kerk Den Hoorn, aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom. irnaast voerde ook het bestuur enswaardigheden uit Koolhofs bij leden ten tonele en karakteri- sch ïrde „meester" C.P. Laan hem Jt0 ,r middel van een ABC. Visie )lhof grijnst, want hij weet dat boeren zijn visie waarderen, visie die voornamelijk is gebo- uit praktische en minder uit ile overwegingen. „Een gezond eu zat altijd wel in m'n achter- >fd. Maar het is vooral-een sstia van de kosten zo laag mo- ln het bijzijn van Lodewijk de 14e" en ..Marie Antoinette neemt Hem Dijt (tweede van rechts) de hoofdprijs in ontvangst. (Foto J.S. Driti ger dan in de rest van Nederland. Texel heeft een voorsprong." Lage doseringen Zijn visie is in de loop der jaren ge groeid. „Je leert dingen uit goede praktijkvoorbeelden. Dan kijk je of iets algemeen toepasbaar is." Koolhof gaf zijn ogen goed de kost en was steeds bereid om met de monstraties en lezingen de agra riërs van zijn gelijk te overtuigen. „Neem het LDS, het Lage Dose ring Systeem. Toen we dat invoer den, kregen we veel kritiek. Maar ik had niets te verliezen. Als het niet zou lukken, konden de boeren altijd nog een herbespuiting met een iets hogere dosering uitvoe ren. Al snel bleek dat met zeer la ge doseringen gewasbescher mingsmiddel goede resultaten wa ren te behalen. Hoewel het voor buitenstaanders lijkt alsof er al wéér een landbouwspuit rijdt op hetzelfde perceel, wordt er aan merkelijk minder actieve stof ge bruikt. Belangrijk voor de portemonnee van de boer en voor het milieu." tana uit Heerhugowaard. Bedoe ling was te raden hoeveel bloembollen in een computer wa ren verstopt. Dijt had haast en deed een snelle gok: 2000 stuks. Een uitstekende poging, want het waren er 1999. Niemand raadde dit goed, zodat moest worden ge loot tussen drie deelnemers die er eentje naast zaten. Het lot wees de Texelaar aan. Vrijdag tijdens de prijsuitreiking zorgden twee als Lo dewijk de 74e en Marie Antoinette uitgedoste figuren voor een feestelijk tintje. Dijt toonde zich opgetogen: „Al een jaar ben ik op zoek naar zo'n pakket. Alles wat betrekking heeft op de teelt, de verwerking in de schuur en mineralenboekhouding kun je daarin verwerken en er bij voorbeeld een toekomstverwach ting mee opstellen. Eigenlijk wilde ik me alleen maar inschrijven voor een kennismakingsdag, die prijs vraag vulde ik voor de aardigheid in." Aan de instructiedag zal Dijt evengoed deelnemen, bovendien krijgt hij er drie jaar begeleiding bij cadeau. een knalfeest vierde Jan Koolhof onlangs zijn 25-jarig ileum als landbouwvoorlichter op Texel. Driehonderd ken en uit de agrarische sector waren naar het GroOthan- gebo'uw in Oudeschild gekomen. Het was zó gezellig, één uur 's nachts nog niemand naar huis was en de id werd gevraagd nog een uurtje door te spelen. Een 1st naar wens, want Koolhof houdt niet van handen iudden en toespraken. Voor de lezers van de Texelse Cou- jt is hij echter graag bereid de afgelopen kwart eeuw de ue te laten passeren. Bt meer, maar beter", luidt het ies van de deze week 55 jaar (orden Koolhof. „Met zo weinig jelijk input een zo groot moge kwaliteit bereiken", klinkt het zijn landbouw-jargon. Haast iekwoordelijk is zijn advies om lig om te springen met gewas- chermingsmiddelen en kunst- >t. Dat bleek tijdens de Btavond (aangeboden door het tuur van de Vereniging voor 'rijfsvoorlichting -VVB- Texel, i medewerking van Harry en lemarie Wetenkamp). Koolhof - evenmin vies van plagerijtjes- 'd door twee agrariërs met een spuit op de hak genomen. „We 3en niet meer normale doserin- spuiten, maar moeten met druppie van dit en een druppie dat onze gewassen onkruidvrij iden..." gelijk zien te houden en rekening houden met de omstandigheden. Een voorbeeld. Op Texel mag je niet beregenen, maar wel be mesten. Toch ben ik daarmee te rughoudend. Als je planten veel meststoffen geeft, groeit de plant meer in stengel en blad, waardoor er meer water wordt verbruikt. Ook komt het gewas later tot zaad en knolvorming en is er bij poo- taardappelen kans op ziektes." „Op Texel heerst praktisch elk jaar tijdens de groeitijd een periode van droogte. Door 'op de norm' te bemesten is de kans groter op be ter resultaat, zowel wat betreft hoeveelheid als kwaliteit. Op be mesting ben ik altijd kritisch ge weest, en met succes: qua vervuiling door de landbouw lig gen de cijfers op Texel veel gunsti-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5