Symbolisch startsein nieuwbouw Bijenkorf MAB opent crossjaar op vernieuwde baan Agenda Hamer voor Tiny Drijver TEXELSE2 COURANT Nieuwe vinding voert vee in handomdraai Zangeres troost verliezend G-team Cursus t'ai- chi chuan Wat k zeggen wou.. Gisteren-vandaag- morgen Meditatie/massage Ruilééventje verzamelaars Scheepswrak Linito in tweeën gebroken Aanrijding Aangepast aan veiligheidsnormen - v»;- v _Ji ■■■--•« Ds. Fibbe verruilt Texel voor Twello DINSDAG 21 MAART 1995 Uitsla; Even simpel als doeltreffend. Zo omschrijft Marcel Witte van boer derij Wezenspyk de nieuwe kuil- blokschuif waardoor het tijd rovende voeren van de veestapel voortaan in een handomdraai is gebeurd. Witte is de eerste boer in Noordholland met een dergelijk systeem. Tot voorkort was dat een heel kar wei. Driemaal daags moest hij de loopstal door om met de vork de rantsoenen uit de blokken kuilvoer voor de koeien te prikken. „Pittig zwaar werk waar je gemiddeld an derhalf uur per dag mee bezig bent." Om hiermee af te rekenen kon hij kiezen tussen een wagen die het veevoer mengt en op maat doseert of de kuilblokschuif. Als eerste veehouder in Noordholland koos hij voor deze nieuwe vinding, die nog maar een jaar op de markt is. De werkwijze is als volgt: met de trekker zet Witte de blokken met kuilvoer (mais, gras of soja- schroot) achter elkaar op het be ton in het midden van de stal. De kuilblokschuif, die via een elektro motor en kettingen wordt aange dreven, duwt de blokken centimeter voor centimeter in de richting van het vee, dat er naar eigen behoefte van kan vreten. Telkens als de mondvoorraad op raakt is één druk op de knop vol doende om de dieren van verse porties te voorzien. „De dosering vereist enige erva ring, maar het went snel", aldus Witte, die gemiddeld eens per week verse kuilblokken neerzet. Bijkomend voordeel is dat de stal- vloer dankzij de schuif een stuk schoner blijft, wat op de vele be zoekers van de kaasboerderij een gunstig indruk moet maken.- Het melkvee blijkt snel te wennen aan het nieuwe systeem. „Of het ermee te maken heeft weet ik niet, maar de melkproduktie is sindsdien wat omhoog gegaan." De schuif werd geleverd door Bon ne Mechanisatie. Een kind kan de was doen. Met één druk op de knip zet Job Witte de nieuwe kuilblokchuif van de firma Witte (Wezenspyk) in werking. (Foto Gerard Timmerman) Het G-team van De Koog heeft van de promotie naar de eerste klasse al aardig z'n bekomst ge kregen. Tegen VVJ uit Utrecht in casseerde de ploeg zaterdag de derde nederlaag op rij. Het leed was echter van korte duur. Nog vóór de voetballers hun wonden konden likken, zette smarlappen- zangeres Soraya de Koger kantine op z'n kop. Met de promotie kwam een eind aan de zegereeks van het G-team in de tweede klasse. De ploeg uit Utrecht werd echter als een gelijk waardige beschouwd. „Dit was de enige mogelijkheid voor ons om te winnen", aldus Theo Franchimon. In „De Aleph" wordt komend weekeinde een cursus t'ai-chi chu an gehouden. Vrijdagavond duurt deze van 20.15-21.45 uur. Zater dag zijn er van 9.15-10.45 uur acti viteiten in het pand Weverstraat 45. Inlichtingen: P. van Mierlo, tel. 19706. Omdat de bezoekers de shirts thuis hadden laten liggen, blies de arbiter ruim een half uur te laat voor de aftrap. De Texelaars start ten voortvarend. Franchimon vormde voor het vijandelijke doel constant een bedreiging. De spits kwam echter niet tot scoren. VVJ speelde op de counter en kwam na defensieve missers op 0-2 voorsprong. Drie minuten vóór rust nam Franchimon wraak en scoorde de tegentreffer. Ook na rust was het G-team de meest aanvallende ploeg. Het vel- doverwicht mondde opnieuw niet uit in treffers. Integendeel. VVJ had zich ingegraven en sloeg toe als een sluipmoordenaar. Foutjes achterin het G-team stonden aan de basis van twee tegentreffers na rust. Een goal van Franchimon kort voor het eindsignaal verzacht- Toen ik vrijdag de TC in de bus kreeg en het artikel over de garna- lenvissers las, had ik het weer: je kunt doen en laten wat je wilt, de groene mafia in Den Haag doet wat ze wil en je hebt geen enkele zeggenschap over wat dan ook. Ter verduidelijking: in 1984 is de Waddenzee aangewezen als „wet land". Deze internationale aanwij zing had oorspronkelijk de bedoe ling om vooral moerasgebieden (wetland nat land) in Afrika, Azië en Zuid-Amerika voor droog legging te behoeden (de Conven tie van Ramsar, Iran, 2 februarik 1971). De geitewollen sokken in Den Haag hebben de kans gegre pen om onder landbouwminister Braks (op 7 mei 1984 in de Marti nihal te Groningen onder toeziend oog van groen Nederland onderte kend) de Waddenzee ook op de lijst te krijgen. Uit de visserij kwam toen geen enkel protest omdat men met deze aanwijzing niets kon beginnen. Het enige protest kwam toen van de stichting Wad en Land. Met deze aanwijzing heeft Neder land zich internationaal verplicht met behulp van onze eigen Na tuurbeschermingswet de Wad denzee tot een groot natuurreser vaat te maken. Om de protesten vanuit de bevolking niet te groot te laten worden, past men de zoge naamde salamitechniek toe. Van daag een stukje, morgen een stukje enzovoort. Hetzelfde is ook op het land aan de gang. Toen ik in '83 al waar schuwde voor de „beheersgebie den", die verspreid over Texel moesten worden aangewezen, ge loofde niemand mij dat het de be doeling is deze later te verbinden en uiteindelijk heel Texel tot een reservaat te maken; wij zijn al aar dig in deze richting opgeschoven. En ik verzeker u, deze weg is on omkeerbaar! Misschien moeten we toch de ou de gedachten van een vrij Texel uit de mottenballen halen en ons af scheiden van de rest van Neder land om zo het beleid in eigen handen te nemen. Benoem onze raadsleden tot mi nister en Harry de Graaf mag zijn „geheime" wens in vervulling zien gaan om Minister-President van Texel te worden. J.D. Stoll, Eierland In meditatiecentrum Prem Mandir in Oudeschild wordt op zondag 2 april een massagedag gehouden. Drie weken later (23 april) is op dezelfde lokatie een Osho medita tiedag. Info en aanmeldingen bij Ratnam Dros, tel. 14013. te het leed voor de Texelaars. De mineurstemming verdween bij to verslag toen de meegereisde zan geres Soraya in de kantine het hoogste lied zong. Dorpscommissie Den Hoorn. In de dorpscommissie van Den Hoorn heeft zich één wisseling van de wacht voorgedaan. Tijdens de dorpsvergadering van vorige week werd Eddie Vermeulen geko zen als penningmeester. Hij volgt Anton Witte op, die vier jaar zitting heeft gehad. Dinie Winters werd herkozen. Verzamelaars beemekaar op ruilééventje Dut benne de foto's weer verzamelaars fon smul Ie. Een gezicht op de Molend- warsstréét mit ut hüsie fon Jaap Gomes en de boerderie fon Dirk fon Tijs" Witte. Os De eerste steen is al gelegd en het hoogste punt al bereikt, maar pas zaterdag kwam het tot een plechtigheidje ter gelegenheid van de uitbreiding van het Ooste- render dorpshuis De Bijenkorf. De dorpscommissie wachtte beleefd op de investeringssubsidie van de gemeente alvorens er een offi cieel tintje aan te geven. Vorige week dinsdag gaf de gemeente raad groen licht. De symbolische handeling bestond nu uit de door braak van het oude naar het nieu we gedeelte. Tiny Drijver, weduwe van Jan Drij ver, de stuwende kracht achter de eerste bouw van De Bijenkorf in 1968, was hiervoor door de dorps commissie gevraagd. Zij kreeg van aannemer Elko Vermeulen de ha mer overhandigd, waarmee ze het gat kon slaan naar de in aanbouw zijnde gymzaal. Een select gezel schap genodigden, onder wie oud voorzitters, de bouwers en de fa milie Drijver, was erbij aanwezig. „Destijds moest het dorpshuis vóór Oosterend Present klaar zijn. Het lukte, ik geloof in veertig werkdagen", herinnerde mevrouw Drijver zich. Het was het resultaat van een gezamenlijke inspanning. Eerder hadden de Oosterenders vernomen dat in Noordholland nog maar twee dorpshuizen mochten komen, zodat er flink achteraan gezeten moest worden. Het bijna 27 jaar oude gebouw is in de loop der jaren een paar keer aangepast, maar niet zo drastisch als nu. Eén onderdeel, de nieuwe ruimte voor de peuterspeelzaal is inmiddels gebouwd. Van de gym zaal zijn alleen de contouren zicht baar. De stalen spanten reiken tot zeven meter hoog, de officiële volleybal-maat. Draagvlak Aannemer Vermeulen loofde dè goede samenwerking met de bouwcommissie, waarin de dorps commissie door vier leden is ver tegenwoordigd. Hulp van vrijwilligers is bij de bouw niet no dig. „Het wordt evengoed al door het hele dorp gedragen", aldus Vermeulen. In zijn toespraak ging Aannemer Elko Vermeulen overhandigde Tiny Drijver een hamer, waarmee ze de symbolische handeling kon verrichten. Haar 4-jarige nichtje Anna Trap staat al klaar met een bos bloemen. iFoto Frans Hopman) voorzitter Jaap Hin van de dorps commissie daar op in. „Van de to tale kosten, ƒ850.000,-, is de eigen inbreng 40 procent. Dat be drag bestaat uit de opbrengsten van activiteiten zoals Oosterend Present en de rommeltjesmarkten. Het gevolg van veel vrijwilligers werk dus. Ik krijg daarom rimpels van opmerkingen dat Oosterend wel meer zelfwerkzaamheid kan tonen." De investeringssubsidie van de ge meente bedraagt f350.000,-. De resterende 20 procent wordt ge leend. Hin: „Méér is niet verant woord voor de toekomstige exploitatie. We willen de tarieven graag aanvaardbaar houden." Wensen zijn er ook nog: de inrich ting om het pand en aanpassing van de toneelzaal. „Maar mis schien is daar de opbrengst van de volgende Oosterend Present voor nodig, al heeft ook de gemeente een verantwoordelijkheid." Wasbord Onder leiding van Bouk Minkema, uitvoerder van Willem Bakker Grondwerken, werd in drie weken tijd duizenden kuubs grond verzet. Verscheidene bochten werden aangepast, de „tafelberg" (een 15 meter lange springbult) werd ver plaatst zodat een gunstiger ligging jullie ok zokke foto's te ruil of te late siên hèèwwe, kom don allegaar woenesdag om 20.00 uur naar De Witte Burcht. Deer komme de ver zamelaars fon de Histori sche Vereniging beemekaar voor een ruilééventje. Jullie kenne ok geweun effies komme te kieke uut neuws- kieregeit en om wot te kles- se. Het Noorse vrachtschip „Linito", dat begin januari tijdens een storm op de Noordzee tussen Texel en Vlieland is gezonken, is doormidden gebroken. Die ont dekking van amateurduikers van Vlieland en Terschelling is nu offi cieel bevestigd door een onder zoek van de Tijdelijke Vereniging van Bergingswerken in Nederland en België. Ook is geconstateerd dat het ach terdeel van het schip diep onder het zand ligt. Rijkswaterstaat heeft daarom besloten dat deel van het wrak te laten liggen. De bergers hebben RWS toegezegd het restant van het achterschip zodanig te begraven, dat er orJ water niets meer van is te zf Het voorschip wordt in stukf gezaagd en boven water gehai Wanneer het bergingskarwei f gint is nog niet bekend. De beroi wachten beter weer af. De ladf fijn marmergruis, is voor het grj ste deel al weggespoeld. Op de kruising Nieuwlanderw Kogerweg botsten donderdag) het eind van de middag tvw auto's op elkaar. Er was alleen n teriële schade. De aanrijding beurde toen de bestuurder vl een bestelauto, een 39-jarige ml uit Den Burg, verzuimde voorraf te geven aan de auto van 22-jarige Cocksdorper. Dat zelfs op een geheel „veilig" circuit een ongeluk in een klein hoekje zit. bleek zondagmiddag op de totaal gerenoveerde cross baan van de MAB-club. In de trai ning voor de openingsraces kwam de talentvolle Texelse rijder Ronald Zijm ten val, waarbij zijn knie uit de kom schoot. Hij moest per ambulance worden afge voerd, waardoor de wedstrijden met een half uur vertraging be gonnen. De openingscross, gesponsord door Willem Bakker Grondwerken, trok 38 deelne mers. onder wie enkele sterke overkantse leden. De drastische opknapbeurt van de baan was nodig om te kunnen vol doen aan de jongste veiligheids normen van het Koninklijk Nederlands Motorsport Verbond (KNMV). De bond herziet, mede op aandrang van verzekerings maatschappijen, regelmatig de be staande normen. Dat is nodig om dat de coureurs dankzij sneller materiaal en betere training met steeds hogere snelheden over de circuits scheuren. Vooral voor de deelnemers in de 250 cc-klasse had .de baan in Eierland aanpas sing nodig. Daarnaast was het vaak ploeteren in de blubber. Onrt daaraan een eind te maken, is het parcours over de gehele linie een halve meter verhoogd en werden vier vijvers voor de natuurlijke wa terafvoer aangelegd. ten opzichte van de zuidwesten wind werd verkrgen en het lange rechte eind kreeg halverwege een „remmer" om topsnelheden te drukken. Verder kwamen er nieu we springbulten en is de baan nu overal minima. I vijf meter breed. Het „wasbord" (korte bulten ach ter elkaar) werd uitgebreid, zodat hij zelfs door de g ote jongens niet meer in één sprong kan worden genomen. Het was daarom extra lullig dat er juist nu een ongeluk gebeurde. „Wat blessures betreft valt moto- cross best mee: in 1994 hadden we op 600 starters één breuk. Misschien gebeurt er nu een heel seizoen niets meer", hoopte p.r.- man Hans ae winter, voor Honald Zijm was het pech, want hij was juist goed op dreef met o.a. winst in een sterk bezette cross in Ha- velte. Omdat het ruim twintig mi nuten duurde voor de ambulance ter plaatse was, werd de start flink vertraagd. Het publiek kon daarom de pas verbouwde clubkantine eens van binnen bekijken. De openingscross bood veel kijk plezier. Bij de 80 cc kleine wielen waren de nummers 1 tot en met 3 zeer aan elkaar gewaagd. Het aan tal valpartijen was beslissend voor de uitslag. Voor het eerst sinds lange tijd deed bij de 125 cc junio ren een meisje mee, de 14-jarige Kim Vledeer. Texelaar Ben Rente naar toonde zijn goede vorm en eindigde als tweede Bij de liefheb bers was overkanter Menno ten Wolde een klasse apart. In de 125 cc klasse voor senioren waren de eerste drie plaatsen voor niet- Texelse MAB-leden, die tot de Noordhollandse toppers mogen worden gerekend. Vlak achter de Beeld van het vernieuwde circuit met één van de vier vijvers. De jeugdcoureur met nr. 8 is Rob Schraag, die beide manches PEL 80 cc (grote wielen) op zijn naam schreef. IFolo Fr9ns Ds. H.K. (Hans) Fibbe (39) heeft het beroep aangenomen van de Nederlands Hervormde gemeente in Twello. Met ingang van sep tember zal hij er zijn werkzaamhe den starten. De Overijsselse gemeente telt twee kerken (in Twello en Teuge), twee predikan ten en tussen de 3100 en 3200 leden. De afscheidsdienst van Fibbe is op 20 augustus in de NH- kerk van Oosterend. vijf jaar en één dag nadat hij op Texel begon. Voordat Fibbe predikant werd van de gemeente Oosterend/Oude- schild/Eierland, was de Rotter dammer - „Ik ben een echte Feyenoorder" - Godsdienstleraar in de steden Voorschoten en 's Gravensande. De overstap naar Texel betekende destijds voor hem een fikse verandering. „Texel is eigenlijk één groot dorp en de ge meente heel hecht. Wij hebben vier jonge kinderen en voor hen is Texel een paradijs. Ergens anders zullen ze het niet snel beter krij gen. Maar ik ben nu eenmaal geen dominee die het 25 jaar op één stek volhoudt." Fibbe noemt Twello „een nieuwe ervaring", waar hij veel zin in heeft. Samen met een collega zal hij afwisselend de diensten verzor gen in Twello en Teuge, één per zondag. „Een ander soort ge meente, een ander soort kerk. Dat is het leuke van dit ambt. Ik houd wel van een beetje reuring, om het maar eens op z'n Texels te zeg gen." Twello kent hij niet, maar dat ziet Fibbe niet als beletsel. „Voordat ik naar Texel kwam, was ik hier nooit geweest. In Twello zal ik het onge twijfeld ook naar mijn zin krijgen." Dinsdag 21 maart Om 19.15 uur start in de d'Ou- we Ulo het voorspeeluur van de Muziek- en Dansschool. Met koper, gitaar en dwars fluit. Ook popmuziek, kinder koor en schoolorkest. In Cinema Texel draait om 20.30 uur The River Wild. Om 19.30 vergadert de raads commissie Welzijn over in vesteringen in De Bolder en educatieve activiteiten in het Thijssejaar. Hans Krabbedam geeft om 20.00 uur een lezing in d'Ouw Ulo over notaris Bok, die van 1827 tot 1851 op Texel werkte. Woensdag 22 maart Om 14.30 uur start in Calluna een spelletjesmiddag voor kinderen van zes tot twaalf jaar. leder kind krijgt een ijsje. Entree normale prijs. In Cinema Texel start om 14.00 uur De Leeuwekoning en om 20.30 uur The River Wild. Van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur kan in de Schakel kleding worden gebracht voor de verkoping door de Hervormde Vrouwen dienst. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de hoorzitting over het Kogerstrand. De raadscommissie Ruimtelijke ordening en Huisvesting ver gadert aansluitend over het bestemminsplan De Koog, het convenant en de Rol/Ral regeling. Donderdag 23 maart In Cinema Texel draait on 19.00 uur The River Wild ei om 21.15 uur Terminal Veloci ty. De Hervormde Vrouwen dienst Den Burg houdt var 9.30 tot 12.00 en van 13.3( tot 16.30 uur de jaarlijkse kle dingbeurs in De Schakel. Ooi loterij, eten en drinken. Op brengst voor een project i Oeganda. De raadscommissie FET ver gadert vanaf 19.30 uur ova het herstel van de Hervormde kerk van De Waal, investerin gen voor De Bolder en de edu catieve activiteiten in hei Thijssejaar. In het Eierlandsche huis k& men de plattelansvrouwen er de dorpscommissie bijeen. Vrijdag 24 maart Van 14.00 tot 16.00 uur houdt OSG De Hogeberc open dag voor leerlingen er ouders van groep 7 en 8 var de basisscholen. Overige be langstellenden zijn ook wel| kom. In Cinema Texel draait omi 19.00 uur The River Wild erf om 21.15 uur Terminal Ve| locity. Hoogwater te OudeschildEri Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 21 22 23 24 25 26 27 28 10.20 en 23.24 u 11.00 en 23.50 u. 11.40 u 0.27 en 12.50 u. 1.37 en 14.10 u 4.10 en 16.37 u 5.50 en 18.20 7.10 en 19.24 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komi I 26 maart op om 7.28 en gaat onder I om 20.01 u. 23 maart laatste kwar tier; 25 maart doodtij top drie reed Egbert van der V een opvallend sterke race. Sander Witte ging goed rond; zf der valpartijen had ook hij toll top behoord. Pablo BrandentJ en Stefano Siebeling (voor eerst in de snelste klasse) konc goed aansluiting vinden. 60 cc: 1.Niels Kistemaker, 2.Rick Da 80 cc kleine wielen: Uan v.d.Vis; 2^J van Maldegem; 3.Joost de Winter; 4' Bakker. 80 cc grote wielen: tl Schraag; 2.Joost van Heerwaar 3.Bonne klein Wolthuis. 125 cc junta® I.Jack Vledder; 2.Ben Renter® 3.Wouter Bakker; 4.Willem Johan Bab® 5.Gerard Rikkenberg; 6.Kim Vle-J® 7.Richard van Baaren. Liefhebty'er 1.Menno ten Wolde; 2.Hans 3.Henri van Maldegem; 4.Maarten genbosch; 5.Ed Stoop; 6.Henk Vli 7.Peter van Wieren; 8. Hans de Wb 125 cc senioren: I.Dave Strai 2.Simon Steenvoorden; 3.Simon Hoer 4.Egbert van der Werf; 5.lvar Noor 6.0tto Goënga; 7.Sander Witte; Beun; 9.Stefano Siebeling; 10.Pablo denburg; 11.Jacco Vledder. 250 cc ren: 1 Johan Kistemaker; 2J< Vergouwen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2