Makkelijk rijk worden of een illusie armer? EEN MIDDAGJE BIJ DE WINNERSCLUB liet genoeg geld voor i/erdediging van kust Géén fosforslakken maar stenen op dam TEXELSE JJ COURANT Meer systemen in Nederland actief Geen politie Achterstand moet weggewerkt Aanvoerroute staat nog niet vast ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Homeopaten openen hun praktijkdeuren VRIJDAG 17 MAART 1995 v. Ut: oriet onderwerp op verjaardagen is momenteel de Win- sclub. Bijna iedereen heeft er wel een mening over, maar hts weinigen weten er het fijne van. Diverse Texelaars pten ons daarom de afgelopen tijd aan: „Daar moeten eens over schrijven!" Een anonieme helster vond dat krant die organisatie maar eens stevig aan moest pak- Haar kritiek stond haaks op de advertenties van de hu uiersclub, waarin bekende Texelaars deelname vrij en blij bo, ibevelen. Tijd dus om de stoute schoenen aan te trekken ijge een informatiemiddag bij te wonen. ch en Zee, zaterdagmiddag, zien de enorme belangstelling buiten en de toenemende 't vanuit Texel adviseren wij u gn; 3 aanwezig te zijn", zo ver- jde de advertentie. Aan de van het bos valt de parkeer de echter reuze mee. De club ilt beneden, in de vergaderzaal. 3rd Schuiling, de motor van de lersclub Internationaal op il, schrikt niet van mijn komst: werd tijd, ik had jullie al eer- ^verwacht." ;t mag, nee móet, ik mijn naam jde gastenlijst zetten. Naam, is, telefoonnummer en de van degene die me heeft uit- Ddigd. Dat laatste vormt geen >leem, want een kennis die ge net mij naar binnen is gegaan, ^)t zich spontaan op als gast- jw. Later begrijp ik waarom: k besluit om in te stappen, dan jmi ik in haar stamboom en help li r zo op weg naar het terugver- len van haar inleggeld. Maar ks meer daarover. n een vriendin hopen dat ik positief stukje ga schrijven, wordt erg negatief over ge it, maar dat is niet terecht. De isen weten gewoon niet wat 'innersclub is." Allebei mogen |ich sinds vier weken deelne- noemen. De één heeft al een heiden winst, de ander wacht op. 'Hing heeft zijn Beerekuil- io van zich afgeworpen. Glad horen en in een keurig pak lift hij even aan, in afwachting meer bezoekers. Maar ook na Hessels kwartiertje blijft de op- ist gering: we zijn met nog vijftien personen. „Da's jam- zegt Schuiling. „De eerste hadden we hier een volle Polonaise begon allemaal in augustus toen de Duitse initiatiefne- i informatie-avonden hielden otel Opduin. „Toen ik daarheen ig, dacht ik: 'aan mijn lijf geen inaise'. Maar ik liet me overtui- van het systeem en heb daar spijt van gehad", vertelt tiling. Hij besloot niet alleen te nemen, maar meldde zich ie Duitsers als degene die de nersclub verder op Texel en na in de rest van Nederland le introduceren. Schuiling d uitgenodigd om naar Duits ite komen en liet zich daar het eem, compleet met alle - wikkelde- varianten uitleggen, ig op Texel ging hij aan het k. Hij maakte een lijst van te aderen personen, maakte een •raak en ging een avondje bij ze langs om de regels uit te leggen. Zo verkreeg hij een lijst van 200 deelnemers, merendeels onderne mers. Dat was stap één. Stap twee volgde deze winter met de informatiemiddagen in Bosch en Zee. Nodig om méér mensen over de streep te trekken, want die 200 waren niet voldoende om het systeem te doen slagen. „Totaal doen nu 300 mensen op Texel mee", aldus Schuiling. Dat het systeem traag op gang komt, is volgens hem te wijten aan een echt Tesselse karaktertrek: de kat uit de boom kijken. „Er wordt hier erg negatief over gepraat. Dat is aan de overkant, waar ik ook infor matiebijeenkomsten verzorg, wel anders." Volgens Schuiling hebben inmid dels meerdere Texelaars er al leuk aan verdiend. Werking Hoe werkt het systeem van de Winnersclub? Om die vraag te beantwoorden, houdt Schuiling een praatje, ondersteund door dia's. Het oogt en klinkt gelikt. Ge routineerd draait Schuiling zijn ver haal af, een verhaal waar geen speld tussen lijkt te krijgen. „Het gaat alleen om cash, om geld", stelt hij direct. Eerst laten de dia's diverse manieren zien om rijk te worden: „40 Jahre arbeiten und sparen". Een Nederlands-talige versie is nog in de maak. Schui ling: „Sparen doe je voor later, maar de Winnersclub gaat er van uit dat je tussen je 25e en 45e het meeste geld nodig hebt om van het leven te genieten." Ander voorbeeld: rijk trouwen. „Dat heb ik een paar keer geprobeerd, maar het is me niet gelukt...", zegt hij met een grijns. Als klap op de vuurpijl verschijnt er een dia met de tekst: „Und das Finanzamt is immer dabei" (de be lastingdienst is er altijd bij). „Dat was voor mij de reden om te stop pen met de horeca in De Koog", roept Schuiling. „Bij de Winnersc lub zijn de inkomsten belasting vrij." Dat komt doordat de Winnersclub handig gebruik maakt van het schenkingsrecht. Iemand mag tot ƒ6.700,- van een ander ontvangen, zonder dat de fiscus langs komt. In het Winnersclub-systeem blijft het be drag dat iemand aan een ander be taalt steeds onder het wettelijk maximum. Mach zwei De kreet waar alles om draait is „Mach zwei": zorg dat je twee op volgers vindt. Eerst moet je echter zelf een bedrag van 1.700 D-Mark overmaken. Van dat geld gaat 1.000 DM naar jouw voorganger, 500 DM verdwijnt automatisch in een pensioenfonds, waaruit je op termijn uitkeringen kan krijgen, en 200 DM zijn administratiekosten In Hamburg bevindt zich het kan toor Inta Date, waar alle deelne mers worden geregistreerd in een computerbestand en waar de uit betalingen worden gedaan. Schuiling draait er niet omheen: „De Duitse initiatiefnemers wor den op deze manier schatrijk. Maar dat hoeven wij niet erg te vinden, zolang we zelf óók winst maken." Hij trekt een vergelijking met ban ken: „Die houden zich alleen maar bezig met het doorschuiven van geld, of niet soms? Dat gebeurt bij de Winnersclub ook." Goed, je moet dus zorgen dat je twee opvolgers vindt. Van de eer ste ontvang je geen geld;, diens 1.000 DM gaat namelijk naar de gene die jou als deelnemer heeft aangetrokken. „Aan die eerste heb je zelf niks. Die dient alleen Een klein deel van het ingelegde geld wordt gebruikt voor automa tisch meespelen in de Duitse lotto. „Inta Date zorgt dat je niet zelf de rijtjes hoeft te controleren." Verder zijn er nog twee systemen („stan daard" en „pro"), waarin je steeds een plaatsje opschuift en waaruit je na verloop van tijd uitbetalingen kunt verwachten. Zodra je drie cheques van 1.000 DM hebt ont vangen, kom je automatisch in het systeem. Voordeel is dat dit systeem ook doorgaat als jouw lijntje doodloopt, maar de uitbeta lingen kunnen jaren op zich laten wachten. De initiatiefnemers heb ben het recht om het systeem te beëindigen, als er in drie maanden niemand meer bij komt. Kassa Inmiddels begint de informatie me te duizelen. Gelukkig is de diapre sentatie snel ten einde. Gelegen heid voor vragen. Schuiling noemt uit zichzelf een aantal veel gehoor de kritiekpunten. Zoals het risico deelnemer, die zelfs geld had moe ten lenen. „We willen geen vrien den of bekenden met hetzelfde probleem opzadelen." Dit sociale aspect speelt op Texel ook. Zo werd een stel opgebeld door een kennis, met wie ze al lan ge tijd geen contact hadden ge had. De kennis stelde voor om de banden aan te halen, maar nog tij dens hetzelfde telefoongesprek bleek dat het eigenlijk om deelna me aan de Winnersclub ging. Het stel betwijfelt of de „vriendschap" ooit in ere wordt hersteld. Een an der werd gevraagd te gast te ko men. Het diner bleek echter slechts een voorwendsel om over de Winnersclub te praten. De gast voelde zich beetgenomen. Eén van de aanwezigen in Bosch en Zee zei dat hij er geen proble men mee heeft om kennissen in te schakelen. „Ik geloof in het systeem van de Winnersclub. Je bezorgt daarom vrienden en ken nissen geen moeilijkheden, maar je helpt ze om óók geld te verdie nen." Schuiling voegt toe dat irritatie ontstaat als deelnemers thuis aan anderen het systeem proberen uit te leggen. „Het beste is de men sen mee te nemen naar de infor matiebijeenkomsten.' Mercedes „Er gaan verhalen dat ik er al twee ton mee heb verdiend", zegt Schuiling. „Maar dat klopt niet. Gerard Schuiling demonstreert het systeem van de Winnersclub. voor het systeem." Pas van de tweede opvolger krijg je 1.000 DM. Om uit de kosten te komen moet er dus nog wat gebeuren, want de inleg bedroeg 1.700 DM. „Dus wat moet jouw tweede op volger doen?", vraagt Schuiling aan „die meneer daar links bij de deur", aan mij dus. „Eh..."'Geluk kig fluisteren m'n achterbuurvrou wen het juiste antwoord. „Zelf twee opvolgers zoeken." Van die eerste opvolger krijg je weer 1.000 DM, enzovoort. Tot het lijntje doodloopt. Sneller werkt het als je zelf voor een derde, vier de, enz. opvolger zorgt, zodat je steeds nieuwe lijntjes opzet. Lotto Het wordt stap voor stap ingewik kelder. Zo blijken er vier niveaus te zijn waarop iemand kan instappen; de laagste inleg bedraagt 500 DM. Deelnemers kunnen op verschil lende niveaus lijntjes opzetten, maar daarvoor gelden dezelfde instap-regels, zodat ook telkens administratiekosten naar Hamburg moeten worden overgemaakt. dat je na je inleg van 1.700 DM er geen andere mensen bij weet te betrekken. „Als iemand denkt dat- ie niet zelf voor twee opvolgers kan zorgen, moet-ie het niet doen." Ook begint Schuiling over het tv- programma Kassa, waarin onlangs het systeem „Take Off" aan de kaak werd gesteld. Hoewel de overeenkomsten frappant zijn, is volgens Schuiling „Take Off" een (verboden) pyramide-systeem, in tegenstelling tot de Wnnersclub. „Bij ons heb je in de zaal ook geen gejoel en geklap. Hier geven we al leen maar informatie, we geen secte en we zijn niet bezig om mensen lekker te maken." Justitie onderneemt niets tegen „Take Off" en soortgelijke organisaties. „Het recht is er niet voor de dom me", zo liet men Kassa weten. Op de publieke tribune bij Kassa zaten tientallen inwoners van Di- dam, die verklaarden er in geston ken te zijn. Het was hen, ondanks mooie beloften, niet gelukt opvol gers te vinden. „En dat zijn we niet van plan ook", verklaarde een 11000 DM lOOOlDM 1000/DM Het systeem in beeld. A moet 1.700 DM inleggen en twee opvolgers zoeken Van nummer 2 krijgt A z'n eerste 1.000 DM. enzovoort. Naast de Winnersclub is in Neder land nog een aantal organisaties actief met op het eerste gezicht soortgelijke systemen. Vara's con sumentenprogramma Kassa stel de onlangs in een uitzending het systeem Take Off aan de kaak. Overeenkomsten: uit Duitsland overgewaaid, inleg 2.900 DM en zorgen voor twee opvolgers. Een verschil is echter dat een deelne mer aan Take Off pas geld terug ontvangt nadat één van de twee opvolgers iemand heeft laten in stappen. De initiatiefnemers ont kenden dat Take Off een pyramide-systeem is. Naar aanleiding van de uitzending kwam er een reactie binnen over het (alweer Duitse) systeem Royal Empire, waarbij de inzet liefst 5.600 DM bedroeg. De bijeen komsten leken als twee druppels water op die van Take Off, tot en met de muziekkeuze. Het totaal andere systeem Golden Coin schijnt goed te lopen, wat moge lijk aan de lagere inzet ligt. Over de Winnersclub had Kassa geen reac ties gekregen. Kassa-verslaggeefster Karin Scha- gen, die zich met Take Off heeft bezig gehouden, ziet overeen komsten tussen de systemen. Haar mening: „Ze zijn niet gelijk, maar wel even erg, omdat ze er gens ophouden. Eén soort mens lukt het om genoeg opvolgers te vinden: degenen die mondig zijn en veel overtuigingskracht heb ben. De systemen teren op de in leg van de deelnemers die geen opvolgers weten te vinden. Maar daar heeft de rest schijt aan." (Foto Frons Hopman) Het had wel gekund. Dan had ik die 200 ondernemers in één lijn onder me moeten plaatsen en zo van ieder 1.000 DM ontvangen. Vanuit Duitsland zou daar meteen een stokje voor zijn gestoken. Meerdere lijnen zijn nodig om het systeem te laten draaien. Zelf heb ik negen ondernemers onder me, dus dat is 9.000 DM." „Maar je bent toch met de horeca gestopt. Waar haal je dan je inko men vandaan?" Schuiling: „Daar naast krijg ik vanuit Duitsland een bepaald percentage voor iedere nieuwe deelnemer." „Er wordt zoveel gezegd. Gerard zou ook in een nieuwe Mercedes rijden", vult zijn vriendin aan. „Misschien glimt ie wel, maar het is een auto van 1988." Truckers Naast Schuiling blijkt nóg een groepsleider in de zaal aanwezig. Vrachtwagenchauffeur Hans Mosk is naar aanleiding van de eerste kennismaking in Opduin, vorige zomer, in rechtstreeks con tact getreden met de Duitse ex ploitanten. „Toen ik er in was gestapt, heb ik er niet van gesla pen, ik had het nooit moeten doen... Ik ben er steeds mee bezig. Maar wat betreft het systeem zit het snor." Mosk werft onder collega-truckers, die hij op de Europese wegen ontmoet, 's Mor gens heeft hij nog honderd brieven op de bus gedaan. „Als ik er van de honderd één terug krijg, heb ik 900 DM verdiend. Duizend min de kosten van de postzegels." Overkant Schuiling heeft een agenda vol af spraken. Hij belt mensen die niet actief zijn, of aangemelde mensen die nog niet zijn ingestapt. Zijn werkterrein beperkt zich niet tot Texel, ook houdt hij bijeenkomsten in plaatsen als Den Helder, Scha- gen, Alkmaar en Rotterdam. „Op Texel begint de victorie", zo luidt het motto. Schuiling: „Andere in- foplaatsen zijn van het grootste belang voor het systeem. Het wordt dan vooral interessant voor degenen die al meedoen. De Texe laars dus." Bedoeling is uiteindelijk in 50 tot 70 plaatsen in Nederland actief te zijn. Daarbij krijgt Schuiling steun van een stuk of tien medewerkers, waaronder vier of vijf Texelaars. Laatst kregen zij in Duitsland een stoomcursus om als groepsleider op te treden. Schuiling zelf gaat van het eiland af. „Niet om met veel geld er met de noorderzon vandoor te gaan, maar omdat dit werk aan de overkant steeds druk ker wordt." Intussen is het half zes geweest en is er dik tweeëneenhalf uur over de Winnersclub gepraat. Met een hoofd vol informatie rij ik weer naar huis. Ik geloof dat ik er nog maar eens héél diep over moet na denken. Frans Hopman Justitie beschouwt de Win nersclub als een systeem, dat onder de Wet op de Kansspe len valt en waar dus een ver gunning voor nodig is. Het kansspel-element is verzwakt aanwezig. De Winnersclub bestrijdt dat sprake is van een fstrafbaar gesteld) pyramide- systeem. „Maar het is hoe dan ook een systeem waarbij mensen geld inzetten, zonder dat ze invloed hebben op de uitslag", aldus een woord voerder van het ministerie. De Texelse politie laat, op advies van Justitie in Alkmaar, de Winnersclub met rust. 'rlijks wordt 60 miljoen gulden ichikbaar gesteld voor het in nd houden van de Nederlandse 'tlijn. Tot 2010 moet ieder jaar 0' 6,5 miljoen kuub zand wor- j opgespoten om de afslag te ppenseren. Maar volgens des- fdigen is het bedrag onvol- ]Bnde om alle problemen op te Jseri. ""■>estaat een achterstand in sup- ■ties. Bovendien dreigen tekor- als de gemiddelde zandprijs ■9t- Deze conclusies staan in fh 'apport van het Rijksinstituut als titel breder ,r Kust en Zee dat „De kust in spectief". jaar wordt in de Tweede Kamer iraat over het kustverdedi- gsbeleid vanaf 1990. Aan het d van het jaar moet een nieuwe >tnota worden vastgesteld, afgelopen vier jaar is jaarlijks h'ddeld zevgn miljoen kuub |d op de Nederlandse stranden ■Poten. Daarmee werd afslag tot zo'n 7 meter onder NAP ge compenseerd en werd op de meeste plaatsen de kusterosie tot staan gebracht. Alleen op Texel lukte dat niet. Sinds 1992 is op het eiland de kustlijn in een steeds groter gebied overschreden door de afslag. Stenen dam Texel heeft de meeste afslag van heel Nederland. Sinds 1985 ver liest het eiland jaarlijks 2,5 miljoen kuub zand. Dat is zo'n 40 procent van de totale erosie van de Neder landse kust. Om deze reden wordt in het voorjaar begonnen met de aanleg van een stenen dam van 550 meter dwars op de noordpunt van het eiland. Overigens is het tempo van afslag aan de zuidkant van Texel even groot en zal dat de komende jaren ook weer de nodi ge aandacht vergen. De dam bij De Cocksdorp zal naar verwach ting slechts een kwart van de af slag van het hele eiland tegengaan. Zandsuppletie blijkt in de praktijk toch de beste manier van kustver- dedigen. Het is over een langere periode de enige blijvende oplos sing voor het zandtekort in de kustzone. Er is nog voldoende zand op de bodem van de Noord zee om de komende honderd jaren te blijven suppleren. De Noordzee voert echter zelf geen noemens waardige hoeveelheden zand meer aan. Spontane vorming van strandwallen en duinenrijen zit er dus niet meer is. Een bijkomend probleem is de stij ging van de zeespiegel. In de afge lopen 3000 jaar steeg het zeeniveau gemiddeld met vijf cen timeter per eeuw. Over de laatste honderd jaar is dat volgens des kundigen toegenomen tot 15 cm. Daar komt nog bij dat de bodem in het westen en noordwesten van Nederland langzaam daalt, met enkele centimeters per eeuw. Het einde van dit geologische proces lijkt nog niet in zicht. Om de achterstand in opspuitin gen in te kunnen halen is bovenop de jaarlijkse hoeveelheid van 7 mil joen kuub zand nog eens drie mil joen kuub nodig. Onder water Voor de kust van Terschelling is in '93 voor het eerst een onderwa tersuppletie uitgevoerd. In plaats van een miljoen kuub zand op het strand is twee miljoen kuub vlak voor de kust op een diepte van zes meter gestort. Op basis van erva ringen in Australië en de USA wordt verwacht dat zo'n bult vlak voor de kust als slijtlaag functio neert, zodat de duinen en het strand worden ontzien door de zee. Voor een onderwatersuppletie is meer zand nodig, maar daar staat tegenover dat de kosten lager zijn. Er hoeft niet te worden gewerkt met een vaste walleiding, het werk gaat sneller, er is geen over last voor strandgangers en ook bij minder goed weer kan worden doorgewerkt. De ecologische effecten van de onderwatersuppletie worden on derzocht met een subsidie van de Europese Unie. Dit concentreert zich op de omvang en duur van de verstoring van het bodemleven. De eerste resultaten zijn eind van dit jaar beschikbaar. De indruk bestaat dat het herstel van het bo demleven snel verloopt. Rijkswaterstaat gebruikt géén fosforslakken voor de aanleg van de strekdam bij De Cocksdorp. In plaats daarvan worden de zinkstukken verzwaard met na tuursteen uit Duitsland. Als RWS de stenen goedkeurt, kan het transport van de stenen uit de ha ven van Oudeschild eind volgende week op gang komen. Via welke route staat nog niet vast. RWS is nog niet akkoord met de vergoe ding die Staatsbosbeheer vraagt om langs het rotganzenreservaat in De Eendracht te mogen. Het gebruik van fosforslakken Is omstreden. Natuurbeschermers zijn bang dat het restprodukt schadelijk zou kunnen zijn voor het milieu. Hoewel er bij Rijkswa terstaat geen reacties over zijn binnen gekomen en de dienst niet bang is voor milieuschade, koos RWS toch voor natuursteen. Constructieve voordelen zijn daar voor de reden, aldus hoofd pro jectleider Ko van Beek van de afdeling Realisatie Werken van RWS. De benodigde 30.000 ton natuursteen wordt per as naar De Cocksdorp gebracht, waar het bij het reddingboothuis wordt over geslagen. De dam wordt afgedekt met brok ken steen van veel grotere afme ting. Deze wegen afhankelijk van de ligging één tot zes ton. De blok ken bovenop de dam hebben een doorsnee van ongeveer een meter. Het gaat om 70.000 ton van deze blokken die uit Noorwegen met een coaster worden aangevoerd. Bij Den Helder worden de stenen overgeslagen op kleinere pontons, die hun lading bij de pier laten af zinken. Op het strand zijn de voor bereidende werkzaamheden inmiddels begonnen. Als het weer meewerkt zal de combinatie die het werk uitvoert het karwei voor de bouwvak kunnen klaren. De landelijke open dag voor klas siek homeopaten gaat zaterdag 25 maart niet ongemerkt aan Texel voorbij. Belangstellenden kunnen die dag nader kennisma ken met het werk van twee Texel se homeopaten, Sander Asjes en Gerda Stam. Tussen 10.00 en 16.00 uur houdt Asjes, die zijn eigenlijke praktijk in Oosterend heeft, open huis in het Kruiswerkgebouw aan de Schoo noordsingel in Den Burg. Gerda Stam geeft, eveneens van 10.00 tot 16.00 uur, een kijkje achter de schermen in haar huispraktijk op het adres Schilderend 95 in Den Burg. De twee homeopaten probe ren bezoekers antwoord te geven op al hun vragen over de werking van de klassieke homeopathie. Hoewel deze geneeswijze in Ne derland steeds bekender wordt, weten velen niet voor welke klach ten ze een homeopaat kunnen in schakelen. Met huidklachten en hoofdpijn komt men wél, maar voor de behandeling rondom een operatie bijvoorbeeld niet zo gauw. Ook is voor veel mensen de werkwijze van een klassiek home opaat nog onduidelijk.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11