Show van jubilerende Cocky groot spektakel ^ammertiêd Helft entreekaarten al verkocht Boek met kunst over de natuur op Texel aflev. 4-zonder strijd geen zegepraal.... Agenda 5 P TEXELSE^? COURANT Dubbelexpositie EcoMare en Posthuys Inbraak EcoMare houdt open dag Afval Crossers vernielen schelpenpad Agenda 21 Tussenstand DINSDAG 28 MAART 1995 „Modeshow" is een te beperkte omschrijving voor de spectaculai re avond die Cocky's Kapsalon, Mantje en Eline Ondermode maandag 10 april samen organi seren. ..Je zult je ergens anders wanen", beloven de initiatief neemsters. ..Het wordt een com binatie van show, mode, glamour, theater, mystiek en muziek. Elke drie minuten krijg je iets anders te zien, alles gaat vloeiend in elkaar over." De plaatsbewijzen, f37,50, vliegen inmiddels de deur uit; de helft van de 1200 be schikbare kaarten is al verkocht. Het initiatief voor het spektakel ligt bij Cocky Penha, eigenaresse van Cocky's Kapsalon in De Koog. Een kwart eeuw geleden legde zij in een kamer achter bar 't Galjoen in de Dorpsstraat de basis voor haar huidige zaak. „Vijfentwintig jaar is een mijlpaal. Bovendien ben ik met de zaak getrouwd, ik ben er helemaal verliefd op", aldus Coc ky. Ze twijfelde even hoe ze het zou vieren: „Naar Scheveningen met de meisjes, of een feest met de Texelaars?" Het werd het laatste. Drie maanden geleden belde ze Adrie en Mieke Mantje, haar vaste partners bij het organiseren van mode- en kapselshows. „Ik ga blind met je mee", reageerde „de Mant". Vervolgens werkten ze met dochter Monique Mantje de ideeën uit voor hun vijfde geza menlijke show, waarbij ditmaal ook Nora Bekking van Eline Onder mode is betrokken. „Zo hebben we heel wat zondagmiddagen bij elkaar gezeten en zijn er tientallen faxen over en weer gegaan. Maar er is een geweldig programma ge groeid", aldus de organisatie woensdag tijdens een perspresen tatie in het Koger eetcafé Sam Sam. Trapje af... Vorige week meldde deze krant al dat Marco Borsato er zal optreden. „Het is heel bijzonder dat ons dat is gelukt. Eigenlijk is hij helemaal volgeboekt, hij heeft geen kwar tier meer vrij. Bovendien is maan dag zijn vrije dag. Maar Marco's bureau bevindt zich in Amsterdam onder het kantoor van Emilie Bouwman, die de show compleet begeleidt. Ze hoefde dus alleen een trapje naar beneden, en aan gezien zij Marco eens had ge matst, stond hij bij haar in het krijt..." Borsato is op 10 april de uitsmijter van de avond: zijn optre den begint om circa 23.00 uur, in aansluiting op het modespektakel. De show bestaat uit een groot aantal blokken, die vloeiend in el kaar overlopen. Op zeer gevarieer de wijze en vol verrassingen krijgt het publiek een indruk van de voorjaarsmode bij Mantje Schoe nen/Mode, Mantje Sport en Cécil en de mooiste lingerie voor dames en heren bij Eline Ondermode. De presentatie gebeurt door profes sionele mannequins van Neder lands bekendste ontwerper Frank Govers. De tien vrouwelijke en vier mannelijke modellen tonen ook di verse kapsels, maar om'praktische redenen wordt gewerkt met prui ken. Cocky vindt dat niet erg: „Het gaat om de show en de uit straling." De toeschouwers zullen van de ene in de andere verbazing vallen. Zo wanen zij zich het ene moment in het oude Egypte met Cleopatra en haar gevolg, het volgende mo ment in de toekomst met een fu- Illusionist Hans Klok en zijn assistente Sittah. Vele zondagmiddagen vergaderen: v.l.n.r. Monique. Adrie en Mieke Mantje en Cocky Penha. turistische „space-act". Prachtige dia-projecties en kleur-effecten ondersteunen de presentatie. De produktie is uitbesteed aan Fa- vourit Models Showdesign. Voor extra opwinding zorgen optredens van de Extend Dancers uit de Amsterdamse discotheek It en de ongelooflijke illusionist Hans Klok, die bij wijze van spreken in staat is treinen te laten verdwijnen. Texel se medewerking is er ook: zo zal Sportschool Texel een blok vullen en nemen ook de medewerkers van Cocky en Mantje een onder deel voor hun rekening. De mode verkoopsters zijn bovendien actief als kleedster van de modellen (één per model, bij vorige shows was die verhouding nog één op drie). De zussen Clementien en Henriët- te de Wit boden spontaan hun me dewerking aan en zorgen voor „bodypainting". Presentator is Kees Schoemaker. Garage vol Een verhaal apart is de theaterkle- ding, die volledig is gemaakt door Wil de Leeuw uit Den Burg. Zij ver zorgde de afgelopen jaren o.a. de kostuums van musicalvereniging Geen C te Hoog en voor het diner cabaret van Klif 12. „Zij zit vol creatieve ideeën. Wil heeft dag en nacht achter de naaimachine ge zeten en heeft nu het hele huis èn de garage volhangen." Verdere Texelse medewerking is er van een groot aantal vrijwilligers en van De Boer Bemiddeling (p.r.), café Le Berry (horeca) en cd- winkel Music Store. Deze laatste zaak krijgt een stand, waar Marco Borsato zijn cd's zal signeren. Het feest wordt gehouden in sport- en evenementencentrum 't Stappeland in De Koog. Dat is op merkelijk, omdat vorig jaar enkele optredens, o.a. van The Radio's en Mothers Finest, er niet mochten plaatsvinden. Bezwaarmakers hielden het tegen wegens de te vrezen geluidsoverlast. Cocky: „Voor één keer hebben ze hun principes opzij gezet. De bezwaar makers gunnen het ons. Boven dien is dit geen show op commerciële basis, maar een jubi leumfeest." Duidelijk is dat kosten noch moei te gespaard zijn. De entreeprijs, f37,50 is bij lange na niet genoeg om de totale kosten te dekken. „De rest beschouwen we als re clame. Maar het belangrijkste is dat we graag iets wilden géven. Duur is het kaartje zeker niet, de mensen krijgen echt waar voor hun geld." Kadootjes meenemen voor haar hoeft van Cocky niet. Liever heeft zij dat de bezoekers zich extra feestelijk zullen kleden. De zaal is open vanaf 19.00 uur, de voorstel ling begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelnemen de bedrijven. EcoMare geeft komend voorjaar het boek „Texel - de Hoge Berg en het Lage Land" van de beeldend kunstenaar Erik van Ommen uit. Het boek bevat ruim 130 aquarel len, tekeningen en etsen van vo gels, landschappen, zoogdieren, vlinders en planten, die Van Om men heeft gemaakt tijdens zijn verblijf op Texel in het voorjaar van 1994. Het eerste exemplaar van deze publikatie wordt zondag officieel ten doop gehouden tij dens de opening van de gelijkna mige expositie in Art Gallery „Het Posthuys" op Texel. In deze expo sitie is onder andere het originele werk te zien dat gebruikt is voor het boek. De expositie is tevens de gehele zomer te zien in EcoMare. EcoMare heeft Van Ommen uitge nodigd zijn Texel-impressies te boek te stellen in het kader van het Thijssejaar Texel. Dit in navol ging van het in 1927 gepubliceer de Verkade-album over Texel. „Texel - de Hoge Berg en het Lage Land" geeft als het ware een dwarsdoorsnede van wat anno 1995 op Texel aan natuurschoon beleefd kan worden. Ruim een hal ve eeuw nadat Wenckebach, Voerman en anderen het Verkade- album van Jac. P. Thijsse il lustreerden, is er veel veranderd. Erik van Ommen liet zien dat er nog steeds veel te genieten valt van de natuurrijkdom van dit veel zijdige eiland. Het boek beschrijft en illustreert een route die langs de meest kenmerkende plekken van het eiland voert: vanaf de Mokbaai en de Petten, over de Ho ge Berg, langs Waal en Burg en de Bol, door de Slufter en de Eierland- se duinen naar de vuurtoren bij De Cocksdorp. Wilma Brinkhof schreef de bege leidende teksten, die gebaseerd zijn op een interview met de Texe laar Adriaan Dijksen. Het boek wordt afgesloten met een hoofd stuk over het maken van aquarel len. De bijlagen bestaan uit een vogel- en vlinderlijst en aanvullen de informatie over de beschreven gebieden. Erik van Ommen stu deerde in 1983 af aan de ABK- Minerva in Groningen, met als af studeerrichting „vrij schilderen". Hij schildert, tekent en etst hoofd zakelijk voorstellingen waarin vo gels centraal staan. Het werk van Van Ommen wordt door musea en galerieën in binnen- en buitenland geëxpo seerd. Zijn illustraties zijn te zien in verschillende tijdschriften en boe ken. Publikaties van zijn hand zijn „Op twee vleugels" (1981), „Vo gels op water en slik" (1989), „Trekvogels van rots tot rots" (1993), „Kroonspolders - een schetsboek" (1993). In opdracht van de NCRV illustreerde hij „Ja, Natuurlijk - in vogelvlucht" (1994). De expositie „Texel - de Hoge Berg en het Lage Land" is vanaf zondag tot en met 8 juni te zien in Art Gal lery „Het Posthuys" in De Koog en bij EcoMare. Het boek is te koop bij EcoMare, of te bestellen via de boekhandel. Aan de Vloedlijn is ingebroken in een huis. De daders kwamen bin nen via een raam in de bijkeuken, terwijl de bewoners op vakantie waren. Enkele kasten waren over hoop gehaald. Alleen enkele spaarkaarten van de Shell worden vermist. Verder bleken enkele fles jes bier leeggedronken. Zondag houdt EcoMare open dag. Er zijn enkele primeurs te zien, zo als de nieuwe tentoonstelling „Thijsse en de toekomst" en de tentoonstelling „Texel - de Hoge Berg en het Lage Land", een dub belexpositie met „Het Posthuys" in De Koog. Ook wordt de film „Texelse Schapenteelt" getoond. Om 9.00 uur gaat de deur open. De toegang is gratis. In 1995 staat EcoMare in het te ken van het Thijssejaar. In de ten toonstelling „Thijsse en de toekomst" staan gebeurtenissen uit de tijd van de natuurbescher mer Jac. P. Thijsse centraal. Er wordt een koppeling gemaakt tus sen verleden, heden en toekomst. De tentoonstellng „Texel - de Hoge Berg en het Lage Land" toont aquarellen en etsen van de Gronin ger kunstenaar Erik van Ommen. Hij heeft dit werk gemaakt voor het gelijknamige boek dat is uitge- geen door EcoMare. Het boek is verkrijgbaar bij alle boekhandels op Texel en bij EcoMare. De hon derdste koper van het boek tijdens de open dag wint een zweefvlucht boven Texel. De film „Texelse Schapenteelt" uit 1948 van Herman van der Horst Dinsdag 28 maart In Cinema Texel draait om 19.00 uur The River Wild en om 21.15 uur Terminal Ve locity. Gerda Hageman uit Wierin- gerwerf houdt voor de FNV- vrouwen (ook voor niet-leden) in De Buureton om 20.00 uur een spreekbeurt met als on derwerp: „Kunnen vrouwen de aarde beter maken?" Om 20.00 uur vergadert de Historische Vereniging in d'Ouwe Ulo. Woendag 29 maart Om 19.30 uur vervolgt de raadscommissie ROH in het gemeentehuis de (hoor)zitting van vorige week woensdag. In de Openbare Bibliotheek verzorgt Ivo de Wijs in het ka der van het Thijssejaar een avondvullend programma vanaf 20.00 uur. Entree ƒ7,50. In Cinema Texel draait om 19.00 uur The River Wild en om 21.15 uur Terminal Ve locity. In Klif 12 treedt de Schots folkgroep The MacCalman op (inmiddels uitverkocht Aanvang 20.30 uur. Donderdag 30 maart In Cinema Texel gaat onB>or 19.00 uur en om 21.15 uu Dumb en Dumber in première De heer Wormerdam, ortho pedisch schoentechniker Den Helder, houdt om 20.0; uur voor de Reumapatiënten vereniging Texel een lezing de LBO-kantine. Leden en be langstellenden welkom. Om 21.00 uur houdt Sterren wacht de Jager een avondj sterren kijken voor IVN-lede- en de Vogelwerkgroep. Hoogwater te Oudeschild Di. 28 7.10 en 19.24 Wo. 29 8.24 en 20.35 Do. 30 9.36 en 21.15 Vr. 31 10.16 en 21.55 Za. 1 10.30 en 22.24 Zo. 2 10.08 en 22.50 Ma. 3 10.50 en 23.14 Di. 4 11.30 en 23.56 Aan het strand is het ongeveer eenu, eerder hoog water De zon komt 2 ap B C op om 7.13 en gaat onder om 20 Uu oe 31 maart nieuwe maan, 1 ap springtij. VERVOLG VAN PAGINA 1 draait de hele dag. De film duurt circa 20 minuten en kreeg de prachtige ondertitel „Dragers van het Gulden Vlies". Vanaf 13.00 uur is het veldwerkcentrum „De Slinger" geopend, waar video beelden over veldwerk worden ge toond, en de resultaten van veldwerkonderzoek door kinderen. Om 16.00 uur staat, als het weer het toelaat, een kor-excursie (vis sen met een groot treknet in zee) onder leiding van Arthur Ooster- baan op het programma. De open dag is bedoeld om Texe laars de vernieuwingen binnen EcoMare te laten zien. Ook is 2 april de eerste zondag van het sei zoen waarop EcoMare weer is geopend. Motorcrossers hebben een klei- schelpenpad tussen paal 17 en camping Kogerstrand zo erg stuk gereden dat de schade zo'n 2000,- bedraagt. Staatsbosbe heer heeft aangifte gedaan. Getui gen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 22188. Carburateur. Van een in de Gasthuisstraat geparkeerde Puch is in het weekend de carburateur afgehaald. De schade bedraagt ƒ50,-. centrale is al eens eerder door de partij naar voren gebracht. Maar er bestaat ook een service waarbij kartonnen drankverpakkingen worden ingezameld voor recycling. Ook zijn er speciale blikverzamel- bakken en is er een bedrijf dat kat- tebakvulling composteert. Bakker ziet hierin wel een taak voor de ge meente weggelegd. „Maar die hoeft niet alle werk zelf te doen, het kan ook worden uitbesteed. Op Terschelling worden bijvoor beeld die drinkpakken al ingeza meld in supermarkten." Toeristen Hoe het systeem moet worden ge hanteerd op campings en vakan tieparken weet Groen Links nog niet. „Zaanstad is natuurlijk een stadsgebied, Texel heeft veel plat teland en toerisme. We moeten het wiel niet opnieuw uitvinden en goed onderzoeken wat ze daar weten. Het gaat erom of dat ver gelijkbaar is te maken met de si tuatie op Texel. Het zal voor recreatie-ondernemers heus ook interessant zijn om zijn gasten te stimuleren minder afval te produ ceren. Aan de andere kant is het een ongrijpbare markt, want iemand die op vakantie is is juist wat makkelijker in zulk soort za ken. Dan neem je ook liever kleine pakjes drinken mee dan grote ver antwoorde flessen...." Waarom komt de partij nu met de nota? „Om Texels Belang voor te zijn", lacht fractievoorzitter Peter Bakker. „Nee hoor, dat is onzin. We weten dat zij ook aan een der gelijk verhaal werken en wij heb ben voorgesteld om beide in dezelfde commissievergadering te behandelen. Samen met één ver haal komen? Nee, dat gaat te ver. Je wilt je toch ook als partij profi leren. Waar het elkaar aanvult of overlapt zullen we het bij de be handeling wel in elkaar schuiven." Of hij veel tegengas op de nota zal krijgen weet Bakker niet. „Dat ik echt niet inschatten. Iedere tij heeft in zijn verkiezing; gramma neergezet dat we ma proberen minder afval te prod ren. Wij ook. En dan moet je z: waarmaken door daar een ling aan te geven. Als iemanï wil afschieten vind ik dat maar laat ie dan met wat be of in ieder geval met wat an komen. We leveren onze ids f graag in voor betere plannea dr< 'ere 2-1 èxe »rn 79' ele urt at Tijdens de milieuconferei van 1992 in Rio de Janefi werd „Agenda 21" bedacj Daarvan is de bedoeling overheden in Westerse lam bij de uitvoering van werl investeringen, vergunnini enz. kijken of deze passen| het idee van .duurzame wikkeling". Dat houdt in kritisch wordt gekeken de gevolgen van een be: sing voor de natuur en het lieu. Ook op lokaal gebied hier een taak. Om meer kleur te geven tj dat initiatief komt Groen Lu op 21 april met een specii programma. Een in Zimbabi geboren fotografe verzi een expositie, de gemeenti ke milieuprijs wordt uitgerei er wordt een inleiding gehi den over duurzame ontwik! ling en de gevolgen hiervi voor het westen, de ontm kelingslanden en Oost Eu pa. Verder wordt de opgeluisterd met muziek Afrika. Ge EEN BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF Door de lammetjes zo te dragen lok je de ooi goed mee (Foto Tessa de Graait Vrijdagmorgen 6.00 uur Strijd en zegepraal Piet voelt bij een ooi die 'bezig is'. In de geboorteweg zijn geen poot jes of een kop te voeten. De baar- moedermond tussen de baarmoeder en de geboorteweg is ook niet verstreken en blijkt bo vendien niet vast te liggen. Het valt niet mee voor het lam om een opening te vinden die nog be weegbaar is ook. Piet besluit te wachten. Misschien rekt alles nog op en een keizersnee kan later ook nog. Om 9.30 uur ligt het schaap te herkauwen. Dat klopt niet, want normaal heeft een schaap dat aan het werpen is daar helemaal geen tijd voor. Piet legt het dier op de zij en voelt weer met zijn hand in de geboorteweg. Het lukt hem voor zichtig de baarmoederring op te rekken. Dan roept hij mij en we vergelijken onze handen. Die van mij zijn de helft zo klein. Ik kan net met mijn hand door de nauwe ring in de baarmoeder komen en het lam goed leggen. Maar nu heb ik te weinig kracht om het lam door die kleine opening te trekken. Dat doet Piet weer. Wat een gemartel. Maar ongelofelijk, het lam leeft. Er blijkt een nog een tweede in te zit ten. Ook die 'peuteren' we eruit, levend! Na deze langdurige beval ling met alle menselijke hulp krijgt het schaap preventief een injectie met een antibiotica tegen baar moederontsteking. De lijfspreuk die wij hebben overgenomen van Jan Kuip uit Oudeschild is zeker bij deze geboorte van toepassing: zonder strijd geen zegepraal. Vrijdag. Sjaggerijnig Het moet gezegd: vrijdag ben ik knap sjaggerijnig. De vermoeid heid gaat zijn tol eisen. Pap in de benen, een duf hoofd, en steeds heb ik het koud. Dat krijg je bij slaapgebrek. Tot nu toe is de lammerij vrij rustig verlopen, maar in de nacht van donderdag op vrijdag is het feest. In een etmaal lammen er 75 scha pen. Net heb je het ene schaap met lammeren in een kraamhokje gedaan, of de volgende geboorte kondigt zich aan. Piet krijgt vooral zaterdagmorgen vroeg weinig rust. Steeds een half uurtje wach ten en dan weer naar de stal. Die intervallen zijn net tekort om even te slapen. Tijdens het ontbijt van zaterdagmorgen kijkt hij dan ook wazig voor zich uit. Hij presteert het overdag om liggend, hangend of zittend kort in slaap te vallen. Alle vijftien ooien hebben tweelin gen op de wereld gezet en daar zijn we dik tevreden over. De lam- merenoogst in het voorjaar geeft aan of je aanpak in de dektijd goed is geweest. Er bestaat namelijk een verband tussen de conditie van de ooi in de dektijd en het aan tal lammeren in het voorjaar. Een te vet of te mager schaap geeft minder lammeren. Piet heeft de schapen vanaf half september in een goede wei (met veel greèl la ten lopen en nu is het leuk dat er veel tweelingen worden geboren. Wanneer ik tegen Piet opmerk dat het dit jaar goed gaat antwoordt hij „Sssstt, we zijn nog niet eens op de helft". In ieder „Lammertied" geven we een overzicht van het aan tal geboren lammeren. Het liefst hebben we twee lamme ren per schaap. In de praktijk brengt een Texelse ooi gemid deld 1,8 lam. De stand tot nu toe: Aantal schapen gelamd: 71 134 lammeren geboren waar van 129 levend Gemiddeld 1,8 levend lam per ooi. Door Plot Monotor on Ronoko ven don Tompol Zaterdag 11.00 uur. Makkelijk en lekker Door alle drukte zijn we nog steeds niet aan de boodschappen toegekomen. Nu gaat het gebeu ren. Aan het boodschappenwa- gentje herkent men de schapen- boerin: ingrediënten voor een makkelijk prak alweer boeren kool!?) en veel lekkere dingen. Ei erkoeken, muesli-repen, choco lademelk zijn bij ons favoriet. Vooral 's avonds en 's nachts slin ken de voorraden snel. Zondag. Ruwe handen Bij iedere verlossing komen je han den in aanraking met vruchtwater. Dit maakt je handen erg ruw. We hebben al veel soorten crèmes ge probeerd maar tot nu toe was de ideale er niet bij. Gerard Eelman van Pomona gaf de tip om ruwe handen in de wei te dompelen. Dat komt goed uit, want we ma ken drie keer in de week schape kaas en hebben dus voldoende wei. Sinds vrijdag doop ik mijn handen regelmatig in een emmert je met wei en het helpt nu al. Iedere Texelse schapenboer en boerin is van harte welkom om wat wei te halen. Graag zelf een emmertje meenemen. Maandag 12.00 uur. Vol, vol I We kampen met ruim tegel) Het is een probleem Dat zicht voorjaar voordoet. Met die re\ en koude wind durven we schapen met lammetjes naai I ten te doen. Twee ooien zittem I lammeren los in de schuur, e geen hokje voor ze. Vanmic I schuiven we de koeien ondei I afdak maar wat op en makeni I een groepshok. Op het erf en in de stallen heb we een doorschuifsysteèm. schaap dat lamt, gaat voor paar dagen met lammeren in kraamhokje. Moeder en kind w nen zo aan elkaar en wij hel een goede controle. Daarna men een aantal stelletjes (zo je een ooi met twee lam merei een groepshok. Om te weten lam bij welke moeder hoort l ieder stelletje een eigen merk voorbeeld een groene verfstip de rug of op de zij. Lammeren uit het kraamhok naar het gr hok gaan, dragen we aan de n poten. De lammeren zijn dan oog- en neushoogte van de waardoor zij goed volgt. Wam het weer het toelaat gaan de ren vanuit het groepshok buiten.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2