El mm i Vveekend „Anderhalve bladzijde voor negen ton...' Oud-Texelse schrijft boek over de oorlog Film Expositie: Edith Bijkerk en Bert Jonker in De Wal VOOR TEXELSE^ COURANT gjSIIISa SS FT lil 5? Raad jubelt over De Lindeboom r r Gratis kaart voor Dubbele von Sion Dorpentocht CDA volgend jaar in iets ander jasje Gerard van der Kooi nieuwe voorzitter Historische Vereniging van 18 en 19 maart 1995 oud Papier 5 Agenda Dressuurwedsti Meryl Streep in Wild Water VRIJDAG 17 MAART 1995 tssas. De verbouwing van De Lindeboom is in volle gang. „Als je soms ziet wat een pékken papier we krijgen voor een beslis sing over een paar honderd gul den. En nu besteden we slechts anderhalf A-viertje aan negen ton...." Peter Bakker van Groen Links dreef er enigszins de spot mee. maar evenals de andere raadsleden was hij bijzonder te vreden over de oplossing van het slepende Lindeboom-probleem. De Lindeboom zal worden geëx ploiteerd door Ed Stiekema. Die verkoopt zijn discotheek/nachtbar Question/Casino aan de gemeen te. Met de hele transactie en de 1 bijdrage in akoestische aanpassin gen waartoe de gemeente zich heeft verplicht, is een bedrag van negen ton gemoeid. Een driedubbele slag, noemde me- De feestelijke uitreiking van de Welzijnspénning Dubbele von Sion wordt zaterdag 25 maart gehou den in Cinema Texel. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Er zijn vier genomineerden: de vrij willigers van de KNRM, Jan Kager, Musicalvereniging Geen C te Hoog en Geuko Haikens. nig raadslid het plan. Niet alleen verdwijnt een overlast veroorza kende discotheek uit een woon buurt, maar ook wordt het statige pand aan de Groeneplaats nieuw leven in geblazen. Derde voordeel is dat Den Burg weer de beschik king krijgt over een adequate podi umvoorziening. De raadsleden haastten zich te verklaren dat de overlast van Question niet aan de eigenaar lag. „Hij heeft er altijd alles aan ge daan om problemen te voorko men", aldus Hans Roeper van de PvdA. Om in de toekomst een la waaiige bedrijfsuitoefening tegen te gaan zal de gemeente meteen na de aankoop de bestemming wijzigen in „wonen". Slopen? Of de discotheek wordt gesloopt is niet zeker. De gemeente wil pro beren het pand in z'n geheel te verkopen, waardoor eventuele sloopkosten dus voor de nieuwe eigenaar zijn. Overigens draait de discotheek deze zomer nog op de oude voet. De verbouwing van De Lindeboom is momenteel in volle gang. De raadsleden wilden graag op de hoogte worden gehouden van de aanpassingen die worden verricht, al zagen ze in dat alleen de welstandscommissie een uit- iFoto Tessa de Graait) spraak mag doen over de estheti sche aspecten van de plannen. Wethouder Schilling verklaarde dat ten tijde van het voorberei- dingsbesluit nog weinig tekenin gen konden worden gepresenteerd. „Maar we wilden met z'n allen proberen dit nog vóór het seizoen te regelen, van daar dat we toen niet zo moeilijk hebben gedaan." Zonder veel ophef heeft het CDA afgelopen maanden de Texelse dorpen bezocht. Net als vorig jaar werkte de opzet om met dorp scommissies en bewoners van gedachte te wisselen goed. Maar voor komend seizoen gaat de par tij de bezoeken een beetje in een ander jasje steken. De opkomst was in de dorpen niet altijd even groot. Met een gemid delde van tien mensen kwamen Den Hoorn en Oudeschild als bes te uit de bus. In Oosterend was de animo gering, maar dat kwam om dat net het college van b en w was geweest en D66 nog volgt. Het CDA betreurt dat deze partij hetzelfde idee heeft opgepakt en de dorpen af gaat. „Uiteraard is iedereen vrij op te doen wat hij wil, maar zo maaien we wel het gras voor eikaars voeten weg", al dus Cees Maas. „Daarom hebben we het bezoek aan De Koog ook maar even uitgesteld tot oktober, want D66 was net geweest." De CDA-ers bespraken veel onder werpen in de dorpen, zoals wo ningbouw in kleine kernen, verkeersveiligheid, parkeerbeleid en onderhoud aan dorpshuizen. Volgend jaar wil het CDA wel weer op dorpentocht, maar dan naar bedrijven en instellingen. Bewo ners en dorpscommissies zullen uiteraard wel worden uitgenodigd. Gerard van der Kooi is de nieuwe voorzitter van de Historische Ver eniging. Hij volgt Gelein Jansen op, die vorige maand aftrad om dat hij het te druk heeft met ande re activiteiten. Van der Kooi (61) heeft een grote interesse voor historische zaken en liet dat ge durende zijn politieke loopbaan menigmaal blijken. Als voorzitter ziet Van der Kooi het als zijn eerste taak om de Histori sche Vereniging van een nieuw onderkomen te voorzien, nu de be huizing in het voormalige polder huis niet is doorgegaan. „Het archief breidt zich steeds verder uit en moet op een veilige en brandvrije manier worden op geslagen." Verder zou Van der Kooi de graven van Texel graag geïnventariseerd willen zien en is hij geïnteresseerd in notariële bestanden. „Maar er zijn al zoveel activiteiten binnen de vereniging. Het is al hartstikke druk", doelt hij met name op het schervenproject van De Schans, Kerkdiensten zondag 19 maart HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar; uitz. via De Lichtboei. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. dhr. B. Guiljam. Den Hoorn: 11.00 u. ds. J. ter Haar. Oosterend: 9.30 u. ds. H,K. Fibbe; m.m.v. Maartens- cantorij. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.K. Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. B. Guiljam. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane. 19.00 u. ds. F.J. Daa- ne; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 en 19.00 u. ds. T.S. van Leeuwen, Alkmaar. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. - GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser; uitz. via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. dameskoor; uitz. via De Licht boei. Zo 10.45 u. The Gospeltrain. Sint Jan: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Het enige geneesmiddel voor de zieke mensheid." Wachttorenstudie: 11.20 u. „Een grote schare die hei lige dienst verricht." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 12023 Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk kop van Noord-Holland, afd. Texel. Voor dringende verpleegkundige thuiszorg in het weekend buiten de spreekuren: 02230-50150. Spreek uur verpleegkundige thuiszorg (iedere werkdag 13.00-14.00 uur), tel. 13241 Spreekuur jeugdgezond heidszorg (iedere werkdag 8.30-9.00 uur), tel. 13241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zpndag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum; vergoed door het zieken fonds), tel. 12069, b.g.g. 0652804779. •Tandheelkunde: Tandtechniek R. van Oosten (particu liere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Gerard van der Kooi. .eerst nieuw onderkomen... waar hij zatercJag een kijkje nam. Het voorzitterschap betekent een verdere ondermijning van Van der Kooi's promotiestudie naar de dagboeken van Doopsgezinde pre dikant Huizinga. Deze was in de vorige eeuw meer dan veertig jaar op Texel actief. De dagboeken ge ven volgens Van der Kooi wellicht het antwoord op de vraag waarom de Doopsgezinden, die van huis uit de neiging hadden zich van de buitenwereld af te keren (wereld mijdend), in vorige eeuw een to taal andere houding innamen (wereldomhelzend). Momenteel verricht de oud-predikant een on derzoek naar de geschiedenis van de Doopsgezinde gemeente. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julianastraat, Zwaanstraat, War moesstraat en De Mars. Vrijdag 17 maart In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur de film „The River Wild". Om 19.00 uur opent „The Ex pensive Noise" de vijftiende editie van Texelpop in Den Burg, De Koninghal. Zaterdag 18 maart In Sporthal 't Stappeland in De Koog beginnen om 12.00 uur de Texelse kampioenschappen indoor-tennis. Om 10.30 uur verricht T. Drijver-Eelman in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend de offi ciële doorbraak voor de verbin ding tussen de nieuwbouw en het bestaande gedeelte. In het Eierlandsche Huis begint om 20.30 uur een stijldans avond. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Leeuwenko ning" en om 19.00 en om 21.15 uur „The River Wild". Om 16.30 uur start in de voor speelavond van de Muziek- en Dansschool de presentatie van de workshop klassiek gitaar, ledereen is welkom. In de Burgemeester De Koning hal opent de formatie „Wild Stallions" om 19.00 uur de tweede avond van Texelpop. De Wildbeheereenheid Texel maakt de natuur schoon i.s.m. de KNVJ en de Stichting Neder land Schoon. Over geheel Texel wordt zwerfvuil verwijderd. Verzamelen 9.15 uur in de kanti ne van SV De Koog aan de Boodtlaan. Vrijwilligers welkom. Zondag 19 maart RTL 4 besteedt om 18.10 uur in het programma Film Video- nieuws aandacht aan „Drop Zone", waarbij presentator Mark Jacob is te zien bij een parasprong op Texel. In Cinema Texel draait om 14.00 uur De Leeuwekoning en om 19.00 en 21.15 uur The Ri ver Wild. Maandag 20 maart Op de Vliehors houdt de cave- larie van vandaag tot en met donderdag schietoefeningen. De avondoefening van dinsdag duurt tot 24.00 uur. Het CNV-belastingteam helpt van 13.00 tot 16.30 in De Schakel met het invullen van het aangifteformulier. Van 12.30 tot 15.00 uur wor den in het Groene Kruisgebouw BMR/DTP-inentingen verricht voor 9-jarige kinderen In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.15 uur The Ri ver Wild. Van 10.00 tot 12.00 uur kan in De Schakel kleding worden in gebracht voor de verkoping van de Hervormde Vrouwendienst. Om 19.30 uur vergadert de raadscommissie Algemeen en Organisatorisch beleid. Onder werpen: de winkelsluitingswet en OOW-activiteiten. Dinsdag 21 maart Om 19.15 uur is er in de i speelruimte van de muz| school een optreden van kop en gitaarmuziek, een popbJ een dwarsfluit, een kinderkj en een schoolorkest. Van 13.30 tot 15.00 uur is het Kruisgebouw aan de V\|j Kruislaan een voorlichting! eenkomst over cara. Wijk* pleegkundigen Jung en houden een voordracht. In Cinema Texel draait 20.30 uur The River Wild. &n fiks 9S JS Ier ich di: ins ir, et: Om 19.30 uur vergadert in I gemeentehuis de raadsco missie welzijn over onderv* pen als De Bolder educatieve activiteiten in I Thijssejaar. Hans Krabbedam geeft i 20.00 uur in d'Ouwe Ulo e lezing over notaris Bok, die v 1827 tot 1852 Texel als star plaats had. Hoogwater te Oudeschil Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 Wo. 22 Do. 23 Vr. 24 8.44 en 21.15) 9.34 en 21.56) 10.05 en 22.14) 10.20 en 22.45 10.20 en 23.24i 11.00 en 23.50 11.40 0.27 en 12.50 Aan het strand is het ongeveer eerl uur eerder hoog water De zon korf 19 maart op om 6 46 en gaat ondA om 18.48 u., 17 maart volle maanT 23 maart laatste kwartier, 19 maaj springtij. Voormalig eilandgenote Carin van Riessen uit Bloemendaal heeft haar debuut gemaakt als schrijfster. Na Pasen verschijnt het door haar samengestelde boek „Bloemendaal 1940-1945", een terugblik op de oorlogsjaren in haar woonplaats. Een link met Texel ontbreekt niet, want een ge deelte gaat over de Georgiërs die in april 1945 op Texel in opstand kwamen, maar daarvoor in de Bloemendaalse duinen waren ge legerd. „Als ik schrijf probeer ik zo vaak mogelijk Texel erbij te halen", ver telt de 33-jarige Van Riessen. Haar wieg stond in Bloemendaal, maar van 1978 tot eind 1992 woonde ze op het Gouden Boltje. „Mijn hart ligt voor de helft op Texel en voor de helft in Bloemendaal." Op het eiland werkte ze o.a. als recep tioniste op De Krim en in het Vliegveldrestaurant. Tegenwoor dig ontpopt ze zich echter als free lance journaliste. Wekelijks levert ze vier of vijf artikelen aan het Weekblad Bloemendaal. „Schrij ven is mijn grote liefde", aldus Van Riessen, die begin februari op tele visie te zien was omdat ze als pa- rachutiste ooit de dood in ogen keek. Het maken van een boek is haar niet tegengevallen. „Het was hartstikke leuk. Je hebt uiteenlo pende contacten met heel veel mensen, die met vaak interessan te verhalen komen." De weerslag daarvan is straks te vinden in haar boek, waarin zowel feiten als verhalen zijn opgeno men. Onderwerpen zijn o.a. evacu aties, de sinterklaasrazzia, aanslagen op hoofdagent Bikkel en de overleving van twee loodgie ters. Ze zijn aangevuld met ruim honderd illustraties, verdeeld over 160 pagina's. De prijs is f32,50, maar wie voor 22 maart voorinte- kent krijgt drie rijksdaalders kor ting. Voorintekening is ook in de Texelse boekhandels mogelii In het najaar verschijnt haa gende boek. Dat gaat over sen die een speciale band he met zowel Bloemendaal als In het Thijssejaar is het aardi ook Jac. P. Thijsse, die in plaatsen woonde, tot die cate behoort. In manege Akenburg wordl dag een dressuurwedstrijd gL den. De L2 paarden beginne gj 09.15 uur, waarna de B-pony de start verschijnen. Tot 19. komen in totaal 81 combii aan de start in de klassen B, M. Publiek is welkom, de toeg; gratis. Wie kent haar niet? De blon de actrice met het puntige gezicht en de grote neus? Die prominente aanwezigheid op het witte doek met haar huil- wangen en altijd weer bijzon dere accentjes. De vrouw die naast negen Oscar nominaties toch al twee Oscars heeft binnengehaald voor haar rollen in respectie velijk Kramer vs Kramer en Sophie's Choice. Maar daar naast nog meer indrukwek kende filmprestaties aflever de in bijvoorbeeld Out of Afri ca, The Deer Hunter, The French Lieutenant's Woman. Dat ze ook nog eens op de comedy-tour ging in She De- vil en Death Becomes Her... Nu is Meryl Streep dan te zien in een heuse actie-film. In The River Wild suist Streep gespierd, bruingebrand en met een baseballpetje op 't zongebleekte haar lachend door het wilde water. Voor tvluchtige bankrovers als Ke vin Bacon en John C. Reilly, die haar belagen kunnen een ram voor hun kop krijgen als ze een al te grote mond opzet ten. Het tweetal vraagt echter aan de ervaren wildwatergids Streep advies en dwingen haar en haar gezin hen door woeste en levensgevaarlijke watervallen te loodsen. De bioscoopbezoeker klimt als het ware bij het gezel schap aan boord en beleeft zo de beklemmende wildwater- tochten mee. Als een ware af getrainde atlete is ze zowel de mannen als de natuur de baas. Streep: „En welke vrouw van mijn leeftijd (45) zou er zo dom zijn om een mooie rol als The River Wild te laten schieten? Het is een film waarin het karakter van de hoofdpersoon de actie be paalt en niet andersom. Het is geen zwart-wit verhaaltje met eendimensionale schurken." vr. t/m ma. 19.00 uur en 21.15 uur di. en wo. 20.30 uur DE LEEUWENKONING Nog een week op za. zo. en wo. middag om 14.00 uur Margaret Elzinga opent het lente seizoen van Galerie Langwaal met een expositie van de kunstenaars Edith Bijkerk (schilderijen ge mengde technieken) en Bert Jon ker (brons). Voor Edith Bijkerk (1952) is het de tweede maal dat haar werk te zien is in Galerie Langewaal in De Waal. In 1992 exposeerde zij schilderijen in olieverf. Het recente werk dat nu te zien is, vertoont een andere techniek: acryl, aangebracht met een inktroller. Edith Bijkerk: „Ik gebruik transpa rante acryl als basis. Ik ben verder gegaan met het schilderen van portretten. In de loop van de tijd is mijn werk lichter en lichter gewor den. Uitgangspunt zijn de vrije vormen" In haar schilderijen is duidelijk waar te nemen dat zij beïnvloed is door de dansexpres- siecursus die zij heeft gevolgd. Het werk kenmerkt zich door veel be weging. Door het gebruik van de transparante acryl-techniek zijn versluierde figuraties ontstaan die bij de toeschouwer een gevoel van spanning opwekken. Boetseerwerk Bert Jonker, geboren in 1931 in Leiden, is een autodidact. Hij heeft veel geëxposeerd in Nederland. Jonk noemt zichzelf een boetseerder. Een enkele werkt hij in opdracht. Het werk dat in Galerie Lange te zien is, bestaat uit plastiek: naakte vrouwenfig en dieren. De bronzen beeldjes ontstaan in was en vervolgen gepakt in vormmateriaal, door het wasmodel verlore gegaan. Deze techniek word cire berdue techniek genos „verloren vorm gieten". Het* van Bert Jonk kenmerkt zich concrete vormen, waarbij de weging en het vloeiende lijner een grote rol spelen. Jonk te eerst het model, waarna hij o zijn hoofd opgeslagen conto uitwerkt in was. Zo ontstaat gens de kunstenaar een geesteskind. Vroeger werkt veel met abstracte vormen. G I de weg heeft Bert Jonk zich I wikkeld tot een kunstenaar die I werken vanuit de traditie pt I reert. y De expressieve plastieken von een bijzondere combinatie me schilderijen van Edith Bijkerk: weging, spanning en vitaliteit expositie in Galerie Lange* duurt van 15 maart tot en me| mei. Ruud N

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2