Wat ik zeggen wou. 6 TEXELSE COURANT Minder zand uit de Waddenzee Thijsse-fotowedstrijd Been gebroken S Buurt overstemt geluidsmetingen noodslachtplaats Windmolens Drie jaar cel voor verkrachtingszaak Regelmatige zege van de Mareis Honden, Zanddijk en de Slufter Teso-aandelen 500ste VRIJDAG 3 MAART 1995 Rijswaterstaat heeft de zandwin ning in de Waddenzee flink ver minderd. Vanaf dit jaar tot 2000 mag in het westelijk deel ieder jaar nog gemiddeld 100.000 ku bieke meter zand worden gewon nen. In het oostelijk deel wordt het jaarlijks quotum terugge bracht naar 800.000 kubieke me ter. Na het jaar 2000 stopt de zandwinning in het westelijk deel. Dan blijft het baggerwerk beperkt tot het op diepte houden van de vaargeulen. Vorig jaar werd nog zo'n 500.000 kubieke meter zand uit de westelij ke en zo'n drie miljoen kubieke meter uit de oostelijke Waddenzee opgezogen. Rijkswaterstaat vindt de effecten van de winning voor het milieu in de Waddenzee te zwaar wegen. Bovendien zorgt de zandwinning voor kustafslag van de waddeneilanden. Het benodigde zand voor woning bouw, waterstaatkundige werken, wegenbouw en de bloembollen teelt moet voortaan vooral uit de Noordzee en het Amstelmeer komen. Per jaar gebruikt Nederland onge veer 72 miljoen kubieke meter zand. De helft kwam tot nu toe uit rijkswateren: de Waddenzee, het Eems-Dollardgebied, het IJssel- meer en de randmeren, de Delta- wateren en de Noordzee. De Waddenzee leverde 3,5 miljoen kubieke meter zand. De Noordzee wordt echter steeds belangrijker. Begin jaren tachtig bedroeg de hoeveelheid zand uit de Noordzee nog maar enkele pro centen van de totale hoeveelheid. Sindsdien is de hoeveelheid zee zand sterk gestegen. In 1991 werd tweemaal zoveel zeezand aan wal gebracht als het jaar daarvoor. Zeezand komt aan land met sleep hopperzuigers. Deze baggersche pen brengen het zeezand naar vier depots voor de kust: bij de Maas vlakte, in het Haringvliet, bij IJmui- den en in de Westerschelde. Van daaruit wordt het naar de afne mers verscheept. Zandhonger In de Waddenzee bestaat een „zandbalans" tussen het zand in de kustzone (waar de zee minder dan twintig meter diep is) en dat in de diepere gedeelten. Als uit een deel zand wordt weggehaald, heeft dat uiteindelijk -effect voor andere delen. Tussen 1933 en 1975 vond in de Waddenzee on geveer 200.000 kubieke meter aanzanding plaats. De erosie in Brieven van lezen» Voor de fotowedstrijd Natuurlijk Texel" zijn de eerste inzendingen inmiddels binnen. De jury wil ech ter graag een grotere keus heb ben. Bedoeling is om Texel dit jaar viermaal op originele wijze te foto graferen, in elk seizoen één foto. Onderwerpen hebben bij voorkeur betrekking op Texels landschap en natuur en de plaats van de mens daarin. Uiteindelijk beloont de jury het buitendeltageied bleek van de zelfde orde van grootte. Sinds 1975 treedt erosie in de Wadden zee op: circa 40 miljoen kubieke meter zand verdween. De omvang van de zandwinning bleek onge veer even groot. De effecten van de zandwinning uiten zich in ver- Een 16-jarige fietster uit De Koog keek niet goed uit toen ze uit de richting van EcoMare de Ruyslaan op reed. De botste tegen de witte VW van een dorpsgenoot en liep daardoor een gebroken been op. Ze werd per ambualnce afgevoerd. Haar fiets werd totaal vernield. Van de fiets bleef niet veel over. (Foto Tessa de Graaf 1) Om te kijken of de noodslachtplaats aan de Mari- coweg voldoet aan de ge- luidsnormen maakten ambtenaren van de afdeling milieu vrijdag proefmetmgen. Als de voorlopige registratie aangeeft dat de slachtwerk- zaamheden binnen de normen vallen, overweegt de Stich ting Noodslachtplaats Texel een veel kostbaarder akoestisch onderzoek. Dat is noodzakelijk om naast de noodslachtingen ook reguliere slachtingen uit te voeren. Om dat het bedrijf al een tijdje stil ligt, werd voor de geluidsop name een slachting in scène gezet door slager Schiphorst. Conform ae werkelijkheid werd de koe uit de aanhanger naar de slachtbank geleid en werd het bedrijf in werking gezet. Veel eer van hun werk hadden de geluidstechnici aanvankelijk niet. De slacht- werkzaamheden, die met het blote oor buiten overigens niet waren te horen, werden over stemd door verkeer en weer sinvloeden, maar vooral de dagelijkse werkzaamheden in en rond naburige bedrijven. Navraag bij de gemeente leert echter dat de metingen toch hoopvolle resultaten hebben opgeleverd, die een akoestisch onderzoek kunnen rechtvaardigen. Volgens de gemeente is het niet waar schijnlijk dat eventuele geur of stankoverlast waarvoor de buurt vreest, een vergunning voor reguliere slachtingen in de weg zal staan. /Foto Gorard TimmermanI Buiten verantwoordelijkheid van dc redactie Toegegeven, voorstanders hoor je doorgaans minder dan tegenstan ders. Bij echt goede plannen zijn er meestal weinig of geen bezwaren. Bij omstreden plannen worden be zwaarmakers -zij die constateren dat de emmer begint over te lopen - vaak ten onrechte be schimpt. Ook ik hield me jaren bewust afzij dig, al was er veel op Texel gaande om je druk over te maken. Voor 't eerst schreef ik een ingezonden stuk en omdat 't vooral tot naden ken - niet oplossend - bedoeld was, kon een reactie worden ver wacht. Zeggen dat ik gericht ben op romantische kunst mag, maar is niet juist (gelezen). Veron derstellen dat high-tech kunst stukjes aan mij niet besteed zijn mag ook, maar is een voorbarige conclusie. Beweren dat ik een on juiste schaaltekening aanlever is kleinzielig en suggereert mislei ding. Natuurlijk twijfelde ik wel aan me zelf toen ik de werkelijke verhou dingen op papier zag. Het is helaas niet anders, veertig meter is ge woon erg hoog' Toegegeven, er de móóiste serie van vier foto's. Los van dit oordeel maakt de re dactie van de Texelse Courant elk seizoen een eigen keus. Omdat het niet echt wil winteren, zijn voor de winterfoto ook kiekjes uit vorige jaren toegestaan. Deze eer ste foto moet worden opgestuurd voor 7 april naar: Stichting Thijs- sejaar Texel, t.a.v. H. Groenen, Postbus 3, 1790 AA Den Burg. Of afgeven in het kantoor van de VVV aan de Emmalaan. breding van de geulen. Of er ook andere effecten zullen optreden, moet nog blijken. De effecten van de aanleg van de Afsluitdijk op de Waddenzee voltrokken zich ook pas na jaren. Bijkomend probleem vormt de toe nemende „zandhonger" van de Waddenzee als de bodem daalt door gaswinning en de zeespiegel stijgt. Rijkswaterstaat gebruikt voor de ophoging van de Noordzeestran den nu al zand uit de Noordzee be neden de twintig meter-lijn. Als daar zand wordt weggehaald, heeft dat nauwelijks of geen ef fecten op de zandbalans van het kustgebied. Zandwinning op de Noordzee mag alleen op plaatsen waar de zee minimaal twintig me ter diep is of die twintig kilometer buiten de kust liggen. Op het Ne derlandse deel van de Noordzee wordt tot dusver alleen ophoog- zand gewonnen. Dat zand heeft Rijkswaterstaat nodig om de door erosie aangetaste stranden op te spuiten. Te zout Het nadeel van zeezand is dat het zout is. Het bevat 1500 tot 4500 mg natriumchloride per kubieke meter. Dat zout spoelt uit en komt in het grond- en oppervlaktewater terecht. Dat heeft op den duur ge volgen voor de tuinbouw en de drinkwaterwinning. Binnen eért twee jaar moet het zeezand wor den ontzilt. Het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft een ontwerp Bouwstoffenbesluit ge maakt, waarin staat dat ophoog- zand met meer dan 320 mg natriumchloride per kubieke meter mag bevatten. Zeezand wordt ont zilt door het te spoelen met zoet water. De huidige ontziltingstech- niek (één keer spoelen met licht brak water op het Noordzeekanaal en droogtrekken) levert zand op met een zoutgehalte van gemid deld 600 mg. De Alkmaarse rechtbank heeft de 30-jarige vluchteling die ervan ver dacht werd vorig jaar een Texelse vrouw te hebben verkracht, tot drie jaar cel veroordeeld. De recht bank achtte de man, woonachtig in Julianadorp, ook schuldig aan de verkracht van een vrouw en een veertienjarig meisje in zijn eigen huis. Tegen hem was vier jaar cel geëist. Zondagmiddag wonnen de heren van basketbalclub De Mareis in de Bgm. De Koninghal de ont moeting tegen JBC 4 uit Juliana dorp, een tegenstander die zich in het verloop van de competitie meer verbaal dan sportief laat gelden. Het werd 69-44. De Mareis en de scheidsrechter lieten zich niet van de wijs bren gen. Het snelle verlies van Eric Venneker (enkelblessure) werd door de Texelaars aardig opge vangen. Met de nieuwe center Ni co Kikkert waren er enkele aanpassingsproblemen, maar naarmate de wedstrijd vorderde verliep het spel wat soepeler. De basis voor de overwinning werd in de eerste helft gelegd (33-16 voorsprong). In de tweede helft was het krachtverschil niet groot, maar vielen er wel veel persoonlij ke fouten te noteren. Zowel bij de Mareis als bij JBC 4 moesten de centers het veld verlaten. Uitein delijk werd het 69-44 voor de Ma reis, dat daarmee de zegereeks blijft voortzetten. Deze week is er geen wedstrijdprogramma i.v.m. de voorjaarsvakantie. Scores: Nico Kikkert 23 pnt Martin Koenen 18; Albert ter Wolde 15; George Wintermans 10; Paul Inpijn 3. Graag wil ik even reageren op de ingezonden brief van Bertien Dijkstra-De Moor, in de krant van 24 februari 1995. Ook wij komen al heel wat jaren op Texel. Dit jaar wordt ons tiende jaar. Honkvast zijn we ook, want het is al tien jaar hetzelfde adres, namelijk het bun galowpark aan de Zanddijk van de familie G. v.d. Star. Wij komen daar altijd met onze twee honden en worden door de familie nog steeds allerhartelijkst ontvangen. Voor ons gevoel komen wij elke keer een beetje „thuis". Dat is mis schien ons „Texel-gevoel". Waar om schrijf ik nu „nog steeds" har telijk ontvangen? Daarover het vol gende. Op het park gelden bepaalde regels. Allereerst de snelheidsbeperking, het bord 10 km en dan het bordje „honden aan de lijn". Natuurlijk houd je je aan zulke regels, want je wilt je gast heer niet tot last zijn. Mochten on ze honden iets deponeren op plaatsen die daarvoor niet ge schikt zijn, dan komen wij met on ze speciale opruimzakjes en ruimen alles netjes op. Ons motto is dat andere mensen geen last moeten hebben van onze honden. Klachten hebben wij nog nooit van de familie v.d. Star gehad. Ik neem aan dat op „Tamarisk" soortgelijke regels gelden en dat de heer en mevrouw Dijkstra zich aan die re gels houden. Op de Zanddijk laat men natuurlijk ook zijn/haar hond niet loslopen, maar dat is eigenbelang, hij zou wel eens doodgereden kunnen worden. Maar dan, eenmaal over de duinen heen, de Slufter in, dan gelden regels opeens niet meer. Men mag vrij in de Slufter wande len, maar er is ook een „gastheer", die het bord „honden aan de lijn" heeft neergezet. Mijn vraag is nu, waarom worden deze regels aan de laars gelapt? Regels zijn regels, ook in de Sluf ter. Als je dan toch zo nodig je hond los laat lopen, dan moet je kunnen kleine afwijkingen zijn ontstaan, de hoogtematen van de kerk en de toren zijn telefonisch verstrekt door deskundigen en niet persoonlijk nagemeten. Ook m'n liniaal is niet nagelnieuw of high-tech, want hier geldt voor mij al jaren; zuinig zijn op materiaal en grondstoffen en niet achter alles aanhollen dat nieuw of mode is. Een centimeter blijft tenslotte ge woon tien millimeter. Reeds in 1363 stond er een molen op Texel (één der allereersten in het Hollands Noorderkwartier) en in 1414 verleende Willem van Beie ren aan Texel z'n stadsrechten en „het recht van de wind" (zie v.d. Vlis, 't Lant van Texel). Er is dus op Texel t.a.v. molens sprake van een lange historie en een nog niet beëindigde ontwikke ling. Door de eeuwen heen zal er ook verzet zijn geweest tegen het oprichten van grote bouwwerken. De betrokkenheid met de vroegere molenaars zal echter groter zijn geweest dan nu 't geval is. Het lijkt aannemelijk dat plannen in 't verleden meer vanuit een directe (dorps)behoefte tot stand kwa men. Het mag dan wel zo zijn dat er in kleine kring al geruime tijd wordt gesproken over een wind- parklokatie op Texel, maar het is mede vanwege de subsidietermijn en streefgetallen van de overheid dat er nu zo geforceerd besluiten worden genomen. Juist als er gesteld wordt dat er tot in de eeuwigheid zon en wind zullen zijn, is het erg onverstrandig om nu vanuit „subsidiepaniek" te handelen. Als kwetsbaar waddeneiland deel nemen in de windëhergie-plannen van de overheid, vraagt om een veel zorgvuldiger afwegen en han delen dan tot nu toe is gebeurd. Bovendien levert Texel eén behoor lijke bijdrage met de vijf bestaande windturbines op de dijk. We doen dus al mee en een kritische hou ding is daarom best gerecht vaardigd. Indien we jaren geleden voor een noodzakelijke keuze gestaan zou den hebben; een centrale of een „eigen" windpark, dan zou er beslist een breder draagvlak zijn geweest voor de plannen. Inmiddels is dit een gepasseerd station en betreuren we het dat we weer een stukje onafhankelijk heid zijn kwijtgeraakt. Zoals de meeste eilandbewoners willen we graag onafhankelijk zijn en zetten we het liefst alles dat overheid heet buiten spel. We willen alles zelf blijven regelen, vooral op het land (als schilder van datzelfde land, voel ik een zelfde onafhanke- ook kritiek kunnen incasseren. Be ter was geweest dat de heer en mevrouw Dijkstra hadden toege geven dat ze „fout" waren en dan proberen uit te leggen dat de hond het niet prettig vindt altijd aan de lijn te lopen en dat ze daarom, om dat er niemand te zien was, de hond maar even los lieten. Het aan de lijn lopen, altijd maar weer, is niet leuk voor alle honden en niet „voor stadse honden alleen". Daar komt nog bij dat als je je hond goed onder appèl hebt, hij precies doet wat jij van hem verwacht. Met andere woorden, als de baas en bazin zich aan de regels hou den, dan doet de hond dat vanzelf ook. Wij gaan ook regelmatig een hapje eten in café De Slufter. Onze hon den gaan dan uiteraard ook mee. Allerhartelijkst is ook voor ons de ontvangst door Henk en Irene v.d. Star en hun medewerkers als ze ons na een paar maanden weer zien. Toch meen ik te weten, om dat wij Henk al een paar jaar ken nen, dat hij ons (op een weliswaar vriendelijke manier) zou verzoeken weg te gaan als onze honden zou den zitten klieren en andere gasten tot last zouden zijn. En ge lijk heeft hij! Maar als goede hon- debezitters houd je je aan die ongeschreven regels en zorg je er voor dat je honden zich gedragen. Dan mag je met je honden blijven komen. Zowel in het café, als in het park. Datzelfde geldt dus voor de Slufter. Houd je aan de regels, dan mogen mensen met honden daar wandelen. Tot slot wil ik nog even dit zeggen: De omschrijvingen van mevrouw Dijkstra (rood aangelopen gezicht, chagrijnig smoelwerk, kop vol ra zernij) van het echtpaar dat ze te gen kwamen, zegt waarschijnlijk meer over mevrouw Dijkstra zelf, dan over het echtpaar dat mijns in ziens terecht kritiek had. Kritiek waar het echtpaar Dijkstra op dat moment net even niet tegen kon. Hoe is dèt mogelijk in zo'n won derschoon landschap? Leni Geers-v.d. Stam, Boskoop lijkheidsdrang) Daarom verbaast het me wel dat er nu zo slaafs wordt aangehold achter de wen sen en subsidies van diezelfde overheid. Toen in de vijftiende eeuw de graaf het „recht van de wind" ver leende (en er geld voor ontving in plaats van betaalde...) gold vooral het recht van de sterkste. Voor „wat ik zeggen wou" was vast niet veel ruimte. Nu hebben we het recht op inspraak, mogen we ons verzetten en een beetje mee denken. Helaas worden anders denkenden als lastpakken ervaren en veelal als egoïstisch of onrea listisch afgeschilderd. Egoïstisch omdat ze hun uitzicht willen be houden, natuurlijk deels waar, maar wel te simpel gesteld. On realistisch, omdat ze niet mee gaan met de tijd en plannen vertragen, dan wel onder druk zetten. Op dit moment lijken de plannen makers verblind te zijn door de ons milieureddende molenwieken, het is één en al voordeel en kritiek of twijfel wordt nauwelijks geduld. Aan de andere kant ontstaat de in druk dat de bezwaarmakers geen oog hebben voor de goede bedoe lingen (en problemen) van de nieu we lichting molenaars. Dat laatste is absoluut niet het geval, maar bij het verlenen van vergunningen moet goed worden beseft hoe 't met windturbines zal zijn: vooral high en erg tech. Stroomopwek- ken is een specialisme en het is niet ondenkbaar dat het straks is: molenaar eventjes high en blij, maar later pech. Twee molens toestaan om „te kij- ken hoe het zal staan" getuig wieso van een erg kortzi beleid (of is dit tactisch beleid bij volgende aanvragen te km spreken van „historisch gebruik"?) Hoe 't ook zij, plaatsen van y molens vraagt om een afvve van meerdere aspecten, ocl belangen en visies van de i profijthebbenden dienen serie, worden afgewogen. Als we (niet alleen op Texell bijdrage willen leveren aan duurzame, dus minder energi grondstoffen verslindende sarfcp? leving, dan zullen we toch ooi dere wegen moeten bewandi Kritisch blijven is daarbij hee zond, want bij veel waar te ,as: woordig „eco" voor staat, zai „maar-eh" op z'n plaats zijn. alles is even eco-logisch. Nogmaals: over zinnig opgew en daarna vooral zinnig te ge ken(!) windenergie, heb ik atif twijfels. Dat het „voor niksf03' spreekt me erg aan, sunig als tijd al ben. Zon en wind zijn vrij voorhai en nog niet belast, aan eeni en- zijn we geen verantwoording schuldig, of 't zou Harry mc zijn. Verantwoording is er nu we de toekomst van het eiland Indien de geschiedenis var ooit opnieuw te boek zal w gesteld, zal het dan welk recht de bestuurders i voor ogen hebben gehad; van de wind of 't recht winst? Ku Niek Welboren, Ei Alle Texelaars zijn gelijk ,maar sommigen zijn meer gelijk. Neem bijvoorbeeld de aandeelhouders van vijf gulden van Teso, en in min dere mate de aandeelhouders van vijfentwintig gulden, die veertien honderd zijn aanmerkelijk meer gelijk dan de twaalfduizendvijf honderd andere Texelaars. Teso doe hier iets aan. Het voor gaande kweekt meer onmin dan min, en dat kan niet uw bedoeling zijn. De verkopende aandeelhou ders lachen in hun vuistje. Als aandeelhouder van Teso heb ik nu al een probleem want op wiens naam moet dat aandeel binnen de familie staan? Er zijn genoeg gega digden met allemaal goede argu menten, vijftig retouren zijn tenslotte wel driehonderdvijftig gulden waard. Zij, de aandeelhouders, krijgen 50 retouren per jaar aangeboden als vergoeding, om de aandeelhou ders te binden aan Teso. Niet dat we maximaal gebruik van maken, want we gaan gemiddeld maar twintig keer per jaar naar de over kant. Maar het is een aardig ge baar. En waarom is er geen onderscheid tussen een aandeel van vijf- en van vijfentwintig gulden? De gemiddelde Texelaar is altijd zeer betrokken geweest bij het wel en wee van Teso en die staat nu buiten spel. Of gaat Teso nu nieu we aandelen uitgeven aan Texe laars? Dat wordt een leuke handel voor Teso, bijvoorbeeld tiendui zend aandelen van vijf gulden mi nimaal, a duizend gulden, daar kan men leuke dingen van doen. En de liefdesverklaring van De Krim aan de Teso, klinkt als „de Kermis der ijdelheden" en ranzig. Het dient dan ook met de nodige achterdocht bekeken te worden. Ik vraag mij af, wat heeft De Krim daar mee voor? Een stem Harlingen en een stem Krim. De aandelen van zullen wel minder waard of zelfs geen dividend De bijdrage voor Texel prom dus voor dit bedrijf maar eei leschil. Als De Krim de aai gaan uitponden maken ze winst, maar dat lijkt niet doeling van het bestuur. W ze dan van plan? Een vervoer kaart voor De Krim geweldige opsteker. 347 len 50 retouren geeft Teso-overtochten. Of een sj van de aandelen in een van vijf gulden geeft tochten. Nu er al zoveel n zijn die hun Teso aandelen spreiden binnen de familie voor de toekomst een h« kaart. De Texelaar heeft bij dit all nakijken, dus Teso: doe da aan. Rabobankdirecteur Leo mers reikte woensdag aar ter de Wilde de museumkaart uit. De die vrije toegang geeft f< Texelse musea, wordt aangeboden door de bank a haar cliënten. De actie lo boven verwachting, iedereen heeft inmiddels brief van ons gehad en nu al bezig met de kaart", vertelt de directeur Op de foto staat het echtp De Wilde met bloemen en boek dat werd gegeven Jan Kuiper van de Sticht Texels Museum.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6