Raad tevreden met voorstellen college Tamme vergadering verloopt vlot Brugge gaat in beroep tegen afwijzing raad Irritaties wegnemen door meer overleg SBB praat met paardenclubs STEEK "y* HEM QQH GEpBRRdD HOU Die van OQ-HA EH DAH HEBBEA vjy DE GROOTSTE DlT DARK Paasvakantiekrant TEXELSE couRANT Kinnesinne? emeentegeld voor drie projecten Informatie SBB in d'Ouwe Ulo Aantasting woongenot niet vergoed Illegale brombakfiets „Kamperen bij boer wordt onbeheersbaar" Installatiebedrijven geven „feestgeld" aan het Tesselhuus Boeken in beeld op toonbank Nauta DE COCK6DORP HOG 10! ikb met de verbouwing van De Bijenkorf, blij met de versla- vljgsvoorlichting, blij met De Lindeboom.... In een tamme rgadering toonden de Texelse gemeenteraadsleden zich srendeels tevreden over de voorstellen die het college op agenda had laten plaatsen. Eventueel vuurwerk over de- ihandel in het postkantoor bleef uit, omdat wegens af- zigheid van wethouder Eelman werd besloten het punt maand te verdagen. ap nieuwe isolatiedeken voor embad Molenkoog leverde wei problemen op. Alleen vonden ■s Hin (CDA) en Erna Eelman /D) het vervelend dat na de lissing over de verbouwing van zwembad nog een aantal ver ken om geld waren nageko- „Ik had dit liever in een aalplan willen hebben", aldus CDA'er. Het zelfde verzoek rd later nogmaals gedaan ten izien van dorpshuis De Bijen- f, waar ook extra geld nodig is om de gevolgen van de renovatie op te vangen. Eelman had moeite met de dek king van de kosten van de isolatie deken. „De begroting is negatief, dus door het daarin te schuiven wordt die alleen maar steeds ne gatiever. En of je bespaart door minder gasverbruik moet je af wachten. Dat weet je pas achter af." Wethouder Poster beloofde met de hand op zijn hart dat dit het laatste verzoek voor het zwembad krijgen. PvdA'er Terpstra viel over het woordje verplicht. „Stel dat er in de toekomst ineens heel veel meer kosten voor moeten worden gemaakt. Dan zijn wij daardoor automatisch verplicht om die te betalen. We kunnen toch steun toezeggen zonder dat woordje?" Wethouder Poster tilde daar duide lijk niet zo zwaar aan en ging er niet in mee. Ouwe koeien Een oude koe was de discussie tussen wethouder Schilling en Dirk Terpstra over toestemming voor nieuwe agrarische bebou wing in het buitengebied. Die laai de op naar aanleiding van het voorbereidingsbesluit over een schuur voor de firma Boersen aan de Middellandse weg. Terpstra wilde voortaan eerst uitgebreid bekijken of er mogelijkheden zijn Op vrijdag 7 april verschijnt de Paasvakantiekrant als bij lage bij de Texelse Courant. Tevens worden losse exem plaren gratis verspreid. Activi teiten en evenementen kunnen worden opgenomen mits deze tijdig (vóór maan dag 27 maart) worden ge meld bij de redactie. Dat kan telefonisch via 62620 of door een briefje (met afzender) af te geven bij de balie van Lan geveld en de Rooij, Parkstraat 10 in Den Burg. De toezeggingen die b en w heb ben gedaan aan verschillende dorpscommissies tijdens hun ver gaderronde langs de dorpen, viel niet bij alle partijen goed. „Deze posten moeten in de begroting. Het zijn ad hoe beslissingen zon der dekking", brieste Erna Eelman van de VVD. Ook de PvdA vond de reisjes van het college naar de bui tendorpen wel wat duur uitgeval len. Hans Roeper: „Op de kleinere zaken hebben wij weinig tegen, maar ƒ24.000,- voor antieke lan taarnpalen in De Waal gaat ons te ver." Peter Bakker van Groen Links wilde voortaan dergelijke posten via het Investeringsplan opvoeren. VRIJDAG 17 MAART 1995 Verkeer ontouren van de nieuwe Bijenkorf-gymzaal zijn al zichtbaar. gemeente heeft nog een potje f43.451,- aan sociale ver- uwingsgelden. Er zijn vier pro ten aangemeld, waarvan drie rden gehonoreerd. or een rechtstreekse computer binding tussen het Arbeidsburo het bureau Sociale Zaken kun- gegevens worden uitgewis- d en cliënten beter worden rolgd. Aansluiting en huur- ïten van de datalijn van het Pri- Gemeenschappelijk ormatiesysteem komen, met anschaf van een pc, op f10.140,-. or een cursus spreekvaardig- id Duits bij het ROC in Den Hei zijn vier belangstellenden. Zij irken in het seizoen in de horeca denken door de opleiding een tere kans op een vaste baan te bben. Het ROC heeft nog plaats or een vijfde Texelaar. De ge- lente is bereid de cursus en de skosten te vergoeden voor vijf msen. tel heeft vier banenpool- iatsen (één bij EcoMare, één bij Nioz en twee bij de gemeente), wordt gezocht naar een vijfde 'gelijkheid voor een langdurig irkeloze. t college van b en w wil niet edoen aan een tuinenproject ouderen. Hierbij was het idee onderhoudswerkzaamheden Drden verzorgd door De Bolder, st als achterliggende gedachte ouderen daardoor langer thuis uden kunnen blijven wonen. Bij ertig deelnemers kwamen de sten echter al op f26.640,-. de hal van d'Ouwe Ulo in Den heeft Staatsbosbeheer een nd met informatie geplaatst r het beheer van De Dennen, gaat hierbij met name over de wikkelingen bij de Tureluur, latsbosbeheer wil een deel van bos zo natuurlijk mogelijk gaan loren, met behoud van de re- atieve functie. Hierbij past het groten van de natuurwaarden 'o het bos aanwezige sloten. men met het Waterschap Hol- 'ds Kroon wil Staatsbosbeheer 2e sloot een meer beekachtig 'akter geven. Onderdeel van de ormatie is een kaart van deze nPassing. was. En wat betreft de dorpshui zen zei hij toe dat voor De Koog wèl een totaalplan zal worden ge maakt. Op de vraag van Jaap Vla ming (Groen Links) over hergebruik van de oude isolatiede ken voor volkstuintjes wist hij geen antwoord. „Dat zoeken we uit." Verplicht Op OSG De Hogeberg wordt voor het tweede jaar gewerkt met het project „Gezonde School en Ge notmiddelen". Dit gaat om voor lichting over verslaving aan ouders en leerlingen. Omdat dit goed aan slaat is de gemeente verzocht de kosten jaar lijks op zich te nemen. Alle raadsleden konden zich daarin vinden. In het voorstel staat de zinsnede dat deelname aan het project voor middelbare scholieren op het eiland een verplicht karakter moet IFoto Dirk Kuiter) op bestaande, maar niet meer in gebruik zijnde A- of B-blokken. De wethouder antwoordde dat dat al tijd al gebeurt, maar dat het vaak niet kan. „Het wordt van geval tot geval bekeken. We willen starters een kans blijven geven." Terpstra wilde het hele verhaal nog eens dunnetjes over doen, maar werd op zijn vingers getikt door collega- raadleden, die vonden dat de ma terie wel uitbundig genoeg was behandeld. Daarop besloot de PvdA als enige partij tegen het voorbereidingsbesluit te stemmen. Meer tegenstemmers waren er bij het herhalingsbesluit voor het bouwplan van de Aegon op De Sluftervallei. Het gaat om een ge combineerde receptie/overdekt zwembad. Zowel Groen Links als D66 vindt het zwembad te hoog voor de omgeving, maar het voor bereidingsbesluit werd toch genomen. Het CDA is niet te spreken over het plan om het fietspad langs de Waalderstraat veiliger te maken. Kees Hin: „Wij wilden dat pad doortrekken naar de Bernhardlaan, maar dat was volgens u technisch niet mogelijk. Nou, volgens ons kan het wèl." Erna Eelman wees hem erop dat de voorgestelde aanpassing om de fietsers haaks op de rijbaan af te laten rijden en ze daar voorrang te laten verlenen aan het overige verkeer deel uit maakt van een totaalplan dat nog volgt. Hin bleef echter het bedrag voor een dergelijke aanpassing (f35.000,-) te hoog vinden en liet zich ook door wethouder Poster niet ompraten. Maar door vol doende steun van de andere raadsleden haalde het voorstel het toch. Met de snelheidsremmende maat- regejen voor het Bolwerk in Oude- schild en de Boodtlaan in De Koog toonde de raad zich tevreden. Vooral het plan voor het Bolwerk, waarbij auto's over een heuvel worden geleid en fietsers ongehin derd kunnen doorrijden oogstte veel waardering. Wel vroegen meerdere raadsleden om een inte graal verkeersveiligheidsplan, want er zijn meer knelpunten. Wethouder Schilling legde uit dat Texel nog steeds in de race is voor een veilig-verkeerproject. „Als dat doorgaat krijgen we genoeg geld om in iedere straat drempels te leggen. Ik wil eerst even die beslis sing afwachten voor we verder gaan." Met acht stemmen voor en zes tegen heeft de gemeenteraad een verzoek tot schadevergoeding van Henk Brugge en Monica Maas van de hand gewezen. Het paar, woonachtig aan de Schoor- wal in Den Burg, wilde /12.500,- omdat hun woning minder waard is geworden door de komst van het seniorencomplex aan de Gasthuisstraat. Zij zagen zich gesteund door een advies van de Stichting Advies Onroerende Za ken ISOAZ), maar de raad heeft dat naast zich neergelegd. Brug ge liet weten in beroep te gaan te gen deze beslissing. Brugge en Maas hadden de SOAZ ingeschakeld, nadat ze niet met de gemeente tot een vergelijk hadden weten te komen. In de onderhan delingen hadden ze nog geopperd om ter compensatie een bouw blok op te mogen nemen op een groot stuk grond van de familie Maas aan de Rozendijk. B en w gingen daarmee niet akkoord. Zes andere omwonenden waren wèl door de gemeente financieel tegemoet gekomen. Het ging om bedragen tot ongeveer f7.000,-. Brugge en Maas kwamen volgens de gemeente echter niet in aan merking, o.a. omdat hun woning verder weg staat, een boomsingel het complex aan het zicht onttrekt en ze in 1990 dankzij de nieuw bouw hun tuin hebben kunnen uit breiden. B en w handhaafden deze argumenten ook na het advies van de SOAZ. Het college vond de schade te gering om uit te keren. Slecht Hierop besloten Brugge en Maas alle raadsleden een brief te sturen. „De genoemde argumenten zijn slecht", aldus Brugge. „Ten eerste wonen we niet het verst af. Ten tweede hebben we in 1990 met nog drie andere buren grond ver worven, maar dat was niet omdat we onze tuinen zo graag wilden uitbreiden. Dat deden we om te voorkomen dat we rondom zou den worden ingebouwd en daar hebben we veel geld voor neerge teld. Natuurlijk zijn we niet onte vreden over die grote tuin, maar het wordt nu ten onrechte tegen ons gebruikt. Dat geldt ook voor de boomsingel. Nota bene heeft Monica weten te voorkomen dat tijdens het bouwrijp maken de dennen werden gerooid... Een boomsingel is in de ogen van de makelaar en taxateur van de SOAZ geen privacy-garantie. Hij wordt daarom niet meegeteld in de beoordeling van de planscha- de." Dinsdagavond tijdens de raadsver gadering was het effect van hun actie merkbaar. Dick Drijver, frac tieleider van Texels Belang, besloot hen te steunen. „Het maakt niet uit hoe hoog het be drag is. Als ze er recht op hebben, moet je het geven." Zijn fractiege noten schaarden zich echter ach ter TB-wethouder Daan Schilling. Woordvoerder Gerard Weijers noemde de grotere afstand en de boomsingel als doorslaggevende redenen. Weegschaal Voor Pieter de Groot (D66) was het duidelijk: hij vond het vreemd dat het college het dure advies (f7.500,-) niet had opgevolgd en vond de argumenten zwak. Peter Bakker (Groen Links) wees op de rechtsongelijkheid die zou ont staan. „Als b en w dit standpunt handhaven, kunnen ze rekenen op een paar duizend gulden proces kosten." De PvdA was eveneens vóór schadevergoeding, de VVD toonde zich tegen. Zodoende had het CDA de sleutel in handen. „We vinden het een moeilijk geval", zei Kees Hin, „maar de weegschaal is uitgesla gen in het voordeel van het colle ge." De stemverhouding kwam daarmee op 8-6 tegen schadever goeding. Burgemeester Van Rap- pard had het laatste woord. „Het college ontkent het waardever- minderend effect niet, maar het is het gevolg van rechtmatig hande len door de overheid. Eventuele nadelige effecten hoeven niet al tijd te worden gecompenseerd." Wethouder Poster kon zich wel vinden in de kritiek, maar gaf aan dat hij slechts uitvoert wat door een vorig college is toegezegd. „Ik zit op de centen, ik zeg alleen klei ne dingen toe." Deze stelling lever de hem echter opnieuw een storm van protest op, want ex- wethouders Eelman en Terpstra wisten zeker dat nooit een belofte voor dergelijke dure lantaarnpalen in De Waal is gedaan. Een 19-jarige Hoornder werd maandagavond op de Stenen plaats aangehouden omdat hij met een brombakfiets tegen het verkeer in reed. Nadere inspectie leerde dat hij het voertuig zelf in elkaar had geprutst, maar niet had laten keuren. Dat is echter ver plicht, dus werd het vervoermiddel voor een technische controle uit het verkeer genomen. Als straks acht tenten per boere nerf worden toegestaan, dreigt het kamperen bij de boer uit de hand te lopen. Dat stelt Tien voor Texel in een bezwaar tegen de door b en w voorgenomen uitbrei ding. Momenteel zijn vijf kampeer middelen per agrarisch bedrijf (A-blok) toegestaan en zijn de mo gelijkheden beperkt. „Bij de ge meente ligt nu een kaart, waarop Texel net een krentenbrood lijkt. Je moet er niet aan denken dat straks over het hele eiland bij elke boer derij tenten mogen staan", aldus TvT-bestuurslid Menno Stam. B en w geven volgens Tien voor Texel op de kaart aan dat er ruimte is voor liefst 5424 slaapplaatsen (226 percelen maal vier). Ook vindt TvT de voorwaarden voor nieuwe vergunninghouders te on duidelijk. Uit een enquête die is gehouden onder gebruikers van het Texelse bos werd duidelijk dat de ruiters en menners nogal wat aanmerkin gen hadden. Dat was aanleiding voor Staatsbosbeheer om eens gezamenlijk om te tafel te gaan. De bespreking werd bijgewoond door vertegenwoordigers van menvereniging Tussen Wad en Duin, rijvereniging De Waddenrui- ters, ponyclub De Kleppertjes en drie van de vijf maneges op het eiland. Uit het overleg bleek dat het wel De installatiebedrijven Schuijl, Oele en Schoo hebben een kwali teitscertificaat gekregen dat wordt uitgegeven door het Insti tuut voor Kwaliteitscontrole Ke- ma. Maar in plaats van een feestje om dit te vieren besloten de bedrijven het bedrag dat zoiets kost aan het Tesselhuus te geven. meeviel met de ergernissen. Klei ne aanpassingen die door de ge bruikers werden voorgesteld waren voor SBB wel bespreek baar, mits alle paardenmensen op één lijn staan. Er bestaat behoefte aan plaatsen waar ruiters of menners hun dier even kunnen vastzetten. Zo'n ge legenheid zal worden gemaakt bij de barbecueplaats en in het Everstekoogbos (tussen de Cali- forniëweg en de Bosrandweg). De maneges wilden graag een extra pad waar met verhuurpony's een route langs kan worden gevolgd. Als ze zelf met een uitgewerkt voorstel komen en willen helpen met aanleg en onderhoud, wil SBB daar wel aan meewerken. De menvereniging verzocht cm een doorsteek tussen de Ploege- landerweg en de Randweg en wil graag helpen met eventuele werk zaamheden die daaruit voort vloeien. Eén van de klachten was dat paar den schrikken van de mountainbi- kers die een speciaal trajeet in het bos hebben. SBB heeft daarover contact opgenomen met de wie lervereniging, die haar leden zal vragen om paarden voorzichtig te naderen en daarbij geluid te geven, zodat de schrikreactie minder groot wordt. Overigens zal de wie lervereniging ook zelf contact op nemen met de paardenclubs om over en weer overlast te voorkomen. Aan de modderigheid van enkele paden is weinig te doen. Het is een extreem nat jaar geweest en enkele gedeelten van het bos zijn nou eenmaal erg laag. SBB heeft de paardenmensen aan geraden eventuele ideeën en wen sen op een rij te zetten en daarmee naar de gemeente te gaan. Daar wordt namelijk een rui terpadenplan ontwikkeld. „Juist door gezamenlijk goed op één lijn te zitten, kunnen initiatieven wor den ontwikkeld", aldus een SBB- woordvoerder. Hij stipte aan dat bij irritaties sneller naar de tele foon moet worden gegrepen. „Als we niets weten kunnen we er ook niets aan doen. Het overleg is ons zo goed bevallen dat we dit vaker willen doen, liefst jaarlijks." Het Tesselhuus is enorm blij met de f7500,-. Van dit bedrag kunnen vijf ernstig gehandicapte kinderen een week volledig verzorgd met vakantie op het eiland. Het bestuur van de Stichting Tessel huus is onder de indruk dat direc tie en personeel van de genoemde bedrijven hebben afgezien van een feestavond. Door het verkrijgen van de certifi cering weten klanten en relaties van de installatiebedrijven dat de werkzaamheden die worden ver richt voldoen aan de laatste kwali teitsnormen. Klanten van Nauta Boek in Den Burg krijgen sinds deze week een diashow van boeken te zien. Deze manier van presenteren is één van de voordelen van het geavanceer de CD-Rom systeem, dat Daan en Carry Welboren in huis hebben ge haald om nog betere service te kunnen verlenen. Zo gaat het op zoeken en bestellen van gevraag de boeken voortaan razendsnel. Prijzen, titels, voorraden en nieu we boeken worden automatisch bijgewerkt en zijn meteen op vraagbaar. Ook kunnen aan de hand van de ISBN-nummers alle andere boekgegevens worden achterhaald; tot dusver moest daarvoor worden gebeld. Het systeem heeft de plaats ingeno men van andere opzoekmethoden, zoals de microfiches Het wordt gehuurd bij de distributeur, het Centraal Boekhuis. De zwarte blokjes zijn de lokaties waar voor het nieuwe beleid geldt.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5