MJM gaat exposities itbreiden en verfraaien lollege: winkels mogen 'Ivaker en langer open zoekersaantal kan iets omhoog „Bij het MJM geleerd knopen door te hakken" Mensen -= 1 üAfcLbü, y COURANT ^.ond winkel nog voor het seizoen Open Dag masseuse en schoonheidsspecialiste Jeu de Boule Oosterend slaat na de thee toe Texel in België Vrolijke opening bibliotheek Wie weet meer over ongeluk Lancaster? Noorse sloep voor MJM Museumdirecteur naar Breda .The bald and the beautiful" brachten buiten oude boeken aan de man op ludieke TTTYT7T CT? r7 VRIJDAG 3 MAART 1995 winkelsluitingswet is bijzon ingewikkeld. Het college van w heeft zich er echter toch gebogen en gaat de raad toe- ming vragen voor enige ver- ngen. De raadsleden waren in het verleden niet zo hap- >p, maar misschien ligt dat ers nu de politieke samenstel- enigszins is gewijzigd. or wijziging van de wet moet jemeente een nieuwe verorde- maken. In 1982 is vast- teld dat tussen 15 maart en 1 ember alle winkels behalve die )en Burg en Oosterend op za ag tot 21.00 uur geopend mo- zijn en op zondag tussen 30 en 12.00 uur. Volgens de gaat het dan alleen om win- met een „toeristisch assorti- it" zoals etenswaren, kleding, souvenirs enzovoorts. Texel werd daar altijd flexibel jflomgegaan, zodat ook menig fl er bedrijf de poorten opende. JBerband met de zondagsrust en toeristische aantrekkings- ht van de andere dorpen zijn Burg en Oosterend toen uit- nderd. Overigens maakten niet alle winkeliers gebruik de mogelijkheid, er bestond de regeling dat 'en 15 mei en 15 september al- inkels op het hele eiland op 'kdagen tot 21.00 uur open 24-jarige Ingrid Witte is aan faculteit der rechtsgeleerdheid 1 de rijksuniversiteit Groningen pstudeerd in de richting Nota- frecht. Ze treedt binnenkort in fst als kandidaat notaris bij het p'se Notariskantoor. mochten zijn. Maar ook daar de den lang niet alle ondernemers aan mee. Om zaken iets meer gelijk te trek ken stelt het college voor om nu tussen 15 maart en 1 november alle winkels op het eiland tot 21.00 uur toestemming te geven voor openstelling. Dat betekent dus niet alleen een verruiming van de periode met drie maanden, maar ook het gebied, want Den Burg en Oosterend worden niet langer uitgezonderd. Winkels in deze twee dorpen mogen dus ook op zondagmorgen geopend zijn. Achterliggende gedachte achter de verruiming dat de gemeente de mogelijkheid wil bieden en dat de ondernemers zelf maar moeten uitmaken hoe ze dat willen in vullen. Christelijk Op bijzondere feestdagen als He melvaartsdag, tweede Paasdag en Hotel De Pelikaan herleeft als kuu roord. Tenminste, daarvoor lijken masseuse Lilian Fortgens en schoonheidsspecialiste Martine Westerlaken te willen zorgen. Za terdag houden zij van 10.30 tot 16.00 uur een open dag, waarbij iedereen kan kennis maken met wat de dames te bieden hebben „Een beautyfarm? Nee, dat is te veel alleen op schoonheid ge richt", verklaart Lilian Fortgens de bedoelingen die het tweetal heeft in De Pelikaan. „Het gaat ook om een stukje bewustwording. Men sen moeten niet alleen bij ons ko men om zich lekker te laten verwennen, maar er ook wat aan over houden, zodat ze het zelf thuis kunnen voorzetten. Ware schoonheid komt namelijk van binnenuit." Arrangementen behoren tot de mogelijkheden, maar er zijn nog tal van andere opties. Wie geen tijd heeft om naar de open dag te komen kan ook bellen, telefoon 17202. tweede Pinksterdag mogen de winkels (behalve in Den Burg en Oosterend) van 09.30 tot 12.00 uur geopend zijn. Voor Koningin nedag wordt een verruiming voor alle winkels op het hele eiland van 10.00 tot 17.00 uur voorgesteld. B en w willen dat echter niet toestaan op de Christelijke feestdagen. De wet biedt mogelijkheden voor één avondwinkel in een gemeente van 15.000 inwoners. Avondwin kels zijn supermarktachtige bedrij ven die van 16.00 tot 24.00 uur zijn geopend. Het college had lie ver toestemming voor drie avond winkels op Texel gehad, maar daar wil de minister niets van weten. Bepaald is dat die ene die er mag komen in Den Burg of De Koog moet staan. Eén gegadigde heeft zich al gemeld, het is een Texelaar. Maar als de raad toestemt, zal er een oproep worden geplaatst en tussen alle kandidaten een loting plaatsvinden. Wie de vergunning krijgt dient wel binnen drie maan den te beginnen met het bedrijf. Aangezien de bedoeling is dat de raad zich in april over het voorstel buigt, zou de avondwinkel nog voor het seizoen kunnen worden opgezet. Overigens speelt de loka- tie ook nog een rol. „Zo'n winkel in een woonwijk, zonder parkeerge legenheid in de buurt, zou natuur lijk teveel overlast veroorzaken. Dat kan worden geweigerd door het college", aldus een woord voerder van de gemeente. Het bestuur van de Jeu de Boule- club Den Burg heeft na de jaarver gadering de taken opnieuw verdeeld. Rinus Gurck is de nieu we voorzitter, Ina Kramer is secre taresse en Piet Heerschap penningmeester. De nieuwe competitie is in januari gestart en de stand tot nu toe is: Woensdagcompetitie: 1. Henny Koning (78), 2. Harm Gort (73), 3. Cees van Houten (69). Zaterdagcompetitie: 1. Arie Brans en Cor Timmer (90), 3. Henny Ko ning (88), 4. Harm Gort (86). Ondanks het gemis van vijf ba sisspelers heeft SV Oosterend de uitwedstrijd tegen Apollo in winst omgezet. Na 1-1 bij de rust sloe gen de Gortbuukers in de tweede helft toe. Met een 4-1 overwin ning keerden de voetballers naar Texel terug. Vanaf de aftrap was het spel slor dig. SVO kreeg de beste kansen, maar Vincent Kaspers en Henk Knol misten beiden. Zoals zo vaak viel het doelpunt aan de andere kant. Een merkwaardige treffer, want op het veld heerste grote verwarring. De scheidsrechter had namelijk afgefloten, terwijl de bal daarna in het SVO-doel belandde. Toen keeper Daalder vervolgens met een vrije trap het spel hervat te, greep de arbiter niet in. Pas toen de bal al op de helft van Apol lo was, floot hij. Tot veler verba zing wees hij naar de middenstip en kende het doelpunt alsnog toe. Na deze 1-0 kreeg SVO nog meer greep op het spel. Nog voor rust zorgde Kees Daalder met een knal in de kruising voor de gelijkmaker. Na de theepauze gingen de Ooste- renders goed door. Cor Vlaming glipte door de Apollo-verdediging, maar werd neergehaald. De vrije trap van Kaspers werd door de keeper- gekeerd, maar de bal kwam voor de voeten van Jan Bloem, die 1-2 scoorde. Even later De BRT besteedt deze maand en kele malen aandacht aan Texel. Op 8 en 15 maart (onder voorbehoud) komt Texel uitgebreid aan bod in het radioprogramma „Koffers en Co", van 8.00 tot 10.00 uur op de BRT2. Deze toeristische rubriek trekt wekelijks ongeveer 950.000 luisteraars in België en Nederland. Te horen zijn interviews (net die renverzorger Henk Brugge (Eco- Mare), jutter-gids Maarten Boon (Maritiem en Juttersmuseuml, De twee clowns vermaakten de bezoekers in de bibliotheek (Foto Tessa do Greatfl De feestelijke opening van de ver bouwde bibliotheek, die tevens dertig jaar bestaat, trok zaterdag veel mensen. Buiten werden op lu dieke wijze oude boeken aan de man gebracht door een illuster koppel. Binnen bewogen zich ook twee bijzondere types, die met pantomime-achtige acts het pu bliek vermaakten. De band van Jaap Dros zorgde voor een gezelli ge muzikale begeleiding, ballon nen voor een vrolijke aankleding. Vóór de deuren van het gebouw voor iedereen werden geopend, was er een officieel gedeelte. Toespraken werden gehouden door afgevaardigden van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale, di recteur Jan Klerk, burgemeester Van Rappard en bestuursvoorzitter Fridt Blanken. archeologische attractie zal de meeste financiële problemen ge ven. „Maar we hebben goede con tacten in die wereld, zodat de inrichting geen punt is", meldt Kuiper, mij wil niet teveel op de za ken vooruit lopen, maar dat het project er komt acht de directeur van de STM „heel waarschijnlijk". Horeca Minder enthousiast zijn Kuiper en Van der Vis over het voorstel van de onderzoekers om een restau rant te beginnen in de molen. „Ho reca doet afbreuk aan dit monument", vinden zij, nog afge zien van het feit dat het bouw werk eigendom is van het PEN. Alternatieven die meer voor de hand liggen zijn nieuwbouw of eventueel aankoop van de aan grenzende schuur van Hans Boom, Dat een restaurant priori teit heeft, staat echter buiten kijf. „Het betreft een pakket aan in vesteringen die niet los van elkaar zijn te zien. Met een goede horeca-afdeling kun je veel van je investeringen terugverdienen. Maar allereerst moet het museum aantrekkelijker worden, want an ders houden je bezoekers het na een uurtje voor gezien en drinken ze hun kopje koffie wel ergens an ders. We moeten een dag- of mid dagattractie worden, waar mensen uren zoet kunnen zijn."Op kleinere punten valt nog een hoop te verbeteren, aldus het rapport. Zo moet de informatieverstrekking voor buitenlanders (lees: Duitsers) beter worden en zouden route kaartjes op het terrein het inzicht in de opbouw van het museum kunnen vergroten. Bovendien is de entree niet aanlokkelijk, omdat on duidelijk is wat zich achter de ver schillende muren bevindt. Een simpele plattegrond met toelich ting zou een toereikende en goed kope oplossing kunnen vormen. Jutters Blijft de vraag of de voorgestelde maatregelen - die zoals gezegd on mogelijk los van elkaar zijn te zien - niet achterhaald zullen zijn, wan neer de opstandige" jutters hun plannen doorzetten. Kuiper vreest de gevolgen niet. „Wanneer ze een tweede juttersmuseum beginnen wordt het een probleem. Zoals het rapport al aangeeft zullen de mu sea zich verdringen op dezelfde markt. Dan kan het onderzoek in derdaad de prullenmand in. Maar gelukkig heeft de raadscommissie (voor welzijnsbeleid, red.) zich uit gesproken tegen een tweede mu seum. Wanneer de jutters alleen hun eigendommen weghalen, zal een oppervlakkige bezoeker daar twee dagen later niets meer van merken." was het duel beslist toen Tom Wit te een goede dieptepass gaf op Robin Speets. Diens trekbal was op maat en Cor Vlaming schoot beheerst in: 1-3. Er volgden enkele vervelende opstootjes, maar Henk Knol liet zien dat het ook op sportieve wijze kon: 1-4. vuurtorenwachter Piet Stam, Gert Coevert, een reportage over Klif 12 (diner-cabaret) en gesprekjes met diverse „loslopende" Texe laars en toeristen. Op televisie komt Texel voor in het programma „Vlaanderen Vakantie land", dat op 24 en 25 maart de waddeneilanden onder de loep neemt. Vlieland en Schiermonni koog komen als relatief onbeken de eilanden het meest aan bod. In het programma zijn luchtopnamen te zien, die eind februari vanaf vliegveld Texel van de eilanden zijn gemaakt. Op 23 november 1943 maakte een „Lancaster" oorlogsvliegtuig een noodlanding tussen Oude- schild en Brakestein. De beman ning ligt in Den Burg begraven. Toch zijn veel gegevens nog onbe kend. De heer G. Boogmans uit Amsterdam, die op Texel al enige navraag heeft gedaan, wil graag de puzzel compleet maken. Hij is op zoek naar de exacte plek waar de Lancaster is neergekomen, fo to's, verhalen van ooggetuigen en ander materiaal. Boogmans speurt naar de informatie op verzoek van een neef uit Engeland, die op zijn beurt familie is van de verongeluk te piloot en afgevaardigde is van de Bomber Command Associati on, het Engelse overkoepelend or gaan van bommenwerpers. Reacties kunnen worden gestuurd naar: BCA, p.a. G. Boogmans, J.J. Cremerplein 49-huis, 1054 FJ Am sterdam, of tel. 020-6123265. het bezoekersaantal omhoog jnnen brengen en daardoor nuseum minder afhankelijk te "sn van geldschieters, gaat Maritiem en Juttersmuseum M) de exposities uitbreiden srfraaien. Naast enkele kleine passingen wordt gedacht aan ouw van een vijftal huisjes rond de eeuwwisseling op fnuseumterrein, het opzetten een grootschalige rwater-archeologische pre- atie en een vergroting van de ca/winkelvoorziening. Voor satie van de plannen - die in worden uitgevoerd - moet miljoen gulden op tafel Jen. Kuiper, directeur van de Stich- Texels Museum (STM), en Peter van de Vis, directeur MJM, maakten dit voorne gisteren bekend, tijdens de ntatie van een rapport over Haalbaarheidsstudie voor een ktieve aanpassing" door het adviesbureau De Vries Hopman. Met dit Apeldoornse bureau zijn in de jaren '80 goede ervaringen op gedaan bij een onderzoek naar het functioneren van EcoMare. Uit gangspunt voor de studie was het beleidsplan van het STM voor de jaren 1994-1999. „Het bureau heeft alleen onze eigen plannen onder de loep genomen en be commentarieerd. In sommige ge vallen hebben ze die nader uitgewerkt, maar compleet nieu we dingen hebben ze niet be dacht", aldus Kuiper. De kosten van het onderzoek, ongeveer De sloep die op 2 januari op het strand van paal 17 aanspoelde en werd geborgen door hulpstrand vonder Dirk Simon Boon en zijn zoon Maarten Jan is gisteren over gedragen aan het Maritiem en Jut tersmuseum. Het vaartuig was afkomstig van de Noorse vracht vaarder „Linito", die op enkele mij len ten noordwesten van de vuurtoren kapseisde. Na de berging werd contact opge nomen met de eigenaar van de Li nito. Deze had er geen bezwaar tegen dat de sloep op Texel bleef. Vader en zoon Boon besloten na overleg met burgemeester en strandvonder Van Rappard en zijn rechterhand Wout Stam afstand te doen van het bergingsloon en het vaartuig cadeau te doen aan het MJM. In het overhandigingscon tract is opgenomen dat „als het museum wordt opgeheven of stopt in Oudeschild de reddingvlet wordt teruggeven aan de heren D.S. en M.J. Boon of familieleden." De in de sloep poserende betrok kenen zijn (vlnr): Jan Kuiper van de Stichting Texels Museum, Dirk Simon Boon, Wout Stam, Willem Peter van der Vis van het MJM en Maarten Jan Boon. IFoto Bert KoningI het f30.000,-, werden volledig gedekt door Gemeente, Provincie, Gewest en het (regerings)Bureau Cultuur historisch Toerisme. Bezoekers Het MJM heeft zijn zaakjes goed voor elkaar, luidt één van de con clusies van het rapport. Dankzij een goed beheer en gerichte in vesteringen - waarbij exposities vooral rond centrale thema's wer den opgezet - steeg het bezoeker saantal van 40.000 in 1986 tot ruim 70.000 in 1993. Het einde van deze onstuimige groei is ech ter in zicht. De huidige vier grote musea zijn voorzieningen die toe risten naar het eiland „lokken", maar tegelijkertijd doen ze elkaar concurrentie aan. Onderzoek heeft uitgewezen dat maar weinig vakantiegangers alle musea be zoeken. Daardoor zal het bezoe kersaantal van elk van de musea de eerste paar jaar nog een groei doormaken, daarna treedt stabili satie op. Volgens de verwachtin gen zal het MJM de komende jaren kunnen groeien naar een ge middelde van 90.000 bezoekers per jaar. „Maar om die laatste paar duizend over de streep te trekken, moeten we veel doen", conclu deert Kuiper op "basis van het rap port. „Probleem is dat we nu geen geld hebben voor die investerin gen. Maar de verbeteringen die we ermee zouden kunnen doorvoe ren, zijn structureel van aard. We verwachten over tien jaar niet meer bij subsidiegevers om geld te hoeven aankloppen, wanneer we deze plannen doorzetten." Met dit argument in handen, vermoedt Kuiper dat de financiering geen al te groot probleem zal vormen. Oude huisjes Belangrijkste kritiekpunt in het rapport is dat het museum in de huidige vorm op een aantal punten niet aantrekkelijk genoeg is. Posi tieve effecten worden vooral ver wacht van uitbreiding van het buitenmuseum, een grote onderwater-archeologische pu- blieksattractie en een uitbreiding van de horeca/winkelvoorziening. Over de meeste aanpassingen moet het stichtingsbestuur zich (uiteraard) nog buigen, maar de bouw van een vijftal historische huisjes is al zeker. Door ondermeer het tonen van ambachtelijke be roepen in de huisjes moet het pu bliek duidelijk worden gemaakt wat wonen en werken aan zee rond de eeuwwisseling betekende. De bouw start nog dit seizoen en zal deels in eigen beheer worden uitgevoerd. Het opzetten van de onderwater der Vis wel jammer. „We zijn daar natuurlijk al zo lang over bezig. Het is het begin van een klus en daar stap ik uit." Juttersaffaire Toch gaat Willem Peter van der Vis het eiland weer verlaten. „De be langrijkste reden is dat ik een vre selijke leuke baan kan krijgen. Verder hebben we nog veel vrien den in die omgeving en komt mijn vrouw er vandaan. Haar hele fami lie woont in die omgeving. Maar als die baan er niet was geweest had ik misschien nog wel vijf jaar op Texel gezeten." Zijn nieuwe werkomgeving is een kerk, maar tevens een cultureel centrum voor de stad Breda. Behalve diensten zijn er concerten, tentoonstellin gen en andere culturele mani festaties. Van der Vis wordt manager. Hij moet de hoeveelheid culturele activiteiten opvoeren om de bezettingsgraad van het ge bouw te verhogen. Daarnaast wordt van hem verwacht dat hij een beleidsplan maakt. Van der Vis ontkent met kracht dat de juttersaffaire iets met zijn vertrek te maken heeft. „Ik vind het wel vreselijk jammer dat dat niet is opgelost voor ik weg ga. Voor alle partijen hoor, niet alleen voor het museum. Het voelt on-af, èls het ooit af te maken zou zijn." Alleen al voor bezoek aan familie en de vele kennissen zal Willem Peter van der Vis nog regelmatig koers naar Texel zetten. „En dan zal ik ook wel af en toe bij het mu seum binnenlopen. Effe kijken hoe het is gevorderd." Of hij Texel erg zal missen? „Ach, hier laat je wat en daar krijgt je wat." MJM-directeur W.P. van der Vis (37) wordt per 1 mei manager van de Stichting Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Breda. Hij heeft vijfenhalf jaar op Texel ge werkt. Vandaag start de sollicita tieprocedure voor een opvolger. Na twee jaar had hij daar genoeg van. De baan als conservator van het MJM kwam dus als een ge schenk uit de hemel. Van adjunct directeur klom hij in oktober vorig jaar op tot directeur. Vanaf april '92 beheerde hij ook de Oud heidkamer. Tesotentoonstelling In de jaren dat hij het beheer over het museum heeft gehad is er veel Projecten waar met het hele team hard aan is gewerkt en die succes hebben gehad, staan hem bij als de leukste herinneringen. „Vooral die Tesotentoonstelling heb ik veel plezier aan beleefd. En die koren dag, met al die mensen, al dat pu bliek...dat geeft een tevreden gevoel." Dat hij de oplevering van het eer ste vissershuisje op het terrein niet meer meemaakt, vindt Van In '89 trad Van der Vis in dienst bij het Maritiem en Juttersmuseum. De Texelaar („Mijn opa werd „Weu tje" genoemd") volgde de sporta- cademie in Groningen, maar stap te wegens een rugblessure over naar het Nederlands Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda. „Ik dacht een beetje in de recrea tiesport verder te gaan, rrjaar ik had me met zo goed georiënteerd. Na drie maanden had ik het wel bekeken." Via allerlei baantjes rol de Van der Vis in een studie ge schiedenis, die hij afrondde, waarna hij in Hellevoetsluis voor de klas van een middelbare school kwam te staan. gebeurd. „Een stukje opbouw van het buitenmuseum en veel thema tentoonstellingen", brengt hij zelf naar voren. „Het was natuurlijk met altijd even leuk, maar ik heb een goede tijd gehad en vooral veel geleerd. Vooral om knopen door te hakken."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7