Proefschrift oud-Texelse over vorming bloed prop Met songtekst over Texel Agenda TEXELSE Phantom hoogtepunt bij Excelsior COURANT - Wat ik zeggen wou... Historische lezing over notaris Bok OSG De Hogeberg houdt open dag Fietspad Paal 9 Collecte voor reumafonds CDA: ontheffing voor caravans op eigen terrein Meer stemmen statenlid Zoo Sfeervol optreden van gebruikers dorpshuis DINSDAG 14 MAART 1995 De Bijenkorf in Oosterend was vrij wel geheel gevuld toen Excelsior compleet met drumband en majo rettes de mars „Excelende" inzet te voor een feestelijk begin van het gebruikelijke winterconcert. Onder de vakkundige leiding van Betty Bakker werd fris en slag vaardig gemusiceerd. Duidelijk werd dat deze aloude fanfare ge heel klaar is om de komende feestelijkheden rond koninginne dag en bevrijdingsfeest de nodige luister bij te zetten. De fanfaregezelschappen, die van af 1910 in ons land werden opge richt, waren bedoeld om naar het voorbeeld van de militaire kapellen te funktioneren bij allerlei feestelij ke gelegenheden. Aanvankelijk hadden deze fanfares een wat noodlijdend bestaan, omdat ze niet veel verder kwamen dan het imiteren van de militaire praktijk en het uitvoeren van bewerkingen van klassieke stukken. De bloeipe riode van de fanfarecorpsen werd ingeleid door de Friese componist Gerard Bodijn, die in de dertiger ja ren muziek begon te schrijven die speciaal voor de fanfareorkesten was bedoeld. Ook de vakkundige scholing van dirigenten die de goedwillende schoolmeesters langzamerhand vervingen heeft enorm bijgedragen aan de bloei van de fanfares. Elk dorp dat maar een beetje meetelde had toch minstens een blazersvereniging. Zo is het ook in Oosterend ge gaan. Excelsior mag er zijn en de actieve leden brengen een enorme toewijding op door niet alleen alle repetities bij te wonen, maar ook thuis flink te studeren. Naast de indrukwekkende blazers bezit Excelsior ook een drumband van allure. Onder de beproefde lei ding van Henk Beijert wordt er ge ducht op los geslagen en de combinatie van fanfare en drum band maakt een zeer solide in druk. De trommelaars moeten alle marsen met de vaak gecompli ceerde ritmische figuren helemaal uit het hoofd produceren en het is duidelijk dat voor dit klinkend re sultaat veel studie noodzakelijk is. Het programma van Excelsior was afwisselend. Na het romantisch klinkend „Deep harmony", waarbij de vier „keizerlijke" bassen een onwrikbaar fundament vormden, werd het moderne stuk „Canzoni" van Jan Haderman gespeeld met 'gewaagde samenklanken en bizar re accoorden. Verder was er de cornetsoliste Sarah Keijser met „Roberto's Bolero". Samen met het orkest spelen als soliste vond ze „best een beetje eng", maar het ging allemaal goed. Het eerste deel van het programma werd besloten met de wel zeer rustige mars „BB en CF". Tijdens het aandeel van de drum band was er een optreden van de twee groepen majorettes. Annie Duinker en Karin Terpstra zien toch elke keer weer kans om iets leuks voor deze enthousiaste mei den te verzinnen. De rond huppe lende smurfen oogsten veel succes en vooral dat ene smurfje, dat maar steeds naar haar familie zwaaide was komisch. Op de mu ziek Free Willy" van Michael Jackson werd vervolgens leuk be wogen en het was prettig dat men het klankvolume van de versterker binnen de perken had weten te houden. Na de pauze werd het programma vervolgd met een Spaanse mars „Don Pedro" van Joh an Nijs, waarbij de bekken-bespeelster op viel door haar attente volgen van de dirigente. Als hoogtepunt van de avond volgde een selectie uit de musical „The Phantom of the Opera" in een arrangement van Johan de Meij. Nadat Betty Bak ker heel kort het verhaal van de musical had verteld, klonken de .prachtige melodieen vol emoties, dramatiek, vertwijfeling en agres sie. Het is een moeilijk stuk vooi het orkest: de bugels moeten af en toe heel hoog en ook aan de slag- werkgroep worden hoge eisen gesteld. Ondanks de grote warme en het chronisch tekort aan zuurstof in de zaal werd deze mu ziek, die dit jaar zo actueel is, pri ma uitgevoerd. In de partituur staan bijdragen genoteerd voor harp, clavecymbel en pijporgel. Om dit te kunnen realiseren was de medewerking gevraagd van Dyo Wassink, die deze geluiden uit een synthesizer wist te halen. De gebruikelijke huldiging viel deze keer ten deel aan Jenny Medema. Zij woont al enige tijd aan de over kant, maar speelt nog vaak met Excelsior mee. Haar eerste leer meester Piet Bakker die inmiddels ook al een stukje gezicht van Ex celsior is geworden, overhandigde haar de zilveren speld voor 25 jaar muzikale activiteiten. Het programma werd besloten met een stuk van David Seeker, waarbij de hele saxofoonsektie als solist was betrokken en „One Mo ment in time" in een arrangement van Frank Bernaerts. Dit gedragen Majorenen en drumband van Excelsior in actie IFoto Gerard TimmermanI stuk met een zeer gevoelige melo die waarbij de slagwerkers het rit me steeds maar moeten volhouden, krijgt tenslotte een enorme climax die een waardig besluit vormde van dit geslaagde concert. Wanneer Excelsior het volgende concert geeft zal de verbouwing van de Bijenkorf voltooid zijn. Er komt dan veel meer ruimte voor evenementen, waarbij veel men sen betrokken zijn. De creativiteit van de Oosterenders zal dan onge twijfeld nog meer mogelijkheden krijgen. Frans Visser Soliste Sarah Keijser tijdens Sarah's Bolero". Dirigente Betty Bakker geeft de toon aan bij muziekvereniging Excelsior Silvia Endenburg (28) verdedigt donderdag in het academiege bouw van de Universiteit van Utrecht haar proefschrift. Dat heeft als titel: „Plaatjesadhesie aan fibrine en fibrinogeen onder flow condities". Haar binding met Texel blijkt uit één van de eerste pagina's van het fraaie boekwerk je: daar staat de songtekst van „Texel, mijn eiland", gezongen door Maarten Koorn afgedrukt. De oud-Texelse heeft na de Havo te Den Burg een hogere laboratori umopleiding gevolgd aan het Bak huis Roozeboom Instituut te Beverwijk. De richting waarvoor ze had gekozen was klinische chemie. Endenburg kreeg de smaak te pak ken en ging scheikunde studeren aan de Universiteit van Amster dam. Biochemie werd haar specia lisatie. Voor vier jaar verbond zij zich als Assistent In Opleiding (AIO) aan de facukteit geneeskunde van de Universiteit Utrecht, vakgroep He matologie. Onder leiding van pro fessor dr. J.J. Sixma en dr. Ph.G. de Groot werd, met subsidie van de Hartstichting, een onderzoek uitgevoerd dat tot het proefschrift van de oud-Texelse leidde. Ingewikkeld Voor een leek is de materie tame lijk ingewikkeld. Dat hart- en vaat ziekten de belangrijkste doods oorzaak in Nederland zijn is velen wel bekend. De kritieke fase in één van de ziektebeelden is het ont staan van een bloedprop op een beschadigde vaatwand. Deze prop is voornamelijk opgebouwd uit bloedplaatjes en fibrine. Met be hulp van een modelsysteem heeft Endenburg de hechting van die bloedplaatjes aan fibrine bestu deerd onder stromingscondities. Ze heeft daarvoor tevens zes we ken gewerkt in een Amerikaans la boratorium en diverse presentaties gehouden tijdens grote congres sen in binnen- en buitenland. Medicijn „Baanbrekend? Nou, voor het on derzoek zijn mijn bevindingen dat wel. Het is heel fundamenteel wat ik heb ontdekt. Maar het is niet zo dat er een nieuw medicijn is ont dekt", vertelt Silvia Endenburg. Ze legt uit dat aspirine veroorzaakt dat bloedplaatjes minder goed hechten en dat daardoor dus geen bloedprop ontstaat. „Maar dat heeft ook tot gevolg dat wonden minder makkelijk dicht gaan, dus een bijwerking. Doordat er nu meer inzicht is in hoe zo'n bloed prop is opgebouwd is wel een stapje gedaan in de goede rich ting. Nu kan een medicijn worden ontwikkeld dat specifiek het pro bleem aanpakt." Voor Endenburg is Texel altijd erg belangrijk gebleven. „Mijn ouders wonen in Den Burg. Maar ook los daarvan is het eiland voor mij dé thuisbasis. Ik probeer regelmatig Het boeiende werk en leven van notaris Bok. die van 1827 tot 1852 op Texel actief was. staat dinsdag 21 maart centraal in een lezing in d'Ouwe Ulo. De spreker is Hans Krabbendam uit Middel burg. De bibliotheekavond van de Historische Vereniging komt hier door deze maand te vervallen. De voordracht begint om 20.00 uur. Bok was zowel notaris als secreta ris op Texel en was betrokken bij de totstandkoming van de polders Eierland en Prins Hendrik. Zijn por tret is te vinden in ,,'t Land van Texsel" van Van der Vlis en zijn graf achter de Ned. Hervormde kerk van Den Burg op het zg. Doopsgezinde gedeelte. Ook zijn zoons waren notaris; één van hen moest na malversaties naar Ame rika vluchten. Van notaris Bok zijn ook brieven te vinden in het Doopsgezind archief. Hans Krab bendam zal laten merken dat over deze interessante familie veel te vertellen valt. Openbare scholengemeenschap De Hogeberg houdt vrijdag 24 maart open dag. Bezoekers zijn in de gebouwen aan de Haffelder- weg en de Emmalaan welkom van 14.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. De open dag is bedoeld voor de leerlingen en ouders van groep 7 en 8 van de Texelse basisscholen en voor iedereen die belangstelling heeft voor het voortgezet onder wijs op Texel. De OSG wil iedereen in de gelegenheid stellen om ken nis te maken met een school die bestaat uit VBO, Mavo, Havo en Atheneum. Aan de Haffelderweg kunnen bezoekers kennis maken met de algemeen vormende vak ken en in het gebouw aan de Em malaan met de beroepsvoor bereidende en kunstvakken. Ver der wordt informatie gegeven over projecten als de theaterweek, co- astwatch en ook de ouderraad, de decanen en de bibliotheek presen teren zich. even te komen om bij te tanken. Lekker fietsen of naar het strand." Het lied van Maarten Koorn dat ze van de zomer tijdens de presenta tie hoorde, deed haar wat. „Ik dacht gelijk: hé, die wil ik in mijn CD-collectie hebben." Wét een héérlijk weer, eindelijk de voorjaarsvakantie achter de rug en de Texelse horeca is weer wak ker. Een buitenbord bij Paal 9 laat weten „Wij zijn weer iedere dag geopend". Tussen de werkzaam heden door kwam ik hier met de auto aan, om op deze zonovergo ten, door-de-weekse-dag, mijzelf te trakteren op een kopje koffie. Ik mijmerde over de afgelopen zo mer en verlangde naar de volgen de. Ook stelde ik vast, dat na jaren discussiëren, de Texelaars en toe risten nu veilig op de fiets van Den Hoorn naar het strand kunnen, over een prèchtig fietspad. En dat is maar goed ook, want dui zenden fiets-liefhebbende vakan tiegangers staan weer voor de deur. Hoe gevaarlijk was deze route, als je op de fiets met de kinderen, op een mooie zomers dag, beladen met strandspullen naar de berm moest uitwijken, als auto's je met een te hoge snejheid passeerden. Zelf gingen wij ook wel eens met- de auto als het weer wat minder was. Den Hoorn uitrijdende, kwam het verzoek van de kinderen ach terin: Toe pap, zullen we hard over de grote duin rijden?, dat geeft zo'n lekker gevoel in je buik!" Ik vermoed dat de kinderen voorlopig niet meer met de fiets willen nu het nieuwe fietspad er is, want per auto is het veel sensationeler. Die „snelheidsdrempels" zijn werkelijk het einde- Door een snelheids-verhogend ef- fekt kun je de hele weg van Den Hoorn naar het strand genieten van die heerlijke kriebels in je buik. Die drempels zijn werkelijk een staaltje van „weg-bouwkundige architectuur", maar weggegooid geld als veiligheid-bevorderende maatregel. Nu maar hopen dat iedere auto mobilist zijn kriebels in bedwang kan houden en er niet teveel auto's op het fietspad terecht komen, want wij gaan óók lekker fietsen! Rob Valkenburg, Den Burg De collecte die deze week op Texel wordt gehouden is voor het Natio naal Reumafonds en niet voor de Texelse reumavereniging, zoals in de vorige krant was vermeld. De organisatie is in handen van Mar jan van der Vis. Dinsdag 14 maart In Cinema Texel draait om 19.00 uur The Lion King en om 21.15 uur Disclosure. De Texelse gemeenteraad ver gadert om 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is welkom. Op de agenda staat o.a. reno vatie van De Bijenkorf, detail handel in het postkantoor, De Lindeboom, wensen van dorpscommissies, diverse verkeersmaatregelen. De plattelandsvrouwen afd. Texel houden een extra leden vergadering i.v.m. bestuurs verkiezing. Dat gebeurt om 20.00 uur in de kantine van de LBO. Na het huishoudelijke gedeelte praat J.L. van Zant- voort over „samen dichter bij de natuur". In d'Ouwe Ulo komt de afde ling stambomenonderzoek van de Historische Vereniging om 20.00 uur bijeen. Woensdag 15 maart Het toeristische radiopro gramma „Koffers Co" op 8RT2 besteed tussen 08.00 en 10.00 uur voor de tweede keer aandacht aan Texel. In het kruisgebouw is tussen 09.30 en 11.30 uur een koffie- inloopochtend over voedselal lergieën en voedselovergevoe- ligheid bij kinderen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur De Leeuwekoning, om 16.00 en 19.00 uur The Lion King en om 21.15 uur Dis closure. Vanaf 20.00 uur verzorgt Historische Vereniging een totentoonstelling in dorpsh 't Skiltje. De FNV vult vandaag en rr gen belastingbiljetten in op spraak. Dit gebeurt in hetl gebouw. Inlichtingen 12217. In Time Out wordt om 19 uur een voorspeelavond v zorgd door vioolleerlingen de muziekschool. Publiek welkom. Het katholiek vrouwengi houdt om 20.00 uur een eenkomst in De Witte Bun (ééndagsbestuur). Donderdag 16 maart In Cinema Texel draait 19.00 en 21.15 uur The Rr Wild. Vrijdag 17 maart Texelpop begint om 19.00 in de Burgemeester De ninghal. In Cinema Texel draait hetz de programma als gisterer Hoogwater te Oudesch Dl. 14 Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 Bi e ii e e te d Tr 5.55 en 18.3! 7.15 en 19.31 8.04 en 20.1! 8.44 en 21.1 9.34 en 21.58 10.05 en 22.1 10.20 en 22.4! 10.20 en 23.21 Aan het strand is het ongeveer ei uur eerder hoog water. De zon kt 19 maart op om 6 46 en en gaai der om 18.48 u. 17 maart volle maan; 19 maart springtij. Het CDA wil dat eigenaars een ontheffing kunnen krijgen om hun caravan langer dan dan tien da gen op hun eigen terrein te laten staan. Tot nu toe worden cara- vanbezitters in een dergelijk geval door de gemeente gesommeerd het gevaarte weg te halen. Het CDA refereert in een brief naar het college aan een vraag van de dorpscommissie van De Waal. Die heeft al enige tijd geleden opge merkt dat caravaneigenaars door de regel niet in staat zijn rustig in of uit te pakken of hun caravan schoon te maken. Tevens werd aangekaard dat in Den Burg soms caravans een heel zomerseizoen blijven staan, terwijl bewoners van de buitendorpen en het buitenge bied al na twee dagen een boze brief van de gemeente in de bus hadden. Het CDA betwijfeld of de gemeen te wel alle bewoners van het eiland een gelijke behandeling geeft in dit opzicht. Voorgesteld wordt om caravaneigenaars de mogelijkheid voor een ontl te verlenen tussen 1 april er vember. Zodra blijkt dat eei van wordt bewoond of ve moet deze ontheffing uit onmiddellijk worden mgetr Verder wil de partij dat de n alleen geldt voor eigenaars caravan op eigen terrein k zetten, dus niet langs de opr weg. De brief is tevens verz aan de leden van de raadsco sie voor ruimtelijk- en vestingsbeleid. De populariteit van het statenlid Piet Zoon strekt z tot over de eilandgrenzen. brachten 2056 Noordholl kiezers bij de provinciale ver gen hun stem op hem uit. de 1249 Texelse stemmen verde de VVD'er dus nog 800 stemmen in de rest provincie. Vooral in de nor lag hij goed in de markt. Inrr is Zoon benoemd in het tea de VVD dat zich gaat bezigh met de onderhandelingen vo nieuwe college van Gedepu Staten. De open dag in d'Ouwe Ulo waar gebruikers van het dorpshuis zich zaterdag presenteerden, bood voor elk wat wils. Het programma kende liefst 19 onderdelen. Hob byverenigingen, professionele in stellingen en individuele deelnemers hadden hun activitei ten uitgespreid over het complex. Veel bekijks trok de openbare re petitie van musicalvereniging „Geen C te hoog", waar onder meer Gijs Verschoor fragmenten zong van de musical „Olivei het ensemble Musica Texla, leiding van Coja van Arkt voor de gelegenheid de rep naar zaterdag verschoven den van schilderijen, tekei en aquarellen van o.a. Blok v Velden die door verzamela Zwan werden geëxposeerd, den de muzikanten voor een vol programma-onderdeel waren er demonstratiess Kindercursus theater, Dan Oude Dansen, het Texels wenkoor en De Klapband. Een foto-verzameling va Historische Vereniging trol bekijks. Musica Texla repeteerde zaterdagtijdens de open dag in d'Ouwe Ulo.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2